Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Lewica, prawica, nerwica

(9)
2006-02-07 10:48 | Polityka.pl
  • 2006-02-02 13:03 | Agne

doskonały artykuł !

czytałam ten artykuł wczoraj niemal z wypiekami na twarzy ! "no i wybieram się dziś do Resursy, żeby nabyć książkę prof. Skarżyńskiej ;)
  • 2006-02-02 21:22 | asia

bardzo dobry

bardzo dobry artykuł jak fajnie pan Żakowski wytłumaczył czemu Kaczki są bee, choć i tak wszyscy wiemy, ale teoria psychologiczna w ich przypadku spełnia się niestety w stu procentach
  • 2006-02-03 09:38 | pieczar

Wątpliwości

Szczerze mówiąc, artykuł wogóle mi się nie spodobał - z założeń dokonanych w opisywanej pracy naukowej można wywnioskować, że np. komunizm to skrajnie prawicowa idea, a libertarianie to lewacy...""I boli mnie też nazywanie partii konserwatywno-etatystycznych, by nie rzec narodowosocjalistycznych pokroju LPR partiami prawicowymi - zraża się w ten sposób ludzi do ideałów prawicy...
  • 2006-02-05 14:54 | oznakowany

Kategoria i szufladki

Kwestia nazywania opcji politycznych wydaje się istotna chyba z dwóch powodów: ułatwienia mediom opisywania polityki i ułożenia miejsc partii w parlamencie. Pewne wzorce są przecież widoczne od dawna: "prawica" w Polsce związana ze związkiem zawodowym (Solidarność) nie ma oczywiście nic wspólnego z jakąkolwiek prawicowością gospodarczą. Określenie "państwo solidarne" jest (sprytnie) mylące, żeby ukryć przymiotnik "socjalne". Proponuję taki eksperyment: proszę opisać program i sposób działania PiS jakiemuś obcokrajowcowi, który nie zna polskich realiów politycznych. Proszę zawczasu nie mówić, jaką umownie opcję PiS reprezentuje. Wynik jest zarówno ciekawy, jak i przerażający.
  • 2006-02-06 23:47 | nick3

Religia ważnym źródłem prawicy

Artykuł jest W SAMO SEDNO. Brawo Żakowskiemu za odwagę i nieowijanie w bawełnę.""Polecam też Fromma "Psychoanaliza a religia" i zawarte tam odróżnienie religii właściwej osobowości autorytarnej a osobowości humanistycznej. No i nieśmiertelną "Ucieczkę od wolności".""Sprawa religii wydaje mi się szczególnie ważna. Religia chrześcijańska w swej znakomitej, "ortodoksyjnej" większości (w Polsce praktycznie 100%) jest według typologii Fromma religią autorytarną.""Może marksiści się ze mną nie zgodzą (że przypisuję aż tak wielką wagę "nadbudowie"), ale sądzę, że tu leży pies pogrzebany."""Nie może być szczerym demokratą, kto wierzy, że rzeczywistość jest Monarchią."""Chrześcijański kult boskiej suwerenności oraz wkorzeniony w język, rytuał i emocje pesymizm antropologiczny stanowią główne %u017Aródło osobowości prawicowej.""Myślę, że religią kultury demokratycznej - odpowiadającą frommowskiemu opisowi duchowości nieautorytarnej - jest new age (buddyzm jako bezcenna inspiracja). Jednym z najpopularniejszych środków rozpowszechniania nieautorytarnej świadomości jest... LSD;)) Vide; dr Hofmann (Sto lat!;) Oczywiście medytacja transcendentalna oraz nieskomercjalizowana erotyka idą zaraz potem;)""Właściwie wszystkie praktyki starannie wyliczone przez bezcenną Frondę jako sposób na wejście we władzę Szatana;) (tak autorytarna nerwica lękowa nazywa ducha wolności od mentalności dogmatycznej) są wskazane."""Wojna to będzie straszna i sroga, bo Bóg nas będzie chciał zniszczyć."Lecz nam się uda zachwycić go.""Edward Stachura"""Z cegieł Prawa wzniesiono Więzienia. Burdele - z cegieł Religii""William Blake"
  • 2006-02-07 08:16 | Piotr Wadas

Re: Lewica prawica

Niewątpliwie ;) I to, pozwolę sobie zauważyć, niezależnie od tego, z jakiej w danym przypadku pochodzi formacji, ani co nazwiemy prawicą czy lewicą (gdzieś w innych wątkach pojawiają się "polemiki" literalne)."Panie Jacku, nie orientuję się czy to właściwe miejsce na (żargon informatyczny ;) "wishlist", ale czy są szanse na artykuł / esej / felieton nt. strajkowania, np. pod hasłem "Dlaczego nie strajkują (i nie mają związków zawodowych) grupy takie jak prawnicy, duchowieństwo, politycy i czołowi biznesmeni ("prominenci"), przestępcy, zboczeńcy-dewianci - oraz informatycy? Bo poza tym strajkują chyba wszyscy - rzemieślnicy, służba zdrowia, kierowcy wszelkiego autoramentu, nawet policja ma związki zawodowe.." - np. w kontekście książek takich jak "Atlas zbuntowany" ?"Pozdrawiam ;)"PW.
  • 2006-02-07 08:41 | aj-waj

Panie Jacku

Ja też nie lubię Kaczorów i PISiorów, ale Pan chyba wpadł w depresję, bo w ostatnich kilku numerach takie rzeczy Pan wypisuje. Proponuję wystawić ołtarz poglądom lewicowym i uznać je za jedyne obowiązujące, jako najczystsze i najszlachetniejsze. Trochę umiaru!!!!
  • 2006-02-07 10:48 | J.Żakowski

Lewica prawica

To było do przewidzenia. Kiedy mały człowieczek chce być królem, obiecuje złote góry i wmawia to ludowi, który w to uwierzył i go wybrał.A teraz co zrobi - ano będzie lawirował,knuł,prowadził zakulisowe rozgrywki,twierdził że to on demokratycznie wygrał i ma ku temu prawo, a za to wszystko zapłaci POLSKA.