Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Liga Intelektu, Etap I, odcinek 3

(26)
2006-04-05 19:13 | Polityka.pl
  • 2006-04-05 19:13 | radi

pytanie

Czy miał ktoś z Was inne rozwiązanie skarbów i było oczywiście poprawne? Ja miałem, proszę dajcie znać!!!!!!
  • 2006-04-06 12:27 | usque

odpowiedź

Radi, daj se siana...(sorki) Za więcej niż jedno rozwiązanie dostajesz Nobla, ale najpierw sprawd%u017A, czy w drugim (i w każdym następnym) skarbów masz tyle, ile powinno być, czyli 20.
  • 2006-04-07 17:48 | hexxe

Wybory

Czy pojecia bezwzglednej wiekszosci i progu wyborczego maja znaczenie dla rozwiazania zadania,a jesli tak to czy mozna prosic o ich blizsze wyjasnienie (wszak pojecie bezwzglednej wiekszosci nie jest wbrew pozorom jednoznaczne)?
  • 2006-04-07 18:20 | jot58ka

skarby

Ja miałam 11 i wydaje mi się, że wszystko było o.k.
  • 2006-04-07 18:41 | szeryf

2 pytania do zadania z gazety

1. ilu posłów liczy sejm w zadaniu?""2. czy tylko koalicja Zielono-Niebiesko-Żółta głosowała za ustawą?
  • 2006-04-07 19:44 | mp

prog wyborczy i bezwzgledna wiekszosc

"Czy pojecia bezwzglednej wiekszosci i progu wyborczego maja znaczenie dla rozwiazania zadania?""Wartosc progu wyborczego nie ma oczywisce w zadaniu znaczenia. Okreslenie to uzyte jest tylko w kontekscie jego przekroczenia, a wiec wejscia do sejmu partii Zoltych."Bezwzgledna wiekszosc to przynajmniej polowa plus jeden glos. W zadaniu ma znaczenie o tyle, ze dotyczy pelnego skladu sejmu, czyli sytuacji, gdy na glosowaniu obecni sa wszyscy poslowie."Sytuacje przedstawiona w zadaniu mozna wiec prosciej opisac tak; 5-partyjny sejm liczy X poslow, ale tylko dwie konkretne partie maja w sumie wiecej niz X/2 poslow."
  • 2006-04-07 20:40 | eMPiotr

Re: Eh łamigłówkowicze ...

Zgadzam się w pełni z Michałem, niektóre pytania są wręcz żenujące ... A przecież wystarczy przeczytać, nie wspomnę już o czytaniu ze zrozumieniem."Ale najbardziej mnie wkurza, że ktoś bezpodstawnie, przez swoje niedbalstwo, lenistwo lub nie wiem co jeszcze obraża Autora, je%u017Adzi po Nim bezpodstawnie, a potem nawet przeprosić nie umie, brak mu chyba odwagi cywilnej, czy jak ..."Pozdrawiam wszystkicj i Autora również. PM.
  • 2006-04-07 23:33 | tete

Re: Eh łamigłówkowicze ...

Gdy wygłasza się opinie o innych osobach i ich możliwościach logicznego myślenia wypadałoby samemu nia popełniać istotnych błędo. Chciałbym uświadomić szacownego komentatora, że "Liga Intelektu" nie jest żadną eliminacją do mistrzostw świata w rozwiązywaniu zadań logicznych. I tu można zadać pytanie- czy gorszy jest brak umiejętności w rozwiązywaniu zadań, czy też brak świadomości w jakim konkursie bierze się udział.
  • 2006-04-07 23:48 | Semko

Eh łamigłówkowicze ...

Całkowicie popieram pana Michała. No ale cóż. Tonący chwyta się brzytwy. Jeśli się nie zna sposobu na rozwiązanie, trzeba próbować udowodnić, że to z zadaniem jest coś nie tak. A propo, czy ktoś wie co jest nie tak z najnowszym zadaniem z gazety?
  • 2006-04-08 13:42 | Michał Paszenda

Eh łamigłówkowicze ...

Z rozbawieniem czytam niektóre komentarze do tego konkursu, zwłaszcza te napisane przez szukających ,,dziury w całym. Kiedy sam zacząłem się ,,bawić w łamigłówki, nie było tysięcy stron www, ,,idiotycznych opisów i poradników typu; ,,Jak rozwiązać sudoku? itp. Zamiast tego, krótki komentarz (głównie pochodzący od p. Marka Penszko) i jakoś nikt nie miał problemów ze zrozumieniem o co chodzi. W tych pamiętnych (prehistorycznych już chyba dla niektórych czasach), nikt nie próbował skręcać samochodem w punkcie (?!) a co najważniejsze wszyscy czytali treść zadań ze ZROZUMIENIEM (po to żeby za chwilę samemu nie odpowiadać i przepraszać za własne sugestie i pretensje). Aż dziw bierze, że dotychczas brak jakichkolwiek uwag dotyczących zadania ,,O wyborach. Ciekawe - nie wiadomo o co pytać, czy takie łatwe (!). Pozdrawiam Marka Penszko za wytrwałość (i poczucie humoru) z nadzieją, że kolejne zadania będą znacznie trudniejsze, bo z silnych eliminacji silna reprezentacja na Mistrzostwa %u015Awiata ;-))).
  • 2006-04-08 17:50 | AB

Bezwzględna wiekszość jeszcze raz

Prośba do autora o doprecyzowanie terminu "bezwzględna większość"."Czy należy rozumieć ją jako; "przynajmniej połowa plus jeden głos" (jak napisał Pan w środku swojej wypowiedzi), czy też jako "więcej niż połowa" (jak wynika z przykładu podanego na końcu). Gdy sejm liczy parzystą liczbę posłów nie ma to, oczywiście, żadnego znaczenia, ale przy nieparzystej..."Ja, przyznam - początkowo nie zastawiając się nad tym, przyjąłem wersję drugą, ale Pańska odpowied%u017A na pytanie innego łamigłówkowicza uświadomiła mi, że mogłem się mylić. A przyjęcie innej definicji b.w. niewątpliwie znacząco wpłynie na wynik zadania."Z tego co pamiętam, podobny dylemat miał zresztą nasz sejm (w początkach III RP) bodajże podczas pierwszych wyborów prezydenta (gen. Jaruzelskiego)."Pozdrawiam i życzę dużo siły w odpowiadaniu na wiele uciążliwych pytań."
  • 2006-04-09 00:54 | partyka

bezwzgledna wiekszość

No nie, prosze Państwa, to nie jest 50% +1 tylko wiecej niz 50%, po co wprowadzac w blad?????
  • 2006-04-09 13:43 | mp

bezwzgledna wiekszosc - wazne!

Ponieważ z korespondencji do LI oraz z wypowiedzi na forum wynika, że najwięcej wątpliwości budzi określenie "większość bezwzględna", więc jeszcze raz na ten temat."W słownikach można znale%u017Ać dwie definicje; 1. przynajmniej o jeden głos więcej niż wynosi połowa ogółu głosujących 2. liczba całkowita przewyższająca połowe oddanych glosów, a zarazem połowie tej najblizsza."Obie definicje są poprawne i są ze sobą w zgodzie, jeśli uwzględnić fakt, że operujemy liczbami całkowitymi, więc pojawiające się w obliczeniach połówki (dotyczy definicji 1 i nieparzystej liczby posłów) należy odrzucać, bo po prostu nie mają sensu."
  • 2006-04-10 00:05 | eMPiotr

Re: Eh łamigłówkowicze ... do Tete

Pozwolę sobie jeszcze raz zabrać głos. Każdy ma prawo wygłaszać swoje opinie, Michał też. I nie uważam by coś złego napisał i kogokolwiek obraził ! Jeśli w opisie zadania jest napisane, ze skarbów jest 20, a ludzie z uporem twierdzą, że mają kilka rozwiązań lub Autor coś namieszał, to proszę wybaczyć, o czym tu deliberować ??? Michał nie popełnia błędu tylko piętnuje lenistwo tych, którzy na to zasługują. Może LI nie jest eliminacją do mistrzostw świata w rozwiązywaniu zadań logicznych, ale jak ktoś chce się w to bawić to sama nazwa zabawy do czegoś zobowiązuje, czyż nie tak ?"A może w jakichś Pasikurowicach Dolnych siedzi sobie drugi Kwiatkowski i do tej pory nie odważył się nigdzie wystartować, a tu pokaże na co go stać. I co ? I pojedzie sobie na Mistrzostwa bo zasługuje. W takich konkursach ogólnokrajowych i ogólnodostępnych, które popularyzują daną dyscyplinę, trzeba się liczyć, że pojawi się nowy talent i Organizator konkursu tez ma taką nadzieję, prawda ? ""Sorry, trochę się rozpisałem, ale proszę zrozumieć, że dziwne i nie na miejscu pytania rozpraszają, denerwują i mogą sprawić, że postronni obserwatorzy pomyślą; %u201EAle gupole tu piszą ...%u201D""Jeszcze jedno; przepraszam wszystkich mieszkańców Pasikurowic, ale ta nazwa bbb mi się podoba i Pawła Kwiatkowskiego, że mu tutaj jakiegoś pogromcę próbuję znale%u017Ać.""Pozdrawiam wszystkich serdecznie i dobrej nocy życzę. PM."
  • 2006-04-10 16:30 | Bart

Re: filamino

Hej. Dokładnie, w tym zadanie jest błąd. Po kilku próbach rozwiązania zawsze gdzieś się ten układ blokował.Po zliczeniu wszystkich cyfr wychodzi 102 a więc zadanie jest nierozwiązywalne. Pozdro
  • 2006-04-10 19:35 | eMPiotr

Po pierwsze; Filomino, a po drugie; znów z uporem maniaka zamiast pomyśleć to walicie głową w mur i zarzucacie Autorowi błędy !!!"Horror."A nie pomyśleliście, że niektóre z tych jednakowych cyfr może należec do jednego obszaru ?"Podziwiam Autora za spokój, bo moja cierpliwość już dawno by się skończyła ! Pozdrawiam wszystkich choć trochę logicznie myślących. PM.
  • 2006-04-10 20:44 | tyburka

Re: Filomino

To filomino oczywiście ma rozwiązanie zresztą bardzo proste. Owszem pól jest 100 a suma cyfr 102, ale przecież nigdzie nie jest napisane, że nie możemy łączyć pól z określonymi cyframi tzn, że np w polu o 6 kratkach może być ta szóstka wpisana nie tylko raz ale i więcej.
  • 2006-04-10 21:11 | Kris

filamino

Niestety muszę kolegów zmartwić, Autor raczej się nie myli."Jest tu rozwiązanie i to tylko jedno, prawdopodobnie błędnym założeniem jest, że Autor ujawnił po jednej liczbie wielokąta.
  • 2006-04-10 21:50 | MQ

Suma nie jest argumentem.np. dwie piątki mogą się ze sobą łączyć. Gdyby nie to oraz możliwość dopisywania cyferek to nie byłoby zadania ;)"Inną sprawą jest to, że też uważam to zadanie za nierozwiązywalne.
  • 2006-04-10 21:56 | Gregor

Filomino

A nei wpadliscie na to ze ktores z wpisanych cyfr moga stanowic jeden wielobok??
  • 2006-04-10 22:05 | Zuzi

Filomino

Boże ludzie... Wszystko tu jest w porządku. Ja zadanie rozwiązałam. Może taka mala podpowied%u017A dla niezorientowanych; Czasami może się zdarzyć, że dwie ujawnione już w diagramnie liczby należą do tego samego wielokąta!!!!! Dlatego wychodzi wam 102 w sumie, a pól jest 100....
  • 2006-04-10 23:08 | Marcin

Wystarczy pomyslec... Zadanie jest oczywiscie do rozwiazania i co wiecej uwazam ze jest najprostsze z wszystkich do tej pory prezentowanych na stronie internetowej
  • 2006-04-11 10:24 | n-euro-n

filamino

Witam. Zawsze z miłą chęcią rozwiązuję zadania z Ligi Intelektu, ale tym razem w zadaniu publikowanym za stronie internetowej jest błąd. Otóż suma pól wszystkich wielokątów wynosi 102 a diagram ma ich tylko 100!?! Więc jeśli figury mają nie zachodzić na siebie zadanie nie ma rozwiązania. Jeśli się mylę poprawcie mnie.
  • 2006-04-11 15:50 | emsi

Błąd

Z wielką ciekawością czytam codziennie nowe komentarze, bo bardzo interesuje mnie podejście ludzi do tematu Ligi i ich permanentne, niestworzone problemy.;) Zastanówmy się więc drodzy Czytelnicy głębiej. Czy będąc na miejscu Autora zadań, mając do wykonania pewną misję zwaną "Liga Intelektu" i pracując dla tak powszechnego, liczącego się i poważnego czasopisma jak "Polityka", układalibyście zadania "od ręki"? Gdybym to ja był owym autorem, moje zadanie zostałoby sprawdzone z każdej możliwej strony i pod wszystkimi kątami. Państwo pewnie postąpiliby podobnie. Z komentarzy wynika, że jednak nie wszyscy! Wielu doszukuje się błędów, podważa treść i gani Autora. Powszechnie wiadomo, że wytykanie błędów daje psychiczną wyższość i poczucie pewności siebie. W tym przypadku jednak wytykanie błędów jest tylko przejawem braku rozwagi, braku chęci do spędzenia kilku godzin nad zadaniem, braku spokoju wewnętrznego. Rozwiązujmy więc zadania do ostatniej kropli krwi, a w przypadku porażki przyjmijmy to z honorem. Oby, tak wyczekiwany błąd, nigdy się nie pojawił. Pozdrawiam spokojnych czytelników. emsi
  • 2006-04-11 21:34 | Semko

Filomino

Zadziwiające jest ile wątpliwości wzbudziło to zadanie. Jak mało pytań o zadanie z gazety. Czyżby nikt nie miał z nim problemu? Jak mało jest pytań w przypadku gdy nikt nie wie o co chodzi!