Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Etap II, odcinek 3(7)

(23)
2006-05-10 03:49 | Polityka.pl
  • 2006-05-10 03:49 | AB

Mała pomyłka

Mała pomyłka w rozwiązaniu sudoku. W trzecim wierszu od góry, w drugiej kolumnie od prawej powinno być 5, a nie 4. Oczywiście nie wpływa to na całokształt rozwiązania jak i na wynik. Pozdrowienia dla Autora.
  • 2006-05-11 12:15 | autor

Re: Skarbiec

Oczywiście - do każdego zamka pasuje inny klucz. Po cóż by zakładać dwa zamki, do których pasuje ten sam klucz. Inaczej mówiąc; tyle jest kluczy w komplecie, ile zamków. Dwa rozwiązania? To ciekawe - proszę o korespondencję w tej sprawie na adres ligaintelektu@polityka.com.pl
  • 2006-05-11 12:36 | tyburka

Otello

Jak dla mnie to jednak logiczne to Otello, ale jedną podstawową rzecz trzeba zauważyć bo inaczej nie da rady
  • 2006-05-13 13:56 | Sylwia

Re: Intuicja-Otello

Polecam grę go - mi zdecydowanie pomogła; akademia.go.art.pl"
  • 2006-05-13 14:06 | Tomasz

Intuicja-Otello

Bardzo intuicyjne to Otello - nie wiem czy rozwiązywanie tylko na logikę ma jakikolwiek sens
  • 2006-05-13 19:35 | KS

Re: Skarbiec

"Ksiaze tak rozdysponowal komplet kluczy, w tym oczywiscie ich duplikaty (...)" - czy to oznacza ze duplikaty byly dorabiane kompletami (w sensie ze dla kazdego klucza jest taka sama ilosc duplikatow) czy ze byly dorabiane gdy zaszla taka potrzeba (wiec rozna ich ilosc)?
  • 2006-05-14 16:19 | Eks

Klucze

Mam pytanie dotyczące kluczy. Co to znaczy, że dostęp do skarbca razem z ministrem ma przynajmniej jeden, dowolny zastępca? Czy onacza to, że każdy z zastępców wybrany na chybił trafił (dowolny) może otworzyć sejf razem z ministrem, czy wystarczy, że jeden (powiedzmy zastepca nr 3) będzie mógł otworzyć sejf z ministrem? Sformułowanie w zadaniu jest niejasne. Określenie przynajmniej jeden implikuje, że nie muszą to być wszyscy zastępcy a wystarczy, że bedzie to jeden z nich. Prosze o interpretację.
  • 2006-05-14 19:02 | Ola

co trzeba zauważyć

Ciekawa jestem, co takiego specjalnego trzeba zauważyć w tym Otello, że bez tego nie da rady.
  • 2006-05-15 09:49 | Michał Paszenda

Skarbiec

Czy zamki do skarbca są różne tj. czy do każdego z nich jest inny klucz i odpowiadające mu duplikaty. Pytam, bo wobec tego istnieją dwa zasadniczo różne rozwiązania.
  • 2006-05-15 11:07 | Tomasz

Otello

To ja się przyznaję bez bicia, że Otello rozwiązałem całkowicie intuicyjnie. Mało było uzytku inteletku. Pewnie inni mają go więcej
  • 2006-05-15 11:36 | tyburka

Re: Klucze

Jak dla mnie "przynajmniej jeden" oznacza 1, albo 2, albo 3 lub 4. A sformułowanie " co najmniej trzej" znaczy 3 lub 4.
  • 2006-05-15 14:39 | autor

Klucze

Odpowiadam Eksowi;"w sensie logicznym określenie "dowolny" jest synonimem "każdy". Np. w twierdzeniach matematycznych "dla dowolnego x większego od..." i "dla każdego x większego od..." znaczy dokładnie to samo.
  • 2006-05-15 14:44 | autor

Otello

Bardzo proszę osoby, które rozwiązywały Otello nieintuicyjnie, aby po zakończeniu konkursu podzieliły się na tym forum swoimi sposobami nieintuicyjnego rozwiązywania.
  • 2006-05-15 15:12 | martingale

co takiego trzeba zauwazyc w otello?

Rzeczywiscie intuicyjna. Ja zauwazam na razie pierwsze cztery pewne, dalej, droga eliminacji jest ciezej
  • 2006-05-15 18:15 | tyburka

Otello-maile

Jak ktoś chce logiczne rozw Otello to niech da maila na forum. Łatwiej jest wyjaśniać na rysunkach niż tak przez opis. Rozw wyślę, w środę oczywiście ;)
  • 2006-05-15 18:48 | MK

Otello-maile

To ja bym poprosil o te wskazowki, oczywiscie w srode, kalash@epf.pl
  • 2006-05-16 08:06 | Ola

odp do Otello

Wydaje mi się, że nie trzeba poprawnie rozwiązać Otella, żeby wiedzieć, jaka jest prawidłowa odpowied%u017A do zadania, tzn. ile czarnych pól jest w sumie na brzegach.
  • 2006-05-16 12:02 | tete

skarbiec-klucze-duplikaty

Mam pytanie do Autora. Proszę zdefiniować pojęcie "duplikaty". Czy oznacza ono, że każdy klucz ma swoją jedną i tylko jedną kopię? ( tak chyba wynikałoby z definicji słownikowej)"Pozdrawiam i proszę o szybką odpowied%u017A.
  • 2006-05-16 15:01 | Eks

Re: klucze

Odpowiadam autorowi; rozumiem, że dowolny znaczy każdy, natomiast nie rozumiem dlaczego w takim razie w zadaniu znalazło sie określenie "przynajmniej jeden". Tak jak napisała Tyburka "przynajmniej jeden" oznacza 1 lub 2 lub 3 lub 4. Natomiast "każdy" oznacza 1 i 2 i 3 i 4. To mylące.
  • 2006-05-16 15:23 | autor

duplikaty

Odpowied%u017A dla tete; oryginał może mieć więcej niż jeden duplikat
  • 2006-05-16 15:40 | autor

litości!

"Przynajmniej jeden dowolny" oznacza każdego jednego iiii każdą kombinację złożoną z przynajmniej dwóch.
  • 2006-05-16 17:09 | bip

klucze raz jeszcze

Owszem oryginał moze mieć kilka duplikatów, ale mówimy tu o minimalnej liczbie kluczy. POnadto nie wiem o co chodzi w tym zadaniu. Proste jest jak budowa cepa a tu każdy doszukuje się dziury w całym. Tu na pierwszy rzut oka widać rozwiąznie.