Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Liga Intelektu, etap III, odcinek 4(12)

(30)
2006-06-14 08:16 | Polityka.pl
  • 2006-06-14 08:16 | Tomasz

Perly

Co do zdania, ze byla niejednoznacznosc i mozna bylo jeszcze raz przeczytac pytanie. Od dawna wychodze z zalozenia, ze jak znajde jedno rozwiazanie to je wysylam i dalej nie robie. Tak juz bylo z kilkoma zadaniami. Jesli rozwiazanie spelnia warunki, a wystarczy poidac jedno to ja mam tez inne ciekawe zajecia. Pozdrowienia
  • 2006-06-14 09:23 | szeryf

dzieki za 5 pktow

ale na drugi raz prosilbym, zeby zmiany w tresci zadan oznaczac, i to bardzo wyraznie. poziom stresu wsrod zawodnikow spadnie.
  • 2006-06-14 11:33 | szeryf

dzieki za 5 pktow

ale na drugi raz prosilbym, zeby zmiany w tresci zadan oznaczac, i to bardzo wyraznie. poziom stresu wsrod zawodnikow spadnie.
  • 2006-06-14 12:42 | Ola

przysiółek

Czy przysiółek również - tak jak wioska - leży na równinie?
  • 2006-06-14 15:31 | autor

Do Oli

Oczywiście. Równina bardzo się rozlega;)
  • 2006-06-14 15:41 | autor

Do Tomasza

Panie Tomaszu, sytuacja była wyjątkowa (wypadek przy pracy), a przyznanie punktów ukłonem w stronę kilkunastu osób, które, sądząc z punktacji, raczej bawią się, niż walczą o finał. Uogólnienia i wnioski, jakoby normą było uznawanie jednego rozwiązania z wielu możliwych, to chyba przesada. I chyba niemożliwe, żeby były równie ciekawe zajęcia jak rozwiązywanie ligowych zadań ;) Pozdrawiam.
  • 2006-06-15 14:11 | max

DO AUTORTA - 7 domków

Czy te 100m pomiędzy dwoma z trzech dowolnych domków liczymy w lini prostej między nimi czy długość ta może się podzielić na drogę, która biegnie przez ten trzeci domek?
  • 2006-06-15 14:16 | lilka

Absurd???

Rozplanowalam wszystkie drogi jakie potrzebne są aby spełniony był warunek z zadania (tzn. z 3 dowolnych domków przynajmniej pomiędzy 2 jest W LINI PROSTEJ (tak to rozumiem) 100 metrow). Wyszla mi figura, ktora na rysunku odręcznym spełnia warunki jednak jest geometrycznie niemożliwym jej narysowanie. Czy ktoś już zrobił w 100% to zadanie i czy drogi Autorze ta podchwytliwosc jest az tak wielka?
  • 2006-06-15 14:18 | Fan

Odległosci

Witam! Czy możliwa jest ZEROWA odleglosc pomiedzy domkami??? Bardzo prosze Autora o odpowiedz!;) Dziekuje!!!
  • 2006-06-15 17:08 | PM

Re: PRZYSIÓŁEK :(

Trzeba było się nie zakładać, to jest konkurs ogólnopolski, a nie jakieś tam wycieczki osobiste !!!"Trzeba ruszyć głową, albo płacić zakład !@#
  • 2006-06-15 23:28 | bar

Do tych "najbardziej umiejących" to się raczej nie zaliczam, ale to akurat zadanie udało mi się rozwiązać, więc odrobinkę pomóc mogę (oczywiście nie za dużo, bo zepsuł bym Ci całą zabawę;)). Przede wszystkim błędnie założyłaś, że wszystkie domki leżą na jednej prostej. Co do właściwego układu spróbuj wpierw umieścić w optymalny (tzn. zawierający jak najwięcej 100 m odcinków między domkami) sposób 4 domki i powinno Cię "olśnić" co zrobić z resztą. A pó%u017Aniej to już tylko matematyka (polecam wykorzystanie trygonometrii, bo przy geometrii analitycznej można się "zajechać"). Wygranego zakładu życzę;)! Pozdrawiam!
  • 2006-06-16 07:42 | olek

Czy polecenie przysłania najmniejszej odleglości między domami w przysiółku jest li tylko instrukcją wysłania odpowiedzi , czy też jest immanentnym warunkiem zadania ? Innymi słowy - czy wystarczy "zaprojektować" przysiółek spełniający warunek 100 metrów , a następnie poprawnie wyliczyć odległości między domami i wysłać zaokrąglenie tej najmniejszej , czy też należy znależć takie rozwiązanie aby ta odległość była możliwie najmniejsza ? Pierwsza interpretacja jest oczywiście korzystniejsza , ponieważ usuwa niepewność istnienia lepszego rozwiązania , w sytuacji gdy znalezienie wszystkich rozwiązań (jeśli istnieją) albo wykluczenie występowania innego rozwiązania wydaje się być znacznie trudniejsze niż po prostu znalezienie jednego , konkretnego rozwiązania.O rozwianie wątpliwości proszę autora.
  • 2006-06-16 12:05 | autor

do Olka

Możliwa jest tylko ta pierwsza, korzystniejsza interpretacja.
  • 2006-06-16 14:33 | Monique

PRZYSIÓŁEK :(

Koleżanka pochwaliła się że jest fajny konkurs w "Poliyce" i dla świętego spokoju kupiłam, bo na co dzień nie mam na to czasu. Od wczoraj siedzę nad tym nieszczęśnym przysiółkiem i nie wiem jak go ugry%u017Ać, a założyłam się z nią że to zrobię. Umieściłam te 7 domów na osi liczbowej i próbuję odległości między nimi ale za nic mi to nie wychodzi, co zrobić, żeby ruszyć z miejsca? Proszę o pomoc tych najbardziej umiejących ;). Monika
  • 2006-06-16 14:55 | Ola

do Lilki

Piszesz; "Wyszla mi figura, ktora na rysunku odręcznym spełnia warunki jednak jest geometrycznie niemożliwym jej narysowanie". To bardzo niejasne. Powiedz, czy masz na myśli to, że rozplanowałaś punkty nie na płaszczy%u017Anie? Bo ja tak początkowo zrobiłam i pomyślałam wtedy, że przysiółek jest w terenie górzystym, ale Autor rozwiał moje wątpliwości - te punkty muszą leżeć wszystkie na płaszczy%u017Anie.
  • 2006-06-17 21:09 | Ola

rozwiązałam ;-)

Witam wszystkich ligowiczów ;-) Wpadłam tu tylko na chwilę pochwalić się, że rozwiązałam zadanie z przysiółkiem ;-) Czyli da się!
  • 2006-06-19 11:39 | Fka

odległość miedzy dwoma

Czy na dystansie między dwoma może zawierać się trzeci domek? czy taka sytuacja jest zgodna z opisem zadania??
  • 2006-06-19 14:35 | Adek

do Fka

Moim zdaniem, to nie ma znaczenia, czy jakiś domek stoi na drodze do innego domku (innymi słowy czy jakieś trzy domki akurat są współliniowe). Ważne, żeby przynajmniej między dwoma z każdej trójki domków była żądana odległość.
  • 2006-06-19 16:18 | Kris

Przysiółek

Zadanie było chyba najlepsze, fajne zwieńczenie ligi. Czekam jednak z niepokojem na rozwiązanie, bo nie wiem czy gdzieś się nie pomyliłem, ostatnie zadanie z trygonometrii to chyba w zeszłym stuleciu robiłem ;-)"Mam nadzieję też, że Liga będzie kontynuowana, fajne te "środy" były.
  • 2006-06-19 17:27 | Tatko

Re: do wszystkich

ZEROWA odległość to po prostu bli%u017Aniak
  • 2006-06-20 11:30 | Gregor

To jak z tymi "blizniakami" czyli 2 domami w tym samym punkcie? Moga byc czy nie? Bo jak nei to chyba nie wpadne na rozwiazanie bo juz wszystkie warianty trojkatow rownobocznych i kwadratow przerobilem i dalej nic z tego nei wynika ;(
  • 2006-06-20 14:19 | Augusto

Do Gregora

Wg mnie rozwiazanie z blizniakami nawet gdyby takowe byly dopuszczone i tak nie jest poprawne."Gdybys przerobil wszystkie mozliwosci to na pewno bys trafil. Proponuje sprobuj jeszcze raz bo na pewno jakas przeoczyles.
  • 2006-06-20 14:38 | autor

Nie wiem, czy zerowa odległość między domkami jest możliwa. To jest problem dla budowlańców, a nie matematyków (czy bli%u017Aniak to dwa domki, czy jeden?). Proszę natomiast samemu sobie odpowiedziec na pytanie, czy w jednym punkcie mogą być dwa punkty.
  • 2006-06-20 15:02 | Ola

do Gregora

Zerowa nie może być - to 7 różnych punktów na płaszczy%u017Anie.
  • 2006-06-21 09:30 | gregor

Siedzialem wczoraj do pozna ale nic nei wymyslilem odnosnie przysilku, moze ktos by podal jak ma wygladac to polaczenie? bo nei mam jeszcze dostepu do papierowej wersji gazety
  • 2006-06-21 12:17 | Ola

do Gregora

Mogę wysłać Ci rysunek z tymi punktami - napisz do mnie. Pozdrawiam olagolecka@wp.pl
  • 2006-06-21 12:58 | Euklides

Moje rozwiązanie - do Gregora

Zauważ, że jeśli weżmiesz dwa trójkąty równoboczne to spełniają one warunki zadania bo z dowolnych trzech punktów zawsze dwa należą do tego samego trójkąta. Ale niestety punktów jest tylko 6, jak ustawić trójkąty względem 7 punktu. ostatni punkt moze byc w odleglosci 100 metrow od dwoch punktow z kazdego trojkata, Wyjda nam z tego dwa polaczone punktem romby . Teraz niespelniaja warunku zadania trzy punkty; srodkowy oraz dwa skrajne. Nalezy tak obrocic jednym z rmobow wzgledem "srodkowego" punktu aby dwa skrajne zblizyly sie na odleglosc 100 metrow. Wtedy te dwa romby zajda troche na siebie. Potem to juz matematyka (albo cyrkiel linijka i mierzenie odleglosci). Mam nadzieje ze moj wywód był zrozumiały. Pozdrawiam
  • 2006-06-21 13:16 | Vega

Rozwiązaniem są 2 romby, połączone 1 wierzchołkiem (przy najdłuższej przekątnej), obrócone względem siebie o kąt 33,56 st tak, aby przeciwległe wierzchołki były oddalone od siebie o 100. Pozdrawiam
  • 2006-06-21 13:28 | autor

do wszystkich

Zadanie jest niełatwe, ale nie nazwałbym go podchwytliwym. Bardzo proszę autorow maili o nie rozwiązywanie go na forum, a moderatora o zwrócenie uwagi na zbyt wnikliwe podpowiedzi."do Maxa; odległość mierzymy w linii prostej."do Fana; ZEROWA odległość między domkami, czyli domek w (na) domku? 8o