Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Liga intelektu

(21)
2006-06-21 09:32 | Polityka.pl
  • 2006-06-21 09:32 | Ola

gdzie jest rozw zadania z Internetu?

A gdzie jest rozwiązanie zadania z Internetu? W wersji papierowej go nie ma. Liga była wspaniała, choć warto zauważyć, że wbrew zapowiedziom erudycji nie wymagała - tylko jedno zdanie anagramy wymagało jakiejś wiedzy. Reszta była matematyczna i logiczna.
  • 2006-06-21 11:09 | Gregor

Rozwiazanie zadania z internetu!

Co do zadania z internetu to moim zdaniem powinno byc 37! A teraz prosze o pokazanie jak sie do tego przysiolka dobrac, bo wczoraj siedzialem do 24 ale nic juz nie wymyslilem!
  • 2006-06-21 15:06 | Miodzio

Wynik zadania z netu

Mi w zadaniu z internetu wyszło 37...
  • 2006-06-21 16:07 | pifpaf

Re: do autora

dwa złączone trójkąty równoboczne nazwijmy diamentem. jeżeli nałożysz na siebie dwa diamenty , a następnie dopkonasz obrotu względem jednego z wierzchołków przy dłuższej przekątnej o tyle, by wierzchołki naprzeciwko punktu obrotu oddaliły się o odległosć 100 to w ten sposób znajdziesz rozwiązanie. odległość można wyznaczyć na wiele sposobów i dużo trygonometrii nie ma. ja księ kąty dobrze pokazę to wystarczy koszystać ze wzoru na długość jednego z boku trojkąta w funkci cos oraz na pole trójkąta ze wzoru z sin. "pozdrawiam
  • 2006-06-21 16:21 | Kimolaj

Re: do autora

Robisz sobie romb z dwoch trojkatow rownobocznych o boku 100, nastepnie robisz obrot tego rombu wokol wierzcholka, lezacego przy dluzszej przekatnej, obrot nalezy zrobic o tyle, zeby odleglosc od wierzcholkow po przeciwnych stronach byla rowna 100, rozwiazaniem sa dwa romby, specyficznie polozone ;)
  • 2006-06-21 16:35 | Fka

do autora

Uprzejmie prosze o przedstawienie w internecie rozmieszczneia domków.
  • 2006-06-21 22:13 | W. Waydel

Ciągle mi mało

Tego typu zadania są dla mnie ulubioną rozrywką. Niestety bardzo ciężko takie zadania znale%u017Ać. W polskich czasopismach są rzadkością, wobec zalewu "gumy do żucia". Mam nadzieję, że w "Wiedzy i Życiu" Puzeland wróci na stałe. "Polityka" niestety poza zadaniami logicznymi nie ma dla mnie interesujących tematów.""W Internecie też niełatwo znale%u017Ać coś ciekawszego od sztampowego Sudoku. Czy mógłby może ktoś podać adresy stron internetowych, lub nazwy periodyków które mają zadania na wysokim poziomie, żeby można było na nich trochę potrenować przed wrześniem?
  • 2006-06-22 09:10 | autor

Re: a gdzie jest "zadanie na deser"?

Tylko w numerze "Polityki"
  • 2006-06-22 09:40 | Agnieszka

a gdzie jest "zadanie na deser"?

jak w temacie
  • 2006-06-23 16:19 | autor

Re: Pytanie do Autora

> Chciałbym spytać czy za tydzień zostaną opublikowane wszystkie wyniki, czy jedynie finalistów? 

Tylko finalisci. Wszystkich nie da rady - to grubo ponad tysiac osob.
  • 2006-06-23 18:41 | White

Pytanie do Autora

Chciałbym spytać czy za tydzień zostaną opublikowane wszystkie wyniki, czy jedynie finalistów?
  • 2006-06-26 09:20 | Ola

do Marcina

To nie jest pięciokąt foremny. Równoboczny - tak, ale nie foremny.
  • 2006-06-26 10:22 | Marcin

do Gregora

Na rozwiązanie domków wpadłem wczoraj jakoś koło 23;), zresztą przypadkiem bo już straciłem nadzieję. Trzeba w pięciokącie foremnym umieścić 2 punkty tak, że z każdego z nich po 100 metrów jest do 3 wierzchołków pięciokąta. " ." " . ." . ." " . ."Wygląda to mniej więcej tak jak powyżej(chyba że przy wysyłaniu wiadomości poprzestawiają się kropki)"Pordrawiam wszystkich LIgowiczów, gratuluję finalistom
  • 2006-06-27 10:25 | Tyburka

Re: jak obliczyć odległość

Raczej pomyśle że autor podał wynik: 100+100*(sqrt3)/2(wysokość w trókącie równobocznym o boku 100)-100*sqrt2(przekątna kwadratu o boku 100)
  • 2006-06-27 15:27 | Adek

Ale ze wzoru: 100+100*(sqrt3)/2 -100*sqrt2
    wychodzi 45,18, a nie 45,74 jak wyszło Autorowi. W przybliżeniu to jest 45 lub 46, ale dokładnie nie, więc to chyba nie jest dobrze? 
  • 2006-06-27 16:55 | pafcio

wg mnie nie może wyjść inny wynik niż 50/12*(5+sqrt(33))

pozdrawiam
  • 2006-06-28 08:43 | Adek

Ale po obliczeniu 50/12*(5+sqrt(33)) wychodzi 44,76, a nie 45,74! A tyle wyszło autorowi, więc Ty chyba masz źle, choć jeśli zaokrągliłeś w górę, to Ci się udało :-) Czy ktoś wie, jak obliczyć tak, jak wyszło autorowi?
  • 2006-06-30 15:06 | zadluzony

autora jest rudno zrozumiec, sam do tej pory glowie sie nad trescia niektorych zadan...
  • 2006-07-01 18:07 | AB

Dla wszystkich zainteresowanych przedstawiam rozwiązanie zadania z przysiółkiem. Na wstępie oznaczmy punkty: wierzchołki pięciokąta poczynając od dolnego A-E, dwa pozostałe domki F i G (bliższy D i E jako F, bliższy B i C jako G), a także środek odcinka CD jako H i środek FG jako J. Prosta AH jest zatem osią symetrii całości i zawiera w sobie punkt J. Ponadto, oznaczmy długość boku pięciokąta (równą 100 m) jako a. Teraz najważniejsze: suma kątów JAG i JAC wynosi 30 stopni, gdyż kąt JAG jest równy FAJ (symetria), a ten wraz z JAC zawiera w sobie połówkę trójkąta równobocznego ABF (odcinek AC składa się z wysokości tego trójkąta i trójkąta CFB). Dalej już trygonometria: JG / AG = sin JAG (a stąd FG = 2a*sinJAG), HC / AC = sinHAC (stąd sinJAC = a/2 / a*sqrt(3) = 1 / 2*sqrt(3), ponieważ kąt JAC pokrywa się z HAC, zaś długość AC to podwojona wysokość trójkąta wynosząca 2* a*sqrt(3)/2 czyli a*sqrt(3) ). Z jedynki trygonometrycznej otrzymujemy: cosJAC = sqrt(1 - 1/12) = sqrt(11/3)/2. Czas na końcowe wyliczenie: FG = 2a*sinJAG = 2a*sin(30 - JAC) = 2a*(sin30*cosJAC - cos30*sinJAC) = 2a*[1/2 * sqrt(11/3)/2 - sqrt(3)/2 * 1/2*sqrt(3) ] = a/2 * [sqrt(11/3) - 1]. Podstawiając za a 100m otrzymamy wynik podany przez Autora. Niestety inne wyniki podane tutaj są nieprawidłowe.
    Zadanie okazało się o tyle nieszczęśliwe (dla niektórych bardzo szczęśliwe), że jak widać można było je źle rozwiązać, a dzięki zaokrągleniu podać prawidłowy wynik.
    Pozdrawiam.
  • 2006-07-03 12:04 | Adek

jak obliczyć odległość

Czy ktoś mógłby wytłumaczyć, jak obliczyć tę odległość? Autor podał wynik 50*[sqrt(11/3) - 1], ale ja i tak nie wiem, skąd się wzięły te liczby. Z góry dziękuję :-)