Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Liga Intelektu

(16)
2006-07-01 08:40 | Polityka.pl
  • 2006-07-01 08:40 | kasia

termin finalu

A nie dało się tego finału połączyć jakoś z tym poprzednim? jakoś sobota - niedziela je zrobić?
  • 2006-07-01 18:14 | AB

Przysiółek

Dla wszystkich zainteresowanych przedstawiam rozwiązanie zadania z przysiółkiem. Na wstępie oznaczmy punkty: wierzchołki pięciokąta poczynając od dolnego A-E, dwa pozostałe domki F i G (bliższy D i E jako F, bliższy B i C jako G), a także środek odcinka CD jako H i środek FG jako J. Prosta AH jest zatem osią symetrii całości i zawiera w sobie punkt J. Ponadto, oznaczmy długość boku pięciokąta (równą 100 m) jako a. Teraz najważniejsze: suma kątów JAG i JAC wynosi 30 stopni, gdyż kąt JAG jest równy FAJ (symetria), a ten wraz z JAC zawiera w sobie połówkę trójkąta równobocznego ABF (odcinek AC składa się z wysokości tego trójkąta i trójkąta CFB). Dalej już trygonometria: JG / AG = sin JAG (a stąd FG = 2a*sinJAG), HC / AC = sinHAC (stąd sinJAC = a/2 / a*sqrt(3) = 1 / 2*sqrt(3), ponieważ kąt JAC pokrywa się z HAC, zaś długość AC to podwojona wysokość trójkąta wynosząca 2* a*sqrt(3)/2 czyli a*sqrt(3) ). Z jedynki trygonometrycznej otrzymujemy: cosJAC = sqrt(1 - 1/12) = sqrt(11/3)/2. Czas na końcowe wyliczenie: FG = 2a*sinJAG = 2a*sin(30 - JAC) = 2a*(sin30*cosJAC - cos30*sinJAC) = 2a*[1/2 * sqrt(11/3)/2 - sqrt(3)/2 * 1/2*sqrt(3) ] = a/2 * [sqrt(11/3) - 1]. Podstawiając za a 100m otrzymamy wynik podany przez Autora.
    Pozdrawiam.

• 2006-07-14 18:59 | mp

Re: finał

> Małe pytanko odnośnie zadań finałowych: czy będą one zbliżone do tych publikowanych w tygodniku, czy też bliżej im będzie do zadanek ze strony?
    Będą jedne i drugie, ale więcej takich, jak na stronie internetowej.
  • 2006-07-17 08:24 | Ola

Re: finał

Zadałam takie pytanie autorowi mailem; odpisał, że zadania będą zbliżone do tych z Mistrzostw Polski w Rozwiązywaniu Zadań Logicznych, ale - cytuję - "bez przesady". Pozdrawiam, Ola 
  • 2006-07-17 15:00 | bar

finał

Małe pytanko odnośnie zadań finałowych: czy będą one zbliżone do tych publikowanych w tygodniku, czy też bliżej im będzie do zadanek ze strony?
    Gratuluję zorganizowania tak ciekawego konkursu! Pozdrawiam! 
  • 2006-08-23 07:07 | Mateusz Bartkowski

Re: Sudoku Sum - Wakacje z glowa

> Mam pytanie do sudoku sum z Wakacji z glowa:
    > w odpowiedzi nalezy podac sume liczb na przekatnych, mam teraz pytanie czy centralna liczbe mam policzyc dwa razy czy tylko raz ? 

Nie jestem autorem zadania, ale na 98% tylko raz. 
  • 2006-08-24 19:50 | sumowacz

Re: Sudoku Sum - Wakacje z glowa

> > Mam pytanie do sudoku sum z Wakacji z glowa:
    > > w odpowiedzi nalezy podac sume liczb na przekatnych, mam teraz pytanie czy centralna liczbe mam policzyc dwa razy czy tylko raz ? 
    >
    > Nie jestem autorem zadania, ale na 98% tylko raz.  
    Ja także nie jestem autorem zadania,
    ale na 98% + 2% tylko raz.
  • 2006-08-25 09:54 | Miklosz

Sudoku Sum - Wakacje z glowa

Mam pytanie do sudoku sum z Wakacji z glowa:
    w odpowiedzi nalezy podac sume liczb na przekatnych, mam teraz pytanie czy centralna liczbe mam policzyc dwa razy czy tylko raz ? 
  • 2006-09-12 11:39 | Gregor

Re: Hej, finaliści

> Pozdrawiam finalistów LI :-) Jak tam przygotowania? Jakie samopoczucie na 10 dni przed? Ja zaczynam się już lekko ekscytować zbliżającym się finałem :-)

A jak tam przygotowania zadania z dodatku wszystkie zrobione??
    Do zobaczenia w wawie
  • 2006-09-12 15:19 | Ola

O, jak miło, że się ktoś odezwał :-) A ja już (niesłusznie) myślałam, że finaliści są zbyt sztywni, by odpisać takiej jednej...
    Zadania z dodatku sprawiały mi kłopoty. Myślałam, że jestem taka wielka, bo się dostałam do finału, a "Wakacje z głową" osadziły mnie trochę w miejscu... Ale ostatecznie zrobiłam i nawet wysłałam. A jak u Ciebie?
  • 2006-09-14 12:47 | Adek

Re: termin finału?

Radzę napisać bezpośrednio na adres ligaintelektu@polityka.com.pl
  • 2006-09-14 17:46 | white

Re: termin finału?

Już w porządku, dzięki za troskę;)
  • 2006-09-15 10:35 | White

termin finału?

Witam, wysłałem z małym opóźnieniem emaila z danymi i od 3 dni nie otrzymałem odpowiedzi z terminem finału. Proszę organizatora o kontakt
  • 2006-09-15 13:27 | Gregor

A jak u Ciebie?
    Mialem problemy z 1 zadaniem konkursowym ale rzutem na tasme zobilem i tez wyslalem.
  • 2006-09-15 14:52 | Ola

Hej, finaliści

Pozdrawiam finalistów LI :-) Jak tam przygotowania? Jakie samopoczucie na 10 dni przed? Ja zaczynam się już lekko ekscytować zbliżającym się finałem :-)