Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Wakacje z głową

(48)
2006-07-01 23:50 | Polityka.pl
  • 2006-07-01 23:50 | Tomek

Dobra robota

Fajny magazyn
  • 2006-07-07 16:59 | Radek Noworyta

Super zadanka

Bardzo fajne zadania, poziom trudności wusoki , nagród mało a to szkoda, bo należy sie nam za ten trud w rozwiazywaniu zadań. ja jużrozwiazałem trzy konkursowe. Pozdrawiam
  • 2006-07-10 09:48 | autor

Re: Rozwiązania

Rozwiązania zadań niekonkursowych pojawią się na tej stronie na przełomie lipca i sierpnia.
  • 2006-07-10 13:36 | andrzej

więcej

super sprawa,bylo troche zajecia pomiedzy meczami, ale mistrzostwa sie skonczyly, zadania tez rozwiazane, porsze o kolejny zestaw konkursowy tak samo ciekawy i urozmaicony.
    Pozdrowienia dla autora
  • 2006-07-11 12:27 | autor

Re: sudoku sum

>czy cyfrę w środku diagramu traktujemy jako składową jednej i drugiej przekątnej i liczymy do sumy dwa razy czy tylko raz?
    Intencją autora było liczenie raz, ale jeśli ktoś policzy dwa razy, to odpowiedź także będzie uznana za prawidłową.
  • 2006-07-11 16:25 | bar

sudoku sum

Mam małe pytanko odnośnie zadania konkursowego (sudoku sum). A dokładniej co do rozwiązania tegoż zadania. A idąc z dokładnością jeszcze dalej, chodzi mi o to, czy cyfrę w środku diagramu traktujemy jako składową jednej i drugiej przekątnej i liczymy do sumy dwa razy czy tylko raz?
    Pozdrawiam wszystkich wakacyjnych łamigłówkowiczów!!!
  • 2006-07-11 20:59 | ponika

Re: błędy

A owszem... W opisie do Swatow (wskazowki) autor napisal "przez kazde skrzyzowanie musi przechodzic jakas linia". Tymczasem juz na nastepnej stronie jest diagram, w ktorym 8 skrzyzowan moze pozostac pustych, w kolejnym az 15... Zobaczymy jak bedzie dalej - na razie dopiero zaczynam :P
  • 2006-07-12 13:48 | Monka

Jak do tej pory natknęłam się na jedno zadanie które ma trzy rozwiązania.
  • 2006-07-12 14:28 | Monka

ad. "W opisie do Swatow (wskazowki) autor napisal "przez kazde skrzyzowanie musi przechodzic jakas linia". Tymczasem juz na nastepnej stronie jest diagram, w ktorym 8 skrzyzowan moze pozostac pustych, w kolejnym az 15... "

W łamigłówkach "Swaty" cała sztuka polega na tym, aby przez każde skrzyżowanie poprowadzić linię. Problem pojawia się wtedy, kiedy linie można poprowadzić przez każde skrzyżowanie w różny sposób i zamiast jednego pojawia się kilka wariantów rozwiązania.
  • 2006-07-12 21:48 | Orso

Monka ma o tyle rację, że jeśli w Swatach nie skorzystać z tego, że przez każde skrzyżowanie przechodzi jedna linia, to większość zadań, zwłaszcza trudniejszych, nie idzie ugryźć.
    Ale może kawę na ławę, bo zadania nie są konkursowe. Według mnie przynajmniej trzy rozwiązania mają Sw3, a dwa Sk7. Czy ktoś znalazł inne niejednoznaczności?
  • 2006-07-13 08:27 | mp

Re: eliminacje

> czy istnieje lub powstanie zbior ogolnie dostepnych lamiglowek bedacych eliminacjami do dalszego etapu (mistrzostwa polski,etc), w ktorch polityka partycypuje? 
    Póki co takiego zbioru nie ma i nie jest planowany. Ale zastanowimy się nad realizacją takiego pomysłu.
  • 2006-07-13 09:04 | jedrek

Z tego co zauwazylem w korespondencji ewentualne "bledy" dotycza zadan poza konkursowych.
    Rozwiazujac konkursowe nie natknalem sie na zadna wielorakosc.
  • 2006-07-13 09:51 | jedrek

eliminacje

czy istnieje lub powstanie zbior ogolnie dostepnych lamiglowek bedacych eliminacjami do dalszego etapu (mistrzostwa polski,etc), w ktorch polityka partycypuje?
  • 2006-07-15 18:08 | Michał

Witam!! Rozwiązując zadania konkursowe (konkurs XL) natknąłem się na pewnien błąd w zadaniu z filomino. Moim zdaniem nie można go rozwiązać. Czy ktoś mógłby się wypowiedzieć w tej sprawie? PLZ :)
  • 2006-07-18 09:11 | jedrek

Mnie sie udalo zrobic.Jest rozwiazanie
  • 2006-07-18 10:40 | olek

> Witam!! Rozwiązując zadania konkursowe (konkurs XL) natknąłem się na pewnien błąd w zadaniu z filomino. Moim zdaniem nie można go rozwiązać. Czy ktoś mógłby się wypowiedzieć w tej sprawie? PLZ :) 
    Rozwiązałem konkursowe filomino - jest dokładnie jedno rozwiązanie . Z konkursowych zadań najłatwiejsze są hashi i perły , dosyć łatwe działki i nurikabe , zdecydowanie dużo kłopotów miałem z pokropką a pozostałe są średniotrudne. Oczywiście ta ocena jest całkowicie subiektywna . Przyjemnego rozwiązywania !
  • 2006-07-18 11:34 | autor

Re: do autora w sprawie sudoku konkursowego

>  czy rozwiązaniem jest suma cyfr znajdujących się na jednej przekątnej plus suma cyfr znajdujących się na drugiej przekątnej, czy należy powyższą sumę pomniejszyć o środkową cyfrę? inaczej: czy cyfra w środku diagramu ma być raz czy dwa liczona do odpowiedzi?
    >
    Odpowiedź jest dwa posty niżej
  • 2006-07-18 14:04 | pafcio

Re: do autora w sprawie sudoku konkursowego

> >  czy rozwiązaniem jest suma cyfr znajdujących się na jednej przekątnej plus suma cyfr znajdujących się na drugiej przekątnej, czy należy powyższą sumę pomniejszyć o środkową cyfrę? inaczej: czy cyfra w środku diagramu ma być raz czy dwa liczona do odpowiedzi?
    > >
    > Odpowiedź jest dwa posty niżej 

i wszystko jasne. dzieki
  • 2006-07-18 15:04 | pafcio

do autora w sprawie sudoku konkursowego

czy rozwiązaniem jest suma cyfr znajdujących się na jednej przekątnej plus suma cyfr znajdujących się na drugiej przekątnej, czy należy powyższą sumę pomniejszyć o środkową cyfrę? inaczej: czy cyfra w środku diagramu ma być raz czy dwa liczona do odpowiedzi?

pozdrawiam
  • 2006-07-18 18:02 | Karolina

Wlasnie rozwiazuje "Perly". To latwe zadania, przynajmniej tak mi sie wydawalo. Jednak w zadaniach z 2 i 3 gwiazdkami zawsze zostaje mi jedna perla nienawleczona albo jedno skrzyzowanie, przez ktore nie przechodzi linia. Rozwiazujac pamietam o regulach i zawsze rozwazam wszystkie mozliwosci, w ktora strone linia moze pojsc, a w ktora nie, bo zamknie dojscie do niektorych perel. Mimo to - cos jest nie tak. Prosze, napiszcie, czy Wam udalo sie rozwiazac te zadania bez problemow?
  • 2006-07-24 11:01 | aga666

któraś literama - z tych łatwiejszych -0nie pamiętyam która
    rozwiązania mają Sw3, a dwa Sk7. Czy ktoś znalazł inne niejednoznaczności? 
  • 2006-07-24 11:03 | aga666

> Rozwiązałem konkursowe filomino - jest dokładnie jedno rozwiązanie . Z konkursowych zadań najłatwiejsze są hashi i perły , dosyć łatwe działki i nurikabe , zdecydowanie dużo kłopotów miałem z pokropką a pozostałe są średniotrudne. Oczywiście ta ocena jest całkowicie subiektywna . Przyjemnego rozwiązywania ! 
    a dla mnie najtrudnijesz są swaty - za to pokropka średnio trudna
    powodzenia!!
  • 2006-07-28 16:04 | Kasiulka

zad 2 i 3 z pereł zrobiłam dobrze i mi wyszło ale nie moge zrobc sk8 - probowalam wiele razy :(
  • 2006-08-10 20:45 | Poldek

Re: Skarby - czterogwiazdkowe

> Nie mogę rozwiązać tego zadania. Czy komuś udało się znaleźć jednoznaczne (albo jakiekolwiek) rozmieszczenie czterdziestu skarbów?
    Nie było zbyt lekko, ale daje się rozwiązać, oczywiście jednoznacznie. A na marginesie - to z pewnością nie jest najtrudniejsze z zadań w tym zbiorku.
  • 2006-08-17 16:07 | Marek

Pewnie, że nie jest najtrudniejsze. Ja jednak po nie wiem której próbie chyba się poddaję. Może popełniam stale ten sam błąd i wchodzę w niewłaściwą ścieżkę? A może... Wszystko pięknie się rozwiązuje, jeśli trójkę w czwartym rzędzie pierwszej kolumnie zamienić na czwórkę. Gdyby ktoś był łaskaw podesłać mi rozwiązanie, byłbym szczerze zobowiązany. To zadanie nie daje mi spokoju. marekl@gazeta.pl
  • 2006-08-18 10:27 | gunisa

> właśnie o to chodzi trudniej jest przejsć przez wszystkie skrzyżowania dlatego warunkiem dobrego rozwiazania jest koniecznosc przejscia przez wszystkie
  • 2006-08-18 10:31 | gunisa

Re: Literama

I owszem udało mi się ją rozwiazać
    powodzenia
  • 2006-08-18 11:18 | Zet

Re: Literama

Oczywiście i wcale nie było to trudne w porównaniu do innych literam
  • 2006-08-18 12:15 | michau

Re: pomozecie...towarzysze ????

mam kilka kserówek tych zadań, niestety nie ze wszystkich numerów, ale jeśli podasz maila to cCi moge przesłać skany :)
  • 2006-08-18 13:28 | Inez

Literama

Czy Literama Li1 jest na pewno rozwiązywalna? Komuś udało się ją zrobić?
  • 2006-08-18 13:28 | gamisiu

pomozecie...towarzysze ????

hallo!
    Moze ktos z szanownego grona entuzjastow ma zadania logiczne zamieszczane w Polityce i bylby sklonny mi je majlnac ????? Badz przeslac poczta ???
    Trafilem przypadkowo na Polityke i jedno z zadan...spodobalo mi sie a dostep do gazety mam sporadyczny!
    Pozdrawiam i z gory dziekuje..
    gamisiu
  • 2006-08-19 11:31 | Marek

A jednak. Przysiadłem jeszcze raz i udało się. Jak zwykle błąd rozwiązującego. Przepraszam.
  • 2006-08-19 12:21 | Marek

Skarby - czterogwiazdkowe

Nie mogę rozwiązać tego zadania. Czy komuś udało się znaleźć jednoznaczne (albo jakiekolwiek) rozmieszczenie czterdziestu skarbów?
  • 2006-08-21 16:35 | wepito

> Witam!! Rozwiązując zadania konkursowe (konkurs XL) natknąłem się na pewnien błąd w zadaniu z filomino. Moim zdaniem nie można go rozwiązać. Czy ktoś mógłby się wypowiedzieć w tej sprawie? PLZ :) 

Mi też się nie udało rozwiązać filomino i wydaje mi się, że nie ma prawidłowego rozwiązania, albo komuś sie zle policzyly szóstki z prawego górnego rogu.

Albo jestem gluptakiem, co wydaje mi się wysoce prawdopodobne :)
  • 2006-08-22 15:26 | pinezka

Jest rozwiązanie:))Mi się udało - to i Tobie się uda. Powodzenia.
  • 2006-08-28 12:11 | Alina

> Rozwiązania zadań niekonkursowych pojawią się na tej stronie na przełomie lipca i sierpnia. 

termin umieszczenia rozwiązań minął, nie znajduję ich na tej stronie, gdzie zostały umieszczone?
  • 2006-08-28 23:18 | zadluzony

>
    > Jest rozwiązanie:))Mi się udało - to i Tobie się uda.
    > Powodzenia.

to ja poprosze jakas dobra dusze o kontakt i korepetecje,
    bo juz trzy razy zaczynalem i dochodze do tego samego momentu gdzie mam 4. puste bloki, ktore wydaje mi sie,
    ze jestem w stanie wypelnic na kilka roznych sposobow.
    proponuje nauke przez korepetycje, ja podaje kolejny ruch
    a nauczyciel-dobra-rada powie mi co jest zle.

jesli to mozliwe oczywiscie... to prosze o kontakt
    zadluzony@gazeta.pl
  • 2006-08-29 11:20 | Magda

Rozwiązania

Czy można gdzieś znaleźć rozwiązania tych zadań ? Oczywiście nie konkursowych :))).
  • 2006-08-29 11:20 | Orso

błędy

Zadania są rzeczywiście bardzo fajne, ale mam takie hobby - szukam błędów. Jak dotąd ewidentnych byków nie udało mi się znaleźć, jednak dwa zadania (na razie nie ujawnię, które) mają więcej niż jedno rozwiązanie. Czy ktoś też je znalazł albo znalazł takich zadań więcej?
  • 2006-09-12 16:15 | Miodzio

Mnie wyszło tak: Skarby 33, Swaty 31, Literama 5, Hashi 4, Pokropka 44, Perły 22, Filomino 9, Sudoku sum 97, Nurikabe 4, Działki 2. A jak inni? Macie podobnie?
  • 2006-09-12 19:06 | Katrina

> Mnie wyszło tak: Skarby 33, Swaty 31, Literama 5, Hashi 4, Pokropka 44, Perły 22, Filomino 9, Sudoku sum 97, Nurikabe 4, Działki 2. A jak inni? Macie podobnie? 

Mam takie same wyniki :-)
  • 2006-09-12 21:57 | Zosia

No dokladnie tak ni mniej ni wiecej:)
  • 2006-09-13 09:55 | Miodzio

No to jednym słowem WSPANIALE :D 
  • 2006-09-13 11:08 | anananana

U mnie też są takie :)
  • 2006-09-26 10:26 | pinezka

i ja mam takie:) cieszę się, bo najbardziej się obawiałam, że po rozwiązaniu zadań głupio pomylę się w podliczaniu skarbów, załamań nitki, sum itp. Autorom zadań dziękuję za super rozrywkę w czasie długich podróży- i ... może pomyślicie Państwo nad szybkim wydaniem kolejnej takiej książeczki z łamigłowkami?
  • 2006-09-26 13:21 | Radek Noworyta

Rozwiązania

Czy Możecie napisać rozwiązania konkursowe, termin już minął. jestem równiez ciekawy czy dużo osób wysłało odpowiedzi. Co do nagród to mizernie , proponuję dla każdej osoby która prawidłowo odpowiedziała na wszystkie zadanka KUBEK POLITYKI (redakcja nie zbiednieje).
  • 2006-10-06 15:08 | michau

i tak się cieszę

Co prawda nic nie wygrałem, ale po sprawdzeniu odpowiedzi, okazało się, że wszystkie rozwiązania miałem poprawne :). Czekam na kolejne takie zadanka