Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Zawracamy do średniowiecza

(10)
2006-12-18 13:40 | Polityka.pl
  • 2006-10-25 16:47 | Ciemny Ludek

Próba zyskania w sondażach?

Trudno uwierzyć, że urzędujący minister edukacji jest aż tak głupi by podważać teorię ewolucji lub pozwalać na to swoim podwładnym. Sytuacja LPR jest na tyle beznadziejna, że Giertych rzuci się na każdą możliwość zyskania w sondażach.
  • 2006-10-26 23:44 | Robert

Re: Teoria ewolucji to w gruncie rzeczy anachroniz

> Wrzucaja zreszta tu do jednego kotla i sprawe Galileusza, ktory spedzil wiekszosc swoich dni w lochu bynajmniej nie z powodu nieprawomyslnosci pogladow w swietle owczesnych doktryn ale przez swoj malo uzasadniony upor co do pojedynczych sformuowan, ktory to upor rowniez dzis wyglada malo racjonalnie.

Loch, który był miejscem odosobnienia Galileusza można by porównać z ***** hotelem. To raz. Po drugie - nie dostał się tam za "a jednak się kręci", bo nie miał powodu tego powiedzieć. Dostał się tam za krytykę papieża ówcześnie panującego (czy miał rację, polecam sprawdzić w źródłach - to dość ciekawy epizod z życia kościoła. Co do "kręcenia się" - "obroty sfer niebieskich" papież przyjął jako ciekawą i interesującą teorię naukową, która, nawiasem mówiąc, rozwiązała raz na zawsze problem wyznaczania świąt ruchomych (postulat takich badań został zgłoszony na jednym z wcześniejszych soborów - Jagielonka, jako najwybitniejsza uczelnia tamtych czasów odpowiedziała na zapotrzebowanie - proszę przeczytać wstęp do dzieła napisany własnoręcznie przez Mikołaja K.). I tu na scenę wkracza Bruno - to jego interpretację owych "sfer niebieskich" - istnienie nieskończenie wielu światów - spowodowały wpisanie dzieła na indeks i nie dla jego treści jako takiej a z powodu możliwości interpretacji.

Dla porządku warto dodać, że od ponad tysiąca lat Ziemia "nie jest już płaska".

Te i inne drogi wiedzy ludzkości warto prześledzić uważniej. Teoria Darwina a dzisiejsze rozumienie ewolucji to tak, jakbym chciał oświecić belgijskie autostrady sposobem jaskiniowym.
  • 2006-10-27 10:19 | JL

Teoria ewolucji to w gruncie rzeczy anachronizm

Artykul pelen sztampowego postoswieceniowego oburzenia pisany przez autora majacego duzo nabozenstwa do instytucjonalnych werdyktow oficjalnych instytucji naukowych, natomiast zadnej wiedzy z zakresu biologii wspolczesnej, ktorej motorem nie jest ani paleontologia ani dendrologia roslin ale biologia molekularna oraz genetyka i immunologia wsparta calym instrumentarium biochemii, gdzie teoria ewolucji ewidentnie sie nie sprawdza ale poniewaz nigdy w tych obszarach nie byla istotnym narzedziem poznania totez nikt nie traci czasu na dyskutowanie z nia bo i po co.
    Niech sie propagowaniem tego prostego i "logicznego" obrazka dla mlodziezy w zakresie interpretacji dziejow gatunku zajmuja nauczyciele szkol srednich no i oczywiscie urzednicy a politycy jak im z tym po drodze).
    Ta XIX-wieczna teoria to przede wszystkim interpretacyjne maslo maslane a nie zaden "fakt". Za czasow Darwina brzmiala pewnie calkiem przekonujaco ale konserwowanie jej na sile do dzis nie wiem czemu niby ma sluzyc. Nie tlumaczy ona nijak dlaczego proces ludzkiej prokreacji jest tak skomplikowany i energochonny, nie tlumaczy tez wielu molekularnych mechanizmow dziedzicznosci.
    Dlatego jak najbardziej na reke sa ewolucjonistom wystapienia osob typu min. Orzechowski bo sluza do zwarcia szeregow a adwersarzy wysylaja tam gdzie ich miejsce - czyli do "sredniowiecza" o ktorej to zreszta epoce nie maja bladego pojecia bo i po co.
    Wrzucaja zreszta tu do jednego kotla i sprawe Galileusza, ktory spedzil wiekszosc swoich dni w lochu bynajmniej nie z powodu nieprawomyslnosci pogladow w swietle owczesnych doktryn ale przez swoj malo uzasadniony upor co do pojedynczych sformuowan, ktory to upor rowniez dzis wyglada malo racjonalnie. Podobnie ma sie rzecz z inna ofiara sw Oficjum - Giordano Bruno, ktory zginal na stosie. Nikt dzis nie docieka prawdziwej istoty tych sporow osadzajac je w owczesnym kontekscie tylko grzmi z grubej rury oceniajac je wedlug kryteriow cywilizacji o 500 lat pozniejszej.
    Tak czy inaczej teoria ewolucji przejdzie do historii nauki nie jako "prawda objawiona i poza dyskusja" wspolczesnej bilogii ale jako teoria lub nawet hipoteza z istotnymi ograniczeniami. A ostroznosc kregow watykanskich w sprawie zarowno ewolucji jak i, tym bardziej, kreacjonizmu jest jak najbardziej na miejscu.
    2000 lat edukacji nie poszlo w las.
  • 2006-10-29 21:46 | Kecznep Jan

"Zderzenie cywilizacji"

Nie nalezy opuszczac swojego kraju, w ktorym chwilowo, w rezultacie bledu, popelnionego w wyborach dostali sie do wladzy ludzie, ktorzy juz wkrotce wladze straca i beda posmiewiskiem spoleczenstwa. Lub, w kazdym razie, jego wiekszosci, ktora juz ponownie, takiego glupstwa nie zrobi.Alternatywa jest faszyzm.
    Panu Bendykowi ktos zmienil tytul. Bylo: jak w Internecie (Powrot do sredniowiecza) a jest "Zderzxenie cywilizacji". Jakich?Kto zmienil tytul? Wstyd.Kecznep Jan.
  • 2006-12-16 16:37 | werner

Re: Pochodzenie Giertychów i wice Giertycha O.

>  Przypomina mi sie tu film pt. wolna sobota,
    w ktorym glowny bohater (Wojciech Siemion)
    prokuratorowi tlumaczy, ze "ojca i matke to
    mam, od kobyly nie pochodze!"
    Giertychy chyba tez, wiec gdyby ktos chcial
    ten film jeszcze raz nakrecic, to mialby w
    nich bardzo przekonywujaca obsade.

• 2006-12-16 16:47 | werner

Re: musze chyba opuscić ten kraj

> Ja go opuscilem 26 lat temu, ale tobie zycze,
    bys nie tracil nadziei:
    przezylismy potop szwedzki, potem radziecki,
    nie poddawajmy(-cie) sie wiec ani post-
    komunistom, ani tez Ciemnogrodzkim.
    P.S.
    Kaczka zasrac ci moze tylko podworko, panowie
    pokroju K+K+G itp. niestety cala Polske!
    Pociecha dla mnie: ja ich nie wybieralem!
  • 2006-12-18 13:38 | Krecik

Pochodzenie Giertychów i wice Giertycha O.

Bo oni we trójkę jako jedyne istoty na ziemi pochodzą w prostej lini od konia... wawelskiego :)
  • 2006-12-18 13:40 | A

musze chyba opuscić ten kraj

szkoda
  • 2008-07-11 11:59 | ElSol

Co to jest dendrologia roślin? (to rozwaliło mnie najbardziej)
    Żeby rozjaśnić... dendrologia to nauka o drzewach - dla wiadomości autora komentarza - drzewo to roślina - nie wiem czy ktoś ci kiedykolwiek o tym powiedział, ale sądząc po poziomie twojej wiedzy biologicznej to raczej to raczej nie. (dendrologia roślin = masło maślane)
    Sam nie masz pojęcia o współczesnej biologii. Jeśli twierdzisz ze teoria ewolucji nie wpływa na inżynierie genetyczną, biologię molekularną, biochemię, immunologię to najwyraźniej nigdy nie zajrzałeś nawet do najbardziej podstawowego podręcznika z tych dziedzin. Mogę z miejsca podać setki przykładów jak teoria ewolucji pozwoliła na rozwój tych dziedzin.
    Jeszcze jedno... TEORIE to FAKTY - a fakty nie podlegają dyskusji.
    Sory za mój język, ale kiedy czytam posty takich ludzi, którzy wypowiadają sie na tematy, o których nie mają zielonego pojęcia to mnie krew zalewa... to jest takie typowe dla polskiej wsi - dewocja połączona z intelektualną czarną dziurą, okraszona jeszcze kilkoma zdaniami z Katechizmu KK.