Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Panikarze Europy

(4)
Z przeprowadzanych od kilku lat rankingów wynika, że najlepiej, najwygodniej i najbezpieczniej jest mieszkać w Szwecji. Co o tym myślą Szwedzi?
  • 2007-03-02 23:40 | maciek

moja ciotka mieszkała w Szwecji

od konca II wojny swiatowej. Przed wojna ukończyła dwa fakultety i zawsze zywo interesowała się polityką. Po 1960 r. czesto zapraszała nas do siebie. Słuchalismy co mówiła o Szwecji, jej polityce mentalności Szwedów, ich nacjonalizmowi , jej systemie policyjnym (bo to państwo policyjne) itd. Mogłem zaobserwowac jak z roku na rok pogarszało się w Szwecji i jak Dania które była dość daleko za nią wyprzedziła ją. Jak powoli z super bogatego, najbogatszego w europie Państwa zjeżdzała na coraz dalszą pozycję. Nic dziwnego, że wreszcie socjaldemokratów odwołano.
    Nie jest pełną prawddą że w Szwecji żyje się tak przyjemnie. Niektórym pasuje , ale inni nie wytrzymuja ciągłej ingerencji państwa we wszystko co obywatel robi, tego zabierania dzieci rodzicom, bo doniesiono, że za ostro je karcili. Znam Szwedów którzy nosili się z zamiarem emigracji, bo Szwecja, za dużo zabiera im zarobionych pieniędzy. Mitem też jest że w Szewcji nie ma kradzierzy /mnie dwa razy tam ukradzli rower!/ (fakt że jak tylko ciotka tam się znalazła to mówiła, że domów nie zamykano itd- ale się zmieniło. To, że w materialnie bezpiecznych społeczeństwach ludzie zaczynają wynajdywać problemy i bać się o swój dostatek -to fakt. Jak rozmawiałem ze Szedami w latach 70-tych, to mówili powaznie o takich problemach, że trudno mi było utrzymac powagę, a jeśli próbowałem im wytłumaczyć coś ze swego podwórka to nic z tego nie rozumieli.
  • 2007-03-03 08:24 | Prawie szwed

Male sprostowanie

Nie wiem jak dlugo autor przebywa(l) w Szwecji, moze zyje w tym kraju na stale. Niemniej pewne fakty troszke przejaskrawia, w moim odczuciu. Chocby popularny tygodnik "ICA-kuriren". Jest to po prostu gazetka rozdawana przez siec sklepowa ICA. Nie jest to gazeta opiniotworcza, przynajmniej dla wiekszosci szwedow. Oczywiscie kazdy narod ma swoje leki, i szwedzi nie sa wyjatkiem. Wydaje mi sie ze ich glownym lekiem jest zagrozenie ich natury i przyrody, ze to sie zmieni. Natomiast ze duzo ludzi jest "wypalonych" i wczesniej przechodzi na renty, emerytury wynika chyba czesto z dosc duzego tempa zycia zawodowego. Strach przed Rosja ? Chyba autor troche przesadza, bo sami szwedzi maja dosc duzo kontaktow z rosjanami. I te wiezi chyba rosna. Mysle, ze lek przed polakami, nie jest ani wiekszy ani mniejszy. Moze nawet nie przed polakami, a przed polskim religijnym fanatyzmem, ktory w opini szwedow nie liczy sie z nikim, i z niczym. Sa to moje przemyslenia po lekturze tego artykulu. Pozdrawiam z kraju "panikarzy europy".
  • 2007-04-18 15:35 | Tez prawie Szwed

sprostowanie do sprostowania

Tygodnik "ICA-kuriren" (http://www.icakuriren.se/)NIE jest rozdawany przez siec sklepowa, a sprzedawany w cenie 19:50 SEK (=ok 2 euro) za 1 numer. Mozna tez zaprenumerowac, rocznie kosztuje wtedy 699 SEK (= ok. 70 euro).
    Strach przed Rosja rzeczywiscie istnieje, bo w pamieci Szwedow wciaz siedzi okres, gdy rosyjskie statki grabily i palily baltyckie wybrzeze Szwecji.
    Suma sumarum, jak sie zlozy razem artykul i komentarz "macka", to uzyskuje sie niezly obraz wspolczesnej Szwecji. Znacznie gorszy, pod kazdym niemal wzgledem, niz te 35+ lat temu, gdy tu sie osiedlilem.
  • 2010-06-20 16:15 | niebieski bocian

Re:Panikarze Europy

ICa kuriren to najstarszy szwedzki tygodnik dla gospodyn domowych i nikt nie rozdaje tego za darmo, mozna prenumerowac. Co do strachow przed Rosja to nie grabieze rosyjskich statkow ale kleska Szwecji pod Poltawa, utrata Finlandii rzecz Rosji, chociaz po IWS szwedzi mieli zakusy na ten kraj. Przede wszystkim to poczatek upadku szwedzkiego mocarstwa. Pozniej doszlo do oderwania sie Norwegii, zatwierdzil to szwedzki parlament. Szwecja zmienia sie caly czas ale te zmiany sa rowniez wymuszone przez zmiany na swiecie, przede wszystkim przez globalizacje.