Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

jk

(6)
Przypominamy sylwetkę Jacka Kaczmarskiego.
  • 2007-03-22 22:18 | Jurek

Znaczenie tekstu

Mury to piosenka porywająca i piękna, lecz mylnie interpretowana. Niestety, większość słuchaczy zadaje się nie dostrzegać znaczenia tekstu, wyrywa słowa z kontekstu, nie widzi pesymistycznego przesłania tego utworu Lluisa Llacha, a tekst w twórczości Jacka Kaczmarskiego (mimo piorunującego wrażenia interpretacji) to meritum i warto o tym pamiętać, bo Jacek Kaczmarski wielkim poetą był...
  • 2007-03-23 04:44 | Jan Bockowski

Moj Mickiewicz

Mysle, ze dla mnie, dla ludzi mojego pokolenia Kaczmarki byl tym, kim Mickiewicz dla dziewietnastowiecznych Polakow. To On i Herbert zaslugiwali na polskiego Nobla, a nie Milosz i Szymborska - tworcy w grunice rzeczy drugorzedni. No, ale skoro Nobla dostaje taka osoba jak Jelinek... To swiadczy o wartosci tej nagrody. Ale to juz dygresja. Slucham Kaczmarskiego, czytam Jego wiersze i coraz wiecej okrywam. Tym odkryciom sprzyja dystans od lat, w ktorych poezja Kaczmarskiego sluzyla jako wyraz sprzeciwu wobec komuny.
    To jest jeden z najwiekszych polskich poetow. Zle, ze zostal zaszufladkowany jako spiewajacy bard.
  • 2007-03-23 11:12 | Wojtek Z Przytoka

...a mury rosły...

Jurek zwrócił uwagę na pesymistyczny wydźwięk "Murów", który zwykle jest niezauważany przez bezmyślnie wyjących tekst kombatantów. Tekst zresztą podlega swoistej cenzurze. Ostatnio w wersji ocenzurowanej i tym samym optymistycznej był podkładem pod kampanię wyborczą pis.Efekt polityczny osiągnięto ale wg.mnie w groteskowy sposób. Trudno było się nie śmiać patrząc na ponurych 50-cio latków w czarnych gajerach "wyrywających murom zęby krat".To tak samo zabawne jak zadumany nad wierszami Kaczmarskiego Jerzy Bockowski, któremu" ...mury rosną a łańcuch kołysze się u stóp".
  • 2007-03-23 14:55 | Wojtek z Przytoka

Przepraszam Panie Janie

Oczywiście Jan Boćkowski. Przepraszam Panie Janie. Jerzy Boćkowski to zdaje się taki ponury prezenter DTV z czasów stanu wojennego. Pomyłka niezamierzona.
  • 2007-03-23 22:23 | Krystyna

"A mury rosną, rosną, rosną"

Dla mnie "Mury" to piesn smutna i niestety, prorocza.Mam juz za soba wiele lat zycia i w ostatnim czasie, gdy rozgladam sie wokol siebie, to, jak nigdy dotad, czuje, ze "mury rosna,rosna..."
  • 2007-03-24 14:39 | wieczorna kawa

odwaga mocno staniala...

Czy dzis J. Kaczmarski zgodzilby sie wystapic na zlocie partyjnym (pelnego "bohaterow") PiSsu?
    Smiem w to watpic i to bardzo mocno!