Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Kanon-ada śmiechu

(19)
Nadchodzący rok szkolny uczniowie przywitają już w nowym (lepszym!) świecie lektur.
  • 2007-05-31 14:07 | katka gielzynska

to niewybaczalne!

owszem obrona sokatesa, kamien na kamieniu, cesarz, to wartosciowe ksiazki, ale nie zasluguja za nastepce procesu, szewcow, fausta.. ciesze sie, ze skonczylam szkole w nienajgorszych czasach!
  • 2007-05-31 15:03 | MadDog

Ale to juz bylo...

Jesli chodzi o Basie i Plastusia to z tego co pamietam (a nie bylo to az tak dawno temu) znajdowaly sie one w kanonie lektur szkolnych.Ani Szewcow ani Procesu natomiast w ogole nie przerabialismy (!).Jedyne co mnie bardzo zdziwilo,to czym zawinil Romanowi Herling - Grudzinski?
  • 2007-05-31 17:48 | matula

lekturki

o rety ,rety zapomiano o "Łysku z pokładu Idy", "Sercu", a "Przygody krasnala Hałabaly " są ?
  • 2007-05-31 17:51 | jacex

kompromitacja władz

Dlaczego nikt tego oficjalnie nie wyśmieje, nie oprotestuje? Przecież to są totalitarne zapędy MEN... Wielki Brat czyt. koalicja, WIE, co młodzież ma czytać, a czego nie!Jestem katolikiem, ale to co wyprawiają ministrowie z LPR, czyt. TALIBÓW, to przesada i jeszcze ten dupoliz Dobraczyński, porównajmy jego postawę wobec komuny z Turowiczem! I gdzie ma oczy Talib Orzechowski?
    Precz z LPR-OMUNĄ!!!
    JACEK SARKOWSKI
  • 2007-05-31 17:59 | dessecration

Panie ratuj!

Panie ratuj! Niby jeszcze tylko 2 lata ale ile burdelu oni jeszcze narobią?! I najważniejsze osiągnięcie tej ekipy - skłócenie wszystkich ze wszystkimi, bo już zaczyna się kłótnia, że słusznie czy niesłusznie. Oczywiście, że skreślenie ww lektur jest wyrazem albo braku wiedzy albo złej woli albo debilizmu lub sumy tych cech... Całe szczęście, że szkołę mam już za sobą i to tę, która choć trochę uczyła myśleć... ale współczuję młodzieży. Teraz więcej zależy od nich i od belfrów, którzy mają głowę na karku, "jaja", i którym się chce ( miałem takiego polonistę). Pozdrawiam wszystkich
  • 2007-05-31 18:20 | lannar

Prokurator nmie może w IV RP być Skurvy

Wiadomo, że młodzież jest obecnie niechętnie nastawiona dp lektur szkolnych i można to zrozumieć, ponieważ i język, i tematyka sa dla niej dalekie, by nie powiedzieć: obce. Z mojej praktyki nauczycielskiej wynika, że najlepiej oceniaja oni właśnie te tytuły najwyżej. Oczywiscie należy wycofać je, bo po diabła maja wiedzieć kto to był Józef K.,prokurator Skurvy (jak może prokurator byc Skurvy?), a zdrajca niedolustrowany Korzeniowski - Conrad, fuj, zgiń, przepadnij wraz z faustowskim Mefistofelesem.
  • 2007-05-31 19:47 | lupus

Big Roman ma dziwny gust

Pewnie, Dobraczyński lepszy od Dostojewskiego, Goethe gorszy od plastusiowego pamiętnika. Nie bedzie zaden Niemiec pluł nam w twarz! Młodzi czytajcie zakazane książki!!!!!
  • 2007-05-31 20:15 | magart

Chyba myślący ludzie na to nie pozwolą?

Mam jednak nadzieje, że do tego idiotyzmu nie dojdzie w realnym świecie. Chyba podnóżki pożal się Boże ministra zbyt przesadziły z tą czołobitnością i mocnym głosem odezwą się i nauczyciele, i młodzież i dorośli, którzy skończyli normalną szkołę. Sywórzcie jakąś sondę, w której można by głosować przeciw temu draństwu. Wpisuję się już dzisiaj.
  • 2007-05-31 22:40 | Maria W.

Erudyci

Czyżby panowie ministrowie nie słyszeli o "Mistrzu i Małgorzacie" Bułhakowa, bo aż dziw, że ta pozycja się ostała.Może kiedy trochę poczytają, wykreślą więcej, a nawet wycofają obecne podręczniki,bo przecież aż się w nich roi od "wstrętnych pederastów" - Proustów, Baudelairów i innych Withmanów. Toż to czysta propaganda homoseksualizmu.
    A o ignorancji i niekompetencji pana Giertycha jako ministra oświaty świadczy to, że walczy o powrót Sienkiewicza, który cały czas jest w kanonie lektur szkoły podstawowej i gimnazjum.Nie wiadomo, czy się śmiać, czy płakać.
  • 2007-05-31 22:55 | małka

Prawda, LANNAR.

Prokurator może być tylko Spravegoloza.
  • 2007-05-31 23:51 | mapti

Giertychowe ksiazeczki

W Niemczech jest krytyk literacki,wielki autorytet i slawa Reich-Ranicki,ktory wyjechal z polski po wojnie (jest zydem) i powiedzial kiedys," a co ja mialem w Polsce robic tam jest pustynia literacka a ja kocham literature" mysle ze dobrze zrobil ,bo po pierwsze zmarnowalby talent a patrzac na to co ministera giertych oferuje naszym dzieciom ,to zostaniemy glupim nieoczytanym narodem ,ale bedziemy dumni z wojtyly nie rozumiejac co on napisal.
  • 2007-06-01 16:20 | Mi-Ki

Lektury Dobraczyńskiego

Pamiętam takie hasło ze stanu wojennego: Dobraczyński do spowiedzi!
  • 2007-06-01 22:13 | Gosia Stepien www.gs-arts.net

Ten artykul to orawdziwe BINGO !

Musze koniecznie zalinkowac go na moja website...
  • 2007-06-02 18:14 | Zbych

A co z Bułhakowem?

Dziwne, że Bułhakowa zostawili. Bo w sumie "Mistrz i Małgorzata" to taka nieprawomyślna powieść - dobry szatan, odkupienie Piłata.
  • 2007-06-02 21:15 | Vertigo

Powinniśmy protestować!

Nie powinniśmy tego tak zostawiać, bo choć narazie jest groteskowo (myślimy: pomysły Giertycha są na tyle absurdalne, że nie zostaną wprowadzone w życie) to niedługo może przestać być śmiesznie, gdy te pomysły jednak przejdą... Przydałby się list protestacyjny w obronie tych lektur, taka internetowa akcja jak w sprawie Rospudy. Może pod auspicjami "Polityki"?
  • 2007-06-03 12:22 | akne

W nawiązaniu do zakończenia artykułu

Młodzieży będzie po jakimś czasie niedobrze od tych "poprawnych politycznie" lektur, sięgną po lektury zakazane i odkryją ich wartość. Bądźmy dobrej myśli! ;)
  • 2007-06-03 15:10 | Radek

Aha!

Ciemno wszędzie, głucho wszędzie, Co to będzie, co to będzie?
  • 2007-06-04 09:17 | Rabak

Czym ten biedny kraj zawinił?

Za moich czasów: 1. Gombrowicza przerabiało się Ferdydurke a Trans-Atlantyk był lekturą uzupełniającą (kończyłem mat-fiz, więc nie dane mi było przerabiać na lekcji). Conrad mordował nas powieścią "Lord Jim". Pozostałe się zgadzają. Ponadto obowiązkowe były również Awantura o Basię (jedna z pierwszych książek, które czytałem z chęcią) i Plastusiowy Pamiętnik (A fe!). Skandalem jest wyrzucenie lektur należących do kanonu literatury. Jak widać kanon zmienny jest. A młodzież teraz na tyle leniwa, że w ramach buntu nie będzie chciało im się przeczytać zdjętych powieści. Szkoda, bo to bardzo wartościowe książki.
  • 2007-06-10 21:44 | aniak

ale o co w ogóle chodzi...??

Prawda jest taka, że MEN razem z Panem Ministrem od siedmiu boleści wpadają na coraz to nowe pomysły, bo lepiej, jak mówią, choć źle, niż jak w ogóle nie mówią. Zaczęło się od (anty)reformy szkół, poprzez mundurki, teraz mamy lektury. Co będzie następne...?? Strach myśleć. Bogu dzięki, że jako studentka jestem poza zasięgiem pomysłów Pana Giertycha i jego "doradców".