Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Tytus ma 50 lat

(9)
Kto nie słyszał o „Tytusie', ten jest „nie uczłowieczony'.
  • 2007-10-18 19:44 | Anna K.

Nutka melancholii...

Tytus towarzyszył mi całe moje dzieciństwo, gdy jeszcze nie umiałam czytać, czytała mi mama....eeechhh..... :)100 lat Tytus :DDyskusja na poziomie
  • 2007-10-19 12:32 | dedek

Tytus to czesc historii sztuki

Ksiazeczki z Tytusem, Romkiem i A'tomkiem to najwazniejsze komiksy mojego dziecinstwa. W artykule zabraklo moim zdaniem informacji o ogromnych pokladach wiedzy o dawnej Polsce, jakie znajdujemy prawie w kazdej czesci. W "tytusach" przewijaja sie setki postaci ludowych, szlachcicow, zydowskich kupcow, chlopow, mieszczan dawnej Polski. Jako dziecko (nie zdajac sobie z tego sprawy) poznawalem klimat przedwojennej Warszawy, sredniowiecznego Torunia czy mazowieckiej wsi. Takiej wiedzy nie znajdziemy w podrecznikach ani bajkach Disneya. Papcio Chmiel jest jedna z wazniejszych postaci polskiej kultury i powinnismy go promowac jak na rynku frankofonskim wznawia sie Herge'a (tworce Tintina).Nie szanujemy sztuki komiksu, choc mielismy wielkie podwaliny (Chmielewski, Christa, Wroblewski, Baranowski, Pawel), tymczasem jest to najlepsze medium do poznawania innych kultur i historii. Krotka lektura Persepolis Marjane Satrapi daje nam lepszy wglad w Iran Szacha i Chomeiniego niz filmy dokumentalne albo ksiazki. Przecietny Amerykanin wiecej dowie sie o Zagladzie z Mausa, nize Listy Shindlera. Srodowisko Zydow w polnocnej Afryce - Kot Rabina. To tylko przyklady wspanialych komiksow, do ktorych zaliczam tez Tytusy w kategorii dla dzieci.
  • 2007-10-19 14:57 | szym

papcio chmiel rzadzi !!!

Tytus pomagal mi zrozumiec to co dzialo sie kiedy dorastalem w naszym pieknym kraju. szkoda ze tak wiele rzeczy zrozumialem dopiero pozniej bo prawda jest taka ze wcale nie byla to tylko ksiazeczka dla dzieci. ehh czas leci a tutaj tak naprawde nic sie nie zmienilo. powinien tytus zalozyc partie, zeby uczlowieczyc paru graczy i posprzatac w tym kraju ...
  • 2007-10-20 13:30 | keith

Niech żyje Papcio Chmiel !!!

Drogi Papcio! Dziękuje Panu za szczęśliwe dzieciństwo. To niewątpliwie także Pana zasługa. Dla mnie do dziś czytanie Tytusa, to czynność na pograniczu magii. Pamiętam jak wymienialiśmy się z sąsiadami odcinkami Tytusa, wypieki na twarzy, kiedy czytałem poraz setny moje ulubione księgi - Tytus na dzikim zachodzie, Tytus zostaje dziennikarzem, uczłowieczanie Tytusa przez umuzyklalnianie i uplastycznianie. Mogę powiedzieć, że moje uczłowieczanie postępowało razem z tym procesem u Tytusa. Dziś wiem, że tak jak Tytus muszę się cały czas uczłowieczać. Jestem też świadomy, że nigdy nie uczłowieczę się do końca. Niech żyje Papcio Chmiel i Tytus!
  • 2007-10-21 09:29 | ela

Komiks to wspaniale medium

Zgadzam sie z Dedkiem. W Japoniii gdzie mieszkam ponad10 lat dzieci nie tylko "rozrywaja" sie komiksami ale takze dowiaduja o zyciu i pracy Sklodowskiej, Bethovena, nawet Chrystusa i Mahometa zeby nie bylo, ze faworyzuja jedna religie na rzecz drugiej.O tragedii holokaustu z komiksu o Annie Frank itp itd, tudziez o dokonaniach lokalnych samurajow. Komiks to wspaniale medium nie tylko dla dzieci. Sama podczytuje z biblioteki syna.
  • 2007-10-22 12:02 | sebastien

ja : tytus

wyjechalem z polski w 1985 roku za granice, po 3 klasach podstawowki. jestem dzieckiem "mieszanego" malzenstwa (matka z polski ojciec z afryki). pamietam bardzo dobrze jak dzieci zaczely mnie pewnego dnia nazywac tytusem, bo bylem ciemniejszy od nich i figle (ktore czasami podpatrzalem z komiksow Tytusa, Romka i A'Tomka)nie byly mi obce ;-)Przyznam, ze nie jest to najmilsze uczuciem, byc przezywanym w jakikolwiek sposob. w tym wypadku przynajmniej bylo to dla mnie cos pozytywnego, bo Tytus byl moim bohaterem. przynajmniej przestali na mnie mowic murzyn(ek) bambo (niecierpie tego rasistowskiego wierszyka-powinien byc wedlug mnie zabroniony)Swiat Mlodych byl zawsze w mojej teczce we wtorki, czwartki, a w soboty zazwyczaj wycinalem czesci z wtrrkowych i czwartkowych czasopism i sklejalem tasma klejaca z ta z soboty. w ten sposob mialem swoj wlasny komiks ;-) po moim wyjezdzie niestety tylko rzadko udawalo mi sie dorwac przez krotkie wakacje w polsce jakas nowa ksiege tytusa, ale od czasu do czasu gdzies sie cos znalazlo i pamietam ze w samolocie lub w pociagu czytalem nawet jako dorosly przygody tytusa. papcio chmiel rzadzi! naprawde. jesli bylaby taka mozliwosc, to chetnie bym mu podizkowal za wspaniale chwile mojego dziecinstwa w polsce, jego humor i poszezenie moich horyzontow, ktorych niedostrzegalem wtedy w polsce i odkrylem dopiero za granica...czekam na reedycje wszystkich ksieg + plakaty i caly szereg merchandise ;-)pozdrawiam wszystkich zakreconych WKRETACZEM z ksiegi XV
  • 2007-10-26 20:37 | mroz

ciekawe, skad pomysl na syna Tytusa?

oprocz tego, ze czytalem Tytusa na potege, niektore ksiegi znam jeszcze na pamiec i zauwazylem pogarszajaca sie jakosc przygod wspolczesnych, nadal uwazam, ze to niedoceniony i zepsuty przez film animowany piekny kawal kultury polskiej. Zgadnijce, jak ma na imie moj syn? I JAK PASUJE DO NIEGO!
  • 2007-10-28 13:29 | jasen

???

Moim marzeniem byłoby przeczytanie wszystkich ksiąg w wersji oryginalnej.Czy to byłoby możliwe. Czekam na odpowiedź
  • 2007-10-29 12:38 | romrk

ponoc tytus glosuje na pis...

czy nie bylo 2 lata temu takich reklam?jasen: pomecz troche osiolka