Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Wypaczenia – nie! IV RP – też nie!

(35)
List niepisowego wyborcy do Donalda Tuska.
  • 2007-10-26 14:17 | Krzysztof

Amen

j.w.
  • 2007-10-26 14:26 | marc

I PiS bis tez nie!

Podpisuje sie pod tym listem otwartym. Sadze, ze wyrazone prze pana Jacka Zakowskiego niepokoje podzielac moga wyborcy, ktorzy glosowali na PO nie bedac ich zwolennikami, a bedacy przeciwnikami PiSu i ich poronionej czwartej RP. Sklad rzadu bedzie zapewne czesciowa odpowiedzia pana Tuska na ten list. Mozna miec nadzieje, ze chlopski rozum stapajacych po ziemi politykow PSLu po czesci odideologizuje misyjny styl pana Tuska i odczaruje niektore chociaz z tych naduzywanych przez PO w kampani wyborczej fetyszy.
  • 2007-10-26 16:31 | M

Cacko z dziurką!

Może to trochę od rzeczy, ale właśnie zdecydowałem się zaprenumerować Politykę.
  • 2007-10-26 22:13 | Kropkozjad

życzliwe ostrzeżenie

Szanowny Panie Jacku!Dziękuje Panu za ten artykuł. Sadzę, że do tego podziękowania powinni dołączyć się wszyscy polscy niepisowi wyborcy, którym zależy na tym, aby wynik ostatnich wyborów nie oznaczał tylko odebrania władzy tym, którzy ją sprawowali zastraszaniem, terrorem i rozbudzaniem nienawiści wzajemnej między nami Polakami i naszej w stosunku do sąsiadów. W życzliwych słowach przedstawił Pan poważne i rozsądne ostrzeżenie dla Donalda Tuska i jego partii, tak bardzo potrzebne, każdemu ugrupowaniu politycznemu, które zdobyło władzę nie tylko dzięki głosom swych członków i sympatyków ale także głosami sympatyków innej partii, kierującej się znacznie odmienną ideologią i odmiennym programem. Mam nadzieję, że Donald Tusk i jego współpracownicy nie ulegną fałszywym ambicjom i potraktują poważnie treść Pańskiej wypowiedzi, wprawdzie krytycznej ale im bardzo życzliwej. Niezwykle ważne są Pańskie uwagi na temat absurdalnych fetyszów, ideologicznych i zupełnie nieracjonalnych, które ujawniały się w działaniach PO. Równie cenne są Pańskie uwagi na temat wydatków państwowych. Sądzę, że będą one należycie zrozumiane, ponieważ musi odejść w niebyt wielkopańskie i bezpożyteczne szastanie pieniędzmi podatników w imię państwa, które według kaczystów nie może być siermiężne. Dobre skuteczne państwo nie może być jednak tanie, ale wydatki budżetowe muszą przynosić pożyteczne efekty. Jeszcze raz dziękuję! Oby to co Pan tak rozsądnie w tym swoim liście przedstawił odniosło pozytywny skutek!A. P.
  • 2007-10-27 00:08 | magrud

Rzeczpospolita bezmyślności

To o co Pan pyta jest istotne. Zamiast tego publika dyskutuje o marszałkach seniorach i prezydenckich fochach.To co ważkie i mądre, jak pański list, spychane jest na margines marginesów debaty publibznej. Szkoda.
  • 2007-10-27 04:03 | zawami

wademekum dobrej polityki

Podzielam w pelni list otwarty pana J. Zakowskiego, poniewaz moje obawy sa bardzo podobne. Obawiam sie ze PO stanie sie w krotkim okresie czasu "PiS lite" i nic z zaciecia liberalnego nie wyjdzie. PO ma barzdo zadka okazje aby naprawde szczerze i publicznie oreslic sie jaka polityke zamierzaja u prawiac. Wlasnie w tych tak bardzo waznych wyborach parlamentalnych naszego narodu, spoleczenstwo nasze zdecydowanie jasno okreslilo sie politycznie. Czas najwyzszy panie Tusku(prypadek ogona Ziobry)uczynic wlasnie to samo. Wypaczenia nie (CBA ,kaczyzm, "Nicea albo smierc",plityka "taniego panstwa" i miliony innych wypaczen IV RP a zatem IV RP absolutnie nie !!!!List pana Jacka powinien stac sie wademekum poczatkow dobrej i gleboko przemyslanej przyszlej polityki PO. To takie jakby....polityks 101... Cheers zawami
  • 2007-10-27 07:29 | zodiak

standard europejski

Zlodzej,ktory nakradnie i ten kto zdobedzie ciepla posadke, zawsze domagal bedzie sie standartow europejskich a nie twardgo prawa...
  • 2007-10-27 09:55 | janek344

List do Tuska

popieram wiekszośc tez pana Żakowskiego.jak większość Polakow oezekuję od PO zmian okierunku bardziej liberalnym. Rozliczenia jedynie tam,gdzie są naprawdę konieczne.CBA nie.
  • 2007-10-27 16:06 | racjonal

warto przemyśleć

Przed konkretnymi rozmowami w koalicji warto wspólnie ten artykół kilkakrotnie przeczytać dla utrwalenia zawartych w nim myśli.Odrzucić doktrynalne zasady i zabrać się do rządzenia,nie bacząc na kłody rzucane prze PiS.
  • 2007-10-27 17:41 | kora

"Wybory"

yhy to WSzytsko jest chore całe rządy pytajcie ludzi czego chca ,a nie czego chcecie wy mam nadzieje ze PO doprowadzi polske do ładu
  • 2007-10-27 19:22 | jacekjjk

Podpisuję się

Jeśli można to chciałbym siępodpisać pod tym listem.
  • 2007-10-27 19:28 | e-wodniak

Być mądrym mądrością wielu.

Zgadzam się z każdym słowem tego listu.Moja radość ze zwyciestwa Platformy Obywatelskiej byłaby niezakłócona,gdyby nie zagrożenia o których pisze pan Żakowski.Oprócz już wymienionych widzę jeszcze jedno,mogące wpływać na styl sprawowania władzy.Obawiam się,że politycy PiS nadal będą agresywni i swój arsenał środków specjalnych do walki z "obcymi" użyją bez skrupułów.Chodzi o to aby nie dać się wciągać w wieczną pyskówkę.PiS czuje się jak ryba w wodzie tylko wtedy kiedy coś się dzieje,nieważne są konsekwencje.Nie dajmy się szczuć jedni na drugich.Jak w piosence Wojtka Młynarskiego:"Róbmy swoje".I powodzenia!!!
  • 2007-10-27 21:45 | Pawel Krzywulski

Bredni Zakowskiego ciag dalszy...

Zakus wraca do robienia ludziom wody z mozgu...Sluzba zdrowia w USA jest horrendalnie droga poprzez sprzyjajace ubezpieczycielom. lekarzom i lekarskiemu lobby i koncernom farmaceutycznym ustawodawstwo PANSTWA. W UK po "prywatyzacji" kolei panstwo ma wiecej wladzy i subwencjonuje infrastrukture bardziej niz za czasow BR.Rzad ustala kto, kiedy gdzie, jak daleko i coraz czesciej za ile moze wozic pasazerow.Rzad upiera sie ze nie mozna inwestowac w infrastrukture ani wykupywac jej. Rzad nie pozwala na wytworzenie sieci konkurencyjnej (jak np propozycja UK ultraspeed) rzad hamuje wszelkie inne inicjatywy majace polepszyc jakos kolei.Dlaczego pan Zakowski nie napisze o bardzo udanej prywatyzacji (duzo bardziej przypominajaca prywatyzacje) w Japonii????Jednomandatowe okregi znikaja? A w ktorym kraju?I gdzie prowadza one do wzrostu populizmu???Prywatne autostrady nie rozwiazuja problemu zageszczenia na drogach? Moze nie prywatne ale platne sa autostrady we Francji. I co? Zle?Nie niskie podatki uczynily z Irlandii kraju sukcesu ale "inwestycje w spoleczenstwo"? Hmmm... doprawdy?Gdzie to niby spoleczenstwo? Banda nieukow i leni. Za to podatki wynosily 10% i 12% dla firm co sciagnelo do anglojezycznego kraju bedacego czlonkiem EWG a potem EU tony kapitalu z USA, UK i reszty swiata. A dochodwe podatki od osob fizycznych sa tez rozpaczliwie niskie. Najbiedniejsi nie placa "prawie nic" Tak do 20-30tys euro efektywny podatek wynosi niecale 10%Sukces Anglii polega na sukcesie Londynu i karmieniu pieniedzmi tam zarobionymi nierobow na polnocy, w Szkocji, Walii i Pln IrlandiiJak dlugo jeszcze ten pseudointelektualista ktoremu marksistowska ideologia przezarla mozg bedzie klamal naiwnym ludziom w zywe oczy. Jak go czytam to az zaluje ze go nie capnely Kaczory zanim poszly w cholere.....
  • 2007-10-27 22:14 | ADamek

giera

http://www.politycznegierki.ovh.org/index.php?poleca=1096
  • 2007-10-28 00:04 | Remus

niescislosci

Pan Zakowski ewidentnie nie wie jaka jest rzeczywista stuacja w Wielkiej Brytanii i Irlandii. W Irlandii prawie calkowicie boom zostal zapoczatkowany przez wielkie amerykanskie koncerny ktore przyciagnela 10% stawka podatku CIT. Do tego podatki osobiste naleza do najnizszych w europie. W Wielkiej Brytanii srednia jest nizsza niz w EU a gospodarka Brytyjska regularnie laduje w 10 najbardziej liberalnych gospodarek swiata. Jesli chodzi o inwestycje w ludzi i edukacje to ani tu ani tam ich nie bylo.W Anglii placi sie za uniwersytety a kraj odbil sie od dna dopiero po neoliberalnych rzadach Thatcher.Przed liberalnymi reformami w Irlandii nie bylo tam nic jak pod Kononowiczem.Jak sie pojedzie do Irlandii widac golym okiem ze ci ludzie jeszcze nie przyzwyczaili sie do fury pieniedzy ktora spadla na nich niespodziewanie wraz z zagranicznym kapitalem... a nie dzieki wypracowanemu przez lata bogactwu.Widac pan Zakowski tam nie byl.Szkoda tylko ze wprost nie napisze sie ze jest to list mocno lewicowego wyborcy ktory glosowal i tak pewnie na LiD.... Polityka jako powazny magazym powinna starac sie byc obiektywna i pisac prawde.
  • 2007-10-28 11:22 | Chris

Neolibberalizm?

Z ulga czytam ten komentarz o dogmach neoliberalnych, moglo by sie wydawac ze ich krytycy w Polsce naleza wylacznie do wyborcow PiS i gorzej. Szczegolnie trafna jest analiza ostatnich 15-stu lat w Irlandii i UK. Podzielam tez niepokoje autora, miedzy innymi ze Tusk za literalnie wezmie idee "cudu gospodarczego".
  • 2007-10-28 11:54 | Teresa Stachurska

Populizm

Czy w Polsce na pewno nie nadużywa się słowa "Populizm" ? Mam wrażenie że to jest przyczyna powstania 70-procentowego marginesu biedy. Wlos sie jezy przy ogladaniu strony IPiSS oraz ksiegi 'Rocznik Statystyczny'.Jezeli w Kanadzie najnizsza pensja wynosi 1350, pensja pielegniarki,inzyniera,menagera - 5000, pensja lekarza 8000, a posla - 9200, to w relacjach placowych jw jest inny sens niz u nas. Gdyby tak uzaleznic wznagrodzenia poselskie od najnizszej pensjii to tezprzez wszystkie lata poziom zyjacych za mniej niz wynosi minimum socjalne by rosl i rosl?
  • 2007-10-28 13:19 | b

jednym okiem z anglii

niestety emigracja uzmyslowila mi, ze w gruncie rzeczy jestesmy takim miejscem na mapie, ktore skazane jest na mycie podlog lepiej usytuowanym....ciut na zachod od odry. wie to tak tusk, kaczynski, jak i cala ta smutna ekipa bez wzgledu na kadencje, programy partyjne i deklaracje. lepiej nie bedzie
  • 2007-10-28 13:42 | Nikt

Wszystko już było

Można krócej:Jaruzelski-tak. Kaczyński-nie.
  • 2007-10-28 20:00 | Krzysztof Polak

Jak zwalczać korupcję.

Zacznę od tego że Polak to moje prawdziwe nazwisko, a nie nadużywany przez internautów pseudonim, zazwyczaj kryjący besserwisserskich ksenofobów. Następnie pragnę pogratulować Platformie zwycięstwa wyborczego i wyrazić nadzieję, że wywiążą się z zadania naprawienia i cofnięcia wszystkich nadużyć i wynaturzeń poprzedniej ekipy rządowej. Jednocześnie mam nadzieję, że przechodząc z opozycji do rządzenia Platforma pozbędzie się agresywnej retoryki kampanii wyborczej i pokaże jak należy odnosić się do przeciwników politycznych: tak jakby chcieli aby ci przeciwnicy odnosili się do nich, to znaczy bez używania charakterystyk osobowych, ataków osobistych, epitetów, złośliwych etykietek i tym podobnych. W demokracji bowiem przeciwnik polityczny jest naszym współobywatelem, a nie bandytą (jak usiłowała to wmówić ludowi poprzednia ekipa). Niezależnie jak będzie zachowywać się opozycja, ekipa rządząca musi zachować dobre maniery, nie mówiąc o poszanowaniu prawa i demokracji, bo to oczywiste. A teraz do tytułowej korupcji. O ile wiem, nikt jeszcze nie wyrugował korupcji nasyłaniem zmasowanych oddziałów zamaskowanych, uzbrojonych agentów na sprowokowanych urzędników lub polityków. Również nie przez stosowanie drakońskich kar. Jedyną metodą, która działa, jest zasada otwartości działania wszystkich szczebli władzy, jawność procesów decyzyjnych, częsta i skuteczna kontrola wyrywkowa wszelkich szczebli władzy państwowej i samorządowej, jasne i logiczne prawo o precyzyjnie określonej i sformułowanej intencji.Zachęcam dziennikarzy Polityki do przeprowadzenia poszukiwań jak na świecie zwalcza się korupcję, i napisania o tym serii artykułów, które mogą stać się przykładem do naśladowania przez obóz rządzący.
  • 2007-10-28 21:08 | Mieczysław S.Kazimierzak/Mieczsilver/

Antyobywatelska ustawa zasadnicza

Oczywiście z głównymi tezami trudno się nie zgodzić.Jest jednak problem podstawowy,którym autor manipuluje.To ustawa zasadnicza,która stworzyła pogodę dla politycznego szulerstwa i korupcji.USA,można powiedzieć wzorzec nowożytnej demokracji też nie było wolne od korupcji.Ograniczyło ją jednak odwołanie się do jednostek poprzez stworzenie prawnego bezpieczeństwa dla tych,którzy z otwartą przyłbicą chcieli stawić czoła wyniszczającej patologii.Konkurencja w okręgach jest naturalnym procesem nie tylko zabezpieczenia,ale i kontroli pracy wybranego.Oczywiście jest to funkcją ilościowego uznania,że świat postulatów etycznych został prawdziwie uznany jako ten najważniejszy ze wszystkich stworzonych.Biorąc pod uwagę doświadczenia CBA,że nie ma problemu z przyjęciem łapówki tym bardziej system proporcjonalny tą patologię będzie utrzymywać.System demokratyczny ma swoją ewolucyjną drogę i chodzenie na skróty było dobrze wkalkulowane na korzyść politycznych szulerów.Polsce są potrzebne dwa konkurujące ze sobą bloki zdolne do prowadzenia bieżącej analizy dla kontroli sprawowania władzy i przygotowania kompleksowego programu działania dla przejęcia władzy.Autorowi bardziej jest po drodze z kapitałem spekulacyjnym i możliwością realizacji ukrytych celów.Temu służby kłamstwo,które doczekało się naukowej analizy jako czynnik intelektualnego rozwoju.
  • 2007-10-28 21:16 | stasieku

3 sprawy warte poruszenia w mediach

Brawo! Pana publicystyka to od lat perełki.Wziąłem całą rodzinę na niedzielne spotkanie z Panem w TR.Zrezygnowałem z finału z Federerem!Utopie, misje…Mam trzy sprawy, które są warte poruszenia w mediach:1.Zostawić Kamińskiego przez rok na posadzie. (Komisje to osobny problem). Niech PO się odróżni.Kamiński nie będzie groźny w nowym rozdaniu. A uznanie wśród wyborców pewne.2.Zostawić Urbańskiego na prezesurze i obserwować. Oglądam 3 dzienniki i stronniczość TVP nie jestprzygniatająca. Rządowość TVP traktuję jako coś pożytecznego w czasach pluralizmu mediów.3.Teraz sprawa z innej warstwy: walczy Pan jako „lewicowy liberał” z podatkiem liniowym. Informuję Pana, że od czasu reformy składek na ZUS mamy actually podatek liniowy, mimo progów 19,30,40%.Wynika to z właściwej interpretacji pojęcia „podatku bezpośredniego”. Składka na ZUS, którą płacipracownik powinna być dodawana do PIT. Danina płacona przez moich 20 pracowników (Sp. z o.o.)wynosi 40-42% zarobków brutto. Pensje od 4 do 12 tys. Zł.Popieram zatem Pana z całych sił. A jestem z grupy 1%!Serdeczne pozdrowienia
  • 2007-10-29 07:02 | marta

PO ptakach

Szkoda, że tego tekstu nie napisał pan przed wyborami. Teraz jest już "PO ptakach". Mnie zawsze zastanawiało, jak wyborcy i dziennikarze mogą miec tak krótką pamięć. Tzw. IV RP to przecież pomysł platformianych geniuszy intelektu typu Gowin, Rokita, twórczo rozwinięta przez PiS. Wszystkie najgorsze ustawy, lustracyjna, o CBA, PO żarliwie poparła. To samo dotyczy ustawy o sądach. Teraz zapowiadają powstanie kolejnej instytucji kontrolnej. Niedługo za każdym obywatelem będzie stał jeden kontroler. To jest tzw. filozofia sprawowania władzy i PO i PiS-u. IV RP w wersji soft.
  • 2007-10-29 20:43 | Piotrkowianin

V KADENCJI CIĄG DALSZY

Społeczeństwa życzenie w 2005 roku utworzenia koalicji POPIS nie spełniło się. PiS zawłaszczył wszystko. Więc społeczeństwo w 2007 r. zagłosowało zmiana. Następne dwa lata dla PO.Sprawiedliwie. Kogo społeczeństwo wybierze po dwóch latach.
  • 2007-10-30 21:42 | Meduza

Też myślałam o takim liście...

I dokładnie to samo chciałam w nim napisać. Dziękuję, że mnie Pan wyręczył:)
  • 2007-11-01 19:44 | Andrzej Miśkiewicz

Szczegóły

Głosowałem na LiD.Wypada znać i umieć docenić historię. Na "oczyszczone" z "rudzielców" PSL patrzę z sympatią.Dostrzegam, że PiS zwiekszyło "stan posiadania".Nie dziwie się.PO na poprawe wizerunku będzie musiało dobrze popracować. I dobrze. Jestem "szczególarz". Zauważyłem, że został posłem kontrwywiadowca płk. Konatanty Miodowicz który faulem wyeliminował z gry, Cimoszewicza.Czy poseł pułkownik przeprosi publicznie senatora? Czekam.
  • 2007-11-01 23:50 | ryba

i caly czas to samo

jestem ciekaw jaka będzie krytyka ze strony tygodnika polityka kiedy PO będzie nieudolnie rządziło państwem, oczywiście to jest tylko założenie bo zawsze mogą też zrobic z POLSKI drugą IRLANDIE chociaż ja wolałbym żyć w Polsce. Tak naprawde to sami Polacy robią z Polski taki zacofany kraj, 95% katolików a wśród nich 90% ludzi ktorzy dla kasy zrobili by wszystko oby ją mieć !!! KASA KASA KASA wielu sie wyprze ale tak naprawde to mamyjeden wielki wyścig szczurów ...
  • 2007-11-03 15:34 | mietek

czekamy na lepsze czasy

komentarz z lat 90 i co tuskowie zrobili?Zniszczyli przemysl rolnictwo i zostawili ludzi na pastwe losu.Kto ukradl pierwszy milion to dzisiaj zyje a kto byl uczciwy jak miliony to sa "nieporadni"a dzieci musialy wyjechac za chlebem. wladza bedzie zawsze wladza.Tylko sie dziwie dlaczego lekarze nie strajkowali w latach 90 i potem?mieli pensje wysokie i dopiero kaczory im zabrali? a adwokaci? a ci wszyscy filozofowie i socjologowie to tacy madrzy? dziennikarze za wysokie pensje mowia w/g zapotrzebowania.Dwa lata nagonki na rzad oczerniania utrudniania a teraz cicho sza.za tusku tusku bedzie wszystko.Nowe cuda /a praca za 1200zl./ irlandia bo japonie zesmy przezyli. zbudujemy tuskolandie bez CBA bez naszych sadow a najlepiej chulaj dusza piekla nie ma ... nie popieram w calosci.
  • 2007-11-09 20:27 | debron@vp.pl

Szanowny Panie Redaktorze

Jestem pilna sluchaczka panskich piatkowych spotkan radiowych, dzis po lekturze powyborczego artykulu. Prosze szerzej otworzyc oczy, bo bardzo Panu daleko do dziennikarskiego obiektywizmu. O odrobinie pokory i szacunku naleznego czytelnikom i sluchaczom nawet nie wspominam. pozdrawiam danuta
  • 2007-11-13 15:09 | fiat sedici

Pogratulować powinien Pan sobie....

Sobie i prywatnym mediom,które obaliły ten Rząd po dwuletnim ciągłym ostrzale i niewybrednej krytyce.Wasza nienawiść do Kaczyńskich ma coś z patologii.Powtarzana ciągle i przy każdej okazji, brednia o kaczyzmie ,jako nowym stylu rządzenia,miała nie tylko ośmieszyć Premiera,co dać sygnał prymitywnym wyborcom,że plucie i obrażanie PiS-u to sprawa dobrze pojętego patriotyzmu.To norma dobrego ,postsowieckiego wychowania.Tusk, jest wam potrzebny jak przysłowiowa krosta na d...e.W gruncie rzeczy już wykonał swoje zadanie,Kaczyńscy odsunięci,więc teraz i jemu dacie popalić.Was interesuje tylko jedno,czasy pierwszych sekretarzy,dóbr na talony .To wasz świat!.Chory,ale własny.Marzycie by wrócił.
  • 2007-11-16 03:44 | sophie

moje 3 grosze

fiat sedici to wlasnie caly kaczyzm-ta nienawisc do wszystkiego co inne. Podpisuje sie oboma rekami pod listem. Moje obawy budzi tez decyzja powolania R Sikorskiego. Nie jest on dyplomata, jest to facet, ktory moze robic wszystko aby tylko byc na swieczniku.To,ze popieral Kaczynskich nie swiadczy o nim najlepiej. Tusk powinien wplynac,zeby sam zrezygnowal, bo afery wokol ministra spraw zagranicznych, skloconego z prezydentem, utwierdzaja opinie o naszym kraju,ze jednak kartoflisko...
  • 2007-11-16 11:42 | rysio

Do przemyślenia...

Jest to list który idealnie nadaje się na lekturę nowemu rządowi.Proszę pomyśleć!mimo nacisku całego aparatu władzy,mimo pieniędzy,osławionych spin doktorów PiS przegrał.Co to znaczy?Ano jedno,zacietrzewienie,insynuacje i poniżanie nie podoba się polakom(zwykłym polakom)wystarczy im jak rząd będzie spokojnie pracował i nie potrzebują codziennie nowych sensacji.Zyczę ekipie Tuska aby wzieli sobie ten list do serca.
  • 2007-11-18 16:44 | gregger

Drogi

Rząd PO-PSL jeszcze nie zaczął rządzić a już wielu wytyka mu błędy. Sophie pisze że wybór Sikorskiego na ministra spraw zagranicznych jest złym posunięciem a argumentem na rzecz tej tezy jest jego poparcie dla Kaczyńskich w poprzednich wyborach. Otóż wielu popierało Braci. Wielu się teraz tego wstydzi. Każdy człowiek ma prawo do błędu. Tylko rozsądni potrafią sie do tego przyznać i "wyjść z mroku". Przypominam, że jedną z osób namawiającą do POPiSu był prof. Bartoszewski. Choć przyznaję że warto mówić nowemu rządowi czego od niego oczekujemy.Nie o tym jednak chciałem ale o irytującym - bo wciąż nierozwiązanym - problemie polskich dróg. Nieudolność kolejnych rządów jest nie do zniesienia. Kurczowe trzymanie się pomysłu aby opłatę za przejazd uiszczać przy bramkach wjazdowych niezrozumiałe. Przecież autostrady buduje się po to żeby nie było korków na drogach. Żeby przejazd był płynny. Bramki wjazdowe, przy dużym natężeniu ruchu będą właśnie korkogenne. Kolejną oderwaną od rzeczywistości rzeczą są ceny za możliwość skorzystania z tych "szybkich" dróg. Jestem podatnikiem, który właśnie po to płaci podatki żeby państwo zapewniło mu bezpieczeństwo, dostęp do usług lekarskich, dostęp do edukacji czy też właśnie możliwość szybkiej i bezpiecznej komunikacji. Czasem zastanawiam się co dzieje się z tymi podatkami. To niemałe pieniądze a zewsząd słyszymy że do wszystkiego musimy dopłacać. Do rzeczy. Państwo Polskie nie ma prawa żądać od nas dodatkowego haraczu za przejazd drogami zbudowanymi za nasze pieniądze. Zgadzam się, że drogi te trzeba jednak utrzymywać - odśnieżać, czyścić znaki itp. Niemniej na ten cel wystarczy pobrać od każdego kierowcy korzystającego z autostrad ok. 150zł rocznie (winieta). Pomnożone przez liczbę samochodow jeżdżących po polskich drogach daje miliardowe sumy. I na miłość boską niech ktoś wreszcie zrozumie (doczyta!) że przejazd wielotonowej ciężarówki niszczy nawierzchnię drogi w tym samym stopniu co przejazd kilkunastu tysięcy aut osobowych i niech urealni opłaty.Panie Jacku, wiem że ten wpis jest trochę na marginesie Pańskiego listu, ale przyjemnie jest go umieścić właśnie tutaj.Pozdrawiam.
  • 2007-11-22 01:53 | Beata JJ

Prawdziwi terroryści w Afganistanie!

...a ja ciut z innej beczki! Mam szczerze dość relacji mass mediów typu: terroryści w Afganistanie zaatakowali patrol polski, amerykański czy jakiś inny. Mam dość! Najwięksi terroryści, to Amerykanie, a teraz slepo dolączyli do nich takze Polacy!Czy zapomnieliscie, drodzy Rodacy, jak polskich partyzantów, harcerzy, dzieci i cywilów walczących o wyzwolenie swojej ukochanej suwerennej Ojczyzny-Polski w czasie okupacji, nazywali hitlerowcy ?.... zapomnieliście?... Otóż przypominam: polskich partyzantów hitlerowcy nazywali terrorystami! A teraz my-Polacy, nazywamy Afganczyków też terrorystami?..... Afgańczykow, ktorzy walcza o swoja niepodlegość?... którzy nie chca sprzedać się kamcom-Amerykanom???? Aż dziw bierze, że w dobie tak szerokiego dostepu do informacji panuje taka amnezja?...Jalta ?... Teheran?... wrzesień 1939 ?.... no cmoents! Nikt nam nie pomoże, jesli sami sobie nie pomożemy!Amerykanskie sily specjalne sfingowaly atak na WTC po to, by moc bezkarnie atakowac świat arabski. Najpierw Palestyna, Irak, potem Afganistan, a za chwile Iran. Dlaczego nie pomogli Czeczeńcom?.... bo tam nie ma ropy, czyli kasy i wladzy?....Dlaczego Polska popiera najwiekszych klamcow i zbrodniarzy wspolczesnego swiata - Amerykę!? Gdzie te kontrakty, które mialy isc za pomoc w Iraku?... Tyle lat ścisej wspólpracy z USA, a ,,przyjaciele'' zza oceanu nawet wiz nie znieśli????Polska leży w Europie i z krajami Europy przede wszystkim powinny być budowane wlaściwe relacje. Dla Ameryki Polska nic nie znaczy, kompletnie nic! Wystarczy, że ,,tablica Mendelejewa'' (tzn.Rosja) kiwnie palcem.... Mam nadzieję, że Tusk i PO politykę zagraniczną RP poprowadzi na inne tory, a przede wszystkim - wyprowadzi obywateli RP z Afganistanu. Dla mnie osobiście, polski żolnierz w Afganistanie, to hańba!
  • 2007-11-27 19:25 | amabj

Pan Tusk tylko opiniuje,

Nie rozumiem,dlaczego media postrzegaja Tuska jako meza opatrznosciowego,co najmniej zbawce Polski. Jest ich absolutnym idolem,a zwlaszcza Polityki. Ale on naprawde nie ma nic do powiedzenia! Tak!!!Czy wy tego nie widzicie, czy udajecie??? Prosze zwrocic uwage, ze on tylko opiniuje, odnosi sie do czyjejs wypowiedzi(najchetniej prezydenta czy PiSu) komentuje, insynuuje,no i oczywiscie obiecuje. Niechby sie zabral do roboty i mowil rzeczowo. Pamietam jak przed wyborami na prezydenta prosilam mlodziez zeby wynotowala na lekcje WoSu(w czasie debaty Kaczynski-Tusk) programy wyborcze obu panow, i z przykroscia musze stwierdzic ze nie udalo sie mlodziezy ustalic programu Tuska,wowczas kandydata na prezydenta) bo poza haslami, a te sa zawsze puste - nic tam nie bylo! Niestety. A teraz chodzilo glownie o odsuniecie od wladzy Kaczynskich i posluzono sie w tym celu Tuskiem.Chociaz zycze mu wszystkiego najlepszego,bo celjest wazny.Nastepnym razem oredujcie za p Zalewskim. Bo on sie marnuje!!!I w PISie. W PO tez by sie marnowal. Madrych sie nie lubi, bo trudniej nimi manipulowac.