Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Kości(ół) niezgody

(23)
Polskie utarczki na linii episkopat-rząd wpisują się w szerszy kontekst: Kościół powszechny zaostrza kurs. Benedykt XVI chce więcej dyscypliny, więcej lojalności, więcej katolickiej ortodoksji.
  • 2008-01-29 18:49 | toja

Wstyd mi za Was towarzyszki i towarzyze

Ciekawe czy doczekam dnia kiedy p. red. napisze że kościół w RP ,że religia w szkole ,że dofinansowanie do budowy kościołów są dla Polaków niezbędne .Ale po kolei :Gdyby przez 50 lat dofinansowywano szkoły katolickie to i tak nie zrównoważy to szkody z czasów komunizmu ,powód - za dużo czerwonych i różowych " działa " do dnia dzisiejszego i niestety dalej szkodzą .Kościoły w Polsce istnieją już ponad 1000 lat niezależnie od tego co Passent,Parandowska czy Michnik napiszą.Wielcy mocarze tego świata chcieli zamienić kościoły w magazyny ,torturowali księży i ludność cywilną i co udało się , ano nie kurde .Szanowny panie redaktorze co prawda metoda Stalina i Gebelsa " kłamstwo powtarzane sto razy staje się prawdą " sprawdza się, tak ale nie w RP ( przepraszam W.Jaruzelskiemu częściowo się udało szczególnie wśród czytelników polityyyki ) Mam serdeczną prośbę nie się pan zajmie czymś pożytecznym (np.. Wnuczkami , zbieranie znaczków ) bo wtedy przynajmniej będą korzyści .Szkoda tuszu papieru no i cennego czasu bo cokolwiek pan tu wypoci to i tak bez efektu.Powie pan " a czytelnicy tak zacnej gazety ? ) , odpowiadam : nie bądź Pan tak szczegółowy czy warto kopie kruszyć o KILKANAŚCIE OSÓB .Pozdrawiam redaktorów mojej ulubionej gazety !
  • 2008-01-29 19:08 | Lenkor02

Episkopat!!!

Szanowny Redaktorze,jak patrze na te wypasione czerwone twarze na ich przepych,oblude i pazernosc vide:Jankowski,Rydzyk, to chce mi sie wymiotowac. "A zaczynali od stajenki"!!!
  • 2008-01-29 21:29 | sceptyk

za a nawet przeciw

już to pisałem, popierając rozdział kościoła i państwa, a więc ukrócenie rządów kleru, staje się pan mimo woli antyklerykałem...
  • 2008-01-29 22:03 | Matylda

Odnosnie wypowiedzi toi

Niech sie toja nie wysila, niech toja jeszcze kilka razy przeczyta artykuł, bo chyba toja czytania ze zrozumieniem nie ćwiczyła. Toja w ogóle nie rozumie, o co w tym artykule chodzi. I to jest właśnie to tumaństwo polskich katolików, które powoduje krytykę polskiego Kościoła. Zastanów się, babo, czy chłopie, co piszesz, bo takimi wypowiedziami bardzo szkodzisz prawdziwym polskim katolikom, do których ja się zaliczam.
  • 2008-01-29 22:26 | katolopatolo

Dlaczego autor artykułu sądzi że religia

oparta na kłamstwach może trwać długo, nawet w "zaściankowej" Polsce?
  • 2008-01-29 22:39 | anna

KK w Polsce

Szanowny Panie Redaktorzeistnieje prosty sposób na urealnienie pozycji KK w Polsce. Wprowadżmy wreszcie podatek koscielny. Niech wierni opodatkuja sie na swój ukochany kościól. Wtedy beda czyste statystyki, a zmoich podatków nie bedzie sie finansowac katechetów i budowy nowych kościołów
  • 2008-01-30 00:39 | bigo

boskie i cesarskie

"Pasterze" w dwóch wymiarach czynią to, co do nich należy: dla nieba zyskują duszyczki, dla siebie spokojny i dostatni byt. Taka "ekonomia polskiego katolicyzmu". Kiedy patrzę na wspaniałe i kosztowne pastorały na zdjęciu wyżęj, dopada mnie przewrotna myśl, czy one nie są ze złota i tylko dla niepoznaki posrebrzone?
  • 2008-01-30 02:15 | dsfrogg

O_o

"Pozdrawiam redaktorów mojej ulubionej gazety !" napisał lub napisała toja. Argumenty w kometarzu na poziome wiedzy o prasie...
  • 2008-01-30 09:02 | Jerzyk

Po benedyktyńsku

Niech będzie po benedyktyńsku, zaostrzone. Czyli dokłądnie tak jak jest w Niemczech, Ojczyźnie Papieża. Identyczne reguły gry: konstytucyjne, polityczne, podatkowe w zakresie państwo a wyznanaia i Kościoły. I wreszcie będzie normalnie, jak chce Papież...
  • 2008-01-30 09:21 | Bakersfield

Religia to zapewne opium dla ludu.....

..ale przede wszystkim kasa, władza i przywileje dla kleru! Wdrażanie i tzw. nauczanie wiary to nic innego niż podporządkowywanie sobie wiernych. Póki co neutralne wyznaniowo państwo to w Polsce odległa mrzonka. Doskonale "okopana" w Polsce armia watykańska nigdy na to nie zezwoli. Dla nich "Taliban nad Wisłą" to niekończące się profity i władza. Naiwnym radzę poczytać choćby Dawkinsa (Bóg zniewolony).
  • 2008-01-30 09:27 | Bakersfield

Dla Toji

A ja wierzę w krasnoludki a szczególnie w Koszałka Opałka. Też opieram się na dogmatach , które co prawda zabijają mózg i samodzielne myślenie, ale utwierdzają mą wiarę .Jeśli masz wątpliwości w istnienie Koszałka zapytaj mnie a wszystko ci udowodnie w sposób taki jak czyni to KK. Mimo żę kler osiągnął już w tym wielkie "mistrzostwo".... a to dzieworództwo a to wniebowstąpienia itd itp.
  • 2008-01-30 18:14 | Square Egg

Polska katolickim skansenem Europy

Kosciol w (przedwojennej) II R.P. cieszyl sie wielkimi przywilejami (wiekszymi niz w normalnym "swieckim" panstwie). Kosciol katolicki w III R.P. stara sie odzyskac owa przedwojenna pozycje i jeszcze bardziej ja wzmocnic (takze i finansowo). Czy istnieje w Europie choc jedno panstwo gdzie kosciol katolicki ma obecnie silniejsza pozycje i wieksze wplywy polityczne?
  • 2008-01-30 19:33 | dokk

45 lat komunizmu

TojaW ciągu 45 lat komunizmu wybudowano więcej kościołów niż wcześniej w 1000 lat, a materiały budowlane były z państwowego przydziału. Ciekawe za co ten przydział dostawali. Może wie coś o tym agent Hejnał albo Delegat, albo wielu innych watykańskich rezydentów.
  • 2008-01-30 21:24 | OBSERWATOR

" RZEKA"

IDEOLOGIE NIESPRAWDZALNE W PRAKTYCE SĄ NAJBARDZIEJ ŻYWOTNE I NIC NA TO NIE PORADZIMY A JEŚLI OKRASIMY JE JESZCZE BRAKIEM LOGIKI BĘDĄ TRWAĆ ( OBYM SIĘ MYLIŁ ) WIECZNIE I " BRAMY LOGIKI NIE ZWYCĘŻĄ ICH" TAKI JEST PROSTY CZŁOWIEKAMEN
  • 2008-01-30 23:20 | Fagno

"I jeszcze raz..."

Szczerze mówiąc nie mogę się doczekać, aż społeczeństwo polskie dojdzie do tego iż Kościół bez względu na indywiduwalną wiarę i przekonania nie może ingerować w sprawy państwa, bo państwo to nie zbiór katolików tylko obywateli dowolnego wyznania. Za Kaczyńskich mieliśmy zbytnią uległość wobec władz kościelnych (na marginesie; ciekawe czy na zachodzie określenie to również odzwierciedla władzę polityczną), więc czas na równowagę.
  • 2008-01-31 01:35 | Renata

Kości(ół) niezgody

Toja, zamilcz. Przydzialy dostawali, zgadzam sie, ale trzymali i trzymaja pistolet przy skroni kazdego rzadu. Pijawki!
  • 2008-01-31 03:25 | MarekN

Jeśli nie wiadomo o co chodzi...

wszyscy to wiedzą. KK w Polsce to wielka "fabryka". Wystarczy popatrzeć uważnie na największe sanktuaria (Jasna Góra, Licheń). Te ośrodki zgarniają wszystko to, co jest do zgarnięcia w dziedzinie obsługi pielgrzymów (hotele-domy pielgrzyma, sklepy z dewocjonaliami, gastronomia). Przy tym, używając swoich wpływów, odcinają miasta od pielgrzymów, jako klientów dla okolicznych placówek usługowo-handlowych, hotelowych i gastronomicznych. Swego czasu (w latach 90. ub. w.) powstał projekt doprowadzenia linii kolejowej na tyły Jasnej Góry. Oficjalnie dla dobra pielgrzyma. Ale jaka jest prawda nietrudno odczytać. Przypomina się stare porzekadło: najciemniej jest pod latarnią.
  • 2008-01-31 11:37 | globetrotuar

nauczymy Europe jak sie modlic

To nie argument, ze nowa emigracja zadziwia upadajacy katolicyzm w UE. Kazda polska emigracja sklada sie z inteligencji 10% i desantu beretow nie tylko od Rydzyka.
  • 2008-02-05 22:47 | AMB

Budujmy prawdziwy Kościół

Kościół katolicki w Polsce jest ciężko chory, a katolicyzm Polaków jest przeraźliwie płytki. Krytyczna ocena pontyfikatu JP2, głęboki szacunek dla prawdziwych dokonań Wielkiego Polaka oraz dyskusja nad tym, co pozostało po Nim w Polsce nie wykluczają się wzajemnie. Nasilona ówczesna religijność i masowe, wręcz bezkrytyczne uwielbienie JP2 przypominało kult idola: nie mogę zapomnieć histerycznych wrzasków „kochamy Cię, kochamy Cię…”, gdy prosił o chwilę ciszy, aby przekazać zebranym to, z czym pielgrzymował do Polski. Jak traktować uwielbienie dla Ojca Dyrektora i jego masową popularność oraz zajadłość jego zwolenników w kontekście codziennie głoszonych prawd, na ogół całkiem sprzecznych z naukami JP2. I nie przeszkadza to nie tylko, histerycznym bezrozumnym tłumom niewykształconych, ale też obłudnym i zakłamanym purpuratom. Dlatego życzliwa, konstruktywna dyskusja nad spuścizną JP2 oraz stanem katolicyzmu w Polsce jest niezwykle potrzebna.
  • 2008-02-10 23:08 | wlasnowierca

boisz się dyskusji, toja??

toja, aż tak bardzo się boisz tego, że ktoś ma inną opinię niż Ty? Aż tak bardzo boisz się tego, że zwyczajnie coraz większej liczbie osób Kościół katolicki nie pasuje? Zauważyłem taki sam lęk u wielu katolików; histeryzujecie na temat Stalina, Goebbelsa itd. a prawda jest taka, że poprostu zaczynacie być IGNOROWANI.I ludzie tacy jak Wy i generalnie instytucja KRK. Nikt Was nie prześladuje i nie zamierza prześladować, poprostu coraz więcej osób przechodzi obok Was i tego co mówicie obojętnie, bo albo nie wierzy, albo nie ma na to czasu, albo wyznaje inną wiarę. Piszesz, że:"Wielcy mocarze tego świata chcieli zamienić kościoły w magazyny ,torturowali księży i ludność cywilną i co udało się , ano nie kurde ." - tortury, prześladowania, przemoc wzmacniają tylko prześladowanych, a reszcie świata pozwalają się z nimi solidaryzować, nawet jeśli osoby solidaryzujące się nie podzielają tych przekonań religijnych. Największe starty poniósł Kościół katolicki i inne kościoły chrześcijańskie w takich krajach, jak Szwecja, gdzie bez żadnego przymusu, tortur i innej przemocy 80% osób deklaruje się jako ATEIŚCI. Co więcej, duża część tych ludzi nadal formalnie należy do któregoś z tych Kościołów.Boicie się dyskusji, choć dobrez wiecie, że nikomu nie macie prawa jej zabronić... Z pogańskim pozdrowieniem,
  • 2008-02-13 15:27 | Jedrzej Bukowski

Formy i Tresc

Brakuje w tym wszystkim spokoju. Jestem wierzacym katolikiem i dla mnie najwazniejsza jest tresc, tzn Przykazanie Milosci, zawarte w nauczaniu Chrystusa. Wszystko inne jest dodatkiem, zapewne nieuniknionym, nadanie form jest przeciez nieuniknione w kazdej ludzkiej dzialalnosci. Kosciol-Instytucja (takze ludzka) nie musi az tyle posiadac. Jako czestochowianin z przykroscia ogladalem to wszystko co wybudowano wokol klasztoru, pozbawiajac ten wspanialy zabytek wartosci Miejsca, na ktorym tworzyla sie Historia. Chcialbym, aby polscy ksieza, ktorzy tak wieli dali z siebie dostrzegli to, co najwazniejsze i aby umieli wlasciwie oceniac to, co niekonieczne.Jedrzej
  • 2008-03-16 12:56 | zatroskany

Upadek państwa polskiego

Kościół Katolicki chce opanować cały swiat i nie kryje sie z tym. Przykładowo nad jeziorem Bajkał w Rosji. Wbrew kosciolowi prawosławnemu na chama bezczelnie zakłada diecezje. Jest to możliwe ,bo u nas w Prowincji Polskiej 30 tys. sukienkowych opanowało mafijnymi metodami kraj 38 mln ludzi tj. sredniej wielkości w świecie. Kolejne ekipy rządzące manifestyją swoje poparcie dla KK urządzają nawet partyjne spotkania na terenach klasztorów. Bez zgody KK nie ma żadnej podejmowanej decyzji przez niby nasz Sejm. Jesteśmy kolonią autokkratycznie rządzonego Watykanu. Nie dorośliśmy do niepodległości.
  • 2009-08-12 19:02 | giordano bruno

Re: Kości(ół) niezgody

Kościół doi z państwa ile sie da, sam by sie utrzymał i dlatego powinini zlikwidować cały ten episkopat i zrezygnować z finansowania wszystkiego co zwiazane z klerem.Olać Głódzia i całą reszte. Polska socjalna, nie klerykalna!