Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Furie polskie

(36)
Generacja rewolty ’68 jest dziś na cenzurowanym. Następcy atakują ją za tępą wierność przekonaniom i za ich wygodną zdradę. Za miękkość i za twardość. Taki też los Adama Michnika.
  • 2008-02-09 11:01 | Kalina

Kicham...

Jestem z generacji 68 i kicham na to, czy sie komus podobam, czy nie. Nasza generacja rozpoczęła proces narastania krytycyzmu wobec PRL, a potem kontrolowała i popychała we własciwa strone wszelkie protesty "o kielbasę", ktore podkopywały wprawdzie rezym, ale gdyby nie opieka "jajoglowych", do niczego by nie doprowadziły. A tym, co wówczas nosili koszule w zębach i nie maja o niczym pojecia, nawet o tym, dlaczego sobie mogą dzis bez przeszkód nas krytykować, powiadam: goncie sie!!!
  • 2008-02-09 12:41 | irish

bez tytulu

dobrze,ze jest Adam,bez niego byloby innaczej.tzw,4rp kaczorow wystarczy.
  • 2008-02-09 13:41 | michrich

wszystkim michnikopodobnym

Za Galczynskim:Chcieliscie Polski? No tomacie,Skumbrie w tomacie! Pstrag!
  • 2008-02-09 14:10 | mariuszet

Katoendecja

Michnik zawsze miał odwagę iść pod prąd, ale nie z przekory i wrodzonego masochizmu. Wartości zawsze nim kierowały. Można go nie lubić ale nie można odmówić mu uczciwości, chyba że jest się katoendekiem. Jest to dobre określenie i dotyczy zarówno ludzi kościoła jak i sieroty po Dmowskim. Chyba jedynym wielkim człowiekiem tego nurtu była sam Dmowski. Wszyscy inni łącznie z obecną nibyprawicą to mali zawistni ludzie zdolni do każdego świństwa byle dopiec, zniszczyć przeciwnika politycznego. Nienawidzą Michnika bo on obnaża swoją postawą ich małość i niegodziwość. Pytanie dlaczego teraz ta niegodziwość ma takie poparcie, dlaczego w Kościele katoendecja jest tak silna. Dlaczego antysemityzm w narodzie jest nadal silny,chociaż nie ma przesłanek ekonomicznych. A ci młodzi komisarze ludowi bez skrupułów, bez empatii, bez sumienia. Oni rozpychają się łokciami poniżają pokolenie 68 by je wypchnąć na emeryturę i by zająć jego miejsce. Nie rozumieją tylko, że pozycji w społeczeństwie, szacunku i poważania nie zdobywa się szwindlami, pomówieniami, donosami i teczkami. Tak tylko można zdobyć lukratywną posadę i nieczyste sumienie o ile się je ma.
  • 2008-02-09 15:23 | Kalina

Popelina...

Bardzo nie lubie tego terminu "katoendecja", chocby z tego powodu, ze jestem katoliczka wychowaną w poszanowaniu idei narodowych. Ci, co ten termin ukuli, tak sie na tym znaja, jak ja na tancu brzucha. I jako katoliczka i - powiedzmy - neoendeczka (choć z obecnymi pozal-sie-Boże-endekami nie mam nic wspolnego) cenie i szanuje i Adama Michnika, i całą generacje, ktora nauczyla swych równiesnikow krytycyzmu wobec rzeczywistosci PRL-owskiej, okreslila wartosci, o ktore nalezy walczyc i nauczyła o nie walczyc w sposób zarówno skuteczny, jak i przy minimalnych stratach własnych. I cześć im za to!
  • 2008-02-09 16:02 | palecnieboski

Gnijacy umysl Adasia

Adam byl kiedys podziwiany i wspierany. Ale za bardzo uwierzyl w swoj podpierany geniusz. Jest w nim niestety wiele schizofrenii. Zjednej strony podaje reke jaruzelowi i proponuje pojednanie w imie lepszej przyszlosci Polski, a z drugiej nawoluje do publicznego linczu na Ryszardzie Kuklinskim, nazywajac go zdrajca i proponujac wieloletnie wiezienie. Skoro jemu sie tak podobalo w pierdlu to mysli, ze wszyscy powinni sie tam znalezc. Za to jest wyszydzany. Niby nagral Rywina ale dlaczego czekal z publikacja az do grudnia? Pokazal, ze jest kretaczem, a nie uczciwym czlowiekiem. Przyznal w ten sposob racje Herbertowi, ktory o wiele wczesniej te potwornosc w Adasiu zauwazyl i publicznie wytknal. Tak samo jak Milosz nawolujacy publicznie do utworzenia z Polski 17 republiki by pozniej uciec z tego raju a swych kolegow opluc w "Zniewolonym umysle". W ten sposob zlodziej na pchlim targu glosno krzyczy zlodziej, by w ten sposob odwocic uwage innych od swych nikczemnosci. I coz z tego, ze sie pozniej usprawiedliwia, ze dzialal w imie wyzszych wartosci? Kogo to obchodzi. Ci, ktorzy komunizm w Polsce z Walterowskim trudem budowali, pozniej go usilnie burzyli. Wiedzieli jak to robic, bo znali plany budowy. To jeszcze za malo, zeby ich chwalic, tym bardziej, ze zaraz po obaleniu z ogromnym trudem prubuja go przywrocic pod szyldem "sprawiedliwosci spolecznej". Podziekowalismy juz takim "medrcom" jak Adas Michnik, Jacus Kuron, Sewek Blumsztajn, Czesio Milosz, Lesio Kulakowski, Bronio Gieremek czy przyglupi Jasio Gross. Niech sie bawia w piaskownicy swymi wymyslnymi wibratorami i niech ich wszelka moc zatrzyma przed budowaniem "sprawiedliwego" systemu nad Wisla..
  • 2008-02-09 17:51 | mchrich

Wielkosc Dmowskiego

mariuszet pisze:Chyba jedynym wielkim człowiekiem tego nurtu była sam Dmowski. :Dmowski odmawial rownych praw mniejszosciom etniczno-religijnym. Dmowski byl antysemita.Byl bezkrytycznym nacjonalista.
  • 2008-02-09 17:53 | pielnia1

fenomen A. Michnika

Szanowny Panie Krzemiński. Zgadzam się z Panem całkowicie,co do talentów, nieprzeciętności A. Michnika, jako publicysty, jako dziennikarza i jako człowieka-humanisty. Michnik odegrał (odgrywa nadal, choć już mniej)olbrzymią rolę w kształtowaniu pozytywnych i konstruktywnych cech u wielu, wielu Polaków. Jego zasług nie sposób w tym dziele przecenić. Ja ponadto uważałem zawsze Michnika za cholernie inteligentnego człowieka, stąd NIE ROZUMIEM!!!, dlaczego sprawę "Rywina" rozegrał tak, jak rozegrał...Pan też tego nie rozumie, bo nie potrafi Pan oderwać się od stereotypowego antykomunistycznego myślenia (wszystko, co na prawo od SLD jest z definicji dobre; teraz już Pan wie, że błędnie Pan rozumował, ale to już za późno). Dla Pana sprawa"Rywin"(w sensie konsekwencji, jakie przyniosła dla Michnika), to jakieś bezrozumne fatum; to nie jest żadne fatum;nie trzeba być profesorem, żeby to rozumieć... Niezależnie od intencji, jakimi kierował się Michnik, publika otrzymała dwa fatalne sygnały:1. Michnik potajemnie nagrywa znajomych, więc nie jest taki kryształowy, jak mówi o sobie.2. Ludzie to widzieli,pokazały to obrady Komisji, że w sprawie bardzo mocno przewija się interes prywatnej firmy, co patos i koturnowość Michnika czyniło nieznośnym. Sposób rozegrania i "sprzedania" tej sprawy, to był błąd życia A. Michnika. Cały pokaz filmowy z obrad komisji pozwolił bez problemu zniszczyć ekipę Millera, a równocześnie wyzwolił z puszki Pandory wszystkie trolle, którzy Michnikowi niechętni, choćby z zawiści-zaczęli po upadku SLD wołać: widzicie, jaki jest na prawdę Michnik? Taki szlachetny patriota, a tak uprawia prywatę!Wyciągnięto niegodziwie i kłamliwie jego konotacje żydowskie, rodzinne,fraternizowanie się z Kiszczakiem, wypowiedzi antykatolickie, wprzęgnięto do tego czarnosecinne "Radio Maryja"....Tak "przyjaciele" Michnika zjęli go z cokołu. I tak powstała IV RP. Szanowny profesorze, jeśli Pan tego nie widzi, to znaczy, że socjologia, którą Pan (wg mojej wiedzy) "uprawia", nie jest do końca prawdziwą nauką(przepraszam). A. Michnika jest mi żal. A. Michnika mi brakuje. Michnika brakuje całej Polsce, ale winien temu jest niestety sam A. Michnik. Z poważaniem
  • 2008-02-09 19:01 | Andrzej M

desperacja

Filozof, myśliciel,erudyta i błazen. Nigdy, przenigdy człowiek o ukształtowanych zasadach moralnych nie zrobił by tak jak Michnik z Rywinem. Złożył hołd dzisiejszym Pisom.a jego filozofie należy włożyc miedzy nienawiścią a upadkiem moralności. Dla mnie jest On Motorem z powiesci C.Chlebowskiego.
  • 2008-02-09 19:14 | anthony ivanowitz

jak wyportkowano Michnika

Już był Adaś w kurniku , już witał się z gąską .. Tak zwana afera Rywina , rzuciła nieco światła na powszechny w III RP proceder załatwiania prywatnych interesów różnych grup biznesowych , metodą " pod stołem " . Grupa " trzymająca" w danym momencie władzę , tak " ustawia " przepisy prawa , aby korzyści z niego odniosły konkretne osoby lub firmy !! . Ujawnione kulisy afery Rywina każą przypuszczać , że za taką " przysługę " trzeba" odpalić dolę " i , że są to pieniądze idące w miliony dolarów ! . Taki zapewne mechanizm zapewnił grupie " trzymającej " żelatynę , wprowadzenie zakazu importu tego specyfiku na polski rynek , co fabryce pana Grabka zapewniło monopol na polskim rynku . Grupa " trzymająca " import komputerów , zapewniła sobie super- bonus , w postaci zerowej stawki VAT na importowane urządzenia , oraz preferencje w stosunku do firm składających komputery w kraju , które obłożono stawką 22 % . Inna grupa " trzymająca " produkcję i import drukarek fiskalnych , zapewniła sobie zbyt na nie , dzięki wyjątkowej determinacji urzędników Ministerstwa Finansów , by montować je wszędzie , nawet w szaletach miejskich . Rozsądek podpowiada , że stoi za tym jakaś dorabiająca na boku , grupa " trzymająca " władzę w ministerstwie . Listę grup " trzymających " to lub owo , które załatwiły " pod stołem " własne interesy , w kooperacji z taką bądź inną grupą " trzymającą " władzę , mógłbym kontynuować dowolnie długo !! . Jeśli do interesu załatwionego " pod stołem " przez jakąś grupę , próbuję się " podłączyć " , ktoś z poza grupy ( który nie partycypował w kosztach " załatwienia " ) - jak to uczynił pan Kluska prezes " Optimusa " , który składane w Polsce komputery eksportował na Słowację , aby je następnie importować do Polski z zerową stawką VAT - to biada mu !!! . Albo naprawi swój błąd i odpali zaległą dolę , albo trafi do mamra jeśli odmówi !! . Pan Kluska miał okazję się o tym przekonać . W opisany mechanizm , próbował się " wpisać " pan Michnik , reprezentujący grupę " trzymającą " Agorę , wydawcę " Gazety Wyborczej " . Ten wielce zasłużony dla polskiej demokracji i zacny obywatel , próbował załatwić " pod stołem " z grupą " trzymającą " władzę , korzystny dla firmy zapis w ustawie medialnej !! . O ile jednak inne grupy " trzymające " to i owo , potrafiły się zachować " przyzwoicie " i bez szemrania odpalały dolę , o tyle grupa " trzymająca " " Gazetę Wyborczą , chciała załatwić własny interes , metodą " na krzywy ryj " , to jest za darmochę . Panu Michnikowi wydawało się , że komu jak komu , ale jemu , osobie wielce zasłużonej w obronie honoru i czci wielu prominentnych postkomunistów , należą się z ich strony jakieś względy , choćby takie , aby załatwić interes jego firmy , w drodze wyjątku , za darmochę . Bardzo jednak zawiedli pana Michnika , jego socjaldemokratyczni przyjaciele ; uznali oni , że zasługi zasługami , a bulić trzeba !! . Ot i cała afera Rywina !!! . Przyznajmy uczciwie , że pan Michnik ( choć ostatecznie wyportkowany ) wykazał się dużym sprytem i przebiegłością . Na intrygę Rywina , odpowiedział własną : nagrał korupcyjną propozycję i poinformował o tym grupę " trzymającą " władzę . Liczył , że wystraszy ich groźbą ujawnienia nagrania i skłoni do uchwalenia ustawy medialnej za darmochę , w wersji wcześniej uzgodnionej . Do namysłu dał im kilka miesięcy czasu . Nie udało się , grupa " trzymająca " władzę , nie czyni wyjątków od ustalonych reguł dla nikogo , nawet dla " moralnych autorytetów " . Dalszy ciąg znamy !!!. Przypadek grupy " trzymającej " Gazetę Wyborczą , wyportkowanej , przez grupę " trzymającej " władzą , jest ostrzeżeniem dla innych grup " trzymających " to i owo . Chcecie coś załatwić dla siebie " pod stołem " , to proszę nie kombinować i nie liczyć " na drapane " , tylko uczciwie odpalić dolę . Inaczej nie można , i żadne wyjątki nie będą czynione , nawet dla serdecznych przyjaciół towarzyszy socjaldemokratów , moralnych autorytetów . Anthony ivanowitzwww.pospoliteruszenie.org
  • 2008-02-09 23:14 | mayo71

Michnik do żaden bohater

Szanowni Państwo! ten artykuł to jest jakaś chora laurka dla Michnika, i ma spełniać rolę progadandową. To jest po prostu żenada!. Wyborcza i Polityka na jednym froncie! ha ha
  • 2008-02-09 23:48 | mietek

niemichrichopodobny

michrich w tomaciegiertych po taciebzdet
  • 2008-02-10 01:13 | obserwator

kilka slow na marginesie

ten artykul jest troche zbyt emocjonalny, Michnik nie potrzebuje az takiego nachalnego wspracia, czas i tak pracuje na korzysc Michnika, kazdego roku, kazdego dnia bedzie coraz wiecej zwolennikow linii Michnika a coraz mniej tych ktorzy wznosza okrzyki nienawisci i organizuja krucjaty; terapia post-komunistyczna jeszcze troche portwa, ale ludzie beda madrzeli, to jest raczej pewne; w polskiej debacie jest troche za duzo tego obarczania Kosciola wszelkimi bledami i patologiami. Jestesmy spoleczenstwem o kulturze katolickiej i tego nie zmienimy, czasami zamiast atakowac Kosciol, zaatakujmy lepiej siebie, nasze glupoty, nasz konformizm, nasze kompleksy i pomyslmy jak z godnoscia rozwiazywac problemy, a nie ryczec na latwego chlopca do bicia jakim jest Kosciol. No i jeszcze jedno, mowic, ze Michnika atakuje glownie prawica, to naduzycie - ani Radio M nie jest prawica, ani LPR, ani PIS - to sa centra populistyczno-socjalistyczne okraszone narodowo-katolickim sosem; albo trzeba jasno powiedziec ze podzial na lewice i prawice przestal dzialac, albo przemyslec uzywanie tych slow, powazne dziennikarstwo nie powinno isc na latwizne.
  • 2008-02-10 02:06 | jasio

po co tyle gadania o tym mihniku

Mnie to sie robi od tego mihnika niedobrze.Ciemny to typ i dziwne ze go jeszcze jakis sad nie dosiegnal.Na takiego "demokrate i dysydenta" spod ciemnej gwaizdy by sie cos przydalo.Najlepiej jak zamilknie na zawsze.
  • 2008-02-10 02:35 | Janusz

Marzec 1968 to wielka lipa i fotomontaż

Dla tych którzy uczestniczyli w tym "ruchu" nie ulega żadnej wątpliwosci , że była to zabawa służb specjalnych.Chłopcy nieźle się bawili napędzająć emigrację do Izreala , który wymagał tego po wojnie roku 1967. Nazywanie tego inaczej jest powielaniem bzdur, jakie głosi się często na tematy zwane "historycznymi".Michnik wyszedł na tym dobrze , ale scenarzysci byli za plecami i to oni montowali ten wodewil.
  • 2008-02-10 04:42 | karul

unikalny

ja tez jestem z pokolenia '68, i ja spalem na podlodze uniwersytetu im. boleslawa bieruta czterdziesci lat temu, ale ja pomyslalem sobie w koncu -po jaka cholere ja to robie?michnika nalezy szanowac i chwalic. nigdy nie patrzyl za wlasnym interesem, sweter pozostal jego smokingiem a do tego mial niezwykla umiejetnosc patrzenia do przodu. w kraju gdzie panuje nazikatolicka bezinteresowna nienawisc on byl jednym z niewielu ktorzy potrafia sie nad nia uniesc.mam mu jednak za zle, ze dzieku niemu i cia, politykow pzpr zastapil ten caly chlam jaki dzis ogladamy. jaruzelski, kania, rakowski, urban, gierek czy nawet grudzien to pimpusie w porownaniu z jednojajowymi blizniakiami, radiem z ryjem, jankowskimi i tym bezimiennym bydlem politycznym jaki opanowal te trzecia republike.michnik i jego kompani otworzyli polska puszke pandory wobec ktorej pzpr to po prostu grupa skromnych i kulturalnych ludzi. tylko po co, komu to bylo potrzebne?odpowiedz - watykanowi i cia.
  • 2008-02-10 07:33 | stanley

niewdziecznosc

Dziwny to z nas narod.W wielu krajach pan Michnik bylby uznawany za czlowieka wybitnego i traktowany z szacunkiem. A jego bledy przebaczone (nie ma wszak ludzi idealnych). Mozna sie z nim nie zgadzac, ale nie mozna opluwac, jak czynia to niektorzy przedmowcy i niektore media.PS. "w czerwcu 1978 r. na placu Zwycięstwa, gdy Karol Wojtyła mówił „nie lękajcie się”" - to bylo w 1979
  • 2008-02-10 07:41 | Kalina

Na bambus, Panie Michrich...

A Polska jest, Panie Michrich...jakby Pan nie pluł, jest i juz...rózowa, czarna, żółta - jest i juz! I o to chodzi.
  • 2008-02-10 12:19 | michrich

Pluc?

niewdziecznosc2008-02-10 07:33 Dziwny to z nas narod.W wielu krajach pan Michnik bylby uznawany za czlowieka wybitnego i traktowany z szacunkiem. A jego bledy przebaczone (nie ma wszak ludzi idealnych). Mozna sie z nim nie zgadzac, ale nie mozna opluwac, jak czynia to niektorzy przedmowcy i niektore media.:Ale w wielkim kraju jakim jest Polska wszystko mozna.Pluc albo nie pluc? Oto jest pytanie. To nasze prawo! To nasze nadanie!
  • 2008-02-10 12:28 | Włodek

troche pokory

Nie wszystkim musi odpowiadać życiorys A.Michnika,nikt nie musi podzielać jego poglądów,ale żeby dokonywać oceny drugiego człowieka /mam na myśli część komentarzy/należałoby zadać sobie pytanie: co ja takiego zrobiłem,żeby dziś nikt mnie nie zamykał za głoszenie nawet najbardziej głupich i obrażliwych tekstów,jaki system wartości wyznaję / jeżeli w ogóle go mam/czy ten ,który nakazuje szanować drugiego człowieka, jego poglądy, czy ten który za przykładem dyktatur uznaje tylko tych co mówią i myślą tak jak ja.Gratuluję autorowi tekstu,ja nie zawsze zgadzałem się z A. Michnikiem,ale bylem pewny,że nigdy nie kierowała nim prywata ani żądza władzy.
  • 2008-02-10 12:46 | ADAM KRZEMIŃSKI

FURIE POLSKIE

ZBYT HAGIOGRAFICZNY TEN ARTYKUŁ.ADAM ZARYZYKOWAŁ LOSEM MŁODEJ POLSKIEJ DEMOKRACJI I DO DZIŚ TRZYMASIĘ BREDNI AFERY RYWINA,JAK PIJANY PŁOTU. NIEMNIEJ KOŃCOWY EFEKT JEST POZYTYWNY, WYBORCZA JEST W OSTATNICH LATACH LEPSZĄ, MNIEJ ZACIETRZEWIONĄ I OBIEKTYWNIEJSZĄ GAZETĄ. WIDAĆCAŁE TO ŚRODOWISKO WIELE ZROZUMIAŁO Z BIEDY I ZAGROŻEŃKTÓRE TAK NIEDPOWIEDZIALNIE NAPYTAŁO POLSCE.NIE ROZUMIEMTYLKO SKĄD TYLE SERWILIZMU W "POLITYCE" WOBEC "GW", CZYŻBY ZAKOLEGOWANIE BIZNESOWE TYPU TOK FM ?.
  • 2008-02-10 18:54 | Edward

Dziekuje

Dziekuje naturze za Michnika i Balcerowicza.DZIEKI NIM POSKA DZISIAJ WYGLADA JEDNAK LEPIEJ !!!!
  • 2008-02-10 21:01 | Theophanu

Pokolenie '68

Ja tez wtedy strajkowalam, tez spalam obok sali Balcera na uniwersytecie im. Bieruta. Niewiele wiedzielismy o tym, co sie wlasciwie dzieje, ale jakos wiedzialam, po co ja to robie. Gdyby wszyscy sie pytali, po jaka cholere, obawiam sie, ze niedaleko Polska by zaszla. A moze owczy ped po to jest potrzebny, zeby swiadomi ludzie jak Michnik posuwali historie naprzod? Wiec moze dobrze, ze tez tam byles, choc nie wiesz po jaka cholere.
  • 2008-02-10 21:27 | Martucha 12

Michnik

Uważam, że artykuł jest bardzo dobry chodź niestety trochę nie prawdziwy. Uważam że Adam Michnik ma wiele wad któż ich nie ale ostatecznie dla mnie to wielki intelektualista na miarę Leszka KołakowskiegoDziękuje mu za ostateczne pogrzebanie Leszka Millera i jego ekipy Możemy mu wiele zarzucać ale to on pogrzebał tych starych komuchów
  • 2008-02-11 02:15 | Niezależna

Zachować proporcje

Adam Michnik był rzeczywiście ikoną opozycji demokratycznej. Postać dla lat 70-ych i 80- ych obok Jacka Kuronia, Karola Modzelewskiego, Jana Józefa Lipskiego, Antoniego Maciarewicza, Ziembińskiego historycznie najważniejsza. Adam w swoim bogatym życiu pełnił kilka ról. Był rusztowaniem, jednym z filarów opozycji lat 70-ych, guru mojej formacji, którą ukształtował, za co jestem mu dozgonnie wdzięczna. "Lisy z Białołęki" to była Biblia. Sprawy zaczęły się komplikować przy "Okrągłym Stole", gdy ważniejsza stała się taktyka rozgrywania kolejnych partii. Adam przygotowywał się do nowej roli demiurga kierującego procesami społecznymi, a tak naprawdę ambitnego polityka działającego z zakrytą przyłbicą. Tą przyłbicą była Gazeta Wyborcza. Tu mam żal do Adama, bo wolałabym, aby wybrał prosta drogę kariery politycznej. Jeśli został red. naczelnym Gazety Wyborczej, to powinien opanować temperament polityka. Rozumiem, że to było bardzo trudne, wręćz niemożliwe. Dlatego gazeta, która wyznaczała standardy polskiej demokracji wraz z wzrastaniem w siłę deformowała tę demokrację. Najważniejsze pismo w Polsce zostało ideologicznie zinstrumentalizowane i takież stało się tam uprawiane dziennikarstwo. To nie było miejsce do prezentowania różnorodnych spojrzeń i odcieni stanowisk (przy narodzinach GW -opozcyjnych), jak zakładało porozumienie "Okrągłego Stołu" i z takim założeniem wystartowała spółka "Agora" -właściciel GW. Wkrótce zaczęła obowiązywać jedna opcja, której kierunek wyznaczało zaangażowanie Adama Michnika w bieżącą politykę. To był błąd Adama. Upolitycznił dziennikarstwo. W latach 90-ych Adam Michnik de facto był politykiem, który pełnił funkcję red. naczelnego. Pierwszy fałsz. Ten utalentowany myśliciel odświętnie pisał wspaniałe teksty, ale na codzień wyszkolona kadra twardo trzymała linię. Jednocześnie Trzecia rola, najmniej chyba Adamowi miła, łączy się z faktem, że zadziałał nowy mechanizm rynkowy. GW, a więc "Agora" stała się normalnym biznesem. Afera Rywina ma związek z tym trzecim etapem. W istocie dla historii Polski tu Adam Michnik również odegrał znaczącą rolę, za którą zapłacił już wysoką cenę. Dlaczego? Nie wchodzę w to, dlaczego dopiero po pół roku Adam ujawnił nagrania rozmowy z Rywinem, ważna była jego nieszczerość przed komisją sejmową. Kiedy usłyszałam, jak kłamał (broniąc Kwaśniewskiego i Millera) załamałam się. Adam Michnik od czasu do czasu pisze piękne teksty, ale jego bieżąca publicystyka, podobnie jak "linia GW" to czysta polityka. To już nie dziennikarstwo, ale ośrodek walki politycznej z wyznaczonymi przeciwnikami. Nie chce wchodzić w głąb tej walki. Jest mi przykro. To wielka szkoda, że wspaniałe pióro Adama Michnika nie inspiruje dziś wielkich debat światopoglądowych, tylko stało się sztandarem zakleszczonego obozu pogardzającego inaczej myślącym. Na Adama Michnika jedni plują, co jest prymitywizmem i zaślepieniem, inni traktują jak relikwie i jak Adam Krzemiński, autor tego artykułu budują landrynkowe laurki. Jedno i drugie nie otwiera przestrzeni do wolnej wymiany poglądów, nie daje prawa do dyskusji różnych etapów bogatego życia Adama Michnika czyli do swobodnej dyskusji o Polsce. Każda ze stron stygmatyzuje próbującego inaczej myśleć. Często towarzysko go wyklucza. To jest współczesne zagrożenie wolności słowa. Piszę to także z pozycji członka zg "Stowarzyszenia Wolności Słowa", ale zawsze..
  • 2008-02-11 03:25 | michrich

kto tu pluje?

Kalina:Na bambus, Panie Michrich...2008-02-10 07:41 A Polska jest, Panie Michrich...jakby Pan nie pluł, jest i juz...rózowa, czarna, żółta - jest i juz! I o to chodzi. :Kiedy to nie ja pluje na Michnika. Nie pod moim adresem ten zazut prosze kierowac.
  • 2008-02-11 13:31 | Marius21

Rodzina

Nie udalo sie rodzicom i bratu, udalo sie Adamowi. Tamci byli tymi co niszczyli Polakow i Polske ale nie skonczyli roboty. Jemu to sie prawie udalo. To nie historyk, to histeryk ktory zawsze na pierwszm miejscu stawia Zydow, a na szarym koncu nas Polakow. Cala grupa studentow, tzw. komandosi byla to grupa zydowska. Bez wyjatku - to prawda historyczna i temu zaprzeczyc sie nie da. Dolaczyli do nich Kuron i Modzelewski / o dziwo Kuron nie byl Zydem, choc mowil cos innego, Modzelewski jest/ i inni ale bardziej jako wspierajacy. Byl z nimi Jasio Gross, ale poniewz jego poglady odbiegaly od reszty, zostal odtracony. Usilowali wciagnac w to dzialanie innych studentow, w tym z PW, ale z uwagi na "dziwne poglady komandosow" nikt do nich nie dolaczal. Tak jakos sie sklada, ze w swoim zyciu otarlem sie o nich, a troche poznawszy, ze wstretem wraz z innym odeszlismy, jako ze ich racje nie byly polskimi racjami. Dziwi ten list pochwalny, bo tak naprawde, nawiedzony Adas wiele nie zdzialal dla dobra innych, natomiast wiele i ho ho dla siebie i swojej nacji. Wlasnie sprawa Rywina jest najlepszym przykladem jego dzialalnosci. Gdy stwierdzil, ze przegral/a walczyl, rozmawial z Millerem, Kwasniewskim, konfrontowal, przekonywal/ i stacja telewizyjna znikala we mgle uruchomil prase. I to ponownie pokazuje jego sposob myslenia i dzalania. Ja miec nie bede, ale ty podobnie /oko za oko/. Teraz pytanie> Co profesor chcial osiagnac tym listwm i to wymieniajac najblzszych Michnikowi / prawie sami Zydzi/ poplecznikow?Czy chce przekonac, ze powinnismy ich wspierac, przyznac ze jestesmy antysemitami, ba moze zaplacic im odszkodowania. Cos mi tu pachnie ale brzydko
  • 2008-02-11 15:01 | Wiesława M

Prezent

Co mi dał Adam Michnik? Otóż jedną z najważniejszych rzeczy, jaką człowiek powinien mieć. Dał mi poczucie tożsamości. Trudno znajdować siebie w gronie sześciu miliardów ludzi, czy czterdziestu milionów Polaków. Zawężam dalej, i znajduję osoby o wielkiej inteligencji, charakterze, kręgosłupie moralnym i po prostu kolosalnym wdzięku. Nieskromnie, chciałabym taka być i w takim towarzystwie przebywać, z takich ludzi czerpać jak z książek i z nimi właśnie się utożsamiać. To, iż tacy ludzie są, nie muszę ich znać osobiście, daje mi wiarę że z Naszym Krajem, z nami samymi nie będzie tak źle, otrząśniemy się z małości, wańkowiczowskiego kundlizmu, narodowych i osobistych kompleksów. To jest właśnie poczucie zaplecza intelektualnego, które sądzę mogę nazwać tożsamością.
  • 2008-02-11 15:15 | Anna Wyrod

robak z podziemia

Dziekuje.Dziekuje panu Adamowi Michnikowi za jego niezlomna postawe w zyciu, dzieki Niemu mamy dzisiaj demokracje, wolnosc. To,ze mamy dzisiaj Michnika, Balcerowicza,Mazowieckiego, Boniego,sp.Kuronia, sp.Mellera, Litynskiego,Onyszkiewicza i tych ktorych nie wymienilam a walczyli o wolna Polske to skarb narodowy.Latwo dzisiaj pluc, kiedy trzeba bylo siedziec w wiezieniu to ci, ktorzy dzisiaj pisza zle o Michniku nic nie robili, nie pomagali podziemiu, a pewnie donosili bezpiece na ludzi podziemia.Chwala jeszcze raz Michnikowi. Jesli popelnia bledy, kto ich nie popelnia, to mu wybaczam za kazdym razem.
  • 2008-02-12 12:38 | michrich

niewyleczalni romantycy

Marius21:Rodzina2008-02-11 13:31 Nie udalo sie rodzicom i bratu, udalo sie Adamowi. Tamci byli tymi co niszczyli Polakow i Polske ale nie skonczyli roboty. Jemu to sie prawie udalo. To nie historyk, to histeryk ktory zawsze na pierwszm miejscu stawia Zydow, a na szarym koncu nas Polakow:Nie wiem jaki procentprocent spoleczenstwa polskiego reprezentuje Marius 21 ale nasuwa sie znowu rym z Galczynskiego ktory mozna zastosowac do wszystkich michnikopodobnych tego samego pochodzenia:Chcieliscie Polski noto ja macie!Skumbrie w tomacie! Pstrag!Mogl Michnik "prysnac" z Polski w 68- ym. zamiast na sile starac sie byc Polakiem i wtykac nos nie w swoje sprawy, siedziec w wiezieniu i znosic zawisc, na sile podobno chrzisc swego syna nie chrzczac sie sam.Smutne to bardzo ale sam chcial. Zawsze bywali ludzie tego samego pochodzenia wyglodzeniu uznania i rownouprawnienia. Liczyli na to ze wtracajac sie u uczestniczac w "ruchach wyzwolenczych" zdobeda uznanie i milosc. Wspolczuje Michnikowi otoczemu zawiscia i nienawiscia. Biedny Adas.
  • 2008-02-13 16:47 | Mieczysław S.Kazimierzak/Mieczsilver/

Dobrymi chęciami

To tymi chęciami piekło jest wybrukowane.Hipokryzja dała znać o sobie w czasie ostatniego pobytu "historyka" GroSSa.Piszę SS,bo manipulacja i nadużywanie antysemityzmu jest wyrazem rasizmu,który ma swoje biblijne korzenie.W tej grze chodzi o budowanie płaszczyzny antypolonizmu.Z przykrością trzeba stwierdzić,że nie ma historycznego opracowania dla zobrazowania wływu nadreprezentacji mniejszości żydowskiej na losy Polski i Polaków.Z wielką rezerwą podchodziłem do zbioru esejów Jerzego Maksymowicza PLANETA ZŁOCZYŃCÓW,wiedząć o jego ormiańskich korzeniach.Dziś coraz bardziej przekonuję się do potrzeby konfliktu islamofaszyzmu z judeofaszyzmem dla realizacji procesu prywatyzacji wojen i wyniesienia jej w Przestrzeń Kosmiczną,aby mozna było nadużywać bezwzględne prawo silniejszego.W tym procederze uczestniczą również Polacy po zawarciu braterstwa broni spadkobierców wojennego komunizmu pod wodzą Al.Kwaśniewskiego z demokratami wojennymi.Ta wasalna polityka potoczyła się na zasadzie śnieznej kuli popychanej nawet przez politycznych szulerów.Jest jednak palec Boży,który pozwala poznawać prawdę."Bóg jest Prawdą..."
  • 2008-02-18 13:47 | mikolaj.plank

Nie wierzę, że takie komentarze....

...czytam na witrynie Polityki. Tym wszystkim mieczsilverom, michrichom i januszom mówię, że Michnikowi żaden z was do pięt nie dorósł. Wasz poziom to kacze łapy i toruńskie grzybki halucynogenne, p których wszędzie widzicie spiski. Dość poczytać kulturalne komentarze na blogach Rzeczpospolitej. Co za wystawa ludzi samooślepiających się gorliwie
  • 2008-02-21 05:25 | Agatha King

Polakozerca Michnik i Polityka w jednym

w jednym staja rzedzie.Wypowiedzi osob ktore 'cenia' A. Mich. wprowadzaja mnie w oslupienie. Czyz az tylu 'Polakow' dalo sie oglupic polskojezycznym mediom ktore sa w 'rekach i kieszeni' NIE-Polakow?Ludzie opanujcie sie jak mozecie byc zwolennikami Grupy ktora doprowadzila do UPADKU POLSKI a 2 miliony (od 2004 roku) Polakow wygnala na banicje?Oj czy to juz jest az TAK ZLE?Jestem pewna iz moj komentarz sie nie ukaze w demokratycznej POLITYCE....Ouch
  • 2008-02-23 13:37 | Andrzej

TW "Truteń" to antypolski gad

Największy szkodnik jaki Polsce się przytrafił od jego przodków z KPZU.
  • 2008-02-24 18:27 | kp

kim my bez niego

nawet gdyby jego wszystkie odważne czyny były wymyślone, to i tak są nam potrzebne...trudno przecenić wartość jaką mamy z faktu posiadania Michnika
  • 2008-02-24 18:28 | kp

kim my bez niego

nawet gdyby jego wszystkie odważne czyny były wymyślone, to i tak są nam potrzebne...trudno przecenić wartość jaką mamy z faktu posiadania Michnika