Wyszukaj na forum

Forum


Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Miłość ci wszystko wypaczy

(6)
Rozmowa z prof. Bogdanem Wojciszke o tym, jak kochać nieromantycznie
 • 2008-02-14 23:22 | izabe

  smutne

  smutne po prostu, mimo wszystko ludzie nie chcą uświadamiać sobie prawdy o przyszłości, szczególnie ci tak namiętnie i romantycznie zakochani
 • 2008-02-15 17:04 | XAnna Wrzalińska

  Przeczytam tę ksiązkę

  Od 25 lat czytam Politykę - wywiad z p.Wojciszke jest świetny.Pozdrowienia dla całej Redakcji i Mirka Pęczaka - może mnie jeszcze pamięta...
 • 2008-02-15 19:27 | Annabel Lee

  Muta optymizmu

  Mnie ten wywiad nasycił optymizmem. Okazuje się, że mimo, iż z mężem nie dajemy sobie czekoladowych serduszek na Walentynki możemy wciąż powiedzieć, iż kochamy się miłością prawdziwą.
 • 2008-02-18 04:26 | mikoto

  Ksiazka

  CZytalam te ksiazke na studiach. Podobala mi sie ale pamietam krytyczne wypowiedzi znajomych, ze dr Wojciszke sprowadza milosc do wyrachowania itd. Coz my Polcy od dawien dawna nie umieli policzyc ile wrog ma broni a ile my posiadamy. Tacy sami ignoranci w milosci jak i na wojnie. Najpierw emocje, potem myslenie logiczne...ech, widze to we wlasnej rodzinie nie tylko w relacjach damsko- meskich ale tez rodzice- dzieci. Komentarz ten troche nie pasuje do artykulu bo artykul bardzo malo oodaje ducha ksiazki. Tym bardziej polecam wszystkim zanim sie zakochaja.
 • 2008-02-20 09:38 | J. Przemieniecki

  Co to jest miłość

  Prof. Wojciszke zakłada, że miłość jest zmienna, i przyjmuje w różnym czasie różne formy. Jednocześnie jak powszechnie się uznaje miłość kojarzona jest z troską, życzliwością, akceptacją, a jednocześnie z zazdrością, cierpieniem i nienawiścią. Ten brak precyzji w określeniu czym jest miłość wywołuje wiele nieporozumień, a nawet konfliktów. Moim zdaniem istnieje pilna potrzeba precyzyjnego określenia co kryje się pod tym pojęciem, a wtedy mówiąc "kocham cię" będziemy mieli na myśli na przykład bezwarunkową troskę a nie zazdrość, czy cierpienie. A może po prostu odróżnijmy miłość od potrzeby miłości. Byłoby to zgodne z współczesnymi badaniami mózgu gdzie odkryto inne miejsca jego pobudzenia, kiedy czujemy bezwarunkową miłość, a inne kiedy odzywa sie potrzeba miłości. O źródle miłości bezwarunkowej pisze Fromm, i nazywa ją miłością własną. To jej zasoby sprawiają, że kiedy minie namiętność, związek trwa nadal, bo wzajemne realacje opierają się na dawaniu, a nie oczekiwaniu (potrzebie miłości).Józef Przemieniecki
 • 2016-02-16 13:21 | azur

  Re:Miłość ci wszystko wypaczy

  Najpierw jest miłość romantyczna, a potem reumatyczna, zwłaszcza na starość.