Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Egzekucja na raty

(28)
Prywatyzacja pierwszego programu TVP i radiowej Trójki, likwidacja abonamentu, stworzenie telewizji publicznej wokół TVP2 i kanałów tematycznych - taki pomysł na państwowe media dojrzewa dziś w PO.
  • 2008-03-12 01:53 | Janusz

To jest zbrodnia na informacji publiczne

W normalnych krajach telewizja publiczna jest chronionym skarbem przed łapami ogłupiającej telewizji komercyjnej . Jak długo jeszcze Tusk będzie realizował wskazówki podpowiadaczy z zewnątrz, którzy mając prawie wszystkie media chcą jeszcze TV publicznej. Ta zbrodnia na mediach nie udjdzie Platformie na sucho. Czy oni chcą , aby w Polsce powstał underground i od nowa zaczęła się walka z zachłannymi idiotami , których nie można pohamować ?
  • 2008-03-12 03:51 | wombat51

TVP

"Zlikwidowac Abonament" a przeznaczyc np 0.5% z Budzetu (taxu). zaoszczedzi sie na zbieraniu abonamentu ,zaoszczedzi sie frustracji a Polska bedzie miala darmowa TV i Radjio.Okreslajac budzetowa dotacje bez prawa reklamy prywatyzacja sama sie stanie.Inna opcja jest zamiast "wymyslac kolo" zaadoptowac system Findlandii czy UK.
  • 2008-03-12 04:15 | J.G.

Oglądając,często tracę apetyt

Najwyższy czas zlikwidować bandyckie zwyczaje "specjalnych" etatów i utrzymywania w bogactwie i luksusach "świętych krów".A wszystko to kosztem nas wszystkich,płatników abonamentu,podatków ,od często,groszowych pensji,rent i emerytur.Pieniądze tylko za pracę,w rozsądnej wysokości.Zwolnienie z pracy to określony ustawowo okres połowy,jednego czy 3 miesięcy.podczas których należy wykorzystać należny urlop i ew.dni na poszukiwanie pracy.I koniec,żegnaj.A jedyna misja tv to,łagodnie mówiąc,psucie apetytu.Każdy i wszyscy gotuje,gotuje,gotuje.Ohyda.Próbuję się odzwyczić od jedzenia!
  • 2008-03-12 09:14 | ela

radio

Mówimy o TVP, której, podobnie jak TVN-u i Polsat-u (tylko takie mam mozliwości) prawie nie oglądam. Natomiast martwię się o radio publiczne. Nie słucham mocno upartyjnionych audycji politycznych, ale Program 2 PR to prawdziwa perełka i trzeba go chronić. W Trójce i Jedynce też są ciekawe audycje kulturalne czy historyczne, żal byłoby zniszczyć ponad osiemdziesięcioletni dorobek. Jestem za zmianami w zarządzie, ale błagam, zostawcie radio publiczne.
  • 2008-03-12 09:36 | milo51

abonament płacę od zawsze

Płaciłem przez lata abonament i w gruncie rzeczy uważałem się z a frajera widząc, że należę do mniejszości, z której śmieje się w duchu niepłacąca większość. Poza II programem PR nie widzę stacji, która realizowałaby jakąś misję publiczną. Misyjność publicznej TVP można odnieść do 5-10% jej czasu antenowego. Natomiast widzę z jaką beztroską trwonione są przez zarządy mediów ogólnopolskich i regionalnych te abonamentowe pieniądze. Dlatego jestem za zniesieniem abonamentu i wyznaczeniem funduszu, który finansowałby ambitniejsze pozycje programowe .
  • 2008-03-12 11:33 | Ardea122

Nie oglądam i płacę

Nie oglądam TVP, nie słucham PR z wyjatkiem Dwójki. Ale cały abonament płacę!? Dlaczego nie oglądam? Bo serwilizmu jaki widzimy w tych mediach mnie mierzi. Postawa służalstwa osiągnęła swoje maksimum w czasach rządów SLD i to to trwa do dziś.
  • 2008-03-12 11:42 | PAK

Płacę, ale niechętnie

1. Formalnie rzecz biorąc -- tak. Przykładem jest choćby "Między niebem a ziemią". "Formalnie", bo to na pewno nie to, czego pod nazwą 'misja' bym oczekiwał od TVP.2. No nie... jest jeszcze Pospieszalski...3. Jeśli rozumieć 'misyjność' jako propagowanie tego, co przydatne dla kultury, ale niekoniecznie dochodowe -- tak, wyklucza.4. Nie. Przynajmniej przy braku wyraźnego rozróżnienia programów 'komercyjnych' i 'misyjnych'.5. Odpartyjnienie -- może. Odpolitycznienie -- nie. Można dbać o równowagę w KRRiTV (przy każdych wyborach wymiana niewielkiej części składu; możlowość weta 1/3 członków, itp.), można też ograniczyć wybory dyrektorów/prezesów telewizji i radia, do osób z długim stażem medialnym, w tym z pracą na wysokich stanowiskach.6. Komercjalizacja oferty. Choć nie wiem, czy coś w tej mierze da się jeszcze zrobić...7. Wątpię.8. Likwidacja KRRiTV wymaga zmian konstytucji, a to niebezpieczne pole do manipulacji. Nie ufam na tyle politykom, by im to umożliwiać. KRRiTV daje też szanse na równoważenie różnych wpływów. Natomiast wskazanym byłoby położenie nacisku na fachowość -- może wymóg wcześniejszej pracy w mediach na stanowiskach kierowniczych?9. Nieskuteczną kuracją. 10. Płacę, bo obliguje mnie do tego prawo, choć czynię to bardzo niechętnie, zarówno ze względu na nieprzystawanie TVP/PR do moich oczekiwań, jak i ze względu na fakt, że bardzo wielu Polaków nie płaci abonamentu.
  • 2008-03-12 12:05 | Selene

ja nie oglądam TV....

....i nie tracę nerwów :) co się stanie z TVP mnie nie obchodzi, bo nawet wieczorynek już porządnych nie mają :D
  • 2008-03-12 12:26 | Roman

Abonament

Abonament, to archaiczna danina, którą należy znieść.Telewizję i radio publiczne, należy finansować z wydzielonej ustawowo, części budżetu.
  • 2008-03-12 13:02 | Celestyn

haracz za telewizor

Media publiczne są w Polsce wyjątkowo rozbudowane ściągając na swoje potrzeby haracz w postaci abonamentu za posiadanie odbiornika TV/RTV bez względu na to czy ogląda się TVP czy też nie. Jeden program publiczny utrzymywany z budżetu z KULTURALNĄ ofertą programową oraz dwa programy radia publicznego wystarczą. A tysiące pracowników na Woronicza znajdą sobie inną pracę poza skansenem TV.
  • 2008-03-12 13:07 | e-lunia

Nie oglądam,nie płacę

Telewizja, w tej postaci jaką mamy nie realizuje, żadnej misji publicznej.Jest propagandową tubą PiS.Nie oglądam, bo dłużej niż 10 minut nie jestem w stanie. Uważam, że należy przekształcić TVP w kanał edukacyjno-kulturalny, stworzyć fundusz misyjny, całkowicie zlikwidować programy polityczne.Na to mogę dać 2 % moich podatków, ale nie po to , żeby za moje pieniądze robiono programy typu "Misja specjalna".
  • 2008-03-12 13:56 | Władysław

Fałszywa troska Platformy

Żadna formacja polityczna nie da sobie wydrzeć tych konfitur, jakimi są TVP i PR.Tak było, jest i będzie.Przegonienie polityków z mediów publicznych, jest niemożliwe.
  • 2008-03-12 14:31 | Woytek

Nie komercji w mediach

Nie,nie,nie dla skomercjalizowania Trojki.Gdyby tak sie stalo program ten dolaczyl by do grupy programow,gdzie kroluje ta sama odgrywana od rana do nocy muzyka,przerywana glupawymi konkursami i dialogami.Wychowalem sie na Trojce i nie wyobrazam sobie,zeby mogla zniknac z anteny w tej formule w jakiej obecnie funkcjonuje.Woytek
  • 2008-03-12 15:15 | edsem

Smród moralny!

Kilkanaście tysięcy wizyt „polityków” w mediach i ani jednego programu ważnego społecznie, ekonomicznie, istotnego dla 3/4 społeczeństwa, któremu rzekomo się nie udało. Tym co się udało, to -zawłaszczenie majątku narodowego wypracowanego przez pokolenia emerytów, którzy już odeszli na zawsze lub są na odchodnym, i czerpanie z tej racji pełnymi garściami niezasłużonych profitów! Na początku lat 90-tych wyceniono w przybliżeniu wartość majątku narodowego { pod uwagę wzięto jedynie duże państwowe zakłady i przedsiębiorstwa) na kwotę 500 miliardów dolarów! To w ówczesnych relacjach dolara do złotego stanowiło kilka bilionów złotych! To wypracował Czabański lub prezes TVP no i panowie Kaczyńcy – ni stali tam! Mimo to warto policzyć ile kosztuje utrzymanie tej medialnej hałastry i poinformować o tym dokładnie społeczeństwo. Okazało się, że materiały pokontrolne TVP zostały utajnione. Pamiętam lamenty Kwiatkowskiego, że ma kartę kredytową na wydatki osobiste z limitem miesięcznym 10 tysięcy zł. A jak, wynika z pokrętnych dyskusji. o abonamencie to płacili go jedynie emeryci. I dlatego nad całą dyskusją o abonamencie i konieczności utrzymania go unosi się smród moralny. Skoro „publiczna” jest tak znakomita i tak ważna misyjnie , bez której społeczeństwo polskie nie przeżyje ani godziny, to na potwierdzenie tej tezy proponuję zakodować wszystkie publiczne programy i sprzedawać na ich oglądanie dekoder w cenie abonamentu! I… to będzie ogólnospołeczna ocena ich przydatności! Tak między „Bogiem a prawdą”, to z publicznych udały nam się jedynie publiczne agencje towarzyskie, bo podobno dostarczają masę radości, a płacą korzystający z nich, reszta społeczeństwa do nich nie dopłaca. Choć gwoli sprawiedliwości to jedne i drugie maja coś wspólnego ze sobą, a mianowicie układ mafijny w pierwszym przypadku: polityczno dziennikarsko prostytucyjny, w drugim wołomińsko- pruszkowskim. Ten drugi moralnie jest jakby bardziej przejrzysty. Ale haracz, to zawsze haracz. A ten kto z niego korzysta to zawsze jednak mafiozo. Na koniec informacja optymistyczna dla społeczeństwa – do TVP wrócił wielki redaktor Widestein znowu będzie mógł upuścić trochę grosza publicznego – misyjnego, do kieszeni kolesiów. No i jeszcze będzie się należała mu parę groszy odprawy w wypadu ponownego wypadnięcia z TVP. Urbański już tego dopilnuje!!! Przygłupy zapłacą.
  • 2008-03-12 19:16 | Frajerka

Misja

Płacę ale niechętnie,bo czuję się jak frajer,skoro większość nie płaci. Co do misji,to ja jej nie widzę.Takich spektakli,jak "Dwa teatry" Szaniawskiego w reżyserii Holoubka to dziś nie ma i tego mi brak.
  • 2008-03-12 21:00 | Andrzej M

Podwójny abonament

Nie wydaje mi się żeby p. redaktor zawsze i wszędzie miała racje. Abonament nr.1 opłacają wszyscy, jest to bowiem opłata za ogladanie: majtek Urbańskiej, samochodu Brodzik, psa Fronczewskiego po setki razy i innych banków.Ja posiadam TV JVC, który pobiera 180Wat, włączony jest przeważnie najmniej 12g/na dobę i z tego tytułu wbrew własnej woli i pod przymusem połacam od 15-20zł.za prąd. Żona jest chora na nogi i lekarstw nie mam a co wykupić. Jeślichodzi o reklamy niech będą ale zaplanowane w prodramie tak żeby ten co nie chce nie musiał płacić. Abonament ja opłacam i stałem się obiektem drwin, bo moi znajomi nie opłacają i twierdzą, że opłacają pod przymusem za zużytą energię po kilkusetnych oglądaniach reklam. W Polsce stało się przymusem oglądanie reklam czy kto chce czy nie, to jest kontrabanda. Nie musi Brodzik za minute reklamy brać 100 tys.zł. niech połowe odda na abonament.
  • 2008-03-12 21:12 | Lallah

W obronie Dwójki i Trójki

TVP 1 ani 2 nie oglądam raczej, lubię kanał Kultura, Kino Polska, Zone Europa. Bardziej jednak martwię się o radio. O moją ukochaną Dwójkę, która tyle już wycierpiała w ostatnim czasie (gdzie jest Jacek Hawryluk?! gdzie audycja Quodlibet?! ograniczenie częstotliwości było błędem), no i Trójkę, drugą stację, gdzie można usłyszeć porządną muzykę - jazz, rock progresywny. Uważam, że powinien istnieć WYBÓR. Każdy Polak, nie tylko mieszkaniec wielkiego miasta, powinien mieć dostęp do porządnej muzyki. Mógł wybrać muzykę dawną, ludową, klasyczną, eksperymentalny rock, jazz - albo komerchę z RMF czy Zet, jeśli tak właśnie woli. Ambitnej muzyki naprawdę nie ma gdzie usłyszeć. Radio RMF Classic, o którym wspominał ktoś z PO-wców nie zastąpi Dwójki, bo ani poziom nie ten (tylko muzyka filmowa i lekka klasyka, nic poważnego), ani słyszalność nie ta. Gdzie mają zwłaszcza młodzi ludzie, zwłaszcza spoza centrów kulturalnych usłyszeć kulturalną, niespieszną dyskusję prowadzoną poprawną polszczyzną? Dlaczego mają nie mieć prawa, by choćby przypadkiem usłyszeć w radiu kantatę Bacha albo Huculskie muzyki? Państwo jest właśnie od tego, żeby sprzyjać edukacji obywateli, a nie żeby ich jeszcze ogłupiać. A z edukacją jest już wystarczająco źle. Płacę abonament i płaciłabym nadal, aby otrzymywać wysokiej (najlepiej przed-PiSowskiej) jakości. Obawiam się, że pomysły PO zniszczą Trójkę, a Dwójkę przekształcą w jakiś zlepek "na odwal się". A potem będzie ciemno.
  • 2008-03-13 02:52 | Bigo

sprywatyzować

Im mniej państwowego, tym lepiej. Przykładem państwowwego niedowładu jest Poczta Polska, monopolista b. źle działający. To samo dotyczy TVP.
  • 2008-03-13 11:24 | Wojtas

TV tzw. publiczna

Telewizja Polska tzw. publiczna, od dawna już nie spełnia takiej roli, a stała się nieformalną tubą propagandową klerykałów, kościoła i skrajnej prawicy. PiS swego czasu zadbał o to, żeby ten stan urwalić i dzisiaj przede wszystkim jego działacze wykorzystują tam czas antenowy, a z pozostałymi prawie się nie rozmawia. O tematyce programów publicystycznych już nie wspomnę. Skład dyskutantów różnych forów, też bywa specyficzny. W tej sytuacji konieczne jest ograniczenie tego molocha przez sprywatyzowanie, a np. pozostawienie kanałów TYP Kultura, ewentualnie także TVP Sport i powołanie, czy utworzenie w miejsce któregoś z likwidowanych (TVP1, TVP2, TVP-Info), programu ściśle tematycznego, poświęconego nauce, edukacji, promocji polskiej nauki i kultury, dodanie do tego programu zespołu redakcyjnego bierzących wiadomości, ale w całkowicie zmienionym składzie personalnym. Wiadomości byłyby bez komentarzy, a przed kamerami występowali by jedynie ludzie nauki, edukacji i kultury (bez kleru, bo on ma swoje stacje, niech z nich korzysta). Te trzy kanały (Nauka, Kultura, Sport) byłyby opłacane z budżetu państwa. Czas wreszcie postawić na naukę, o czym mówią w kolejnych kampaniach wyborczych wszystkie ugrupowania, a potem cisza... Telewizja może spełnić wielką rolę w popularyzowaniu nauki i edukacji, także przez uczestnictwo w procesie edukacji - pewne tradycje już mamy. Myślę tu o telewizyjnym kształceniu ustawicznym, powiązanym z uczelniami i szkołami średnimi, produkcji technicznych środków edukacyjnych np. filmy edukacyjne na DVD, bieżące informacje o osiągnięciach nauki, wykłady, konferencje na DVD itp. Przykłady niewielkich krajów (Finlandia, Irlandia, Korea Południowa, Tajwan...), które postawiły na rozwój nauki i edukacji świadczą o tym, że jest to opłacalna inwestycja, ale trzeba się do tego zabrać kompleksowo i doczekać cierpliwie efektów. Nie mamy szans w światowej produkcji, ale w nauce możemy stać się eksportową potęgą. Mamy kadrę, zdolną młodzież i nie mamy lepszego wyjścia, i wystarczy... Trzeba to tylko wesprzeć finansowo i organizacyjnie. Łączę wyraży szacunku i pozdrowienia
  • 2008-03-13 13:21 | Bogusia

Abonament tak , ale na wybrany program

Zgadzam sie na abonament, ale pod warunkiem, że to ja bedę wybierać , na który program chcę płacić. Kazdy program powinien miec własne konto i tam powinny wpływać pieniadze za abonament.Wówczas to my - widzowie i słuchacze - decydowalibyśmy , który program nam odpowiada.
  • 2008-03-13 17:34 | Pitr

Usunac

Uwazam, ze nalezy zlikwidowac kanaly telewizji publicznej-oprocz TVP1. Na jedynke placiloby sie abonament i nie byloby reklam! Moglby sie zmienic wizerunek jedynki-wiecej programow z misja a mniej fabularnych filmow.
  • 2008-03-13 18:54 | Frajerka

abonament

Płacę abonament,ale nie podoba mi się to,że należę do tych nielicznych frajerów i dlatego uważam,że skoro nie ma możliwości i sposobu na to, by wszystkich odbiorców zdyscyplinować do płacenia, to należy abonament zlikwidować, przynajmniej będzie sprawiedliwie.
  • 2008-03-14 14:43 | Cwirek

Uwag kilka wrobla Cwirka

Podyskutujmy:1. Nie sadze aby TV Polska i Polskie Radio obecnie wypelnialo jakakolwiek role. Moze sie myle bo od 2 lat nie mieszkam w kraju i nie ogladam (i nie slucham) polskich programow.2. Ten program to taka "specjalna" misja tylko, ze nie sluzaca spoleczenstwu.3. Nie sadze zeby tak bylo np. programy sportowe oprocz pokazywania widowisk sportowych posrednio aktywizuja sportowo spoleczenstwo.4. Nie. Nie w tej sytuacji. Brak rownego traktowania. Dlaczego np. nie kupowac programow "misyjnych" w innych telewizjach? 5. Teoretycznie tak ( bo kazdy z nas ma jakies poglady).6. Zostawic tylko 1 kanal TV i Radia w rekach panstwowych i zebrac tam wszystko co najlepsze mamy.7. Nie. Nie znam sie na tym.8. W takich instytucjach zawsze powinni byc fachowcy.9. U swoich zwolennikow i niezdecydowanych ( watpiacych w PO) zarobia kolejne punkty.10. Abonament to kolejny parapodatek, z ktorym sa same problemy. Ciezko zmusic ludzi do placenia, ciezko wyegzekwowac go, sa grupy nieplacace. Ciezko jest przekonac ludzi, ze placenie to jest w ich interesie. Ja tak to odbieram i nie place, bo chce aby to sie wszystko rozsypalo i w koncu ktos zrobil z tym porzadek.PS. Nie wierze, ze istnieje idealne rozwiazanie ale mozna w tym kierunku dazyc.Pozdrawiam i wracam do pracy:)
  • 2008-03-14 20:50 | Oburzony

Abonament

Złośliwi ludzie. Przestańcie okłamywać Naród. Uwolnienieod abonamentu emerytów,(słusznie) to nie oznacza likwidację abonamentu. Premier powiedział publicznie, że TV 1 i Radio,nie będzie prywatyzowane. Przestańcie kłamać.
  • 2008-03-14 20:58 | Lucjan DE

Abonament

W programach publicznych TV 1PR 1, zaprzestać nadawania jakichkolwiek tematów religijnych, mszy, modlitwy,dyskusji z udziałem księży.Religia może się odbywać wyłącznie w kościele, a nie w radio i telewizji. Jeżeli chcemy się modlić, to idziemy do kościoła !!!!
  • 2008-03-15 11:18 | Lucjan DE

abonament

Pani Parandowska. Najpierw zlikwidujcie w TV i Radio wszelkie audycje religijne.Przestańcie się modlić w TV i Radiu. Módlcie się w kościele. Zadnych księży !!!
  • 2008-03-15 13:13 | gaudia

trojka

Nie mam tv. Słucham tylko Trójki. Na Trójkę dam kasę. Na resztę - w żadnym wypadku.
  • 2008-03-19 22:34 | Agata

Nieobowiązkowy?

Trzeci punkt ankiety:"wprowadzić obowiązkowy abonament...".Myślałam,że jest obowiązkowy.Od jutra przestaję płacić.