Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

To jest ojczyzna

(19)
Życie Marka Edelmana – legendarnego przywódcy powstania w getcie warszawskim, lekarza, opozycjonisty, społecznika – opisano już wiele razy. Jednak mająca się wkrótce ukazać biografia autorstwa Witolda Beresia i Krzysztofa Burnetki, czerpiąc ze wszystkich dostępnych źródeł, komentowanych na nowo przez samego Edelmana, jest najobszerniejszą z opowieści o jego losach.
  • 2008-04-15 12:20 | michrich

Edelman

Przywodca Powstania w Ghetcie Warszawskim byl Mordechaj Anielewicz a nie Elelman. Edelman byl lacznikiem z ghettem po stronie "aryjskiej".
  • 2008-04-15 13:54 | Jaruta

Wyrazy najwyższego szacunku

Za działalność, za wierność własnym sądom, za otwartość na ludzi i ich sprawy, za uparte dawanie świadectwa czym jest humanizm w medycynie, za życie trudne i piękne. Panie Doktorze, nie zapomnę, że był Pan jedym z niewielu odważnych ludzi kiedy toczyła się "wojna z aborcją" Dziękuję
  • 2008-04-15 16:21 | Katarzyna

Nie wszystko jest takie proste...

To jest jednak widzenie jednostronne , quasi mafijność grupy bardzo bogatych Żydów jest w wielu miejscach na świecie widoczna i ona tworzy opinię o tej grupie religijno-etnicznej. Nadchodzący kryzys w Stanach stworzy zupełnie nowe sytuacje , trudne do przewidzenia. Bądźmy dobrej myśli i miejmy nadzieję, że wszystko się dobrze skończy.Polska jest małym problemem na tle problemów narodowosciowych gigantów. Zupełnie niezrozumiałe jest zainteresowanie tym problemem w Polsce ?
  • 2008-04-15 16:59 | LINUX

żydowski świat

nie mój świat
  • 2008-04-16 08:59 | Mieczysłw S.Kazimierzak/Mieczsilver/

Co nie jest moją Ojczyzną?!

Takie pytanie trzeba postawić w kontekście wyższości ideologii nad racją stanu.DO odpowiedzi na to pytanie dużo dobrych materiałów dostarcza Norman Devis w książca ORZEŁ BIAŁY CZERWONA GWIAZDA i Marek J.Chodakiewicz PO ZAGŁADZIE.Wraz z ewolucją ludzkiego myślenia nie idzie w parze budowa świadomości,stąd i skłonności robienia z katów ofiary.Mówiąc językiem przenośni Norwida w stosunku do zwierząt z kretów robić orłów a do tego jeszcze białych.
  • 2008-04-16 20:51 | ....

jestem przerażony

co za koszmarnie tępe komentarze... po co się odzywać jak się ma coś takiego do powiedzenia np. katarzyno
  • 2008-04-16 22:54 | Jarmo Jääskeläinen

Prosba

Nie tyle komentarze ile dzieki za sam artykul. Jestem autorem filmu "Umschlagplatz" z Markiem Edelmanen, w roku 1984/85 on po raz pierwszy chcial wystapil przed kamera i mowic o historii. Moim tematycznym wyborem byl Umschlagplatz i w szczegulnie okres od 22.lipca do 6. wrzesnia 1942 roku. Gdy chodzilismy po bylym terenie Umschlagplatzu i rozmawialismy o dalszych losach Getta M.E.uzyl okreslenia "jak bylo to tzw. powstanie..." Przy montazu filmu zastanowilem sie, czy zostawic to okrzeslenie czy nie. Zostawilem. Dlatego ksiazka Burnetki i Bersia mnie interesuje i chialbym ja zamowic. Jak?Jarmo Jääskeläinen byly korespondent Radia Tv Finskiej w Polsce
  • 2008-04-17 12:32 | przytomny2

W temacie Simki

To sprawa marginalna ale z ta Simka to Autor przesadzil, ze byla jedyna w Polsce. Moj ojciec, mikrobiolog (pracujacy na stale w UMCS w Lublinie), po stypendium w USA kupil, wracajac przez Paryz, Simke Etoile juz jesienia 1960 roku a potem na stacji benzynowej w W-wie spotkal innego kierowce z tym samym modelem i to grubo przed wspomnianym w ksiazce rokiem 1964. Widzialem tez raz lub dwa pozniejsza wersje Simki Elysee a wczesniejsze Simki Aronde byly dosc czesto spotykane rowniez w PRL-u za sredniego Gomulki (wczesne lata szescdziesiate).Nasza Simka miala owszem gruba blache i byla dosc solidna (po 18 latach widzialem ja u trzeciego wlasciciela) ale miala i swoje wady - silny, nieprzyjemny zapach lakieru i pekajaca skrzynie akumulatora, zbyt nisko zamontowana miske olejowa a przez to maly przeswit co wiazalo sie z ryzykiem w czasie jazdy na drogach gruntowych. W polowie lat 70'tych °Simca° zostala wykupiona przez General Motors i jako marka zniknela z rynku.
  • 2008-04-18 04:38 | karul

tak, komentarze

sa koszmarne, ale po roku 2008 zaden polaczek nie bedzie mogl klamac ze "ja nie jestem antysemita, ja tylko nie lubie syjonizmu i kocham bezgranicznie palestynczykow".wiadomo, nie ma wiekszej obludy niz ta w wykonaniu polskiego nazikatolika.
  • 2008-04-18 09:05 | Mieczysłw S.Kazimierzak/Mieczsilver/

Po co się odzywać?

Re jestem przerażony.Ja też nie tylko tym pytaniem,ale i brakiem odwagi na jego personalną afirmację.Nawet w tym kontekście uważam,że warto rozmawiać dla budowania świadomości.W programie Jana Pospieszalskiego WARTO ROZMAWIAĆ wynikł problem kłamliwych zeznań,które uniemożliwiają danie świadectwa prawdzie dla tych traumatycznych przeżyć Żydów w czasie ich powstania w ghetcie.Re karul:Proszę sobie oszczędzić rozdawanie legitymacji partyjnej wg swojego uznania.Ja rozumiem,że są kłopoty z odbiorem treści komentarzy,ale są jednak pewne normy przyzwoitości reagowania.Pzdrawiam adwersarzy mających patent na mądrość i nieomylność.Może to ikony na XXI wiek?!
  • 2008-04-18 13:54 | Andrzej

To jest ojczyzna

Czy to piskownica, czy kólko RM z „Ojcem-Redaktorem” czy Polityka?Czy orłem sie trzba urodzic jak (poetą) – konicznie bialym?Przeraża mnie ten antysemitzym, gdzie jest mafijność polska, ruska innne wsyzstko jest OK. winni są inni najlepiej „Żydy” i Masoni. -skąd to poczucie wyższosci?Zacznijcie myśleć yamiast pisać brednie. Katarzno masz racje to nie jest proste chyba, że z perspektywy mocherowego bereciku.Przywłaszczylismy sobie ich Biblie i wiarę, zostawmy godniść.Posłuchajcie naszego papieża.
  • 2008-04-19 13:15 | kazimierz

zycie

Bylem maly,bylem takim malutkim chlopczykiem chcialem zyc bawic sie.Ojciec umarl ,gdy jeszcze nie miale siedem lat,pamietam pogrzeb ,gdy w obecnosci Taty w trumnie bawilem sie, placzki obsztorcowaly mnie jak moge bawic sie w obecnosci zmarlego , ja bylem oburzony to jest Moj tato ja jestem w swoim domu i przy moim tacie moge robic co chce on tylko moze mnie skarcic.To byl taki moj maly bunt , potem przyszly czasy gdy bylismy glodni ,ukrywalismy to bo to byl wstyd wiem ze poszlismy do mamy ,ktora pracowala przy wykopkach ,upomniec sie o kawalek chleba , ktory nam sie nalezal od naszej kochanej matki. Oczywiscie nie dostalismy nic ,glodu nie pamietalem wiem tylko ze nie mialem co jesc ,kogo mam za to winic ;Hitlera,Stalina Zydow ktorzy ten wedlog wielu wprowadzili nam komunizm ;zadam odszkodowania za utracone zdrowie spowodowane niedozywieni zadam odszkodowanie za utracone dziecinstwo zadoam odszkodowanie za jeszcze cos wymysle. To ja naprawde to przezylem ,biore Panie na siebie odpowiedzialnosc za czlowieka i placze ze ktos potrafi znalezc wymierna wartosc mojego utraconego dziecinstwa .Zadne pieniadze mi tego nie odplaca Kimkolwiek jestes za te wszystkie krzywdy nazywam Cie "Potworem"
  • 2008-04-19 20:55 | kazimierz

karul

Ja w tym czasie nie mialam co jesc a oni nie mogli sie habilitowac . Wedlug opinii wielu to oni przywleki zaraze i za ta zaraze ja musiaalem placic.
  • 2008-04-19 21:27 | kazimierz

to jest

Powinienes powiedziec to jest moja ojczyzna! to pominoles wiec sproboj zlokalizowac swoja ojczyzne i bedziesz u siebie w domu Pan bog nigdy nie pokazal ci Polski jako kraj ktory posiadziesz .Jesli zajmujesz sie pieniedzmi mozesz byc pewien ze wszyscy w kolo beda cie ninawidzic .Wszystkie kraje maja kaste ludzi zajmujaca sie ta strona naszego zycia i nikt ich nie lubi wiec daj sie polubic pracuj jako robotnik ,rolnik ,albo" bezrobotny " , nie traktuj wszystkich jakoby do ciebie nalezeli .Czy wiesz co Mojzesz chciel wykorzenic w tobie ? odsylam cie do bibli. ty wszystko opacznie zrozumiales i stad caly twoj problem .przekrecasz wszystko i naginasz do swoich potrzeb czy kiedykolwiek zapytales ile bolu i lez wycisnoles na swich wspolbratymcach ?czy wiesz? ty tylko pamietasz swoje krzywdy7 ,a inni krzywdzeni przez ciebie ?ONI MILCZA!
  • 2008-04-20 11:23 | bz

komentarze

karul, masz całkowitą rację
  • 2008-04-21 10:41 | Mieczysłw S.Kazimierzak/Mieczsilver/

Re Andrzej - To jest moja Ojczyzna

Teza dotycząca antysemityzmu mieści się w intencji jego nadużywania.Wszyscy GroSSofile łączcie się.Osiągnięcia ewolucji ludzkiego myślenia to niezaprzeczalne,które nie idą jednak w parze ze wzrostem świadomości.Jest uprawnione sprzeżenie zwrotne w budowaniu niechęci w relacjach polsko-żydowskich.To poprostu trzeba opisać i odrobić lekcję z historii.Wracając do "historyka" GroSSa,bo to jednostkowy klasyczny przykład wzbudzania społecznego niepokoju grą kośćmi nieboszczyków,który ma swoich fanów.Oczywiście nie każdy urodzony jest na orła,ale to nie powód,aby kreci robili z siebie orłów i do tego jeszcze białych.Biblii nikt nie zawłaszczał,bo takim rozumowaniem trzeba zacząć mówić o plagiatach biorąc za podstawę różne tradycje wiary.Taka ciągłość w analizie historycznej byłaby z pewnością ciekawa i co tu dużo mówić pouczająca w kwestii żródeł pobożnych kłamstw.KŁAMSTWO W PARADYGMACIE EWOLUCYJNYM to wykład z wnioskiem,że kłamstwo jest czynnikiem rozwoju intelektualnego człowieka!!!???
  • 2008-04-21 11:26 | mirek

do pana Jarmo J.

Ksiazke ta mozna kupic (placac karta kredytowa) w ksiegarni internetowej:www.merlin.plBez problemu wysla ja panu za granice.
  • 2008-04-22 12:03 | kazimierz

coz ci wiecej moge powiedziec !

Coz ci wiecej moge powiedziec Czlowieku !Czy nie wstydzisz sie byc obywatelem Ziemi i tak jak ja miec ja w posiadaniu i tak jej ublizac i tak ublizac jej posiadaczom lecz jakby innym , takim wylonionym z jej lona nie stworzonym ,lecz istniejacym w i na jej lonie.Czy nie ma w tobie,troche zrozumienia dla naszej Matki,Matki natury ktora po dzis dzien cie karmi !
  • 2008-04-23 11:38 | kazimierz

do karul i bz,czy moze tez i andrzej?

Tak sie jakos uklada moje zycie ze nie musze uzywac obrazliwych slow za co jestem wdzieczny ,komu no niechze kazdy znajdzie wytlumaczenie stosowne do jego wiedzy pozycji spolecznej jak tez i wyksztalcenia. Ktos kiedys powiedzial mi" jak sobie poscielesz tak sie wyspisz"wiec oberwalem w swoim zyciu ; akceptuje to koryguje swoje postepowanie aby nie dostac wiecej ciegow .Moze to jest tylko porzekadlo tylko polskie ,idiomatyczne ale;mysle ze bardzo madre i warto je rozpropagowac wsrod wielu innych nacji moze zrobi sie troche lepiej na swiecie.