Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Z grubsza normalny kraj

(23)
Rozmowa z Tadeuszem Mazowieckim, pierwszym premierem III Rzeczpospolitej.
  • 2008-06-04 14:30 | Wiesław

Re: Z grubsza normalny kraj

Sądzę że niewielu Polaków w tamtym czasie przewidywało tak dalekie zmiany ustrojowe. Niewielu widziało inny świat - bo kiedy i gdzie, tylko nieliczni mogli wyjechać na kapitalistyczny "Zachód". Prasa, radio i telewizja przedstawiały w złym świetle inny niż "socjalistyczny ustrój". Całe szczęście że żyło jeszcze pokolenie Polski przedwojennej i następne pokolenia nie zostały skażone jadem komunizmu. Kiedy opowiadam swoim dzieciom (28 i 26 lat) w jaki sposób kupowane były rzeczy i jedzenie to tylko dlatego żeby nigdy nie zgodzili się na żaden totalitarny układ rządów w Polsce. Sądzę że warto było żyć na przełomie 1989r, szliśmy z żoną na wybory głosując za zmianami nie tylko dla siebie ale dla naszych dzieci. Do końca nie byliśmy pewni czy się uda, dopiero gdy premierem został Pan Tadeusz Mazowiecki nadzieje powoli zaczynały nabierać realnych krztałtów. Nieunikneliśmy jako rodzina bezrobocia żony, z czasem znalazła pracę, jesteśmy na swój sposób szczęśliwi. Nie wszystko nam się udało, ale oboje możemy śmiało i świadomie powiedzieć że warto było iść i głosować za "Nowym". Gdyby czas się cofnął zrobilibyśmy to samo co wtedy.
  • 2008-06-04 20:25 | M.

>zabrakło jakichś wyrównań społecznych w obliczu zbyt wielkich zmian tworzących nowe różnice i że skompromitowali się ludzie dominujący na scenie politycznej.<

Jest ogromna różnica pomiędzy słowami 'rozwój' i 'rozbój' a jednak bardzo są podobne do siebie - wielu rządzących wyraźnie je pomyliło!! I co gorsza, wciąż myli. Czekamy, głodni, na rozwiązania!!
  • 2008-06-04 21:52 | Karolvs

W jednej z belgijski gazet przeczytałem dziś artykuł na temat kryzysu demokracji, który nastąpił tu kilka miesięcy temu. Opatrzony był mottem:

"Democrascy is a device that ensures we shall be governed no better than we deserve" George Bernard Shaw

Wywiad z Tadeuszem Mazowieckim uświadomił mi dwie rzeczy. Skąd się bierze wśród młodych ludzi w Polsce niechęć do władzy i odwrócenie się od katolickich korzeni. Urodziłem się i wychowałem na lubelskiej wsi. Teraz odbywam część studiów w Belgii. Z grubsza mogę powiedzieć, że poza polityką, niewydolną administracją i "jadem" w ludziach z czasów komunizmu, żyjemy w całkiem normalnym kraju. Patrząc na naszą historię, nawet człowiek w największym dołku powinien znaleźć powody do szczęścia. Jeżeli następują kryzysy, to każdy z nas jest za nie współodpowiedzialny.
  • 2008-06-05 10:26 | zzc

Do grupy ludzi śmieci wepchnięto nauczycieli.Wydawało się, że będzie inaczej.To rząd
    Mazowieckiego jako jedyny docenił tę grupę zawodową w efekcie czego uposażenie nauczycieli wynosiło ok.105% średniej krajowej.
    Potem było już tylko gorzej.Najlepiej zarabiający nauczyciel z najwyższym stopniem awansu zarabia około 80% średniej krajowej,a należy się spodziewać,że po planowanych przez MEN zmianach zarobki nauczycielskie jeszcze spadną. Nauczyciele śmiecie bedą uczyć dzieci ludzi śmieci. Bogaci poradzą sobie ( ile to procent obywateli?)
  • 2008-06-07 12:56 | pavo

z grubsza normalny kraj , tak jak z grubsza "Normalna" gruba linia , którą bohater wywiadu odciął Polaków od ich przeszłośći, a opowiadanie banałów o uwłaszceniu nomenklatury , zastępując słowami , że postkomuniści lepiej się znalexli w nowej rzeczywistości gospodarczej wyciska mi łzy ze śmiechu.
  • 2008-06-07 20:25 | jAGIENKA

z grubsza oddaje atmosferę minionych lat .Była ona jednak bardziej dla społeczeństwa dramatyczna niż zauważali to rządzący.
  • 2008-06-08 14:28 | Teodora

" Wtedy się dowiedziałem, że Episkopat uchwalił powrót religii do szkół....jako premier uważałem, że muszę wyjść żądaniom Episkopatu naprzeciw "
    Zadziwiające stwierdzenie! Może to naiwność z mojej strony, ale dotychczas myślałam, że premier rządu Rzeczpospoilitej Polskiej jest funkcjonariuszem państwa, a nie episkopatu, że opłacają go polscy podatnicy, a nie hierarchowie KK.
  • 2008-06-08 15:51 | POLONIA-SAWA

Re: Z grubsza nienormalny kraj

Kiedys komunisci powiedzieli .
    ze jesli mi sie w Polsce niepodoba , to powinnam wyjechac.
    Zrobilam jak powiedzieli .
    W Polsce nie podoba mi sie dalej.
    CO MAM ROBIC ?
  • 2008-06-09 07:38 | Mieczysław S.Kazimierzak/Mieczsilver/

Polityka historyczna

Jednym z jej elementów kształtowania był wpływ nadreprezentacji mniejszości żydowskiej we władzach partyjnych i rządowych.To z historycznego punktu widzenia biała plama,którą stara się dziś wypełnić nadużywaniem pojęcia antysemityzmu i wasalną polityką wobec możliwości nadużywania bezwzględnego prawa silniejszego.
    Pogodę dla politycznego szulerstwa i korupcji stworzył kontrakt okrągłostołowy i antyobywatelska ustawa zasadnicza.
  • 2008-06-10 17:23 | lema

Ukształtować wolność jest tak samo trudno, jak ją zdobyć. Ale jeszcze jedna rzecz ukazała nam się na początku. Niecałe społeczeństwo było na te zmiany gotowe i ich chciało. Na przykład frekwencja wyborcza od początku nie była taka, jak powinna. A potem spadała.

Niestety, tymbardziej trudno ja robic na poziomie "Stefka Burczymuchy", caly czas ten syndrom myslenia towarzyszy wprowadzaniu reform w Polsce. Nie ma i nigdy nie bylo zadnej porzadnej diagnozy ani na szczeblu gmin, powiatow regionow czy Panstwa a jezeli sa to pseldo-naukowe chaltury na ktorych trudno zbudowac logiczne strategie uwzgledniajace skomplikowane uwarunkowania i konkurencyjnosc otoczenia Kraju. Kluczowi Politycy dbali i dbaja nadal o wlasny marketing i utrzymanie na topie, wszyscy mowia o rynku ale go nie rozumieja. Nie ma dialogu z beneficientami przemian, stad mlodzi ludzie kierujac sie wlasnie podejsciem rynkowym wyjezdzaja z kraju. Niestyty uwazam, ze minione lata to czas w wiekszosci stracony. Wychodzi na to ze Polak to przed szkoda i po szkodzie glupi.
  • 2008-06-10 21:57 | Julia

Z trudem przychodzi nam docenienie tego co można było zrobić w danej chwili i tego co bezdyskusyjnie zmieniło nasze życie na lepsze. To ciekawa rozmowa. Bo jest w niej przejrzystość myśli, intencji, spokój doświadczenia. Jest stanowczość, w takich sprawach jak np. „szarganie państwa”. I mnóstwo wątków do przemyślenia. Jak właściwie powinien wyglądać proces uczenia się szacunku do państwa? A ilu z nas ma tę świadomość, że powinniśmy uczyć się siebie i Polski na nowo?
  • 2008-06-13 06:51 | zzc

To nie jest z grubsza normalny kraj, to kraj jak z Kafki.Gdzie się schronić przed absurdami jakie nam funduje rząd? Pisałem o sytuacji nauczycieli po 90 roku przewidując,że przed nami dalsza pauperyzacja tego zawodu (5.06.2008). I nie powiem,że mnie zamurowało ,jak pisze Chętkowski w swoim blogu.Tego się spodziewałem..Nauczycielom z najwyższym stopniem awansu zawodowego,a są w wśód nich młodzi nauczyciele z 10-letnim stażem i starsi z ponad 30-letnim MEN postanowił dać "podwyżkę" w postaci ujęcia z pensji kwoty 50 zł.Całkiem niedawno zupełnie bezkarnie i wbrew obowiązującym przepisom także tę grupę nauczycieli okradziono z podwyżki mającej wynieść około 380 zł dając 180 zl brutto.Czy ktoś to jest to w stanie ogarnąć? Polityka jest pismem społecznym,ale unika tego tematu jak ognia.Sprzyja oświacie prywatnej dla bogatych.Taką wymowę mają artykuły publikowane w tygodniku i konsekwentne milczenie na temat stanu oświaty publicznej w kraju. Czy są w Polsce sprawy ważniejsze od ochrony zdrowia i edukacji dla wszystkich obywateli,a nie dla wybranych? Dziennikarz to zawód też z misją,nie tylko zawód lekarza czy nauczyciela.
  • 2008-12-21 03:19 | obywatel

Re: Z grubsza gruba krecha -pozwolila komunie pozostac.

Kraj nie jest normalny. Sowieci nadal sa w kraju tez jako bizesmani- opanowujac Polske.
    Spi pan spokojnie oklamujac ludzi
  • 2009-05-25 20:43 | Wojtekwu

Wrócić, bo nikt już Pani nie zabroni naprawiać.
  • 2009-09-11 11:34 | wiehu

Ja i tak nadal uważam że schrzanili z MSZ , równo !!
    Dali by im więcej kasy to by było cicho i praca lepsza ,a tak sępili na nich to nas rozkradli .

Ten sam błąd co w Iraku , Amerykanie zaatakowali i zniszczyli wszystkie struktury ...
    A potem jak było wszyscy wiemy .
  • 2009-09-11 15:56 | Albert

Re: normalny kraj ? - dla czytelników "Polityki" , czyli dla elity

Czy ten kraj jest dalej normalny dla tych , którzy protestując , ustawili "Mazowieckich" na świeczniku , a sami dalej stoją pod bramą stoczni ?
    Czy ten kraj jest normalny dla tych którzy grzebią własne dzieci zabijane tysiące mil od ojczyzny ?
    Czy ten kraj jest normalny dla tych, co asystowali przy przejmowaniu PZU przez małą firmę za pieniądze PZU ?
    Czy kraj jest normalny , w którym 85 procent kapitału bankowego kontrolowane jest przez obcy kapitał ?
    To jest kraj ludzi którzy widzą Świat płaski we własnym wymiarze "1D" .
    Trzeba spróbować patrzeć na Polskę nie przez własną pozycję , którą zawłaszczono w imieniu transformacji roku 1989 , ale jako kraj ludzi którzy powinni mieć własną przestrzeń dla siebie i własnych wnuków.
  • 2009-09-11 20:58 | wikonwi

No endecko faszyzująca brać kaczyzujących razem z Naszym Dziennikiem ale macie fajne święto i na forum komentarzy sobie możecie wypisywać bzdury i opluwać wielkich ludzi jakim jest Tadeusz Mazowiecki. Durnie jedni to dzięki właśnie takim i tego typu ludziom dokonały się takie przemiany w których właśnie w tej chwili korzystacie na tym forum. Doskonale się wpisujecie w opluwanie, negowanie własnego państwa którą jest Polska a jej właścicielami nie są bracia Kaczyńscy i właśnie ten ból tak was strasznie boli.Do leczenia tego bólu polecam szpitale psychiatryczne.Pozdrawiam wszystkich przytomnych.
  • 2009-09-12 03:05 | Danka

@ winkowi
    Gratuluję bogatej argumentacji i absolutną rezygnację z epitetów . To jest przykład kultury , panie "winkowi" , tych nowych elit kierujących Polską na jedyną słuszną drogę rezygnacji z suwerenności politycznej i ekonomicznej . Proszę jeszcze raz przeczytać własny wpis , aby czerpać satysfakcję z własnej kultury.
  • 2009-09-12 13:27 | wikonwi

No tak Pani Danko uderzyć w stul a nożyce się odezwą. Suwerenność Polski jest taka jak Europy.Obserwuję panią na forach -- a Polskę wyprzedają to główny pani wątek komentarzy.Proponuję pani kupno nie rentownych kopalni upadłych stoczni nikt tego nie zabrania.Polska bez NATO ,UE, sąsiedzi wrogowie i co dalej żadnej innej propozycji.
    Ogłady kulturowej nie szukam w pani środowisku.
  • 2009-09-12 17:17 | Danka

@wikonwi
    Miejmy nadzieję , że "obserwuje mnie" pan z własnej nieprzymuszonej woli, a nie na zlecenie. Jestem przeciwniczką globalizmu w każdej formie, w tej, w wydaniu ZSRR , jak i tej w wydaniu Unii Europejskiej. Globalizm w tej odsłonie jest formą skanalizowania wyzysku i podporzadkowania sobie innych narodów za pomocą instrumentów prawnych. Zawsze wygrywyją na tym ci , co trzymają kasę i władzę. Oni są promotorami takiej formy rzadów i ubierają ją w piórka ideologii . Polska z jednego systemu przeszła w drugi, ale z jeszcze większymi stratami niż dawniej. Utrata suwerenosći jest tak oczywista , że aż fizycznie boli. Jednak wasalne wobec oligarchii elity ogłupiają własny naród za doraźne korzyści. Jezeli pan potrafi się z tego cieszyć i jeszcze namawiac innych do uległości to gratuluję męskości.
  • 2009-09-12 21:45 | OSTPREUSSEN.

Suwerennosc panstwa jest trzeciorzedna wartoscia i daleko wazniejsza od niej jest sprawa gwarancji bezpieczenstwa a te sa mozliwe dla biednej, slabej i malej Polski tylko w integracji w ramach UE i to jak najglebszej i jak najszerszej lacznie z utrata 90 % suwerennosci. Suwerennosc i tak byla barduo mocno ograniczona i okielznana gdyz w swej polityce zewnetrznej kazdy dzis musi uwzgledniac wiele rozmaitych interesow zewnetrznych czyli ma i tak czy siak zalozony kaganiec na swa twarzyczke. Suwerennosc to mit.
  • 2009-09-14 17:25 | puma

Haha normalny???Spolecznie akceptowana kombinacja,kretactwo,korupcja,wyznaniowa agresja nie mowiac o ksenofobi i agresji dnia codziennego.Zawsze mozna porownac sie z bangladeszem czy ukraina i wyjsc z grubsza lepiej.Demony przeszlosci ciagle sobie hulaja w najlepsze,mental smazalnia story wcale sie nie zmienil.
    Zmienila sie forma w bardziej bogata,nowoczesna ale tresci ciagle te same,to juz chyba tradycja z pokolenia na pokolenia uzywajaca nowych narzedzi.Mazowiecki sam podkreslil ze wcale nie zmienilo sie tak duzo, napewno mniej niz oczekiwal.Juz chyba wiekszosc sie pogdzila ze z polska jak z dzieckiem ze zespolem downa i jeszcze mozna zarobic na tej nienormalnosci.Bo woli zmiany jakos nie widac ani u politykierow ani u tluszczy.
  • 2010-08-28 01:40 | hoffman1

Re:Z grubsza normalny kraj

Powiem tak - nowe czasy, nowe paranoje! Myśleliśmy, że się z czegoś tam wyzwolimy - błąd!!!!!

Słynny bard lat osiemdziesiątych XX wieku, śpiewał: "A mury runą, runą, runą i pogrzebią stary świat"... No cóż,

mury runęły, tyle tylko, że przy okazji na nasze głowy. Mówiąc "nasze" myślę o tzw. "szarym obywatelu" tego kraju, o

panu Kowalskim czy Michałowskim... W życiu społecznym wypłynęły na wierzch różne indywidua, mające zwykłego

człowieka w miejscu, gdzie o światło dość trudno... To oni, czwarty, piąty i sto pięćdziesiąty trzeci garnitur

popłuczyn post-solidarnościowych majstruje dzielnie przy naszym życiu pozbawiając resztek godności i nadziei

zwykłych Kowalskich, ba nawet nadziei jako takiego bytu na starość. Państwowy ubezpieczyciel naszego starczego

szczęścia (ZUS) nie potrafi sobie poradzić z obsługą podległych mu z urzędu obywateli, a drugi filar okazał się

złodziejską inwestycją firm z kraju i zagranicy. Ci neo-Janosikowie odbierają biednym i dają bogatym - żenada!

Byli też tacy, co oferowali "wzięcie spraw w swoje ręce" i budowę "drugiej Japonii", prawie wywiązali się ze swoich

obietnic! Pierwsza część udała się znakomicie (im przynajmniej), gorzej z drugą. Może tak wyglądała Japonia w

zamierzchłych wiekach, ale współcześnie...

Inna rzecz, że nie czuję "Japończykiem", bo wyścig szczurów w stylu obowiązującym w kraju kwitnącej wiśni nie wydaje

mi się zgodny z normami jakiejkolwiek innej części świata. Zresztą można nawet zrozumieć poświęcenie Japończyków z

dwóch względów: po pierwsze - pracodawca oczekuje super-wysiłku od podwładnych, ale ci wiedzą, iż pracodawca zapewni

im opiekę na stare lata. Są "wyżyłowani", ale pracodawca stara się być uczciwy - ci, co przeżyją mają spokojną

starość... W naszych warunkach śmierć z przepracowania (Karōshi) mogłaby tylko być powodem kpin ze strony pracodawcy

nad naiwnością i głupotą pracownika - prawda, że to spora różnica mentalna? Swoją drogą, kiedy słyszę stękania

naszych pracodawców, popieranych różnymi Instytutami Smitha, jak to im się źle powodzi, robi mi się niedobrze i

rośnie we mnie chęć mordu!

I to byłoby tyle na dziś....