Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Na oczy czarne

(19)
Znów na polskich ulicach widać żebrzące kobiety, wyglądające na rumuńskie Cyganki. Z dziećmi na ręku, z dziećmi u boku. Wiele wskazuje, ze są to kupowane dzieci.
  • 2008-07-17 11:06 | norymberga

Re: Na oczy czarne

Artykuł przedstawia z jednej strony obcy i przerażający świat żebraków, z drugiej bezradność instytucji powołanych w celu ochrony porządku społecznego. Jakie jest wyjście z tej sytuacji? Sądzę, że społeczeństwo ma prawo się bronić. Zebrak to tylko widoczny czubek góry lodowej. Za tym kryją się wymuszenia, prostytucja dzieci, łamanie praw człowieka i kości w celu nadania wyglądu "budzącego litość", oraz wielkie pieniądze bossów... Każdy, kto wrzuca grosik tym biedakom, powinien mieć świadomość, że ten "litościwy" czyn sprawia, że ich działalność się opłaca i będzie kontynuowana! Można dać dziecku bułkę, ale nigdy pieniądze! To tak jakby płacić bossom tego interesu za to, że posyłają dzieci na ulicę... Powinno się zorganizować na szeroką skalę akcję społeczną (np. tak jak "stop piratom drogowym"), np - NIE płać za żebranie! - Może wtedy coś się uświadomi tym "litościwym". Zgarnianie tych żebraków mija się z celem. Szkoda "mocy przerobowych" policji na takie działania. Jestem zdania, że jednak trzeba większą uwagę zwracać na polskie dzieci, i bardziej im pomagać, a nie "zagranicznym". Te zagraniczne odpłyną, skąd przybyły, kiedy interes nie będzie opłacalny. Ta pani z artykułu, co odwiozła osobiście dziecko do Bukaresztu - chwalebny czyn, tylko zupełnie nieadekwatny do problemu. Sądzę, że problemem trzeba się zająć bez sentymentu, ale skutecznie. Mając przed oczyma nie nasze "normalne" wychuchane dzieci i ich potrzeby, tylko znając twardą szkołę życia środowisk, skąd się wywodzą żebracy.
  • 2008-07-17 13:45 | jan kowalski

Starsza pani ubrana w stylu radiomaryjnym każe się nie dotykać: - Dobry Rumun to martwy Rumun - syczy.

Tym zdaniem na poczatku pani redaktor Edyta Gietka zdemaskowala sie jako SLD-PO -wska simpleksiara ktora ten artykul splodzila na kolanie, na zlecenie, za 30 srebrnikow. Mysle ze redakcja Polityki powinna mniej kierowac sie emocjami. Chyba ze tyle wam za te emocje placa.
  • 2008-07-17 14:07 | Ralf

Buechehehehe! Pani radiomaryjna syczy! Boze, jak wam nie wsyd! A nie lapie dziewczynka za noge esbeka, z Poilityka pod pacha?Jestescie na dnie! Wasi czytelnicy to ten sam przedzial wiekowy co radiomaryja, ale nie sa to wdowy z kosciolow, tylko wdowy po dziarskich ubekach z lat 50. DNO! DZIENNIKARSKIE DNO I SZAMBO. Co zlego jest w wygladzie radiomaryjnym? A gdyby tak napisac, ze ktos ma wyglad lodzkiego kupca z miedzywojnia?
  • 2008-07-17 14:44 | ania

Szanowna Pani,
    Zastanawia mnie czy kiedykolwiek byla Pani w Rumunii? To, o czym Pani pisze w artykule, to zapewne wszystko prawda. Dotyczy to jednak rumunskich Cyganow (Romow), a nie Rumunow. Uzywajac wymiennie tych okreslen, przyczynia sie Pani do utrwalania i tak gleboko zakorzenionych w polskim spoleczenstwie negatywnych stereotypow na temat Rumunow. Otoz, chcialam Pania uswiadomic, ze nie wszyscy Rumuni to Cyganie. Czytajac artykul odnosze wrazenie, iz zupelnie nie rozroznia Pani tych dwoch narodow. Pozwole sobie odeslac Pania do hasel w Wikipedii, ktore mam nadzieje spowoduja, ze nie bedzie sie Pani wiecej kompromitowala swoja niewiedza: http://pl.wikipedia.org/wiki/Romowie http://pl.wikipedia.org/wiki/Rumuni
    Pozdrawiam z Bukaresztu
  • 2008-07-17 15:29 | sabina

Po przeczytaniu artykułu Pani Gietek mam mieszane uczucia. Nie wiem czy autorka w pełni świadomie dokonuje nadużycia językowego pisząc o Rumunach, czy może jest raczej efekt niewiedzy czy też, nie do końca zrozumiałej dla mnie, poprawności politycznej. Problem, o którym autorka pisze z pewnością istnieje i warto zwrócić na niego uwagę, jednak dotyczy on nie tyle Rumunów co rumuńskich Cyganów. Romowie, choć mieszkają na terenie Rumunii (ale również na Węgrzech, Słowacji, w Bułgarii czy Polsce) etnicznie oraz kulturowe stanowią odrębną grupę. Mieszkając na terenie Rumunii stanowią diasporę przestrzegającą zwyczajów, wynikających z subiektywnego rozumienia zasad romskiej kultury.
    Czy miejsce pochodzenia określa tożsamość? Odnoszę wrażenie, że autorka nie przygotowała się wystarczająco do tematu, ani też do rozmów z bohaterami . Dlaczego brak wypowiedzi np.: ambasady, czy konsulatu rumuńskiego? Tego typu wypowiedzi prowadzą do tworzenia negatywnych stereotypów oraz szerzą nietolerancje. W naszym kraju, gdzie i tak wiedza na temat Rumunii oraz samych Rumunów jest marginalna, zdaje się być to szczególnie szkodliwe.
  • 2008-07-17 16:01 | ordynus

Ja mam 24 lata i regularnie czytam Politykę, wielu moich znajomych rówieśników również.
    A pani redaktor nie pisała że jest coś złego w jakimkolwiek wyglądzie, po prostu przedstawiła różne reakcje nie osądzając ich a jedynie opisując.

Pani w moherowym berecie była po prostu rozeźlona, sam często mam ochotę zdzielić takiego Cygana jak mi gra harmoszką nad uchem gdy siedzę ze znajomymi w ogródku piwnym. Ot zwyczajna ludzka reakcja.
  • 2008-07-17 16:18 | ordynus

A skąd Pani WIE że są to tylko rumuńscy Cyganie a nie Rumuni? Na oko Pani poznaje? Sami żebracy przedstawiają się jako Rumuni, należy ich inaczej określać niż oni sami? Kiedy ktoś mówi że jest Polakiem sprawdza Pani czy nie wygląda aby na Żyda albo Ukraińca?
    W akapicie o Włoszech jest napisane że policja z Italii szacuje iż tylko połowa aresztowanych Rumunów to Romowie.

Artykuł jest o rumuńskich dzieciach kupowanych od zwyczajnych Rumunów które potem dorastają i sami stają sie żebrakami. Nie stają się przez to Cyganami.

PS: Fakt, wypadałoby dodać że Rumuni a Romowie to nie to samo bo wielu Polaków ciągle to myli. Dla autorki to oczywiste, widać z kontekstu ale mogą to czytać też niepełnosprytni dla których fakt że Rumun i Rom to to samo jest oczywistą oczywistością

Pozdrawiam
  • 2008-07-17 17:05 | Sabina

Widzisz chodzi mi tylko o to ze brakuje tego rozroznienia: "że Rumuni a Romowie to nie to samo bo wielu Polaków ciągle to myli". Brakuje mi rowniez proby skonfortowanie probelmu u samych zaintersowanych np amabasdy czy MSZ Rumunii. Nie zaprzeczam ze problem istaniej i jest bardzo powazny, ale nie wprowadzajmy niepotrzebnych ani nie tworzy uprzedzen. Pilnujmy by rzeczy byly nazwyane po imieniu i przedstawiane rzetelnie
  • 2008-07-17 22:02 | warszawiak

jak dlugo bedziemy przypatrywac sie tej patologii, spetani jezykowa politycznie durna poprawnoscia, dlaczego musi dojsc do tragedii ( obojetnie czy o po polskiej czy cyganskiej stronie) by ujajacy w oblokach zamkneli swe usta pelne sloganow o prawach czlowieka a decydenci wreszcie zabrali sie do swych obowiazkow tzn ochrony (i obron)obywateli Polski przed potopem zebrakow-wyludzajacych pieniadze. Jako obywatel tego kraju zadam wyrzucenia tych ludzi z mojego kraju. Nie tworza zadnych wartosci pozytywnych, wyzyskuja dzieci, nie placa podatkow, stwarzaja zagrozenie zycia .
    Ministrze Spraw wewnetrznych, czy to tak tudno obrzydzic nasz kraj , czy 2 miesieczna zdecydowana akcja nie przepedzi tej halastry? Niech sobie pojda tam gdzie ich chca. Nie moze mniejszosc anarchizowac zycia wiekszosci.
  • 2008-07-17 22:38 | kalina

Jak dotad nikt nie zauwazyl, ze ci ludzie chyba tak sie zachowuja nie z nadmiaru dobrobytu.
  • 2008-07-18 13:42 | kazek

Coscie uczynili komukolwiek z tych najmiejszych mniescie uczynili. I w tym zdaniu nie ma nic o ty, ze ten ktos ma miec dokumenty i legalna prace.
  • 2008-07-19 00:36 | tsubaki

MOze i akcja uswiadamiajaca spoleczenstwo o prawdziwych efektach litosciwego wrzucania w kubek pomoze. Moja mama na uwagi, ze i tak sponsoruje leniwych bosowczy mezczyzn tych zebrzacych kobiet odpowaida, ze dopoki widzi taka nedze nie przejdzie obijetnie. Ludzi o takim sercu mamy w Polsce wielu i oni zawsze wrzuca do kubka. Gdyby wraz z akcja NIE WRZUCAJMY DO KUBKOW podjeto dzialania na rzecz uniezaleznienia tych kobiet i rozbijania szajek handlarzy, POlskie wrazliwe serca daly przestalyby caly proceder dponsorowac. Uspokoily by sie im sumienia.
    Saposob poruszania problemu przez dziennikarke POlityki, mojego ulubionego tygodnika, zawodl mnie. Pani redaktor stosuje propagande rasistowska i ksztaltuje negatywne stereotypy w czasach kiedu tak duzo mowi sie o tolerancji, niezbednej w formowaniu nowoczesnych spoleczenstw europejskich, zmierajacych ku wyzwaniom globalizujacego sie swiata.
  • 2008-07-19 12:24 | amen

tylko, że kiedy wrzucasz dzieciom do kubeczka, to pokazujesz tym którzy je wykorzystują, że da się w ten sposób zarobić, a zatem przyczyniasz się do dalszego wykorzystywania nieletnich do żebractwa
  • 2008-07-25 17:46 | kate

To znaczy, ze o dzieci polskie, biale trzeba dbac, a te ciemniejsze moga zyc z powybijanymi zebami, bez jedzenia, tak? Trzeba chronic wszystkie dzieci. Nie rozumiem, czemu nie zbiera sie zeznan tych dzieci - przeciez to pomogloby ograniczyc handel ludzmi. Zebractwo kontroluje mafia i dlatego trzeba z tym walczyc.
  • 2008-08-03 18:51 | anita1

a ja owszem ale zawsze dam dziecku coś do jedzenia.Nigdy pieniędzy.Przynajmiej wiem ze dziecko nie będzie głodne.Chociaż kiedyś jak to zrobiłam to myślałam ze rumunka mnie wzrokiem zbije.
  • 2008-08-13 11:47 | miog

Bardzo słuszny komentarz. Romowie a Rumuni to dwie różne nacje!
  • 2010-03-29 23:00 | arg.

Rumuni a Romowie

Ja powiem więcej: Cyganie (Romowie) mają z Rumunami tyle wspólnego co i z Polakami: ich język pochodzi z grupy języków indyjskich, oni sami również pochodzą z Azji. Język rumuński natomiast to język romański z dużą ilością słów pochodzenia słowiańskiego.
  • 2010-03-30 21:07 | leon

Re:Na oczy czarne

ludzie!!!! rumun to rumun, cygan to cygan inaczej rom a nie rumun, cyganie (romowie) to potomkowie hindusów (tych z indii), do rumunów im daleko.
    Nie wiem skąd ludzie się nauczyli że rumun=cygan
  • 2010-03-30 21:43 | szymon

Rumun, a Cygan

Artykuł może i ciekawy, ale jak wspomniano wcześniej warto znać różnicę pomiędzy Rumunem, a Cyganem zanim cokolwiek się coś napisze na ich temat.
    Z takim nierzetelnym dziennikarstwem dawno do czynienia nie miałem.
    Polecam przejechać się do Rumunii i zobaczyć prawdziwego Rumuna na własne oczy.

Jakiś czas temu głośno było o polskim nastolatku, który zabił Belga za odtwarzacz mp3 (bodajże nożem). Tyle, że ten "Polak" miał tyle wspólnego z Polakami co żebracy o ciemnej karnacji z Rumunami. Ale najwidoczniej niektórym różnicy nie robi czy napisze Cygan-morderca/Cygan-żebrak czy może Polak-morderca/Rumun-żebrak.