Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Emerycie, skreśl deser

(14)
Od przyszłego roku będziemy mieć pierwszych emerytów z nowego portfela. Kłopot w tym, że, wbrew początkowym zapowiedziom, po blisko 10 latach od startu reformy, pękaty portfel zmienił się w chudą portmonetkę.
  • 2008-08-25 10:21 | Hod

Re: Emerycie, skreśl deser

Mam 25 lat i nie zamierzam dopłacać do emerytur innych ludzi. Najchetniej wypisałbym się z ZUS i oszczędzał samemu. Jest na to jakaś szansa czy trzeba wyemigrować żeby nie być okradanym?
  • 2008-08-25 20:11 | jerrry

"Według danych statystycznych mężczyzna, który dożył wieku 65 lat, żyje jeszcze przeciętnie 15 lat. Zgromadzony kapitał musi mu więc na te 15 lat (180 miesięcy) wystarczyć."
    ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    Wedlug "CIA - The World Factbook 2008" przecietna (oczekiwana) dlugosc zycia mezczyzny w Polsce to 71,4 roku. Skad szanowny pan dziennikarz wzial 65+15=80 lat?
    Czy mozna prosic o zrodlo tych danych statystycznych?
  • 2008-08-26 15:54 | kostek

Reklamy mówiące o wspaniałej przyszłości emerytów były po cichu lub całkiem głośno popierane przez Państwo. Wykładane były również wówczas zasady, które choć nie zapisane jeszcze w ustawach, miały obowiązywać. Dotyczyły m. in. pełnego dziedziczenia wkładów, możliwości jednorazowej wypłaty kapitałowej itp. Na skutek oszustwa Państwa wiele osób podjęło błędne decyzje dotyczące swego majątku. Może to trudno udowodnić na gruncie formalnym, bo odpowiedniego prawa jeszcze nie było ale przestępstwo jest przestępstwem.
  • 2008-08-27 11:55 | Leszko

ZŁODZIEJSTWO!!! W nowym systemie też jest! I to gigantyczne!!!

Autor pisze, że w nowym systemie nie ma żadnego złodziejstwa. Notabene: rozumiem, że wobec tego obecny system jest na złodziejstwie zbudowany.

Ale to była dygresja, do rzeczy, cytuję: "Według danych statystycznych mężczyzna, który dożył wieku 65 lat, żyje jeszcze przeciętnie 15 lat."

Czyli zdaniem autora przeciętna długość życia mężczyzny w Polsce to 80 lat. Hmmm... o ile dobrze pamiętam dane GUS, to 71 lat, przy czym np. na G. Śląsku = 69 lat.

Czyli będą nam wyliczać wysokość emerytur przy założeniu, że będziemy korzystać z emerytur 3 do 4 razy dłużej, niż rzeczywiście będziemy korzystać.
    Czyli wykorzystamy max 1/3 zgromadzonego kapitału.
    A co się stanie z resztą? Jeśli to nie my - przyszli emeryci - nie zobaczymy 75% naszych oszczędności emerytalnych, to kto je zobaczy? Nasze rodziny, spadkobiercy?
    A guzik - część ZUSowska przepadnie w czeluściach ZUSu. A teraz ryży Donek i jego komanda kombinuję, by niewykorzystane na emerytury pieniądze z OFE przechodziły na własność - prywatnych zakładów emerytalnych.
    Czy pozbawienie przyszłych emerytów do 75% ich oszczędności emerytalnych to nie jest GIGANTYCZNE ZŁODZIEJSTWO?!
  • 2008-08-27 12:00 | Leszko

Autor nie poda źródła, GUS podaje tak samo.
    Tylko przy wyliczaniu emerytur wg nowego systemu bierze się pod uwagę założenia nie mające nic z rzeczywistością.
    Tak, by przyszli emeryci wykorzystali max 1/3 "swoich" oszczędności emerytalnych. A co z resztą? Ano, pochłonie ZUS pospołu z prywatnymi zakładami emerytalnymi.
    Ot, taki nowy sprawiedliwy system emerytalny.
  • 2008-08-27 12:01 | Leszko

GUS podaje tak samo - miałem na myśli, że podaje 71 lat.
  • 2008-08-27 17:49 | Zwolennik UPR

Matematyka się kłania...panie Redaktorze

Jesli majac w wieku 65 lat 340.000 na koncie, biorąc dajmy na to z tej kupki 2.000 miesiecznie, przez rok odejme z tego 24.000. Ile zostanie? Ano 316.000. Jesli odlozymy te pieniażki na nawet najnizsze obecnie oprocentowanie, czyli 5%, to juz w nastepnym roku, na samym starcie bedzie na mojej kupce bedzie 331.800. Itd...Nalezaloby sie wiec zastanowic ile realnie ubywa z mojego konta biorac miesiecznie emeryture w wys. 2.000??? Ano nie 24.000 ale 8.200!No ale coż, kazdy niech sobie sam policzy. Ja uwazam, jak zresztą o wielu wielu juz lat UPR, że wszelkiego rodzaju PRZYMUSOWE skladki emerytalne, i nie jest istotne czy skladane na konta państwowycz czy prywatnych firm, sa zwykłym złodziejstwem!!! Bo jesli np. umre nie w wieku 80 lat, jak chcialby pan redaktor, ale dajmy na to w wieku 66 lat- to kto odziedziczy caly ten MOJ DOROBEK??? Co innego jesli odkladalbym pieniazki na moje wlasne konto...wtedy nikogo nie interesuje, czy bede zyc 45, 66, czy moze nawet 80 lat....tak czy inaczej pieniadze ktore by po mnie zostaly, odziedziczyla by w CALOSCI moja RODZINA. A tak?? Pozdrawiam wszystkich zdrowo myślących, czyli z pewnoscia nie pana redkatora.
  • 2008-08-27 21:02 | Witold Orłowski

Szanowni Państwo,
    Widzę, że masowo padacie ofiarami pewnej bardzo typowej pomyłki w interpretacji danych statystycznych.
    Średni wiek życia w Polsce wynosi rzeczywiście 70,9 lat dla mężczyzn i 79,6 dla kobiet (wg GUS w roku 2006; CIA Factbook podajew nieco wyższe szacunki dla roku 2008). Proszę jednak pamiętać, że na liczbę tę wpływa stosunkowo wysoka śmiertelność odnotowywana wśród noworodków i małych dzieci, których tak czy owak emerytury nie dotyczą. Osoby, które zdołały dożyć wieku 15 lat, mogą już oczekiwać życia o przeciętnej długości 71,6 (mężczyźni) i 80,1 (kobiety) - czyli tzw. przeciętne dalsze trwanie życia wynosi odpowiednio 56,6 i 65,2 lata. A jeśli ktoś dożył 60 roku życia, jego przeciętne dalsze trwanie życia wynosi odpowiednio 17,7 i 22,8 lat (czyli mężczyzna dożywa przeciętnie 77,7, a kobieta 82,8 lat). Osoby, które chcą to sprawdzić odsyłam do Rocznika Statystycznego GUS za rok 2007, tab. 29 na str. 214.
    Mam nadzieję, że ta informacja rozwiewa Państwa wątpliwości. Proszę się jednak nie martwić - popełnili Państwo błąd bardzo popularny; sam słyszałem pewnego profesora ekonomii, który mówił to samo.
    Z wyrazami szacunku,
    Witold Orłowski
  • 2008-08-27 22:56 | janina

Re: A jak opodatkują emerytów z zagranicy ?

To dopiero ma być cyrk ? Redakcja powinna się zapoznać z umową międzynarodową zawartą między rządem Tuska , a Ameryką . Umowa dotyczy "totalizacji" emerytur tych ludzi którzy wypracowali sobie emerytury w Poslce i w Stanach. Ci co czytali tą umowę już parafowaną, obawiają się że opadatkowanie tych emerytur , dawniej branych z dwu źródeł będzie bardzo niekorzystne dla tych emerytur. To jest ciekawy temat dla zwolenników globalizmu ?
  • 2008-08-28 10:13 | Leszko

Szanowny Panie,

dziękuję za informacje. Faktycznie, branie pod uwagę osób, które nie zaczęły wpłacać pieniędzy do ZUS/OFE, czyli statystycznie zapewne po 20 roku życia, nie jest zapewne uzasadnione (nie jestem fachowcem od statystyki, więc trudno mi zająć jednoznaczne stanowisko).

Tym niemniej, moim zdaniem, dokonuje Pan nadużycia, do wyliczeń wysokości emerytur przyjmując tzw. średnią przeżywalność po ukończeniu 65 roku życia i jeszcze twierdząc, że to rozwiązanie sprawiedliwe.

IMHO powinno się brać średnią przeżywalność od chwili rozpoczęcia płacenia na ZUS/OFE.
    Jak sam Pan przyznaje, wówczas tzw. średnia przeżywalność to ok. 72 lat dla mężczyzn (podaje Pan 71,6 lat dla 15-latków).

I tu jest pies pogrzebany - złodzieje z ZUSu, rządu, parlamentu - ogólnie, politycy - wyliczają, że średnia "przeżywalność" po osiągnięciu wieku emerytalnego to 15 lat, kiedy tak naprawdę - dla wszystkich mężczyzn płacących tzw. ubezpiecenia - wynosi średnio 7 lat. Powtarzam - licząc "przeżywalność" od momentu wejścia do tego upiornego systemu tzw. "ubezpieczeń społecznych" i rozpoczęcia gromadzenie he he he "własnego kapitału emerytalnego".

Faktycznie, przy takim ujęciu statystyczny mężczyna jest okradany tylko na jakieś 55% swojego kapitału emerytalnego, a nie na 65% (rachunki z głowy, przybliżone).

Bo przecież spora część mężczyzn (czytałem gdzieś, że ponad 40%), w ogóle nie dożywa wieku emerytalnego? Co się dzieje z "składkami emerytalnymi"?

Bo przecież tego, na czym położy łapę ZUS, rodzina nie dziedziczy, nieprawdaż? I po tym co tzw. liberałowie z PO robią z OFE, nie ma Pan chyba wątpliwości, że przy pierwszej nadarzającej się okazji zlikwidują też dziedziczenie kapitału w OFE?

Czy pozostali emeryci skorzystają z pieniędzy wcześniejszych nieboszczyków? W nowym systemie - przecież nie, wszak każdemu wylicza się emeryturę w oparciu o ich własny kapitał emerytalny - ani grosza więcej. Więc niewykorzystany kapitał emerytalny stanowi extra-bonus dla ubezpieczyciela: ZUS, a wkrótce prywatnych zakładów emerytalnych oraz - jak wkrótce zlikwidują dziedziczenie kapitału z OFE - dla PTE.

Mam nadzieję, że ta informacja rozwiewa Pana wątpliwości co do charakteru obecnego systemu emerytalnego. Proszę się jednak nie martwić - popełnia Pan nadużycie bardzo popularne wśród naszych elit; nie tylko przez profesorów ekonomii (aczkolwiek ci - parafrazując prez. Chiraca, marnują znakomitą okazję, by nie zabierać głosu).

Z wyrazami szacunku,
    Leszek Kozłowski
  • 2008-08-28 15:14 | Witold Orłowski

A czy Pan naprawdę sądzi, że te 5% które dostaje Pan z banku to REALNY wzrost kapitału? A inflacja (obecnie 4.8%)? Realnie na koncie dostaje Pan koło zera odsetek, a nie żadne 5%!!!! Postępując według Pańskiej recepty rzeczywiście mógłby Pan po 15 latach nadal pobierać z konta nominalną kwotę 2000 PLN, tyle że ich realna wartość spadłaby przy inflacji 5%/rok o około 60%. Ekonomia się kłania...

Pozdrowienia,
    Witold Orłowski
  • 2008-09-02 21:35 | Marek Capinski

Zalozenie ze stopa inflacji jest rowna stopie lokaty bankowej nie wydaje sie poprawne. Stopa lokaty jest zawsze wyzsza. Trzeba brac pod uwage jednolite wielkosci: albo obie chwilowe albo obie usrednione, dlugoterminowe. W swoje odpowiedzi Pan miesza chwilowa inflacje z dlugoterminowa stopa lokaty.

Zakladajac inflacje 3% (w miare rozsadna liczba w tak dlugim terminie), stope wzrostu plac 4%, stope lokaty bankowe 4% otrzymujemy emeryture na poziomie 57% ostatniej placy. Co nie jest zle jesli od niej nie placimy ZUS ani podatku (a nie powinnismy, gdyz pochodzi ona z naszych opodatkowanych oszczednosci). Zakladam ze w okresie pobierania emerytury rosnie ona zgodnie ze stopa inflacji.
    Aby to policzyc wystarczy znac wzor na PV rosnacej renty okresowej.

To co ciekawe to fakt ze wynik nie zalezy od poziomu stop ale od ich roznic. Przy stopach 5%, 6%, 6% odpowiednio mamy 56.94% zamiast 57.02%. (Sluze plikem w Excelu).

Pozdrawiam
    Marek Capinski
  • 2008-09-03 18:00 | Witold Orłowski

Widzę zbliżenie stanowisk: z kapitału 316 000 po pierwszym roku emerytury nie dostaje Pan już 16 000 PLN odsetek, jak twierdził Pan poprzednio, ale realnie ok. 3 000 (n.b. niełatwo znaleźć lokatę, która by Panu gwarantowała 1% powyżej inflacji). Jeśli Pan teraz jeszcze odejmie od tego podatek Beli, wyjdzie Pan w najlepszym razie na zero.
    Pozdrowienia,
    Witold Orłowski

PS. Moje wyliczenia miały oczywiście wyłącznie charakter szacunkowy - chodziło tylko o pokazanie, że 340 000 PLN kapitału na koncie to nie aż tak wiele, jak się ludziom wydaje, jeśli ma starczyć na kilkanaście lat wypłacania emerytur.
    WMO
  • 2008-09-04 09:01 | Marek Capinski

Nieporozumienie: ja nie jestem autorem komentarza "Matematyka sie klania... Panie Redaktorze" podpisanego "zwolennik UPR".

Lokaty: nie zgadzam sie z Pana twierdzeniem. Dzis inflacja wg Pana 4.8%, Znalezc lokate terminowa 7% nie jest trudno, Minus Belka daje 6.3%. Nb mowimy o rozwiazaniach dlugoterminowych, Podatek Belki nie jest wieczny.

Nb wysokosc kapitalu rowniez sie nie zgadza. Jak Pan wyliczyl te 340 tys pozostaje dla mnie tajemnica.
    Prosze o kontakt e-mailem to wysle Panu moj plik w Excelu.

Pozdrawiam
    Marek Capinski