Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Cztery nas jest

(28)
Jeśli podstawówka w Łukowie nie jest wyjątkiem wśród polskich szkół, jeśli tacy ludzie w nich uczą, to...
  • 2008-09-21 13:27 | Andrzej M

Re: Cztery nas jest

W miasteczku takim jak Łuków to anarchia, mobngi i nienawiść wśród nauczycieli jest dominującą cechą. Jak można nie zajmować się łajdactwem jak pracuje się siedemnaście godzin tygodniowo po 45 min. a w roku 6 m9esięcy pracy. Srodowisko nauczycieli jest mi znane z autopsji i jest szczególnie zdemoralizowanym.
  • 2008-09-21 13:55 | wladimirz

Red.Barbara Pietkiewicz zaczyna swój reportaż z aktualnego numeru o konflikcie w Łukowskiej szkole pytaniem:"Jesli podstawówka w Łukowie nie jest wyjątkiem wsród polskich szkól, jesli tacy ludzie w nich uczą, to..."
    Otóż na pewno nie jest to wyjątek, a raczej regula.Nie jest to też kwestia ludzi tylko mechanizmów(!!!). Jesli dyrektor szkoly i ona sama nie są oceniani za efekty swej pracy, jesli, co więcej, jakosć pracy szkoly nie ma żadnego wplywu na losy(awanse, podwyżki, nagrody,powtórna nominacja, degradacje, dymisje)dyrektorów, a za ich posrednictwem nauczycieli, to o tych sprawach muszą decydować inne czynniki.Bo w końcu ktos zostaje nagrodzony, awansowany, zwolniony, przeniesiony etc. Skoro jakosć i,szczególnie,efekty pracy nie są istotne to zamiast nich decydują uklady, donosy i inne intrygi. Bohaterka reportażu(takie odnioslem z niego wrażenie!) akurat miala lepsze kwalifikacje i chyba lepiej pracowala od swoich ustosunkowanych koleżanek, ale nawet te wyższe kwalifikacje poslużyly za pretekst do niechcianego przez nią przeniesienia do przedszkola.Chyba stanowila dla nich niewygodne tlo.Szkola byla dla nie j calym życiem, a dla nich - miejscem dorobienia do pensji męża.Co do zas ich poziomu odzwierciedlonego w nagraniach to oczywiscie bywają mniej lub bardziej wyrafinowane. Z ujawnionych jednak przy różnych okazjach nagrań naszych polityków szczebla centralnego (znacznie mniej licznych, zdecydowanie lepiej wynagradzanych oraz w końcu dobieranych w wyborach!) wynika, że często ich poziom nie odbiega od poziomu tych nauczycielek.
    Jest oczywiście i inny powód-ilościowa (dlugość lat nauki) rozbudowa szkolnictwa poza możliwości i potrzeby naszego kraju oraz podobne standardy w krajach o wiele bogatszych.Dzieki temu administracja jest nastawiona na ilość i strone formalną, a nie jakość i mamy 600tys.byle jakich nauczycieli.
  • 2008-09-21 14:15 | Juralewicz

Przerazil mnie ten artykul. Opisane panie nauczycielki powinny byc pozbawione prawa wykonywania zawodu. Typowa malomiasteczkowa koltuneria. Czeslawa nie miala szans na zaden ruch w tej szkole. Ciekawi mnie dalszy ciag tej historii. Jestem szczesliwa, ze moj syn mial poczawszy od przedszkola, wspanialych nauczycieli. Pytam, kto dal w ogole dyplomy tym 4 obrzydliwym pseudo nauczycielkom. Gdzie jet dyrekcja, kuratorium? Kto poniesie konsekwencje tej sprawy? Doprawdy wspolczuje dzieciom i ich rodzicom, takiej szkoly.
  • 2008-09-21 14:46 | wladimirz

I jeszcze jedno.Dla bohaterki tej historii praca byla calym życiem.Dla jej koleżanek tylko formą dorabiania do mężowskiej pensji.Tym bardziej byla niewygodna!
  • 2008-09-21 14:51 | tsubaki

Gnojowisko nie oswiata

W szczegoly nie wchodze. Tamte cztery panie wyrzucic za urzywanie brzydkich slow. Watpie zeby po takim rynsztoku w pokoju nauczycielskim mozliwe bylo przejscie w mig na kulturalny jezyk polski jakim winny sie zwracac do dzieci. Plugawy jezyk nie tak latwo wytrzeboc.Podejrzewam, ze jakby dobrze dzieci popytac to i one moze nie kur...mi ale na pewno podobnych zniewag doznaja od "czterech pan".
    A Pani Czesi jakis dyplom za zwalczanie plugastwa w oswiaci, temu radnemu tez.
  • 2008-09-21 16:06 | bea

Jestem wstrząśnięta po tym, co przeczytałam. To już nawet nie jest poziom magla, to zwykły rynsztok i margines !
    I tacy ludzie uczą nasze dzieci !?
    Oczywiście, nie należy uogólniać, bo można skrzywdzić w ten sposób innych prawdziwych pedagogów, ale z takim chamstwem i zawiścią w tym środowisku (!) jeszcze się nie spotkałam.
    Jestem matką dwóch synów i zdarzało mi się obserwować w szkole nierówne traktowanie uczniów. Nauczyciele inaczej podchodzili do tych, którzy mieli dobrze sytuowanych rodziców, a zgoła inaczej do dzieci z rodzin biednych, a tym bardziej patologicznych.
    Mówienie po nazwisku, okazywanie swojej wyższości, podkreślanie na każdym kroku swojej przewagi nad uczniem, obarczanie problemami płacowymi, nie mówiąc o wyzywaniu od "głupków" , ":debili", "nieuków", to tylko kilka przykładów "pedagogicznego" podejścia nauczycieli. Ale coś takiego?! To obrzydliwe !!!
    Tak zachowują się osoby, którym oddajemy nasze dzieci? Które kształtują przyszłe pokolenia? Które aspirują do bycia elitą? To jakiś horror !!!

Życzyłabym sobie, aby Pani Minister Hall lepiej przyjrzała się temu problemowi, w kontekście płacowych (i nie tylko) żądań nauczycieli.
  • 2008-09-21 17:46 | łodzianin

Zbieranina, kołtuneria, strustrowane towarzystwo wzajemnej adoracji, pedagodzy od siedmiu boleści.
    A co na to Pan Broniarz- szef ZNP ?
    Co na to minister Hall?
    Nich ktoś w końcu "oddzieli ziarna od plew".
    Nie zgadzam się na utrzymywanie z moich podatków takich pseudo nauczycieli !!!
  • 2008-09-21 18:32 | matka

Tylko systemowe zmiany !

Oczekuję na systemowe rozwiązania min. Hall. Podpowiadam: proszę zacząć od przeprowadzenia ogólnopolskiej anonimowej ankiety wśród rodziców i dzieci, jak oceniają pracę nauczycieli i ich stosunek do uczniów.
    Mówi się o złym zachowaniu uczniów, ale jeśli takich przykładów zachowań "nauczycieli", jak w Łukowie, jest więcej ( a niestety, mam powody przypuszczać, że tak jest), to skąd mają czerpać wzory?
    System weryfikacji do zawodu nauczyciela jest chory i wymaga natychmiastowej zmiany.
  • 2008-09-21 18:48 | purpel

skandal, ale takie rzeczy się dzieją na prowincji i nikt na to nie ma wpływu. Najczęściej jest to koszenie wybijających się nauczycieli przez resztę "pokoju nauczycielskiego, ktorzy wychodzą ponad szereg proponując coś więcej niż wymaga tego program..
    Ale tu juz doszło do działań zagrażających życiu. Mobbing powinien być karalny

Weryfikacja profesji nauczycielskiej zbliża się wielkimi krokami, takie działania tylko powinny wzmacniać sanację tego zawodu/pasji/powołania?!!!

Związki zawodowe powinny zająć się takimi patologiami, a nadzór przy okazji sprawdzić czy te panie były na protestach i czy strajkowały w celu wymuszenia, słusznych, zresztą podwyżek dla nauczycieli.

Prawdę mówiąc MEN czy kuratoria oświaty nie są zainteresowane oświatą tylko biurokracją i walką o przeżycie (polityczne-kuratoria).
    Brawo, Polityka!!!!
  • 2008-09-21 20:07 | agnieszka

przerażające.
  • 2008-09-22 00:33 | Student

wystarczy spojrzeć na to, kto zostaje w tym kraju nauczycielem. 90% to nieudacznicy, którzy do niczego innego się nie nadają. Nauczycieli z powołania ze świecą szukać. Jaki normalny, w miarę zdolny absolwent zdecyduje się na prace w takim szambie. Do tego dochodzi jeszcze fakt, ze na prowincji posady przyznawane są wg niczym nieskrepowanego kumoterstwa. Wszelkie reformy nic nie zdziałają, kiedy nauczyciel ma w nosie zachęcanie dzieciaków do poznawania świata.
  • 2008-09-22 13:58 | Magda

Dobrze,że choć uczniami nie walczyly!!!

Wbrew pozorom panie wcale nie osiągnęly dna moralnego - nie walczyly uczniami.Może dlatego,że miejscowość mala a uczniowie mają rodziców;-)W dużych miastach często zdarza się,że walczący z koleżanką nauczyciele po prostu prześladują jej najlepszych uczniów.Jak ktoś ma u niej 5 czy 6 to jest na różne sposoby dręczony przez jej przeciwniczki!!!To(niszczenie dzieci!) uważam za gorsze od ataków wprost na nauczyciela!!!
  • 2008-09-22 14:23 | Elżbieta Z.

Jestem przerażona! Mój wnuk chodzi do tej szkoły, do klasy zerowej
  • 2008-09-22 18:30 | aa

Nic mnie nie zdziwi. Ze niby to tylko prowincja...he he Pracowalam w "renomowanym" liceum, gdzie uczyl facet , ktory mial burdel, czy jak kto woli agencje towarzyska...ja jako zoltodziob sie dowiedzialam ...to pewnie dyrektorka tez wiedziala.
    Moje starsze kolezanki szpiegowaly mnie, zamykaly pomoce naukowe przede mna na klucz i wyglaszaly do dzieci poglady, ze raczej taka mloda to ich do matury nie przygotuje.
    A wszystko robily od tak...jak mi jedna powiedziala, bo kazdy musi swoje przecierpiec w szkole.
    A gdy zwolnilam sie , panii dyr z trudem powstrzymala sie, zeby mnie nie strzelic w twarz, bo od zwalniania to jest ONA. Na odchodne jescze od pana ( tego od burdelu) dostalam propozycje super wakacji w zamian za przewiezienie komus paczuszki.
    Szkola pnie sie w rankingach, wiec moze wszystko bylo/jest ok. A szanowne cialo pedagogiczne jezdzi po mlodych, zeby odreagowac dawne cierpienia lub kompleksy i tak wyciska z nich wydajnosc.
    Mobing? dobre sobie
    One wspaniale, wyksztalcone z dorobkiem 20/30 letnim ,maja pewien poziom ...he he
    Sadze, ze wielu by sie zalamalo, gdyby tak ujawnic z wiekszosci pokojow nauczycielskich rozmowy inteligentow , za jakich sie maja polskie nauczycielki.
    Nie pracuje w szkole od 9 lat, choc bardzo lubie uczyc , nie chce do konca stracic wiare w ludzi.
  • 2008-09-23 15:22 | zzc

Jeszcze jeden artykuł uogólniający sytuację w oświacie.A przecież warto zadać sobie pytanie,czy reforma pani Hall oddająca oświatę w ręce samorządu jest trafiona? Jeśli tak się stanie,to dopiero wówczas sytuacja opisana w artykule stanie się normą. Komu samorządy oddadzą szkoły? Oczywiście,swoim. To już chyba ostatnie miejsce,na którym po sprywatyzowaniu można w gminie zarobić. A kogo się zatrudni w tych szkołach? Oczywiście,swoich.Na dokładkę będzie bardzo fajnie,bo nie będzie obowiązywać Karta Nauczyciela i będzie można płacić "po uważaniu" czyli dobrze swoim, kiepsko nieswoim ..Ciągle czekam na rzetelną analizę pomysłów minister Hall, a nie na tego typu artykuły zamiast niej.A jest nad czym się zastanawiać. Dlaczego POLITYKA zniża się do poziomu FAKTU ?
  • 2008-09-23 19:48 | jasminka

jeżeli nauczycielki robia kolezance z pracy kawaly na poziomie dzieci z gimnazjum to co wymyslą dzieci żeby obrzydzić życie nauczyciela? to chore... to jest normalne ze w nie każdym miejscu pracy jest cudowna atmosfera ale żeby z premedytacja wrzucać komuś psie gówno do kieszeni! te nauczycielki maja chyba problemy. Polecam przebadanie ich przez psychologa...ba! psychiatre....
  • 2008-09-24 17:59 | Bilcia

Jeśli chodzi o statystykę i te 90% to się nie zgodzę. Jestem pedagogiem i to z zamiłowania i znam wielu takich ludzi jednak przyznam rację co do kumoterstwa na prowincji. Dlaczego mnóstwo osób, ktore są zdolne, wykształcone i chętne do pracy pomimo takiego wynagrodzenia nie chcą przyjmowac do pracy w szkole ? Bo nie mają znajomości. Znam osobiście taki przypadek , gdzie została do szkoły zatrudniona osoba, która nie miała nawet wykształcenia pedagogicznego ale znała kogo trzeba a niby w Polsce jest ustawa, że nawet jednej godziny nie można wykładac bez studiów kierunkowych. Tyle się czyta o zamknietym klanie prawników, lekarzy etc a co z nauczycielami? to jest dopiero klika nie do przebicia. Dlaczeo o tym nikt nie pisze w jaki sposób otrzymuje sie w POlsce- zwłaszcza w małych miastach etaty w szkolnictwie?
  • 2008-09-24 21:24 | Bilcia

Uważam, że obok problemu zamkniętych klik prawników czy lekarzy, ktoś powinien napisać o nauczycielach. To jest dopiero szerzący sie nepotyzm a w niektórych przypadkach - zwłaszcza na prowincji- jawne łamanie prawa. Znam osobiście przypadek gdzie zatrudnili osobę bez wykształcenia pedagogicznego na stanowisko nauczyciela w-fu, tylko dlatego, że ta osoba znała kogo trzeba. Potem się denerwujemy, że takie rozmowy w pokoju nauczycielskim czy taki a nie inny poziom nauczania skoro kadra totalnie w niektórych przypadkach nieprzygotowana do zawodu.
  • 2008-09-24 23:16 | różyczka

kawał to zrobiła druga strona ,z premedytacją podsłuchiwała 15 miesięcy, dość długo bo aż 15 miesiecy (czytałam w innym artykule) a dowody na owy wkladzik i inne są czy nie ma?Nie pisze sie o tym .Kogo tu badać? Coś tu nie gra.Rozejrzyjmy się może i nas już ktoś podsłuchuje!
  • 2008-10-08 20:05 | i.

100% prawdy po środowisku nauczycielskim. Ciemnota i ograniczenie. Są oczywiście szczytne i piękne wyjątki, ale to jednostki...
  • 2008-10-28 01:04 | Obiektywny

Czy ktoś jest wśród ty ch osób bez winy ???,
    Pani , która podsłuchiwała (...) nie powinna robić takiej afery,
    wszystko to zaszkodziło szkole (...)zrobiło z niej " bagno "!.
    Szkoła w tym wszystkim jest najważniejsza,szkoła utraci ła "dobre imię "
    Dziwne też jest to,że nie jest powiedziane w nagraniach do kogo się
    odnoszą słowa.
    Wszystko to napawa śmiechem i dziecinadą, mówić też różne rzeczy można:)))
    GDYBY TAK ,KAŻDEGO PODSŁUCHAĆ (...)
  • 2008-10-28 13:31 | MATKA

Nauczycielka ,która wszystko to nagrała , nie umiała w inny sposób rozwiązać
    problemu, jaki miała z nauczycielkami... (co świadczy o jej słabości), nie umiała
    zapytać wprost..., robiąc taka aferę nie myślała o konsekwencjach, załatwiła
    swoją prywatną sprawę, nie szczędząc szkole (dzieciom i rodzicom)upokorzenia.
    chcąc nie chcąc wmieszała w to wszystkich,nie okazała mądrości.
  • 2008-11-06 14:03 | a

Nie rozumiem celu tego artykułu. W nijaki sposób przedstawia problem, dotatkowo ironiczny wydźwięk tekstu sugeruje aby nie traktować sprawy poważnie
  • 2008-11-22 08:57 | fach

niestety, najgorsze jest to, że w małych, czy średnich miejscowościach wszyscy się znają, albo chcą się znac na siłę, dlatego cwaniactwo, knajactwo, obłuda itd. zawsze wygra. Żyjemy w głupich czasach
  • 2009-01-02 01:08 | Ryszard P.

TAKIE NAUCZYCIELKI TO TYLKO DO KAMIENIOŁOMÓW WYSŁAĆ. PROSZĘ SIĘ ZASTANOWIĆ CZEGO ONE NASZYCH DZIECI UCZĄ. TO NIE ODNOSI SIĘ DO WSZYSTKICH PAŃ,TYLKO DO TYCH DEBILNYCH IDIOTEK CO MACZAŁY RĘCE W SPRAWIE PANI CZESŁAWY.JA NIE WIEM JAKIMI DOWODAMI PANI CZESŁAWA MA SIĘ POSŁUŻYĆ ŻEBY DOWIEŚĆ SWOJEJ RACJI W TEJ SPRAWIE.JA OSOBIŚCIE WSPÓŁCZUJĘ P.CZESŁAWIE.
  • 2009-01-19 08:57 | KTOŚ

"CO TO , za ptak - co w swoje gniazdo s..",
  • 2009-04-22 23:16 | rozżalona

Bardzo przykro o tym mówić ale nie tylko na prowincjach takie rzeczy się dzieją w miastach takich jak Lublin też. Osobiście mogę zaręczyć na własnym przykładzie, że istnieją kliki a wysokie urzędy oświatowe w tym uczestniczą albo udają, że o niczym nie wiedzą i po cichu pozwalają na takie rzeczy. Do liceum renomowanego z miasta mogą chodzić dzieci z niską punktacją bo mają rodziców lekarzy i nie jest ważne ,że ktoś ma punktów więcej.Również konkursy na dyrektorów to fikcja.Urzędy dostają znajomi a potem obsadzają swoimi etaty- strach coś powiedzieć nawet jak się ma rację bo za otrzymane stanowisko w prezencie zagłosuje się tak, żeby wszyscy byli zadowoleni oprócz tego co ma rację. W przypadku p. Czesławy też tak było. Miała rację to była niewygodna!!!!!!!!!!! Gdzie jest dyrektor tej szkoły po co on tam jest!!!!!!!!!!!!! Gdzie KURATORIUM!!!!!!!!!!!!!! im też to na rękę z tego wnioskuję .A gdzie MINISTERSTWO!!!!!!!!!!!!!!!!!! To już zaszło za daleko należało by się temu przyjrzeć i w końcu stanąć po właściwej stronie !!!!!!!!!!!!!!Nauczyciele może są źli ale nie uogólniajmy.Może czas by,,Te cztery" przestały zaśmiecać polską szkołę.
  • 2009-08-30 01:54 | mariola

Umiała, tylko to "ciało pedagogiczne" tak jej życie utrudniło i taki chody miało że nie mogła postapic powaznie. Te nauczycielki co ja gnębiły to normalnie wylać na zbity pysk z tej szkoły, szmaty jedne. I tym g...które jej chciały wsadzic ryje natrzeć! No tak-CAŁY ŁUKÓW.Kretacze i manipulanci!