Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Z pomostu w przepaść

(18)
Rząd, związki i opozycja nie dogadają się w sprawie emerytur pomostowych. Politycy i liderzy związkowi, którzy stale prowadzą jakieś kampanie wyborcze, ignorują dramatyczne fakty.
  • 2008-10-10 03:39 | Janina

Re: Młodzi emeryci jak w sanatorium dla frustratów

To jest wynik polityki rządu z lat kiedy łagodzono napięcia społeczne wynikające z bezrobocia 20 procentowego. Wysyłano naród na emeryturę . Teraz trzeba to zmienić , ale rząd Platformy chce dotrwać do końca kadencji unikając napięć . To jest właśnie styl sprawowania władzy w Polsce . Polityk polski to wasal realizujący polecenia z zewnątrz
    i tchórz bojący się przeciwstawić mediom , które są własnością kapitału obcego. Jak się patrzy na tych facetów , to przypomina się piosenka "gdzie ci mężczyźni" ?
  • 2008-10-10 08:14 | Waz

Re: Z pomostu w przepaść

Mam 25 i chcę mieć trójkę dzieci. Ale nie chce żeby utrzymywały one młodych emerytów więc za kilka lat z całą rodziną zwyczajnie wyemigruję jeśli nic się nie zmieni. Państwo polskie jeszcze może się postarać żeby zobaczyć chociaż część moich pieniędzy. W takim systemie jak obecnie nie chce i nie będę żył.
  • 2008-10-10 09:46 | robol

Pracując od 34lat w szczególnych warunkach - szkodliwych ze względu na hałas, zapylenie, kontakt z ołowiem (produkcja koncentratu) , oraz uciążliwych ze wzdlędu na ruch ciągły i system 4-brygadowy i 3 zmianowy, gdzie pracuje sie praktycznie w każde święta, w każdą sobotę i w każdą niedzielę, spodziewam sie, że społeczeństwo, na rzecz którego tak haruję, sfinansuje mi emeryturę wcześniejszą i ze względu na powyższe , uważam, że mi się to należy!
  • 2008-10-10 11:15 | Mloda Polka

narazie bez rodziny

Mam 25 lat, skonczylam studia no i wlasnie rozpoczelam moja kariere zawodowa. Nie zazdroszcze kolezanka, ktore sie juz ustatkowaly, tzn wyszly za maz, maja dzieci. Wiekszosc korzysta z pomocy rodzicow. Jedna kolezanka zyje z mezem i dzieckiem w jednym pokoju, o wlasnym mieszkaniu narazie nie mysla. Wiem, ze po urodzeniu dziecka czesto bardziej oplaca sie zostac z nim w domu niz poslac do przedszkola. Przykro mi kiedy patrze ile poswiecen od nich wymaga posiadanie rodziny. Ja nie jestem na to gotowa. Kiedys wydawalo mi sie, ze jak bede miala 25 lat, zaczne myslec o rodzinie. Teraz nie wiem czy dalabym rade ja utrzymac.
  • 2008-10-10 11:49 | Sed

Skoro tak ciężko pracujesz to z pewnością odpowiednio zarabiasz a więc oszczędzaj sobie na starość. A najlepiej zmień pracę - na całe szczęście nikt Ci nie broni - na taką która nie niszczy zdrowia i po kłopocie.
  • 2008-10-10 13:14 | ŹdŹsio

bez szans- pytanie do narodu

Witam. Szanowny ludzie, który chcesz kolejnego dnia wolnego od pracy! Pomyśl, i tak jak sie zestarzejesz to nie zobaczysz grosza z emerytury, bo system upadnie. Wiec poki co pracuj uczciwie i odkladaj kase, a nie chcesz bumelowac. Ty dziadowski ludzie! polaki, kurde, opanowac sie i wziasc za siebie!
  • 2008-10-10 15:00 | Prudent

To zorganizuj wiec z poparciem dla propozycji rządu.
    Do tej pory wszystkie partie, związki zawodowe oraz Prezydent walą w rząd jak w bęben za ograniczanie przywilejów emerytalnych.
    Nawet ostatni sondaż pokazał, że Polacy chcą powiększenia przywilejów

Czy rząd ma działać przeciwko wyborcom? Mimo to walczy o ograniczenia
  • 2008-10-10 21:30 | Z.O.

Kolejny artykuł ogłupiający ludzi. Państwo zabiera lwią część moich zarobków. Płace dwie składki, a mogę korzystać tylko z jednego świadczenia. Z mojego etatu składki odprowadza pracodawca i ktoś śmie pisać, że na emeryturze będę utrzymankiem? W artykule pani redaktor przemyca część prawdy. Pewnie, że po odebraniu "przywilejów" trzeba będzie wydłużyć wiek pewnie do 70 lat. Bo system jest zły. W nim nigdy nie będzie pieniędzy. Niestety zarabiamy za mało na III filar. Zresztą po oszustwie z OFE trudno będzie ludzi przekonać. Mam w nosie państwową emeryturę. Oddać moje składki ze zwykłym oprocentowaniem. Sam sobie poradzę. Ktoś powie - demagogia. A co mamy w tym artykule? Pani redaktor pisze o wspaniałej reformie Buzka. A kto kłamał w sprawie OFE? To miały być moje pieniądze. O emeryturach należało pomyśleć w czsie gdy prywatyzowano najlepsze polskie przedsiębiorstwa. Stworzyć z tego fundusz inwestycyjny i zarabiać. Na koniec. Pani redaktor nauczyciel nie przechodzi na emeryture po 20 latach. Do tego musi dołożyć jeszcze dziesięć. Może mieć w tym 5 nieskładkowych ale głodową emeryturę. Więcej fachowości i obiektywizmu. bo ja nad władzą nie będę się rozczulał. Zresztą politycy na to nie zasługują.
  • 2008-10-11 06:37 | wladimirz

Skąd wiadomo jak będzie wygladal rynek pracy za 40 lat???;-)))))

W XIX wieku martwiono się na serio kwestią utylizacji końskich odchodów.Dziś Francja ma wiele problemów, ale akurat nie ten.W przypadku rynku pracy za 40 lat postępująca gwaltowanie informatyzacja i robotyzacja spowoduje,że praca (najczęściej wymagająca najwyższych kwalifikacji intelektualnych nie dajacyh się zastąpić komputeterem itp.)bedzie dla 20% sily roboczej.Z resztą trzeba będzie coś zrobić;-) "Troska" o przyszle pokolenia to chęć calkiem aktualnego(!!!)zaoszczędzenia środków na kolejne samochody świty pana prezydenta i ,generalnie, rozbuchaną u nas ponad wszelką miarę biurokrację.
  • 2008-10-30 14:06 | Binarek

Stanowiska pracy, gdzie rzeczywiście są uciążliwe warunki pozostają w puli "z uprawnieniami" do wcześniejszych emerytur
    Nie siej paniki

Tu chodzi głównie o "górników zzabiurkowych" :)
  • 2008-10-30 15:48 | zzc

Pani Solska. O ile mnie pamięć mnie nie zawodzi ,w momencie konstruowania nowego systemu emerytalnego,przestrzegała Pani przed jego ułomnościomi. ( artykuł "Nędza kobiet",wiele lat temu)) Co się zmieniło od tego czasu,że jest Pani za wprowadzeniem tego bubla? Właśnie pierwsze nędzarki mają otrzymać świadczenia wg nowych zasad. Nauczyciele,którzy mogliby teraz odejść z emeryturą 1200-1300 zl,odejdą 5-10 lat później z emeryturą 600-700 zl. Proszę o komentarz.
  • 2008-10-31 02:56 | Januszek

Re: kobiety powinny być równouprawnione ..

Trzeba zmienić /wyrównać z mężczyznami/ wiek w jakim kobiety przechodzą na emeryturę .
    Przecież taka pani Olejnik, to bardziej twarda sztuka od 90 procent facetów, a taka pani Lis to męski typ i bezwględny , a jaki obłudny przy tym. Kobiety powinny przechodzić na emeryturę w tym samy wieku co mężczyźni i to już nie są żarty.
    Z wyjątkiem naprawdę uciążliwych zawodów, to cała reszta pracujących Polaków powinna się wstydzić przechodząc na emeryturę w tak młodym wieku .
  • 2008-10-31 06:37 | ARON

JA CIEZKO PRACUJACY 18 GODZ. DZIENNIE, MAM PLACIC PODATKI I PATRZEC JAK MLODZI EMERYCI SPACERUJA. SOCJALIZM SIE SKONCZYL. RZAD WINIEN BYC STANOWCZY, BO ZZ, BY WYDOILY BUDZET, A OPOZYCJA BYLABY ZADOWOLONA, BO CZYM GORZEJ TYM LEPIEJ DLA NICH.
  • 2008-10-31 11:14 | JAJO

Pozwalniać pracujących 'wcześniejszych' emerytów zatrudnianych w tych samych zakładach i na tych samych stanowiskach (oczywiście pobierają i emeryturę i pensję).
    Albo decydują się na emeryturę i WON!!. Tym samym zwalniają stanowisko dla młodych
    albo pracują do "normalnej" emerytury.
  • 2008-10-31 15:29 | ww

Pani redaktor, proste pytanie: czy polski PKB per capita będzie w przyszłości rósł?

Jeżeli tak, to w czym problem ze sfinansowaniem emerytur? Rozumiem, że koncepcja transferów socjalnych może być dziennikarzowi neoliberalnej prasy wstrętna, ale chyba można napisać to szczerze, nie kryjąc się za parawanem "ekonomicznej konieczności"?
  • 2008-11-10 12:40 | jerzy

Same Państwo jest nieuczciwe, broni własnych interesów, interesów urzędników, kadry kierowniczej i polityków. Po 2006 roku wszedł przepis, że można pobierać emeryturę i jednocześnie zarabiać bez ograniczeń, zachowując miejsce pracy.

Pamiętam, gdy jeszcze rok temu pracowałem w innej firmie dyrektor, który pobierał dość wysoką emeryturę (jego kapitał początkowy był ponad 150 %, a np. mój tylko 83%) mógł maksymalnie zarobić ok. 890 zł netto.
    Od 2007 podwyższył sobie pensję do 3000 netto i ciągle pobiera pełną emeryturę nie łamiąc przy tym przepisów. Ma 67 lat i dobrze się czuje i chce pracować.
    Takich przykładów mógłbym podać znacznie więcej. Dlaczego same Państwo uczy złodziejstwa? Pracy dla ludzi 50+ nie ma, ale ludzie, którzy mają wysokie stanowiska w firmach nabywają świadczenia emerytalne i korzystają z nich, nie przerywając pracy i zachowując dotychczasowe posady.
    Ludzie 50+, którzy nie mają pracy, dla nich ta niska pomostówka jest zbawieniem, jest jedynym źródłem utrzymania dla nich i często dla ich rodzin.
  • 2008-11-11 17:27 | andy

@robol
    Nie harujesz "dla społeczeństwa" tylko dla siebie. Taką sobie pracę wybrałeś to nie marudź tylko odkładaj na emeryturę.
  • 2008-11-12 20:09 | wladimirz

andy
    Są takie zawody, w których silą rzeczy, pracuje się dla spoleczeństwa.Mozna oczywiście przyjąć, że w tych zawodach też pracujący powinni stosować zasadę "Jaka placa...", To się już zresztą dzieje na coraz większą skalę - morale różnych slużb publicznych jest coraz gorsze.Czy na tym andy dobrze wyjdziesz - śmiem wątpić. W pewnych zawodach ludzie pracujący z przymusu pracują automatycznie źle.I tyle...