Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Wróżenie z moczu

(2)
Brak kontroli nad laboratoriami sprawia, że analiza tej samej próbki w różnych placówkach może dać diametralnie odmienne wyniki!
  • 2008-10-14 12:38 | mt7

Re: Wróżenie z moczu

Wyniki mogą się różnić i to bardzo wcale nie z powodu złej pracy laboratorium.
    Kilka lat temu uczestniczyłam w projekcie badawczym przeprowadzanym przez szpital kliniczny na zlecenie pewnej firmy szwajcarskiej.
    Chodziło o znalezienie grupy pacjentów z wysokim poziomem cholesterolu i po wyłonieniu odpowiedniej grupy poddaniu jej dalszym działaniom.
    Ustalanie, czy kwalifikuję się do grupy badawczej trwało miesiąc, pomimo, że wstępnie miałam wysoki poziom cholesterolu. Okazało się, że przed badaniem trzeba być kilkanaście godzin na czczo, czego żaden lekarz wcześniej, ani później, nigdy mi nie zalecał. Poza tym otrzymałam jadłospis z zaznaczeniem, czego nie wolno mi jeść, a jakie potrawy są pożądane. W czasie tego miesiąca musiałam zgłaszać się kilkakrotnie na pobranie krwi w celu ustalenia faktycznego poziomu cholesterolu.
    Tak przeprowadzone badania ustaliły, że wyniki mam w normie.
    Z tego wyciągam wniosek, że naprawdę miarodajny obraz składu krwi nie jest możliwy do osiągnięcia w warunkach praktykowanych przez służbę zdrowia. Wpływ czynników zewnętrznych jest tu decydujący.
    Dlatego rozśmieszyło mnie trochę święte oburzenie autora i głosy specjalistów.
    Chyba trzeba pouczyć przede wszystkim lekarzy, jak należy przygotować pacjenta do badań. A poziom tego przygotowania, to już jest całkiem inny horror.
  • 2008-10-18 11:57 | technik

Re: Wróżenie z moczu

"Gdy słyszę, że ktoś dopuszcza możliwość wpisywania z sufitu wyniku jakiegoś parametru, bo akurat zabrakło odczynnika, a laboratorium nie chce stracić klientów ..."

a ja bym chciała powiedzieć że spotkałam się z taką sytuacją w pewnym Instytucie w Warszawie, jak najbardziej państwowa placówka.
    A co do rozbieżności wyników, to czy ktoś się zainteresował w jakich jednostkach są podawane?