Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Julka i my

(59)
Jest bohaterką Wikipedii, forów internetowych oraz wzoru listu, który można wysłać do ks. Marka Gancarczyka z „Gościa Niedzielnego” przeciw „promotorom cywilizacji śmierci”. Julia ma lat siedem i pół. Śpi z mamą w jednym łóżku. Julka od ściany, żeby było jej cieplej, bo w domu nie ma ogrzewania.
  • 2008-10-16 22:53 | grzesznik

Re: Julka i my

Dobry tekst. Rzeczywistość nie jest taka czarno-biała i oby pani Tysiąc udało się wychować to i inne dzieci w godnych warunkach i samej przeżyć reszte życia szczęśliwie. To jednak nie zmienia faktu, że dla ludzi, którzy uznają prawo do życia każdego człowieka od chwili poczęcia do naturalnej śmierci, cała sprawa w Trybunale Praw Człowieka jest czymś niepojętym i absurdalnym. Trudno takiego precedensu nie ocenić moralnie i to robią media i Kościół. Nie można się o to obrażać. Oby to tylko nie było puste moralizowanie i używanie kogoś do własnych celów. A taki zarzut można postawić nie tylko obrońcom życia, ale też zwolennikom aborcji. A tego w tekście zabrakło.
  • 2008-10-17 09:46 | topolowka@gazeta.pl

Alicja Tysiac jest dzielna i odwazna kobieta. Skladam jej wyrazy szacunku i uznania. Jej i jej dzieciom i calej jej rodzinie zycze wszystkiego najlepszego !
  • 2008-10-17 10:29 | Teresa Stachurska

Serce się kraje. Czy my mamy Państwo,czy ledwie jego namiastkę, żeby nie powiedzieć - atrapę ? 29 m2 na pięć osób, 416 zł renty... Biedne dzieci, biedna matka, biedna rodzina, straszni my z tytułu artykułu, my którzy powinniśmy skutecznie wymagać od Państwa, od rządzących skutecznej pomocy matkom i ich dzieciom w trudnej sytuacji. Jest od kogo się uczyć w Europie, tymczasem kolejni rządzący zajmują się głównie grami ze sobą nawzajem i o siebie i swoje apanaże dbają nie zważając na przysłowiowe wióry jakie się wokół sypią. Alicja Tysiąc to kobieta heroiczna.
  • 2008-10-17 10:44 | mama

Jestm calym sercem z pania Alicja i jej dziecmi. Jest wspaniala matka.
  • 2008-10-17 11:36 | Paweł

Są w naszym codziennym życiu ludzie którym należny się kłaniać,zdejmować z daleka czapki z głów,nie przed purpura kardynałów czy berecikiem ojca Rydzyka,ale przed Panią Tysiąc ,za co? za jej każdy codzienny dzień ,za jej drogę do światła do miłości codziennej,jej kilka zdań może być cenniejsze niż kazanie o bożym miłosierdziu na mszy św ,bo często księża nie znaj miłosierdzia a tylko maja gęby pełne frazesów
  • 2008-10-17 12:43 | xymox

Można i trzeba się obrażać. Bo o zabijaniu nienarodzonych mówi instytucja która przez ostatnie dwa tysiące lat była największym katem i ludobójcą w historii świata. Nie mają i nigdy już nie powinni mieć moralnego prawa nikogo pouczać, a sens istnienia tej instytucji widzę tylko w tym aby przez następne dwa tysiące lat posypywali sobie łby popiołem i przepraszali za swoje zbrodnie.
  • 2008-10-17 13:43 | Aneta

oceniać moralnie, a i owszem niech oceniają ZJAWISKO. Każdy z takiej oceny mógłby wyciągnąć to ile jest w stanie udźwignąć i zrozumieć. A klechom pomieszało się ZJAWISKO z NAZWISKIEM i tak zamiast "pouczać" (cokolwiek to znaczy) sieją nienawiść. Dla mnie katolicyzm polaków to nienawiść.
  • 2008-10-17 14:01 | Nieprawdziwy Polak Niekatolik

Przerażająca hipokryzja, obłuda i bezmyślność społeczeństwa, klerykalizm i bezrefleksyjny dewotyzm pozwala klerowi na bezkarność, a dla zwykłych ludzi jest piekło potępienia przez tzw."Prawdziwych Polaków Katolików". Kto obroni życie przed obrońcami życia ?
  • 2008-10-17 15:00 | kjp

Zabijajcie wszystkich, Bóg rozpozna swoich

poszukajcie w sieci kto, kiedy i z jakiej okazji to powiedział, a dopiero potem zaczynajcie dyskusję o prawie tej instytucji do pouczania innych.
    Nie zapominajcie, że "wszystkich" znaczyło także małe dzieci, niemowlęta a nawet nienarodzone, w łonie matki.
  • 2008-10-17 16:01 | Wealth&taste

"To jednak nie zmienia faktu, że dla ludzi,
    którzy uznają prawo do życia każdego człowieka od chwili poczęcia do naturalnej śmierci, cała sprawa w
    Trybunale Praw Człowieka jest czymś niepojętym i absurdalnym." Między Bugiem a Odrą.
  • 2008-10-17 16:29 | grzesznik

sądząc po twoim imieniu nie mieszkasz miedzy Bugiem a Odrą, więc powinieneś wiedzieć, że kwestia aborcji dzieli ludzi na całym świecie a dyskusje są o wiele bardziej zażarte niż w Polsce. Jeśli o tym nie wiesz, to rozejrzyj sie dookoła, bo być może to nie POlska jest ciasna, tylko kto inny...
  • 2008-10-17 16:32 | grzesznik

człowieku, zioniesz nienawiścią znacznie badziej niż instytucja, którą o to posądzasz. Poczytaj trochę historii Kościoła, a przekonasz się, że to nie jest tak czarno-białe. Poza tym posłuchaj wiadomości o prześladowaniu Kościoła w Iraku czy Indiach, to może trochę łaskawiej spojrzysz na TE instytucję
  • 2008-10-17 16:33 | kisieldwa

wspaniałą matką jest kobieta, która chciała zabić dziecko.
    co powiedzieć o ojcu z kutna który zabił trójkę dzieci?
    był perfekcyjnym ojcem.
    taka jest logika zwolenników aborcji.
  • 2008-10-17 21:00 | Melita

Trzeba pomóc kobiecie. Nie można pozwolić na zaszczucie w imie naszej polskiej wiary. O powstrzymanie małomiasteczkowgo kleru i dewotek postuluję. A matce i małej Julce trzeba pomóc. Jakieś konto finansowe w Polityce załóżcie!!!
  • 2008-10-17 22:26 | magnolia

Najbardziej "dzielni" w słowach to są księża, którzy nie mają ZIELONEGO pojęcia o wychowaniu dziecka !!!! Ja podziwiam tę kobietę za to, że jednak daje sobie radę. Gdyby to dziecko porzuciła to byłaby bardziej chwalona niż za to, że przyznała się do - tak naprawdę- konieczności dokonania aborcji. W kraju gdzie polityka prorodzinna polega na becikowym i wydłużaniu urlopów macierzyńskich, gdzie kobieta nie ma prawa urodzić dziecka w taki sposób w jaki chce - bez bólu i poniżenia- to właśnie Pan pospieszalski czy inni jemu podobni dochodzą do głosu jako "moralne autorytety". Wstydzę się, że żyję wśród takch "katolików". Łatwo jest kogoś krytykować, kiedy siedzę sobie w domku w wygodnych kapciach a zdrowa i uśmiechnięta żona "skacze" dookoła mnie. Trochę więcej tolerancji i zrozumienia dla naprawdę trudnego wyboru. Oby żadna z kobiet nie musiała takiego nigdy dokonywać.
  • 2008-10-17 23:56 | Kreska

Co z tymi księżmi? Dlaczego nie chcą ochrzcić Julki? Przecież to paranoja. Moja znajoma ma męża ateistę, ale sama jest bardzo wierząca. Na początku wzięli tylko ślub cywilny, bo proboszcz odmówił kościelnego. Ale potem chcieli mieć dziecko, więc ona najpierw chciała uregulować sytuację, która od dawna ją uwierała. Znaleźli księdza, który ich wysłuchał. On powiedział - nie wierzę w Boga, tak zostałem wychowany, ale moja żona martwi się żyje w grzechu i urodzi dziecko nie uznane przez kościół. Ksiądz powiedział - nie widzę powodu, dla którego pana żona ma narażać na szwank zbawienie swojej duszy, chcę się jedynie upewnić, że nie przeszkodzi pan w wychowywaniu dziecka na katolika. Dogadali się. Ślub kościelny wzięli, obecnie mają dwoje dzieci, oboje ochrzczonych przez tego samego księdza (proboszcz parafii konsekwentnie odmawia, bo ojciec nie chodzi do kościoła i się nie spowiada, pewnie dzieci mu zabraniają).
  • 2008-10-18 01:26 | jolat

Pani Alicjo dużo zdrowia dla Pani i całej Pani rodziny. Jest Pani bardzo dzielną i uczciwą kobietą. Do wiary niepotrzebny Pani chciwy i bezlitosny kler. Ja wierzę w Boga ale nie potrzebuję pośredników w postaci księży.
  • 2008-10-18 09:32 | pch

Tak

Kosciol zgodzil sie skwaplwie na aborcje zgwalconych zakonnic.Wowczas nie patrzono na zycie zarodkow? I na tak po katolicku mogace sie potem wychowywac dzieci?Hipokryzja kleru i bezwolnych blednych owieczek kierowanych przez nich siega niebios.W sprawie takiej decyduje w normalnym panstwie kobieta.Kosciol jeszcze w wiekach srednich okreslal w tygodniach czas splyniecia do zarodka rozumu danego przez Boga.Niektorzy z jego wyznawcow nie doswiadczyli takiej łaski i po urodzeniu sie...
  • 2008-10-18 09:49 | (sa)

• 2008-10-18 12:59 | PLONIA-SAWA

Re: Jestem z Ciebie dumna Alicjo !

Jestem z Ciebie dumna Alicjo i jestem pewna twoja Coreczka bedzie tez z Ciebie dumna.

Po dwudziestu latach emigracji otworzylam gazete i zaczylam czytac ,o jakies biednej,
    pol slepej Polce ,ktora w moim jeszcze kraju, walczy o jej /przez Konstytucje zapewnione/
    prawa.
    Czy nic nie zmienilo sie w tym kraju ,czy Obywatel Polski dalej jest zabawki ,tych z gory
    na zasadzie " widzi mi sie ".
    No coz w tym kraju jest wielu ,ktory chcieliby miec wspolna moralnosc.
    Taka wspolna moralnosc i postepowanie istniala przeciez w czasach faszyzmu i czasach
    stalinowskich ,w demokracji nie ma wspolnej moralnosci ,kazdy ma swoja wlasna i kazdy
    odpowiada ,tylko za swoja moralnosci i postepowanie.
    W demokracji sa prawa ustanowione przez WIEKSOSC obywateli ,
    a inni musza sie do nich dostosowac .
    Do niektorych Polakow to jeszcze nie dotarlo.
    To jedyny sposob, aby ludzie ,bardzo rozni spolecznie socjalnie i historycznie mogli
    wspolnie zyc.
    Nie jestem emancypatka,uwazam rownouprawnienie jako rzecz oczywista ,ale mam
    serdecznie po dziurki w nosie ,tego nie szanowania jednego Polaka przez
    drugiego.
    Jest to kraj SZCZUCICIELI i warcholstwa i bezprawia ?
    Prawo co prawda jest ,ale zaden nie wie po co ?
    Polski kosciolek ----, uczyl sie zapewne od stalinowcow ?
    Oni tez karali dzieci za to co zrobili rodzice ,Julka nie bedzie ochrzczona ,bo Matka im
    sie nie podoba ?
    Karac dziecko za to co zrobila Matka ,KTO WAS TO NAUCZYL ?
    RUSKIE hordy stalinowskie ?
    Wstyd ,SUPERBIA !
    NA TYM SWIECI 1 000 000 0000 000 LUDZI GLODUJE ,NA TYM SWIECIE UMIERA DZIENNIE 80 0000 ludzi z GLODU ,a oni martwia sie o dzieci ,ktore sie nie narodzily ?
    brawo ,bardzo wygodnie ,szczuc slepa ,biedna kobiete i jej dzieci!!
    Martwia sie o Julke ,ze musi spac z Mama w jednym lozku.
    Martwia sie o Alicje ,czy w zyciu da sobie rade?

Tu na zachodzi jesli spotka sie ksiedza ,to pierwsze pyta ,czy potrzebujesz jego pomocy ?

Zyjemy na roznym swiecie ?
    DROGA ALICJO TY JAKO OBYWATELKA POLSKI MASZ PRAWA .
    I JESTEM Z CIEBIE DUMNA ,ZE ZDECYDOWALAS SIE O TE PRAWA WALCZYC
    A nasz kosciol,---- poszedlby lepiej do polskich czasow piastowskich i jagiellonskich ,
    wtedy mielismy naprawde "Polski Kosciol".
    CICHY ;POMOCNY;TOLERANCYJNY !
  • 2008-10-18 18:43 | m_s_z_Ż

zgroza to są te pierdoły co wypisujesz
  • 2008-10-18 18:47 | ALICJA T

BARDZO DZIęKUJE ZA DOBRE SłOWO CZYTAM TE WYPOWIEDZI NA FORUM SERDECZNIE POZDRAWIAM.KONTAKT MOZNA ZEMNA UZYSKAć OD PANI EDYTY GIęTKA Z POLITYKI
  • 2008-10-18 18:52 | ALICJA T

BARDZO DZIEKUJE ZA DOBRE SłOWOJEST MI MIłO ZE NIEJESTEM SAMA.SERDECZNIE PANIą POZDRAWIAM I RóWNIEż żYCZE DUżO ZDROWIA DLA CAłEJ PANI RODZINY.MOżNA SIE SKONTAKTOWAć ZEMNąPRZEZ PANIA EDYTE GIETKA Z POLITYKI JEST WSPANIAłą OSOBą.POZDRAWIAM
  • 2008-10-18 18:54 | NADZIEJA

PROSZE O PODANIE KONTA PANOI ALICJI TYSIąC NA FORUM
  • 2008-10-18 23:29 | jrzy

Zatrwazajacy tekst. Postwa kleru w tym wypadku jest skandalem, nie na darmo niektorzy i je rowniz nazywam ich pasibrzuchami, wypowiedzi prymasa jesli sa cytowane rzetenie to zasluguja na potepienie. Zeby zmusic biedna kobiete to straty wzroku, w imie wydumanego pojecia zycia to jest cos potwornego. Przypomina sie t.zw. swieta inkwizycja i cala sprawa zalatuje sredniowieczem i ciemnogrodem i jesli taki ma byc kosciol w Polsce to lepiej zeby byl ignorowany, bo na nic innego nie zasluguje i tyle
  • 2008-10-19 04:42 | trzezwo myslacy

Pani Alicja jest bardzo dzielna kobieta. Codziennie patrzec na swoja ofiare, ktorej udalo sie przezyc wymaga silnego charakteru nawet przy slabym wzroku.
  • 2008-10-19 09:02 | MAGDA

PANI ALICJO, SAMA MAM DWOJE DZIECI, NIEKTÓRZY PYTAJĄ (JAK TO W POLSCE) KIEDY TRZECIE? A JA PATRZĘ NA NICH JAK NA SZALONYCH - BO PRZY DRUGIM KOMPLETNIE WYSIADŁ MI KRĘGOSŁUP. NIE ROZUMIEJĄ, ŹE NIE WYSTARCZY URODZIĆ - TRZEBA MIEĆ KAWAŁ ZDROWIA ŹEBY WYCHOWAĆ DZIECI. OCZYWIŚCIE ABY JE UBRAĆ I POSŁAĆ DO SZKOŁY TEŹ POTRZEBA PIENIĘDZY, WIĘC TRZEBA PRACOWAĆ, PRACOWAĆ, PRACOWAĆ. DOSKONALE PANIĄ ROZUMIEM I UWAŹAM, ŻE MIAŁA PANI RACJĘ CHCĄC USUNĄĆ CIĄŻĘ. PROSZĘ, JEŚLI TO MOŻLIWE NIE PRZEJMOWAĆ SIĘ LUDŹMI - NAWET PO TYCH KOMENTARZACH NA FORUM WIDAĆ ILE W NAS NIENAWIŚCI - JEDNI KRZYCZĄ NA KOŚCIÓŁ, INNI NA PANIĄ. PROSZĘ TO WSZYSTKO MIJAĆ - PO PROSTU TRAFIŁA PANI W ŚRODEK POLSKIEGO PIEKIEŁKA. POZDRAWIAM SERDECZNIE.
  • 2008-10-19 18:17 | Alicja Tysiąc

BARDZO PANI DZIEKUJE ZA WYPOWIEDZ KTóRA PODNIOSłA MNIE NA DUCHU,ZAZDROSZCZE PANI ZE NA SZCZESCIE NIEMUSI MIESZKAć W TYM ZACOFANYM KRAJU.JEST MI NAPRAWDE CIEZKO ZYć,
    JEST MI BARDZO MIłO ZE NIEJESTEM JEDNAK SAMA I TAKIE WSPARCIE SłOWAMI BARDZO JEST MI POTRZEBNE.
    ZOSTAłAM INWALIDKą PIERWSZEJ GRUPY,DOSTAJE ZASIłEK PIELEGNACYJNY W WYS 153 Zł NA MIESIąC, A LEKI KOSZTUJą O WIELE DROżEJ.ALE KOGO TO INTERESUJE. A NA WIZYTE LEKARZA SPECJALISTE CZEKA PANI KILKA MIESIęCY I ALBO PANI DOCZEKA ALBO NIE POZDRAWIAM SERDECZNIE.PDAJE E-MAILA NA KTóRY MOżNA DO MNIE PISAć.
    julus01@op.pl
  • 2008-10-19 20:33 | szamot1616

"...W sprawie chrztu Julki Alicja Tysiąc pojechała do kurii na ul. Miodową w Warszawie. Otworzył człowiek w sutannie, poznał, że to ta Tysiąc, co chciała zabić. – Pani do mnie? – Tak. – Na pewno? Prosiła o pozwolenie na chrzest. Pokazała Julki książkę od religii, że na nią uczęszcza. Ksiądz rzucił ją na stół: – Książkę to można sobie kupić. – Tak, pokolorować i ocenę postawić – odcięła się. Zaczęła pyskówkę o tych pedofilach, molestantach, Petzu. Ksiądz: – Za to jest w katechizmie rozgrzeszenie, za morderstwo nie. Wyszła."
    ................................................................................
    mam sąsiada który zabił człowieka, dostał 11 lat odsiadki, po tym okresie wyszedł na wolność, kiedyś powiedział mojemu ojcu ,że było mu tam dobrze , ale puenta jest taka że kiedy wyszedł z więzienia, stał się ideałem katolika, codziennie chodzi na mszę św., przyjmuje komunię św. ale to wszystko jest upozorowanie i tylko to jego gra, dalej gnębi już teraz byłą żone i dorosłe dzieci i ich rodziny , ale o co mi chodzi przytoczyłem tekst na samym początku artykułu gdzie ksiądz pod koniec rozmowy z Alicją Tysiąc mówi ...........
    "........Zaczęła pyskówkę o tych pedofilach, molestantach, Petzu. Ksiądz: – Za to jest w katechizmie rozgrzeszenie, za morderstwo nie. Wyszła. .........."i moje pytanie... jeżeli ten ksiądz powiedział że rozgrzeszenia nie ma w katechizmie za morderstwo to jakim cudem mój sąsiad je dostał , zataił ,przecież wszyscy wiedzą co zrobił a tym bardziej księża w mojej parafii.
    Alicja Tysiąc jest kobietą której trzeba pomóc a nie wytykać palcami .
  • 2008-10-20 02:13 | jerzy

Ty glupi dewocie, zajmij sie innymi sprawami a nie takimi ktorych nie pojmujesz.
  • 2008-10-20 10:32 | Pat

'Noszę okulary minus 20 dioptrii, powinnam nosić minus 26, ale kosztują tysiąc złotych, ja mam 418 zł renty '

Luuudzie.... PORAŻKA NA CAŁEJ LINII... Jak się ma zaledwie -6, to bez korekty okularami g...o za przeproszeniem się widzi. Pani Alicjo, proszę wybaczyć pytanie, ale jak sobie Pani radzi bez korekty tych pozostałych -6 dioptrii ? Nie czaję ! sama mam wadę, i wiem, że praktycznie od -4 człowiek bez okularów nie jest w stanie funkcjonować normalnie.
    Może się zrzucimy , zbierzemy te tysiąc zł (co prawda, okulary takie są droższe, sama mam -10 i same soczewki do okularów koszt. 1500 zl, jeśli chcę , żeby wyglądało to jako-tako ), ale ok, niechby bylo i 1000 zl...
    Jakiś nr konta ?

Pozdrawiam Panią Alicję , serdeczności! i wszelkiego powodzenia!
  • 2008-10-20 12:24 | Maciej_24

Pani Alicjo, odwagi! Tylko tyle potrafię napisać.
  • 2008-10-20 12:36 | Teresa Stachurska

Link do powyższego artykułu wysyłam swoim znajomym w celu znalezienia pomocy dla Pani Alicji. Dołączam tam prośbę o "podaj dalej". Podaję też numer konta bankowego Pani Alicji. Podaję powyższe, bo może mój pomysł się przyda. Ponoć każdy z nas zna osobiście co najmniej dwieście osób... Róbmy coś by było lepiej u Alicji Tysiąc.
  • 2008-10-20 17:17 | NADZIEJA

Jeśli jest jakaś osoba która zechciałaby Pani Alicji pomóc,w wypowiedziach jest podane konto Pani A;licji.Gdyby ktoś miał obawy przed nr konta prosze o kontakt z samą Pania Alicją.

julus01@op.pl
  • 2008-10-20 18:10 | aniar

Pani Alicjo, piszę bo Pani musi wiedzieć, że są w Polsce, w Warszawie ludzie, którzy Panią lubią, szanują i trzymają kciuki. Nie będę się nad Panią i losem dzieci litować - ja po prostu Panią mam za WIELKIEGO CZŁOWIEKA i kłaniam się Pani w pas.
    Nikt nie dał jednemu człowiekowi prawa do oceny drugiego. To najczęściej hipokryzja.
    Pozdrawiam Panią serdecznie
  • 2008-10-20 19:07 | NADZIEJA

KONTAKT DO PANI ALICJI TYSIAC

julus01@op.pl
  • 2008-10-20 19:10 | Marita

Szanowna Pani Alicjo!
    Prosze nie dac sie zaszczuc ludziom ograniczonym. Pani postepowanie bylo przeciez zgodne z obowiazujacym prawem zarowno polskim jak i europejskim. Bolaczka obecnego polskiego Kosciola jest hipokryzja. Zle to swiadczy o polskim Episkopacie, ze pozwala ks. Rydzykowi na budowanie imperium medialnego szerzacego nienawisc rasowa i przez to wyzwala w ludziach poklady zla. Tacy tzw. przykladni katolicy byliby gotowi ukamienowac kobiete, ktora niczego zlego nie uczynila. Przeciez Chrystus wzywal nas do milosci i uczyl, ze milosc, szacunek i godnosc naleza sie kazdej kobiecie. Czyzby niektorzy ksieza nie wiedzieli o tym? Czy ktos potrafilby wytlumaczyc, na jakiej podstawie odmawia sie chrztu dziecku takiemu jak Julka? Postawa polskich ksiezy, ktorzy postanowili upokorzyc pania Alicje i jej rodzine jest dla mnie niezrozumiala i niezgodna z nauka Jezusa.
    Pani Alicjo, glowa do gory! Podziwiam pani heroizm. Pragne dodac Pani sil w zmaganiu sie z ludzka maloscia.
  • 2008-10-20 20:11 | jj

Pani Alicjo, czasem zastanawiałam się jak Pani to wszystko znosi, tę atmosferę totalnego potępienia ze strony wysokich hierarchów kościoła i niektórych bezwzglednych świeckich dla których świat w deklaracjach jest czarno-biały, a którzy najczęściej sami są grzesznikami. Prawo dla nich nie istnieje, a ich moralność sprowadza się do potępiania.
    Bardzo mnie zawsze dziwiło, że ludzie potępiają Pani zamiar dokonania aborcji podczas gdy wielu z nich - i kobiet i mężczyzn, też miewali dylematy: urodzić czy nie. Widziałam wiele kobiet i mężczyzn, którzy nie wybuchali radosną szczęśliwością na wieść, że ona jest w ciąży. Większość tzw wpadek to przypadki, w ktorych rozważano aborcję. Nie widzę żadnego związku między tą niechęcią do bycia w ciąży z późniejszą troską, miłością i odpowiedzialnością za już narodzone potomstwo. Naprawdę nie mogę pojąć jak ludzie mogą być tak bezkrytyczni do samych siebie i tak gwałtownie potępiać Pani zamiar spowodowany dodatkowo troską o starsze dzieci. Podziwiam Panią za decyzję walki o swoje prawa - jest Pani dla mnie wzorem odwagi obywatelskiej. Uważam też za oczywiste, że może Pani być w pełni zdolna do miłości do swoich dzieci, w tym Julii. Ten artykuł pokazał, że tak jest.
  • 2008-10-20 21:02 | kazuki

A ja tego nie rozumiem. Po co Pani Alicja biega i prosi się o chrzty i komunie skoro sam prymas ją tak spotwarza? Na jej miejscu naplułbym księdzu w twarz, a nie błagał o łaskę. Wiara w Boga nie wiąże z żadnym konkretnym Kościołem, jeśli nie zgadzamy się z dogmatami jednego to powinniśmy móc wybrać sobie inny, lepszy albo porzucić religijne obrzędy. Trzeba mieć trochę godności, nie można zachowywać się jak skatowany pies, który łasi się do swego oprawcy - bo hierarchowie urządzili tej kobiecie prawdziwe piekło na ziemi.
  • 2008-10-20 21:14 | goszkaa

wstrząsające w gardle pięścia staje gniew niedowierzanie smutek beznadziejny; w jakim świecie my żyjemy, ludzie co to kamień rzuciliście kto Wam dał prawo oceniac osądzac; co człowiek wie o bólu szarpaninie dramacie wyboru drugiego tylko tyle na ile pozwala mu serce niestety tyle w nas nieczułości braku umiejętności współczucia jesteśmy niczym barbarzyńcy...
  • 2008-10-21 01:05 | Anna

Droga Pani Alicjo. Moge sobie tylko wyobrazic, jak Pani i Panskiej rodzinie jest ciezko. Nikt nie ma prawa Pani osadzac, jakia decyzje chciala Pani podjac, bo nikt oprocz Pani samej nie przechodzil takiego dylematu. Musi sie Pani nauczyc bycia glucha na ten belkot kleru i jego poslugaczy i cieszyc sie z tego, co ma tu i teraz. Zamiast tracic sily, ktorych Pani tak potrzeba, na lek i strach, lepiej ja wykorzystac na umacnianie Waszych wzajemnych wiezi, nie dac sie ranic. Zycze wszystkiego najlepszego.
  • 2008-10-21 08:18 | m

Współczuję, jak każdej osobie z problemami, ale mam pytanie: Skąd sie bierze w ludziach nie akceptujących nauki Kościoła przeświadczenie, że chrzest, komunia czy ślub w kościele nalezą się im jak przysłowiowemu psu buda? Nie ma przecież żadnego przymusu czy nękania. Są wyznawcy innych religii i chyba oni tak nie garną sie przed ołtarz? Dlaczego Pani Alicjo, komunia i chrzest takie ważne, skoro zasady wiary- nie? Gdzie tu logika?
  • 2008-10-21 11:14 | Darek

To nie matka przystępuje do chrztu i komunii tylko jej dziecko, o które toczyła się taka zażarta walka. Pomyśl chwilę. Czy weźmiesz na swoje sumienie jako katolik odmowę przez byle jakiego proboszcza przystąpienia niewinnego skądinąd dziecka do "stołu pańskiego"?
  • 2008-10-21 11:23 | kinga

Drogi/a M, łatwo osądzać kogoś... bardzo łatwo. A czy Ty nigdy nie złamałeś żadnej zasady wiary, nigdy nie zwątpiłeś? Katolik nie jest sędzią, tylko winien być bratem, miłującym bliźniego. A dziecku chrzest się NALEŻY. Choćby rodzic był najgorszym draniem, a chce dziecku dać Boga w ten sposób, to żadna cholerna dewota NIE MA PRAWA mówić, co mu można a czego nie!!! Brzydzi mnie taka postawa! To jest katolik? O zgrozo.... :((((
    A dla Pani Alicji - wyrazy współczucia za potworne dylematy.
  • 2008-10-21 15:32 | bay

A co powiesz na to, ze kosciol rozgrzesza mordercow, a kobiety po aborcji nie sa rozgrzeszane? Dodam tez, ze kosciol nie robi pogrzebow plodom - bo to nie czlowiek wedlug nich. Czlowiekiem dla kosciola jest zarodek lub plod, o ile przebywa w macicy kobiety - tylko po to, zeby te kobiete kontrolowac i wmawiac bzdury. Jakos nie widze podobnej troski kosciola o dzieci narodzone - bo taka troska kosztuje wiecej niz kilka slow rzuconych na wiatr. Dzieci Alicji Tysiac nie stac na przybory szkolne. Pomogl im jakis biskup? Przeciez nawet prymas poswiecil im chwile w swojej homilii. Zamiast slow moglby im kupic ksiazki. Jego stac. Katolicy mowia o psychice tych dzieci,a sami ja niszcza - bo dzieciom jest potrzebny szacunek i konkretna pomoc, a nie krokodyle lzy obludnikow, ktorzy sami robia aborcje, bo ich akurat stac.
  • 2008-10-21 17:58 | m

Nie chodzi o to, czy ktos zrobił coś złego ew. chciał tylko, czy żałuje. To jest najważniejsze! Nic się NIE NALEŻY. Nawet dzieciom. Małe dzieci oddają rodzice zobowiązując się do życia w wierze i wychowywania w niej chrzczonych dzieci. Jeśli matka nie tylko nie załuje, ale i głośno głosi protest przeciwko dekalogowi to co w tym dziwnego, że ksiądz ma wątpliwości? Trudno mi tylko uwierzyć w takie tłumaczenie odmowy, jak było podane. Jest karygodne- jeśli naprawdę padło. Dziecka nikt nie potępia, jesli podrośnie, będzie chciało to na pewno będzie mogło przystąpićdo sakramentów. Jeśli spełni warunki oczywiście. Skoro się idzie do księdza i zaczyna o pedofilii etc to czego można oczekiwać?
    Nikogo nie osądzam. Dziwię sie tylko , słysząc o roszczeniach w stosunku do Kościoła.
  • 2008-10-21 20:55 | Łukasz_ek

i nie tylko kleru, ale i lewacko feministycznej hałastry, która też sobie nieźle propagandowo sprawę wykorzystała
  • 2008-10-22 11:59 | POLONIA-SAWA

JAKIE WARUNKI MUSI SPELNIC DZIECKO ;ZEBY DOSTALO CHRZEST W POLSCE;
    A NIE WE FRANCJI ?
    NO JAKIE MUCSI BYC TO POLSKIE DZIECKO?
  • 2008-10-22 13:12 | Ewa001

A co na to tata ?

Nie śledziłam historii P.Tysiąc w mediach bardzo dokładnie i stąd moje pytanie. W powyższym artykule o ojcu dzeci jest tylko wzmianka.
  • 2008-10-22 13:27 | m

Nie chodzi o to, jakie ma być dziecko tylko JAKIE WARUNKI SPEŁNIĆ. Ano poznać i ZAAKCEPTOWAC zasady wiary, którą chce przyjąć. Wszystko.
  • 2008-10-22 13:57 | POLONIA-SAWA

Czy ci ludzie ,ktorzy mowia o Alicji jako o niedoszlej morderczynie zastanawiaja sie
    naprawde ,co mowia ?
    Przeciesz zyja wsrod potecjalnych mordercow?
    Tak ,tak w PRL aborcja byla dopuszczalna i jak wynika z "ogolnych" wyliczen
    wtedy skorzystalo z niej ,tyle Polek ,ze mozna powiedziec ogolnie jedna trzecia
    potencjalna Polka w wieku 40-85 lat jest morderczynia .
    Nie mozecie patrzec sie na Polki ? ,to popatrzcie sie na Polakow ,przeciesz
    bez nich nie bylo by tez tyle "morderstw" ,tak tak .
    I jak mozecie wogole poruszac sie po obcych krajach ?,nie slyczeliscie
    ile potencjalnych mordercow /na podstawie statysk/ znajduje sie we Francji,Holandi,
    NRF ,Angli,Ameryce ,zgroza ?
    Zyjecie wsrod mordecow i wolacie na Alicje ,niedoszla Morderczyni ,brawo!!
    No coz o wiele latwiej jest martwic sie o moralnosc innych ,jak o swoja
    wlasna ?
    nie przypominam sobie tez ,aby Bog do mnie mowil ,nasz pilnowac ,aby sasiad
    wierzyl w Boga ,aby byl " moralny i spelnial twoje przykazania"
    Alicja miala prawo do aborcji ,wynika to z Polskiego Prawa ,a jej dziecko do chrztu
    wynika z prawa Boskiego.
    Oddaj Bogu co boskie ,a cesarzowi co cesarskie ,
    gdzie ja to slyczalam ?
    A ja dalej bym chciala, aby w Polsce szanowano Prawa Obywateli
    sa to tylko "pobozne zyczenia"?
  • 2008-10-22 15:54 | Anna

Teoretycznie masz racje, ale niestety tylko teoretycznie gdyz zycie idzie swoja droga, a czlowiek jest slaba istota. Gdzies w sredniowieczu, w Szkocji kobieta rodzila; byl to bardzo ciezki i dlugi porod. W bolu krzyczala blagalnie o jakies srodki usmierzajace. Wreszcie powila bliznieta. Niestety, nie nacieszyla sie nimi, bo po porodzie kazano (prawdopodobnie kler) ja zywcem zagrzebac w ziemi, jako, ze sprzeciwila sie "nauce bozej". W Biblii bowiem napisane jest "...i w bolach bedziesz dzieci swe rodzila". Ktos jednak musial to pozniej przemyslec, skoro wzmianka o tym przetrwala do dzis.
    Naprawde najlepiej bedzie zostawic Pania Tysiac w spokoju i zajac sie rozliczaniem wlasnego sumienia . Wystarczjaca liczba pomiotow polityczno katolickich po niej pojezdzila.
  • 2008-10-22 21:28 | yyc

Nic wczesniej na ten temat nie czytalem wiec moze sie myle ale wyglada, ze sprawa sie rozbila o 5 tys zlotych, ktorych Pani Alicja nie miala wtedy kiedy je potrzebowala. A co sie stalo potem. Prasa rozdmuchala sprawe dla sensacji ?? Lekarze odmowili wykonania zabiegu bo z artykulu to nie wynika ?? Przeciez gdyby nie prasa to nikt by nic nie wiedzial i Pani Alicja mialaby spokuj czy nie tak? I wlasciwie o co byla sprawa, ze nie miala pieniedzy i nie mogla dokonac zabiegu czy tez, ze lekarze odmowil mimo ze miala ?? A to ze ludzie sa okrutni to chyba nie jest niespodzianka dla nikogo i wlasciwie w tym kontekscie najbardziej okrutne sa media bo rozdmuchuja takie sprawy dla zwyklego zysku.
  • 2008-10-24 21:49 | POLONIA-SAWA

Widzialas dwumiesieczne dzieci ,ktore poznaly i akceptuja warunki wiary ?
    Pewnie u Was w Polsce chrzcicie dzieci , po bierzmowaniu ?
  • 2008-11-14 00:17 | Teresa Stachurska

Dopisuję z poczuciem satysfakcji ciekawą dyskusję jaka miała miejsce w powyższej sprawie na - http://www.blog-bobika.eu/?p=88 .
  • 2008-11-14 09:02 | joanna kopytowska

Ludzie to my my my doprowadziliśmy Panią Alicję do nerwicy, nasza głupota , pycha, fanatyzm,rozejrzyjcie się wokół, tak dużo ludzkich dramatów i biedy odmienianej przez wszystkie przypadki - choroba, samotność, chamstwo, bezradność, brak perspektyw a nam stale chce się rzucać kmieniami, potępiać ,sądzić bardziej niż pomóc , wesprzeć , utulić- WSTYD
  • 2009-08-15 14:59 | atma 71

Pozdrawiam serdecznie Panią Alicję i Jej Bliskich.Chylę czoła...
  • 2009-08-16 19:53 | Adelka

Pani Alicjo, dzieci sie urodziły i na szczęscie są.!!!!Po aborcji a nawet po kilku nigdy nie mozna sie juz podnieśc. Nigdy sie nie przestaje myslec o swoich dzieciach. Ja inaczej musiałam to zrobić, miedzy innymi dlatego, bo cały czas wymiotowałam nie mogłam nawet pić wody. Żałuję, byłam bezradna i bardzo osamotniona , bo z mężem miałam jeszcze trudniejsze układy nawet niz teraz. Tez chorujr, ale nie o mnie jest tu mowa. Nic a nic mnie nie rozgrzesza, tylko Bóg władny by mi wybaczyć. Prosze pani, ja nawet do spowiedzi nie chodze juz, bo wiem, że nie jestem godna, chociaz wczesniej zostało mi to w konfesjonale odpuszczone. Błagam Boga by moje dzieci otulił TAM w niebie. Bardzo Pania prosze o siły i radośc z tego, ze dzeci są na tym świecie, a Juleczke prosze ode mnie ucałowac. Pozdrawiam .
  • 2009-08-20 07:18 | eMZet

Czy kiedykolwiek zastanawiałaś się "Adelko" nad tym, czy bóg przez przypadek nie powinien przepraszać Nas - ludzi za wszystkie niegodziwości na tym świecie - przecież niby to on go stworzył.