Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Egzekucja przy księżycu

(49)
Rozmowa z Zenonem Kruczyńskim, dawniej myśliwym, dziś ekologiem, autorem książki 'Farba znaczy krew'.
  • 2008-07-20 00:31 | rozsądna

Czy zdajesz sobie sprawę ile bezpańskich psów plącze się wokół nas? Ja mam 2 psy, ale zawsze są na terenie mojej posesji. Brama i furtka są zamknięte, żeby nie mogły same wyjść. Wychodzą tylko pod moja opieką i wtedy na pewno nic im nie grozi. A po mojej wszi pełno pęta się psiaków, ktore niejedno dzieciaka juz pogryzły
  • 2008-10-24 22:42 | lejiwoda

Re: Egzekucja przy księżycu

Chlopie przestan robic ludziom wode z mozgow , o Prawie Lowieckim to slyszales od takiego jak Ty , ktory plecie same glupoty , okresy polowan zmieniles tak jak Tobie jest na raczke , a dobrze ze za tego PSA wycieli CI jaja , bo przynajmniej teraz bedziesz mogl sie zajac tematem ; JESTEM KOBIETA ; i bede pisala jakie to BYDLAKI z tych facetow , bo kiedys byles facetem, i tak bez konca.
  • 2008-10-25 13:22 | Przyrodnik i ... myśliwy

Ale się uśmiałem komentarzem lejjwody :-))))) Niezłe i chyba prawdziwe :-)))))
  • 2008-10-25 16:22 | natka

zeby tak kazdy mysliwy przejrzal na oczy.... to cud, ze chociaz czasami sie tak zdarza.
  • 2008-10-26 09:10 | dziecko_bessy

Polscy myśliwi to pomiot komuny

P.Kruczyński ledwo dotknął w swych wypowiedziach tej kwestii, wspominając o przywilejach łowieckich w ustroju feudalnym. Otóż to, co m.in. cechowało komunistów, to tendencja do odtwarzania obyczajów cechujących arystokrację (inna sprawa, że próby te przypominały Orwellowskie świnie śpiące w pościeli). Dlatego też takie zamiłowanie komunistycznych kacyków do polowań. Dla tych potomków parobków ważne było nie tylko przejęcie władzy i majątków 'dawnych panów', ale również ich obyczajowości, w tym sposobów spędzania wolnego czasu. Najwyraźniej był to dla nich bardzo ważny mechanizm psychologicznej kompensacji.
    W tym momencie dochodzimy do innego ważnego aspektu związanego z polowaniem, a mianowicie prawie do posiadania broni palnej. W totalitarnej PRL takie prawo mógł otrzymać tylko 'swój'. Byli to ci zaufani towarzysze, którzy sprawdzili się w ogniu walki z 'bandyckimi grupami' podczas umacniania bierutowskiej władzy ludowej. Broni do ręki nie mogli dostać przypadkowi ludzie. Broń była wyznacznikiem władzy i gwarantem jej utrzymania. Charakterystyczne były również kręgi z jakich przede wszystkim rekrutowali się myśliwi w PRL. Byli to przede wszystkim funkcjonariusze komunistycznej administracji, sądownictwa oraz MSW. Czyli cały komunistyczny aparat represji. I takie struktury przetrwały w kołach łowieckich do dziś, gdzie na polowaniu spotykają się prokuratorzy, sędziowie, adwokaci, wyżsi oficerowie policji i urzędnicy administracji różnych szczebli.
    Poznałem kiedyś biegłego medycyny sądowej, który opowiadał mi o ludzkich ofiarach polowań. Były to przeważnie osoby dorabiające sobie jako nagonka. Znajomy mówił, że oprócz obdukcji, wcale rzadkie były sekcje. I charakterystyczny był fakt, że nigdy sprawy o przypadkowe postrzelenie na polowaniu nie trafiały do sądu. Mimo, że jak wspominali postrzeleni, którzy przeżyli, na polowaniach gorzała lała się strumieniami. Skąd taka pobłażliwość już napisałem.
  • 2008-10-26 09:52 | rs_

Wyrwanie się z okowów wychowania, proces, który przeszedł p. Kruczyński, musi być trudne, tu więc trzeba położyć większy nacisk i rozszerzać działalność ekologiczną prowadzoną w szkołach o elementy walki z mordowaniem zwierząt.
    Natomiast stosowanie nazewnictwa pomagającego ukryć właściwe działania przed ludźmi i własnym sumieniem, to rzecz typowa przy wszystkich niemoralnych zachowaniach prowadzonych publicznie.
    Zmiany w mentalności wymagają jednak czasu, choć mam nadzieję, że podobnie jak nikt obecnie nie przyznaje się do przynależności do organizacji rasistowskiej, wstydliwe będzie obnoszenie się z dubeltówką.
  • 2008-10-26 10:17 | Gostek Przelotem

Wszystkim genialnym strzelcom proponuję zamienić remingtony na aparat fotograficzny z obiektywem 400 mm.
    Wtedy się okaże, jacy zdolni to oni są w podchodzeniu zwierzyny, bo aparatem nie da się z 500 m zrobić sensownego zdjęcia.
    Ale co tu gadać
  • 2008-10-26 12:00 | szamasz

Ten komentarz jest tak tak śmieszny, że aż żałosny. Może tak więcej odniesień do tekstu a nie do autora?
  • 2008-10-26 16:36 | łowca

Pani Kruczyński to co pan opowiada może wystarczy na podryw nieświadomej dzierlatki ,zapomniał Pan że tylko dzięki myśliwym, w Polsce są :żubr, Jeleń, ryś,wilk,kozica,głuszec i wiele innych gatunków.Gdyby nie myśliwi to oglądał by Pan W/w gatunki w obozach koncentracyjnych dla zwierząt czyli w ZOO.Pan jest z tych co Polskę w rozwoju pragną cofnąć ,rozumiem jak Bozia pragnie ukarać to rozumek pomiesza Robota czeka a nie żabki gonić ,myśliwi wygnali bo poznali coś Pan za ptaszek wstyd.
  • 2008-10-26 21:07 | grzehu

nie można potępiać myśliwych zachodząc ich od strony okrucieństwa ich rozrywki. Akceptujemy codzienną hekatombę milionów zwierząt hodowlanych, więc byłoby to hipokryzją. człowiek też jest bydlęciem, i to jak widać mięsożernym, więc na tym polu nie możemy wymagać zbyt wiele. Za nasze podatki utrzymujemy także rzeszę rzołnierzy, którzy też puszczają sobie nawzajem farbę i strzelają po badylach. Może już nie tak ochoczo jak kiedyś i to jest już postęp, mam nadzieję, że kiedyś to poczucie niesmaku zostanie przeniesione również na myślistwo. Ale faktycznie szkodzą przyrodzie i zachowaniu tych resztek naturalnego środowiska, które mamy i od tej strony trzeba w nich walić jak w bęben.
  • 2008-10-27 09:49 | al

Jeśli Pan Kruczyński ma się czegoś wstydzić to tego, że przez tyle czasu był myśliwym. Ale teraz już nie jest i chwała mu za to, że robi taką dobrą robotę i demaskuje to środowisko. Niejednokrotnie mogłem przyjrzeć się ich działalności i rzeczywiście Pan Kruczyński zaledwie dotknął tematu ich szkodnictwa i pasożytnictwa. Najpierw wybijają a potem wprowadzają :) tak było z żubrem, rysiem, itd.. Zresztą w tej chwili to raczej przyrodnicy wprowadzają w przyrodę to, co m.in myśliwi wybili. A jaki jest sens polowania na kaczki, słonki, ba zagrożone wyginięciem w Polsce głuszce i cietrzewie ? Człowiek nie jest z natury istotą mięsożerną, więc ten argument odpada. Rzeźnie i myśliwstwo to ta sama sprawa.
  • 2008-10-27 09:52 | pies pasterski

Mysliwy = zboczeniec !

Dla mnie człowiek który czerpie satysfakcje z zadawania bolu żywemu zwierzęciu to zwyrodnialec i forma zboczenia. Nie ukryje tego zdana fałszywa ideologia czy tradycja.

Myśliwi i pedofile charakterologicznie maja wiele wspólnych cech i ten profil powinien niepokoić najbardziej. Macie polującego wujka uważajcie na swoje pociechy .
  • 2008-10-27 11:51 | sierra

Myśliwi mordują dla przyjemności i dla rozrywki - to ich odróżnia od normalnych ludzi, nawet od rzeźników i dlatego nie ma dla nich żadnego usprawiedliwienia!!!
  • 2008-10-27 12:20 | pory69

[cytat]
    tylko dzięki myśliwym, w Polsce są :żubr, Jeleń, ryś,wilk,kozica,głuszec i wiele innych gatunków
    [/cytat]
    Możliwe, choć do końca nie jestem przekonany, że przywrócenie tych zwierząt naturze to zasługa myśliwych. Jedno wiem napewno, to myśliwi wcześniej wytępili te gatunki.
  • 2008-10-27 13:16 | sebek

Odczuwanie satysfakcji z zabicia czegokolwiek jest złe (chyba że był to paskudny komar). Zupełnie nie trafiają do mnie argumanty typu "dla mnie w polowaniu najważniejsze jest obcowanie z przyrodą, a dla mnie to strzelanie nie jest ważne tylko obserwacja zwierząt" itd. Jeśli tak jest to po co w ogóle wziąłeś strzelbę? Mogłeś wziąć aparat fotograficzny.
    To "nawrócenie" myśliwego świadczy o jednej ważnej rzeczy: nikt nie powinien być do niczego zmuszany, a już tymbardziej do zabijania bo jest to gwałt na psychice.
    W opowieści pana Kruczyńskiego widać że myślistwo nie było jego całkowicie wolnym wyborem. Wychował się w rodzicie z tradycjami myśliwskimi, był zabierany na polowania (nie wiem na ile on sam tego chciał) dlatego otoczenie oczekiwało od niego że pewnego dnia stanie się myśliwym. Coś zostało mu narzucone, coś tragicznego i on się temu poddał. Po pewnym czasie jednak nie wytrzymał i się zbuntował, stąd tak radykalna zmiana frontu.
    Uwagi pana Kruczyńskiego są cenne bo pozwalają spojrzeć na myślistwo od kuchni jednak myślę że jak w wypadku wszystkich neofitów gorliwość trochę zaciemnia mu jasną ocenę sytuacji.
  • 2008-10-27 16:38 | yyc

Chamstwo probuje nasladowac arystokracje. Pijanastwo zdarza sie w Sejmie to trudno sie dziwic ze na polowaniach tez. Przeciez to ci sami ludzie i to samo przyzwolenie na chlanie bez umiaru. Czy nawrocony mysliwy kiedykolwiek w ciagu tych 20 lat zareagowal na pijanstwo w trakcie polowan? Czy ludzi polujacych w parkach nazywa sie mysliwymi czy klusownikami? Osobiscie lubie dziczyzne i choc sam nie poluje ciesze sie ze znajomi mysliwi czasem podaruja kawalek losia, jelenia etc. Mieszkam w kraju w ktorym sa prawdziwi mysliwi a nie klusownicy o jakich mowa w wywiadzie. Gdzie nikt nie pije na polowaniach a wypadki zdarzaja sie tak rzadko ze nie pamietam kiedy ostatni raz o tym pisano. Czesciej ginie mysliwy jak ostatnio (2 tyg temu) zagryziony przez niedzwiedza. Co do kontroli zwierzyny to w tutejszych parkach narodowych stada jeleni rozrosly sie na tyle ze trzeba je usuwac z parku i miast (Banff). To tak jak by w Zakopanem pojawilo sie 200 jeleni. Klusownictwo jest karalne i to sie egzekwuje. Pijanstwo to utrata pozwolenia na bron. I choc jak wszedzie klusownictwo sie zdarza to jest to marginalne. Tylko kto ma w Polsce kontrolowac to wszystko. Ci co powinni pilnowac pstrzegania prawa sami je lamia. PRL klania sie i dlugo jeszcze bedzie klanial. Wodka leje sie wszsedzie i bez miary.
  • 2008-10-27 19:44 | forumowiczka

Bardzo dziękuję za ten artykuł.
    Rok temu myśliwy (?) zabił mi psa na ulicy przy moim domu. Zdarzenie zarejestrowały kamery przemysłowe: widać, jak mój pies przed nim ucieka a on go goni, składa się do strzału... Dotarłam do innych ludzi mieszkających w pobliżu, którym też się to przytrafiło. Sprawcy pozostają bezkarni, cóż, silne lobby. Niestety, są to zdarzenia nagminne a strzelanie do psów i kotów 200m od zabudowań ( w takiej odległości prawo łowieckie zezwala) to chyba regularna rozrywka. Dodam, że mieszkam pod Warszawą a nie gdzieś w głębokiej puszczy.
    Bardzo jeszcze raz dziękuję za zajęcie się tym tematem.
  • 2008-10-27 19:53 | mysliwy

najbardziej mnie rozbawiło zdjęcie jakie dołączono do rozmowy o polowaniu, szkoda ze nie pokazano jeszcze jak ten mysliwy do takiego rysia strzela-byloby wtedy w 100% profesjonalne. A wszystkim "ochroniarzom" proponuje wyruszyc na targowiska by zaczeli wykupywac karpie i wpuszczac je do Wisly bo swieta sie zbliżają.
  • 2008-10-27 21:41 | niepolujący

W naturalnyn środowisku istnieje równowaga między zwierzętami, ale naturalne środowisko nie istnieje. Polska to kraj rolniczy a uprawiane pola to stołówka dla zwierząt zarówno latem jak i zimą (oziminy). Żeby odizolować zwierzynę od pól treba by wybudować miliony a może miliardy kilometrów szczelnych wysokich i trwałych ogtodzeń (kto za to zapłaci,chyba nie nawiedzeni ekolodzy, oni świetnie liczą swoje pieniądze.), a i tak wystarczy jedna dziura, jedno drzewo wywrócone na ogrodzenie, jedna niedomknięta brama, a całe stado wejdzie na pole, na długie tygodnie, czyniąc poważne szkody.
  • 2008-10-28 10:04 | nn

:) dziwny ten pan ekolog, juz chyab 4 wersja o tym jak przestal polowac :) a o tym strzelaniu 50 sztuk rocznie to hmmm w rzezni ten pan pracowal? Stek bzdur dla poprawienia marketingu sprzedazy szkoly.
  • 2008-10-28 18:21 | hannibal

Zenek...czego się nie robi dla pieniędzy...paplasz te bzdury i sam w nie nie wierzysz.Tysiąc zwierząt...ciekawe gdzie są zewidencjonowane te Twoje łowieckie sukcesy...I nie mów ,że się nawróciłeś-sytuacja Cie zmusiła do takiej postawy.Łowiectwo przetrwa Ciebie i "Farbę"-i nie licz,że staniesz się wielkim autorem żerując na komercyjnym ,chwytliwym temacie...Broni nie zniszczyłeś-sprzedałeś,żeby zabijała dalej-obłudniku...
  • 2008-10-28 19:22 | winter

Myślę, że wiedza na temat myśliwych jest oparta na pozorach. Wyobraźcie sobie, że my - myśliwi jesteśmy rolnikami (tylko gospodarującymi zwierzyną w stanie wolnym). Widzieliście kiedyś rolnika, który tylko hodował zwierzęta? Karmił je, a potem... męczył bo nie miałby dla nich ani miejsca na łąkach, ani pożywienia dla nich (bo przecież by ich nie oddawał do rzeźni bo je kocha...)? Coś za coś, czysta sprawa. mamy z tego korzyści, ale i dajemy wiele od siebie, dbamy, dokarmiamy, leczymy. Czy myślicie , że chcielibyśmy zniszczyć coś czego uprawianie daje nam tyle satysfakcji?? Jesteśmy tak samo pragmatyczni jak inni rolnicy. Nikt z nas nie chce by lasy i pola były puste bo to oznaczałoby nasz koniec.
    A teraz kilka faktów - wiecie może kiedy zginął ostatni tur, który to był ofiarą presji środowiskowej człowieka? - w 1627r (!), już wtedy równowaga została zachwiana. Wiecie że np. od czasu wprowadzenia rekraacyjnego modelu łowiectwa w USA nie wyginął tam ani jeden gatunek zwierzyny łownej (przed wprowadzeniem tego sys. wyginęły dziesiątki)? Sam fakt wybudowania w 1869r kolei trans amerykańskiej zahamował wędrówki Bizona, gdyż dla niego tory były psychiczną granicą nie do przekroczenia!
    Powiedzcie szczerze, czy można aż tak naiwnie twierdzić , że przyroda nadal jest w stanie równowagi, którą to my zaburzamy - czy raczej na odwrót, dawno zaburzona równowaga jest utrzymywana przez osoby , którym najbardziej na tym zależy - myśliwych?.

Większość ludzi nie zadaje sobie nawet mikroskopijnego trudu i nie sprawdza "pseudofaktów" podawanych w mediach. Powielają wierutne bzdury myśląc, że skoro zostały już tyle razy powiedziane to stają się faktem. Radze najpierw pozgłębiać temat i dop wtedy wypowiadać się, inaczej ciągle będziemy na poziomie inkwizytorów dla których nie liczy się prawda a rozniecone ognisko.

Kolego psie pasterski - twoja wypowiedź świadczy o mieliźnie intelektualnej której jesteś modelowym przykładem...
  • 2008-10-28 19:33 | ???:)

OMG idioto polować wolno na max. 200m
  • 2008-10-28 19:40 | logis

A kto poluje Remingtonem? Żart jakiś
  • 2008-10-28 19:41 | arek55

A mnie rozbawił wątek o miłości do przyrody a niedawno widziałem na ich stronie www.lowiecki.pl zapytanie o nazwę grzyba i kilku mysliwych nie potrafiło odpowiedzieć co to za grzyb,a chodziło o zwykłego kozaka.Tacy to oni miłośnicy przyrody.
  • 2008-10-28 21:15 | Kita

Pan Zenon Kruczyński poszedł w ślady Św. Huberta.
  • 2008-10-28 21:34 | tomek

Pobiadoliliscie? to teraz zjedzcie sobie po schabowym....hipokryci...
    Miesko to pewnie w sklepie rosnie, co?
    poogladajcie sobie filmy z rzeźni i tym sie zajmijcie ekolodzy za dyche.
  • 2008-10-28 22:36 | jasiek rolnik

Dzik rozmnaża się w postępie geometrycznym. Z ca 6 szt. dzików na 1000 ha powierzchni kraju dzisiaj, z których po roku będzie 12 szt. i nie odstrzeli się połowy i tak dalej w następnych latach, za pięć lat będzie 192 szt. (przyrost w ciągu 5 lat 3200%), a więc ca 2 sztuki na 10 ha powierzchni kraju. W tym samym tempie wzrosną szkody rolnicze (3200% wzrostu), co praktycznie oznacza, że dziki zjedzą WSZYSTKIE plony rolnicze. Dopiero wtedy obrońcy zwierząt i polowania zobacza jak wygląda rzeźnia, którą z bronią automatyczną i noktowizyjną urządzi wojsko, bo innej drogi do ratowania kraju nie będzie.
  • 2008-10-30 10:29 | .marek

W dobie przemysłowego tuczu i uboju zwierząt hodowlanych opowiadanie o okrucieństwie polowania jest zabawne. Jak mawiał śp. red. Wacław Przybylski - argumenty przeciw polowaniu przyjmuję tylko od niejedzących mięsa. Co do wzrostu liczebności dzików - nie wynika on z dokarmiania przez myśliwych, a ze zmiany struktury upraw rolnych - to uprawy kukurydzy na ziarno, stojącej w polu do grudnia dają pokarm pozwalający na rozmnażanie lochom młodszym niż bez takiego "dopalacza" i w dodatku w porach, kiedy normalnie dziki się nie mnożą. Co do "męskiej rozrywki" - nie widzę związku. Polowała moja babcia, poluje żona i wiele innych kobiet. Używanie języka myśliwskiego ma wiele przyczyn, ale żadną z nich nie jest usuwanie z percepcji zabijania. Zabijam zwierzęta i wcale się tego nie wstydzę ani nie ukrywam. Natomiast pan Kruczyński epatuje naturalizmem z przyczyn, moim zdaniem, czysto marketingowych. Jeżeli coś co ma krew albo inne płyny ustrojowe w tytule na pewno się sprzeda. Nasze podejście jest takie: chrońmy przyrodę tak, żebyśmy mogli z niej korzystać. Podejście naszych przeciwników: chrońmy przyrodę poprzez zamknięcie ludzi w jednym rezerwacie, a reszty organizmów w drugim. Co lepsze - nie wiem. Byś może kiedyś będziemy zwalczać szkody rolne tak jak humanitarni Holendrzy, którzy łapią pierzące się gęsi i gazują. Inne historie - trafianie w pudełko zapałek na 200 metrów przez osobę nie umiejącą strzelać - baśń.
    Nie napiszę natomiast o przewadze smakowej dziczyzny nad wytworami współczesnego przetwórstwa mięsa i chemii przemysłowej. W domu czeka na mnie tatar z sarny. Pozdrawiam.
  • 2008-10-30 11:10 | Zwieros

[cytat]
    dawno zaburzona równowaga jest utrzymywana przez osoby , którym
    najbardziej na tym zależy - myśliwych?.
    [/cytat]

Czy myśliwi potrafią zastąpić wilki w regulowaniu liczebności populacji?
    Myśliwi mówiąc, że tak, dają dowód nieznajomości funkcjonowania przyrody.

Czy wszystkie gatunki zwierząt, które zabijacie, wymagają redukcji i selekcji?
  • 2008-10-30 11:18 | Zwieros

Panie "niepolujący", czy wszystkie zwierzęta, które zabijają myśliwi, wyrządzają szkody człowiekowi - w jego uprawach ( plantacjach)?
  • 2008-10-30 11:30 | Zwieros

[cytat]
    A wszystkim "ochroniarzom"
    proponuje wyruszyc na targowiska by zaczeli wykupywac karpie i wpuszczac je do Wisly bo swieta sie
    zbliżają.
    [/cytat]

Myśliwy, wspomnij też i o pchłach, komarach i pasożytach jelitowych, bo to też są zwierzęta i też są zabijane.
    Czy Ty uczyłeś się na lekcjach biologi o układach nerwowych zwierząt i o stopniach zorganizowania tych istot?
  • 2008-10-30 11:42 | Zwieros

[cytat]
    Dla mnie człowiek który czerpie satysfakcje z zadawania bolu żywemu zwierzęciu to zwyrodnialec i forma
    zboczenia. Nie ukryje tego zdana fałszywa ideologia czy tradycja.
    [/cytat]

Potwierdzeniem tego, co wyżej zacytowałem, jest tekst napisany przez ekopsychologa dra Jana Wawrzyniaka, którego to tekstu tytuł brzmi: "Wilk sumieniem człowieka"
  • 2008-10-30 11:59 | Zwieros

[cytat]
    Ale się uśmiałem komentarzem lejjwody :-)))))
    [/cytat]
    Czy to też jest bzdurą, te polowanie - opisane wierszem - na tafli jeziora Sajno koło Augustowa, na którym to zabito około 30 łosi?!

Krwawa zabawa na lodzie

Dzień piękny, słoneczny.
    Jest zimowa pora.
    Ludzie łowią ryby
    Spod tafli jeziora.

Ktoś z bronią im każe
    Opuścić jezioro.
    Nie mają wyboru,
    Robią to z pokorą.

Mówią im, że „obcy
    Mają polowanie,
    Których teraz kryje
    Bielutkie ubranie”.

Wiatr od strony lasu
    Głośny zgiełk donosi:
    To nagonka wpędza
    Na lód stado łosi.

Zagrzmiała potężna,
    Groźna kanonada;
    W wielkim bólu, z rykiem
    Łoś za łosiem pada.

Widok przeraźliwy:
    Krew wokoło tryska,
    Konają zwierzęta,
    Piana płynie z pyska,

Niektóre, z przerębli
    Chcą wyciągnąć nogi.
    Nie mogą - złamane.
    Scena pełna trwogi.

Tak, że nam, wędkarzom
    Żal za serce ściska,
    I innym wrażliwym
    Łzy z oczu wyciska.

A sprawcy tej rzezi,
    Panowie myśliwi
    Radują się z tego,
    Są bardzo szczęśliwi.

Tak się zakończyła
    W majestacie prawa
    Krwiożercza, bezwzględna
    Myśliwska zabawa.

Białe, maskujące
    Ubrania splamione,
    Krwią zabitych zwierząt
    Trwale naznaczone.

Krew i kłaki sierści
    Zostały na lodzie.
    Tak się przysłużyli
    Myśliwi przyrodzie.

Tak wyglądał relaks,
    Głównie panów z miasta.
    To jest ich szczególnie
    Życiowa omasta.

Tak, bo wilk poluje
    Jedynie dla strawy.
    Myśliwi mordują
    Głównie dla zabawy.

I stąd ten proceder
    Budzi w nas obawy,
    I nigdy myśliwym
    Nie przyniesie sławy.

Może doprowadzić
    Do niesnaski, kłótni,
    Bo oni naprawdę
    Są bardzo okrutni.

No i tacy mają
    Nam przyrodę chronić?!
    Przed nimi przyrodę
    Czas najwyższy bronić!!!

Trzeba z tym już skończyć,
    Nie „za pięć dwunasta”,
    I to jak najszybciej,
    Niezwłocznie i basta!!!

Bo „Czerwona Księga”
    Jak krew istot żywych,
    Rośnie w swych rozmiarach,
    I też przez myśliwych.

Autor : Zwieros
  • 2008-10-30 14:02 | Certyfikat

No to lećmy po gatunkach:
    jeleń - szkody w uprawach leśnych
    sarna - szkody w uprawach leśnych i na polach
    dzik - szkody na polach
    zając - szkody w sadach i na polach
    gęsi, kaczki, cyranki etc - szkody na polach

wyliczać dalej?
  • 2008-10-30 17:19 | EKO

Mickiewicz, Weyssenhoff, Hemingway to byli Twórcy i prawdziwi miłośnicy zwierząt. Natomiast "to coś" co napisał Pan Zenon musi opierać się na ostrym marketingu ponieważ brak mocy twórczej:(. Sam blokowałem kilka tras które przebiegać miały przez program Natura 2000. I z pochylonym czołem muszę stwierdzić, iż to właśnie wpływ PZŁ z powodował przesunięcie drogi na inną trasę. Niestety chcemy czy nie, tylko racjonalne korzystanie z przyrody daję gwarancję jej przetrwania. Tacy "nawróceni" "twurcy" jak Pan Zenon, który nie czarujmy się, robi to dla kasy, to gorsze zło niż myśliwi. Żyjemy w XXI w i nie czarujmy się o ładzie i równowadze w przyrodzie, TO MIT. Te parę wilków nie uratuje sytuacji w całej Polsce. Panie Zenonie chciałbym zobaczyć protokół złomowania broni!! No chyba Pan jej nie odsprzedał żeby dalej zabijała?
  • 2008-10-30 18:56 | dr P.

Dziwie sie Pani Podgorskiej, ze zdecydowala sie wypuscic taki chlam. Facet jest jak najbardziej wiarygodny skoro polowal przez 20 lat i nagle mu sie odmienilo. Znam wielu mysliwych i po glebszym zastanowieniu wychodzi na to ze sami porzadni ludzie. Owszem, kiedys slyszalem opowiadania ze za PRLu na polowaniach sie pilo ale teraz to nie te czasy. Mysliwi sie boja piwa wypic i wsiasc do samochodu bo jak go zlapia po alkoholu za kierownica to malo ze traci prawo jazdy ale cofaja mu pozwolenie na bron - o ile sie nie myle.
  • 2008-10-30 19:10 | łowczy

dla wszystkich ekoterrorystow polecam ksiazke ekologia autor Krebs, poczytajcie rozdział "dynamika liczebności populacji" dowiecie sie jak zwierzeta zajmuja powierzchnie i co wplywa na ich liczebnosc, moze zrozumiecie ze bez gospodarki lowieckiej nie kupicie rano chleba w sklepie bo nie macie zielonego pojecia ze jak pojemnosc lowiska zostaje przekroczona to zwierzyna wyrzadza szkody w uprawach rolnych za ktore to szkody placa MYSLIWI!!! a to jest ich tylko i wylacznie dobry gest!! tak bo w mysl ustawy zwierzyna w stanie wolnym jest wlasnoscia skarbu panstwa i to ty i ja podatniku placilibysmy za te szkody. Rozmiar szkod w tym roku byl tak ogromny ze duza liczba kol lowieckich stanela na skraju bankructwa. Bez racjonalnej gospodarki nie da sie normalnie funkcjonowac, zawsze jakas grupa spoleczna bedzie niezadowolona ale Ci ktorzy tak krzycza glosno to sa ludzie nie majacy zielonego pojecia jak dziala ekosystem. Pytanie?? eeee szkoda slow. dla pana odpowiedz jest prosta "bo ludzie jedza mieso"
  • 2008-10-30 21:04 | vulpes

hmmmm.... Oprocz ptactwa wszystkie.
  • 2008-11-02 08:52 | borowik

Artykul , żenujący, opisano coś co moze wystepowalo w Kole lowieckim tego goscia. Picie na polowaniach juz dawno sie skonczylo - nikt nie chce miec potem problemow z prawem, strzeelanie do wszystkiego - BZDURA, Moze najpierw przestawcie jak naprawde dziala Gospodarka Łowiecka a potem róbcie wywiad z kims kto ma żal do Łowiectwa i swoich byłych kolegów i opisuje totalne bzdury, czasem znajdzie sie ktoś patlogoiczny w Kole ale to sa śladowe przypadki, a nie zaraz wszystkich do jednego worka wkładać.
  • 2008-11-02 17:16 | Zwieros

Tak, proszę wyliczać, ponieważ wymieniłeś tylko te, które szkody mniejsze lub większe wyrządzają, a ja pytam, czy wszystkie zwierzęta, które są zabijane przez myśliwych są szkodnikami. Domniemywam, że te zwierzęta, które pominąłeś szkód nie wyrządzają. Tak czy nie?
  • 2008-11-02 17:39 | Zwieros

[cytat]
    ale Ci ktorzy tak krzycza glosno to sa ludzie nie majacy zielonego pojecia jak
    dziala ekosystem.
    [/cytat]

Panie "łowczy" proszę to sobie wbić do głowy to co niżej zacytowałem, bo Pan pisze bzdury o tych co zwalczają myślistwo.

„Mechanizmy kontrolne działają tak, aby wszystkie biorące w tej próbie sił organizmy mogły przeżyć. Dopiero udział człowieka zakłóca systemy regulacyjne. Fałszywe są twierdzenia, że przyroda nie jest zdolna do samoregulacji i człowiek musi doprowadzić ją do stanu równowagi, którą sam kiedyś zakłócił”
    (Z książki „ Obserwujemy motyle” napisanej przez biologa dr Josefa Reichholfa, przetłumaczonej przez biologa prof. Jarosława Buszko z Uniwersytetu Toruńskiego)
  • 2009-05-05 18:18 | Joanna

Dziękuję za artykuł!
    Cieszę się, że Polityka poruszyła ten bulwersujący temat. Mam nadzieję, że niedługo myśliwstwo stanie się nielegalne. Na myśliwych i ich rodziny patrzę z pogardą. Nigdy nie zaprosiłabym nikogo takiego do swojego domu, a jesli ktoś z gości ujawniłby się jako myśliwy - poprosiłabym, aby mój dom niezwłocznie opuścił.
    Pozdrawiam
    Joanna, wegetarianka od lat
  • 2009-08-24 22:41 | q-ku

pozdrawiam mordercę żywych stworzeń dla przyjemności
    niech Ci sarna stanie w gardle kością

musisz polować? Umrzesz z głodu jak nie zapolujesz?
    jeśli nie to znaczy że zabijasz dla frajdy
    i jesteś zwyrodnialcem czerpiącym przyjemność ze śmierci czegoś co żyje

spójrz sobie w oczy w lustrze przy goleniu i powtórz sobie - po co zabijasz? Czy bo musisz czy po to by mieć zabawę?
  • 2009-09-30 11:06 | fotek

człowieku jakie 200m osobiscie widzialem kilka razy jak mysliwi strzelają nie patrzac na co i skad wolno,to wolna amerykanka. i w dodatku bezkarna , widzial ktos ukaranego mysliwego , nie mowiac o kulturze wypowiedzi , gratuluje wychowania
  • 2009-10-26 19:25 | jerry11

"Dlatego też takie zamiłowanie komunistycznych kacyków do polowań."

Czy tylko i wylacznie "komunistycznych" kacykow? Bo jakos dziwnym trafem sporo waznych politykow amerykanskich (US)) polowalo, lub tez poluje nadal... Przypomniala mi sie tez (sprzed kilku lat) sprawa bylego wice-prezydenta USA (Dick Cheney), ktory postrzeli kogos podczas polowania na kaczki!
  • 2011-11-22 15:41 | Joachim

Re:Egzekucja przy księżycu

Z 500m w Polsce się nie strzela do zwierzyny. Więc zanim zaczniesz pisać bzdury zapoznaj się z tematem.
    A tak na marginesie jak myślisz skąd się wziął schabowy na Twoim talerzu który mama postawiła Ci dziś przed nosem????
  • 2011-11-22 15:49 | Populista

Fajnie jest pisać o biednych pieskach w schronisku i nosić skórzaną kurtkę, Albo krytykować ubój zwierząt a jednocześnie zajadać schabowego. Można też krytykować myśliwych a jednocześnie wywozić śmieci do lasu. Ludzie czy wszyscy jesteście wegetarianami??? Przecież mięso na waszych talerzach nie popełniło wcześniej samobójstwa. Ktoś musi zabijać aby jeść i krytykować mógł kroś inny.
  • 2013-04-09 21:37 | pitu

To jakim cudem dziki nie opanowały do tej pory całej kuli ziemskiej???
    Dopiero pojawienie się człowieka z karabinem uratowało planetę?