Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Jak pomóc dziecku z dysleksją?

(37)
Dlaczego niektórym inteligentnym dzieciom tak trudno czytać, pisać i liczyć.
  • 2008-12-08 11:46 | Redakcja

Jak pomóc dziecku z dysleksją?

Zapraszamy do zadawania pytań ekspertom z Polskiego Towarzystwa Dysleksji.
    W dniach 10 - 17 grudnia postarają się rozwiać Państwa wątpliwości dotyczące diagnozowania i terapii dysleksji.
  • 2008-12-10 14:00 | malgo

a jak pomoc straszej osobie?

od 50 lat jestem dyslektykiem i tylko potworna praca i zaparciem osiagnelam moj status, prace i powazanie, co nie znaczy ze ciagle dysortografia nie placi mi figle, jak najbardziej, nawet piszac ten maly tekst literki ukladaja sie wedlug fantazji niz porzadanym szyku! ale najgorsze jest to ze ciagle przekrecam nazwy, daty.. musze bardzo uwazac aby cos nie palnac!
  • 2008-12-10 20:44 | matka

Od dwóch miesięcy od zdiagnozowania u moich córek dysleksji poszukuję bezskutecznie polonistki, która udzieliłaby im korepetycji. Problem w tym, że obie są nastolatkami (12 i 15) a wygląda na to, że wszyscy chcą prowadzić terapię z małymi dziećmi. Poza tym mieszkamy w Sopocie, a to też jakoś nie po drodze. Gdyby jednak znalazł się ktoś chętny do pracy czekamy.
  • 2008-12-11 11:58 | ekspert_dysleksja

Szanowny Panie.Dyslektykiem jest się przez całe życie. Doświadczył Pan tego zapewne nie raz. Recepty na poprawę stanu ortografii nie można zawrzeć w kilku zdaniach. Aby kompetentnie udzielic Panu porady, musiałabym poznac w szerszym zakresie co leży u podłoża Pana problemu., czyli które funkcje wymagają ćwiczeń. Aktualnie nie dysponujemy żadną publkacją , którą mogłabym Panu wskazać.Jeśli chciałby Pan więcej informacji, prosze o kontakt telefoniczny.
    Renata Czabaj
  • 2008-12-11 11:58 | ekspert_dysleksja

Zapraszam Panią z córkami na specjalistyczne zającia terapii pedagogicznej dostosowane do wieku i trudności w uczeniu się córek do Poradni Diagnostyczno-Terapeutycznej Polskiego Towarzystwa Dysleksji w Gdańsku-Wrzeszczu przy ul.Matki Polki 3A ( budynek SP45) - telefon 058 341 06 97- sekretariat czynny od wtorku do piątku od 11.00-18.00. Zajęcia terapii pedagogicznej odbywają się w środy 15.00-16.30 dla klas IV-VI szk.podst. oraz 16.30-18.00 dla kl.I-III gimnazjum.
    Pozdrawiam- pedagog terapeuta z tej poradni.

Od dwóch miesięcy od zdiagnozowania u moich córek dysleksji poszukuję bezskutecznie polonistki, która
    udzieliłaby im korepetycji. Problem w tym, że obie są nastolatkami (12 i 15) a wygląda na to, że
    wszyscy chcą prowadzić terapię z małymi dziećmi. Poza tym mieszkamy w Sopocie, a to też jakoś nie po
    drodze. Gdyby jednak znalazł się ktoś chętny do pracy czekamy.
    [/cytat]
  • 2008-12-11 12:21 | ekspert_dysleksja

[cytat]
    od 50 lat jestem dyslektykiem i tylko potworna praca i zaparciem osiagnelam moj status, prace i powazanie,
    co nie znaczy ze ciagle dysortografia nie placi mi figle, jak najbardziej, nawet piszac ten maly tekst
    literki ukladaja sie wedlug fantazji niz porzadanym szyku! ale najgorsze jest to ze ciagle przekrecam
    nazwy, daty.. musze bardzo uwazac aby cos nie palnac!
    skomentuj zgłoś do usunięcia
    [/cytat]
    Witam Panią!
    Osoby dorosłe również kontaktują się z Polskim Towarzystwem Dysleksji i to w ostatnich latach coraz częściej. Często jest tak, że czują one potrzebę podzielenia się swoimi przeżyciami i doświadczeniami związanymi z dysleksją. Jest to dla nas - fachowców zajmujących się tym zagadnieniem bardzo cenne, a przede wszystkim ma ogromne znaczenie dla innych osób z dysleksją. W ostatnich latach rozwinęły się badania dotyczące właśnie dorosłych. Polskie Towarzystwo Dysleksji organizuje konkurs o nagrodę Andersena ( sławnego dyslektyka), gdzie można pisać o problemie dysleksji i w jaki sposób można sobie z nią poradzić. Duża kampania PTD jest też poświęcona promowaniu i ukazywaniu uzdolnień i mocnych stron osób z dysleksją zarówno tych znanych wybitnych, ale również tych nieznanych.
    Zapraszam Panią na naszą stronę internetową (www.ptd.edu.pl).
    Pozdrawiam serdecznie!
    Pedagog terapeuta
  • 2008-12-12 11:41 | malgo

dziekuje za odpowiedz, niestety nie bede mogla skorzystac z PTD poniewaz mieszkam we Francji, ale chetnie moge sie podzielic z moimi klopotami i jak staram sie z nim obchodzic, bo walczyc juz dawno przestalam, po prostu jest moj czar osobisty przekrecajac ciagle nazwy..

zatwardzialy dysklektyk
  • 2008-12-12 17:54 | BOGUSIA

Moja córka uczennica 1 kl liceum, ma dysortografię i dysgrafię stwierdzoną w 2 kl szkoly podstawowej.Jest dobrą uczennicą ale mnóstwo czasu zajmuje jej czytanie tekstu.
    Koszmarem jest nauka języka angielskiego. Mówi mi że gdy ma napisać tekst w tym języku to "kręci jej się wszystko w głowie." Uczy się tego języka na pamięć i mam wrażenie że z kazdym rokiem jej pamięć jest pojemniejsza. Rozmawiałam z kikoma filologami, na ten temat ale nikt nie potrafil powiedzieć jak jej pomóc.
    Wręćz często słyszałam, że na studiach nikt ich nie uczył innego podejścia. Jak pomóc córce?
    W liceum na początku roku usłyszala opinie od polonistki i nauczycielki łaciny, że dysleksja jest rozwojowa
    na poziomie szkoły podstawowej i gimnazjum i młodzież w szkole sredniej powinna juz z tego wyrosnąć.
    Co ja mam robić.?
    i nie dotyczy młodzieży w szkole sredniej
  • 2008-12-14 21:50 | zmęczona matka

Mam podobny problem dotyczący nauki j.angielskiego,która stała się dla mnie i mojego dziecka koszmarem.Dziecko zostało zdiagnozowane w 0 w przedszkolu.Obecnie uczęszcza do II kl,szk.podst.,zaczęło w końcu ładnie czytać ,natomiast z pisownią ma problem - dysgrafia ,niektóre wyrazy nieczytelne ,gubi litery w wyrazach lub potrafi literkę napisać w tzw lustrzanym odbiciu, w środku wyrazu wstawia dużą literę.Intesywnie ćwiczy i mam nadzieję,że tak jak w przypadku czytania przyniesie to w końcu oczekiwane rezultaty.I wszystko byłoby wspaniale gdyby nie j.angielski ,który jako obowiązkowy został wprowadzony od I kl.szk.podst. Moje dziecko powinno czytać ,pisać i tłumaczyć proste zdania w j.angielskim.W miarę dobrze radzi sobie z tłumaczeniem ,natomiast przy próbie nauczenia go czytania w j. angielskim poniósł klęskę ,automatycznie cofając się z czytaniem w j.polskim,ponieważ czytając tekst w j.polskim wkłada literki angielskie.Szukałam odpowiednich wskazówek dotyczących nauki obcego języka przez dziecko dyslektyczne,otrzymałam je w PPP,ale właściwie dotyczą one dzieci starszych .GDYBY TO ZALEŻAŁO ODEMNIE zwolniłabym swoje dziecko z nauki obcego języka w zakresie czytania i pisania dopóki nie osiągnie tej sztuki w j.ojczystym i potrzebne tu są odpowiednie przepisy ,których niestety nie ma.MOje dziecko ma regularne bóle brzucha ,wiadomo z jakiego powodu a po każdej lekcji j. angielskiego błaga mnie często z płaczem aby go wypisać z j.angielskiego.Obawiam się aby problem tylko z j.angielskim nie zamienił się na fobię szkolną.CZY ktoś mi powie co ja mam robić ? zmęczona matka
  • 2008-12-15 11:46 | Anna Jurek

Witam Panią,
    zajmuję się problemem nauczania języków (polskiego i obcych) uczniów z dysleksją. Niedawno złożyłam do druku w Wydawnictwach CODN, w redakcji dwumiesięcznika "Języki Obce w Szkole", artykuł na temat, który Panią interesuje. Nauka czytania i pisania powinna być prowadzona od ćwiczeń pozwalających dzieciom zrozumieć związki liter z dźwiękami. W artykule jest wiele propozycji zabaw językowych, w tym fonologicznych, które przygotowują dzieci do nauki czytania i pisania w języku angielskim. Przedstawiłam również "krok po kroku" jedną z najbardziej skutecznych metod początkowej nauki czytania, jaką jest modelowanie struktury dźwiękowej słów przy pomocy schematów graficznych. Metoda ta ma liczne zalety: pomaga w opanowaniu analizy i syntezy słowa (analiza wyrazu pomaga dzieciom w pisaniu, a synteza w czytaniu – czynności te determinują poprawne i biegłe opanowanie tych umiejętności), zapobiega powstawaniu błędów w czytaniu i pisaniu, przyczynia się do wykształcenia wrażliwości słuchowej na dźwięki mowy, usprawnia proces odróżniania dźwięków podobnie brzmiących, kształci prawidłową wymowę, pozwala na łączenie dźwięków, ułatwia zrozumienie budowy wyrazu, pozwala osiągnąć dużą sprawność w czytaniu, ułatwia opanowanie ortografii, kształci wnioskowanie przez analogię, wdraża dziecko go do samodzielności. Stosowanie tej metody wymaga jednak od osoby pracującej z dzieckiem znajomości podstaw fonetyki i fonologii. Nauczyciele i studenci filologii angielskiej po zapoznaniu się z metodą z pewnością doskonale poradzą sobie z nauczaniem dzieci czytania i pisania.
    Najlepiej przystąpić do nauki czytania w języku obcym po uprzednim opanowaniu tej umiejętności powyżej poziomu podstawowego w języku ojczystym. Dzieci potrafią wtedy dokonać częściowego transferu nabytych umiejętności do nowego języka. Badania prowadzone wśród dzieci uczących się języka angielskiego jako języka dodatkowego pokazały, że wówczas uczą się one czytać w języku drugim szybciej niż miałoby to miejsce w innej sytuacji.
    Serdecznie pozdrawiam i życzę powodzenia
    Anna Jurek
  • 2008-12-16 10:14 | ekspert_dysleksja

Pani Joanno, niestety wciąż obowiązuje rejonizacja w zakresie badań w poradni, jedyne co mogę doradzić to diagnozę w Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej nr 1 ul. Kopernika 45 w Olsztynie jest to placówka publiczna przyjazna dziecku i rodzinie , a kadra co w przypadku Pani syna istotne posiada kwalifikacje w diagnozie specyficznych trudności w uczeniu się matematyki , poniewaz symptomy które Pani opisuje świadczą o trudnościach również w dokonywaniu operacji na liczbach. proponuję rozmowę z Pania dyrektor poradni, myślę że powinna wyrazić zgodę na badanie poza rejonem szkoły. pozdrawiam Anna Walerzak - Więckowska pedagog terapeuta
  • 2008-12-16 10:18 | ekspert_dysleksja

Pani Joanno polecam poradnię psychologiczno - peagogiczną nr 1 ul kopernika 45 pozdrawiam Anna Walerzak - Więckowska
  • 2008-12-16 11:36 | annadaria

Pani Joanno, mimo iz wciąż obowiązuje w Polsce rejonizacja poradni proszę zgłosić się do Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej nr 1 w Olsztynie ul. Kopernika 45, jest to placówka publiczna przyjazna dziecku i rodzinie, a co w przypadku Pani syna bardzo ważne ze , specjaliści zatrudnieni w poradni posiadają uprawnienia do diagnozy trudności w matematyce, z opisu wynika że Pani syn ma kłopoty w procesie liczenia. Proszę nie odkładać diagnozy na póżniej bo tylko wczesna interwencja terapeutyczna może przynieść realną poprawę kompetencji edukacyjnych. pozdrawiam świątecznie anna walerzak - więckowska pedagog terapeuta
  • 2009-01-16 14:19 | Roksana

Witam,
    Jestem studentką III roku pedagogiki terapeutycznej z rehabilitacją ruchową i właśnie piszę pracę licencjacką na temat dzieci z dysleksją.
    Bardzo proszę o wszelkiego rodzaju informację na ten temat:
    * spostrzeżenia rodziców,
    * opinie dzieci z dysleksją,
    * opinię specjalistów.
    Byłabym bardzo wdzięczna jeśli dziecko z dysleksją, a także jego rodzice wyraziliby zgodę na wypełnienie anonimowej ankiety.
    O kontakt proszę na forumu bądż pod adresem emailowym: roksana6@poczta.onet.eu
  • 2009-02-24 15:32 | 123ewa

Re: Jak pomóc dziecku z dysleksją?

Wszystkim uczniom z dysleksją, dla których przebrnięcie przez szkolne lektury jest niemożliwe, a jednak konieczne, polecam lektury do słuchania : http://przeczytaj.nextore.pl/ksiazki_audio/lektury_i_opracowania_c1046.xml
  • 2009-07-10 12:37 | cwro

DYSLEKSJA ROZWOJOWA- ex cathedra 26.09.2009 Konferencja

Centrum Wspomagania Rozwoju Osobowości, Warszawski Oddział Polskiego Towarzystwa Dysleksji oraz Wyższa Szkoła Społeczno-Ekonomiczna zapraszają psychologów, pedagogów, nauczycieli, wychowawców oraz rodziców dzieci ze specyficznymi trudnościami w uczeniu się na IV Ogólnopolską Konferencję Naukowo- Szkoleniową.
    Wykłady prowadzone będą m.in. przez prof. M. Bogdanowicz, prof. G. Krasowicz- Kupis, prof. M. Szczerbińskiego i wielu, wielu innych.

Wszelkie informacje dostępne są na stronie www.cwro.edu.pl
  • 2009-08-06 18:18 | Aga

Witam, mam 28 lat i jestem dyslektykiem. Ostatnio wykonałam test i zaznaczyłam więcej niż 9 odp. pozytywnych. Pracuję w biurze, więc muszę się bardzo pilnować aby nie popełnić jakiegoś błędu :( Pewnego dnia rozkojarzona wpisałam słowo "pilotarz" i jak na ironię dostrzegły to koleżanki. Całą rozmowę obróciłam w żart ale i tak się chyba wydało. Moje koleżanki zareagowały śmiechem, a ja myślałam że się schowam do malej dziurki żeby nikt mnie nie znalazł. Jest mi smutno i przykro i czuje się upokorzona całą tą sytuacją. Nie wiem gdzie szukać pomocy.
  • 2009-08-31 16:48 | MARTA36

Jestem mamą 10 letniego chłopca z dysleksją.
    Syn oprócz dysleksji ma opóźniony rozwój intelektualny,ma ogromne trudności w nauce,powtarzał zerówkę.Teraz zdał do kl. 3 dzięki opini z poradni psychologiczno-pedagogicznej.W szkole nie pisze dyktand,sprawdzianów,zaczyna czytać teksty czytanek z zerówki,ogółem jest strasznie.Dobrze że ma super wychowawczynię i jest lubiany w klasie to łatwiej znieść mu porażki.
    Szkoła nie zapewnia żadnej pomocy(brak finansów)uczęszcza tylko na zajęcia wyrównawcze,w poradni powiedzieli że mu pomoc się nie należy bo na zajęcia chodzą dzieci inteligentne a on ma obniżony poziom intelektualny.
    Chcę pomóc swojemu dziecku lecz nie potrafię a wiem że bez dodatkowych ćwiczeń jego trudności w nauce będą bardzej się pogłębiać.
    Co mam robić,proszę o pomoc.
  • 2009-08-31 23:54 | oli94

w pierwszej kolejność trzeba ludzi znających się na rzeczy a nie jak to bywa w poradniach pani ok. 50 lat z parkerem w reku bez podejścia do dzieci ja wyszedłem było to w gimnazjum na drugim badaniu po roku i nigdy więcej nie poszedłem na takie badanie było trudno ale sobie jakoś poradziłem multum błędów w dyktandach, pismo jak kura pazurem,lektur nie mogłem się skupić na tym co czytam zraziłem się do tego badania nawet w szkole średniej nauczyciele, pedagodzy proponowali wizytę w poradni proszę o uwagę do jakiego specjalisty idzie wasze dziecko ja odniosłem wrażenie że jestem półgłówkiem !!!
  • 2009-09-03 16:49 | _Marta_

Jestem studentką psychologii i niedawno odbyłam staż w Centrum Treningu Uwagi Słuchowej metodą Tomatisa. Chciałabym się podzielić swoimi doświadczeniami, ponieważ uważam, że ta metoda może pomóc wielu osobom z dysleksją.
    Dysleksja może wynikać z nieprawidłowego rozwoju uwagi słuchowej. Oznacza to, że dana osoba ma sprawny słuch, ale zaburzony jest u niej proces aktywnego słuchania. Metoda treningu uwagi słuchowej pozwala na wyuczenie tego procesu. W wyniku treningu istnieje możliwość zwiększenia koncentracji, lepszego zapamiętywania i zmniejszenia liczby popełnianych błędów ortograficznych.
    Chętnie odpowiem na pytania dotyczące metody i przebiegu treningu.
  • 2009-09-04 15:09 | apap

Informacja dla wszystkich mam (tatusiów też). Pani Marta pisze o Treningu Uwagi Słuchowej Tomatisa. Mój syn go przeszedł z super efektami (choć miał inny problem - z mówieniem). Wiem, że mówienie bardzo wiąże się z pisaniem. Pisanie to znak graficzny mówienia. Z Tomatisem ważne jest żeby trafić do dobrego, licencjonowanego ośrodka (najlepiej powiązanego ze środowiskiem medycznym). Ten w Poznaniu taki jest , ich strona www.treningsluchowy.pl . Co do Tomatisa w Poznaniu to najlepiej zapisać się na konsultację i wtedy powiedzą Wam co można u syna i córki uzyskać (mówią wprost jakie są rokowania i w jakim obszarze częstotliwości jest problem, a program indywidualny wyrównuje te zaburzone poziomy częstotliwości - nawet z okresu życia płodowego). Wiem, że mama lub opiekun może słuchać 30 godzin za darmo. Pierwsza wpłata to 1800 zł. Drugi etap 900 zł. Aha i konsultacje po 100 zł. Co do kosztów, to wiem, że Tomatis na os. Piastowskim współpracuje z Fundacją "Zdążyć z pomocą". Można iść do swojego zakładu pracy lub innych firm, żeby przelali jakieś pieniądze na Wasze nazwisko na nr konta (te dane chyba też są na ich stronie www) ) -zawsze to już coś. Wystawiają faktury, bo jedna kobieta odpisywała ten trening jako rehabilitację(ale wtedy dziecko chyba musi mieć orzeczenie o niepełnosprawności). To tyle na temat kosztów. Wiem, że niektórych szkołach specjalnych też robi się ten trening, ale tam jest 1 program dla schorzenia i nawet jak Ci mówią że jest indywidualny ...to bzdura. Wtedy efekt jest jak przy muzykoterapii, masz efekty na początku - lub ich nie masz. I nie są trwałe. A jak nauczyciel nie do końca się zna to może jeszcze zaszkodzić (a jednej kobiety syn zaczął się moczyć i przyszła na drugi etap Tomatisa na Piastowskie). Moja neurolog mi mówiła że się wybiera na jakąś konferencję, gdzie ich profesor będzie mówił o tej metodzie i wynikach u pacjentów - ale to jakaś medyczna konferencja.... czyli muszą mieć wyniki. Ja czytałam tylko kronikę. No i rozmawiałam z tymi osobami, które tez miały trening w pokoju obok lub przychodziły po nas. Mama Mateusza była zachwycona bo mówił zdania złożone, a Maciej zaczął łączyć sylaby, ale miał 3 lata. Ten trening jest głównie dla osób z zaburzeniami mowy. Ale mowa jest pierwsza a pisanie jest przełożeniem mowy na papier i ... problemy zaczynają się dopiero w szkole. Wiem że był tam Szymon, którego tata mówił że ma problemy z czytaniem, a jak coś przeczyta, to nie wie o co tam chodziło w tym zdaniu. Ja tylko słyszałam ich wypowiedzi po 2 etapie i podobno to się zmieniło, a jeszcze zaczął się uczyć wierszy na pamięć (i nie trwało to2 tygodni - tylko 3 dni). Mój jest przedszkolakiem, ale uczestniczył w zajęciach i zaczął mówić teraz "nie po swojemu" ale normalnie, a ostatnio opowiedział mi o tym "co to jest ssak -włosy, piją mleko itd."- cała, kilku zdaniowa wypowiedź. Może to dziwne, że się tym cieszę, ale ..to było takie mądre (chyba słyszał to w jakiejś bajce"Pytalscy") i byłam z niego dumna. Słuchacie, życzę Wam sukcesów - najważniejsze że każdy z nas chcesz zrobić wszystko dla swoich dzieci. Myślę że warto tam pójść (są osoby z całej Polski - Leszno, Nowy Sącz, Gdańsk), ale najpierw trzeba zobaczyć co Wam powiedzą na konsultacji . A - tu też pisały osoby około 50 roku życia - trening jest dla dzieci i dorosłych, od 2 lat.
    Marto dzięki za wątek. Wiem że w Poznaniu współpracują z Instytutem Psychologii - czy tam miałaś praktyki? Ja tam byłam w lutym, więc była sesja i nie było stażystów, ale mieli być później. Na pewno więcej wiesz o Tomatisie i dysleksji - ja mogę napisać tylko o moich doświadczeniach.
  • 2009-09-04 19:42 | _Marta_

Zgadza się - praktyki odbywałam w Centrum Treningu Uwagi słuchowej w Poznaniu. Apap podała już bardzo dużo informacji na temat Tomatisa. Faktycznie trening w tym Centrum znacznie różni się od tych przeprowadzanych w szkołach specjalnych. Przed każdym etapem przeprowadzane są konsultacje pozwalające na rzeczywiste dobranie indywidualnego programu dla danej osoby. Trening przeprowadzany jest przez osoby, które odbyły odpowiednie szkolenia. Wyniki faktycznie są. Sama zauważyłam u kilkorga dzieci znaczną poprawę koncentracji uwagi i rozumienia usłyszanych wypowiedzi już w trakcie pierwszego etapu treningu. Wielu rodziców, którzy słuchali razem z dzieckiem pierwszego etapu, zauważyło, że zarówno ich dzieci, jak i oni są bardziej spokojni i zrelaksowani. Zachęcam do zapoznania się ze stroną internetową, o której wspomniała apap (www.treningsluchowy.pl). Jeśli pojawią się jakieś pytania - chętnie odpowiem.
  • 2009-09-14 18:00 | AgataO

Moje dziecko chodziło do tej i innej poradni. Moim zdaniem żadne te metody nie pomagają radykalnie. Polecam metodę Davisa. W Polsce jest chyba tylko jedna terapeutka, która się nią zajmuje, w Warszawie. Terminy zajęte na kilka miesięcy do przodu, ale warto - po 3 zajęciach mój syn (11 latek rok temu) zaczął czytać prawie normalnie. Dziś po dysleksji w zasadzie nie ma śladu. Pracowałam z nim tą metodą przez cały rok, codziennie. Polecam.
  • 2010-02-23 13:12 | GallAnonim

Mozna to przezyc

Znam 2 profesorow informatyki, oboje sa dyslektykami.
    Problem to nie tyle dysleksja, tylko glupi nauczyciele.
  • 2010-06-04 16:35 | Urszula Sajewicz-Radtke

pomoc w badaniach - dorosli z dysleksją

Witam

Nazywam się Urszula Sajewicz-Radtke i jestem psychologiem w Szkole Wyższej Psychologii Społeczne Wydział Zamiejscowy Sopot.
    Prowadzę badania dotyczące codziennego życia osób dorosłych w tym
    studentów. Chciałabym zaprosić Panią/Pana do wypełnienia internetowej
    ankiety. Zawarte w ankiecie pytania dotyczą typowych sytuacji dnia
    codziennego. Nie ma tutaj złych i dobrych odpowiedzi, jeśli tylko są one
    szczere.
    Jeśli zdecydujesz się na udział w badaniu, wypełnij ankietę w całości (nie
    ma możliwości przerwania jej i wrócenia do niej później).

Do badania szczególnie chciałabym zaprosić osoby z dysleksją (lecz nie
    tylko).

Badania są dwuetapowe, za rok odezwę się do Państwa ponownie z prośbą o
    odpowiedź na kilka pytań (również elektronicznie).

Jeśli zdecydowałeś się na udział w badaniu kliknij na poniższy link i
    rozpocznij wypełnianie ankiety.

http://www.ebadania.pl/b0b407d3dbece4f4

Serdecznie dziękuję za Twoją pomoc.
    Bardzo proszę o cierpliwość, ankieta może ładować się dość długo.

Urszula Sajewicz-Radtke
  • 2011-09-20 14:10 | logopedyczne

Pomoce/szkolenia logopedyczne

Zapraszamy na stronę internetową www.konferencje-logopedyczne.pl ! Oferujemy specjalistyczne szkolenia oraz pomoce naukowe m.in. dla osób z dysleksją, autyzmem, afazją, alalią, materiały do stymulacji funkcji lewopółkulowych, a także książki autorstwa prof. Jagody Cieszyńskiej.
  • 2012-06-09 12:06 | Dusia

Re:Jak pomóc dziecku z dysleksją?

Witam , mam 16 lat Czy moją dysleksje da sie jakoś zwalczyć? Słyszałam o rożnych metodach ale wydaje mi sie, ze są przeznaczone dla dzieci w wieku 6 lat. Uczą czytania i pisania a ja dobrze znam reguły ortograficze. Czytać tez umiem chociaż bardzo wolno mi to idzie ...
  • 2012-08-23 10:49 | Jakub

TERAPIA DYSLEKSJI

Od wielu lat zajmujemy się diagnozą i terapią dzieci dyslektycznych. Nasza pomoc może okazać się tym czego Państwo szukacie.
    W przypadku pytań zapraszam do kontaktu:
    kazujaman1@op.pl
  • 2012-09-05 11:57 | fandango

Witam,

Czy mógłbym poprosić o kontakt w tej sprawie?
  • 2013-07-25 04:53 | krystian1

Podejrzewam dysleksję u syna, sam jestem po terapoii

Skorzystam z załącznika do książki. Sam jestem dyslektykiem po dobrych kilku latach terapii. Obecnie bardzo pomagają mi programy typ,u WOrd które niemal całkowcie wyeliminowały u mnie problem z ortografią, jednak podejrzewam, że sześcioletni syn ma podobny problem co ja. Szukam ostatnio informacji na ten temat i znalazłem ciekawy artykuł na jednej z witryn itnernetowych:
    http://www.pulsmedyczny.pl/pl/strona-startowa/art/jak-wspolczesna-technologia-moze-ulatwic-zycie-osobom-z-dysleksja.html
    Nie wiem, czy wspomniany tutaj program komputerowy jest odpowiedni dla syna, ale spróbuję. A we wrześniu postaram się o wizytę syna u logopedy chyba, ze wcześniej pójdę z nim na prywatną wizytę.
  • 2013-08-15 23:15 | izakwasniak

Darmowe Dni Otwarte w Poradni Ani Dobosz

18 i 21 września (środa i sobota) od godziny 09.00 organizujemy
    dla Was darmowe Dni Otwarte w Poradni. Przyjdź i zapoznaj się z ofertą zajęć indywidualnych i grupowych, które skierowane są do Twojego dziecka.

W programie:

Porady specjalistów:

• Pedagog
    • Psycholog
    • Logopeda
    • Neurologopeda
    • Fizjoterapeuta
    • Terapeuta Integracji Sensorycznej

Zajęcia pokazowe:

• zajęcia adaptacyjne dla dzieci, które rozpoczynają edukację przedszkolną
    • Trening EEG Biofeedback

Atrakcje dla dzieci:

• zabawy
    • konkursy
    • niespodzianki

Zadzwoń do nas i dowiedz się więcej na temat darmowych Dni Otwartych: 608 381 687

Już teraz wypełnij ankietę poświęconą dysleksji.

Jeśli Twoje dziecko prawidłowo się rozwija i poświęca nauce dużo czasu, a mimo to nie może w pełni opanować umiejętnościpłynnego czytania i bezbłędnej pisowni, a także ma problem z organizacją nauki i zapamiętaniem materiału - być może mamy do czynienia ze zjawiskiem dysleksji rozwojowej.

Wypełnij ankietę, specjalista dokona analizy odpowiedzi i odeśle informację zwrotną:

www.aniadobosz.pl/objawy-dysleksji

Jeszcze raz serdecznie zapraszamy
    na darmowe Dni Otwarte w Poradni Ani Dobosz.
    Poznajmy się ! :)
  • 2013-09-02 17:54 | GAPS

Niesamowita książka, polecam wszystkim Dr Natasha Campbell-McBride "Zespół psychologiczno-jelitowy".
  • 2014-01-19 14:17 | Wczesna Diagnoza Dysleksji

Wczesna Diagnoza Dysleksji - badania Polskiej Akademii Nauk

Szanowni Państwo,

Instytut Biologii Doświadczalnej Polskiej Akademii Nauk prowadzi badania dotyczące wczesnej diagnozy dysleksji. Badania prowadzone są z użyciem rezonansu magnetycznego (MRI) i mają na celu m.in. wskazanie różnic w budowie mózgu pomiędzy dziećmi z ryzykiem i bez ryzyka dysleksji.

Poszukujemy uczniów zerówek I klas szkół podstawowych, których rodzice lub rodzeństwo mają zdiagnozowaną dysleksją lub problemy z czytaniem i pisaniem bez formalnej diagnozy dysleksji.

Badania są całkowicie bezpłatne. Z każdym z dzieci spotykamy się 2-3 razy w domu, Instytucie lub szkole, a następnie na badaniu MRI. Po zakończeniu badania rodzice otrzymują diagnozę psychologiczną dziecka w zakresie ryzyka dysleksji, zdjęcia mózgu dziecka wraz z opisem lekarskim. W trakcie badań dzieci otrzymują także różne upominki (ołówki, joja, naklejki).

Badania prowadzone są na terenie Warszawy.

Zapraszamy do odwiedzenia strony projektu: dysleksja.nencki.gov.pl/ i do zgłoszeń pod adresem dysleksja@nencki.gov.pl.
  • 2014-03-28 14:06 | design

Konsultacje logopedyczne dla dzieci - Neuromedica Łódź, logopeda i neurolog dziecięcy zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem zaburzeń emocjonalnych.
  • 2014-08-11 17:16 | jmonika14

Witam! Jestem studentką optometrii i zajmuje sie terapią wzrokową prawdopodobnie w bardzo wielu przypadkach dysleksja spowodowana jest problemami z widzeniem obuocznym (zabrzenia konwergencji, akomodacji). Często można to wyćwiczyć dzięki terapii wzrokowej. Mam taki prosty arkusz ok 30 pytań, który pozwala stwierdzić czy problemy wynikają z zaburzeń widzenia. Jeżeli ktoś zainteresowany zapraszam do kontaktu jmonika14@gmail.com
  • 2014-08-22 18:55 | Maciej Wilczyński

Poznałem Joannę Murakowską, osobę, która skutecznie pomaga osobom dyslektycznym. Widziałem osoby, którym skutecznie pomogła w ciągu kilku tygodni. Może lepiej zanim pobiegniecie do poradni - przeczytacie książkę tej osoby.
    Joanna Murakowska: "Dysleksja, jak do niej nie dopuścić, jak sobie z nią poradzić"
    http://www.sportowo-medyczna.pl/dysleksja-jak-niej-nie-dopuscic-jak-sobie-nia-radzic-p-6852.html

• 2015-03-09 16:29 | agulina

Ja zapisałam moje dyslektyczne bardzo słabo czytające dziecko w 4 klasie na kurs szybkiego czytania, gdzie uczą także jak się uczyć, zapamiętywać fakty itd. Może się to wydawać szalone, ale już po pół roku ja i moja córka widzimy efekty w postaci szybszego czytania, łatwiejszego zapamiętywania i ładniejszego pisania (przy codziennych ćwiczeniach czytania na specjalnym programie z kursu).
    Nie mogę powiedzieć, że się "wyleczyła" z dysleksji, ale postęp jest naprawdę duży. Myślę, że to przez to, że techniki szybkiego czytania angażują mózg w inny sposób, niż tradycyjne metody, jest to bardziej intuicyjne, na poziomie podświadomości i dlatego okazało się to skuteczne dla mojej córki.
    Obecnie planuję, że jak córka skończy ten roczny kurs, to będzie kontynuować nauki szybkiego czytania przez kursy internetowe.