Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Generał Wojciech Jaruzelski mówi o przełomie 1989 r.

(15)
Kto obalił komunizm? Gdzie zapadła decyzja o Okrągłym Stole? Czy generał chciał oddać władzę?
  • 2009-02-20 08:04 | zaw146

Re: Generał Wojciech Jaruzelski mówi o przełomie 1989 r.

Zawsze z uwagą słucham tego, co ma do powiedzenia generał Jaruzelski.
  • 2009-02-20 13:01 | xymox

Wg mnie jest to jedyny polityk którego można określić jako męża stanu w powojennej Polsce. W porównaniu z pajacami z ostatniego sondażu w jakiejś gazecie. Tusk, Marcinkiewicz czy nawet Kwaśniewski o Wałęsie nie mówiąc nie dorastają generałowi do pięt.
  • 2009-02-20 13:30 | smb

Ciekwa wywiad. Nie przezylam tych trudnycg czasow w Polsce, ale przeprowadzona rozmowa jest bardzo rzeczowa, interesujaca.Malzenstwo Jaruzelskich mialam okazje poznac w telewizji niemieckiej i wywarlo na mnie duze wrazenie. Rozmowa wtedy byla prowadzona w jezyku niemeckim. O ile sie nie myle, pani Jaruzelska jest germanistka ? To sa ludzie jeszcze z godnoscia, kultura osobista i odpowiednim poziomem intelektualnym. Obserwujac niektorych obecnych pseudopolitykow, chelpiacych sie swoja glupota, to mozna tylko glowa krecic....

Pozdrawiam z Hamburga
  • 2009-02-20 13:51 | jagienka

W. Jaruzelski to jedyny polityk polski zasługujący na miano wielkiego Polaka ,Człowieka honoru i prawdziwego Patrioty. Polacy czapki z głowy.
  • 2009-02-20 16:04 | allensteiner

Wszyscy polscy przywódcy są dziś hurtem traktowani jako wredni komuniści na żołdzie Moskwy - płatne pachołki itd. Moim zdaniem wszyscy oni, poczynając od Gomułki kombinowali, jak się wykręcić spod opieki przydzielonej w Jałcie.

Za co Gomułka miał kochać ruskich? Za pięć lat w więzieniu? Zdołał się pozbyć Rokossowskiego - przypominam - marszałka ZSRR przydzielonego nam w 1949 roku w charakterze ministra obrony. Pozostałych pół, czy choćby ćwierć miliona - nie dał rady. Mogli się Polacy postawić i nie przyjmować rządowych stanowisk? Zapewne by sprowadzono jeszcze kilkudziesięciu czy kilkuset Rokossowskich. Czy by było lepiej?

Gierek miał inne doświadczenia - osiągnięcia ZSRR oglądane z Francji czyniły korzystne wrażenie. Próbował uniezależnić się ekonomicznie - niestety, nie wyszło. Czy lepiej by zrobił idąc na noże z Breżniewem? Kto wie, jak łatwo było utracić państwo, odzyskane nie tak dawno, ledwie na dwadzieścia lat?

Dziwi mnie zdziwienie autora wywiadu, że Generałowi Jaruzelskiemu podoba się dzisiejsza Polska.
  • 2009-02-20 17:58 | hematemesis

CZy jak o ludziach przy wladzy mowa to od razu trzeba albo nimi pogardzac albo wynosic na piedestal jako "jedynego meza stanu", :wielkiegi Polaka" itp. CZy nie mozna zbalansowac tych stanowisk? Bez watpienia gen Jaruzelski odegral wazna role w historii Polski czy to sie komus podoba czy nie. NA pewno kultura osobista i intelektem przewyzsza wielu wspolczesnych na swieczniku i to tez jest bezsprzeczne. Mysle ze general bylby zadowolony gdybysm wszyscy sie zgodzili ze zrobil jak mogl najlepiej, bez fajerwerkow, bez dramatyzmu pomogl przeprowadzic kraj przez trudne czasy zmiany systemu. Ale od tego byl na tym swieczniku zeby tak wlasnie sie zachowac. Taka byla jego praca i wykonal ja dobrze, a przeciez mogl spartaczyc. A to ze dzis jest zadowolony z Polski - oczywiscie ze jest przeciez polska zmienila sie na lepsze, nawet w oczach Marksa bylaby lepszym krajem niz Polska pod koniec lat '80. NIe zmienia to jednak faktu ze jak kazde zycie tak i zycie generala ma ciemniejsze strony, ale czy poza JPII byl jeszcze jakis polityka na swiecie ktory przezyl zycie tylko na jasnej stronie. Raczej nie. BYc moze dzieki doswiadczeniom z wczesnych lat '80 general dojzal do postawy jaka przyjal pod koniec dekady kto wie....
  • 2009-02-20 18:44 | Sławek

No cóż, p. Jaruzelski swoje lata ma, zadziwia mnie tylko fakt, jak on pozytywnie/chwalebnie o "swoim" czasie myśli.
    W moich oczach to jest tylko (jedna więcej) próba "wyprania" swojej przeszłości. Smiać mi sie chce, jak czytam, jak to p. Jaruzelski uważał na dobrą reputację Gorbaczowa, ach... ba on go nawet popierał. Przeżylem ten czas i to co po tym nastąpilo - to jest poprostu bzdura! Pan Jaruzelski jest moim zdaniem zwykłym tchórzem, i co jest dla mnie ważne te "jego" reformy, to nie były reformy, to była jedyna szansa uciszyć naród. Innych pomysłów nie było, a tle wschodzącej gwiazdy p. Gorbaczowa coś wydarzyć sie musiało - Jaruzelski nie miał nic w ręku.
    Na tle zasług Gorbaczowa wyglądał jak nędzny pachołek, ta pierwsza rozmowa z Gromyką (a raczej jego raport) był bardzo trafny ("„Nic nie rozumie. Wciąż liczy na jakieś porozumienie. Pełza przed Kościołem. Wsi nie reformują. Do konstytucji wprowadzili prywatną własność ziemi. Partia nie spełnia swojej roli...”). Jaruzelski był poprostu nieudolny - on oddawał nie dostając nic w zamian. Naturalnie zdaję sobie z tego sprawę, że on sam tego przewrotu dokonać nie mógł, aaale, reformować można dużo, przede wszystkim sposoby myślenia, szkolnictwo, i co najważniejsze zmniejszać, albo przemieniać ten cały aparat partyjny. Dać szansę ty co chociaż troche inaczej myślą. Nic z tego "za mordę" trzymał naród - wszystko działo się odwrotnie. To był bardzo przykry czas dla Polski i mam nadzieje, że się nigdy więcej nie powtóży. Wiele rzeczy było wtedy nie tak jak być powinny, i wielu osobom napewno trzeba te błędy wybaczyć,
    ale p. Jaruzelski do tego kręgu nie należy.
  • 2009-02-20 19:08 | Mieczsilver

Jak domek z kart zaczął się walić system.Zaczęły blednąć w Moskwie podpisane cyrografy na mafijny udział w nadużywaniu bezwzględnego prawa silniejszego.Niepisanym prawem była zasada RWD,na bazie której kreuje się dziś bohaterów traktatu okrągłostołowego i antyobytelskiej ustawy zasadniczej,które pospołu stworzyły pogodę dla politycznego szulerstwa i korupcji.
    W tym wszystkim zbrodniczą sztuką było wpakowanie społecznego ruchu SOLIDARNOŚĆ do podziemia,gdzie dalsze jego organizowanie się było na zasadzie tajnego państwa.Co niesie za sobą taki system organizowania się dziś tego doświadczamy.
  • 2009-02-21 00:05 | Binarek

"Nie pamiętam, czy pan siedział w 1988 r.?"
    Równie dobrze mógłby zapytać czy nie rozstrzelali mu rodziców.

Ojciec chrzestny mafijnej kliki, która za nic miała życie ludzkie.
    Z jednej strony to nie ich wina, że wychowano ich na bojarów o psychopatycznych cechach osobowości
    Z drugiej strony znam dziesiątki ludzi, którzy wtedy za solidaryzowanie się z krzywdzonymi -zwykłe odruchy ludzkie, byli bezlitośnie bici i nękani.
  • 2009-02-21 02:33 | karul

porownajcie klase i kulture

generala z k+k pomiotu pozycia politycznego watykanu i cia, jaki objal wladze dwadziescia lat temu.

aktualny rezim nazikatolicki chce jaruzelskiego zetrzec w pyl bo oni sobie zdaja sprawe z tego, ze sa historycznymi i histerycznymi kurduplami z porownaniu z tym facetem.

choc niewielki fizycznie dla mnie jest to najwiekszy polski polityk ostatnich stu lat.

mam nadzieje, ze bedzie jeszcze zyl dlugo i razil ich oczy swoja egzystencja.
  • 2009-02-21 05:43 | Bax

Oj Żakowski, Żakowski – żenujące z tym „kopaniem w stolik” Jak ma się przed sobą generała Wojciecha Jaruzelskiego, to nie wolno go mylić z Wałęsą! Ale przynajmniej i tak dobrze, że jako drugi (ostatnio) po Michniku zrobił Pan wywiad z najwybitniejszym Polakiem naszych czasów. Czyżby się oczka otwierały?
  • 2009-02-22 02:55 | ŻAL I BIEDA

to jest dobry człowiek ,patriota,który skończył szkołę w moskwie o silnych korzeniach patriotycznych dla swojej ideologii i byłej zsrr.resztę swojej wiedzy pozostawił nowym uczniom patriotom,którzy z POLSKI zrobili sobie prywatny folwark,a po ideologii komunistycznej jednym bezkrwawym cięciem po okrągłym stole przemianowali się na kapitalistów, głosząc pokój ,demokrację i uczciwośc dzielili się tym co społeczeństwo wypracowywało przez wieki,bo jak pamiętam kwaśniewski mówił ,ze to nie takie proste azeby majątek podzielić między obywatelami,można było zrozumieć w czym jest sęk.,że nie było juz czym się dzielić.brawo byłym uczniom jaruzelskiego,tak to mówił w telewizji,że to moja szkoła albo,że jest dumny bo to mój wychowanek.DZIWNY TEN ŚWIAT ,tak śpiewał NIEMEN.raz przez dziesiątki lat jest sie komunistą a w następnym dniu jedna sekunda po północy wszyskie kacyki stają się zawziętymi kapitalistami .z tego wynika ,ze ci ludzie z tej parti potrafią szybko przechodzic metamorfozę i to po 1 sekundzie.brawo za taki zapał i patriotyzm,gratulacje na długie lata życia z możliwościa częstych przemian w motyla I żeby w POLSCE żyło się lepiej.
  • 2009-02-22 03:01 | TROLL

NIC-
  • 2009-02-23 17:11 | Janusz G.

Do Slawka:
    Przezylem ten czas w USA. Codziennie wszystkie dzienniki TV wieczorne zaczynaly sie od pokazania mapy pogranicza Ukrainy z Polska, liczby dywizji ZSRR tam rozlokowanych i ich ruchach wskazujacych na nadciagajaca inwazje. Ja to widzialem i slyszalem wlasnorecznie! I tak , trzeba bylo uciszyc narod, czy lepiej 'narod' bo przeciez nie caly narod wrzeszczal wtedy. Tylko w ten sposob przekazanie wladzy moglo nastapic w sposob pokojowy, ewolucyjny. Prezydent Jaruzelski jak zwykle pokazal klase, jak wowczs podczas wywiadu z Barbara Walters w stanie wojennym. (Ona rowinez miala wywiad z L. Walesa - nie bede komentowal...)
    Redaktorze Zakowski, gratulacje z dobry wywiad. Gleboki i wywazony. Male potkniecia, ktore Panu tu wypominamy, sa naprawde male. A tak na marginesie, czy nie moglby pan otworzyc jakiejs podyplomowej szkoly dzinnikarskiej dla tej zgraji ujadajacej w polskich mediach? Szkoly, w ktorej mogli by sie uczyc przeprowadzania wywiadow np. Kiedy oni zrozumieja, ze podczas wywiadu nie dziennikarz ale osoba zaproszona jest najwazniejsza ! Pozdrawiam
  • 2009-06-07 21:53 | Kazimierz

gen. Wojciech Jaruzelski tp wielki Polak i wielki patrota; On uratował Polskę ad wielkiego nieszczęścia- czy to tak trudno zrozumieć w jakiej sytuacji była wówczs Poolska.Mam czasem wrażenie, czytając niektóre wypowiedzi że my Polact szanujemy tylko ludzi którzy doprowadzili kraj do klęski.Patrzmy jak u nas trzci się powstania które nie miały żadnych szans zwycięstwa i doprowadziły do ogromnych tragedni. Każdy kto zna historie ,powinien z niej wyciągać właśćiwe wniski- niestety często tak nie jest.