Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Dawno temu z DNA

(3)
Nasza historia zapisana jest w genach. Dzięki badaniom DNA wiemy coraz więcej o dziejach Ziemi i człowieka. Ale czy wszystko da się z nich wyczytać?
  • 2009-03-05 18:46 | Stefan Łęczycki

Re: Dawno temu z DNA

Zacznijmy od tego, Eulau nie leży w Dolnej Saksonii, ale w Górnej Saksonii. To poważny błąd! Mój kolega Robert Ganslemeier nie wymyślił tego, że jest to rodzina. On starał sie, aby to jak najlepiej zbadano! To jest zasadnicza różnica. Wbrew temu, co pisze autorka materiał genetyczny z Eulau nie jest do konca jednoznaczny. Właśnie z tego powodu były kłopoty z publikacją artykułu na temat cmentarzyska w Eulau w Science, rocznik 2008. Mówiąc prawdę był on z lekka wstrząśnięty poziomem informacji o Eulau, o czym poinformował mnie telefonicznie. Dalej jaka jest różnica pomiędzy patrylokalnością a patrylienatem? Tej zapewne chodziło o patrylokalność. Ciekawi mnie, w jak sposób byłaby w stanie udownodnic patrylineat?
    A propos matriarchatu. Matriarchat był swego czasu myśleniem życzeniowym XVIII-XIX wiecznych filozofów i niczym ponadto. Ludzkie społeczenstwa funkcjonowało na dużo bardziej skomplikowanych zasadach, niźli się to tym "porządnickim" wydawało.
  • 2009-03-11 08:32 | Agnieszka Krzemińska

Szanowny Panie, czując się "wezwana do tablicy" odpowiem na kilka z Pana uwag. Otóż informację, że Eulau znajduje się w Saksonii Anhalt powtarzam za całą niemiecką prasą (np. artykuł z Die Zeit -
    http://www.zeit.de/2008/30/Familie), jeśli zatem jest to błąd, to nie poczuwam się do winy. Jeśli chodzi o patrylineat to ma Pan całkowita rację - oczywiście chodziło mi patrylokalność (błąd poprawiam).
  • 2009-08-14 23:50 | Stefan Łęczycki

Die Zeit wiedział, co pisał. To jest jeden z najlepszych tygodników na świecie, ale Pani nie wie, że Saksonia jest wielka i składa sie z Górnej Saksonii, leżącej w granicach dawnego DDR oraz Dolnej Saksonii, leżącej w graniach byłej BRD. Saksonia-Anhalt, leży głęboko w Górnej Saksonii. I taka jest prawda. Pozdrawiam autorke.