Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Filary runęły

(20)
11 proc. ludności Holandii to obcy, a w miastach – prawie połowa. Za 10 lat w Amsterdamie i Rotterdamie większość mieszkańców będzie nieholenderska. Jak ma żyć mały kraj europejski, w którym wkrótce za główną religię trzeba będzie uznać islam?
  • 2009-03-11 10:51 | marta.k.

Re: Filary runęły

Pim Fortuyn został zamorodowany przez holenderskiego aktywistę ekologicznego. Volkert van der Graaf został przez sąd holenderski uznany winnym morderstwa i skazany na karę więzienia.
  • 2009-03-11 18:00 | q602

Europa jest na drodze do stania sie Islamic United Europe. Bez wojny swiatow ale przez zgarniecie demokratyczne wladzy przez lawinowo rosnaca populacje wyznawcow Islamu. Jezeli teraz nie postawi sie szlabanu, to za kilka pokolen pozostanie jedno wyjscie: zmiana wiary na te jedynie sluszna i rzekomo pokojowa.
  • 2009-03-11 20:49 | burek

Ech jak mi się marzy pragmatyzm w naszym kraju! Rozwiązywanie problemów a nie dociekanie czy czyjś głos oburzenia brzmi szlachetnie. Co ciekawe, czytałem ostatnio wywiad z chińskim ekonomistą, który mówił to samo - rozwiązujmy problemy ekonomiczne a nie zastanawiajmy się czy uczyliśmy się w szkole marksa czy w chicagowskiej szkole ekonomicznej.

Ciekaw jestem jak my - Polacy - reagowalibyśmy na islam. Mamy przecież ogromne doświadczenia w pogromach rasowych ...
  • 2009-03-11 22:48 | k.pędziwiatr

Pragnę zwrócić uwagę czytelników na liczne błędy jakie pojawiają się w artykule Pana Ostrowskiego.
    Po pierwsze Fortuyna zabił nie muzułmański radykał tylko zielony fundamentalista - Volkert van der Graaf - rodowity Holender odsiadujący teraz wyrok 18 lat więzienia.
    Po drugie nieprawdą jest, że muzułmanie w Holandii nie identyfikują się ze swoją nową ojczyzną - polecam przeczytać choćby kilka raportów z badań Hansa Etzingera i Karen Phalet.
    Po trzecie osób pochodzenia tureckiego jest w Holandii więcej niż osób pochodzenia marokańskiego. Odpowiednio około 325 tysięcy i 306 tysięcy.
  • 2009-03-13 11:14 | boena

Czy mógły Pan burek skonkretyzować jakie to ogromne doświadczenia Polaków w dokonywaniu pogromów miał na myśli, pisząc te straszne słowa. Czyżby wątroba dokuczała? A może znowu odezwał się ożywiony germanofil . Zupełnie nie rozumiem takich niby komentatorów: rzuci podłe zdanko, nie rozwinie tematu, jadem zaleje forum i milknie.
  • 2009-03-13 11:27 | boena

Myślę, że taka jest kolej rzeczy: teraz Holandia, W.Brytania, Francja , za pewien czas też my będziemy musieli zmierzyć się z tym problemem. Trudno mi o obiektywizm. Pochodzę z rodziny o korzeniach tatarskich. Wśród dalekich krewnych są wyznawcy islamu. Historia oficjalna i żadna klechda domowa nie wspominają o jakichkolwiek znaczących konfliktach. Może trzeba pogrzebać w przeszłości, przypomnieć jak radzili sobie nasi przodkowie. Zdaje się zupełnie nieźle, z tym że nasze gałęzie ( z drzewa g.) zasymilowały się z żywiołem polskich i katolickim.
  • 2009-03-13 15:19 | Maria

Re: to wynik walki z chrześcijaństwem

Globaliści zwalczający chrześcijan , a szcególnie katolików doprowadzą UE do upadku.
    Globalizm jest rakiem który bedzie toczył słabe orgnizmy libertynów zajętych poszukiwaniem przyjemności. Nędza moralna globalistów jest tak dalece szkodliwa , że jej efekty zdemolują Europę w najbliższych latach. Jednak media znalazły się w rękach zdemoralizowanej oligarchii i zapowiada się droga przez mękę upadku moralnego.
  • 2009-03-13 16:25 | Aleks

Re: Filary runęły - Blad w artykule

Szanowny Panie Redaktorze,

Stwierdzenie, iz Pim Fortuyn zostal zamordowany przez muzulmanskich fanatykow nie jest zgodne z prawda ("obie ofiary padły z rąk fanatycznych muzułmanów"). Morderca Pima Fortuyna byl rodowity Holender, o nie muzulmankim pochodzeniu, niejaki Volkert van der Graaf, radykalny dzialacz na rzecz praw zwierzat pochodzacy z Middelburga.

Pozdrawiam,
    Aleks Wolski
  • 2009-03-13 19:47 | dulco

Efekty nędzy moralnej (i intelektualnej) globalistów JUŻ zdemolowały UE... o dziwo w Europie najzdrowszym społeczeństwem pod tym względem są Rosjanie i kilka innych społeczeństw wschodniej Europy.
  • 2009-03-14 22:08 | Janek

Cienizna

Z calym szacunkie dla pana Marka Ostrowskiego to widac jest jednak ze nie zna pan jezyka holenderskiego i nie badal pan samodzielnie zrodel tylko polega Pan na jakis informacjach z drugiej reki.
    Holendrzy sa tak na prawde rasistami, okolo 60 - 70%. Oficjalnie mowi sie o tym w Holandii ze sami sie oszukiwali gdy brali obojetnosc za tolerancje. My tez sie dalismy nabrac. Teraz kiedy zaczeli sie interesowac swiatem to ten rasizm wylewa sie jak tluszcz w z przyciasnej sukienki.

Geert Wilders jest nie tylko antyislamski, jest rowniez antyeuropejski i antypolski. Jego partia jest w tej chwili juz najwieksza w Holandii. Jesli bezrobocie osiagnie w Hoandii okolo 10% to zaczna sie pogromy obcokrajowcow. A w szegolnosci Polakow.
    Juz teraz coraz czestrze sa akty przemocy na Polakach popelniane przez tych "pragmatycznych" Holendrow.

Jedna z najwiekszych Holenderskich gazet nazywa nas (Polakow) "smerig volk" = "wszawy narod" a polskie dzieci "kutpooltjes" = "je..ne polaczki".
  • 2009-03-15 00:31 | Zenek

Mieszkam w Holandii i potwierdzam. Holender wybierając szkołę dla dziecka sprawdza ile jest tam kolorowych (nieszczęściem jest uczyć się z kolorowymi). Nawet wykształcony Holender uważa swój naród za najmądrzejszy na świecie i wybrany do nauczania innych. Mieszka tu trochę Amerykanów, ostatnio znajomej, która Amerykance, która załatwiała sprawę w urzędzie po angielsku urzędniczka zrobiła awanturę, że jest w Holandii i mam mówić po holendersku (to było nie do pomyślenia rok temu). Większość kolorowych mieszka w specjalnych dzielnicach dla kolorowych. Po Żydach usuniętych przez Hitlera nikt nie płacze, sprawa zwrotu majątku budzi tylko agresję.
    Europa się zmienia...
  • 2009-03-15 17:28 | deem

Zapomnieliscie o slynnym holenderskim przeboju " o busiku" z polakami. Mieszkam w niemczech przy granicy z NL i widze te hordy polskiego prostego narodu, ktory sluzy holendrom za baze do porownan. Co do rasizmu to jak najbardziej tak! sa niesamowici na punkcie oranje boven. Bezlitosnie tez wykorzystuja niewiedze osob przyjezdnych- do bolu. Sa wtym tak perwersyjni ze az szok. Urzednicy mimo iz znaja wiele jezykow ostentacyjnie wymagaja komunikacji po niderlandzku. Ostatnio w jednej z instytucji zagrozilem ze jezeli nie przyjma dokumentu napisanego po niemiecku i po angielsku to wroce z adwokatem. Poskutkowalo ( w holandii wszystkie urzedy i instytucje maja obowiazek przyjmowania dokumentow lub ich tlumaczen w jezykach ang, ger i fr.). Nie lubie ich za ta niesamowita wynioslosc i bezczelnosc. Byli kolonialisci, ktorzy zeszli na psy i zyja jeszcze tylko dzieki imigrantom
  • 2009-03-15 17:47 | abhaod

Holendrzy się wyprowadzą, a islamistów morze zaleje, i taki będzie koniec pięknej Holandii
  • 2009-03-15 19:49 | Alex

Mieszkam 20 lat w Holandii i takiego steku bzdur,jakie wypisuje tutaj "Janek" dawno nie czytalam !!!Problem jest o wiele bardziej zlozony,niz mozna go przedstawic w artykule.
    A Holendrzy sa tolerancyjni,dla tych,ktorzy ich szanuja.Ich jezyk,kulture,a nie tylko stoja w kolejce po zasilki i prace,ktorej i dla nich brakuje!
    Latwo jest przyjechac na "cudze" i jeszcze im uragac,nieprawdaz panie Janku???!!!
  • 2009-03-15 20:50 | Janek

Ja, tak samo jak i ty, szanuje ich kraj, kulture itp. itd. Nauczylem sie jezyka, poznalem historie i dbam o swoj mikroskopijny ogrodek przed domem. Bo takie sa tutaj zasady. Niestety jak sie okazalo na nic to wszystko. Volkskrant nadal pisze o Polakach "smerig volk". A reszta w najepszym razie nazywa nas pijakami ktorzy nadaja sie jedynie do brudnej roboty.

Czyli nie jest to prawda, ze wystarczy szanowac Holendrow a oni automatycznie to dostrzega. Nagonka na Polakow w Holandii, ktora z roznym natezeniem trwa od 2007 roku jest tego wlasnie przykladem.

Ja nie przyjechalem do Holandii na gotowe. Tez jestem tutaj ~dziesiat lat i wszystko to co mam musialem wydrapac pazurami z tego gliniastego gruntu.

Dlatego tez jak Wilders ujadajac na Polakow staje sie najwieksza partia w kraju to czuje sie lekko sfrustrowany. Zreszta nie jest on w tym odosobniony. (Anty)Polska agende maja rowniez SP, PvdA, CDA i tonacy TON.

To co napisalem w mojej opinii nie ma na celu oczernic ich w jakikolwiek sposob. To jest jedynie sucha konkluzja tego co widze.

Mam nadzieje, ze jestem pesymista, ale przyszlosc Holandii widze w brunatnych kolorach.
  • 2009-03-16 06:25 | Marek Wnuk

To jest prawda, my mamy doswiadczenie w pogromach rasowych, no i bardzo dobrze. Jak Polacy zareagowaliby na Islam - albo inaczej - Jak powinni zareagowac? Najlepszym sposobem jest nie dopuszczenie do rozprzeszczeniania sie Islamu. Nalezy byc ostroznym i konsekwentnym , w inny wypadku fala tej idiotycznej religi, zaleje swiecka Polske.
  • 2009-03-16 09:44 | Alex

Janku-czytam Volkskraant i nie moge sobie za nic przypomniec komentarzy typu "brudni Polacy"???? Swoja droga to nie oni zapracowali na taki, a nie inny wizerunek naszych rodakow!! Wilders ma bardzo ciekawy program,o ktorym malo sie pisze,bo latwiej demonizowac to,o czym mowi a propos islamu.Nie bedzie najwieksza partia,bo w tej chwili podawane sa tylko same prognozy!!
    Przyznam,ze nie wiem o jakiej nagonce na Polakow mowisz????Wszystko zalezy od tego w jakim srodowisku sie obracasz?? Zwlaszcza ludzie mniej wyksztalceni boja sie o swoja przyszlosc i kieruja swe niezadowolenie wobec przybyszy z innych krajow.Polska niczym w tej materii sie nie rozni.
    Nie chcesz chyba powiedziec,ze serce Polaka sie raduje na widok kazdego nowego meczetu,na co trzeciej ulicy.Kasy miejskie sa otwarte i placa kazdemu ,kto przy niej stanie,nawet dzieciom,ktore sa,albo ich nie ma!! A panie urzedniczki skwapliwie pochylaja sie nad dokumentami pisanymi w roznych jezykach,bo przeciez wymogi nakazuja znac ich co najmniej trzy????A mamy ustawiaja sie w kolejce do szkol,w ktorych polowa dzieci nie mowi po polsku! A rodacy skwapliwie sie dziela kazda praca z nowo przybylymi Ukraincami,Wietnamczykami,Sudanczykami itd itd....................................................................
    Widzisz wszystko zalezy od punktu siedzenia.W moich oczach Holandia jest jeszcze super tolerancyja,czego o moim wlasnym kraju powiedziec jeszcze dlugo nie bedzie mozna!!!!

Pozdrawiam i zycze wiecej optymizmu!
  • 2009-03-16 12:24 | JMD

[cytat]
    Mamy przecież ogromne doświadczenia w pogromach
    rasowych ...
    [/cytat]
    To znaczy? Konkretnie, kiedy i gdzie w Polsce (Rzeczypospolitej) w czasie niepodległości (czyli gdy ziemie polskie były pod polską administarcją) dochodziło do pogromów?
  • 2009-11-18 12:18 | Grzegorz

Re:Filary runęły

Temat rzeka.. ale najblizsza jest mi opinia "Alexa". Uwazam ze tolerancja jest tu duza , czasem moza za duza ale na pewno wieksza niz w Polsce . Sprobujcie cos po angielsku w polskim urzedzie zalatwic ( drobny przykladzik )..
    Zyje sie tu 'normalniej', latwiej .. ale do pozostania zniechecaja mnie wlasnie "muzulmanie".
    Problem z "Arabami" widze na co dzien , ich dzielnice sa brudne , zaniedbane najlepiej je omijac. Nie wyobrazam sobie zeby moje dziecko mialo wychowywac sie razem z nimi w jednej szkole .. ( glownie Marokanczycy to nozownicy ,ale nie tylko..)
    Szkoda Holandii, bo wg. mnie 'kolorowi' ich w koncu 'zaleja' ..
    Te KULTURY ( europejska i arabska ) sa nie do pogodzenia !
    Ja osobiscie nie spotkalem sie z razizmem wobec mnie , wyorzystywany bylem na poczatku jak wiekszosc pracujacych prze biuro pracy ( i to bardziej przez polskie niz holenderskie ).
    Tylko ze tu przy odrobinie wysilku mozna latwiej "wskoczyc na wyzszy poziom " i normalnie zyc ..
    Eh, gdyby tak sie dalo polaczyc zalety Polski i Holandii.

Pzdr.!
  • 2010-04-05 09:13 | Mieczysław S.Kazimierzak

Re:Filary runęły

Demografia,demografia i jeszcze raz demografia.Intuicyjnie rozumiemy zależność demografii od czynników związanych z cywilizacyjnym rozwojem.
    Klasyka patologii to ludy semickojęzyczne i krwawy,otwarty konflikt między judeofaszyzmem a islamofaszyzmem.
    Odwołać się warto do PEWNIKÓW credo Tadeusza Zielińskiego,z których czwarty brzmi :
    "Bóg się objawia w pięknie,w prawdzie i w dobrem;doskonała jest tylko ta religia,która uwzględnia wszystkie te trzy objawienia w całości",a V PEWNIK :
    "Szczytem dażeń religijnych ludzkości jest chrześcijaństwo w swej najbardziej rozwiniętej formie".
    Ostatni VI PEWNIK : "Religia antyczne jest właściwym Starym Testamentem tego chrześcijaństwa."