Wyszukaj na forum

Forum


Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Lekcje z tragedii

(14)
Zaniedbanie albo nieszczęśliwy wypadek - czy dramatu w Kamieniu Pomorskim można było uniknąć?
 • 2009-04-13 15:22 | kleofas

  Re: Lekcje z tragedii

  No ja wymiękam. Cóż za oryginalność spojrzenia.
 • 2009-04-13 17:22 | skoool

  Cóż za oryginalny komentarz.
 • 2009-04-13 18:33 | Masakra

  Witam Pana świątecznie,

  Chociaż może na wstępie przyznam, że czuję się obecnie mało świątecznie, a to z racji tego, że Pana radosna twórczość znowu mnie totalnie zmasakrowała. I nie chodzi mi o głębie (a może właściwie jej brak) Pana wypowiedzi (wskazaną już - jakże trafnie - przez moich przedmówców), ale o konkretny fragment (pozwolę sobie go nawet zacytować) -> "Ważne jest, aby właśnie wtedy, gdy zgasną światła reflektorów, wyciągać z tragedii wnioski, poprawiać przepisy".

  MASAKRA, czyli stara dobra :) socjalistyczna szkoła, że najlepszym środkiem na wszelkie niedoskonałości życia społecznego i gospodarczego jest regulacja prawna,nadal żyje w pracach młodych ludzi. Przecież to takie urocze, że jak nie da się czegoś załatwić po dobroci to wydajmy jakiś odpowiedni przepis i załatwmy to na drodze normatywnej. Już w latach 80tych ubiegłego stulecia (tak wiem, wiem, że jest Pan człowiekiem młodym i wtedy to Pana głównym problemem było to czy iść grać w piłkę po odrobieniu lekcji czy też przed tą czynnością) tacy Mistrzowie (przez wielki szacunek dla Nich z dużej litery) jak Z. Radwański, J. Łętowski i wielu, wielu innych (których nie będę tutaj wymieniał z nazwiska) niewątpliwie słusznie podkreślali, że w społeczeństwie dominuje błędne przekonanie, iż remedium na wszelkie możliwe problemy jest regulacja prawna. Na marginesie warto zaakcentować, że podkreślali to w tonie...hmmm...dość złośliwym, tzn. w ujęciu generalnym chodziło o to, że jak ktoś jest bardzo prosty, by nie powiedzieć bardzo głupi to wierzy w to, że prawo jest lekiem na całe zło (oczywiście prosiłbym by Pan nie brał tego do siebie, bo jak przypuszczam z racji wieku może Pan nie wiedzieć jak funkcjonują systemy społeczny i gospodarczy) i trwa całe życie w tym przekonaniu :). Tylko jedno co mnie zastanawia to to, że Polityka jest gazetą pozycjonowaną na innym pułapie niż portal pudelek.pl, co pozwala mi założyć, że zatrudnia inteligentnych ludzi, którzy wiedzą o czym piszą i dodatkowa starają się pisać o tym o czym wiedzą, a nie o tym o czym im się wydaje, że wiedzą. Trudno, zrewidował Pan po raz kolejny moje spojrzenie na świat, ale ponoć człowiek uczy się całe życie i i tak umiera głupi :).

  Biorąc powyższe pod uwagę skoro Pan postuluje zmiany w prawie nakierowane na wyeliminowanie pożarów i pijanych kierowców, to ja postuluję aby wydać administracyjnoprawny zakaz publikowania takich bzdur. Skoro już zmieniamy system prawa to zróbmy to kompleksowo, tak po całości. Postuluję więc by: zakazać pożarów, pijaków na drogach i tekstów Pana Stasiaka. Należy bowiem zapobiegać, aby potem nie żałować :).

  Pozostaję z poważaniem, pozdrawiam serdecznie i życzę Panu wesołych świąt

  Masakra
 • 2009-04-13 18:33 | MJ

  Re: Lekcje z tragedii

  Panie Piotrze takich domow jest w Polsce tysiace. To jest niestety wina panstwa i samorzadow terytorialnych. Mieszkan socjalnych jest w Polsce za malo i prawie wszystkie sa w okropnym stanie technicznych, za ktory niestety odpowiada czesc ich lokatorow. Czesc z nich cierpi na alkoholizm, ktory wyklucza ich z normalnego funkcjonowania.
 • 2009-04-13 18:42 | kordela

  autor tego dzieła wykazał jedynie to, co chciał a mianowicie, że jest aPOlogetą tuseka, phemieha zresztą.
 • 2009-04-14 09:07 | drugar

  Re: Lekcje z tragedii

  Chyba trochę zbyt pochopnie prezydent ogłosił żałobę narodową. Z całym szacunkiem dla tragedii ofiar pożaru, jaka to strata dla narodu polskiego ?
 • 2009-04-14 14:27 | adamo33

  Re: Lekcje z tragedii

  Zgadzam się z tym co Pan napisał w ostatnim akapicie.
  Tyle, że w naszym kraju mamy z tym problem. Bo z reguły jest tak jak w przypadku zawalenia się hali w Katowicach. Czyli zaraz po wypadku , na polecenie właściwego ministra w teren ruszają kontrole, media informują o miejscach gdzie podobne tragedie mogły się zdarzyć i ... następuje cisza. Bo są już inne tematy.
  Obecnie mamy powtórkę wyżej opisanego scenariusza. Właśnie usłyszałem, że w Polsce będzie się kontrolować budynki socjalne. Tylko obawiam się, że z tych kontroli niewiele wyniknie. Owszem, dowiemy się o jakiś uchybieniach. Tylko wątpię, czy ich sprawcy poniosą konswekwencje, a prawo zostanie tak zmienione, by ryzyko takich zdarzeń jakie miało miejsce w Kamieniu Pomorskim było jak najmniejsze.
  Jedyne zmiany, nazwijmy to pozytywne, jakie zostały wprowadzone po tego typu zdarzeniach, dot. instalacji gazowych w budynkach mieszkalnych. Z tego co się orientuję od momentu zawalenia sie bloku w Trójmieście (w wyniku awarii instalacji), podobny przypadek już się nie zdarzył. Ale to można zaliczyć do tzw. wyjątków potwierdzających regułę.
  A swoją drogą, ile to jeszcze osób musi stracić życie, by tzw. władza zajęła się realnymi problemami społeczeństwa, a nie rozstrząsaniem problemow typu "był TW, czy też nie".
 • 2009-04-14 16:10 | manon_lescaut

  Skąd taka osobista niechęc do pana Stasiaka?! I ten kompleks połączony z poczuciem wyższości wobec osób młodszych niż jedynie słuszny wiek autora wpisu...Artykuł pana Stasiaka jest przeciętnie poprawny, ani szczególnie wybitny, ani też strasznie zły, dlaczego więc budzi w Panu (albo Pani) Masakrze takie namiętności ?
 • 2009-04-14 19:15 | momo

  Popatrz Pan , Panie Stasiak jak sfrustrowane jest nasze społeczeństwo ! I to niby czytelnicy Polityki - ergo inteligenci . Jedynie dwa pierwsze wpisy sa jako tako merytoryczne . Pozostałe - albo mało merytoryczne , albo popioły po PiS - czyli " kadzi Pan PO " ???? Zatrzymam się chwilę nad Masakrą . Otóż mylisz się miły co do przepisów . Głównie chodzi zaś o ich egzekwowanie !!! Podam Ci Masakro jak łatwo to można realiować . Warunkiem jest porządek społeczny / przedwojenna Europa / . Otóz - pijacy won administracyjnie z lokali socjalnych do strzeżonych noclegowni / w tym domu jeden z pijaków już kilka razy popalał mieszkanie / . Dalej - przymusowe , czasowe podwiązywanie jajowodów / nasieniowodów tzw. patologii - do czasu osiągnięcia jakiejś stabilizacji .Baba bez roboty , za którą płacimy czynsz my wszyscy , jedynie co umie to rodzić kolejne dzieci . Tym samym produkuje kolejnych petentów takich domów socjalnych , W dodatku frustrują swych konkubentów rodząc kolejne bachory , czym skłaniają ich do ucieczki lub jeszcze większego opilstwa !!! Jak słyszę o złym stanie tego domu , to mnie nosi !!! W Polsce są tysiące domów CAŁKOWICIE PALNYCH , drewnianych , bez jakichkolwiek wygód , z ogrzewaniem piecowym i kiblem na podwóru ! Ludzie w nich mieszkający płacą czynsz , utrzymują się SAMI !!! Tu porównywalnie mieli o niebo lepiej na koszt podatników !!! Jeśli więc twierdzisz Masakra , że prawo nie zapobiega to się mylisz ! Powiedz lepiej " W obecnym systemie tzw. praw człowieka i polskim bałaganie , mozna domniemywać , że nie ma prawnych możliwości zapobiegania takim tragediom zawinionym przez nieodpowiedzialnych ludzi " Amen .
 • 2009-04-16 14:04 | jarek Luszpinski

  Re: "zatrzymano prawie 1,500 pijanych kierowców"

  ... w australijskim stanie Victoria gdzie teraz mieszkam policja w czasie swiat wielkanocnych sprawdza tylko przekraczanie szybkosci ... natomiast w weekendy PRZED swietami (takimi jak wielkanoc, bozenarodzenie, wazniejszy mecz) na drogach jest pelno widocznych patroli sprawdzajacych trzezwosc ... ZAMIAST probowac zatrzymac PIJANYCH kierowcow sprawia to ze PROWADZA samochody ich TRZEZWE zony ... to prewencyjne podejscie (i 'brutalna' kampania w TV) bardzo znacznie obnizylo ilosc wypadkow ....
 • 2009-04-16 14:08 | Ktos

  Re: Lekcje z tragedii

  za komuny tego nie było!!!
 • 2009-04-16 14:29 | jarek Luszpinski

  Re: "zatrzymano prawie 1,500 pijanych kierowców"

  ... w australijskim stanie Victoria gdzie teraz mieszkam policja w czasie swiat wielkanocnych sprawdza tylko przekraczanie szybkosci ... natomiast w weekendy PRZED swietami (takimi jak wielkanoc, bozenarodzenie, wazniejszy mecz) na drogach jest pelno widocznych patroli sprawdzajacych trzezwosc ... ZAMIAST probowac zatrzymac PIJANYCH kierowcow sprawia to ze PROWADZA samochody ich TRZEZWE zony ... to prewencyjne podejscie (i 'brutalna' kampania w TV) bardzo znacznie obnizylo ilosc wypadkow samochodowych ....
 • 2009-04-16 15:30 | lewi_hashomer

  Re: Lekcje z tragedii

  czy szanowni państwo dziennikarze zechcieliby porzucić ten nachalny i ckliwy banał zawarty w pytaniu: "czy tragedii można było uniknąć?". dziennikarz nie jest od głoszenia katechez, teologii zbawienia.
  jeśli sz. p. tak bardzo się tym interesuje, podpowiem, na tak postawione pytanie: "czy tragedii można było uniknąć?" udzielili odpowiedzi nasi filozofowie. było to dawno, dawno temu.
  przytoczę jedną z nich: "ty nieszczęsna, efemeryczna istoto lepiej dla ciebie, żebyś nic nie wiedział, nie narodził się, nie był, a gdy już zaistniejesz, to najlepsze dla ciebie, byś jak najszybciej umarł." f. nietzsche, narodziny tragedii, źródło wikipedia.
 • 2009-04-17 15:33 | KatarzynaTS

  [cytat]
  za komuny tego nie było!!!
  [/cytat]
  Czyli czego? Nie było pijanych kierowców? Czy też nikt nie sprawdzał, czy są trzeźwi?