Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Kulturalny turniej miast

(55)
Za 7 lat jedno z polskich miast nosić będzie tytuł Europejskiej Stolicy Kultury. I choć batalia o to miano na dobre ruszy dopiero pod koniec roku, już zaczął się turniej kandydatów.
  • 2009-04-22 11:29 | JW

Re: Kulturalny turniej miast

Ocena rzeczywiście bardzo subiektywna, autor chyba w niektórych miastach nigdy nie był i nawet mu się w necie poszperać nie chciało.
  • 2009-04-22 14:55 | luna

Nie podoba mi się to, że Lublin dostał etykietę. Owszem, kierunek wschód jak najbardziej, tego nie uniknie ale z tego co wiem, to nie jedyny kierunek.
  • 2009-04-22 15:48 | Przygoda

Nie jest latwo obiektywnie ocenic miasta w ktorych sie nie mieszka, nie zgadzam sie np z argumentem o zaangazowaniu bo chyba nie ma nardziej zaangazowanych w projekt mieszkancow niz lodzianie ale ogolnie artykol na poziomie!
  • 2009-04-22 19:40 | HB

Wrocław? Hehehhe dobre żarty. Ludziska, to nie dla Was miejsce - to nie turniej PRu!
  • 2009-04-22 20:10 | rob

hehe Lublin za Wroclawiem to najsmieszniejsze ktory nawet strony internetowaj nie ma i dopiero pare miesiecy temu przypomnial sobie ze mozna cos ugrac, zalosny ten ranking ,moze redaktor wybralby sie do ktoregos z miast by sie lepiej przygotowac do takich artykulow a nie pisze bzdury
  • 2009-04-22 21:49 | yanns

Na dyskusję o ESK zapraszam także na blog dotyczący starań Torunia o ESK 2016 (http://torun2016.blogspot.com/) Walczymy o tytuł wspólnie z Pampeluną :)
  • 2009-04-22 21:51 | yanns

Na ranking "Polityki" można jeszcze spojrzeć z innej strony - jako trzykrotne zwycięstwo Torunia. Na rzecz Łodzi w ramach "Camerimage" działa przecież Marek Żydowicz, prezes toruńskiej Fundacji Tumult. Z kolei w Gdańsku koordynatorem przygotowań jest Romuald Wicza Pokojski, twórca Teatru Wiczy oraz członek komisji przyznającej stypendia kulturalne miasta... Torunia. I aż trudno uwierzyć, że tak właśnie jest.
  • 2009-04-22 22:02 | indyk

Lublin2016.eu

Gdzieś czytałem, że budżet Łodzi na reklamę i marketing miasta, jest znacznie większy, niż budżet na samą Kulturę w Lublinie...coś w tym jest kiedy widzę te badziewne łódzkie magnesy;/
    Uważam, że wygrać powinny Lublin albo Toruń, tu chodzi o klimat miasta i magię.
  • 2009-04-22 22:45 | KP

Przytoczyłeś akurat argumenty, które świadczą na niekorzyść Torunia. Wymienione osoby wolą, bowiem organizować festiwal w Łodzi i z Łodzią. O czym to świadczy? Niech każdy odpowie sobie sam.

A ja już dziś zapraszam mieszkańców wszystkich miast pretendujących do uzyskania tytułu Europejskiej Stolicy Kultury do jedynego w swoim rodzaju Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Łodzi.
  • 2009-04-22 22:51 | ww_lodz

[cytat]
    badziewne łódzkie magnesy;/
    [/cytat]? Ciekawe, bo to ich obecność w całym mieście pokazuje zaangażowanie łodzian w projekt :))) Pozdrawiam.
  • 2009-04-22 22:53 | KJP

[cytat]
    Łodzi w ramach "Camerimage" działa przecież Marek Żydowicz, prezes toruńskiej Fundacji Tumult. Z kolei w
    Gdańsku koordynatorem przygotowań jest Romuald Wicza Pokojski, twórca Teatru Wiczy oraz członek komisji
    przyznającej stypendia kulturalne miasta... Torunia. I aż trudno uwierzyć, że tak właśnie jest.
    [/cytat]

Przytoczyłeś akurat argumenty na niekorzyść Torunia. Wymienione osoby wolą, bowiem organizować festiwal w Łodzi i z Łodzią. O czym to świadczy? Niech każdy odpowie sobie sam.

A ja już dziś zapraszam mieszkańców wszystkich miast pretendujących do uzyskania tytułu Europejskiej Stolicy Kultury do jedynego w swoim rodzaju Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Łodzi.
  • 2009-04-22 23:04 | semeon

Megalomania torunian nie zna granic.
  • 2009-04-22 23:16 | yanns

www.torun2016.blogspot.com

Dlaczego prowadzi Łódź? Odpowiedź jest prosta. Toruń jako pierwsze miasto ogłosiło start do konkursu. To jednak Łódź, która wystartowała zdecydowanie później, zaczynał z lepszego pułapu. Tam organizacją starań ESK od razu zajęło się stowarzyszenie Art Center (o ile dobrze pamiętam nazwę). Zaczynali z gotową struktura organizacyjną. W pozostałych miastach wybierano dopiero koordynatorów ds ESK...

PS. W tabelce jest niewielki błąd. Jak wynika z tekstu w kategorii nr 6 Toruń dostał 2, a nie jak wpisano do tabeli 1 pkt. Mam rację?
  • 2009-04-22 23:19 | yanns

Nie chodzi o megalomanię, ale raczej żenadę... Jak do czegoś takiego można było dopuścić. Wicza-Pokojski w podwójnej roli to skandal zarówno dla Torunia, jak i dla Gdańska.... Ciekawostką jest fakt, że jego partnerka życiowa B. Sroka była pierwszym koordynatorem ds. ESK w Toruniu...
  • 2009-04-22 23:50 | fif

Ten rfanking to jakaś totalna kpina!!! Co do tej pory w kierunku ESK zrobiły Wrocław, Poznań, Gdańsk czy Warszawa?? Dlaczego Szczecin jest postawiony jak zwykle na ostatnim miejscu. W Szczecinie odbywa się mnustwo imprez kulturalnych, wiem, autor artykułu kierował się stereotypami. Szczecin jest nie doceniany począwszy od spraw Solidarności która bodajrze powstała całkowicie w Gdańsku a kończywszy na dziadowskich rankingach POLITYKI. Powiem jedno: Ż E N U J Ą C E !!!
  • 2009-04-22 23:58 | misiek

a gdzie KRAKÓW??????????????
  • 2009-04-23 00:24 | Mieszczanka

spokojnie:)

Kraków był w 2000 roku. A w 2016 powinien wygrać Lublin - takiego klimatu nie ma żadna "proturystyczna starówka"
  • 2009-04-23 05:41 | fable

Nie podoba mi się ten ranking. Ratuje go tylko określenie "subiektywny". Pewnie autor nigdy nie był w Szczecinie, a może i w innych wymienionych miastach jeszcze, stąd takie pomieszanie miejsc. Tylko skoro nie był w tych miastach, to dlaczego wziął się za pisanie tego artykułu, a zwłaszcza za tworzenie jakiegoś rankingu?
  • 2009-04-23 08:10 | Kocica

Pewnie nie zgłosił do tego turnieju miast i dlatego nie ma Krakowa. Pozdro
  • 2009-04-23 09:15 | warszawiak z lubelskim rodowodem

Panie Piotrze Sarzyński_jak można kolporotwać takie brednie...oczywiście wszystko można, a Pana autorska wizja Polski ma się nijak do jej stanu faktycznego...lepiej niech Pan zostanie przy paryskich muzeach i londyńskich galeriach_swoją drogą na psy schodzi "Polityka"...skoro Panu, Passentowi, Stomie, Grońskiemu nie przeszkadza stała obecność Pana Kuby Wojewódzkiego...i czasowa Dody...równaj w dól Panie Piotrze, równaj w dół...co też Pan i czynisz...gratulacje...czasy Śp.Rakowskiego to intelektualna przygoda w porównaniu do ilustrowanego tygodnika, jamki jest dzisiaj_jeszcze stały czytelnik, ale z dużymi wątpliwościami.
  • 2009-04-23 10:35 | Bartosz Rumiński

Lublin Europejską Stolicą Kultury w 2016

W Lublinie równolegle dzieje się tyle kulturalnych wydarzeń, że nie wiadomo na co sie wybrać. Wystarczy wspomnieć NIEKTÓRE kwietniowe: L-kwadtrat (projekt artystów Lublina i Lwowa), Lublin Jazz Festiwal, teraz cudeńko - Roztaje Europy (X Edycja Miedzynarodowego Festiwalu), niedługo początek obchodów 440 - lecia Unii Lubelskiej (i np. "Straszny Dwór" na Placu Litewskim) itd., itd. itd. Aha! A w czerwcu "Sąsiedzi" (festiwal teatralny Europy środkowo - wschodniej). A i w Gardzienicach (30 km od Lublina) działa największa, najsławniejsza na Świecie wioska teatralna.
    Właśnie! Położenie Lublina, mieszanka kulturowa miasta, wpływy wschodu i zachodu są największym atutem Koziego Grodu w walce o ESK w 2016 roku.
  • 2009-04-23 11:06 | KM

Kraków już jest Europejską Stolicą Kultury ;-)
  • 2009-04-23 11:56 | Beza

Kraków szyka smoka...
  • 2009-04-23 12:03 | renata

Nie wiem czy Łodzianie są najbardziej zaangażowani; kończę tam studia i nie widzę jakiegoś porywu serc... Widziałam natomiast w Toruniu i trzymam za niego kciuki!
  • 2009-04-23 23:05 | studentka

Re: tym razem mój subiektywny pogląd na rok 2016

fatalne zdjęcie toruńskiej starówki!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    Wogóle nie wydobywa na światło dzienne uroku tego miejsca!!

Według mnie w walce o tytuł, powinny liczyć się
    trzy miasta: Toruń, Lublin i Szczecin. Z tego względu iż pozostałe miasta są na tyle rozpoznawalne w Europie, że nie potrzebują dodatkowej promocji w postaci Europejskiej Stolicy Kultury 2016!

Ja jestem za Toruniem.
    Mieszkam tu od października i staram się na bieżąco śledzić kondycję tego miasta. Zauważalna jest tu
    aktywność odbywającą się w naprawdę różnych kierunkach. Miasto w sposób efektowny się zmienia.
    Zadowalająca jest działalność CSW, a także obiecująca ta która powstanie już w niedalekiej przyszłości na Jordankach (Sala koncertowa). I wiele wiele innych wystarczy zajrzeć na stronę Torunia-miasta pod Aniolami;)

Serdecznie zapraszam wszystkich do Torunia:)
  • 2009-04-24 13:48 | wk

wszyscy komentujemy szanse miast, w których żyjemy. czy ktoś przeczytał jaki program każde z nich planuje by stać się ESK? ja nie i dlatego trudno mi oceniać szanse np. Łodzi. gdybym miała brać pod uwagę tylko względy turystyczno-sentymentalne to zarówno Toruń, Lublin, Gdańsk, ale i Wrocław, czy Szczecin mają swój urok, ale kryteria wyboru są nieco inne:)
  • 2009-04-24 15:14 | Leo

Artykuł, niestety, nie wspomina o świetnym projekcie kulturalnym jakim jest Stara Gazownia w Poznaniu. Szkoda, bo to będzie ważny argument dla Poznania.
  • 2009-04-25 07:58 | Siemomysł - Poznaniak

Jestem zaskoczony, że miasto o charakterze wręcz doszczętnie industrialnym może pretendować do miana miasta, które zawiera w sobie najwyższy pierwiastek kulturalny. Mówię o Łodzi. Jeżeli mówimy o kulturze to z pewnością mamy na myśli również historię i sposób jej ekspozycji, interakcji. Zupełnie nie dziwi mnie natomiast wysoka pozycja Torunia, który swoim gotyckim charakterem wręcz naraża na śmieszność pozycję łódzką. Największym kuriozum natomiast jest brak w rankingu jednej z najstarszych stolic Polski. Dlaczego zapomniano o Krakowie??? Miasto bezpardonowo przesiąknięte kulturalnymi współczynnikami wszelkiej maści.
  • 2009-04-25 15:21 | renia

Ja za to nie mogę zrozumieć dlaczego Poznań jest tak wysoko? Przed takim chocby Lublinem, Poznań może i stolicą być, ale raczej nie jako miejsce kultury tylko targów. Zawsze był dla mnie miastem bez konkretnego charakteru, bez indywidualności w porównaniu z np.Wrocławiem.
  • 2009-04-25 21:18 | Agnieszka

w tym roku Europejska stolica kultury byl Liverpool czyli rowniez industrialne miasto. Kultura to nie tylko teatry. Lodz ma bardzo ciekawe i awangardowe miejsca. Krakow sie widocznie przejadl i dobrze.
  • 2009-04-26 03:58 | ww_lublin

Niby ten ranking to tylko zabawa,autor zaznaczył,że jest subiektywny ale jednocześnie wydaje mi się,że nie zadał sobie zbyt wiele trudu,żeby dowiedzieć się co dzieje w miastach kandydujących do tytułu ESK 2016 i jakie działania podejmują poszczególne miasta aby ten tytuł zdobyć.Chciałbym poszerzyć wiedzę pana Piotra (który w POLITYCE pracuje od 1986!) na temat mojego miasta-LUBLINA i jego starań o tytuł ESK 2016 ,gdyż po przeczytaniu artykułu dochodzę do wniosku,że z LUBLINEM kojarzy się panu tylko z: "Wschodem/Bramąna Wschód i połączeniem Wschodu i Zachodu".Smutne to trochę dla mnie gdyż LUBLIN jest zaraz po Łodzi najbliżej położonym od Warszawy miastem ubiegającym się o tytuł ESK2016 (ok.170 kilometrów pomiędzy centrami Lublina i Warszawy) i autorowi tak poważnego i opiniotwórczego tygodnika nie wypada tak mało wiedzieć o mieście położonym tak blisko stolicy.
    A więc do rzeczy(punkt po punkcie):
    1. LUBLIN to nie tylko szeroko pojęta "Brama na Wschód" ale także kultura żydowska, która kwitła w mieście przez kilka wieków, na długo przed tym zanim Łódź z małej rolniczej wioski przekształciła się w wielkie przemysłowe miasto.Lublin przez wieki był symbolem żydowskiej kultury i nauki(np.jedna z pierwszych w Polsce drukarni żydowskich powstała w Lublinie;największa i najbardziej prestiżowa szkoła rabinacka/talmudyczna na świecie.czyli Jeszywas Chachmej również powstała w tym mieście, etc.etc) stąd też Lublin był nazywany "żydowskim Oxfordem" czy "Jerozolimą Królestwa Polskiego".

2.Pomysł na Festiwal?W Lublinie jest bardzo dużo tych pomysłów i są one realizowane o czym dalej w punktach 5 i 6.

3.Strona internetowa.Szczerze to nie wiem o co autorowi chodzi w tym porównaniu,z jednej strony piszę: "Niestety, żadnemu miastu nie udało się stworzyć serwisu, który oczarowałby wyglądem, zaskoczył formalnymi rozwiązaniami czy zebranymi informacjami." a później:
    "Nie mówiąc o tym, że pod szyldem „2016” upchnięto z reguły normalne serwisy informacyjne " .Na czym wg, autora miałoby polegać to "oczarowanie wyglądem i zaskoczenie formalnymi rozwiązaniami"?Proszę porównać przykładowo samemu:
    http://kultura.lublin.eu/
    http://www.lodz2016.com/
    http://www.torun2016.eu/

4.Jeśli chodzi o rozbudowę infrastruktury kulturalnej Lublina to:
    - proszę zapoznać się z warunkami międzynarodowego konkursu na projekt Centrum Spotkania Kultur:
    http://www.teatr.lubelskie.pl/ ;
    -remontem Teatru Starego który jest najstarszym tego typu obiektem teatralnym w Polsce;
    -czy remontem i rozbudową Centrum Kultury w Lublinie (http://www.e-teatr.pl/pl/artykuly/66501.html)

5i6. Zapraszam pana Piotra do odwiedzenia Lublina w "Noc kultury"(http://www.nockultury.pl/) czy podczas "Jarmarku Jagiellońskiego"(http://www.jarmarkjagiellonski.pl/), Festiwali: "Inne Brzmienia", "Rozstaje Europy" i wiele innych. Wiem,że to nie są wydarzenia na które zjeżdża się "warszawka" w Mercedesach czy dzieciarnia licznie odwiedzająca festiwale sponsorowane przez Heinekeny,Pepsi,Coke'a czy innego McDonaldsa ale może czasami warto obejrzeć i opisać wydarzenia bardziej ambitne który żyje lokalna społeczność?

7.Jeśli chodzi o lotnisko, to Lublin będzie miał za 3 lata (2012)najładniejszy port lotniczy w Polsce o czym chyba Toruń nie może nawet pomarzyć:
    http://www.portlotniczy.lublin.pl/index.php?id_kategorii=14&lang=

8.W Lublinie większość mieszkańców wie,że miasto stara się o tytuł ESK 2016 o czym zresztą władzę informują przy każdej nadarzającej się okazji.Proszę zapytać o ESK 2016 mieszkańców Gdańska,Wrocławia,Szczecina czy Warszawy-bezradnie rozłożą ręce.

9.Nie wiem dlaczego rekonstrukcja/makieta starówki w Gdańsku jest bardziej "proturystyczna" od unikalnego i praktycznie niezniszczonego podczas wojny średniowiecznego Starego Miasta w Lublinie?Proszę odwiedzić Gdańsk poza sezonem letnim - wieje od morza (nudą).

10.W promieniu nawet nie 100 a 80 kilometrów od Lublina poza jak to Pan określił "wschodnimi klimatami" znajdują się jeszcze:
    -Kazimierz Dolny -Malowniczo położone na Wisłą historyczne miasteczko,które wydarzeniami kulturalnymi przyćmiłoby niejedną metropolię
    - Kozłówka - najchętniej odwiedzane muzeum w Polsce
    - Zamość - "Perła Renesansu", "Miasto Arkad" i "Padwą Północy"
    -Gardzienice -Ośrodek Praktyk Teatralnych - jedna z najbardziej znanych grup teatru eksperymentalnego na świecie.
    i wiele wiele innych....

Warto czasami dowiedzieć się czegoś więcej przed napisaniem artykułu.

Pozdrawiam

Michał Filipiak
  • 2009-04-26 05:16 | Mark NY

w tym rankingu wygrywa Krakow ................
  • 2009-04-26 10:43 | LBN

Proszę przeczytać dokładnie artykuł.Kraków już był Europejską Stolicą Kultury a tego tytułu nie przyznaje się dwa razy temu samemu miastu dlatego też nie ma go w zestawieniu miast kandydujących.
  • 2009-04-26 13:59 | studentka2

Re: ad. Lublin - Europejska Stolica Kultury 2016 ??????????

Owszem, Lublin posiada wyjątkowy klimat ze względu kulturowe wpływy wschodnie oraz żydowskie. Nie ulega wątpliwości, że to miasto zajmowało i zajmuję nadal ważne miejsce na mapie Polski.

Jakkolwiek nie wyobrażam sobie, aby mogło otrzymać tytuł Europejskiej Stolicy Kultury z jednego ważnego powodu!

Mianowicie, chodzi mi o umiejscowienie centrum rozrywkowo-handlowego Plaza, które znajduje się tuż obok zabytkowego (jednego z najstarszych i największych) cmentarza na ulicy Lipowej.

Z całym szacunkiem dla władz i mieszkańców Lublina, ale ten fakt nie świadczy najlepiej o dbałość dla własnej tożsamości kulturowej.

Życzę powodzenia w budowie tego nowoczesnego portu lotniczego, którego budowa mam nadzieję nie będzie przebiegała, tak jak w przypadku Teatru na al. Racławickich (budowa od 1974 roku - trwa nadal) !!! Proszę spojrzeć na przykład tutaj :
    http://www.e-teatr.pl/pl/artykuly/22591.html

Pozdrowienia i niech wygra najlepszy :D
  • 2009-04-26 23:13 | HB

Samo to że słyszałeś o naszych magnesach świadczy, że odniosły one sukces!
    Jako łodzianin, nie słyszałeś o żadnej akcji społecznej, która by promowała ESK w Lublinie.
  • 2009-04-27 00:03 | aerrr

Silesia!!!

zapomniano o katowicach i zwiazku miast aglomeracji - silesia tez jest kandydatem!! podobnie jak kiedys miasta zaglebia ruhry to zdecydowany faworyt!
  • 2009-04-27 10:22 | lepszy

Taki faworyt ze az o nim zapomniano. Co to jest silesia?
  • 2009-04-27 18:01 | zadymausa

Kulturalny turniej miast Wszystkie tylko nie Wroclaw!!

Nie wolno nawet dac szans miastu gdzie na codzien bije sie cudzoziemcow i rozwiesza rasistowskie ulotki po przystankach!!Chyba wiadomo,ze z Kultura niema to nic wspolnego!! A prawde powiedziawszy to cala Polska niewiele sie od Wroclawia rozni!!Gdzie ta Kultura???Pewnie w innych krajach!!!HA!HAaaaaaaaaaaaaa!!
  • 2009-04-27 19:06 | iniuria

TORUN TORRUŃ w tym miescie nie da sie nie zakochac! :)
  • 2009-04-28 09:49 | 10043

Zwiedzilem wszystkie miasta w Polsce. Ale jedno , Stare Miasto JEST NIEPOWTARZALNE.
    To wlasnie TORUN i winien bezapelacyjnie zostac Europejska Stolica Kultury 2016
  • 2009-04-28 10:29 | tom

Tru. Ten cytat mówi wiele: "Miasto otrzymuje tytuł przede wszystkim za program, który zamierza realizować”. Bardziej zatem liczy się oryginalna idea i pomysł na jej realizację niż dotychczasowe zasługi i potencjalne możliwości.". Czyli z grubsza chodzi o ludzi i ich pomysły, przychylność władz, atrystyczno.kulturalny ferment, tworzący się "tu i teraz". Ilość zabytków, wiek miasta, odwoływanie się do bogatej tradycji itp - to wszystko istotne, ale oceniający kandydatów zdają się na szczęście rozumieć, że mają one jeden punkt wspólny - otóż najczęściej jest to zasługa minionych pokoleń :)
  • 2009-04-28 10:35 | loors

Toruń, i tylko Toruń! nigdzie nie ma takiego klimatu, jak pisali poprzednicy. Wszędzie są zabytki, wszędzie jest co zwiedzać, ale w Toruniu układa się to w spójną całość...co właśnie tworzy ten niespotykany klimat. Nie mieszkałam nigdy na stałe w Toruniu, ale myślę że to świetne, bezpieczne dla turystów miasto, w którym o kulturę dba się jak o mało co...Trzymam kciuki!!
  • 2009-04-28 12:03 | mw

Autor faktycznie zapomniał o Katowicach. Nie ma takiego miasta jak Silesia. Silesia to łacińska nazwa Śląska, regionu którego stolicą jest Wrocław.
  • 2009-04-29 00:46 | studentka3

Toruń zdeklasował rywali:D Przynajmniej w sondzie "Polityki" Brawo dla Torunia
  • 2009-04-29 08:09 | luka

mnustwo i bodajrze? [cytat]
    Powiem jedno: Ż E N U J Ą C E !!!
    [/cytat]
  • 2009-04-29 08:15 | luka

no nie mogę, miałem nadzieję, że nikt z Łodzi - w której mieszkam - nie okaże się aż tak zacietwierzony na punkcie rankingu.[cytat]
    Torunia. Wymienione osoby wolą, bowiem
    organizować festiwal w Łodzi i z Łodzią. O czym to świadczy? Niech każdy odpowie sobie sam.

A ja już dziś zapraszam mieszkańców wszystkich miast pretendujących do uzyskania tytułu Europejskiej
    Stolicy Kultury do jedynego w swoim rodzaju Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Łodzi.
    [/cytat]

ja też sobie sam odpowiedziałem. i, chociaż Łodzi kibicuję dalej, to z Tobą mi jakoś nie po drodze.
  • 2009-04-29 17:24 | Toruńczyk, ksysiulek

A ja jestem wręcz oburzony całkowitym (podkreślam, całkowitym) brakiem profesjonalizmu autora artykułu. Moim zdaniem nie wystarczy dodać "subiektywny", by móc pleć takie bzdury- idzie jednak (niestety) to w świat (no, może Polskę). Mało tego, poszczególne miasta (nie tylko prowadzący w tym rankingu Łódź) chwaliły się tym rankingiem, zamiast to "olać".
    Po pierwsze, powinno się liczyć "ilość kultury na głowę mieszkańca".
    Co ma do kultury powstanie Orange Warsaw Festiwal- to czysta komercja, wynik bycia dużym miastem, jakim, bez wątpienia jest Warszawa, jak na polskie warunki. Idąc tą drogą powinien autor "subiektywnego" odjąć "awansem" Warszawie za Targi Erotyczne.
    Obecność lotniska w ""rankingu kulturalnym"- buahahaha... I co, Toruń ma wybudować lotnisko, bo zdaniem subiektywnego nie nadaje się na Stolicę KULTURY? Czy autor w/w zdaje sobie sprawę, że obecne lotniska w Rzeszowie, Szczecinie, Bydgoszczy są nie rentowne (przynoszą straty), a te w Gdańsku, Poznaniu balansują na jego granicy? chodzi tu oczywiście o możliwość dotarcia potencjalnemu turyście, inwestorowi itd do poszczególnych miast, a nie o "obecność lotniska". Gdzieś na lokalnym forum przezytałem, że tak, jak Kaowice mają lotnisko w Pyrzowicach, Gdańsk w Rębechowie, Poznań w Ławicach tak Toruń ma w Bydgoszczy :). I tak Toruń inwestuje w szybką kolej metropolitalną BiT City, z trzema przystankami: Bydgoszcz (lotnisko), Solec Kuj. i Toruń, gdzie prawdopodobny czas podróży z lotniska w Brzydgoszczy do torunia (jego serca, kultury itd, nie granic) będzie krótszy niż z Okęcia do Pałacu Kultury i Nauki.
    Żydowicz zaczął działać w Toruniu, bo tu jest "klimat dla kultury". Stworzył Cameraimage, który ze względu na duży sukces, wykraczał po za możliwości biznesowe Torunia (inna rzecz, że p. Ż. pokłucił się z władzami miasta).
    Najbliższa Opera jest w Bydgoszczy- i nie powstanie w Toruniu, bo świeciłaby pustkami- m. in. ludzi nie stać, nie, że nie chcą- a to już kulturalny klimat miasta i przede wszystkim jego mieszkańców- rzecz bezcenna, nie osiągalna dla niektórych miast. Lotniska, Opery nie ma w Toruniu, bo wszystkie inwestycje w PRLu szły na "beton" w Bydgoszczy, tak, jak to było z Warszawką, gdzie cała Polska się składała na jej odbudowę (,i takie mamy, swoją drogą, podziękowanie)... ale to wynik światłego, demokratycznego ludu w Toruniu, a nie betonu komunistycznego.
    Za dobrą stronę internetową można mieć 3 punkty- tak, jak za "infrastrukturę kulturalną", czy inne aspekty. Przecież to jakaś kpina. Co najwyżej mały, dodatkowy (jak by były ujemne :)) plusik dla miasta-kandydata. Piszę z punktu widzenia Torunia, który takową posiada, więc daję wyraz mojemu obiektywizmowi...
    Jaki "szczególny klimat" ma Warszawa!!??
    "(...) Wrocław, Toruń, Gdańsk i Poznań za absolutnie proturystyczne Starówki – po 3 pkt. Lublin – 2,5 za to samo" brawo za logiczność wypowiedzi autora.
    "Są plany stworzenia nowego atrakcyjnego centrum w okolicach Łodzi Fabrycznej. Za ten plan, awansem, dodam 0,5 pkt." Toruń też ma "plan" (jak każde miasto, przecież) nowego centrum w miejscu Uniwersamu, czy na terenach byłego Tormięsu.
    Czy autor to pisał na kacu, czy redaktor dał mu termin "na wczoraj", bo nie chce mi się wierzyć, że "Polityka" aż tak schodzi na psy...
    Mam tylko nadzieję, że Unia Europejska, zgodnie ze swoimi założeniami, będzie promować "niewielkie ośrodki tętniące kulturą, a nie wielkie stolice państw"
  • 2009-04-30 01:03 | ww_lodz

[cytat]
    Nie wiem czy Łodzianie są najbardziej zaangażowani; kończę tam studia i nie widzę jakiegoś porywu
    serc...
    [/cytat]
    W akcjach promujących naszą kandydaturę brały udział setki łodzian :)
    Poza tym były zrobione badania, z których wniknęło, ze ponad 61% mieszkańców naszego miasta wierzy, ze ŁDZ zdobędzie tytuł.

To mówi samo za siebie :-))))))
  • 2009-04-30 11:33 | michaił

No i co z tego że stare miasto. Czy Polacy wreszcie zrozumieją, ze stolica kultury to nie to samo co stolica turystyki? W Toruniu nic się nie dzieje. natomaist np. Łódx ma to czego nie ma bardzo wiele miast mna świecie - przecudownych przestrzeni postindustrailnych a to obecnie na zachodzie jest w cenie. Nie ryneczki nie zameczki ale przestrzenie inne od tych sztampowych. Sam jestem z Wrocławia ale on nie ma tego co ma Łódx. Czas troche bardziej innowacyjnie popatrzeć na wszytsko bo mentalknie zostaliśmy 30 lat do tyłu.
  • 2009-10-09 17:13 | aaa

tak Toruń inwestuje w szybką kolej metropolitalną BiT City, z trzema przystankami: Bydgoszcz (lotnisko),
    Solec Kuj. i Toruń, gdzie prawdopodobny czas podróży z lotniska w Brzydgoszczy do torunia (jego serca,
    kultury itd, nie granic) będzie krótszy niż z Okęcia do Pałacu Kultury i Nauki.

co ty bredzisz koles? jak torun inwestuje? to jest program bit city a nie torunia to po pierwsze a po drugie takiej wersji nie bedzie(z 3 przystankami) bo w samej bydgoszczy beda conajmniej 3....

Toruń też ma "plan" (jak każde miasto, przecież) nowego centrum w miejscu Uniwersamu, czy na
    terenach byłego Tormięsu.

ale nie mowimy o zwyklym centrum handlowym...a takie sa planowane w toruniu...czym sie chwalisz, kolejna galeria handlowa? ani najwieksza, ani jakos szczegolnie atrakcyjna....

Lotniska, Opery nie ma w Toruniu, bo wszystkie inwestycje w
    PRLu szły na "beton" w Bydgoszczy,

Czy autor w/w zdaje sobie sprawę, że obecne lotniska w
    Rzeszowie, Szczecinie, Bydgoszczy są nie rentowne (przynoszą straty), a te w Gdańsku, Poznaniu balansują
    na jego granicy

a co to ma do rzeczy? czy wiesz,ze csw w toruniu odwiedza kilkadziesiat osob dziennie a koszt jego utrzymania to ponad 5 milionow rocznie....
    przestan pisac glupoty...lotnisko w bydgoszczy bylo juz przed wojna...rozumiem, ze plnetarium i rewitalizacje starowki w toruniu plus najnowoczesniejsze miasteczko akademickie umk to zrobily w prlu krasnoludki?
  • 2009-10-10 18:11 | SS

torun? a gdzie to ? aaa koło Bydgoszczy.
  • 2009-10-15 12:51 | Bartek

Drodzy koledzy czytelnicy!
    Ten ranking naprawdę nie jest zły, lecz po prostu niemiarodajny. W tabeli brakuje jednego elementu, na co niektórzy nieśwaidomie zwrócili już uwagę. Oczywiście ocena strony internetowej nie może równać się z oceną pomysłu na festiwal, dlatego też pan Piotr Sarzyński powinien zastosować tzw. wagę i przykładowo dla strony internetowej wprowadzić iloczyn 1, a dla pomysłu na festiwal iloczyn 3. To zapewne rozwiałoby wszelkie wątpliowości.
    Pozdraiwam!
  • 2009-10-17 19:35 | lub2016lin

Re: Kulturalny turniej miast lublin

W większości miast wydarzenia toczą się jedynie w ich centrach. W Lublinie zaś żyją i inne dzielnice ( np. Festiwal Organowy na Czubach) może nie co mniej energicznie, ale żyją. Co do rankingów nie są do końca wiarygodne, patrzmy na Łotwę 2014 czy Szecję, tam zostały wybrane miasta, które nie prowadziły w rankingach.
  • 2009-11-25 02:15 | ;)

Re:Kulturalny turniej miast

Autor artykulu chyba nigdy w Szczecinie nie byl. Szczecin ma charakter i urok, zapraszam!
  • 2010-07-24 15:15 | mar

Re:Kulturalny turniej miast

Jaki Wrocław? Nie rozróżniasz Dolnego Śląska od Górnego? 'Śląsk' to tradycyjnie region ze stolicą w Katowicach. A mówiąc o Wrocławiu i okolicach, mówi się o regionie DOLNOśląskim. Słabo z Twoją geografią.

Rację masz co do jednego - autor zapomniał o Katowicach (stolicy Śląska).