Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Pamięć i skaza

(46)
Są działacze żydowscy gotowi bronić Polaków przed oskarżeniem, że wyssaliśmy antysemityzm z mlekiem matki.
  • 2009-04-25 12:03 | wiechu

Re: Pamięć i skaza

A i jeszcze jedno:-)
    Skoro to jest zwykła biznesowa gadka ( w uproszczeniu ) i w trakcie jej trwania pada w stosunku do nas taki zarzut, to można sie domyśleć ze nie chodzi o to konkretnie.
    Bo Niemcy robia z nimi interesy a nabroili milion milionów więcej od nas :-)

Mi sie wdaje ze po postu mamy kiepskich biznesmenów którzy nie potrafią dostatecznie uzasadnic co i dlaczego ..
    Kiepsko sa przygotowani w trakcie rozmowy ,maja kiepskie plany ,bujają w obłokach i wydaje im sie ze sa nie zwyciężeni .
    I co taki Zyd moze powiedzieć zeby sie go pozbyc ?
    1-Wali ostro
    "nie zaimponowałeś mi kolego ,takich jak ty sa miliny wiec dlaczego mam robic interesy wlasnie z toba?"
    2-Albo
    Mówi ze Polacy to antysemici ?!
    W biznesie nie ma sentymentów ,jak by ktos miał dobry plan i był dobrze do niego przygotowany nikt nie powiedział by o Polskim Antysemityzmie ,tylko wyłożył by kase ,mówiąc -"Dobra to działamy"
    Przewiesz wiadomo (przynajmniej dla mnie ) ze Polacy nie sa takimi az faszystami ,sa tylko głupi i nic wiecej :-)
    p.s Z Zydem da sie dogadać tylko argumenty musza byc merytoryczne .
    Az do przesady :-)
  • 2009-04-25 12:10 | Joe

Prawie się wzruszyłem, że jest jednak kilku Izraelczyków na świecie, którzy nie potrafią zaprzeczać faktom i są gotowi uznać zasługi p. Ireny Sendlerowej, która uratowała podczas wojny ponad 2500 dzieci żydowskich, choć tamtejszy mainstream to głos rabina Zalman Mełamed, antypolska indoktrynacja, zakłamywanie historii oraz astronomiczna hipokryzja.

Co do przyjęcia filmu w USA, The New York Times nie zostawił na nim suchej nitki, a republikański senator Sam Brownback wystąpił z następującym tekstem ”Był wczoraj wieczorem nowy film zrobiony za sprawą grupy uczennic z Kansas. Znalazły one panią, która przeszła przez polski obóz koncentracyjny, a właściwie obóz internowania, który zbudowali w mieście, takie slumsy. Uratowała trochę sierot.”

A o nazistowskiej tradycji nie pozwalają światu zapomnieć wybrani, odtwarzając ją live to w Libanie, to w Palestynie.
  • 2009-04-25 13:41 | irish

tak okolo 30-40 procent polakow rzeczywiscie cos wyssalo z mlekiem matki..antysemityzm,glupote i pare innych rzeczy..wystarczy poczytac w internecie.
  • 2009-04-25 13:54 | danka

Zgadzam sie z przedmowcami, antypolska propaganda w USA jest odczuwalna i prostowania faktow raczej nie widac. Spotykajac sie z amerykanskimi Zydami w pracy widze z ich strony zyczliwosc, gdy dowiaduja sie, ze jestem Polka (Amerykanie generalnie sa zyczliwi i byloby politycznie niepoprawne wyglaszac antypolskie sady w takich poltowarzyskich okolicznosciach). Ale w mass mediach, jesli juz o Polsce i Polakach cos slychac, to stosunkowo czesto w kontekscie antysemityzmu. Pana obserwacje wydaja mi sie mocno wyidealizowane.
    Kiedys czytalam wywiad z ks. Waldemarem Chrostowskim, wieloletnim prezesem rady ds dialogu z judaizmem. Po 15 latach pracy na rzecz pojednania zrezygnowal bo, jak sie wyrazil, nie moze pojednanie polegac na tym, by jedna strona przepraszala i bila sie w piersi (Polacy) a druga byla niedotykalska i jakakolwiek krytyke klasyfikowala jako antysemityzm.
    I tak to wlasnie jest. Moze prywatnie, przy kawie i winku wyglada to inaczej, ale w swietle reflektorow raczej nie widac by ci przyjaciele Polski i Polakow zawracali sobie glowe walka z zydowskim antypolonizmem. Bo i po co?
  • 2009-04-25 15:49 | sceptnick

Na temat przełamywania wzajemnych stereotypów polecam ciekawy wywiad z Naczelnym Rabinem Polski: http://fzp.net.pl/roz11.html

P.S. W sprawie tego wywiadu prosiłem redakcję Polityki o umożliwienie kontaktu z Panem Szostkiewiczem, ale widać prośba nie została przekazana.
  • 2009-04-25 18:17 | punkt2308

Pejzaż polski 2009 (Re: Pamięć i skaza)

Tu, gdzie w 1939 roku człowiek uzbrojony w karabin w imię obłąkańczego systemu odebrał życie mojemu bezbronnemu pradziadkowi, tu gdzie podobny los spotkał setki innych istnień (polskich i żydowskich), pozostali przy życiu postawili głaz z tablicą upamiętniającą ich stracenie. Po czasie wznieśli obok strzelisty pomnik, a teren wokół przystosowali do masowych manifestacji. Drogę ku miejscu zbrodni z latami wzbogacili o figury postaci umęczonych, aż wreszcie z całości uczynili Drogę Krzyżową ze stacjami w postaci krzyży.Film http://www.youtube.com/watch?v=NFrrbZshB-4
    pokazuje jedną z nich oraz prace przy wznoszeniu konstrukcji dopełniającej zagospodarowanie tego miejsca pod potrzeby mieszkańców tej ziemi w roku 2009.
  • 2009-04-25 19:38 | leo

widać prośba nie została przekazana.Mam pytanie do p.Szostkiewicza: Czy istnieją neoendecy nie katolicko-narodowi?
  • 2009-04-25 21:22 | sprint

Byc moze bede zbyt antysemicki, jesli zadam pytanie: jesli Zydom bylo w Polsce tak zle, byli przez Polakow przesladowani od wiekow, to dlaczego tylu ich wlasnie w Rzeczpospolitej zylo? Dlaczego w latach swietnosci Rzeczpospolitej, do niej wlasnie uciekali przed przesladowaniami z innych krajow Europy? Jesli inkwizycja i Torquemada wyslali na smierc i wypedzili z Hiszpanii setki tysiecy Zydow, czemu to oni nie sa nazywani antysemitami, czy mordujacy Niemcy, tylko wlasnie Polacy, dajacy schronienie i ratujacy? Czy pomoc w trudnych momentach nie powinna znalezc chocby paru slow wdziecznosci? Wiem, Polacy, jako ultra-katolicy nie sa tez bez winy, ale czy Zydzi nie powinni uderzyc sie we wlasna piers i takze przyznac sie do bledow i wypaczen? Czy gdyby nie uratowali sie z Polski pierwsi powojenni przywodcy Izraela, powstaloby panstwo zydowskie? Jesli byli tak przesladowani, to jakim sposobem uzyskali na tyle wiedzy i oswiaty, ze mogli rzadzic pierwszym panstwem izraelskim? Nie mam zamiaru atakowac Zydow, ale oni tez nie sa swieci i nie tylko oni gineli masowo w oblakanczej wojnie hitlerowskiej, bo Polacy byli tuz za nimi do wyniszczenia i zginelo ich rowniez kilka milionow, miedzy innymi za ratowanie Zydow.
  • 2009-04-25 22:27 | Marzena

....to pomieszanie pojęć . W Polsce za czasów PRL-u nie było antysemityzmu, ponieważ nie było rywalizacji tego typu. Antysemityzm w PRL-u stworzyły izraelskie słuzby specjalne na użytek własny , w celu wywołania pożądanej emigracji do Izreala z krajów Europy wschodniej. Cel ten osiągnięto i to ich sprawa. Antysemityzm na świecie jest dużo większy niż w Polsce ponieważ diaspora żydowska manipuluje rządami wielu krajów w celu osiagnięcia kolejne celu służb specjalnych, a celem tym jest ochrona Izraela cudzymi rękoma.
    Dopóki ten problem będzie istaniał, to antysemityzm będzie również istniał. Niech Żydzi rozproszeni w wielu krajach zaczną reprezentować interesy tych krajów, a nie własne, a problem antysemityzmu zniknie.
  • 2009-04-26 09:29 | wiechu

Tendencyjna Pamięć

Dla mnie osobiście rozmowa na ten temat nie ma większego sensu..

Gdzieś czytałem że Żydzi starają sie trzymać razem , działać w grupie,pomagać sobie wzajemnie. itd
    Tak ich nauczyła historia .
    I jest taka pewna rzecz w Polsce która ich zjednoczyła , mianowicie ich nieruchomości ,ziemie ,majątki pozostawione i przejęte przez ówczesna władze.
    To sa miliardy złotych o które w imię solidarności Żydowskiej i dobrego interesu beda walczyc i pomagać sobie jak tylko mogą tak by wpłynąć na Polskie władze i zrobić dobry interes ..
    Był taki cytat w "Faraonie" Fenickiego handlowca
    "teraz ja będę myślał ile ja mogłem stracić :-)
    Wmi sie ze Żydzi jeszcze teraz kultywują ten typ handlu z epoki Faraona :-)
    Ich sprawa ..
    Ale kasy od nas i tak nie dostaną i nieważne jak będą lobować ,jak integrować wzajemnie i ilu sojuszników sobie znajdą .
    Najważniejsze jest to żeby zrozumieć dlaczego tak o nas mówią i o co im chodzi , nie dając sie tej Propagandzie i wyłożyć prawdę na stół..
    Chodzi im o kasę i solidarność Żydowską , reszta to Fikcja wymyślona na potrzeby chwili . Nie dajmy sie zwariować musimy po prostu poczekać az natopi zmiana Pokoleniowa .
    albo jasno czarno na białym rozwiążemy ten problem z ich nieruchomościami ...

Ja bym im nie które oddał na zasadzie Offsetu ,odzyskasz swoje mienie jak dogadasz sie z ludźmi którzy teraz zamieszkują w twojej kamienicy ,niech wydadzą opinie o tobie czy warto ci w ogóle cos zwracać .
    Bo jeśli mamy dopłacać do tego, to nic im nie zwracać i nikomu.
    Powinna byc w tym tej sprawie jasność i zgoda narodowa .
    To ze sobie gadają i nam Psuja opinie to jest bardzo mała siła nacisku ,nie powinniśmy pod takim byle czym ulęgać .
    To my rozdajemy tu karty i im pozostaje tylko słuchać .
    Czym predzej to zrozumieja tym lepiej dla nich bo ja nie , czas gra na nasza korzyść i w kacu nic nie dostana .

A pogodzic sie z nami i tak będą musiec .
    Jest nas coraz wiecej na swiecie .
    Gdy bedzie euro w Polsce ludzie sie przekonają jacy to my wielcy antysemici i ile w tym wszystkim prawdy.
  • 2009-04-26 10:24 | wiechu

Tendencyjna Pamiec

A najlepsze jest to że oni na podstawie tego co pisze się w Polskim Internecie ,czepia wiedze o antysemityzmie.
    Jest całkiem możliwe ze z naszych wypowiedzi tutaj na tym blogu ,na ich temat
    będzie raport o stopniu Polskiego Antysemityzmu .
    Nie oszukujmy się nikt nie będzie płacił na jakieś badania w terenie ,bo co kogo obchodzi co mówią wieśniacy.
    Wystarczy wejść na stronę najbardziej poczytnego tygodnika opinii w Polsce i przyjrzeć się co o Żydach mówią Elity tego kraju 
    I oto wyłania się obraz ze co rozmowa o Żydach 90% tych elit jest przeciw nim.
    ( w cudzysłowi bo mi sie wydaje ze dyskusja jest merytoryczna i od woli chłowieka zalerzy czy uzna te wypowiedzi na blogu za przejaw antysemityzmu czy normalnej uczciwej rozmowy )

Coś mi się zdaje że będzie kolejny nie przychylny raport o Polsce .
    Chyba ze redaktor Szoszkiewicz przestanie poruszać ten temat .

Po co Waszyngton ma znów dzwonić do Warszawy z pretesjami :-)
  • 2009-04-26 22:31 | Belmik

Należę do pierwszego powojennego pokolenia i w moim środowisku nigdy nie spotkałem się z antysemityzmem. Dla mnie było to pojęcie zupełnie abstrakcyjne i znane tylko ze słownika wyrazów obcych. Tak było do marca roku 1968, którego wydarzenia uzmysłowiły mi, że jeśli ja nie widziałem zachowań antysemickich, to ci, którzy wówczas wyjeżdżali - prawdopodobnie spotykali się z takim traktowaniem, chociaż ja i moi znajomi mogli o tym nie wiedzieć. Przecież jeśli o czymś nie wiem, to wcale nie znaczy że tego czegoś nie ma - prawda? Osobiście bardzo byłbym zadowolony, aby wreszcie rzetelnie zajęto się wyjaśnieniem kto w roku 1968 i później - podejmował działania antysemickie. Przecież na ten temat mogliby wypowiedzieć się sami zainteresowani - ludzie pokrzywdzeni, którzy nie z własnej woli byli zmuszeni do opuszczenia kraju, w którym żyli i współdziałali z ludźmi, którzy nigdy nie byli i nie są antysemitami. Dlaczego nie zajmie się wyjaśnieniem IPN lub inne instytucje, skoro wcześniej wyjaśniano bardziej zagmatwaną historię Jedwabnego? Może właśnie wyjaśnienie wydarzeń z roku 1968 - konkretnie kto i w jaki sposób okazał swój antysemityzm - pokaże ilu było (jest?) antysemitów w Polsce?
  • 2009-04-27 12:13 | POLONIA-SAWA

Re: Legendy i bezsilnosc !!

Kiedys mielismy krola nazywal sie Kazimierz ,Polacy dali mu przydomek Wielki ,
    a dla mnie byl najwiekszym i najmadrzejszym polskim wladza .
    Pomijajac to ze ponoc mial kochanke zydowska Esterke ,w zasadzie byl podstawa
    wszyskich pozniejszych polskich sukcesow .On "sprzedal " /po Zydowsku ?/ swoja
    corke za wspanialy kawalek Europy /i jak inni potem mowia o Polsce od morza do morza ,
    niestety musza przypomniec sobie Kazimierza/.Komu to sie udalo?
    On byl tez tym ktory dal podwaliny bitwy pod Gruwaldem i jego zwyciestwa .
    / a swoja droga ,dlaczego wogole wygrali Polacy ta bitwe ? ,dlaczego ?/
    Narodowy kosciol polski i rozwoj miast .
    On dal poczatek polskiej nauce /Uniwersytet/i sprowadzil Zydow do Polski /by mogli zyc i rozwijali handel i rzemioslo /.
    Byliby jego nastepcy rownie madrzy ,bylibysmy pewnie jedna
    z wielkich poteg w Europie .
    Czy mogl sie ten dobry i madry krol pomylic i sprowadzic Zydow dla naszego nieszczescia !
    Nie ,to my bylismy mali i nie chcieli sie uczyc od Esterki ,jak nasz Krol !
    Pozostaje tylko jedno pocieszenie ,ze jak dwa narody zyja ze soba tyle
    lat to troche sie pomieszaly ,i troche zostalo w nas z "madrosci Esterki" !
    Sorry , nie mialam juz sily na "naukowe argumenty" !
    Salute
  • 2009-04-27 13:09 | KatarzynaTS

Drogi Wiechu.
    Nie jestem pewna, czy właściwie zrozumiałam ten fragment[cytat]
    Ja bym im nie które oddał na zasadzie Offsetu ,odzyskasz swoje mienie jak dogadasz sie z ludźmi którzy
    teraz zamieszkują w twojej kamienicy ,niech wydadzą opinie o tobie czy warto ci w ogóle cos zwracać .
    [/cytat] - czy to znaczy, że jeśli zabierze się komuś jego własność, to on nie ma prawa ubiegać się o jej zwrot? Czyli jeżeli złodziej okradnie mi mieszkanie i sprzeda "fanty", to ich nabywca może mi pokazać figę, złodziej nie pójdzie siedzieć, a jego sąsiedzi mi naubliżają? A może według ciebie są takie grupy (np. Żydzi), których wolno okradać, i takie, których okradać nie wolno (np. Polacy)? A co z cyklistami?
  • 2009-04-27 16:28 | x

Problem żydowskich środowisk jest w nich samych. Żydzi amerykańscy muszą pokazywać palcem na kogoś winnego holocaustu ponieważ sami przyłożyli rękę wywierając wpływa na prezydenta Roosevelta aby odsyłał żydowskich uciekinierów z Europy z powrotem. Oczywiście nie mogli znać konsekwencji swojego lobbingu, ale mogliby się dziś uderzyć w pierś. Najlepiej swoją pierś, nie naszą polską. Podobnie z ortodoksyjnymi rabinami w Izraelu. Nie można wysyłać młodzieży do Polski żeby poznała kraj z którego pochodzi większość żydowskich myślicieli i pisarzy, gdzie leżą pochowani twórcy ruchu chasydzkiego i jego najwybitniejsi cadykowie. Nie będzie to pasować do obrazka jaki starają się przedstawić młodym Żydom jako kraju od zawsze im nieprzychylnego. Mogą zacząć zadawać pytania i nawet skojarzyć dlaczego większość starych wpływowych Żydów mówi po polsku.
  • 2009-04-27 17:24 | michrich

skomentujzgłoś do usunięcia
    2009-04-25 21:22:28 | sprint
    Re: Pamięć i skaza [0]
    Byc moze bede zbyt antysemicki, jesli zadam pytanie: jesli Zydom bylo w Polsce tak zle, byli przez Polakow
    przesladowani od wiekow
    Z opowiadan mojej matki wiem ze spacerowala ze mna w wozku po ul Piotrkowskiej kidy tlum krzyczal smoerc Zydom! Zydzi do palestyny! Polska dla Polakow! Napotkani Zydzi byli bici, Kamienie lecialy w okna. Moja matka schowala sie do bramy. Policja polska byla nieobecna.
    Poznalem w USA Zyda lodzkiego bylego wieznia Oswiecimia ktory w pasiakach z zakratowanego wagonu proszac o wode slyszal w odpowiedzi: A masz Zydzie dolary? A masz Zydzie brylanty?
    Czy o takim podejsciu do Zydow pisze sie w Polsce? Powyzsze przyklady to nie taka rzadkosc wbrew temu co niektorzy "Patrioci Polscy" glosza.
    Chwala i milosc Pani Senler ktora umozliwila zachowac wiare w gatunek ludzki

, to dlaczego tylu ich wlasnie w Rzeczpospolitej zylo? Dlaczego w latach swietnosci
    Rzeczpospolitej, do niej wlasnie uciekali przed przesladowaniami z innych krajow Europy?
    Byli potrzebni polskiej magnaterii i krolom dla rozwoje Polski co nie jest zasluga poskich antysemitow ktorzy staraja sie sobie przypisac zaslugi za to.

Jesli inkwizycja i
    Torquemada wyslali na smierc i wypedzili z Hiszpanii setki tysiecy Zydow, czemu to oni nie sa nazywani
    antysemitami,

Oni sa nazywani antysemitami sprzed kilku wiekow podobnie jak wspolczesni polscy antysemici.

czy mordujacy Niemcy, tylko wlasnie Polacy, dajacy schronienie i ratujacy?
    ****Nikt nie neguje ze byli Polacy ktorzy ratowali Zydow. Ale bylo sporo ktorzy ich wydawali lub wrecz mordowali
    Czy pomoc w
    trudnych momentach nie powinna znalezc chocby paru slow wdziecznosci? Wiem, Polacy, jako ultra-katolicy nie
    sa tez bez winy, ale czy Zydzi nie powinni uderzyc sie we wlasna piers i takze przyznac sie do bledow i
    wypaczen? Czy gdyby nie uratowali sie z Polski pierwsi powojenni przywodcy Izraela,

Powojenni przywodcy Izraela nie uratowali sie w Polsce. Tworca panstwa Izrael wyemigrowal d Palestyny w 1905 roku. Peres w latach 20-tych a Menachem Begin
    byl w obozie Sowieckim i przybyl do Palestyny z Armia Gen Andersa.

powstaloby panstwo
    zydowskie? Jesli byli tak przesladowani, to jakim sposobem uzyskali na tyle wiedzy i oswiaty, ze mogli
    Przed wojna bojowki endeckie czesto bili Zydow na uczelniach szczegolnie na wydzialach Medycyny i Prawa. Zydzi musieli siedziec po lewej strony sali wykladowej i mieli pieczatke w legitymacji studenckiej "Lawki na lewo"

rzadzic pierwszym panstwem izraelskim? Nie mam zamiaru atakowac Zydow, ale oni tez nie sa swieci i nie
    tylko oni gineli masowo w oblakanczej wojnie hitlerowskiej, bo Polacy byli tuz za nimi do wyniszczenia i
    zginelo ich rowniez kilka milionow, miedzy innymi za ratowanie Zydow.

Z tym ratowaniem roznie bylo. Znalem jedna pania z Radomia ktora swojej przyjaciolce Zydowce co drugi dzien dostarczala do Ghetta zywnosc bo policjant polski ktory pilnowal bram ghetta wpuszczal ja po znajomosci. Ktoregos dnia jej nie wpuscil oznajmiajac jej ze juz nie warto bo oni nazajutrz maja byc wywiezieni do Oswiecimia.
    Czy poskie podziemie tolerowalo by policjanta ktory by pomagal Niemcom w wywozeniu Polakow do Oswiecimia?

Prawda jest ze niektorzy Zydzi dali sie zlapac na lep propagandy Sowieckiej o rownosci i tolerancji bez wzgledu na pochodzenie. Ja osobiscie jako nastolatek tez uwielbialem "Zwiazek Radziecki" bo na jego terytorium uratowalem sie w czasie wojny. Bywajac na koloniach letnich w Polsce bylem oskazany o ukrzyzowanie "Pana Jezusa".
    Czepiano sie mnie za to ze nie zmawiam pacieza. I to ze strony tych ktorzy byli wyznawcami religii gloszacej "Wybaczenie i Milosc"
  • 2009-04-27 17:43 | nmo

irish wyssał chyba głupotę.
  • 2009-04-27 23:31 | Habanero

Antysemityzm w Polsce jest obecnyi to zadnej watpliwosci nie powinno ulegać. Obecny jest zreszta nie tylko na podwórkach i wiecach "nowej endecji", ale również w mediach choc marginalnych i skrajnych. Choć wyjątkiem jest tutaj nie należacy do marginesu zestaw mediów skupiony wokół pewnego redemptorysty. Uznac wiec trzeba ze zjawisko to funkcjonuje dziś, tak jak funkcjonowało przed wojna i w jej czasie. Problem polega na tym, że antysemityzm polski nie wykracza poza normy światowe, podobnie jak antyamerykanizm, czy zwyczajny rasizm. Jest to typowe, choć prymitywne zjawisko. Dlaczego wiec nasz polski antysemityzm zasługuje sobie na taka uwagę? Yad Vashem uhonorował 20 tysiecy sprawiedliwych wśród narodów swiata, spośród nich 1/3 to Polacy. Dlaczego ci ludzie sa marginalizowani, gdy marginalizowany (w zadnym wypadku zapomniany) powinien być ten nasz antysemityzm narodowy. W wyniku włąsnie takiej ignorancji jak przytoczony wyżej cytat republikańskiego senatora dewaluuje się własnie tych bohaterów, którzy wobec cierpienia innych nie byli obojetni. Osobiście jako Polak bije sie w pierś za antysemitówi ich zbrodnicze kolaborację, godne to pogardy. Lecz niech nikt mi wmówić nie próbuję, ze bić mam sie bardziej aniżeli Rumun, Kanadyjczyk, Niemiec czy Francuz. Nie posiadam w sobie kompleksu holocaustu, bo wierzę ze moi dziadowie zrobili o wiele wiecej dla ratowania Żydów aniżeli mozna było od nich wymagać. Ubolewam jedynie, że tak niewielu udało się uratować. Pozostaje mi wierzyć że słowa zacerpniete z Talmudu "Kto ratuje jedno życie – ratuje cały świat", nie są hipokryzją.
  • 2009-04-28 08:20 | irish

to takie ...polskie..obrazac.
  • 2009-04-28 12:16 | Balamik

Ja nie chcę przywłaszczać sobie ani czyichś zasług, ale tez nie mam zamiaru bić się w piersi i przepraszać za kogoś, kto był (jest ???) antysemitą!. Ja (chyba nie tylko ja!) chcę wiedzieć, kto konkretnie w roku 1968 przyczynił się do przymusowej emigracji ludzi mieszkających w Polsce, którzy oprócz tego, że byli pełnoprawnymi obywatelami naszego kraju, byli i są narodowości żydowskiej. Dopóki nie poznamy tych ludzi, których działanie jest tak samo wysoce naganne jak innych antysemitów - dopóty będzie pokutował pogląd, że większość Polaków jest antysemitami. A ja z tym NIE ZGADZAM SIĘ!!!
  • 2009-04-28 12:25 | michrich

Habanero:
    u, bo wierzę ze moi
    dziadowie zrobili o wiele wiecej dla ratowania Żydów aniżeli mozna było od nich wymagać.
    Wierzyc mozna w co sie chce. Byli dziadowie co ratowali inni co wydawali. Jedyne komunistyczne podziemie przyjmowalo Zydow .Do AK nie przyjmowano a niektore oddzialy partyzanskie wrecz mordowaly Zydow.
  • 2009-04-29 06:16 | michrich

Balamik pisze:
    tórzy oprócz tego, że byli pełnoprawnymi obywatelami naszego kraju, byli i są narodowości
    żydowskiej. Dopóki nie poznamy tych ludzi, których działanie jest tak samo wysoce naganne jak
    innych antysemitów - dopóty będzie pokutował pogląd, że większość Polaków jest antysemitami. A ja
    z tym NIE ZGADZAM SIĘ!!!

Mowimy o latach przed i powojennych co nie odnosi sie do balamika.
  • 2009-04-29 12:46 | Balamik

Antysemityzm przypisywany Polakom obejmuje nie tylko lata przed I i II Wojną Światową i po ich zakończeniu. Rok 1968 (i lata późniejsze!) - to też czas, kiedy z powodu działań antysemickich niektórych ludzi w Polsce - niektórzy Żydzi musieli (???) opuścić nasz kraj. Czy wszyscy Polacy są temu winni? Ja nie mogę i nie chcę być zaliczany do tej grupy Polaków. Jestem przekonany, że jest nas przeważająca ilość... Chciałbym wiedzieć, kto był i pozostaje antysemitą!!!!
  • 2009-04-29 16:00 | michrich

Balamik:
    Czy wszyscy Polacy są temu winni? Ja nie mogę i nie chcę być zaliczany do tej grupy
    Polaków. Jestem przekonany, że jest nas przeważająca ilość... Chciałbym wiedzieć, kto był
    i pozos
    Panie Balamik,
    Nikt pana osobiscie o to nie wini. Ale historycznej prawdy trzeba sie trzymac.
  • 2009-04-29 19:31 | Balamik

[cytat]
    Nikt pana osobiscie o to nie wini. Ale historycznej prawdy trzeba sie trzymac.
    [/cytat]

Właśnie chodzi o historyczną prawdę - kim w roku 1968 byli i kim są ci sami ludzie dzisiaj - sprawcy exodusu (tak jeszcze niedawno podawano - tysięcy (!!!) Polaków żydowskiego pochodzenia? Przecież nie można obciążać tylko i wyłącznie ówczesnego Sekretarza PZPR - Władysława Gomółkę - prawda?
  • 2009-04-29 22:39 | Habanero

No prosze mi wybaczyć, ale r ece mi opadły panie michrich, odnoszę wrazenie ze nie przeczytał pan mojej wypowiedzi, badz bardzo opacznie ją pan zrozumiał. Jak można wyrwać z konteksttu jedno zdanie by sie z nim nie zgodzić, ripostujac argumentem a własciwie stwierdzeniem, którego sam uzywam wielokrotnie.
  • 2009-04-29 22:50 | Habanero

Po pierwsze nie traktujmy PRL jako niepodległego państwa, bo to bujda. Oczywsitym staje się wtedy fakt, ze taka decyzja nie sapadła w Warszawie a w Moskwie, a wykonana była przez miejscowy aparat państwa. Chyba ze zależy panu na konkrethnych nazwiskach: kto podpisał sie pdo dekretami, czy konkretnych UB-eków którzy "namawiali" tych ludzi do opuszczenia kraju. Tyle ze sadze że to również nie jest jakaś tajemna wiedza.
  • 2009-04-30 01:26 | michrich

Balamik:

Właśnie chodzi o historyczną prawdę - kim w roku 1968 byli i kim są ci sami ludzie
    dzisiaj - sprawcy exodusu (tak jeszcze niedawno podawano - tysięcy (!!!) Polaków
    żydowskiego pochodzenia? Przecież nie można obciążać tylko i wyłącznie ówczesnego
    Sekretarza PZPR - Władysława Gomółkę - prawda?

Nie wydaje sie zeby w Polsce zalezy komukolwiek pociagnac kogokolwiek do opowiedzialnosci za te wydazenia. Z tych przyczyn prowokatorzy i inspiratorzy nie zostali
    zdemaskowani i podciagnieci do odpowiedzialnosci. Uczciwe rozliczenie sie z przeszloscia
    to sprawa wewnetrzna Polski. Nie wydaje zeby Polacy w Polsce chcieli sie klocili sie z soba z powody Zydow sprzed przeszlo 40 lat.
  • 2009-04-30 01:35 | michrich

2009-04-29 22:39:19 | Habanero:
    No prosze mi wybaczyć, ale r ece mi opadły panie michrich, odnoszę wrazenie ze nie przeczytał
    pan mojej wypowiedzi, badz bardzo opacznie ją pan zrozumiał. Jak można wyrwać z konteksttu
    jedno zdanie by sie z nim nie zgodzić, ripostujac argumentem a własciwie stwierdzeniem,

Konrretnie: Co ja wypaczeyem i czego nie zrozumialem? Prosze mi wytlumaczyc!
    Czekam
    z szacunkiem michrich.
    którego sam uzywam wielokrotnie.
  • 2009-04-30 09:17 | Balamik

Jesli nie jest to "tajemna wiedza" - to tym bardziej należy dokładnie wyjaśnić i raz na zawsze skończyć z twierdzeniem, że wszyscy Polacy byli i są antysemitami. Tych, którzy byli lub tych, którzy takimi są - należy wskazać imiennie! Inaczej ciągle będzie głoszone uogólnienie, że zdecydowana większość Polaków - to antysemici.

Nie chodzi o żadne kłótnie między nami Polakami (i nikogo nie namawiam do kłótni na ten temat!!!), ale jedynie o rzetelne wyjaśnienie przyczyn i okoliczności zaistniałych faktów historycznych sprzed 41 lat. Im wcześniej to zrobimy, tym łatwiej dotrzemy do prawdy!
  • 2009-04-30 15:46 | Habanero

Nic pan nie wypaczył, za to niewiele pen wniósł.

>Wierzyc mozna w co sie chce.<

To prawda, tyle że czasem wiara bywa głupia i irracjonalna, rozumiem ze to mi pan zarzuca. Otóż uwazam (lepsze niż "wierze" czyz nie) ze w sytuacji terroru i niebezpieczenstwa na jakie mozna było narazić siebie i nie tylko. Polacy wykonywali wiecej aniżeli ktokolwiek mógł od nich wymagać. (Uprzedzając: tak niektórzy)

>Byli dziadowie co ratowali inni co wydawali. Jedyne komunistyczne
    podziemie przyjmowalo Zydow .Do AK nie przyjmowano a niektore oddzialy partyzanskie wrecz
    mordowaly Zydow.<

No i własnie. Ja sie z tym zgadzam, byli tacy którzy pomagali i ratowali, byli tacy którzy wydawali (godne potepienia szuje) bywali tacy co zabijali (zwykli mordercy). Nic w tym odkrywczego. ach no tak jakos czesto zapominamy o rzeszy ludzi którzy nie pdoejmowali wobec żydów zadnych działań, bo byli zajci ratowaniem zycia swojego i swoich bliskich. (smeiszny bylby ten kto nazwal by ich antysemitami).

Cenie sobie naprawdę rzeczowa dyskusje i z całym szacunkiem rozmowa z panem to przyjemność, ale prosze nie wyrywac pól zdania z kontekstu i nie rzucać w odpowiedzi na nie oczywistych frazesów.
  • 2009-05-01 11:10 | wiechu

Ja to się zastanawiam czy komunikacja miedzy nami a Żydami nie wyglądała zawsze w ten sposób .
    Morze dlatego oni mieli tylu myślicieli w Polsce bo my się nie cackamy i jak coś nam nie pasuje to walimy co myślimy :-)

Czy coś się zmieniło ?
    tak samo teraz gadamy jak 100, 200 lat temu
    Wiec o co chodzi ?!

Na pewno nas Kochają :-)
    I lubią jak się z nimi nie cacka ( bez używania siły )

A to tylko Polacy Potrafią :-)

Żydzi chciałem coś pozytywnego o was napisać ,ale słowo daje nic nie znalazłem takiego :-)
  • 2009-05-01 19:42 | wiechu

KatarzynaTS pisze

Drogi Wiechu.
    Nie jestem pewna, czy właściwie zrozumiałam ten fragment
    Ja bym im nie które oddał na zasadzie Offsetu ,odzyskasz swoje mienie jak dogadasz sie z ludźmi którzy
    teraz zamieszkują w twojej kamienicy ,niech wydadzą opinie o tobie czy warto ci w ogóle cos zwracać .
    - czy to znaczy, że jeśli zabierze się komuś jego własność, to on nie ma prawa ubiegać się o jej
    zwrot? Czyli jeżeli złodziej okradnie mi mieszkanie i sprzeda "fanty", to ich nabywca może mi pokazać
    figę, złodziej nie pójdzie siedzieć, a jego sąsiedzi mi naubliżają? A może według ciebie są takie grupy
    (np. Żydzi), których wolno okradać, i takie, których okradać nie wolno (np. Polacy)? A co z cyklistami?

----------------------------------------------------------

Chodzi o to ze była wojna ,staćilismy Lwów od groma ludzi zginęło .
    Byliśmy najbardziej zniszczonym Krajem w wyniku tamtej wojny ze wszystkich nią dotkniętych!! (a jeśli nie to jednym z najbardziej )

Trzeba było odbudować warszawę ,drogi ,miasta itd.
    Do tego nie mieliśmy pełnej wolności i nie mogliśmy
    wprowadzać reform stymulujących wzrost .

I tak doczłapaliśmy na jednej nodze do roku 1989 a tu pojawiają się Żydzi i nam mówią ze ich okradliśmy , albo inaczej mamy ich nieruchomości ..

Jak oddadzą Palestynczyką ich nieruchomości lub zapłacą za nie ,to by miało jakiś sens.
    A tak nie ma ...

-Ta ziemia należała od wieków do Polski ,my tylko odzyskaliśmy swoją ziemie
    -Czytaj co mówią Żydzi na temat Palestyny

Układ ...

My oddamy wam swoje dawne ruchomości a wy dogadacie sie z Palestyńczykami i za tą kasę co od nas dostaniecie wypłacicie im odszkodowania za ich ziemie .

Wtedy będzie uczciwie i wszyscy będą zadowoleni .

Bo może na prawdę przywiązani są do naszej Polskiej ziemi i jakoś podświadomie wyżywają się na Palestyńczykach ze jej nie mogą odzyskać .

No cóż tak do chodzimy do wniosku że i my Polacy jesteśmy winni tej masakrze

Dobra biesicie te swoje posiadłości .

:-)
  • 2009-05-01 21:07 | wiechu

Ostatni mój wpis na ten temat ..

Są ludzie którzy potrafią sobie wyobrazić co naród Żydowski spotkało w Polsce i jakich cierpień doznali ..
    Ja nawet boje się myśleć o tym.

Powiem tylko że dzisiaj śniło mi się że jadłem szczury ,chyba jeszcze żywe , owłosione ,ruszające się bee..
    I jak się obudziłem nie mogłem rozgryźć o co w tym śnie chodziło ....

Teraz już wiem.

PRZEPRASZAMY
  • 2009-05-01 22:18 | michrich

Balamik:
    ale jedynie o rzetelne wyjaśnienie przyczyn i
    okoliczności zaistniałych faktów historycznych sprzed 41 lat. Im wcześniej to
    zrobimy, tym łatwiej dotrzemy do prawdy!
    Powodzenia!
  • 2009-05-01 22:59 | wiechu

No dobra jeszcze jeden bo się rozpędziłem.

Tak sobie pomyślałem ze jednak jesteśmy antysemici i że krzywdy których doświadczyli w dużej części są z naszej winny i wcale nie przesadzone jest stwierdzenie
    "Polskie Obozy Koncentracyjne"

Wyobraziłem sobie siebie gdybym był Żydem w tamtym okresie ,przyjechali by Niemcy ,łapią wszystkich Żydów i nagle ludność Polska ( na początku nie liczna ) pluje na nas, gardzi nami ,nie chce podzielić sie nawet kromką chleba ..
    Staram się uciec do znajomego Polaka ufasz mu znasz go dość długo ,przyjmuje cię do swojego domu ale ktoś z sąsiadów zobaczył ze wchodziłeś..
    Rozpowiada o tym wszystkim az dowiadują sie Niemcy , zastanawiasz sie w tedy po co on cie sprzedał ,ten sąsiad , przyciesz mógł nic nie mówić ,nikt by się nie dowiedział .

Udaje ci się uciec lecz gonią cię Polacy ,chcą cie złapać i przynieść Niemicą ,co jest grane się zastanawiasz i śpisz w jakiejś norze w lesie żywiąc się czym popadnie .

Chcesz sie napić wody ,porozmawiać, ale porostu sie boisz ,spotykasz innych Żydów a oni mówią o jakiś Pogromach w wioskach gdzie powinno być najbezpieczniej w których uczestniczą Polacy ..

Teraz już sam nie wiesz co należy zrobić z jednej strony Niemcy a z Drugiej Polacy
    Jesli masz farta to spotkasz takiego co pomorze do piwnicy wrzuci i ostrzeże ,nie wychodź bo jak cie kturyś z sąsiadów zobaczy to Niemcy zabiją mnie i cała moją rodzinne ....

To radykalny punkt widzenia ale są pewne przesłanki by twierdzić ze właśnie tak to wyglądało..
    Wcale nikt przyciesz nie musiał donosić ze u kogoś ukrywał sie Żyd,
    Niemcy sami by go nigdy nie odnaleźli jak by nie wychodził ...

To ze można było zginać za ukrywanie Żyda to był tylko pretekst żeby im nie pomagać ,
    takie głupie tłumaczenie przyciesz to powinien byc normalny odruch ludzki ,a my nie dość ze go nie mieliśmy za wiele to jeszcze prześladowaliśmy ich razem z Niemcami .
    Zmieniając ich Życie w Piekło Na Ziemi .
    Teraz się tego wypieramy ....
    Jak dzieci ,szukamy uzasadnienia ale zbrodni nie da sie uzasadnić ,
    jawnie przyczyniliśmy się do największej masakry w dziejach ludzkości .

Nie chcemy się przyznać ale taka jest prawda ....
    Fałszem będzie ona tylko dla tych ,którzy zbrodnie będą starać się umniejszać ,
    znaczenie prześladowań wyśmiewać,
    uzasadniać na rożne sposoby ,
    Bohaterskich Powstań ,Wielkiego Ruchu Oporu

Wszystko byle tylko zapomnieć i nie poczuć winy .
  • 2009-05-01 23:49 | jerzy1

Dobrze , ze Pan napisal ten artykul, przypomni on bowiem takim durnym szowinistom jak p. Orzechowski prawde o zyciu i jego skomplikowanych sciezkach. Jest napewno bolesna sprawa ze pamiec o takich osobach jak wspomniania P.Sendlerowa i nie tylko Ona ale wiele innych rodzin polskich , ktore zostaly wymordowane w latach wojny li tylko za pomoc i ukrywanie zydow nie dociera do takiego idioty jak szanowny byly vice minister oswiaty (sic) w rzadzie pisu. Jemu te promile alkoholu pomacily juz zupelnie w glowie. Jak widac z tego co Pan pisze nawet zydzi wystepuja w obronie polakow przed takimi pacanami jak Melamad vel Chrzanowski, w isticie to jest to samo skrajny glupi nacjonalizm i obskurantyzm, i tyle
  • 2009-05-02 13:46 | michrich

2009-04-30 09:17:07 | Balamik:
    Jesli nie jest to "tajemna wiedza" - to tym bardziej należy dokładnie
    wyjaśnić i raz na zawsze skończyć z twierdzeniem, że wszyscy Polacy byli i są
    antysemitami
    Nikt nigdy nie twierdzil ze wszyscy!
    Ale bedac niedawno w Polsce widzialem mlodziez ktora nawzajem obrazajac siebie wyzywala sie nawzajem od Zydow.
    Kto w Polsce che ujawnic prawde tamtych czasow i podciagnac winnych do odpowiedzialnosci? Jest duza przepasc miedzy stwierdzeniem ze to nalezy zrobic a podjeciem akcji w tym kierunku. Jeszcse raz : POwodzenia Balamik!
  • 2009-05-02 14:08 | michrich

ktos pisze:
    doczłapaliśmy na jednej nodze do roku 1989 a tu pojawiają się Żydzi i nam mówią ze ich okradliśmy ,
    albo inaczej mamy ich nieruchomości ..
    Ludnosc w czasie wojny nie zwlekala z przejeciem Zydowskiego mienia, wielu zydow zostalo po wojnie zamordowanych probujac przejac to z powrotem. Slyszalo sie:
    Hitler nas wyreczyl. Podziekuj Zydzie ze zyjesz. Czego jeszcze Zydzie chcesz?

Jak oddadzą Palestynczyką ich nieruchomości lub zapłacą za nie ,to by miało jakiś sens.
    A tak nie ma ...

Czy Zydzi maja wracac z powitem do Polski azeby slyszec to samo?

-Ta ziemia należała od wieków do Polski ,my tylko odzyskaliśmy swoją ziemie
    -Czytaj co mówią Żydzi na temat Palestyny
    Przedwojenny haslo a Polsce:
    Precz z Zydami! Zydzi do Palestyny!

Układ ...

My oddamy wam swoje dawne ruchomości a wy dogadacie sie z Palestyńczykami i za tą kasę co od nas

Tylko jakos nikt nie kwapi sie z oddawaniem

dostaniecie wypłacicie im odszkodowania za ich ziemie .
    Tylko ze ze oni nie chca odszkodowania, oni cha zlikwidowac Panstwo Izrael i wyzucic z tamdad Zydow, Hamas wyraznie to glosi.
  • 2009-05-02 21:08 | Balamik

W świetle doniesień medialnych można sądzić, ze nadal taka opinia jest przekazywana o Polakach i to bez uzasadnienia , ot tak po prostu stwierrdzenie - Polacy byli i są antysemitami. Ja chciałbym wiedzieć więcej - którzy Polacy zachowali się niegodnie w roku 1968! To mogą zrobić jedynie wszyscy pokrzywdzeni, którzy nie mogli tutaj pozostać. Oni powinni wskazać swoich prześladowców , gdyż najlepiej znają tych, którzy ich prześladowali- prawda? W moim otoczeniu nikt nie widział Polaka - antysemity. Powołujesz się, że widziałeś grupy młodzieży wyzywające się od Żydów. Szkoda, że nie zapytałeś ich czy mają coś przeciw Żydom, bo osobiście nie mam do tego przekonania, aby tak było. Tak samo mogliby wyzywać się od LEWAKÓW lub KOMUNISTÓW - i zapewniam Cię, że nie używali takich określeń, gdyż te grupy młodzieży które widziałeś - nie rozumieją tych terminów... Niestety, świadomość naszego społeczeństwa (podobnie jak innych) jest daleka od doskonałości. Utożsamianie Polaka z pijakiem, złodziejem, nierobem etc - jest tak samo niesłuszne, jak i z antysemitą.
    Kto wg Ciebie powinien zainicjować akcję wyjaśniająca zachowania antysemickie w Polsce w roku 1968??? Wg mnie Instytut Pamięci Narodowej jest najlepszym organem państwowym powołanym do wyjaśniania najnowszej historii Polski - prawda?
  • 2009-05-03 00:36 | michrich

Balamik:
    Powołujesz się, że widziałeś grupy młodzieży wyzywające się od
    Żydów. Szkoda, że nie zapytałeś ich czy mają coś przeciw Żydom, bo
    osobiście nie mam do tego przekonania, aby tak było.

Przyjachalem wowczas do Polski na kilka dni na urocznike zalozenia szkoly ktora ukonczylem dawno, dawno. Wiec cel moj byl inny anizeli wychowynia mlodziezy
    ktora nie znalem. A propo: kiedys dawno temu wywiazala sie w towarzystwie kolegow ze studiow dyskusja kto byl gorszy w czasie wojny Rosjanie czy Niemcy?
    Wiekszosc stwierdzila ze Rosjanie bo gwalcili, odbierali zegarki kradli wywozili na Sybir podczas gdy Niemcy tylko mordowali Zydow ( nie takie wielkie zlo)
    Ja nigdy nie twierdzilem ze wszyscy Polacy sa antysemitami. Mam to tej pory przyjaciol ze studiow bardzo serdecznych ale zawsze w Polsce czulem sie czesto obco. Na przyklad pytano mnie: Z kim wy( w domysle Zydzi) graniczycie mimo ze nidgy nie mieszkalem w Izraelu). Osobiscie w 1968 roku nikt mi osobiscie nie powiedzial zlego slowa.
    Wiekszosc moich kolegow w pracy i poza praca potepiala antysemicka nagonke rzadu Gomulki i Moczara.
    Mego ojca zwolniono z pracy. Banda Moczara rozpetala te nagonke dla zdobycia popularnosci w spoleczenstwie . Moczar zaczal grac na instynktach szowinistycznycz. Niektorzy antykomunisci polubili raptem partie. Znalem bylych akowcow
    przesladowanych w okresie stalinowskim ktorzy raptem zaczeli wstepowac do ZBOWID-u
    ktorym to kierowal Mieczyslam Moczar.

Kto wg Ciebie powinien zainicjować akcję wyjaśniająca zachowania
    antysemickie w Polsce w roku 1968??? Wg mnie Instytut Pamięci Narodowej
    jest najlepszym organem państwowym powołanym do wyjaśniania najnowszej
    historii Polski - prawda?

Na pewno nie ja bo mieszkam za granica i na stale juz do Polski juz nie wroce.
    Moje rady i sugestie nie maja na nic wplywu.
  • 2009-05-03 08:50 | Kecaj

Wielki Szewach Weiss

Wystarczy przeczytac to co pisze Szewach Weiss, wielki przyjaciel Polski i Polakow:

http://www.rp.pl/artykul/2,299387_Izrael_myslal_po_polsku.html
  • 2009-05-03 19:36 | Balamik

[cytat]
    Na pewno nie ja bo mieszkam za granica i na stale juz do Polski juz nie
    wroce.
    Moje rady i sugestie nie maja na nic wplywu.
    [/cytat]

Szkoda, że nie chcesz przyczynić się do ujawnienia faktów, które nie są powszechnie znane. jestem przekonany, że ujawnienie rzetelnych faktów niegodziwości popełnionych przez konkretne osoby - byłoby przyczynkiem do wyjaśnienia podłych zachowań ludzi w tamtych czasach i przykładem, że jednak prawda zwycięża!!! Nie chcesz powrotu do Polski - Twoja sprawa, ale możesz ujawnić kto i w jaki sposób był wówczas Twoim prześladowcą. Nie wiem, czy temu komuś grozi jakaś kara, bo ja nie jestem sędzią i na tym się nie znam, ale jestem przekonany, że podobnych temu człowiekowi prześladowców trzeba koniecznie ujawnić. W imię historycznej sprawiedliwości!!!!
  • 2009-05-04 06:30 | michrich

Balamik:
    Nie chcesz powrotu do Polski - Twoja sprawa, ale
    możesz ujawnić kto i w jaki sposób był wówczas Twoim prześladowcą. Nie
    wiem, czy temu komuś grozi jakaś kara, bo ja nie jestem sędzią i na tym
    się nie znam, ale jestem przekonany, że podobnych temu człowiekowi
    prześladowców trzeba koniecznie ujawnić. W imię historycznej
    sprawiedliwości!!!!
    Mnie osobiscie wtedy nikt nie przesladowal. Przeciwnie. W instytucji w ktorej ja pracowalem panowalo wielkie oburzenie z powodu tego co sie dzialo. Wielu jezeli nie wiekszosc tych ktorzy zainspirowali owczesna hece, juz nie zyje. Chodzi o to ze nikt dwadziescia lat temu nie domagal sie sledztwa w tej sprawie i ukarania winnych. A to moim zdaniem jest moralnym obowiazkiem Polakow zyjacych w Polsce. Jezeli lodzie w Polsce domagali sie uparcie dochodzicwiny Gen Jaruzelskiego, wiec rownie uparcie mogliby domagac sie ujawnienia winnych za owczesna hece antysemicka.
    Proponuje zakonczyc dyskusje na ten temat.
    Z powazaniem Michrich
  • 2009-05-04 10:24 | Balamik

[cytat]
    Wielu jezeli nie wiekszosc tych ktorzy zainspirowali owczesna
    hece, juz nie zyje. Chodzi o to ze nikt dwadziescia lat temu nie domagal
    sie sledztwa w tej sprawie i ukarania winnych. A to moim zdaniem jest
    moralnym obowiazkiem Polakow zyjacych w Polsce. Jezeli lodzie w Polsce
    domagali sie uparcie dochodzicwiny Gen Jaruzelskiego, wiec rownie uparcie
    mogliby domagac sie ujawnienia winnych za owczesna hece antysemicka.
    [/cytat]

Myślę, że mam prawo wiedzieć nie tylko o inspiratorach haniebnych działań, ale też o ludziach, którzy brali w tym czynny udział, a jak sądzę - nie wszyscy oni już umarli! Rzecz w tym, że sami pokrzywdzeni - ludzie, którzy opuścili Polskę po wydarzeniach w marcu 1968 roku - mogliby pomóc w wyjaśnianiu tego, co Ty nazwałeś "...antysemicką hecą", a ja określiłbym bardziej poważnie! I dlatego nie chciałbym zakończyć tej dyskusji prostej przyczyny - nie chcę, aby coś podobnego miało miejsce,z i to nie tylko w Polsce!!!
  • 2009-05-05 10:14 | Balamik

[cytat]

Przyjachalem wowczas do Polski na kilka dni na urocznike zalozenia szkoly
    ktora ukonczylem dawno, dawno. Wiec cel moj byl inny anizeli wychowynia
    mlodziezy
    ktora nie znalem. A propo: kiedys dawno temu wywiazala sie w towarzystwie
    kolegow ze studiow dyskusja kto byl gorszy w czasie wojny Rosjanie czy
    Niemcy?
    Wiekszosc stwierdzila ze Rosjanie bo gwalcili, odbierali zegarki kradli
    wywozili na Sybir podczas gdy Niemcy tylko mordowali Zydow ( nie takie
    wielkie zlo)
    Ja nigdy nie twierdzilem ze wszyscy Polacy sa antysemitami. Mam to tej
    pory przyjaciol ze studiow bardzo serdecznych ale zawsze w Polsce czulem
    sie czesto obco. Na przyklad pytano mnie: Z kim wy( w domysle Zydzi)
    graniczycie mimo ze nidgy nie mieszkalem w Izraelu). Osobiscie w 1968 roku
    nikt mi osobiscie nie powiedzial zlego slowa.
    Wiekszosc moich kolegow w pracy i poza praca potepiala antysemicka nagonke
    rzadu Gomulki i Moczara.
    Mego ojca zwolniono z pracy. Banda Moczara rozpetala te nagonke dla
    zdobycia popularnosci w spoleczenstwie . Moczar zaczal grac na instynktach
    szowinistycznycz. Niektorzy antykomunisci polubili raptem partie. Znalem
    bylych akowcow
    przesladowanych w okresie stalinowskim ktorzy raptem zaczeli wstepowac do
    ZBOWID-u
    ktorym to kierowal Mieczyslam Mocza
    [/cytat]

Powrócę jeszcze do Twojej wypowiedzi, a szczególnie do zacytowanej części. Współczuję Ci, że miałeś życiowego pecha do kolegów, o których napisałeś. Ja mam szczęście, że moi koledzy nigdy tak nawet nie pomyśleli, a przecież żyliśmy wówczas w tym samym kraju - prawda? Bardzo zabolał mnie fakt, kiedy po latach przypadkowo dowiedziałem się, że jeden z moich kolegów o semicko brzmiącym nazwisku - zmienił je po wydarzeniach marca 1968 r na inne, które nie sugeruje obcego pochodzenia. Dlaczego mnie to zabolało? - dlatego, że tenże kolega nigdy nie był w żaden sposób dyskryminowany w naszym środowisku. Wręcz przeciwnie - był powszechnie lubiany i szanowany! Dowodem może być to, ze był wybierany przez koleżanki i kolegów do pełnienia różnych funkcji w organizacji studenckiej. Czemu więc zmienił nazwisko? - dzisiaj trudno powiedzieć nam, którzy nie widzieli takich powodów, a on sam nigdy nie wspomniał, że przeszkadza mu jego nazwisko. Dlaczego on nie chciał zachować swojej tożsamości narodowej, która innym wcale nie przeszkodziła w pozostaniu i normalnym życiu w Polsce?

Druga sprawa poruszona przez Ciebie - fakt, że po roku 1968 zwiększyła się ilość byłych żołnierzy AK wstępujących do ZBOWiD--u, Ty - tłumaczysz sobie jako ich zwiększenie poparcia dla poglądów przywódcy tej organizacji - Mieczysława Moczara. Ja nie jestem przekonany do Twojej argumentacji, ale nie mam żadnych dowodów na to, kto z nas ma rację. Odpowiedz sobie na pytanie, czy MOCZAR i jego ludzie zdobyli sobie uznanie i poparcie większości Polaków w latach następnych? Chyba to może świadczyć, że zdecydowana większość obywateli naszego kraju była i jest przeciwna poczynaniom i poglądom tamtej grupy.

Problemów do wyjaśnienia jest wiele i mam nadzieję, że ta dyskusja nie będzie przedwcześnie zakończona, aby nie pozostawić niedomówień i niejasności. Być może sam Pan Adam Szostkiewicz zechce podtrzymać ten interesujący temat ...?