Wyszukaj na forum

Forum


Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Fragment książki "Koncepcje >>Ja<<...

(1)
  • 2009-05-12 15:36 | Adrian Powęska

    Rozumienie i autointerpretacja

    Człowiek jest podmiotem i zachowuje poczucie swojej tożsamości dzięki rozumiejącej umiejętności odniesienia się do swojego świata, odnajdując się w horyzoncie wszystkich rzeczy, które mają dla niego jakieś znaczenie. Charles Taylor ujmuje to dokładnie w taki sposób; "To, czym jestem jako podmiot, moja tożsamość, jest określone zasadniczo przez sposób, w jaki rzeczy mają dla mnie znaczenie". Wypracowanie poczucia swojej tożsamości, jest możliwe wyłącznie "dzięki językowi interpretacji, który uznałem za trafną artykulację tych kwestii". Dlatego sposób w jaki podejmowana jest interpretacja zależny jest od sposobu w jakim rozumienie interpretuje samo siebie w świecie. Podmiot utrzymując poczucie swojej tożsamości nieustannie dokonuje, więc "autointerpretacji".