Wyszukaj na forum

Forum


Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Mleko się rozlało

(23)
Lech Wałęsa poświęcił pół życia na ustanowienie w Polsce demokracji. Drugą połowę zajmują mu starania, by się w niej odnaleźć. Pierwsze mu się udało. Z drugim ma coraz większy kłopot.
 • 2009-05-14 16:13 | Joe

  Re: Nic się nie rozlało

  Panie Jacku, jest Pan jednym z ułamka procenta polskich dziennikarzy, podejmujących poważne zagadnienia polityczne, starających się napisać czasem coś prawdziwego w tym ogarniającym nas morzu medialnego kłamstwa, ale dzisiejszy komentarz to kompletna klapa. Pan, człowiek oczytany, znający Josefa Stiglitza, Naomi Klein, Noama Chomskyego, Michela Moora i pewnie dziesiątki innych niezależnych autorów, zachowuje się jak polityczna dziewica, albo człowiek dzisiaj narodzony, nie dostrzega pan w tym nic dziwnego, że prezydent Lech Wałęsa dostał wtedy 1% głosów, że wybory wygrali Kaczyńscy, że Wyszczykowski s-ka, za pieniądze polskich podatników mogą reprezentować obce interesy w Polsce, że samoloty z ludźmi więzionymi latami bez procesu mogły swobodnie lądować na terenie RP, itd.

  Sprawia Pan wrażenie, że opisywane przez tych autorów fakty i ich logiczne następstwa mogły mieć miejsce, i owszem, ale nie w Polsce, nie u nas. Nam się coś takiego nie mogło przydarzyć. Nasz kraj jest niezależny i samorządny. W wyborach nie biorą udziału marionetki, a na stanowiskach ministerialnych nie są instalowane sprzedajne kreatury.

  Czyżby tutaj nie sięgały ręce globalnych korporacji? Czy pewien amerykański frajer nie nazwał Polski 51 stanem?

  Co do Lecha Wałęsy, dlaczego pisze pan, że z Libertasem nie należy się zadawać? Trędowaci? Czytał Pan, o co chodzi Ganleyowi? Jakie widzi problemy w Europie? Czy pana zdaniem, Europa, której decydenci łżą na komendę w sprawie Gruzji, Ukrainy, czy Kosowa, albo milczą w sprawie Izraela to jest ta Europa, o którą nam chodziło? Czy nie są konieczne zmiany, aby rozpędzić tą w istocie wrogą Europie koterię, która zawładnęła aktualnie strukturami UE? Czy przyczyny obecnego kryzysu zostały usunięte? Wałęsa ma rację i tylko on zachował tu trzeźwość. Swoim autorytetem musi pokazywać Europejczykom, że ktoś nie tylko kradnie ich marzenia, ale ryzykuje pokojową przyszłość ich dzieci.
 • 2009-05-14 16:52 | Levar

  Re: Mleko się rozlało

  Skoro sie rozlalo, to wez Pan sciereczke i powycieraj. Bedzie z tego niewatpliwie
  wiekszy pozytek, niz z tych dyrdymalow, ktore Pan tu wypisujesz.
 • 2009-05-14 19:01 | Jermar2

  Re: Mleko się rozlało

  Co to znaczy, że "Libertas przyciągnął w Polsce nieodpowiednich ludzi"? Były "karły reakcji", "element antysocjalistyczny", "warchoły", "zadymiarze", "homofoby" itp., itd. Wszystko to mądrości komunistyczne i antydemokratyczne. Ale po Żakowskim trudno się czegokolwiek innego spodziewać. Chociaż, kto powiedział, że dziennikarz nie może być komuchem?
 • 2009-05-14 23:25 | dyduch

  Re: Mleko się rozlało

  Dlatego będę głosował na Libertas. Fuch off PO.
 • 2009-05-15 00:20 | Rafał

  Re: Mleko się rozlało

  Panie Jacku, uważam Pana za jednego z najlepszych polskich dziennikarzy politycznych i zwykle podzielam pańskie poglądy. Tym razem też ma Pan sporo racji, z tym że moim zdaniem delegowanie Wałęsy do Rady Mędrców było fatalnym błędem Donalda Tuska i paradoksalnie początkiem degradacji pozycji Wałęsy, który nie tylko nie jest żadnym mędrcem, lecz w ogóle ma problemy z logicznym i analitycznym myśleniem, a co za tym idzie z wysławianiem się, o języku obcym nie wspominając. Owszem Wałęsa był świetnym trybunem ludowym, odważnym przywódcą pierwszej Solidarności, za co z przyczyn polityczno-taktycznych otrzymał Nobla. Ale nie oczekujmy od Lecha Wałęsy intelektu śp. prof Geremka, charyzmy Jana Pawła II, ogłady Tadeusza Mazowieckiego i uroku osobistego Aleksandra Kwaśniewskiego razem wziętych! Nie da się przemienić Wałęsy w mędrca, jak nie da się na słoniu wygrać Wielkiej Pardubickiej.
 • 2009-05-15 01:58 | stacio

  Panie Jacku!
  Byl Pan i napewno bedzie dla mnie jednym z najlepszych "piör" kraju. Rozwaga, wywazona
  opinia w wielu kwestiach ktöre pan opisywal czytalem z wielkim szacunkiem do Pana.
  Ciesze sie ze jest Pan z ludzmi ktörzy tworza möj ulubiony od 45 lat tygodnik "Polityka".
  Tym razem zawiödl mnie Pan ta ocena L. Walesy. Poszedl Pan "nie ta droga"!
  Walesa, pomimo swoich wad i czasami zaskakujacych gestöw czy slöw idzie caly czas
  konsekwentnie dla siebie swoja droga. I tu jest jego sila. Wszyscy pröbuja go ulepic
  na swöj sposöb, ale z tego nic nie wychodzi. Walesa potrzebuje ludzi kolo siebie, bez
  tego tlumu on sie czuje zbyt niepewnie. Poniewaz zawiödl sie na Polakach, zauwazyl
  "niezagospodarowany" plac europejski i byc moze chce tchnac go swoim duchem.
  A to jest ogromny "plac" patrzac z perspektywy Europy.
  Uwazam te Pana ocena L.W za bardzo splycona i nawet bezsensowna. A moze
  spröbowal Pan pierwszy raz pisac "noga"? Niektörzy to potrafia, tylko po co?
  Pozdrawiam serdecznie z Helsinek!
 • 2009-05-15 17:33 | mAX#56

  Re: Mleko się rozlało

  Bardzo dobrze!!! Wałęsa instynktownie czuje, że PO z Palikotem i Niesiołowskim ma niewiele do zaoferowania społeczeństwu, które widzi, że nasze władze zajmują się głównie patrzeniem w lustereczko "statysystycznej popularności"!
  Osiągają "sukcesy" w zwalczaniu opozycji dzięki przychylności zaprzyjaźnionych mediów ale to nieudacznicy i kombinatorzy, nie potrafiący zająć się prawdziwymi problemami Polaków!!
  Lubią żerować na budżecie państwowym jak Misiak, GW i JKB i im podobni.... To prowadzi do katastrofy bo w KRAJU DZIEJE SIĘ ŹLE!!!
 • 2009-05-15 20:43 | waldek

  Re: Mleko się rozlało

  Panie Jacku nie ma co biadać na sposób bycia Pana Wałęsy, znamy różne zachowania naszego bohatera, nic nie jest w stanie Go zmienić. Miałem zawsze mieszane uczucia do Pana Wałęsy; byłem dumny z tego, że zmienił rzeczywistość bez brania się za łby(niektórym brak było i jest wieszania)i przełykałem wstyd i zażenowanie(debata telewizyjna z Bushem seniorem i Gorbaczowem).
 • 2009-05-16 09:41 | malgo

  Re: Mleko się rozlało

  oj, rozlalo sie, rozlalo, moi znajomi francuzi nie sa w stanie zrozumiec tego kroku. czyzby Walesa byl az tak naiwny? Swe deklaracje moze wypowiedz na innych forach a nie w jaskini diabla.
 • 2009-05-16 12:46 | rs_

  Wałęsa mędrcem?

  Nie chciałbym być posądzony o skłonność do podlegania znanej w Polsce cesze "równania wystających w dół".
  Ten miękki autorytet Wałęsy dostrzegam, cenię, mierzi mnie zachowanie małych ludzików w stosunku do Wałęsy tu, w kraju.
  Ale należy sobie zdawać sprawę z realiów - Wałęsa został symbolem bardziej przez przypadek, przez konieczność niejako, niż z racji własnych przymiotów intelektu. Inaczej mówiąc, nadaje się na symbol, i na nic więcej.
  Ale tu mamy do czynienia z tragedią na miarę Jekylla i Hyde'a - mamy żywego człowieka, a widzimy w nim symbol, mamy symbol, a to przecież żywy, działający człowiek.
  A to się przekłada też na nasze oczekiwania co do tego żywego człowieka - by zachowywał się zgodnie z rolą, jaką mu wyznaczamy - ma jeździć na odczyty na uniwersytetach, nie na zjazdy partyjne.
  A ten żywy człowiek, nie symbol, nie chce się temu podporządkować. Ma rację?
  Oczywiście, że ma, to nasz problem, że mamy taki symbol a nie inny.
  I ten nasz wybór pokazuje, że symbol, którym chcemy odróżnić się od czasów poprzednich, kiedy Polacy najwyraźniej gorzej sobie radzili z problemami państwowymi niż inne nacje, dokładnie wpisuje się w tę polską bezradność.
  Co do rozwagi polecam.
 • 2009-05-17 00:05 | Holden C

  Re: Mleko się rozlało

  Mam wrażenie, że nawet pisząc tekst o pladze suszy w rolnictwie nawiązałby Pan Redaktor do Kaczyńskich i ich złego, nieznanego szerokiej publiczności wpływu na klimat.
  Rozumiem, że Pan Redaktor reprezentuje środowisko wrogie Kaczyńskim, ale czy każdy tekst musi zawierać w swej treści atak na Kaczyńskich. Czytelnicy doskonale juz wiedzą, że Kaczyńscy i PiS to największe zło w Polsce, odpuść pan trochę Panie Redaktorze bo się w końcu fani połapią.
 • 2009-05-17 12:51 | POLONIA-SAWA

  Re: Mleko ..............

  No i widzicie ,mimo stoczni i innych glupich rzeczy!!! ,MACIE JEDNAK
  w Polsce KRAJ MIODEM I MLEKIEM PLYNACY !
  ..........................................................................................................
  Brawo Walesa !!! ,polikoty ,malpki premiera i kolesie sie skonczyly ,to mozemy
  zajac sie liberts i kontem Walesy ,....bo i tak konto narodowe jest puste !!!!!!!
  ....Jakie byly kolejne przyczyny upadku Rzeczpospolitej !
  Walesa ! Walesa! /gdzie on sie znowu walesa ?/
  .................................
  ....spij koteczku ,spij ....Cos ty kotku snil ?
  ,,,Snila mi sie wielka rzeka ,wielkkkkaaaa rzeka pelna mleka ,az po same dno !!!!
  ....spij koteczku ,spij....... prosze kotku snij.!!!.......
 • 2009-05-17 18:01 | zaniepokojony

  Kochany, właśnie dlatego, że czytał w/w, to napisał, co napisał.
  Proponuję wejść na stronę Rivada Networks i poczytać życiorysy zarządu. Czego tu nie ma: Goldman Sachs, Lockheed Martin, CIA, inni kontraktowcy...
  A co do podłej biurokracji UE, to ona wymyśliła jakieś absolutnie kołtuńskie i zniewalające dyrektywy uniemożliwiające niesymetryczne opcje walutowe...
  Trzeba rozgonić towarzystwo... :)
  Mam tylko nadzieję, że Polacy nie lubią hojnych dobroczyńców o niejasnej prowiniencji.
  A nasze problemy rozwiążemy sobie bez pomocy pana Ganleya &Co. Bo na jego kontrakty może nie być nas stać.
 • 2009-05-17 22:20 | gosc

  Re: Mleko się rozlało

  Walesa i obalenie komunizmu zawsze mi sie kojarzy z filmem "Jak rozpetalem druga wojne swiatowa"
 • 2009-05-17 22:30 | behemot667

  Re: Mleko się rozlało

  Wałęsa to zwykły chłopek-roztropek a nie polityk. Pamiętam jak na początku lat 90-tych chciał wzmacniać lewą nogę, wtedy gdy lewica była silna ( wygrana SLD w 1993). Dzisiaj potrzebujemy laickiej lewicy (prawica w rządzie i prawica w opozycji) która upomniałaby się o świeckość państwa.
  Europa integruje się z takim trudem a nasz "wielki" polityk Wałęsa już wzmacnia siły odśrodkowe. W Europie miały początek dwie wojny światowe, powstały idee dające początek dyktaturze faszystowskiej i komunistycznej, mordowano ludzi na skalę przemysłową wciąż mają miejsce konflikty na tle religijnym i narodowościowym. Cały czas siedzimy na beczce prochu i jeśli jej nie rozbroimy przez integracją europejską to prędzej czy później wybuchnie.
 • 2009-05-18 21:39 | Grzegorz Czelej

  Re: Mleko się rozlało

  Czasy się zmieniają, charaktery ludzi nie.
  Gdybyśmy sięgneli pamięcią wstecz to "wyskok" Wałęsy nie powinien być dla nas zaskoczeniem....a cechą liderów powinno być przewidywanie !
  Niestety przeforsowanie Wałęsy do Rady Mędrców okazało się błędem, poważnym błędem.
  Zawsze uważałem że naszą polską małą porażką było to, że w pierwszych wyborach na Prezydenta RP nie wygrał T. Mazowiecki
 • 2009-05-18 21:44 | Andrzej z Kalafiorni

  Re: Mleko się rozlało

  Pan Zakowski (jak zwykle) nie potrafi sie zdobyc nawet na odrobine obiektywizmu. Co prawda ma racje piszac, ze Walesa zadajac sie z Ganleyem, moze stracic reputacje za granica, jesli ja jeszcze posiada. Ale wyliczanka Polakow i polskich instytucji "z ktorymi sie zadawac nie warto i nie nalezy" gdyz nie reprezentuja jedynych wlasciwych pogladow t.zw. salo(o)nu, wskazuje, ze p. Zakowski przestal juz byc nieobiektywnym kolumnista i zmienil sie w gwarka, automatycznie powtarzajacego podsuniete mu "talking points".
  P.S. Chyba byloby lepiej pozostawic Walese na stale w Radzie Medrkow.
 • 2009-05-20 15:45 | hydor

  Mam inne skojarzenie "Karierę Nikodema Dyzmy".
 • 2009-05-20 15:49 | hydor

  Wałęsa jest człowiekiem , który ledwie skończył zawodówkę, nie umie poprawnie mówic po polsku, a robi się z niego medrca i wielkiego męża stanu z jakąś wizją. Polska to nadal jeden z najzabawniejszych krajów w Europie.
 • 2009-05-21 02:09 | czesiek70

  Wałesa w tym składzie medrców wogóle nie zabiera głosu,on nie ma pojecia oczym oni tam dyskutiją,siedzi tam jak turek na kazaniu,Wałesa juz przebakiwał zze się wycofie z tego gremium.Wałęsa tam to tylko posmiewisko Polaków.Tego Wałese wysłac na ryby,bo ten człowiek niema nic ciekawego i madrego do powiedzeia.Studenci zadawali Wałesie konkretne pytania,na zadno nie odpowiedział,opowiadał jakies dyrdymały o swojej Marysce tam tylko wybuchały salwy smiechu z jego madrosci.
 • 2009-05-21 07:13 | jotka

  Poświęcił to właściwe słowo . Niewłaściwe zaś ,że On . Poświęcił kto inny.
 • 2009-05-21 16:00 | antoni jazgarz butrykowski

  Re: Mleko się rozlało

  O merytorycznej stronie tych wyPOcin nawt nie ma sensu dyskutować. Szkoda klawiatury. Ja jestem tylko dlaczego Pan redaktor z uPOrem maniaka dwukrotnie używa w tym tekście zwrotu ZAGRANICĄ. Nie nauczyli na studiach że w naszym ojczystym języku POwinno się PiSać ZA GRANICĄ. Niedouczony jakiś Pan redaktor, "trza było" się uczyć zamiast ćwiczyć się w lizaniu tyłków PrOminentom. A jak nie było czasu to POwinno się to robić teraz, POnoć na naukę nigdy nie jest za późno. A jak mawiał klasyk góralskiej filozofii: "Ludzie dzielom sie na samołuków i niełuków, hej!" . I proszę nie zwalać winy na chochlika, on co najwyżej "łyknął" ogonek przy nazwisku Wałęsy, a korekta akurat w tej gazecie stoi na niezłym POziomie. Edukować się trzeba nieustannie, doskonalić warsztat, brać przykład od koleżanki (towarzyszki? nie chciałbym czci uchybić) Paradowskiej. To wzór niedościgły POd względem stylu, jej już się wszystko kojarzy - ze zbrodniami Kaczorów oczywiście- i pluje jadem wszędzie.W imię POlityki miłości tak zionie miłością bliźniego. W celach edukacyjnych POlecam i dedykuję song znanego w trójmieście barda Bartosza Kali Kalinowskiego pt. "Michnikowszczyzna". On kiedyś będzie równie sławny jak Okudżawa i Wysocki i kiedy PO waszych wiernoPOddańczych tekstach kurz opadnie i zostanie PO nich jedynie jedynie:"głuchy , pusty śmiech POkoleń" to to że on Was kiedyś wziął na warsztat POzwoli POzostać Wam w pamięci POlactwa. Zazdroszczę, być głównym bohaterem nawet jednego z jego utworów to nie w kij dmuchał! Zresztą jak mawiał inny klasyk, nieważne jak PiSzą , dobrze czy źle, byle nazwiska nie przekręcili. Dla tych o wyższym IQ wykształciuchów to nawet nazwisk nie trzeba. POlecam wszystkim czytelnikom jego stronę: www.bartekkalikalinowski.pl. Naprawdę warto. Zamiast się nudzić czytając głupawe jeremiady nad rozlanym mlekiem lepiej POsłuchać dobrej muzyki.
 • 2009-05-21 21:49 | Jarvson

  Re: Mleko się rozlało

  pragnę po pierwsze pogratulować pióra, myślę że jest Pan w Polsce obecnie najlepszy, jednak kultura przeszkadza w rozmowach "publicznych"...

  ...co do Wałęsy, pardon Prezydenta Wałęsy, był i będzie Dyzmą naszych czasów, nie przewidywalny jak taran,
  natomiast śmiesznym jest grono intelektualistów, jak to intelektualiści, doszukujących się ukrytych zamysłów, geniuszu ukrytego pod "beretką z antenką",
  Dyzma miał tak zwany wgląd, a Wałęsa przez pasmo sukcesów i to, że się znalazł w odpowiednim miejscu o odpowiedniej porze uwierzył w swoją nieomylność, w rolę męża opacznościowego, zresztą wszyscy go w tym utwierdzali...
  co do nowego przejawu geniuszu, najprostsze wyjaśnienia są najłatwiejsze i, zarazem najtrudniej je zobaczyć, czyż to nie ON mówił, że za małą emeryturę miał ?????

  ... nic ponadto


  wyrazy szacunku