Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Polskie koleiny

(16)
17 czerwca rząd przedstawił raport 'Polska 2030' przygotowany przez zespół Michała Boniego. Dokument wskazuje na wyzwania, przed którymi stoi Polska na progu kolejnego dwudziestolecia. Przedstawiamy kilka z nich.
  • 2009-06-17 14:09 | Redakcja

ZAPRASZAMY DO DYSKUSJI

Czy przedstawione cele uważasz za dobrze zdefinowane i realne do osiągnięcia w tym czasie?
  • 2009-06-17 14:37 | Binarek

"100 proc. wiejskich dzieci w przedszkolach !"

Czy przedszkola będą przymusowe?
    Może żeby dzieci nie uciekały do babci i dziadka to w gimbusach wstawić zbrojone szyby?

Ostatni niepokorny odsetek dzieci będziemy musieli albo przekupić albo rozstrzelać aby nam wyszło 100% w 2030
  • 2009-06-17 16:41 | anders

Re: Polskie koleiny

Oto polska 2030
    -kompletny zastoj gopodarczy
    -bezrobocie 50%
    - ogromne roznice w architekturze
    miedzy nowoczesnym domami bogatych odgrodzonymi i monitorowanymi a biednymi starymi dzielnicami zamieszkalymi przez starych ludzi
    - wszechogarniajaca bieda, policyjne patrole, zamieszki na ulicach
    -brak wolnosci slowa
    -walczace podziemie przeciw wladzy
    -prasa i tv siejaca propagande
    -itd itp
    wszelkie wizje dotyczace jak to Polska bedzie cudowna sa nieprawdziwe.
    Wina lezy w zadluzeniu , ignorancji rzadu, i przyczynianiu sie do katastrofy,
    Tylko przez wyeliminowanie zadluzenia zagranicznego i zrezygnowaniu z czlokostwa w UE uniezaleznienia od obcych bankow w Polsce i za granica, Rozwoj przemyslu.Odsylam do prasy zagranicznej (jaki jest dlug USA bo to tam trzeba szukac przyczyn), filmow, (np.Money as a debt), i podstaw ekonomii.
  • 2009-06-18 10:49 | Binarek

Zrozum anders, że większość celów jest ambitna ale realna

Akurat ten rząd zmniejszył publiczne zadłużenie zagraniczne w $ w 2008
    W 2008 wzrost PKB -3 miejsce w UE, w tym roku idziemy na 1lub2

Dziwi mnie więc Twoje załamanie i pesymizm.

Mam masę znajomych, którzy narzekają podobnie jak Ty 'bieda, zacofanie, złodziejstwo'.
    W hacjendach trzymają po dwa wozy. Co rok wycieczki zagraniczne, dzieci na kursach.

Skąd w Polakach taka skłonność do narzekania - nie wiem
  • 2009-06-18 14:17 | huervy

najwiekszym zagrozeniem bedzie kolejna grupa 2 mln emerytow, ktorych nie moze utrzymywac panstwo. jesli szybko rzad tuska nie zaradzi i ludzie nie zaczna oszczedzac na wlasna emeryture to bedzie katastrofa jak na łotwie. nie jestem w stanie zrozumiec, dlaczego tak malo osob ma IKE, ja zalozylem je jak tylko sie pojawilo. mam zreszta razem z OFE w tej samej avivie cu. podobno ten III filar zreszta kuleje i to mnie zastanawia, czy polacy jeszcze po prostu nie sa na tyle dojrzalym spoleczenstwem, zeby za siebie zadbac?
  • 2009-06-19 20:20 | S.M.L

Mnie rowniez dziwi ten wrodzony, polski pesymizm i brak wiary w jakikolwiek postep ku lepszemu, a rownoczesnie lekka hipokryzja, gdyz zarzuty te pochodza najczesciej od ludzi nalezacych do grup dochodowy srednio i bardzo zamoznych. Zreszta na poczatku ''Raportu 2030'' jest wspomniane, ze nie jest to ani przepowiednia ani tym bardziej plan partyjny, lecz zasugerowanie celow dla nowego pokolenia. Pesymizm tylko pogarsza sprawe, poniewaz w polityce i gospodarce trzeba byc skrajnym optymista. Pozdrawiam
  • 2009-06-19 21:13 | MaliNeo

Jestem wciąż w trakcje lektury Raportu, ale jak na razie jestem pod ogromnym wrażeniem. Czy ktoś zadał sobie trud, żeby spojrzeć na bibliografię? Mnóstwo aktualnych opracowań. W ogóle poziom diagnozy na razie oceniam bardzo wysoko. Póki co wyłapałem jeden zgrzyt. W części poświęconej edukacji, jako główne źródło argumentów natury statystycznej autorzy podają badania PISA. Niestety, w Polsce są one średnio wiarygodne, gdyż spora część szkół zawodowych odmawia udziału nich.

Zachęcam bardzo gorąco do samodzielnej lektury i refleksji, nie tylko do czytania opracowań w gazetach.
  • 2009-06-20 09:00 | Teresa Stachurska

Polecam Państwu na ten sam temat - http://kontrowersje.net/node/3392 .
  • 2009-06-27 21:58 | vdm

W polityce i gospodarce trzeba byc realista. Skad pesymizm? Jest to jedyny dokument tego typu stworzony w ostatnich 20 latach. To nalezy robic co roku, poprawiac, udoskonalac i wprowadzac w zycie.

Pojawieniue sie tego dokumentu nie oznacze ze istnieje jakas strategia rozwoju dla Polski. Na to poczekamy nastepne 20 lat.
  • 2009-06-29 16:52 | tsubaki

Juz samo pojawienie sie w Polsce dokumentu "sugerujacego cele dla przyszlego pokolenia", jest bardzo krzepiacy.
    Wystarczy co roku dokument aktualizowac i realizowac cele z odrobina optymizmu i duza iloscia realizmu. Nie stekac i nie krytykowac.
  • 2009-06-29 23:32 | BuziWnosa

Oszczedzaja..ale na lokatach bankowych. Bo one daja im zysk,pewnosc i mozliwosc wypłaty wlasniej kasy w kazdej chwili.A nie czekania 30 lat na to,az łaskawie pozwola Ci zabrac swoje pieniadze.
  • 2009-06-30 13:50 | majan

Co oszczędzają na lokatach?:/ Chyba nie na emeryturę, skąd takie informacje?:/ Pamiętaj, że każdy fundusz w przeciągu kilku lat zarabia więcej niż przeciętna lokata. A jeśli chodzi o czekanie 30 lat - to przecież właśnie o to chodzi, żeby to wyjąć po 30 latach i mieć godziwą emeryturę. Pozdrawiam.
  • 2009-09-13 15:31 | RW

Niestety tego nie da sie skomentować. Tu potrzebny jest lekarz. Ten tekst świadczy o daleko posunietej depresji jej autora.
  • 2011-08-08 22:27 | rtr

Re:Polskie koleiny

Uważam, że te założenia to pobożne życzenia i nic więcej. Ich realizacja wymagałaby skuteczności, zgody i konsekwencji u nas niespotykanych. Jak narazie mamy żałośnie niską innowacyjność gospodarki, szybko starzejące się społeczeństwo, rozbuchaną biurokrację i ciągle wyciekającą do bogatszych krajów siłę roboczą. Co prawda Polskę ominęło silne uderzenie kryzysu, ale nasz rozwój to właśnie taki dryf - i to w sytuacji napływu środków unijnych, pieniędzy od emigrantów i wzrostu długu publicznego. Strach pomyśleć, co będzie się działo z naszą "zieloną wyspą", gdy baby boomers przekroczą wiek emerytalny, UE ograniczy napływ funduszy strukturalnych, równolegle nałoży haracz CO2 a o nowe pożyczki łatwo nie będzie. Nie mam złudzeń, że żadnej z czterech głównych partii politycznych nie stać na stawienie czoła tym problemom. PO działa na zasadzie "jakoś to będzie", PiS pogrążony jest w szaleństwie, PSL interesuje głównie jak dobrze się sprzedać, SLD cierpi na głęboki uwiąd intelektualny. Jest źle, będzie gorzej.
  • 2012-11-28 18:39 | Andrzej

Anders, ile Ty masz lat?
  • 2012-11-28 18:52 | Andrzej

Lokata bankowa to najmniej rozsądny sposób oszczędzania na emeryturę - brak procentu składanego. Nic się w ten sposób nie oszczędzi. Do tego jeszcze podatek od zysków kapitałowych, co jeszcze bardziej osłabia procent składany. IKE nie jest złym pomysłem, bo jeśli wypłacisz wcześniej niż po zakończeniu pracy, to Cie opodatkują (zatem większa szansa że nie będzie kusiło). A Polacy nie oszczędzają z kilku powodów: po pierwsze nie mają z czego (potrzebny jest wzrost gospodarczy - więcej pieniędzy dla wszystkich), po drugie niski poziom świadomości finansowej (finansów osobistych) i złe nawyki (dużo ludzi niezamożnych mogłoby oszczędzać, ale woli całą kasę przeznaczyć na inne priorytety, na nie koniecznie niezbędne cele). Zaczynając wcześnie (20-kilku latek), inwestując niewielką sumę pieniędzy miesięcznie (np. 200 PLN), można uzbierać nie taki mały kapitał po 35 latach przechodząc na emeryturę.