Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Módl się i pracuj, i czytaj

(5)
Są uznawani za prekursorów zjednoczonej Europy, nic dziwnego, że kulturowy szlak turystyczny drogami cystersów – z polskim odgałęzieniem – powstał z inicjatywy Rady Europy. Dewizą zakonników było: Ora et labora et lege.
  • 2009-07-02 19:14 | Ewa D

Koniecznie zobacz

Na szlaku cystersow lezy tez Zernica i jej piekny drewniany kosciolek. Podczas prac rementowych odkryto w nim piekne polichromie, tutaj znajdziecie zdjecia:http://www.malanowicz.eu/mm/pasje/architektura/kosciolki/Zer
    nica/Zernica.htm A moze zdecydujecie sie na slub w nim? Tak sie prezentuje: http://prasniewski.blogspot.com/2009/05/janka-i-norbert-slubnie.html
  • 2009-07-03 09:53 | Howard5

Re: Módl się i pracuj, i czytaj

Byłem, zwiedziłem wiele z cysterskich miejsc, zwłaszcza na Dolnym Śląsku.
    Rzecz jest słabo promowana w Polsce (Cystersi podpadają tu pod germanizację, co nie pasuje naszym genetycznym patriotom w ich wersji historii, zwłaszcza Śląska).
    A trzeba wiedzieć, że to nie tylko kościoły i klasztory, ale także krzewienie rozwoju cywilizacyjnego, nowych rodzajów hodowli, upraw itp., dzięki czemu nie tylko sami Cystersi, ale i całe regiony wiele zyskiwały.
    W sumie jest to zwiedzanie dla typu studialnego, dla oczytanych turystów, w dużej części z Niemiec. Żeby zobaczyć coś naprawdę ciekawego trzeba zaskarbić sobie przychylność miejscowego kleryka (Henryków) czy innego "tambylca" i dać się oprowadzić.
    Wszechobecne zakazy fotografowania są wielce irytujące (nawet bez użycia szkodzących obrazom lamp błyskowych). W Ermitażu mogłem pstrykać do woli, każdego Rembrandta do woli, w Henrykowie, przy stallach od razu wyskakuje skądś jakiś pilnowacz świętości. Rozumiałbym jeszcze, gdyby przed wejściem można było się zaopatrzyć w rozliczne widokówki i albumy, ale z tym jest kiepsko.
  • 2009-07-03 10:11 | Howard275

Ładna mapka!

Nie dziwi mnie wcale, że mapa zasięgu obecności Cystersów na ziemiach współcześnie polskich jakoś tak konkretnie współgra z obecnym podziałem na Polskę "nowoczesną" i zacofaną..... Przy okazji mapa ta odzwierciedla podział wpływów PO i PiS co też nie jest przypadkiem....
    Do kogo wyślecie podziękowania, ludkowie?
  • 2009-07-03 10:51 | Jarek

W zabytkowym kościołku św. Michała w Żernicy mozna robic zdjecia! Jak widzicie tutaj http://prasniewski.blogspot.com/2009/05/janka-i-norbert-slubnie.html wychodza przepieknie, gdyz jest swietne oswietlenie!

W każdą niedzielę jest możliwość zwiedzania zabytkowego kościoła św. Michała w Żernicy od 13.30 do 15.30.

W niedziele odbywaja sie w nim tez o 15.30- Nieszpory Niedzielne i o 16.00- Msza Święta.

Zachecam serdecznie zobaczyc ten rarytas!
  • 2009-07-03 11:01 | Jakub

Zgadzam się z Ewą zabytkowy kościół św. Michała w Żernicy to przepiękne miejsce! Z tego co wiem, w niedziele można go zwiedzać wrac z przewodnikiem. Najlepiej pytać na plebani. Można się też zaopatrzyć w symaptyczny album ze zdjęciami i historia tego miejsca. Patrz http://www.parafiazernica.cal.pl/index1.html