Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Kobiety na kapłanów

(16)
Ks. Alfons Skowronek opowiada się za kapłaństwem kobiet: w Biblii brak przekonujących argumentów, żeby kobiety nie mogły sprawować tej funkcji.
  • 2009-07-29 09:06 | w_u_j_e_k

Kobiety na kapłanów

Głoś rzeczywiście odważny i jak sadzę bardzo kontrowersyjny. Polski kościół jest bardzo konserwatywny. Ze swej natury kościoły są konserwatywne, jednak na tle kościołów państw sąsiednich katolicyzm (bo o kościele katolickim mowa) w Polsce jest bardziej konserwatywny. Wystarczy wskazać choćby na udzielanie komunii do reki, powszechne w Europie, u nas nie do pomyślenia tak jak posługa kobiet w charakterze szafarzy.
    Pod względem kapłaństwa kobiet tez pewnie polski kościół nie będzie w awangardzie
  • 2009-07-29 11:34 | ddd

Re: Kobiety na kapłanów

jak to nie ma przekonujacych argumentów w Biblii?
    a list do Koryntian? Co miał Paweł na myśli nakazując kobietom milczenie w zborze? Milczace kapłaństwo? Zachęcam Księdza do uwaznej lektury. Proponuje katolikom całkowite odrzucenie biblii, zamiast powoływanie się tylko na wygodne w danej chwili fragmenty. Szczerość w naszym klubie to norma...
  • 2009-07-29 12:35 | kociewiak mb

Biblia mowi NIE kobieta,kaplanem moze byc tylko mezczyzna i koniec kropka. A kto zmieni to co napisano w Pismie Swietym bedzie potepiony.Katolicy i tak juz wszystko zrobili inaczej teraz zbierze sie Sobor i dopisze nowy werset.,
  • 2009-07-29 20:14 | Bejotka

W tradycji europejskiej to nic nowego - przypomnijmy sobie o Rzymianach, Grekach (tych starożytnych) i Celtach... To Judaizm przeniósł zakaz kapłaństwa kobiet do Chrześcijaństwa (początkowo niewielkiego swojego odgałęzienia). Zakaz ten, wraz z "pismami", przeniósł się do Islamu i trwa we wszystkich trzech religiach kręgu śródziemnomorskiego do dzisiaj, choć od pewnego czasu i we wciąż jeszcze niewielkim zakresie jest znoszony przez mniejsze kościoły chrześcijańskie protestanckiej proweniencji. W każdym razie Biblia nie jest ostatecznym argumentem w tej sprawie, nawet w tak ograniczonym zakresie, jak Chrześcijaństwo.
  • 2009-07-30 00:13 | Irzy

Nikt z rozsadnych stranikow porzadku koscielnego (i stolkow) na zadne kompromisy przystapic nie moze. Kaplan - kobieta w KK to jak chozrasczot w ekonomice socjalistycznej - pierwsza wyrwa w tamie.
  • 2009-07-30 11:12 | Collonna

Gdybysmy mieli brac powaznie to, co nasz sw.KK glosil i nauczal o kobietach, to bysmy
    daleko nie zaszli.
    A co do deficytu ksiezy- gdy im sie zenic pozwoli, to sie od nich nie odpedzimy.
  • 2009-07-30 19:56 | lorkiewicz

Masz coś jeszcze równie bełkotliwego do zakomunikowania .... jeśli nie to się może zamknij albo wygłaszaj swoje sentencje do lustra ....
  • 2009-07-30 22:46 | w_u_j_e_k

Podzielam Twój pogląd. Zniesienie celibatu z pewnością zwiększy ilość powołań do kapłaństwa.
    Odnośnie kobiet w KK, to zawsze zastanawiało mnie to, dlaczego zakonnice nie są dopuszczane do żadnych funkcji liturgicznych.
  • 2009-07-30 23:12 | wikonwi

Niedawno zabreałem głos w dysusji @chamstwo i wyłuszczyłem jego przyczynę choć jest ich bardzo dużo. No i dostało się najzacznijszemu redaktorowi za co za infoemację o czyinś zdaniu w ,publikacji .Ci @chamy nawet nie rozumieją co czytają. Proszę państwa sprawa kapłaństwa kobiet to nie sprawa polska lecz watykańska.Musiałby powtórnie narodzic sie Luter i inni reformatorzy.Brak jest społecznego zapotrzebowania na taką ideę.Ponoć konserwatyzm kościła pozwolił przetrwać mu dzięki temu 2000lat i powstaje pytanie cz w dobie laicyzaci pewnych narodów ten koserwatyzm się sprawdzi Narastający konflikt islamu może scalić katolików wokół konserwy i tak pozostanie następne 2000lat.
  • 2009-07-31 01:18 | bolek

chrzescijanstwo to jednak dziwna religia, ekstremalie patrialchalna, calkowicie zmodyfikowana na uzytek mezczyzn. Zaczynamy na trojcy bozym-bog, jego syn i duch, skonczywszy na armii apostolow. Maryja plata sie tam niczym piate kolo u wozu, a np. z Magdaleny zrobili dziwke. Nie wspominac lepiej dwutysiecznej historii, bo to juz patologia z psychopatia. Wczesniej czy pozniej umrze smiercia naturalna, bo nie ma w niej zwyklej rownowagi zensko-meskiej.
  • 2009-07-31 09:59 | orciobiq

Nierzetelny argument w sprawie dostępu kobiet do funkcji "nauczającej"

Argument podany w tym mini artykule jest daleki od rzetalności.
    Podaję dwa argumenty obalające go:
    Argument biblijny nr 1 - 1. list do Koryntian, rozdz. 14, wersety 33-38:
    "33 Albowiem Bóg nie jest Bogiem nieporządku, lecz pokoju.
    Tak jak w każdym zborze świętych, 34 kobiety w zborach niech milczą, bo nie pozwala się im mówić, lecz niech będą podporządkowane, jak to i Prawo oznajmia. 35 Jeśli więc chcą się czegoś nauczyć, niech w domu pytają własnych mężów, bo rzeczą hańbiącą jest dla kobiety mówić w zborze.
    36 Cóż zatem? Czy od was wyszło słowo Boże albo czy tylko do was dotarło?
    37 Jeżeli ktoś uważa się za proroka albo za obdarzonego duchem, niech uzna, co do was piszę, ponieważ jest to przykazanie Pańskie. 38 Ale jeśli ktoś jest w niewiedzy, to pozostaje w niewiedzy."

Argument biblijny nr 2 - 1. list do Koryntian, rozdz. 11, wersety 1-3:
    "1 Stańcie się naśladowcami moimi, tak jak ja jestem naśladowcą Chrystusa.
    2 A chwalę was, ponieważ we wszystkim o mnie pamiętacie i mocno trzymacie się tradycji, jak wam je przekazałem. 3 Ale chcę, byście wiedzieli, że głową każdego mężczyzny jest Chrystus, a głową kobiety jest mężczyzna, a głową Chrystusa jest Bóg. "

Czy z powyższych 2 fragmentów rzeczywiście wynika, że w Biblii "nie ma w Biblii przekonujących argumentów, żeby kobiety nie mogły jej sprawować [funkcji kapłańskiej]"?

A z drugiej strony, czy te dwa fragmenty (uprzedając krytykę stron feministycznych) deprecjonują rolę kobiet?

Bo jeśli byłoby to deprecjonujące, to tak samo podporządkowanie Chrystusowi trzeba by uważać za ujmujące godności mężczyzn, prawda?

Pozdrawiam
  • 2009-07-31 12:41 | kruk

U nas w kraju udzielanie komunii do ręki jest do pomyslenia :) - w diecezji Opolskiej podjeto odważną decyzje i komunia jest udzielana do ręki.
  • 2009-07-31 12:47 | michrich

Dlaczego mowi sie "Pan Bog" a nie "Pani Bog". dlaczego zaklada sie ze "Tworca Swiata" jest plci meskiej?
  • 2009-07-31 14:04 | Bejotka

"List do Koryntian" został napisany przez Pawła z Tarsu ok. 57 r., stanowi więc wyraz poglądów autora, ale nie koniecznie Jezusa z Nazaretu. Nie pamiętam, aby Jezus wypowiadał się na ten temat. Paweł też nie mógł tego pamiętać, gdyż apostołem został "przez sen" w roku 35/36, a więc już po śmierci Jezusa. Przedtem był raczej zbyt zajęty fizycznym tępieniem Chrześcijan, aby zwracać uwagę na subtelności ich doktryny.
  • 2009-08-05 19:40 | jerry1

"U nas w kraju udzielanie komunii do ręki jest do pomyslenia :) - w diecezji Opolskiej podjeto odważną
    decyzje i komunia jest udzielana do ręki."

Tak tez byla udzielana kiedy - po raz pierwszy - wybralem sie do katolickiego kosciola w USA (a bylo to prawie dwadziescia lat temu). Kosciol rzymsko-katolicki w Polsce wciaz tkwi w jedna noga gdzies w XIX wieku i jak ognia stara sie unikac wszelkich zmian!

P.S. Kobieta moze byc pastorem, a nawet rabinem ale... do tej pory nie moze zostac katolickim ksiedzem...
  • 2009-08-05 20:52 | Irzy

Czy to moze sam Ojciec Dyrektor? Przepraszam, ze od razu nie poznalem po pieczolowitej stylizacji. Ja tez jestem przzekonany, ze Jezus to milosc. Nie bojmy sie Jezusa!