Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Człowiek zjadł psa

(28)
W polskiej tradycji pies zawsze był przyjacielem, obrońcą, stróżem naszego mienia. Nie mieści się w niej jedzenie psiego mięsa.
  • 2009-08-06 13:41 | ivo

Koszmar...

Polska, cywilizowanym i katolickim krajem w centrum Europy.... Wystarczy wyjechać na polską drogę i spotkać się z cywilizowanymi kierowcami, przejechać przez wsie i małe miasteczka i także wielkie miasta, popatrzeć na twarze wielu ludzi, na ich tępy i zadziorny , nierzadko zżarty alkoholem, wzrok , posłuchać polityków, by zrozumieć jak wielce naciągana jest owa europejskość i owo ucywilizowanie, o religijności już nawet nie wspominając
  • 2009-08-06 14:38 | sławek m.

Re: Człowiek zjadł psa

Proceder niewątpliwie jest obrzydliwy. Ale jesli spojrzy sie na sprawę bez sentymentów, to czym różni się smalec z psa od smalcu ze świni? Bo pies leży na kanapie a świnia w chlewie? Są ogromne hodowle kurczaków, świń i krów przeznaczonych na rzeź, wiedzących co je czeka. Ale poza tym, Peruwiańczycy jedzą świnki morskie, Eskimosi i Koreańczycy psy, Japończycy wszystko co wyciągną z morza. De gustibus i tak dalej. A wiara, ze psi smalec jest panaceum (tradycyjnie niedźwiedzi jest lepszy, ale nie ma niedźwiedzi), nie rózni się od wiary Chińczyków, że róg nosorożca leczy impotencję a genitalia delfina rzecznego zapewnia powodzenie u kobiet w dorzeczu Amazonki. Ciemnota jest wszechogarniająca i nie uznaje granic.
  • 2009-08-06 17:36 | l

W drogich restauracjach w Japonii podaje sie surowe mieso ryb NIEDOBITYCH, ruszjacych jeszcze oczami tudziez pletwami, bo najsmaczniejsze mieso to swieze mieso, a niedobita ryba jest najswiezsza. Fakt, ze Koreanczycy jedza psie mieso, kwituja zacofaniem cywilizacyjnycm Korei (bo w Japoni psy sie jadalo tylko w czasach wojny lub po wojnie,kiedy brakowalo zywnosci.
    Chyba kazdy narod uwaza sie za cud cywilizacyjny.
  • 2009-08-06 17:59 | megi

megi
    Ciemnota, zabobony, przeciez to ma gdzies swoj poczatek, z reguly wywodzi sie z chrzescijanstwa, lub tez poganstwa, jedno i drugie to jaskinia zla.
  • 2009-08-06 18:57 | ziemia beznadziei

Zawsze powtarzalem, ze czestochowszczyzna, (pochodzi z tamtad moj ojciec) to najnedzniejsze miejsce w Polsce jesli wyjedziesz z malego slaskiego zadu...ia do Polski i jest nia Cz-wa to przezywasz szok cywilizacyjny,wsie jak powyzej w tramwaju ludzie tak niezyczliwi wobec siebie, ze az zal, maja jedna ulice z budynkami i zwa je ALEJAMI, pozostale budynki to przedwojenne lepianki a nie kamienice ktore mowia jaka tam byla bieda 100 lat temu. Juz wole nasz czarny i zielony Slask
  • 2009-08-07 01:20 | kay

Szkoda, ze psi smalec z glupoty nie leczy, bo to akurat by sie przydalo.

Ci ludzie zlamali przepisy sanitarne, ustawe o ochronie zwierzat, oraz prowadzili niezarejestrowana dzialalnosc gospodarcza. Jesli prokuratorowi sie zechce, mozna ich wsadzic za kratki. Sasiadow rowniez, za obojetnosc.
  • 2009-08-07 01:25 | pixi

http://ksmaro.netiz.pl/ewcia/vega.jpg
  • 2009-08-07 07:34 | z daleka

Pani Jagience Wilczak oraz calej rzeszy innych zawiedzionych, "cywilizowanym, katolickim krajem" polecam dobrze poczytac Bibile, szczegolnie poczatek gdzie wyraznie stoi zw wszystkie stworzenia, cala przyroda zostala stworzona przez Boga na pozytek czlowieka, to proste sformuowanie jest odpowiedzia na najbardziej proste i najbardziej skomplikowane pytanie. Jest to nie tylko jedenj z podstawowych punktow Chrzescijanstwa ale rozniez filofoficzna podstawa na ktorej opiera sie Zachodnia cywilizacja. I wlasnie ta Zachodnia cywilizacja i jej wartosci, ktore zdominowaly swiat sa odpowiedzialne za ogromne zniszczenia i brutalna esplatacje przyrody i wszelkie inne problemy wlaczajac w to mentalnosc aryckatolickiej polskiej wsi gdzie zwierzeta traktuje sie jak przedmioty pozbawione jakichkolwiek praw, ot takich czworonoznych niewolnikow nalezacych do nizszego gatunku, ktorych zalezy jedynie od widzimisia ich panow. przeciez konie, ktore cale swoje zycie haruja na gospodarstwach gdy juz nie sa zdolne do pracy oddaje sie na rzez na tym wlasnie polega chrzescijanska zaplata. Sa nawet u nas ksieza-mysliwi, ktorym frajde sprawia strzelanie do zwierzat dla przyjemnosci. Stad tez autora ma racje kraj to niewatpliwie katolicki ale cywilizacji lepiej w to nie mieszac.
  • 2009-08-07 08:26 | podatnik

Nie, wcale nie. Pies nie był "zawsze" przyjacielem. Skąd takie przysłowia jak "łżesz jak pies" i "wieszać na nim psy"? Tak się mówi o przyjacielu? Psy się jadło (w czasach głodu), psy się tępiło, bo rozmnażały się na potęgę i zagrażały ludziom. Teraz też zagrażają ...ich odchody. Kiedyś opiszę, jak bardzo psie odchody są szkodliwe dla naszego zdrowia. A jest to masakra. Jeśli chcecie ograniczyć terror właścicieli psów, należy napuścić na nich młode mamy. Wysychające na trawnikach psie odchody robią olbrzymie spustoszenia w organizmach ich dzieci (i ich własnych). Rozumiem, że otym się nie mówi, bo pojemność przeciętnej głowy z biedą mieści retorykę anty vitro i antyunijną.
  • 2009-08-07 09:21 | sławek m.

"Ciemnota, zabobony, przeciez to ma gdzies swoj poczatek, z reguly wywodzi sie z chrzescijanstwa, lub
    tez poganstwa, jedno i drugie to jaskinia zla."
    Megi, w zasadzie to racja, ale tylko w chrzescijańskiej Polsce (na ten temat polecam lekturę "Mroków średniowiecza" Putka). Ciemnota i zabobon jest wszechobecna, niezależna od wyznawanej wiary. W Afryce zabija sie albinosów z "magicznych", animistycznych powodów, w Indiach 200 mln ludzi uznawanych jest za niedotykalnych, muzułmanie wierzą, z eProrok nakazał zabijać niewiernych. A jako że "nieuctwo jest źródłem prawdziwej wiary", wszystkie religie nienawidzą ludzi myślących szerzej, niż nakazuje to ciasny kanon. I to jest źródłem ciemnoty i zabobonu, nie tylko chrzescijańskiego.
  • 2009-08-07 09:57 | Hajduczek

Nieludzkie to są fermy hodowlane gdzie w okropnych warunkach hodowane są: kurczaki, świnie, i inne zwierzęta przeznaczone na rzeź. Zwierzęta żyją tam w strasznych warunkach, a dodatku okropnie zatruwają środowisko, że już o smrodzie nie wspomnę.
    Psy są i tak łagodnie traktowane w naszym kraju, a ich właściciele zawłaszczają kolejne miejsca przestrzeni miejskiej i ani myślą sprzątać po swoich pupilach. Czy to jest w porządku? Mieszkam w Warszawie i coś wiem na ten temat.
    Reasumując: czy rożni sie zjedzenie psa od świni? Przecież to też żywe stworzenie.
  • 2009-08-07 10:45 | JSN

Pani Jagienko!
    w jaki świecie? "normalnym", polskim. Wczoraj koń, dziś pies -co będzie jutro? A podobno sw,Franciszek tak ładnie mówil o "braciach mniejszych". smutne
    PS
    w latach 60-ych cudownym środkiem na wszystko była mieszanka: 1/3 aloes, 1/3 czerwone wino i 1/3 miód. Leczyło wszystko z wyjątkiem głupoty
  • 2009-08-07 12:09 | Marklar

"Cóż za brednie pokutują w polskich mózgownicach"
    "Nie wiem jak takie rzeczy trzeba ludziom wkładać do głowy"

Co tydzien ludzie wiekszych bredni sluchaja z ambony. Rowniez nie moge pojac dlaczego w dzisiejszych czasach, centrum europy, przy osiagnieciach dzisiejszej nauki ludzie sa sklonni wierzyc w historyjki na poziomie krolewny sniezki i siedmiu krasnolodkow.
  • 2009-08-07 15:29 | CF

"Hodowanie psów na ubój, tuczenie ich, zamkniętych w kojcach, bez ruchu, odrąbywanie im siekierą głów na pniaku? To przekracza wyobraźnię" Rozumiem, ze autorka jest wegetarianka.. Bo czym to ma sie roznic od hodowli i zabijania innych zwierzat? Jadlam psie mieso jak bylam w Korei. Bardziej z glupiej ciekawosci (nie jest z tego dumna) niz potrzeby czy przymusu. Pomyslalam,ze to bylaby hipokryzja zajadac sie miesem na codzien a bulwersowac sie zabijaniem psow w kraju gdzie to robi sie od wiekow i jest tym samym i slusznie, co zabijanie innych zwierzat
  • 2009-08-07 16:11 | sarkun

a ja tam nie widzę wielkiej różnicy w zjedzeniu psa czy krowy. są kraje gdzie to krowy są święte a psa można sobie przygotować na tysiąc sposobów. Inną rzeczą jest sposób w jaki te psy były trzymane i traktowane.
  • 2009-08-07 18:33 | vege

To prawda, ze pies nie byl "zawsze" przyjacielem. Potrafil sie przed czlowiekiem bronic. To czlowiek przez wieki celowo zmienial go w istote calkowicie sobie podporzadkowana fizycznie, a co wiecej psychicznie, ktorej pies bezgranicznie ufa. I dlatego czlowiek ma obowiazek otaczac go opieka. Nie zmienia to faktu, ze i inne zwierzeta powinny byc traktowane w sposob humanitarny. A jedzenie miesa nie jest konieczne. Przekonuje sie o tym od lat.
  • 2009-08-07 20:06 | kay

Na trawnikach mamy wysadzaja swoje pociechy, oczywiscie nie sprzataja tego, co dzieciatko zostawi. Myslisz, ze to wydziela pefumy moze? Jesli matki nie sprzataja po swoich dzieciach obsrywajacych place zabaw, to czemu sie dziwisz, ze ktos po psie nie sprzata? 5% ludzi ma lamblie. Predzej zarazisz sie od czlowieka niz od psa.
  • 2009-08-08 16:38 | Pawel

Witam,mieszkam w Chinach,Yunnan,zima tu jest stosunkowo cieplo,ale aby sie rozgrzac nie ma nic lepszego niz pies czyli gou rou mixian 狗肉米线 tylko 4 RMB( 2zl ) za duza miska
    Pozdrawiam
    Pawel
  • 2009-08-08 17:42 | podatnik

Bardzo lubię taką retorykę. Nie wiem, gdzie mieszkasz, ale na zachodzie Polski mamy nie "wysadzają" dzieci na placach zabaw. Ale ja nie o tym. Napisz mi prędko, ile dziecięcych kup potrzeba aby obsrywanie psem miasta stało się usprawiedliwione? Jaki jest przelicznik?

BTW. Faktycznie w Warszawie publiczne odddawanie moczu jest powszechne. Mężczyźni nawet nie udają, że się chowają...
  • 2009-08-08 18:51 | WiktorJedoch

Po co smalec z psów skoro WYWAR ZE SZCZURÓW ...

Wiadomo że smalec z psa zaistniał jako lek w okresie PRLu.
    Medycyna amerykańska i laboratoria petersburskie dawno potwierdziły rewelacyjną moc i skuteczność stosowanego przez wiele ludów od setek lat
    WYWARU ZE SZCZURÓW.
    Dlaczego w Polsce jest to utrzymywane w ścisłej tajemnicy - niewiadomo.
  • 2009-08-09 02:23 | kay

Nie chodzi o usprawiedliwienie. Czy badales kupy na trawniku? Skad wiesz, ze to psie kupy? Moze dzieciece? Albo pijaka?
  • 2009-08-09 12:02 | Moneskiusz

Nie widzę różnicy w śmierci(zabiciu) psa lub świni, to takie same istoty, tyle że różnią się wyglądem i odbiorem społecznym zależnym o szeroko rozumianej kultury. Nikt nie użala się nad losem świń, bydła i innych zwierząt, które to konsumujemy bez najmniejszych oporów, a przecież to też nasi "bracia mniejsi". Niektóre religie odebrały zwierzętom przywilej posiadania duszy i ich zabicie stało się od tego momentu czynem moralnie obojętnym, ale są i inne które nie godzą się na zabijanie i zjadanie zwierząt. Można żyć bez jedzenia mięsa tak jak setki milionów hindusów, ale bez ich świadomości(religijnej?)jest to raczej bardzo trudne.
  • 2009-08-09 16:11 | marek z białegostoku

W jakiej polskiej tradycji ?

W europejskiej. A głębiej, w cywilizacji kaukazkiej. Pies zastąpił istotę człekopodobną, która mogła być realnym konkurentem człowieka.
  • 2009-08-09 16:53 | pare.slow

Wielu internautow "nie widzi roznicy miedzy psami a np. swinia czy kurczakem"! Otoz sz. panstwo roznice sa wielkie, a wiec swinia nie poprowadzi bezpiecznie niewodomego przez miasto, nie pomoze mu w domu otworzyc lodowke etc,. kurczak nie znajdzie pod lawina sniegu ludzi i uratuje im zycie, kura noe sotrzez nas kiedy spimy, ze zlodziej dobiera sie do piwnicy. Natomiast wielu ludziom samotnym pies zapewnia wspaniale towarzystwo, A ile zdrowia zw szsystkich spacerow! Wiem cos na ten tamat, bo mam jiz drugiego towarzysza i przyjaciela, i to dzieki niemu, mojemu psu wygladam znacznie mlodziej niz moje rowiesnice, a i jestem bardziej wysportowana i zdrowa. Jedzenie czesci psa, BO TO PONOC TAKIE ZDROWE to OBRZYDLIWE WOODOO po polsku!
  • 2009-08-09 21:41 | xo

Po pierwsze nie wie Pani co to woodoo, a więc proszę nie żonglować tym pojęciem. Po drugie psy nie są jedzone w Polsce z przyczyn kulturowych. Tłumaczenie, że świnia (jedno z bardziej inteligentnych zwierząt gdy jest odpowiednio prowadzone pod kątem uczenia się) jest zjadana 'bo niepotrafi poprowadzić niewidomego' jest po prostu śmieszne. Świnie hodowane na mięso zjadają swoje odchody i to jest m.in. przyczyna dla której nie jedzą wieprzowiny wyznawcy islamu. Taka dyskusja jest bezcelowa, bo co kraj to obyczaj. Psy też obwąchują siki i kupy innych psów, co nie przeszkadza im zaraz potem polizać swojego właściciela. Cieszy mnie, że jest Pani zakochana w psach, choć wyczytałem 'między wierszami' pogardę dla innych gatunków zwierząt, bo nie pomagają ludziom. Czy pandy, wieloryby albo żyrafy ludziom pomagają ? Ja o tym nie słyszałem.
  • 2009-08-09 21:51 | xo

Podejrzewam, że nie odczytałeś poprawnie przesłania wpisu p. Wilczak. Jest tam wyraźnie mowa o zabobonie i ciemnocie. Po co przytaczać przykłady ze zbioru bajek jakim jest biblia ? Kwalifikuje się ona prędzej jako zbiór bajeczek dla dzieci, ale żaden rozsądny rodzic nie przeczyta dziecku starego testamentu z uwagi na przerażające okrucieństwo i bezwzględność boga, który jest tam przedstawiony po prostu jako okrutnik.
  • 2009-08-10 10:29 | divak2

Posdumujmy:
    -nieludzkie fermy
    -nieludzkie hodowanie psów na smalec
    -przypadki zupełnie bezinteresownego zamęczania psów i kotów przez wyrostków
    -głośnia niegdyś (za AWS) sprawa uboju lisów za pomocą prądu elektr.
    -przypadki, o których nie wiemy
    Czy wynika z tego, że najbardziej nieludzkimi, zdolnymi do bezinteresownego sku.ysyństwa, istotami są ludzie?
  • 2009-08-10 10:49 | divak2

Ja tam myślę, że jak na trawniku można parkować samochód, zamieniając go w błotnistą breję z plamami przepracowanego oleju (chlor - PCB,dioksyny, itp), można w krzaki wywalić zużyte opony i stare biurko czy telewizor "Rubin" po dziadku, to mój kundel może jako pointę postawić obok tego wszystkiego klocka, który bez szkody dla otoczenia zniknie z pierwszym deszczem.