Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Gniazdko na pustyni

(4)
W przyszłości w naszych instalacjach może popłynąć prąd produkowany na Saharze. Na razie jednak energetyka słoneczna ma się dobrze tylko w tych państwach, gdzie jest solidnie dotowana. Polska do nich nie należy.
  • 2009-10-02 09:30 | wiehu

Re: Gniazdko na pustyni

Optymistyczny artykuł :-)
    Dziwi mnie ze Amerykanie nie wybudują u siebie takiej elektrowni w końcu mają podobny klimat ?
    A jeśli chodzi o Afrykę , to warto zainwestować w nich na pewno się zwróci .

Co do Polski

Trzeba wymienić rząd ;-)
    Bo z takimi leszczami to nic nie zrobimy .
  • 2009-10-02 19:30 | DarkStorm

Amerykańscy uczeni rozpatrują tego typu możliwość, o czym czytałem jakiś czas temu w "Scientific American". Był temu zagadnieniu poświęcony spory artykuł. Niestety nie jestem w stanie teraz podać, który to był numer. Inna sprawa czy sama naukowa argumentacja przekona amerykańskich polityków do takiego projektu... Co do krajów północnej Afryki to niestabilność polityczna jest spowodowana przede wszystkim biedą więc jeśli wraz z inwestycją poprawiłyby się warunki życia tamtejszych mieszkańców to myślę, że stopniowo sytuacja zaczęłaby się stabilizować. Problemem może być pierwsza faza projektu, podczas której różni ideolodzy czerpiący profity z obecnej sytuacji tych krajów mogą celowo zniechęcać do niego swoich rodaków sabotując w ten sposób prace nad tym przedsięwzięciem.
  • 2009-10-02 20:37 | wikonwi

Re: Gniazdko na pustyni

Idea słuszna ale pozostaje to ale. W klimacie Europejskim brak stabilnego nasłonecznienia jest porównywalne do niestabilności wiatru. Wspomniane energie przyrody nie mogą w 100%zastąpić energetyki konwencjonalnej .Te dwa systemy muszą się uzupełniać i to uzupełnianie jest problemem.Huśtawka obciążeń elek. konwencjonalnych ekonomi nie służy i wcale nie obniża znacznej emisji CO2.(wyłuszczyłem te zagadnienie w komentarzu na temat wiatraków). Wszyscy upatrują w CO2 głównego wroga efektu cieplarnianego ale istnieje multum gazów o większej szkodliwości n.p.NO X za którego emisję w ponoć ekologicznej instalacji płaciłem kolosalne kary.
    Krytyka autora ,Polski jako kraju zacofanego jest niesłuszna ponieważ dopóki kopiemy własny węgiel jesteśmy skazani na tego rodzaju surowiec energetyczny.
    W 1996r byłem na konferencji poświęconej zastępowania węgla kotłami gazowymi bo to ekologiczne i jako przykład podawano Niemcy jako tego kraju ekologicznego który taki ekologiczny że ma w równym stopniu jak my wytrute lasy. Elektryczne ekologiczne samochody to kpina i wciskanie ludziom kitu bo żeby powstał prąd do akumulatorów coś trzeba spalić.
    Prawdziwy rozwój energetyki przyszłości nie tak dalekiej upatruję w elektrowniach deuterowych i torowych. Odpady z tych pierwiastków połowiczny okres rozpadu maja paroletni.
  • 2009-10-12 11:54 | scep

WODA!!

Taka inwestcja pozbawi afryke resztek wody slodkiej. Czyms trrzeba chlodzic instalacje i myc lustra. To jest glowna przeskoda w energi slonecznej rozwoju - albo pijesz albo masz "ekologiczny" prad