Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Barack Obama laureatem pokojowej Nagrody Nobla!

(29)
Na ile komitet noblowski chciał docenić osiągnięcia Obamy, a na ile chodziło mu o to, by wesprzeć jego starania, czyli wpłynąć na politykę światową.
  • 2009-10-09 13:24 | malgo

Re: Barack Obama laureatem pokojowej Nagrody Nobla!

mieszkam we Francji i slucham komentarzy....
    ale to co slysze i widze w Polsce jestem przerazona, nawet Polityka wypisuje powtarzane mantry.
    Czy nikt zauwazyl, ze wlasnie OBama zmienil napiecie jakie isnialo za czasow konserwatystow, Busha? Zatrzymal ta spirale zla?
    wezmy przyklad naszej tarczy, potrawi tak manipulowac swoja dyplomacja aby miec wszytkich po swoim boku, bez histerii i wrzasku dochodza do tego samego celu, trzymac w szachu Iran.
  • 2009-10-09 13:44 | Albert

Re: To mądry Nobel dla prezydenta redukującego napięcia

Czy w Polsce "elity" medialne i polityczne zostały zdominowane przez kieszonkowych imperialistów dążacych do konfontacji ? Tylko kto z kim, według tych "elit", ma walczyć zbrojnie. Po latach dominacji neokonów , to Obama jest wręcz gołąbkiem pokoju.
    Media w Polsce ogłupiały ? W TVN i GW pojawiają się głosy obłąkanych wojowników.
  • 2009-10-09 14:50 | Agawa

Patrze na te informacje i oczom nie wierze. Mowie koledze w pracy (mieszkam w Edynburgu) , ze Barack Omaba dostal nagrone Nobla. Slysze w odpowiedzi krotkie: For what?
    No wlasnie... ZA CO?!?

Ustosunkowujac sie do wypowiedzi malgo: wydaje mi sie, ze 'zmiana napiecia' to duzo za malo, aby otrzymac Nobla. To nagroda, przynajmniej tak mi sie zawsze wydawalo, za rzeczywiste dzialania i efekty, a nie za dobre checi. Nobel 'na zachete' nie przemawia do mnie..

Na BBC ktos to skomenatowal: 'to moze jeszcze dostanie oscara?' Lepiej chyba nie mozna tego ujac...
  • 2009-10-09 14:54 | joanna kopytowska

Re; ten Nobel nobilituje nie laureata a samą nagrodę

Nobla nie dostał z nieznanych przyczyn Jan Paweł II , być może polska religijność wydawała się nie modna , nie dostrzeżono wówczas jednak znakomitych zdolności dyplomatycznych Jana Pawła II i jego wpływu na wszystkie najważniejsze wydarzenia końca XX wieku, gdyby jednak ją dostał to On nobilitowałby nagrodę a nie nagroda Jego Osobę , podobnie jest w przypadku Baracka Obamy , charyzma przywódcy , odwaga w stawianiu wszystkich najważniejszych problemów świata i próba rozwiązywania ich w sposób pokojowy , koncyliacyjny , przyjazny, mówi sie że zmienił ,rozjaśnił mroczny świat początku XXI w którym wszyscy obawiają się wkrótce jakiejś katastrofy - ekologicznej , gospodarczej , upadku kultury , napadów terrorystycznych , zaniku wartości moralnych i więzi międzyludzkich , myślę jednak że tym razem ta nagroda jest to głos rozpaczy , błaganie o jeszcze w świecie oszalałym od zła, gdyz nikt nie wierzy w to ze Barack Obama rozwiąże wszystkie światowe problemy
  • 2009-10-09 15:18 | AgnieszkaP

A ja sie ciesze. Wyglada na to, ze Polska nie jest osamotniona w bezkrytycznym wielbieniu Ameryki. (na szczecie w ostatnim czasie polskie uwielbienie dla wielkiego przyjaciela zza oceanu wyraznie oslablo). Za to Komitet Noblowski tak sie zachwycil odmiana na szczytach wladzy w Waszyngtonie, ze przyznal Nobla nowemu prezydentowi juz na zapas. Pozyjemy, zobaczymy, ale moim skromnym zdaniem odrobina sceptycyzmu by nie zaszkodzila
  • 2009-10-09 15:59 | Danka

...teraz Nobel "wojenny" dla Węglarczyka z GW ?

Czy Adama Michnika zabrakło w tej Gazecie.pl , a może on na urlopie ? To co wypisuje pan Węglarczyk, to wstyd dla tych "intelektualistów" związanych z tą Gazetą .
    Prezydent Obama próbuje "odczarować" ten zawłaszczony świat przez neokonserwatystów , którzy podrzucili mu dwie wojny i trzeba coś z nimi zrobić. Panie Adamie Michnik , proszę przyjrzeć się tym pana "imperialistom" i te "Elity" przewietrzyć z naftaliny neokonserwatywnej.
  • 2009-10-09 16:21 | am3N

Kolejny przyklad ze Nobel to farsa. Obama jest tylko inna twarza USA polityka ta sama co Busha bo wybrany przez te same koncerny.
  • 2009-10-09 16:32 | skoool

Jeszcze nie tak dawno temu, na pytanie dziennikarzy w Berlinie kto to jest Obama, padla odpowiedź zupełnie na serio: "... ja ich weiss, Obama bin Laden...", ja wiem, Obama bin Laden.
    Jak na razie na berlińskiej ulicy niewiele się od wystąpienia wtedy jeszcze kandydata na prezydenta USA zmieniło.
    Jego zasługi dla światowego pokoju i klimatu są jak narazie żadne.
    Na bliskim wschodzie po staremu w Afganistanie też, dwutlenku węgla Ameryka jakoś mniej jak do tej chwili nie produkuje.
    Bardzo na wyrost jest ten Nobel.
    Pozdrawiam.
    Ps. Bomb atomowych też w najblizszym czasie nie ubędzie, z tego co widać na dalekim wschodzie wręcz przeciwnie.
  • 2009-10-09 16:47 | em

W pierwszej kolejności, po przeczytaniu informacji Barack Obama Laureatem Nagrody Nobla odruchowo spojrzałam na kalendarz. Czy, aby primaaprilisowy dzień nie zmienił daty, tudzież może jest jakieś święto kaczki dziennikarskiej? Jednak niestety nie, fakt jest Barack Obama Laureatem pokojowej Nagrody Nobla! Z tego, co pamiętam pokojowa, czy też w każdej innej dziedzinie nagroda imieniem Alfreda Nobla jest przyznawana za określone dokonania.
    Komitet Noblowski w swoim uzasadnieniu stwierdził: "Bardzo rzadko się zdarza, żeby ktoś w takim stopniu jak Obama przykuł uwagę świata i dał ludziom nadzieję na lepszą przyszłość. Jego dyplomacja jest oparta na koncepcji (zakładającej), że ci, którzy mają przewodzić światu, muszą to czynić na podstawie wartości i postaw podzielanych przez większość ludności świata "
    Szanowny Komitecie Noblowski mam pytanie: Czy jeżeli w przyszłym roku w swoich wypowiedziach będę, w wszelakich mediach opowiadała o swojej, genialnej książce. Powieści, która zmieni spojrzenie świata na współczesną literaturę, spowoduje gwałtowny wzrost czytelnictwa na świecie. Sprawi, że młodzi ludzie zamiast audiobooków chwycą za książki i etc, to mam szanse na nagrodę w dziedzinie literatury? Zapomniałam, że oprócz faktu, iż nie piastuje urzędu prezydenta USA to jeszcze, mam zbyt jasną karnację, żeby świat zwrócił na moje słowa uwagę...
    Kilkanaście dni temu na Polskie ekrany wszedł film "Dzieci Ireny Sendlerowej". Wielu ludzi po raz pierwszy miało okazje zobaczyć jak wiele Irena Sendlerowa uczyniła, aby ratować życie ludzkie. Ocaliła 2, 5 tysiąca dzieci. Aresztowana przez Niemców, torturowana. W 2006 roku nominowana do Nagrody Nobla, której w ostatecznym rozrachunku nie otrzymała. To jest moja odpowiedź na dzisiejszą decyzję Komitetu Noblowskiego, z którą się absolutnie nie zgadzam.
  • 2009-10-09 17:58 | wiehu

Bardziej jest to Nobel dla Amerykańskich Wyborców , za wybór jakiego dokonali .
  • 2009-10-09 18:38 | Henryk

Wybrany przez miliony,dał nadzieję miliardom, biednym i głodnym na godniejsze życie.
    Do sytych do trafi jak, zaczną głodować.Trzeba niezwyklej odwagi i wyjatkowej osobowości
    do zamiany armat na chleb.Swiat to docenia.My, jak często,widzimy tylko do końca własnego nosa.
  • 2009-10-09 18:51 | malgo

nie insteresuje mnie opinia twojego kolegi czy innej osoby, fakt, ze wiadomosc byla zaskakujaca, ale po chwili przemyslenia zgadzam sie nadaniem Obamie nagrody. Bo przeciez to on rzadzim tym Swiatem, i od poczatku swej prezydentury stara sie stonowac napiecie na swiecie, odkrecic ta potworna spirale stworzona przez konserwatystow i Busha, wrescie histeria, strach, wywolane poprzez kowboja prezydenta zostala zastapiona przez dialog i spokoj. Fakt, ze moze troche za wczesnie, ale to moze wlasnie Obame zmobilizowac aby isc ta droga.

a tak na uboczu redaktora Weglarczyka, jak dlugo Michnik bedzie jescze trawil w GW, on sie nadaje do Dziennika ze swoim pogadami konserwatywnymi.
  • 2009-10-09 23:52 | AdamJ

To prawda, że Obama zachowuje się znacznie bardziej rozsądnie niż Bush. Nie ukrywam także, że życzyłem mu zwycięstwa w wyborach prezydenckich. Ale Nobel???
    Proszę podaj więcej powodów dlaczego należała mu się ta nagroda. Fakt, że przejął stanowisko po skrajnie nieodpowiedzialnym Boshu to moim zdaniem zdecydowanie za mało.
  • 2009-10-10 09:27 | Tichy62

1. Za co ten Nobel? Za nic.

2. A teraz próbka "publicystyki" w wydaniu Pana Szostkiewicza:

"...sprawdźmy, jak reagują inni. Na przykład czarnoskórzy. Świat nie kończy się na białych, a zwłaszcza na białych szowinistach i białych prawicowcach. Dla nich każdy pretekst jest dobry, by zaatakować prezydenta, który otworzył nowy rozdział historii USA i świata...."

Brakuje jedynie odwetowców z Bonn.
  • 2009-10-10 11:59 | davidek

Widziane z prowincji... bryndza, wszyscy w podobnych przypadkach zważają na zasługi a nawet martyrologię (nagroda!). Czyli za to, co męczennikowi się przydarzyło. Ale świat widziany już teraz, ten z wyżyn super technologii, mega finansów, nieprzewidywalnych do końca kierunków rozwoju i przegranych wartości - to czy Barack opowiadający się za współdziałaniem, ale nie za konfrontacją, to jakichś przypadek? Bo sobie tak fantazjujemy? Czy Chiny to "nikt"? Będziemy szablą...? Ponieważ to, co szwedzcy Norwegowie sobie umyślili, nam prowincjuszom zasuszonym w pale się nie mieści?
    Wybacz nam Panie
  • 2009-10-10 14:16 | dan

Zgadzam się całkowicie z tym co napisałeś. Świat ludzi lepszych to nie świat tworzony przez guru z Torunia czy innego miasta w kraju ,który stracił przez ostatnie dokonane wybory pozycję w Europie. Dopóki nie uwolnimy się od panów związanych z Watykanem ,to będziemy w nowej Europie tymi kim byli przodkowie Obamy. Mam nadzieję że doczekamy się u siebie białego Obamy który pokona ,,czarnych".
  • 2009-10-10 14:28 | skoool

Nobel za nadzieję?
    A co z nadzieją Afgańczyków, dziś podano, że liczba bojowników wśród Talibanów wzrosła od początku okupacji czterokrotnie. Ciekawe ilu mają sympatyków w Afganistanie.
    Tak ogólnie jak walczyli z okupantem sowieckim, to byli cacy i żaden sekretarz Nobla za nadzieje nie dostał.
    Coś jest na rzeczy, liczba członków ruchu oporu w Polsce, też za okupacji wzrastała lawinowo.
    W Niemczech ten Nobel zaczyna wzbudzać coraz większe kontrowersje.
  • 2009-10-10 15:56 | wiesiu

Idąc tropem twojego myślenia trzeba by było każdemu niezłemu prezydentowi USA dawać nobla... "bo przecież oni rządzą tym światem" Niech przekona Iran do rozmontowania programu atomowego, niech rozwiąże problem palestyński, niech doprowadzi do zakończenia konfliktu Chińsko-Tajwańskiego,.... niech dokończy jakąkolwiek sprawę do końca a wtedy rękami i nogami poprę taką decyzją komitetu noblowskiego, a wraz ze mną cały blok konserwatywny
  • 2009-10-10 16:54 | Joasia

Re: Barack Obama nadzieją dla humanistów

To jest wspaniałe uhonorowanie niebywałego zwycięstwa demokracji w Ameryce, która wybrała odpowiedniego człowieka w tych trudnych czasach . To dopiero na tym zwycięstwie wyborczym Obamy skonczył się wiek XX , czyli czasy schyłkowe oligarchii neokonserwatywnej.
  • 2009-10-10 19:17 | Janina Nowicka

Ja też obiecuję, że zrobię wszystko, aby wynaleźć lek na AIDS i raka. I jeszcze obiecuję, że doprowadzę do zimnej reakcji atomowej i ludzkość będzie mieć energii pod dostatkiem. I jeszcze obiecuję, że wreszcie zaprowadzę pokój na Bliskim wschodzie. I w ogóle. Ja też chcę Nobla! To znaczy trzy Noble.
  • 2009-10-10 20:13 | bocwina

Wedlug komentatora szwedzkiego radia, Obama dostal Nobla, glownie za rezygnacje z tarczy antyrakietowej i radaru w Polsce i w Czechach.
  • 2009-10-10 20:38 | gryka27

Zmienił międzynarodową politykę USA diametralnie. Skończyła się teoria pre-emptive war i unlateralizmu. Zamknął wiezienia amerykańskie za granicami USA (proces się zakończy w przyszłym roku). Zdeklarował koniec wojny w Iraku i rozpoczął działania w tym kierunku. Rozpoczął od nowa ostrą politykę multilateralną. USA chce podpisać i będzie przestrzegać wielu międzynarodowych umów.

To diametralne odejście od polityki Busha daje szanse na przyszłość. Prez. Obama zdeklarowawszy że USA to nie Rzym uratował amerykańską dusze, i za to dostał Nobla. Komitetowi należy powiedzieć tylko, dziękujemy że zauważyli. USA nigdy nie chciało być Rzymem. USA chciało i che być Republiką.

Nie rozumiem dlaczego jest to tak trudne do zrozumienia.

Chciałam też zauważyć że większość noblistów nie wypracowało tego co chcieli osiągnąć. Jest co najmniej 4 noblistów którzy dostali nobla za prace w kierunku pokoju na bliskim wschodzie. Ostatnim razem słyszałam że tam dalej wojna. Gorbaczow dostał nagrodę za reformy USSR, które się następnego roku rozpadło. Brandt dostał Nobla za mówienie o Ostiopolitick - zrealizował większość dopiero po Noblu. Lech dostał Nobla za to że przeskoczył mur i poszedł do internatu (Nobla dostał żeby przypomnieć reżimowi że świat pamięta). Większość jego działalności politycznej jest po-nagrodzie.

Nagroda Nobla jest zawsze "na wyrost". W 90% jest to 'call to action". Dlatego się nazywa Nagrodą Pokojową - pokoju na świecie nie ma i nie było od początku istnienia nagrody.

A poza tym to już wystarczy wypocin. Siądźcie w komitecie Nobla i będziecie decydować 'lepiej'. Puki co, współczesny komitet wam wytknął ślepotę. Nie potraficie nawet zauważyć jak bardzo się świat wokół was zmienił.
  • 2009-10-10 22:02 | skoool

[cytat]
    A poza tym to już wystarczy wypocin. Siądźcie w komitecie Nobla i będziecie decydować 'lepiej'. Puki co,
    współczesny komitet wam wytknął ślepotę. Nie potraficie nawet zauważyć jak bardzo się świat wokół was
    zmienił.
    [/cytat]
    Ciekaw jestem, czemu w takim razie coraz głośniej mówi się w związku z nagrodą dla Prezydenta Obamy o dymisji przewodniczacego Komitetu Nagrody Pokojowej.
    Co do wypocin i obserwowania świata wokół nas... Pozostawiam to bez komentarza.
  • 2009-10-11 13:55 | Tichy

Henryk napisał:

"Wybrany przez miliony,dał nadzieję miliardom, biednym i głodnym na godniejsze życie......"

marksizm-leninizm w religijnym sosie na słodko.
  • 2009-10-11 15:43 | Adalbert

Re: Czy według malkonentów zrobił za mało dla Pokoju na świecie ?

Ta nędza i obłuda ludzka wyszła przy okazji tego Nobla z całą siłą . Odezwali się ci, którzy z Ameryki by chcieli zrobić żandarma wykonującego polecenia oligarchii finansowej. Taką funkcję przeznaczyli dla Ameryki spekulanci globalni, zapominając że w USA mieszka 300 milionów ludzi pragnących życ i pracować w pokoju. Prezydent Obama jest nadzieją tych normalnych ludzi, a nie awanturników rozsianych po całym świecie , którzy zdalnie chcieli kierować gigantem. Amerykanie mają takie same prawa do życia w pokoju jak inne narody. Niech się teraz inni zabiorą za robienie porządku na świecie , a nie wieszają psy na komitecie noblowskim. Gratulacje dla prezydenta Obamy i życzenia dla niego aby realizował marzenia własnych obywateli , a nie cwaniaków i awanturników globalnych.
  • 2009-10-12 04:50 | kubajurek

Nie zamierzam brac udzialu w farsie ktora nazywa sie dyskusja. Zwlaszcza po przeczytaniu tekstu Szostakiewicza na jego blogu i niektorych komentarzy tutaj. Pokojowa nagroda Nobla to farsa prawie co roku. Przy calym respekcie dla Prezydenta Obamy zostal zgloszony do tej nagrody w kilka dni po oficjalnym objeciu stanowiska Prezydenta (data zglaszania kandydatur uplywala 1 lutego 2009!!!). Negat dla zglaszajacych i zero szacunku dla komitetu ktory kandydature przyjal.
    Ulzylo mi troche bo do tego artykulu dolaczony jest sondaz czy Prezydent zasluzyl na pokojowego Nobla. Kliknalem ze wskazaniem na nie i okazalo sie ze tak mysli (na razie) 84% czytelnikow.
  • 2009-10-12 15:34 | sebek

Nie do końca się zgadzam z tym że Nobel jest zawsze na wyrost. W porządku, często jest to polityka, wsparcie dla pewnych procesów czy ludzi walczących o wolność w krajach totalitarnych itd. Jednak chyba nigdy jeszcze nie dano nikomu nagrody za zapowiedzi i wizje tego co zrobi. Zawsze Nobel był za pewne osiągnięcia, nigdy za zamiary. Nawet Arafat dostał nobla za podpisanie porozumiania z Izraelem, fak że potem nic z tego nie zostało, jednak jakiś wysiłek został wcześniej podjęty.
    Nie mówię że Nobel Obamie się nie należy, ten człowiek ma wielki potencjał, ma pewną wizję, chyba nawet ma charyzmę, jednak nagroda została przyznana przedwcześnie. Może za rok, za dwa, za kilka lat okaże się że wizja lub jej część została zrealizowana, że jest to coś wielkiego, wtedy nikt nie będzie miał wątpliwości że nagroda Nobla powinna być Obamie przyznana, jednak teraz jest na to za wcześnie. Może się bowiem okazać że to były tylko piękne słowa z których kompletnie nic nie wyszło. Wiemy z naszego podwórka że politycy potrafią pięknie mówić, dlatego nie po mowie powinniśmy ich oceniać.
    Słusznie napisał "The Wall Stret Journal" że sytuacja przypomina trochę tą jak gdyby Oscara przyznać nieznanemu reżyserowi za to że zamierza nakręcić bardzo dobry film.
  • 2009-10-15 08:26 | hania

"W tym roku NORWEGOWIE przestrzelili po raz drugi"... Nagroda Nobla jest przyznawana w Szwecji!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  • 2009-10-15 13:38 | Asala

"To co zrobili to wypłata ogromnego honorarium z góry. Bez gwarancji, a jedynie z nadzieją. Póki co, symbolem ich decyzji może zostać amerykański czołg w Afganistanie z proporczykiem Komitetu Noblowskiego zamiast amerykańskiej flagi."

http://londynek.net/czytelnia/article?jdnews_id=2585778&cat_id=85