Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Czy Che był komunistą?

(16)
Może się okazać, że nosząc koszulkę z Che Guevarą albo symbolami ZSRR podpadniesz pod kodeks karny.
  • 2009-10-19 13:04 | pawel_krzywulski

Re: Czy Che był komunistą?

Moze za jednym zamachem zalegalizujmy noszenie symboli nazistowskich? Na Halloween fajnie sie ubrac w stroj ss-mana zamiast w jakiegos umarlaka...W koncu to tez ekscytacyjny margines, nikt tego na codzien nosic nie bedzie a zakaz administracyjny jak sam pan mowi nic tu nie poprawi....

Dziwie sie ze Pan tak tytuluje artykul. Che komunista - ba, stalinista - byl we i to potwierdzal wlasnych slowach.
  • 2009-10-19 13:19 | siekierowy

Kurcze, mam taką koszulkę z nadrukiem (po rosyjsku) że jestem agentem KGB.
    Zamkną mnie?
  • 2009-10-19 14:08 | antek55x5xv

Komuniści odpowiadają za ogrom zbrodni na całym świecie. A co do Kuby to tam ta rewolucja była prawie bezkrwawa . Edukacja , służba zdrowia jest bezpłatna co w krajach latinomeryki jest wyjątkiem.Niema też słynnych FAWELAS co jest normą w całej latinomeryce. To som plusy , minusy też są .
  • 2009-10-19 14:10 | sianin

Czy karany będzie także posiadacz książki "Che Guevara. Dziennik z Boliwii" wydanej w 1969 r. przez Książkę i Wiedzę w nakładzie 10 000 egz.? "Dziennik" przetłumaczył sam Ryszard Kapuściński (podobno podjął się tego trudu dla opanowania hiszpańskiego), a wstępem opatrzył Fidel Castro. Na okładce widnieje oczywiście charakterystyczna grafika wizerunku Che w berecie z radziecką gwiazdą. Czy poseł Pięta będzie się domagał ścigania czytelników i spopielenia publikacji?
  • 2009-10-19 15:48 | taktak

Che i Antoni Maciarewicz

Przypominam słuchaczom Radia Maryja, że Che Guevara był przez długie lata idolem Antoniego Maciarewicza.
  • 2009-10-19 16:54 | PIRS

Trzeba odróżnić szlachetną ideę od różnych wypaczycieli, którzy się pod nią podszywali i przejęli jej symbole. Szlachetny znak swastyki, do dziś czczony na Wschodzie, Hitler zaadoptował dla faszyzmu, ideologii obrzydliwej w założeniu. Z symbolem ukrzyżowanego Chrystusa w ręku, przez wieki dręczono i zabijano innowierców i heretyków. Zakazać symboliki krzyża?
    Ci, którzy postanowili wdrożyć szlachetne idee komunizmu, kosztem ogromnych ofiar, przemocy i terroru, nie powinni się nazywać komunistami.
    Nie wiem czy rozsądek zwycięży. Polska jest krajem symboli, obalania pomników i mnożenia nowych ponad wszelką miarę. Jacyś nienawistnicy chcieli przecież zburzyć nawet Pałac Kultury i Nauki.
    A przecież można coś rozumnie uczcić zamiast namiętnie zwalczać. Ostatni dobry pomysł w tej dziedzinie to było zbudowanie 1000 szkół na tysiąclecie państwa polskiego.
  • 2009-10-19 19:01 | ossa

Viva Che !!!
  • 2009-10-19 19:10 | wikonwi

Dziwny ten kraj Polska. Durnie rzucają hasło a reszta idzie w imię poprawności umiłowania ojczyzny, boga, J>P>2, itd.
    W niektórych ludziach słowo komunizm wywołuje dreszcze ale to tylko slogan używany tylko przez dyktatury niektórych rajów. Prawdziwego komunizmu na świecie nigdy nie było ponieważ była to od początku do końca utopia.
    Formowane zręby tego pojęcia w Polsce po październiku 1956 Gomułka chodź przywoływał ten slogan to w głównej mierze zaczął proces jego demontażu budowany był tylko socjalizm z marnymi skutkami. Na pozór ludzie wykształceni w Pisie okazują się ignorantami historycznymi. Nieufność podejrzliwość Np w stosunku do ludzi którzy kończyli Moskiewskie wojskowe uczelnie i z wojska wycieli ich w pień to łamanie wszelkich praw człowieka.

Powtórzę za Czesławem Niemenem Dziwny jest ten świat ,gdzie człowiek gardzi..........
  • 2009-10-19 21:20 | małpeczka

Ciekawe, jak się da te pomysły legislacyjne pogodzić z art. 32 i 73 Konstytucji RP. Ja wiem, że posłowie i Pan Prezydent mają zdystansowany stosunek do Konstytucji, więc ograniczanie poglądow i ich wyrażania nikomu nie przeszkadza. Art. 32 i 73 Konstytucji chronią głównie to, co może się sprzeciwiać przekonaniom większości i być niekiedy paskudne, ale... miłość do wszystkich ludzi i fundowanie wszystkim darmowych deserów nie potrzebują gwarancji konstytucyjnych.
    Polska, niestety, niestety, coraz bardziej postrzegana jest w śweicie Zachodnim jako kraj awanturniczy, dość fanatyczny, z szeroko rozpowszechnionym i wspieranym przez Prezydenta i największą z partii opozycyjnych rasizmem (i antysemityzmem), no i kraj zbliżający się do państwa wyznaniowego o charakterze autorytarnym. Od czasów min. Fotygi ambasadorzy RP piszą protest za protestem przeciwko niemiłym Polakom wypowiedziom, czy poglądom, próbują zastraszać dziennikarzy – krótko: godzą w to, co w krajach demokratycznych uznaje się za nienaruszalną wolność wypowiedzi. Teraz Sejm pragnie wykonać jeszcze jeden, olbrzymi krok w kierunku ograniczenia i swobody wypowiedzi i – w konsekwencji – swobody badań naukowych, publikacji, ba prawa do żartu. Panie Redaktorze, nadzieja na to, że prawo nie będzie egzekwowane, oznacza przyzwolenie na rządy bezprawia. Przychodzi mi do głowy pomysł iście gombrowiczowski: a może by tak Sejm, po uchwaleniu zakazu symbolicznego pokazywania swoich poglądów uznał, że jest to ustawa bolszewicka i na jej podstawie wydał sam na siebie nakaz aresztowania? No bo w PRL właściwie też wolno było wszystko, byle tego nie pokazywać! Nawet o księżach-robotnikach ani wtedy pisać nie należało, ani – nie daj Boże! – dzisiaj!
  • 2009-10-19 21:50 | Damian

Kolejne martwe prawo, ktorego nikt nie bedzie przestrzegal. Mam zdjecie z Honkongu przed siedziba tamtejszych lokalnych wladz, na tle siedziby powiewa dumnie chinska flaga. Na pamiatke przywiozlem stamtad dwa T shirty z chinska flaga. Mam letni domek w okolicach Seelow we wschodnich Niemczech przy granicy z Polska, przy ulicy o zgrozo Fryderyka Engelsa. Czy wysylajac listy do znajomych z Polski moge umieszczac na kopercie adres nadawcy? Czy jestem juz przestepca?
  • 2009-10-19 21:50 | aide

Czy wikonwi musi w tylu miejscach chwalić się swym żenującym poziomem intelektualnym ?
  • 2009-10-19 22:20 | Monteskiusz

Ciekaw jestem kiedy jakiś poseł wystąpi z inicjatywą ustawy zakazującej pierdzenia w zatłoczonym tramwaju, albo zakazu noszenia uszanki w zimie, bo może się kojarzyć. Obywatele intrnauci, apeluję do was, znieśmy parlament póki nie jest za późno, bo za chwilę nic bez ustawy nie będziemy mogli robić. Po co nam potrzebna taka instytucja, która z każdym rokiem ogranicza naszą wolność i swobodę działania. O czym my w ogóle decydujemy? Przecież ci tzw. politycy zrobią z nas całkowitych niewolników i wtedy będzie już za późno na rekację, bo za otwarcie dzioba, albo nie taką koszulę trafisz obywatelu do więzienia.
  • 2009-10-20 08:39 | joanna

A co z "Międzynarodówką"? mam ten motyw jako sygnał w komórce, jest fajny i przynajmniej odrazu mogę poznać, że dzwoni moja. Czy dzieki p. Pięcie (wiem, że to głupawe ale starop0lskie powiedzenie "goni w piętkę" samo się nasuwa) będę miała zapewnione zakwaterowanie w p.........lu na koszt państwa?
  • 2009-10-20 10:09 | grba

Che był... ministrem przemysłu i dyrektorem Narodowego Banku Kuby... fachowiec na właściwym miejscu... W 1962 roku kochana Kuba wprowadziła reglamentację czyli mówiąc jaśniej kartki na żarcie... Dlaczego od 50 lat nie ma papu do woli tego liczne tajne kubańskie służby nie wiedzą, ale już po 2 tygodniach wiedzą, że kryptonim "Kowalski" (wczoraj Kowalski 7 godzin nawijał) to ichni wodzuś nie do zdarcia... wierny Castro...
  • 2009-10-20 13:28 | Monteskiusz.

Muszę skomentować nie na temet, ale cenzorskie działania moderatora ocierają się o absurd, a dodatkowo mogą ukazać mnie jako kompletnego chama. Wyjaśniam więc przypadkowemu czytelnikowi, że nie chodziło mi o kopulowanie w tramwaju, a o wydalanie gazów przez odbyt. Mam nadzieję, że to puścisz moderatorze.
  • 2009-10-20 20:52 | wikonwi

@aide wpisuje na krótką listę tych od ND i Torunia.