Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

PORADNIK: Jak czytać e-booki?

(18)
E-booki, książki w wersjach elektronicznych, biją rekordy sprzedaży. Ale aby zostać e-czytelnikiem trzeba mieć sporo zapału, wiedzy i cierpliwości
  • 2010-01-24 03:18 | Adam 2222

Forma .mp3 jest wygodniejsza. Bardzo szeroka gama ksiazek bez placenia (nie tylko biblioteki to umozliwiaja).
    Nie trace czasu i w czasie jazdy do pracy slucham zamiast byc straszony przez media. Fakt sporo rzeczy idzie bokiem, ale jak cos jest fajne to mozna posluchac kilka razy albo przeczytac w komputerze czy w wersji papierowej.
    A najwazniejsze uniklem skubania mnie jak to bylo na poczatku z komputerami. Kazdy tworzyl swoje Wartosci Intelektualne bym czul sie maly i winny i placil. Teraz powtorka z rozrywki w postaci e-czytnikow i platnego dostepu do magazynow w sieci. Bezemnie.
  • 2010-01-24 11:51 | Ali

Re:PORADNIK: Jak czytać e-booki?

Adasiu, zacznij czytać. Gdybyś czytał to byś pisał: "uniknąłem" a nie "unikłem", "beze mnie" a nie "bezemnie".
  • 2010-01-24 18:22 | andy

Niestety książki dostępne jako mp3 często są wersjami skróconymi. A to już nie to samo.
  • 2010-01-24 20:27 | Adam 2222

Serdecze Bog Zaplac Dobry Czlowieku.
    Najwazniejsze zes zrozumial o czym pisze, a to juz jest cos.
    A tak bez malych zlosliwosci http://sjp.pwn.pl/lista.php?co=beze+mnie
    nie znajduje hasla w twojej pisowni wiec oswiec mnie jak to sie pisze.

Wiecej usmiechu w Nowym Roku
  • 2010-01-24 22:44 | Ada11

Jako uzytkownik Sony reader (juz mozna czytac bez swiatla, podswietlony ekran)nie wyobrazam sobie podrozy bez czytnika. Niestety Polityka sama robi wiele aby zniechecic uzytkownikow do zakupow. Pol roku temu zakupilam kilka pozycji na stronach Polityki ale okazalo sie, ze moge poczytac tylko w komputerze w domu. Zakupionych pozycji nie mozna otworzyc na zadnych czytnikach ani nosnikach pamieci. To tak jakby kupic ksiazke i miec zezwolenie na czytanie tylko w domu! To nie dozwolone w Europie gdzie konsumenci maja jakies prawa. Nie do wiary ze cos podobnego reklamuje Polityka na swoich stronach!
    Nic dziwnego ze mozna sie zniechecic. Polecam goraco czytniki Sony, sa coraz lepsze i nie ma zadnych problemow z ksiazkami o ile angielski nie jest problemem. Mnostwo klasyki darmo, bestsellery kosztuja,ale wiekszosc dostepna po cenach znacznie nizszych. No i mozliwosc zabrania setki ksiazek w kieszeni zamiast walizki. Tylko z dala od zakupow na stronach Polityki!
    Szkoda pieniedzy i nerwow.
  • 2010-01-24 22:50 | Grzesiek

Nie ma co tak dramatyzowac z liczba czytnikow - w koncu rzadko zdaza sie, aby Amazon mial wylacznosc do wydawania danej ksiazki w formacie cyfrowym po chwili pojawia sie ona w innej ksiegarnii. Braklo mi wzmianki o np. barnes & noble. Sam korzystam z czytnika sony touch i bez problemu odczytuje wiekszosc formatow. marudze ze nie zawsze widac tak wyraznie jak na papierze, ale to poczatki technologii :) trzymam kciuki za jej szybki rozwoj, bo wrocilem do czytania ksiazek i mam wrazenie ze w elektronicznej wersji czyta mi sie szybciej.
  • 2010-01-25 15:41 | tsubaki

Kupie sobie taki czytnik kiedy:
    -pobieranie i oplacanie bedzie trwalo chwile
    -czytnik bedzie podlaczony do sieci, zadnych kabelkow itp.
    -pobrane pozycje beda tanie
    Na razie e-czytelnictwo to jak surowe ciasto na nalesniki: wartosci odzywcze moze i ma, ale rozsmakowac sie w tym nie mozna:((
  • 2010-01-26 00:25 | Monteskiusz

E-booki? Poczekam.

Nieodżałowany Ryszard Kapuściński pisał, że era Gutenberga nie zagościła jeszcze wśród 1/3 populacji ludzkiej, a tu masz, następny skok technologiczny w rozpowszechnianiu druku. Wróżenie śmierci tradycyjnej książce, jest tak samo prawdziwe, jak wieszczony kiedyś koniec dokumentów papierowych, sporządzanych w różnych firmach. Wiem co mówię, bo z chwilą skomputeryzowania roboty biurowej w mojej firmie, zużycie papieru wzrosło kilkakrotnie. Wracając jednak do książek, to są one także pięknymi przedmiotami i duża część ludzi ustawia je na półkach tylko w tym celu. Dzisiaj już nie powiem, że książka wygra z e-książką, bo tak mówiłem jak pojawiała się fotografia cyfrowa i dzisiaj muszę to odszczekiwać, robię tylko zdjęcia cyfrowe.
  • 2010-01-26 12:35 | zzz

To raczej wina ekranu dotykowego w Sony Touch, który ponoć rozmywa obraz. Na czytnikach niedotykowych z e-papierem obraz jest ostry, litery wyglądają jak w książce papierowej.
  • 2010-01-26 13:52 | smutne.

http://so.pwn.pl/zasady.php?id=629475
  • 2010-01-26 14:23 | zdzislaw

Witam,
    Kwestią czasu jest to, że w końcu będzie jeden standard plików na e-czytniki.
    Ale musi upłynąć trochę czasu - ile to nikt teraz nie wie.
    Idea jest słyszna ale ja jeszcze poczekam z zakupami aż ceny spadną. Nowinki są zawsze przewartościowane.
    Pozdrawiam
  • 2010-01-26 21:01 | jerry11

Re:PORADNIK: Jak czytać e-booki...

Autor poswieca spora czesc artykulu produktowi firmy "Amazon" pod nazwa "Kindle" okreslajac ten czytnik jako "mercedesa"... a nie
    wspomina nawet slowem o swietnym czytniku "Nook" sprzedawanym
    przez najwieksza "tradycyjna" ksiegarnie w Ameryce Polnocnej,
    tzn. firme "Barnes & Noble"!
  • 2010-01-27 04:04 | echidna

Książki elektroniczne są jeszcze tworem niedoskonałym. Jak każda nowość (o ile w zwariowanym wyścigu technologii możemy mówić o nowym) na rynku komputerowym ma swoich zwolenników i przeciwników. Ja osobiście zaliczam się do tej drugiej kategorii. Z tej prostej przyczyny, że wolę fizyczny kontakt z zadrukowanymi stronicami. Zapach nowej książki kontrastujący z tym specyficznym, pozycji zakupionej w antykwariacie. Przyjemności przewracania stron nie zastąpi klikanie myszą czy ruch palcem po czujniku lub ekranie.
    No i jak nazwać mola książkowego w e-book?

Rozumiem entuzjastów lecz nie powiększę ich grona,

Konserwatywna
    E.

PS
    Kindle DX kosztuje $489.
  • 2010-01-28 13:06 | pundit

brak Nooka i Bebooka - lepszych od opisanych :)

w tym ciekawym zestawieniu zabrakło Nooka, o którym jest przecież bardzo głośno, no i przede wszystkim, znacznie ciekawszego dla Europejczyków, BeBooka. Ten ostatni obsługuje zarówno PDF, jak i ePub, i jest jedynym e-readerem obsługującym oba formaty zabezpieczeń. Ponadto ma najszybszy czas przewijania strony :)
  • 2010-02-24 14:46 | rokko

Niestety z Kindle DX sprawa wygląda dużo mniej różowo niż to przedstawiono. Po pierwsze na razie w Polsce w ogóle nie jest oficjalnie dostępny i nie wiadomo kiedy będzie, a po drugie w Europie nie zawarto na razie porozumień z operatorami co do korzystania z ich sieci 3G, więc ściąganie książek z pominięciem kompa jest czystą teorią.
  • 2010-03-10 14:38 | Marla

Nie posiadam czytnika e-booków, jednak zdarzało mi się już je czytać na swoim laptopie. Muszę powiedzieć, że niedogodności w tym jest wiele - pominąwszy już fakt, że laptop nie jest tak mobilny jak książka i nie da się go wykrzystać w każdym miejscu.
    A mianowicie: czytanie na ekranie mnie zniechęca, fizycznie wręcz. I nie chodzi tylko znużenie wzroku (niepodświetlane czytniki pewnie eliminują ten problem), ale o fakt, że nie mogę sobie książki przekartkować, poznać jej, ocenić objętość, zajrzeć sobie do środka i może nawet przeczytać kilka przypadkowych zdań, odwrócić grzbietem na skończonym rozdziale. Mam też nawyk czytania wielu książek naraz - każda leży w innym miejscu mieszkania, w każdej torebce noszę inną książkę - ma to dla mnie unikalny wymiar, bo gdybym miała wiele tytułów na czytniku nie potrafiłabym się zdecydować na żaden, a tak po prostu nie mam wyboru :)
    Dlatego nie odnajduję się w tym świecie elektronicznych książek, które nie mają faktury, formatu (mam na myśli rozmiar kartek), zapachu, zakładek pozostawionych przez innych czytelników (a często są to bardzo zaskakujące i przyjemne dodatki do lektury:) czy wygniecionych rogów chętniej przeglądanych stron. Są litym tekstem, nieprzystępnym, podzielonym naturalnie na strony - jednak brak kartek jako cząstek książki, mnie osobiście najbardziej irytuje (dlatego być może, czytniki są dobrym rozwiązaniem - nie wiem, nie korzystałam).
    Mam też przyzwyczajenie zaglądania na ostanią stronę (wiem, wiem, czasami psuje to całą frajdę z czytania, ale nie mogę się oprzeć) - to tylko rzut okiem, staram się nie czytać tylko chwytam wzrokiem porozrzucane na stronie słowa i zamykam książkę. Nie wyobrażam sobie jak można to zrobić na e-booku...suwakiem..Nie ma tu już dreszczyku emocji.

Na dodatek jestem skąpcem i dusigroszem. Chociaż sporo czytam, rzadko kupuję książki, częściej korzystam z bibliotek - dlatego gdybym miała wydać 800zł na czytnik, to zdecydowanie wolałabym uzupełnić za te pieniądze swoją domową bibliotekę :)
  • 2010-12-01 08:11 | korol

Ja zdecydowanie preferowałabym posiadanie czytnika. Rozglądam się nawet już za czymś co w pełni by mnie usatysfakcjonowało, przeglądam takie portale jak naczytniki.pl ale powiem szczerze, ze u nas takie urządzenie jest jeszcze bardzo drogie, za drogie. Ale poczekamy, zobaczymy.
  • 2010-12-02 20:27 | andzica

Witam, ja osobiście też byłam początkowo sceptycznie nastawiona do czytników elektronicznych i całej gamy e-booków, ale zaryzykowałam i w sumie muszę przyznać że jest to świetna sprawa. Masz książkę podręczna, znacznie lżejszą, nic Ci się nie poplami, e-czytnik schować można nawet do kieszeni:)
    Poza tym zakup e-booka jest dziecinnie prosty - bez wychodzenia z domu, szczególnie w taką pogodę jak teraz panuje za oknem:)
    Mój wybór padł na Onyx Boox 60. Nie dość że wygląda świetnie tak też się sprawuje. Bardzo prosta czytelna obsługa, oczy się nie męczą podczas użytkowania nawet w pełnym słońcu świetnie wszystko widać. Poza tym jak dla mnie świetną opcją jest możliwość tworzenia własnych zakładek i notatek na marginesie książki, zawsze tak robiłam na wersjach papierowych:)
    Poza tym czytnik ten ma możliwość odtwarzania audiobooków, łączności z Internetem i jeszcze wiele wiele innych ciekawych i przydatnych opcji.
    jestem z niego bardzo zadowolona i nie żałuje wydanych pieniędzy. Ja osobiście kupiłam czytnik na bezkartek, obecnie czytnik można już kupić za niecałe 700 zł więc ceny powoli idą w dół.
    Pozdrawiam
    Andzica