Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Znak krzyża i inne znaki

(21)
Po doświadczeniach 2009 r. biskupi pytają: jeśli nie na krzyżu, to na czym budować Europę? Ależ od stuleci budujemy ją także na innych wartościach niż chrześcijańskie.
  • 2010-02-01 11:37 | Mieczysław S.Kazimierzak

Znak krzyża i inne znaki.

Jeżeli jest mowa o chrzescijańskiej Europie to z pewnością bazującej na antycznej kulturze greckiej,która stworzyła filozofię i usytuowała człowieka jako centralny punkt Świata.
    To przeczy pojęciu o judeo-chrześcijaństwie z biografią boga z rozdziałem jako rasisty.
  • 2010-02-01 16:58 | wiehu

Re:Znak krzyża i inne znaki

Miewam takie zachowania , że daje coś komuś odmawiając sobie .
    I widzę ze ludzie tego nie rozumieją , dziwią się , traktują jako słabość .

A ja ostatnio się z tego śmiałem :-)

Chrześcijańscy Analfabeci , czy jak ?
    sam nie wiem , może własnie tego uczy kosciuł by się nie dzielić z innymi kosztem siebie samego ...

Pojęcia nie mam , nie jestem Chrześcijaninem .
    Dla mnie nie jesteśmy tacy wyjątkowi zeby bóg się nami interesował .

Dziwi mnie w ogóle ,z kąt ludzie wzięli tą myśl ze są wyjątkowi w oczach Boga.

Takie prymitywy ;-)
  • 2010-02-02 04:48 | zgrywus.r

Sensowna debata zazwyczaj jest możliwa, gdy jej strony dysponują podobną siłą. Szans na debatę nie ma, gdy jednak strona przegrywając dyskusję odwołuje się do woli większości - w istocie wymachując populistyczną pałą. Tak zakończyła się niedawna dyskusja na temat krzyża w jednym z polskich liceów.

Zasadniczą kwestią jest: jak zmodyfikować system prawny, by wszystkie jego podmioty były rzeczywiście równe?

• 2010-02-02 11:07 | kociewiak

jezeli krzyz jako wiszacy znak na scianie ma wywolac wojne to ja protestuje.
    Jestem chrzescijaninem i wiem ze slowo boze,moja wiara w syna bozego sa wazniejsze niz symbole tz.krzyz.A dla przypomnienia symbolem chrzescijan jest
    znak RYBY.Wojna o krzyz moze nas chrzescijan podzielic bedziemy sami siebie
    nienawidziec a tego Bog nie chce bo tylko ON jest tu najwazniejszy a my wiemy
    i wierzymy ze Jezus zmarl na krzyzu za nasze grzechy.
  • 2010-02-02 12:54 | xymox

Europa jest zbudowana na filozofii greckiej i rzymskim prawie. Te idee oddziaływały na historię Europy, na myśl państwową, ale i religijną (filozofie tzw. ojców kościoła starają się pogodzić Platona czy Sokratesa z ideą chrześcijańską). Chrześcijaństwo powstało w innej części świata, wśród prymitywnych plemion semickich i dopiero w wyniku znalezienia się Semitów w obszarze oddziaływania imperium rzymskiego religia ta dotarła do Europy z czasem stając się jedną z religii państwowych. To pokazuje że idea tolerancji Rzymianom nie była obca - religie podbitych narodów z czasem stawały się religiami państwowymi. Drugą sprawą jest KK. Niestety już od chwili powstania kościół instytucjonalny był nastawiony na zdobywanie władzy i majątku. Stąd słuchanie dzisiaj jego przedstawicieli to jak wierzyć wilkowi w owczej skórze. Instytucja która przez 1700 lat zajmowała się grabieniem i prześladowaniem swoich oponentów raczej nie zmieni swoich celów z dnia na dzień - co najwyżej metody. Europa chrześcijańska - może, Europa katolicka - nigdy.Ale chrześcijaństwo jako jeden z czynników kształtujących jej kształt ale nie jedyny. Czasami można powiedzieć że jedyny wpływ jaki chrześcijaństwo miało na kształt Europy to to walka z wszelkiej maści hierarchami religii chrześcijańskich, to myślenie i działanie pomimo istnienia św. oficjum i cenzury prewencyjnej. Ale protestanci potrafili być jeszcze gorsi od papieży.
  • 2010-02-02 14:53 | Artur

Żyję już na tym świecie ponad 67 lat i niestety nie udało mi się doświadczyć istnienia Boga, ani uwierzyć w jego istnienie. Chociaż z wiarą w Boga łatwiej chyba żyć, mnie wystarczyło przesłanie mojego Ojca, który, gdy byłem jeszcze chłopcem, wziął mnie kiedyś na kolana i uroczyście powiedział: Synku. Chciałbym bardzo, abyś przeżył swoje życie nie krzywdząc nikogo. Wtedy, gdy będziesz już stary, będziesz szczęśliwy. Tak jak ja jestem. Te słowa zapamiętałem na całe życie i były mi rzeczywiście drogowskazem. Mój Ojciec miał rację. W tym przesłaniu mieści się jeszcze więcej, niż w Dekalogu przykazań boskich. Jeżeli traktować to poważnie i na całe życie. A to, że mój Ojciec miał rację, dowodzą zachowania księży i hierarchów kościoła katolickiego, którzy na ogół Dekalog mają w nosie.
  • 2010-02-02 22:18 | Monteskiusz

Biskupi udają, że nic nie wiedzą o historii religii chrześcijańskiej i jej podwalinach, które mozolnie tworzyli greccy myśliciele. Bez myśli greckiej filozofii nie byłaby możliwa adaptacja wierzeń sekty żydowskiej, która głosiła w swoim nauczaniu miłość i poświęcenie człowieka do człowieka, a to było dość bliskie poglądom Greków. Grecy byli jednak o wiele mądrzejsi od biskupów mniemających, iż świat z którym są tak oswojeni powoli, acz systematycznie znika. Nadzieja na rechrystianizację Europy jest mrzonką, nic dwa razy się nie zdarza(Szymborska)i wszystko płynie(Heraklit). Jestem przekonany, że wspólną Europę będziemy budować na tych wartościach i ideach, które się sprawdzały przez setki i tysiące lat historii tej części świata i będą to także wartości chrześcijańskie, jako jedne z wielu, a nie jedyne.
  • 2010-02-03 06:44 | paw

Boję się Europy bez Boga

Wiara w Boga według wpisów na forum to zajęcie dla prostaczków.Ludzie światli wykształceni nic z tym nie mają wspólnego.Europa bez Boga to cel sam w sobie.A ja boję się że w momencie usunięcia krzyży powrócą najgorsze czasy w historii Europy.Boję się że w imię demokracji zaczniemy prześladować ludzi o innych poglądach ,bo Hitler doszedł do władzy w sposób demokratyczny podobnie Duce we Włoszech.Jeśli pominiemy w tym przykazania to Europę czeka tragedia.A jeśli chodzi o tą znienawidzoną Amerykę to pamiętajmy o jednym tam każdy stan ma w tym względzie własne prawo .Jeśli przestaniemy Jak to dawniej mówiono bać się Boga to kto stanie nam nam na drodze do zbrodni przeciw ludziom których można oszukać.
  • 2010-02-03 10:26 | ktoś

"Zadałem sobie ten trud i przeczytałem obszerne francuskie (po angielsku jest tylko streszczenie) uzasadnienie wyroku" tu jest polskie tłumaczenie http://www.racjonalista.pl/kk.php/t,6954 :)
  • 2010-02-03 12:48 | zezowaty

Koniec sojuszu?

Moze i koniec ale nie w Polsce.
    No bo jaki to koniec gdy:komisja majatkowa rozdziela NASZE MIENIE jak chce i przed nikim nie odpowiada,Pan Paetz nadal chodzi w biskupich fioletach - no moze majtki zmienil,Ociec Rydzyk do dzis nie odpowiedzial za przekrety finansowe,Stella Maris jakos zgasla i nikt nie wie czy znowu zaswieci w sadzie,
    Ofiary pozaru na wybrzezu do dzis nie dostaly odszkodowania . I TO MA BYC KONIEC SOJUSZU WOJTA I PLEBANA?
    Cos sie musialo Panu pomylic , chyba daty, ale to pomylka o lat chyba dwiescie.
  • 2010-02-03 18:26 | Irene_Adler

Kto Pana / Panią prześladuje w imię demokracji? Poczułam się zaniepokojona, więc proszę o kilka słów wyjaśnienia. Co do wiary w Boga jako czynniku powstrzymującym od popełniania niegodziwości czy zbrodni - wolne żarty. Wojny wywołują ateiści? Tylko oni kradną, oszukują i zabijają? Naprawdę?
  • 2010-02-07 22:21 | Q

Ta obawa nie jest niestety bezzasadna. Ciekawy film z byłym ex-KGB'istą w roli głównej, a w szczególności wzmianka na temat badań naukowych Szafarewicza i wniosków dotyczacych przyczyn upadku różnych cywilizacji.

http://www.youtube.com/watch?v=tuy56KgFfCg&feature=related

Tu jest też zawarta odpowiedź na pytanie gospodarza:
    "I to jedna z ważnych odpowiedzi na pytanie biskupów, na czym, prócz krzyża, budować Europę."
    czy też Imre Kertesza
    "„Jesteśmy pozostawieni sami sobie, nie prowadzi nas niebo ani ziemskie drogowskazy, sami musimy stworzyć własne wartości,..."
    Tak, to prosta droga do tego, że nikt o Europie wówczas nie będzie pamiętał...

Nawiasem mówiąc, Imperium Rzymskie upadło też, w cytowanej Grecji dominującą religią obecnie jest prawosławie (patrz Wikipedia), a we Włoszech katolicyzm.

Cały film (począwszy od części 1) jest wart oglądnięcia. Bardzo konkretne i mocne fakty z doświadczeń KGB.

Polecam szczególnie tym, którzy wszystko wiedzą i wszystkiego są absolutnie pewni.
  • 2010-02-07 22:36 | Q

Jeżeli mówisz już o "przesłaniu" to Jezus Chrystus dał coś znacznie większego, MIŁOŚĆ DO NIEPRZYJACIÓŁ W WYMIARZE KRZYŻA.

On nie tylko takie "przesłanie" dał, ale to rzeczywiście uczynił, dał również moc tym, którzy w Niego wierzą. Co kilka minut na świecie chrześcijanin oddaje swoje życie za swoich nieprzyjaciół, za tych, którzy go zabijają.
  • 2010-02-07 22:40 | Q

Co kilka minut chrześcijanin jest mordowany z powodu wiary, liczba prześladowanych jest znacznie większa.

To dla tych, którzy oprócz kablówki, ciepłego szlafroczka czy wygodnych papci nic więcej nie widzą.
  • 2010-02-07 23:04 | Q

I znowu jajko mądrzejsze od kury.

Ja jednak jestem przekonany, że "antyczna kultura grecka" nie powstała ani bez wiedzy ani też bez udziału Pana Boga.
  • 2010-02-07 23:08 | Q

Piszesz:
    Dziwi mnie w ogóle ,z kąt ludzie wzięli tą myśl ze są wyjątkowi w oczach Boga.
    Takie prymitywy ;-)

A stąd, że Jezus Chrystus umarł i zmartwychwstał konkretnie dla Ciebie i po to abyś Ty miał Życie Wieczne.
  • 2010-02-08 09:06 | Mieczysław S.Kazimierzak

Mądrość i prawda,to przesłanie antycznej filozofii greckiej,na bazie której rozwijała się kultura chrześcijańska.
    Ewolucję ludzkiego myślenia można opisać w różnych rozdziałach.
    Jednym z tych rozdziałów jest istota Boga.Jak różne biografie w ludzkim rozumieniu,każda bez początku i końca.
    Dla kreacjonistów to prawodawca procesu stworzenia i natury.Odkrywamy te prawa w ramach których jest i miejsce na procesy ewolucyjne tak w świecie fizycznym jak i ożywionym.
    Stąd i hipoteza,która mnie przekonuje,że kreacjonizm i ewolucjonizm nie muszą się wykluczać.
    Biblijne objawienie natomiast modelu Wszechświata w hebrajskim języku opisane najlepiej dokumentuje,że są i inne pobożne kłamstwa z obecnością boga-rasisty.
    Wracając do antycznej Grecji,to za sprawą prawa rzymskiego filozofia ta została po kontynencie rozprzestrzeniona i na niej rozwijało się również chrześcijaństwo.
  • 2010-02-08 21:08 | Irene_Adler

Nie od rzeczy byłoby odnosić się bezpośrednio do konkretnej wypowiedzi, pod którą się wpisujemy, a nie do całego świata i wszystkich jego problemów ;) To tytułem wstępu. To, że chrześcijanie są mordowani w wielu miejscach na świecie, to rzecz powszechnie znana i nie trzeba używać argumentów typu kapcie czy szlafrok, aby ośmieszyć rozmówcę. Czy są oni jednak mordowani W IMIĘ DEMOKRACJI? Giną z powodu różnych religijnych fanatyzmów, zjawisk sprzecznych z istotą demokracji. Religie nie lubią konkurencji, bo przecież każda jest tą "jedynie słuszną".
  • 2010-02-09 10:28 | Bejotka

@Q. Wybacz, ale to, co dla Ciebie jest przedmiotem wiary, nie musi być dogmatem dla innych. A tych innych jest na Ziemi kilka miliardów. Czy oni są gorsi od Ciebie? Dobrze zastanów się nad odpowiedzią!
  • 2010-02-11 23:56 | 36latek

Redaktorze Szostkiewicz
    Nadużycia (cytaty Ojca św. Benedykta XVI) i nieścisłości (chrześcijański dżihad) delikatnie mówiąc w Pańskim artykule jest mnóstwo. Nie sposób odnieść się do wszystkich więc skoncentruje się tylko na trzech. Dawno nie czytałem tak nieprofesjonalnego artykułu!.Po pierwsze: proszę podawać na przyszłość źródło czerpania cytatów bo nie wystarczy napisać tylko co powiedział Papież trzeba jeszcze podać gdzie to powiedział (np. tytuł Encykliki papieskiej stronę itd.) aby uważny i inteligentny czytelnik mógł zajrzeć do oryginału i zorientować się w kontekście wypowiedzi.Po drugie ,,chrześcijański dżihad"- pytam Pana czy Pan jest poważny? czy Pan jest redaktorem poważnej gazety? Proszę przejrzeć doniesienia światowych agencji prasowych tylko z 2009 roku na temat pogromów i prześladowania chrześcijan i podać czytelnikom ile osób straciło życie tylko dlatego,że byli chrześcijanami? i oczywiście aby informacja była obiektywna ilu wyznawców islamu,ateistów i ludzi innych wyznań straciło życie z rąk chrześcijan tylko dlatego,że byli wyznawcami swojej religii?.Dla zainteresowanych podaję link na którym są dane dotyczące zabitych chrześcijan tylko od 2005 http://www.pkwp.org/dzien_solidarnosci_z_kosciolem_przesladowanym/sytuacja_chrzescijan_w_indiach/ataki_na_chrzescijan_2009/ I po trzecie na koniec odsyłam przede wszystkim Pana (zapewne zna pan angielski lub francuski)do przeczytania uzasadnienia sądu w sprawie wydanego wyroku nakazującego usunięcie krzyża. To ten wyrok zamknął jakąkolwiek debatę!!! i niech Pan na przyszłość przestanie obracać kota ogonem a do artykułów się przygotowuje profesjonalnie bo to co Pan zaprezentował w powyższym artykule to nadaje sie tylko to Trybuny Ludu!.
  • 2013-10-29 20:21 | Adam mr Pom

Co to moze oznaczać? W czadie pracy rzucając materiał samoistnie ułożył sie on w znak krzyża?