Wyszukaj na forum

Forum


Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Zlikwidować OFE!

(47)
Co należy zrobić, żeby nasz system emerytalny rzeczywiście usprawnić?
 • 2010-02-08 00:09 | andy

  Coś jest na rzeczy.

  OFE zarabiają głównie na interesach z budżetem państwa.
 • 2010-02-08 11:13 | Wojciech

  Re:Zlikwidować OFE!

  Likwidacja OFE to najlepszy pomysł chroniący przyszłych emerytów przed katastrofą.
 • 2010-02-08 12:07 | tkw

  Re:Zlikwidować OFE!

  Artykuł to jest bardzo naciągane rozumowanie.
  Nowy system miał spowodować, że duża część emerytury nie będzie wypłacana z ZUS (a więc budżetu) tylko przez OFE. Docelowo więc obciążenia budżetu z powodu emerytur spadłyby mocno i na stałe. Problemem jest okres przejściowy, w którym pieniądze JUŻ nie trafiają do budżetu tylko do OFE a trzeba TERAZ wypłacać emerytury z ZUS wszystkim obecnym emerytom. Ta dziura z założenia miała być wypełniona pieniędzmi z prywatyzacji, ale jak to w polityce, poszły one na finansowanie innych celów (kiełbasa wyborcza kosztuje).
  Należy też pamiętać, że przyszli emeryci dostaną z ZUS + OFE emeryturę ograniczonej wielkości (składki emerytalne pobierane są tylko do pewnej granicy zarobków). Kto chce mieć wyższą emeryturę a ma z czego dodatkowo oszczędzać musi zadbać o to we własnym zakresie.

  Problemy systemu emerytalnego z OFE są inne:
  1. OFE ma monopol na tzw. II filar więc nie musi się starać dobrze inwestować pieniądze i do tego może narzucać wysokie koszty obsługi.
  2. OFE nie inwestuje kapitału w bezpieczne i dochodowe inwestycje tylko pożycza pieniądze państwu kupując obligacje. To państwo a nie OFE ma problem, jak te pieniądze oddać. Problemem są nadmiernie rozdmuchane potrzeby pożyczkowe państwa a nie OFE. Gdyby państwo pożyczyło te pieniądze nie od OFE a od kogoś innego, problem byłby identyczny – kiedyś trzeba to oddać.

  Likwidacja OFE i powrót do starego systemu emerytalnego nic nie da, bo państwo i tak będzie musiało w budżecie znaleźć środki na emerytury a ich nie znajdzie, skoro takie ogromne pieniądze marnuje na inne cele zamiast odkładać na emerytury. Póki nie zreformuje się finansów NA POWAŻNIE by pieniędzy nie marnować, póki nie zrównoważy się budżetu (a przez długi czas potrzebna będzie NADWYŻKA, by JUŻ POŻYCZONE pieniądze oddać) póty problem nie zniknie. Próba likwidacji problemu poprzez likwidację wierzyciela to nie jest dobry pomysł. Pewnie najskuteczniejszym pomysłem byłoby likwidować każdą osobę w dniu osiągnięcia wieku emerytalnego – są ludy prymitywne, które tak robiły właśnie z powodu braku żywności na utrzymywanie starców – ale może jednak do tego nie dojdziemy. Za PRL było takie powiedzenie „emeryci, popierajcie Partię czynem, umierajcie przed terminem”. Nawet coś z tego powiedzenia jest w naszym nowym systemie emerytalnym, jeśli ktoś umrze PRZED przejściem na emeryturę, to spadkobiercy dostaną pieniądze zgromadzone w OFE, ale jeśli umrze choćby 1 dzień PO przejściu na emeryturę, to spadkobiercy nic nie dostaną.

  Dodatkowym problemem jest starzenie się społeczeństwa. Jeśli coraz większa część życia człowieka to okres emerytalny (a więc coraz mniejsza to okres aktywności zarobkowej), to kwestia „skąd wziąć pieniądze na emerytury” musi narastać niezależnie od tego, jak się nazywa instytucja która emerytury wypłaca – ZUS, OFE, budżet ...

  Następnym problemem jest mały przyrost naturalny. Wg prognoz GUS w 2030 roku ludność Polski spadnie do ok. 35 mln. a udział procentowy osób po 65 roku życia wzrośnie z ok. 13,5% do 23%. To oznacza, że statystycznie jeden pracujący będzie musiał utrzymać coraz więcej emerytów. Nie ma tu znaczenia, czy z wypracowanego przez niego dochodu pieniądze pójdą do emerytów poprzez ZUS czy OFE czy inną drogą – będzie musiała pójść coraz większa ich część (nie ma co liczyć na to, że do 2030 roku wydajność pracy wzrośnie aż tak, by mniejsza procentowo część oznaczała i tak większą kwotę).

  OFE wymaga zmiana ale nie likwidacji. Potrzebne są dwie zmiany:
  1. Likwidacja monopolu OFE. Nie rozumiem do dziś, czemu nie ma możliwości gromadzenia składek np. na koncie w banku (bez prawa ich naruszenia, tak jak nie można wyjąć pieniędzy z OFE, przymus oszczędzania jest konieczny, bo bez niego mało kto cokolwiek odłoży na starość). Jeśli będzie do wyboru więcej form oszczędzania na starość (przymusowego), to koszty obsługi spadną, wymusi to konkurencja.
  2. To budżet państwa musi się zreformować. To jego pazerność i marnotrawstwo jest głównym problemem. To budżet dziś marnuje pieniądze a nie OFE (OFE zmarnuje pieniądze dopiero wtedy, jak budżet ogłosi niewypłacalność). OFE tylko pożycza pieniądze budżetowi i liczy na ich zwrot. Jeśli budżet ogłosi upadłość, to my będziemy mieli pretensje do OFE że pożyczyło nasze pieniądze nierozsądnie ale jednak główna wina będzie po stronie tego, kto zbankrutował – zawsze jednak główna wina leży po stronie tego, kto pożyczył i nie chce oddać.

  Ten artykuł należy też polecić tym, którzy zachwycają się przedstawionym przez rząd „Planem ...”. Gołym okiem widać, że ten plan nie naprawia finansów w sposób istotny, że to tylko kosmetyka. I wszyscy kiedyś zapłacimy za ten brak działań rządzących. Tu mam na myśli rządzących właściwie od 1945 roku, bo to przez te wszystkie lata budżet pożyczał pieniądze i je marnował nie oglądając się na to, że kiedyś trzeba je oddać. Za PRL, jak problem narastał, to się pieniądze dodrukowało, wywoływało się inflację (czyli realna wartość emerytury spada) a od czasu do czasu robiło się zabiegi typu „wymiana pieniędzy”, „reforma cen”, przy okazji których ludzie tracili swoje oszczędności. Za PRL państwo po prostu co jakiś czas zabierało nam oszczędności i kwita, czyli właśnie w istocie rzeczy państwo odmawiało spłaty zobowiązań wobec nas, wierzycieli. W 1989 roku nowe państwo odziedziczyło ogromne zobowiązania, ale też odziedziczyło ogromny majątek, którego sprzedaż (prywatyzacja) miała ten dług spłacić. Niestety majątek został sprzedany ale poszedł na inne cele a dług został. Tyle, że teraz nie ma już czego sprzedać, więc znowu pojawiają się pomysły „komu by tu zabrać kasę”, na pierwszy ogień mają iść OFE czyli NASZE pieniądze.
 • 2010-02-08 14:35 | rebel

  Re:Zlikwidować OFE!

  Nie zgadzam się na oddanie na moich składek do ZUS. To głupie. Państwo jak to było w przeszłości wyda pieniądze na aktualne potrzeby z myślą że za 30 lat niech się martwią. ZUS jest instytucją drogą i nieefektywną.

  Należy zlikwidować monopol OFE w bardzo prosty sposób. Umożliwić ludziom lokowanie składek według własnego pomysłu:
  - zakup obligacji (nie tylko krajowych)
  - zakup jednostek funduszy inwestycyjnych, nie tylko akcyjnych ale również surowcowych, nieruchomości. Polskich i zagranicznych.
  - lokaty
  - inwestycje w złoto i inne metale szlachetne

  Oczywiście należy wprowadzić ograniczenia procentowe inwestycji ryzykownych, jak również wymusić zróżnicowanie portfela. Proste i efektywne. Pozbawi to różnych pasożytów premii za zarządzanie, co jest zwyczajnym złodziejstwem. W normalnej nie przymusowej sytuacji to fundusz zapłaci nam za możliwość obracania naszymi pieniędzmi. Być może nie bezpośrednio ale choćby oferując produkty strukturyzowane o gwarantowanym zysku, lub choćby zwrocie włożonej kwoty. Nadto całą zebraną kasę odziedziczą spadkobiercy, jeśli nie zostanie wykorzystana.
 • 2010-02-08 17:02 | szopa

  Re:Zlikwidować OFE!

  Nie zazdroszczę uczelni takiej profesor. Tak jednostronnej argumentacji już dawno nie widziałem. Czyżby artykuł sponsorowany przez... ministerstwo finansów? A gdzie obiektywizm naukowca, gdzie ocena wszystkich za i przeciw? Czyżby internauci mieli szerszy pogląd na sprawę i musieli tłumaczyć jak chłop... pani profesor, że trzeba spojrzeć na sprawę z rożnych punktów widzenia, a nie tylko z jedynego słusznego, ministerialnego??
 • 2010-02-08 19:30 | tkw

  Re:Zlikwidować OFE!

  Rzadko się zdarza, by trafić na newsa tak pasującego do tematu. Podaję za onet.pl:

  W Niemczech rozpoczął się proces pięciorga emerytów, którzy porwali swojego doradcę finansowego. W ten sposób chcieli na nim wymusić zwrot dwóch i pół miliona euro, które - ich zdaniem - stracili, polegając na jego radach.
  Na ławie oskarżonych w bawarskim Traunstein zasiadły dwa małżeństwa emerytów i ich wspólnik. Wszyscy mają od 60 do 79 lat. Prokuratura zarzuca im, że w czerwcu ubiegłego roku porwali i uwięzili swojego doradcę finansowego.
  Emeryci obezwładnili go w jego mieszkaniu, a następnie w bagażniku samochodu przewieźli do domku letniskowego, należącego do jednego z porywaczy. Według prokuratury, wykazali się okrucieństwem, ponieważ pobili doradcę przy próbie ucieczki.
  Emeryci przetrzymywali porwanego mężczyznę przez trzy dni. Pozwolili mu jednak komunikować się ze światem, aby zdobył dwa i pół miliona euro, które - jak twierdzili - był im winien. Doradcy udało się dzięki wysyłanym faksom naprowadzić policję na swój ślad. Czwartego dnia policyjni komandosi uwolnili mężczyznę, a sędziwych porywaczy aresztowali.
  Emeryci nie przyznają się do winy. Jak mówił przed sądem jeden z nich, swojego doradcy nie porwali, lecz zaprosili go na kilkudniowy urlop w Górnej Bawarii. Wyrok w procesie ma zapaść pod koniec marca.

  TKW: nas też to czeka. Trochę trudniej będzie porwać premiera czy ministra finansów, poza tym trzeba by porwać wszystkich byłych (musi być sprawiedliwie), ale nie ma rzeczy niemożliwych. Komukolwiek, kto w Polsce się odważy i choćby spróbuje - dziękuję.

  link:
  http://biznes.onet.pl/emeryci-chcieli-wymusic-zwrot-25-miliona-euro,18543,3174214,1,news-detal
 • 2010-02-08 20:34 | imeehow

  Re:Zlikwidować OFE!

  Po takim artykule, to ja wnioskuję o likwidację SGH, jeśli tam takie bzdury się wykłada, to "powinni tego zabronić". W całym artykule jest promil treści poświęcony ZUSowi. Przecież każdy przedszkolak wie, że to ZUS jest problemem i workiem bez dna, a nie OFE. Gdyby OFE działały na wolnym rynku, musiały zabiegać o klientów i były dobrowolne, mielibyśmy promocje, darmowe doładowania i raty zero procent i jeszcze by na tym zarobiły. A tak...pieniążki krążą ZUS>OFE>budżet>ZUS... i po kilku kółkach mamy nowe komputery w ZUSie, ale pieniądze wyparowały. Niech to już zbankrutuje w końcu...
 • 2010-02-09 07:25 | Obywatel

  Re:Zlikwidować OFE!

  Wystarczy mała korekta:
  - prowizja od zarobku netto członka OFE (wystarczy 3,5%),
  - minimalny zarobek netto członka OFE, zgodnie z ustawą na poziomie dwu lub trzy krotności WIBOR, jeśli nie spełnią warunku to można im odebrać licencję.

  Obecnie:
  - prowizja 7% od wartości aktywów, czyli nie muszą się wysilać, kasę i tak wezmą,
  - ustawowy zysk członka OFE, poniżej oprocentowania lokat w banku.

  Ponadto zysk (czyli 7% aktywów rocznie) jest transferowany za graniicę, a my nic z tego nie mamy.
  Moim zdaniem Zarządy funduszy, które nie obroniły się przed stratami winne podać się do dymusji.
  Ja nie poniosłem strat w kryzysie, a zyski mam większe na lokatach niż w OFE.

  Może rząd wreszcie zadba o nasze emerytury a nie ZUS, który nigdy nie był dobrą organizacją pod względem zarządzania i dysponowania środkami (czyt. pałace za nasze pieniądze i kosmicznie droga informatyzacja ZUS).
 • 2010-02-09 09:34 | m^2

  Re:Zlikwidować OFE!

  Wydaje mi się, że proponowane rozwiązania są nietrafne. Skoro ci świetni fachowcy z OFE są tacy świetni, to niech zarabiają i 20% i inwestują gdzie chcą i jak chcą. Z tym, że dochody nie mogą być mniejsze niż z obligacji skarbu państwa. A jak są to dokładają ze swoich. Wtedy ryzyka dla przyszłych emerytów nie ma, za to fachowcy muszą być naprawdę fachowcami.

  A te wspomniane 20%, czy nawet więcej, to są pieniądze od zysku OFE przekraczającego zysk z obligacji.
 • 2010-02-09 11:00 | MP

  Re:Zlikwidować OFE!

  O, potrafi Pan pisać na temat, rzeczowo i z sensem? Sądzę, że jak dotąd, to najlepszy wpis pod artykułem - w moim laickim odczuciu bardzo hochsztaplerskim.

  Wycofuję się z pomysłu blokowania IP - dla tego wpisu można ścierpieć poprzednie.
  A jednak szkoda, że ulega Pan przymusowi pisania o wszystkim... • 2010-02-09 13:18 | RasTafari

  Re:Zlikwidować OFE!

  szlag mnie trafia jak co miesiąc muszę z własnej kieszeni płacić tej organizacji przestępczej zdecydowanie niezorganizowanej 850 złotych, wiedząc że nic z tego nie mam i raczej mieć nie będę.

  popieram pomysł dywersyfikacji lokowania moich środków przeze mnie a nie przez złodziejski aparat administracyjny tudzież przez mało wydajne fundusze emerytalne!
 • 2010-02-09 14:31 | zdzislawes

  Re:Zlikwidować OFE!

  Witam, chciałem skomentować powyższy artykuł za delikatnie mówiąc półprawdy ale paru wcześniejszych komentatorów już to zrobiło.
  Napiszę tylko, że płacę składki na MOJĄ EMERYTURĘ i do tego zostałem słusznie zmuszony i one mają służyć MOJEJ przyszłości a nasze rządy wystarczy, że zaczną spłacać długi - zresztą z moich podatków. Niech każdy pracuje 40 godzin tygodniowo jako standard i do 65 roku życia. I w kasie będzie "kasy jak lodu" - na wypłaty wypracowanych emerytur. I niech w końcu zostanie wprowadzona zasada - jak sobie pościelisz tak się wyśpisz. Pozdrawiam
  PS. Parę lat temu prof. Mech udowadniał, mniej więcej, że 20 zł to jest więcej niż 100 zł - polityka zmienia umysły, niestety.
 • 2010-02-09 16:22 | Leszko

  Re:Zlikwidować OFE!

  Czyli - jeśli dobrze rozumiem - głównym złem istnienia OFE jest to, że skutkuje tym, że część zobowiązań państwa z tytułu (przyszłych) emerytur jest uwidaczniana jako dług publiczny. Gdyby wszystek kasy bezpośrednio wpadał do państwowej piramidki finansowej (dla mniej rozgarniętych: do ZUSu), to nie byłoby żadnego problemu. He he he, ma Pani profesor nie lada jakie poczucie humoru. Był już kiedyś taki gość, który rzucał bom-moty typu: Zbij termometr, nie będziesz miał temperatury. Tyle że miał tylko doktoraty i to honoris causa, a nie tytuł profesorski. Ale żyjemy w czasach inflacji, najwidoczniej nie tylko pieniężnej...
 • 2010-02-09 16:31 | Leszko

  Re:Zlikwidować OFE!

  Ale pani profesor nie chodzi o to, że likwidacja OFE rozwiąże problem z emeryturami - bo rozwiązać nie może, co Przedmówca słusznie zauważył.
  Chodzi o to, by:
  a) tymczasowo podtrzymać państwową piramidkę finansową zwaną ZUSem,
  b) przy okazji pozbawić możliwości (i tak bardzo zdeformowanego) dziedziczenia kapitału z OFE (ZUS!!!),
  c) dzięki "sztuczce" księgowej mniejszyć oficajlnie wyliczany poziom zadłużenia państwa, by oddalić moment podjęcia reform.

  Dzięki temu nasze elity będą mogły beztrosko kontynuować politykę zadłużania Państwa, która już doprowadziła nas do obecnej sytuacji. Zresztą nie tylko nas - vide Grecja, Hiszpania, Portugalia, Włochy... A przy okazji oddali się moment zrównania w prawach z resztą Polaków-szaraków licznych "poputczików" obecnego systemu - m. in. kadry uczelni wyższych, mającej 50% kosztów uzyskania przychodu, co przekłada się mniej więcej na płacenie o połowę mniejszych podatków PIT niż reszta społeczeństwa. Kiedy to sobie uświadomimy, to przestaniemy się dziwić p. Profesor, prawda?
 • 2010-02-09 17:57 | zly

  Re:Zlikwidować OFE!

  Artykul jest niemadry,bo jak ZUS administrowal skladkami,to bylo widac przez ostatnie paredziesiat lat i nic nie wskazuje na to,by mialo sie to zmienic.Jak zwykle,skladki pojda na inne cele,a za 10 lat panstwo powie-nic nie mam,emerytur nie ma (dla ludzi,ktorzy nie moga w to uwierzyc,wystarczy zapytac sie emerytow z Ukrainy i Rosji,oni juz naucyli sie,ze nie ma co liczyc na rzad).OFE sa jakas gwarancja dla naszych pieniedzy,bo wbrew twierdzeniu pani profesor nie inwestuja WYLACZNIE w obligacje,tylko w rozne inwestycje i papiery wartosciowe.Wymagaja zapewne reformy,ale nie likwidacji.
  W sumie najrozsadniejszy wydaje mi sie pomysl,by kazdy sam odkladal pieniadze na starosc tak,jak uwaza za stosowne.Przymusowe skladki mialy sens za czasow Bismarcka,ale nie obecnie,a nawet skarpetka pod lozkiem to bezpieczniejsza lokata niz ZUS.
 • 2010-02-09 17:57 | Monteskiusz

  Re:Zlikwidować OFE!

  Nareszcie odezwał się ktoś kompetentny i uświadomił obywatelom i rządowi, że OFE toczą dług niczym kula śniegowa, i jeśli tak to pozostanie, państwu grozi katastrofa. Trzeba być zaiste naiwnym i kompletnie ignorować arytmetykę, ażeby wierzyć w jakieś cudowne działania OFE, dzięki którym emeryci będą wypoczywać pod palmami, a rząd będzie miał święty spokój. Przecież te tzw. inwestycje to tylko hazard w hiperkasynie jakim jest globalny rynek, tam można wygrać, ale i stracić. Nasze OFE nie są nawet płotkami na takim rynku, dlatego wolą inwestować(pożyczać nasze składki) w obligacje skarbowe naszego państwa. Wspomniane państwo ściąga z nas podatki, niestety nie dość duże do potrzeb wierzycieli(przypominam, że to my pożyczamy państwu, a OFE jest tylko kantorem do prowadzenie tego typu transakcji)i cały proceder wygląda na węża zjadającego się od ogona. Jedyny racjonalny system emerytalny, to taki w którym młode pokolenia utrzymują emerytów, system w którym nawet dureń potrafi przewidzieć wysokość składki w stosunku do planowanych emeryckich poborów. Drugim racjonalnym, ale nierealnym systemem zabezpieczenia emerytalnego, byłoby kupowanie towarów i usług na przyszły okres życia emeryta, bo tylko w tym przypadku "inwestowane" pieniądze wpływałyby realnie na gospodarkę. Jeśli ktoś myśli inaczej, wolno mu, ale niech się nie zdziwi na starość, czeka go gorzkie rozczarowanie, z pustego i ..................
 • 2010-02-09 21:45 | Top Goblin

  Re:Zlikwidować OFE!

  "Według szacunków Komisji Europejskiej z października 2009 r., uwzględniających tendencje demograficzne oraz brak zmian w istniejącym systemie emerytalnym i innych wydatkach oraz dochodach publicznych, relacja długu do PKB w Polsce w 2040 r. wyniesie 155 proc., w 2050 r. – 225 proc., a w 2060 r. – 318 proc."

  A w XVIIw. Paryż miał utonąć w końskich odchodach...

  "...narażania emerytów na ewentualność strat w wyniku kryzysów finansowych i inflacji."

  No jasne przecież ryzyko związane z funkcjonowaniem systemu repartycyjnego (ZUS)takie jak:
  -niekorzystne zmiany demograficzne( ujemny przyrost naturalny, starzenie się społeczeństwa)
  -spadek poziomu produkcji i płac
  -wysokiej stopy bezrobocia
  -przetargów politycznych
  nie ma absolutnie żadnego znaczenia dla całości systemu.

  OFE pobierają opłaty, to skandal! Przecież powinny świadczyć swe usługi non-profit.

  Koniec ironii. Trzeba zreformować sposób pobierania składki przez OFE ( jak ktoś wyżej sugerował niech będzie pobierana od tego co fundusz zdoła wypracować). Demonopolizacja OFE i zróżnicowanie sposobów oszczędzania dobry pomysł.

  ZUS jest nieefektywny (było już 1000 razy), trzeba mu odbierać jak najwięcej środków, a nie dodawać nowe do roztwonienia.

  O ile wiem to są jeszcze inne sposoby inwestowania, niż akcje i obligacje.

  Artykuł całkowicie nieobiektywny i wypaczony.

  A najlepsze jest to że jeszcze nie całe 2 tyg temu, w POLITYCE drukowali artykuł w którym rękami i nogami broniono OFE

  http://www.polityka.pl/rynek/ekonomia/1500631,1,nie-strzelac-do-emeryta.read

  Ja rozumie, że trzeba przedstawiać rozmaite punkty widzenia, różne argumenty, ale zawsze muszą być one obiektywne i logiczne!
 • 2010-02-10 01:15 | wojtek

  Re:Absolutnie zlikwidować OFE!

  na funduszach emerytalnych przejechało się już wielu ludzi .
  Na funduszu "401[k]" retirement savings plan , w czasie tego kryzysu wielu ludzi straciło miliony. Trzeba znaleźć lepsze rozwiązanie od OFE.
 • 2010-02-10 18:36 | Croxx

  Re:Zlikwidować OFE!

  Może nie tyle sama likwidacja, ile zastąpienie OFE rozsądniejszymi rozwiązaniami. A sa takie, działają n aśowiecie, że przytoczę przykład systemu kanadyjskiego. Czy moglibyśmy nareszcie nie wymyślac, ale naśladować to co dobre i sprawadzone??/ (system działający w Kanadzie opisuje m.in. artykul ’Jesli OFE są takie dobre, to czemu są przymusowe?, na ObserwatorFinansowy .pl , autor A Sadowski )
 • 2010-02-10 19:01 | micjur

  Re:Zlikwidować OFE!

  Mam wrażenie,że to tylko pokrzykiwanie.Częśc funduszy należy do potężnych i b.wpływowych korporacji globalnych.Likwidowanym pewnie trzeba by było udzielac astronomicznych rekompensat.Znając wyjątkowe zdolności negocjacyjne naszej strony (vide PZU) pole emerytalne mamy spetryfikowane do czasu gdy zmaterializuje się spodziewana powszechna mizeria emerytalna rozsadzając system polityczny.Co potem ?
 • 2010-02-10 20:58 | kostek

  Re:Zlikwidować OFE!

  Dziękuje za rzetelną analizę.Istotne jest to że ten system ma wbudowane wyższe koszty i wyższe opłaty. Kiedy trzeba będzie wyplacać emerytury z OFE to miesięczna wypłata przekroczy znacznie (2krotnie) miesięczne obroty na naszej giełdzie. Ile te papiery wtedy będą warte? NA końsu i tak Państwo będzie musiało wypłacic minimalną emeryturę (i oczywiście pokryć wielkie straty OFE) OFE jest maszynką do zarabiania pieniędzy zaprojektowana przez obce banki a firmowana przez Górę, Lewicką, Lewandowskiego, Balcerowicza i broniona jak niepodległości. A to po prostu mega przekręt w cudzym interesie. NIe ma dobrego wyjscia z OFE. Kierunek zaproponawany przez p. Fedak ma w podtekście nistety apetyt na nasze pieniądze. Ale kierunek jest dobry. Zmniejszyc składke do OFE ( likwidacja pewnie spowodowałaby roszczenia i niezależny rząd Rzeczypospolitej na kolanach musiałby odszczekiwać).
 • 2010-02-10 21:22 | Krzysztof Mazur

  Re:Zlikwidować OFE!

  To niech OFE nie kupują polskich obligacji.
  OFE można zlikwidować, jeśli te pieniądze trafią do kieszeni pracownika, a nie do ZUS.
 • 2010-02-11 11:08 | Viasilev

  Re:Zlikwidować OFE!

  Upiekla Pani niezlego gniota skoro 2 na 3 komentujacych potrafi bez problemu obalic ta argumentacje.
  Jak na Polityke ten artykul to niezly zakalec. Juz predzej spodziewalbym sie go po "Fakcie".....
 • 2010-02-11 12:16 | MC

  Re:Zlikwidować OFE!

  Niech przemówią liczby. W 2009 r. nastąpiła pierwsza wypłata emerytur z ZUS-u i OFE. Jedna z kobiet otrzymała ok. 900 zł z ZUS-u i 26 zł z OFE. I to by było na tyle, jeśli chodzi o korzyści z OFE dla emerytów. To jest po prostu śmieszne.
 • 2010-02-11 14:13 | tkw

  Re:Zlikwidować OFE!

  Nie masz racji.

  1. Ta emerytka oszczędzała w OFE zaledwie 10 lat a w ZUS znacznie dłużej (zapewne 35 lat a może dłużej). To jest okres przejściowy czyli stosunkowo krótko oszczędzamy w OFE (od 1999 roku bodajże). Kolejne roczniki emerytów będą miały coraz więcej składek w OFE aż dojdziemy do roku (ok. 2035 r.), w którym na emeryturę przejdzie pierwszy człowiek, który przez całe swoje życie zawodowe odkładał do OFE i ZUS równolegle (czyli ponad 35 lat, pierwsze będą kobiety). Dopiero wtedy będzie można porównać efektywność ZUS i OFE.

  2. Ze składki emerytalnej ZUS zabiera ok. 2/3, więc docelowo (patrz 1) ZUS powinien wypłacać ok. 2/3 emerytury. Zobaczymy, jak te proporcje pomiędzy ZUS i OFE się ułożą. Jeśli OFE da nam ponad 1/3 emerytury, to okaże się efektywniejszy od ZUS.

  3. Skoro dostała z OFE 26 zł emerytury, to znaczy że w OFE zgromadziła kapitał ok. 7.500 zł (zgromadzony kapitał dzieli się na przewidywaną liczbę miesięcy życia, dla kobiet to ok. 280 miesięcy - wg danych GUS kobieta, która dożyje 60 lat będzie żyć jeszcze ok. 280 miesięcy a mężczyzna który dożyje 65 lat będzie żyć jeszcze ok. 180 miesięcy). Liczba 7.500 to 26 * 280 (zaokrąglam w górę, liczba 280 to też przybliżenie, zresztą GUS co roku podaje te liczby – długość dożycia – i są one zawsze nieco inne). To znaczy, że średnio odkładała do OFE 60 zł miesięcznie (10 lat = 120 miesięcy). To oznacza, że zarabiała mało w ostatnich 10-ciu latach, nie wiadomo, ile zarabiała wcześniej, gdy wszystkie składki zabierał ZUS. Widać, że emerytura z OFE jest prawidłowa – kapitał gromadzony przez 10 lat po ok. 60 zł miesięcznie ma wystarczyć na ok. 25 lat, czyli to co zgromadziła w jednym miesiącu musi wystarczyć na 2.5 miesiąca. Czyli 60 / 2,5 = 25 PLN (wszystkie te rachunki to oczywiście przybliżenia). A na jakiej podstawie ZUS dał jej 900 zł, to nie wiem, jeśli jednak tego nie wypracowała tylko zadziałały jakieś przepisy o emeryturach minimalnych, to ktoś inny musi za to zapłacić poprzez Budżet Państwa. I znowu okazuje się, że zagrożeniem jest Budżet a nie OFE.

  4. Emeryturę z OFE łatwo sobie policzyć – mężczyzna dzieli kapitał przez 180, kobieta przez 280 (oczywiście to wyliczenia orientacyjne). I już.

  Pozdrawiam
 • 2010-02-11 21:13 | okruch

  Re:Zlikwidować OFE!

  Autorowi nawyrazniej pomylily sie podatki z oszczednosciami obywateli.
  Panstwo ma byc finansowane z podatkow, a nie ze skladek emerytalnych.

  Jesliby cokolwiek likwidowac to ZUS. OFE sa bardzo zle jak lokata pieniedzy, ale juz lepsze niz ZUS, tu przynajmniej pieniadze obywatela pozostaja jego pieniedzmi (czesc przynajmniej). Idealny system to taki gdzie kazdy odklada na swoja i tylko swoja emeryture.
 • 2010-02-13 10:29 | domer

  Re:Zlikwidować OFE!

  W krótkich słowach popieram w 100% @okruch.

  Przy czym w podstawowych założeniach całej reformy emerytalnej całość składek pomniejszonych o składki wypłacone miała być dziedziczona co wg mnie powinno być podstawową zaletą OFE w stosunku do ZUS.

  Mój ojciec zmarł 21 dni po osiągnięciu wieku emerytalnego (emeryt ZUS). Co się zmieniło w finansach rodzinnych: ubyło jedną osobę, która zarabiała najwięcej a emerytura została wypłacona jedna w wysokości 720zł.
  Jedyne co na tę okoliczność zostało wypłacone przez ZUS to zasiłek pogrzebowy ok 5200zł co stanowiło ok 75% kosztów pogrzebu wraz z wykupieniem na cmentarzu 2m2 na 25 lat, oczywiście bez nagrobka.

  Reforma OFE jest potrzebna głównie z powodu nadmiernych kosztów: prowizji, opłat itp. OFE jak ktoś wcześniej zauważył powinno żyć z wypracowanego zysku a nie z prowizji. Teoretycznie OFE mogą lokować środki na lokatach i obligacjach co może zrobić każdy człowiek we własnym zakresie. A jeśli tak to po co mi OFE.

  Pozdrawiam domer
 • 2010-02-13 19:17 | yarkus

  Re:Zlikwidować OFE!

  Wszystko pięknie, tylko jaki odsetek Polaków oszczędza we własnym zakresie? 2% ? A może 5% ? A co z resztą? Bez systemu który zmuszałby ludzi do odkładania na emeryturę mało kto by odkładał. Lepiej przecież kupić nowy telewizor czy spłacać kredyt na brykę. A emerytura? Przecież pewnie nie dożyję. Tylko co będzie jak jednak dożyję?
 • 2010-02-15 17:36 | domer

  Re:Zlikwidować OFE!

  Nie chodzi o to żeby każdy sobie sam odkładał.
  Głównym problemem jest to aby mechanizmy oszczędzania na własną emeryturę były skonstruowane w taki sposób aby nie obciążały przyszłych emerytów.
  Np konto emerytalne z którego nie można dokonywać wypłat. Rachunek Emerytalny do którego ma dostęp ZUS czy też OFE i właściciel ale żadna strona nie może dokonać wypłaty z rachunku na inne konta oprócz zakładania lokat zakupu obligacji i funduszy oczywiście mogą być zastosowane limity dla poszczególnych opcji inwestowania.
  W momencie uzyskania wieku emerytalnego, właściciel z ZUS/OFE podejmuje decyzję co z tą kasą zrobić w różnych możliwych wariantach: Przelanie kasy do ZUS/OFE i obliczenie z tego stałej dożywotniej emerytury, ustalenie procentu wypłaty z konta jako miesięczny przelew emerytury itp. sposoby można mnożyć. Po śmierci emeryta środki są dziedziczone. Przy czym mogą np. być przelane na konta przyszłych emerytów jako ich kapitał a nie wypłata na bieżącą konsumpcję.

  pozdrawiam domer
  PS proste sposoby są najlepsze a prowizorka jest najtrwalsza.
 • 2010-02-18 13:51 | Michal l

  Re:Zlikwidować OFE! i ZUS!

  KRUS jest obecnie bardzo dobrym systemem emerytalnym. Należy tylko objąć nim w lekko zmodyfikowanej formie wszystkich obywateli.
  Niech każdy wpłaca co miesiąc 100zł, i każdy dostaje tyle samo na emeryturę. I niech to będzie minimum socjalne. I tak należy ułożyć składkę.

  Jak ktoś będzie oszczędzał, będzie miał z czego jeździć na wakacje. I będzie mógł kupować nie tylko chleb z smalcem. Ale to jego sprawa! Państwu nic do tego.
  Wszystkie pieniądze z ZUS i OFE obecnych emerytów należy przelać na jedno konto, do wysokości potrzebnej na wypłacenie tej głodowej emerytury. Resztę wypłacić.
 • 2010-02-20 16:33 | Stangor

  Re:Zlikwidować OFE!

  Pragnę przedstawić moje propozycje naprawy. Może dla niektórych wydadzą się absurdalne ale warte przemyślenia lub dyskusji.
  Moim zdaniem należy zreformować systemu poboru podatków i składek ZUS.
  Należy każdemu obywatelowi założyć numer konta ubezpieczeniowego. Zlikwidować wszystkie regionalne oddziały ZUS i KRUS. Utworzyć centralę ubezpieczeniową na wzór Anglii. Zlikwidować wszelkie odliczenia od podatku a podatki obniżyć o odliczenia gdyż to tylko powoduje utrudnienia.Ujednolicić przepisy ubezpieczeń społecznych i dopasować do tego aby wszystkie składki wraz z podatkiem mogły być przelewane przez pracodawcę na konto pracownika w centrali bez składania różnego rodzaju deklaracji. Po zakończeniu każdego roku pracownik winien dostać wydruk informujący o przelanych składkach oraz kwocie na subkoncie emerytalnym i zdrowotnym. Zlikwidować wszelkie odliczenia od podatku. To pozwoli zlikwidować rozliczenia roczne PIT. Wprowadzić niski podatek od sprzedaży prywatnej ok. 8% z tym że połowa tego podatku stanowić będzie składka emerytalna. Druk dwuczęściowy (rachunek za wykonaną usługę i dowód wpłaty podatku) dostępny na poczcie. Byłby to podatek od tzw usług jednorazowych do kwoty przychodu np.15 tys.zł. w skali roku bez potrzeby rejestracji firmy. Kadry zlikwidowanych urzędów przekwalifikować i wcielić do służb zwalczających szarą strefę. Wydatki ponoszone obecnie na utrzymanie oddziałów ZUS i KRUS przeznaczać co rok na oprocentowany fundusz emerytalny (lokata w banku czy w funduszach) z proporcjonalnym odnotowaniem na koncie każdego emeryta. Fundusz ten miał by zadanie zlikwidowanie w przyszłości dopłat budżetu do emerytur oraz likwidację finansowania obecnych emerytur ze składek dzisiejszych pracowników. System ten w przyszłości pozwoliłby na wypłaty emerytur z oprocentowania a niewykorzystaną przez emeryta kwotę dziedziczyć krewnym. W miejsce obecnych urzędów ZUS utworzyć punkty konsultacyjne wyjaśniające wszystkie sprawy związane z ubezpieczeniem podatkami od płac i zasiłkami w ilości 1 osoba na 10 tys mieszkańców. Wprowadzić 4 progi podatkowe gdzie pierwszy próg podatkowy stanowi połowę średniego wynagrodzenia i zakłada zwrot 80 % podatku. System kompatybilny z urzędami pracy i MOPS-ami. Zasiłki rodzinne zależne od dochodu wypłacane z centrali bez składania wniosków. Jednocześnie doprowadzić jak najszybciej do ujednolicenia przelicznika obliczania emerytur.Obecne przywileje emerytalne zastąpić odpowiednim wynagrodzeniem. Zrównać wiek emerytalny do czasu kiedy obecnie zaczynający pracę będą mogli korzystać z własnego konta emerytalnego. To paranoja aby łożyć na 40-sto letnich emerytów. Jednocześnie należy przeprowadzić reformy w innych dziedzinach mające na celu ograniczenie rozdawnictwa i marnotrawstwa pieniędzy z budżetu,bo inaczej nie ma to sensu. Między innymi należy zlikwidować wybory wójtów,starostów,prezydentów miast i wojewodów. Na tych stanowiskach powinni być ludzie z konkursów bo jest to władza wykonawcza więc nie powinna być kadencyjna. Nie mogą to być ludzie z przypadku. Wybory tylko rad i ich przewodniczących gdyż jest to organ stanowiący, czyli przedstawiający zadania do wykonania . Należy w konstytucji wprowadzić zapis o możliwości odwołania posła, europosła czy senatora. Zniweluje to lekceważący stosunek niektórych posłów do wyborców. Na stanowiskach obsadzanych przez wybory ( kadencyjnych) zlikwidować wszelkie odprawy i tzw trzynastki.
  Doprowadzić do prawdziwej kontroli i nadzoru państwa nad strategicznymi dziedzinami gospodarki. Ograniczyć samowolę płacową w spółkach z udziałem państwa.
  Doprowadzić do likwidacji odpłatności za korzystanie z autostrad nawet kosztem podwyżki podatku w paliwie pod warunkiem że nie będzie on przeznaczany na inne cele. Drogi to żyły polskiego organizmu. Odpłatność za autostrady to zatory tych żył.
  Wprowadzić kasy fiskalne dla wszystkich prowadzących działalność gospodarczą łącznie z kościołem jeśli taką prowadzi.
  Wprowadzić prawdziwy rozdział kościoła od państwa tj zaprzestać dotowania kościoła z budżetu,zaprzestać nauczania religii w szkołach ( tylko na zasadach wynajmu). Zlikwidować ocenę z religii na świadectwie szkolnym.Katecheci i księża finansowani przez kościół a nie budżet.Dotacje na kościół tylko jako dobrowolne wpłaty a nie decyzją posłów z budżetu.
  W szpitalach wprowadzić zakaz obejmowania stanowisk dyrektora przez lekarzy.Tam powinna być osoba z konkursu z wiedzą i praktyką w zarządzaniu przedsiębiorstwem. Zastępcą winna być osoba z wiedzą medyczną.
  I końcowa sugestia: Prawo zwięzłe bez tzw furtek, ulg, przywilejów.
  To tylko niektóre propozycje które należy wprowadzić możliwie jednocześnie.
  Tylko likwidacja lub przynajmniej ograniczenie marnotrawstwa pieniędzy z podatków i wzrost zarobków obywateli klasy najmniej i średnio zarabiającej spowoduje zmniejszenie bezrobocia i wzrost gospodarczy.
  Myślę że tak prowadzone debaty w mediach mają sens. Prowadzenie dyskusji w formie; należy zreformować system emerytalny czy uzdrowić służbę zdrowia bez podania szczegółów ukierunkowujących, to polityczny bełkot o niczym. Do tego nie trzeba ekspertów.
  Stangor
 • 2010-03-05 17:52 | felix

  Re:Zlikwidować OFE!

  składki na emeryturę to są MOJE pieniądze a nie PAŃSTWA, ZUS-u czy i OFE
  a z tekstu wynika że biedne państwo reprezentowane przez zus jest okradane przez OFE. TO MNIE OKRADAJĄ kiedy wreszcie profesorowie, ekonomiści politycy i tym podobne indywidua różnej maści zrozumieją, że państwo i jego urzędy i urzędasy nie dostaną niczego jeśli im obywatel nie da. SAM.
 • 2010-03-07 22:06 | tkw

  Re:Zlikwidować OFE!

  Jejku, a ja tyle nocy nie przespałem z niepokoju, nawet się już pochlastałem. To już mogę odetchnąć ?
  DZIĘKI TYSIĄCKROTNE ZA DOBRE SERDUSZKO !
 • 2010-03-10 15:11 | Bilobil

  Re:Zlikwidować OFE!

  Jedynie systemy emerytalne indeksowane do średniej płacy zapewniają jakieś bezpieczeństwo emerytom. System OFE jest takiej indeksacji pozbawiony, więc pozbawiony też sensu! Co się stanie, jak nastąpi hiperinflacja? Emerytom pozostanie tylko ZUS!
  Jak zreformować system? Zlikwidować składki na ZUS i podnieść podatki o zlikwidowaną składkę. ZUS musi być w całości finansowany z budżetu, bo zapewnienie bezpieczeństwa emerytom jest podstawowym obowiązkiem państwa! Raz na zawsze skończyć z "niedoborami w ZUS", bo ubezpieczenia społeczne powinny być finansowane w pierwszej kolejności. Demografia straci znaczenie, kiedy ZUS będzie finansowany z wszystkich dochodów budżetu, a nie ze składek. Obecnie kilka osób może wyprodukować więcej niż 20 lat temu kilka tysięcy osób. Więcej młodych ludzi = większe wypłaty dla bezrobotnych, a nie większe dochody ZUS. Prawdziwe dochody budżetu to VAT a nie składki na ZUS.
 • 2010-03-11 13:23 | tkw

  Re:Zlikwidować OFE!

  No to zaczęło się.
  Zabieranie naszych pieniędzy z OFE ma się zacząć od zniesienia obowiązku należenia do OFE. Sporo ludzi da się przekonać do przekazania kasy ZUS-owi, czyli budżetowi.
  Propozycja Fedakowej nie określa przy tym ŻADNEJ wiążącej obietnicy, co zaoferuje ZUS, czyli politycy. Na zasadzie "dawaj kasę, potem niech inni się martwią".
 • 2010-03-12 20:14 | Bilobil

  Re:Zlikwidować OFE!

  Czytając Pani artykół odniosłem wrażenie, że ZUS jest dobry, a OFE - złe. Co do tego drugiego stwierdzenia zgadzam się całkowicie, pisałem o tym wiele razy. Nawet rozpocząłem walkę o możliwość przejścia z OFE do ZUS. Ale stwierdzenie że ZUS jest dobry jest fałszem. Sam pomysł, żeby przekształcić ZUS w system kapitałowy, jak to ma miejsce obecnie, jest fatalny. Zus to takie dodatkowe OFE, rózniace się tylko tym, że waloryzuje emerytury. Dlaczego emerytury nie mogą być po prostu indeksowane do średniej płacy? Gdyby zarówno ZUS, jak i OFE musiały indeksować emerytury do średniej płacy, sytuacja byłaby w jakimś stopniu bezpieczna. Nawet jeżeli stopa zastąpienia byłaby 50%, dawałoby to jakieś szanse przeżycia. Ale jeśli znowy wpadniemy w spiralę hiperinflacji, to ani emerytury kapitałowe z ZUS, ani z OFE nas nie uratują: będą śmiesznie niskie albo znikną. Tak jak "Ubezpieczenia Emerytalne PZU" w latach 90-tych.
  Należy powołać ruch społeczny w celu prawdziwej reformy emerytur: odejścia od składek i systemu kapitałowego na rzecz finansowanego z budżetu systemu indeksowanego do średniej płacy, nawet jeśli miałoby to spowodować wzrost podatku PIT do 50%! W miarę postępu robotyzacji coraz mniej ludzi będzie produkowało coraz więcej dóbr. Miarą tej produkcji jest sprzedaż, a nie fundusz płac. Dlatego cała sprzedaż, poprzez VAT, powinna wspierać system ubezpieczeń społecznych.
  W dzisiejszym świecie Państwo ma dwa podstawowe zadania: opieka nad dziećmi i opieka nad emerytami. Na realizację tych zadań nie może zabraknąć pieniędzy.
 • 2010-03-21 19:44 | Bilobil

  Re:Bardzo naciągane rozumowanie!

  Trzeba się zastanowić, czy emeryci, którzy przepracowali pół życia w PRL-u, a drugie pół w RP, maja prawo do godnej emerytury, czy nie? Jak nie mają, to może przegłosować ustawę o przymusowej eutanazji po 70-tce i po kłopocie!
  Jeśli jednak wierzymy w prawo do godnego życia na emeryturze, to trzeba postawić przed budżetem taki priorytet: emeryci muszą dostawać emerytury proporcjonalne do ich wkładu w tworzenie budżetu państwa podczas całego życia. Właśnie ZUS miał się zajmować dokumentacją ile kto przez całe życie zapłacił składek emerytalnych. Te składki były wydawane na cele, które aktualny rząd uważał za najważniejsze. Ale jednocześnie gwarantował, że po przejściu na emeryturę pracownik dostanie to, co mu się należy.
  Rząd AWS odstąpił od tej umowy i wprowadził system kapitałowy: w ZUS obliczył każdemu kapitał początkowy, i dopisuje do niego płacone na bieżąco składki. Ma to coś wspólnego z systemem ubezpieczeń społecznych teraz, ale nie daje żadnych gwarancji na przyszłość. Ale oszczędności w ZUS są ustawowo rewaloryzowane. W OFE nie ma żadnej waloryzacji, w OFE są inwestycje. Tyle, że ustawa o OFE jest tak skonstruowana, że już za chwilę OFE będzie dysponowało większym budżetem niż Ministerstwo Gospodarki. Za kilka lat OFE będzie miało więcej pieniędzy niż budżet państwa. To kto będzie rządził Polską: premier czy OFE? Co na to mówi nasza Konstytucja? Czy to jest jeszcze demokracja, czy też księstwa OFE cofają nas do feudalizmu?
  Ustawa o OFE to największy bubel III RP, to hańba!
 • 2010-03-21 19:45 | Bilobil

  Re:Bardzo naciągane rozumowanie!

  Trzeba się zastanowić, czy emeryci, którzy przepracowali pół życia w PRL-u, a drugie pół w RP, maja prawo do godnej emerytury, czy nie? Jak nie mają, to może przegłosować ustawę o przymusowej eutanazji po 70-tce i po kłopocie!
  Jeśli jednak wierzymy w prawo do godnego życia na emeryturze, to trzeba postawić przed budżetem taki priorytet: emeryci muszą dostawać emerytury proporcjonalne do ich wkładu w tworzenie budżetu państwa podczas całego życia. Właśnie ZUS miał się zajmować dokumentacją ile kto przez całe życie zapłacił składek emerytalnych. Te składki były wydawane na cele, które aktualny rząd uważał za najważniejsze. Ale jednocześnie gwarantował, że po przejściu na emeryturę pracownik dostanie to, co mu się należy.
  Rząd AWS odstąpił od tej umowy i wprowadził system kapitałowy: w ZUS obliczył każdemu kapitał początkowy, i dopisuje do niego płacone na bieżąco składki. Ma to coś wspólnego z systemem ubezpieczeń społecznych teraz, ale nie daje żadnych gwarancji na przyszłość. Ale oszczędności w ZUS są ustawowo rewaloryzowane. W OFE nie ma żadnej waloryzacji, w OFE są inwestycje. Tyle, że ustawa o OFE jest tak skonstruowana, że już za chwilę OFE będzie dysponowało większym budżetem niż Ministerstwo Gospodarki. Za kilka lat OFE będzie miało więcej pieniędzy niż budżet państwa. To kto będzie rządził Polską: premier czy OFE? Co na to mówi nasza Konstytucja? Czy to jest jeszcze demokracja, czy też księstwa OFE cofają nas do feudalizmu?
  Ustawa o OFE to największy bubel III RP, to hańba!
 • 2010-03-21 19:46 | Bilobil

  Re:Bardzo naciągane rozumowanie!

  Trzeba się zastanowić, czy emeryci, którzy przepracowali pół życia w PRL-u, a drugie pół w RP, maja prawo do godnej emerytury, czy nie? Jak nie mają, to może przegłosować ustawę o przymusowej eutanazji po 70-tce i po kłopocie!
  Jeśli jednak wierzymy w prawo do godnego życia na emeryturze, to trzeba postawić przed budżetem taki priorytet: emeryci muszą dostawać emerytury proporcjonalne do ich wkładu w tworzenie budżetu państwa podczas całego życia. Właśnie ZUS miał się zajmować dokumentacją ile kto przez całe życie zapłacił składek emerytalnych. Te składki były wydawane na cele, które aktualny rząd uważał za najważniejsze. Ale jednocześnie gwarantował, że po przejściu na emeryturę pracownik dostanie to, co mu się należy.
  Rząd AWS odstąpił od tej umowy i wprowadził system kapitałowy: w ZUS obliczył każdemu kapitał początkowy, i dopisuje do niego płacone na bieżąco składki. Ma to coś wspólnego z systemem ubezpieczeń społecznych teraz, ale nie daje żadnych gwarancji na przyszłość. Ale oszczędności w ZUS są ustawowo rewaloryzowane. W OFE nie ma żadnej waloryzacji, w OFE są inwestycje. Tyle, że ustawa o OFE jest tak skonstruowana, że już za chwilę OFE będzie dysponowało większym budżetem niż Ministerstwo Gospodarki. Za kilka lat OFE będzie miało więcej pieniędzy niż budżet państwa. To kto będzie rządził Polską: premier czy OFE? Co na to mówi nasza Konstytucja? Czy to jest jeszcze demokracja, czy też księstwa OFE cofają nas do feudalizmu?
  Ustawa o OFE to największy bubel III RP, to hańba!
 • 2010-03-21 19:47 | Bilobil

  Re:...bardzo naciągane rozumowanie

  Trzeba się zastanowić, czy emeryci, którzy przepracowali pół życia w PRL-u, a drugie pół w RP, maja prawo do godnej emerytury, czy nie? Jak nie mają, to może przegłosować ustawę o przymusowej eutanazji po 70-tce i po kłopocie!
  Jeśli jednak wierzymy w prawo do godnego życia na emeryturze, to trzeba postawić przed budżetem taki priorytet: emeryci muszą dostawać emerytury proporcjonalne do ich wkładu w tworzenie budżetu państwa podczas całego życia. Właśnie ZUS miał się zajmować dokumentacją ile kto przez całe życie zapłacił składek emerytalnych. Te składki były wydawane na cele, które aktualny rząd uważał za najważniejsze. Ale jednocześnie gwarantował, że po przejściu na emeryturę pracownik dostanie to, co mu się należy.
  Rząd AWS odstąpił od tej umowy i wprowadził system kapitałowy: w ZUS obliczył każdemu kapitał początkowy, i dopisuje do niego płacone na bieżąco składki. Ma to coś wspólnego z systemem ubezpieczeń społecznych teraz, ale nie daje żadnych gwarancji na przyszłość. Ale oszczędności w ZUS są ustawowo rewaloryzowane. W OFE nie ma żadnej waloryzacji, w OFE są inwestycje. Tyle, że ustawa o OFE jest tak skonstruowana, że już za chwilę OFE będzie dysponowało większym budżetem niż Ministerstwo Gospodarki. Za kilka lat OFE będzie miało więcej pieniędzy niż budżet państwa. To kto będzie rządził Polską: premier czy OFE? Co na to mówi nasza Konstytucja? Czy to jest jeszcze demokracja, czy też księstwa OFE cofają nas do feudalizmu?
  Ustawa o OFE to największy bubel III RP, to hańba!
 • 2010-03-21 20:10 | Bilobil

  Re:Zlikwidować OFE!

  Tu nie chodzi o bezpieczeństwo przyszłych emerytów; tu chodzi o bezpieczeństwo Państwa, bezpieczeństwo Polski!
  OFE dostają co miesiąc około 2mld zł, rocznie 24mld! To są te pieniądze, które powinny pracowac dla Polski, a nie pracują, bo są schowane w OFE! PKB w Polsce to około 1,5 bln zł, więc te składki to prawie 2% naszego PKB. Po 11 latach OFE trzyma koło 15% PKB, a może jest to nawet więcej.Za ile lat cała Polska bedzie należec do OFE? Tworzymy nową oligarchię, podobna do tej paliwowej, z urzędnikami rządu AWS na czele!
 • 2010-03-21 20:27 | Bilobil

  Re:Zlikwidować OFE!

  W OFE nie ma pieniedzy, w OFE są akcje i obligacje skarbu panstwa! Akcje mają zwykle to do siebie, że jak przychodzi gruby miś z pełną kasą, to drożeją, zeby miś mógł wydać swoją kasę, która każdy makler dobrze zna. A kiedy miś przyjdzie akcje sprzedać, to może się okazać, że ich wartość jest znikoma. Obligacje to obligacje, ale... Jak zabraknie pieniedzy w budżecie, to najpierw na wykup obligacji, a później na emerytury z ZUS. Tylko pieniedzy na prowizję dla właścicieli OFE nie zabraknie.
  Nie wiem, czemu skarpeta miałaby być bezpieczniejsza od ZUS-u. ZUS działa juz ponad 50 lat i, w przeciwienstwie do OFE, emerytury wypłaca.(Chyba że nazwiesz 23,65zł godną emeryturą z OFE!)
 • 2010-03-21 20:39 | Bilobil

  Kamień spadł mi z serca!

  Ta kobieta po 10 latach oszczędzania w OFE dostała 23,65zł. Czyli po 35 latach dostałaby aż 82,78zł! Ale OFE mnożą nasze pieniądze, więc moze nawet dostałaby 165zł? Ale jak bedzie kryzys, to może tylko 40zł...
  To jest ta wspaniała emerytura z OFE? To chciałes powiedzieć?
 • 2010-03-21 20:50 | Bilobil

  To już było!

  W czasach Gierka były reklamowane "Ubezpieczenia Emerytalne" w PZU! Ludzie mieli płacic po 1000zł miesięcznie, a po osiągnięciu wieku emerytalnego dostać z PZU 1000zł miesiecznie emerytury. Dostali po 10groszy, a właściwie dostali pisma, że emerytury zostają umorzone!
  Tak się zwykle kończy oszczedzanie w skali 20 -30 lat.
  Rewolucją ubezpieczeń społecznych było indeksowanie składek i emerytur do średniej płacy. Płacisz składkę wysokości 20% średniej płacy - dostajesz emeryturę wysokosci 60% średniej płacy. nie interesują cię denominacje, inflacje, wejście do strefy EURO, średnia płaca jest zawsze bazą! Niestety, reforma emerytur w wykonaniu AWS wykorzystała średnią płacę tylko do określenia "kapitału początkowego", łamiac w ten sposób zasadę solidarnosci społecznej.
  "Solidarnościowy rząd Buzka"......
 • 2010-03-21 20:51 | Bilobil

  To już było!

  W czasach Gierka były reklamowane "Ubezpieczenia Emerytalne" w PZU! Ludzie mieli płacic po 1000zł miesięcznie, a po osiągnięciu wieku emerytalnego dostać z PZU 1000zł miesiecznie emerytury. Dostali po 10groszy, a właściwie dostali pisma, że emerytury zostają umorzone!
  Tak się zwykle kończy oszczedzanie w skali 20 -30 lat.
  Rewolucją ubezpieczeń społecznych było indeksowanie składek i emerytur do średniej płacy. Płacisz składkę wysokości 20% średniej płacy - dostajesz emeryturę wysokosci 60% średniej płacy. Nie interesują cię denominacje, inflacje, wejście do strefy EURO, średnia płaca jest zawsze bazą! Niestety, reforma emerytur w wykonaniu AWS wykorzystała średnią płacę tylko do określenia "kapitału początkowego", łamiac w ten sposób zasadę solidarnosci społecznej.
  "Solidarnościowy rząd Buzka"......
 • 2010-03-21 21:12 | Bilobil

  Re:Pragnę przedstawić moje propozycje naprawy

  Bardzo rozsądne propozycje.
  Jedna uwaga. Pozostawiłbym deklaracje PIT, ale zawierające tylko dwa pola do wypełnienia:
  1. Organizacja pożytku publicznego, na którą chce przeznaczyć 1% podatku.
  2. Partia polityczna, na którą chcę przeznaczyć 100zł (może byc inna, ale stała dla wszystkich kwota) z mojego podatku!
  Ta druga poprawka zmusi polityków, żeby słuchali ludzi, inaczej nie będzie kasy na działalność. Obecnie wazne jest tylko wygranie wyborów, póżniej kasa płynie z budżetu szeroką strugą tylko dla tych, którzy wybory wygrali. Dlatego martwią się oni tylko o jedno: jak wygrać następne wybory. To jest chore! trzeba dać ludziom szansę decydowania o finansach partii politycznych!
  Obecnie może w Polsce działać dowolnie mała partia, o ile ma silne poparcie mediów!
  Trzecia sprawa, uzdrawiająca demokrację, to dwustopniowe wybory do sejmu! W pierwszej turze startują wszyscy, w drugiej tylko partie które przekroczyły próg wyborczy. Obecnie ludzie nie głosują "za", tylko głosują "przeciw" partii politycznej, której nie chcą, tak, żeby nie zmarnował się ich głos. Państwo powinno pozwolić swoim obywatelom zagłosować w pierwszej turze "za"!
 • 2010-04-05 21:43 | tkw

  Re:Zlikwidować OFE!

  Jeśli ta kobieta, jak wyliczyłem szacunkowo, odkłada w OFE 60 zł miesięcznie, to jakiej emerytury ma się spodziewać ? 5000 miesięcznie ?
  Pamiętać trzeba o dwu faktach:
  1. Przy emeryturze kapitałowej jest zasada - mało zarabiasz więc mało oszczędzasz - mała emerytura. Niestety dzielimy się na biedniejszych i bogatszych.
  2. System emerytalny pobiera składki tylko do pewnego poziomu a z tego wynika też, że emerytura z tych składek nie będzie za wielka. Kto chce więcej a ma z czego oszczędzać - niech oszczędza.

  Ogólnie system emerytalny ma zapewnić emerytom minimum a nie "dolce vita". Kto chce mieć więcej niech zadba o to we własnym zakresie.

  Trzeba sobie powiedzieć wyraźnie, że jest wśród nas duża część takich, co żyją teraz biednie i będą żyć biednie na starość.