Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Stereotyp przełamany

(26)
Wyroki bezwzględnego więzienia dla Andrzeja Leppera (2 lata i 3 miesiące), wicepremiera w rządzie PiS i Stanisława Łyżwińskiego (5 lat), wiceprzewodniczącego Samoobrony są precedensowe w historii sądownictwa w Polsce.
  • 2010-02-11 20:00 | G50

Niebezpieczne życie w Polsce :p

Gdyby nie mój wiek byłbym przerażony. Nie jestem fanem chłopców z Samoobrony ale takie sprawy są bardzo delikatne. A raczej śliskie. Łatwo tu o nadużycia. Szczególnie w Polsce, gdzie prawo łamane jest równie często w sądach jak poza nimi. Żart o zamykaniu za żarty to ostrzeżenie, które może się spełnić wkrótce.
  • 2010-02-11 20:03 | Q

Seksafera

Pani Ewo , jest Pani przedstawicielką tzw. Salonu . Nie kocham Ziemkiewicza , ale coś jest na rzeczy . Zakładając nawet prawdziwość zdarzeń , choc obaj skazani mówią o skandalicznym przebiegu procesu ( samo utajnienie jest dziwne , nie jest to przecież pedofilia )zarzucając potworne naginanie faktów , to sam wyrok jest skandalicznie wysoki . Co innego było np. w Olsztynie , bo kobieta już pracowała . Był to mobbing ze str. burmistrza . Ale tu ? Czy jest jakaś równość szans ? Czemu Krawczyk nie skazano za próbę aborcji a skazano Popowskiego za pomoc ? Czy traktuje Pani kobiety jak idiotki/ zwierzęta , czy tylko Krawczyk ? Czy gdybym był młodym męskim ciachem ( krawczyk nigdy nie była ciachem ) i usłyszałbym od Pani , na wstępie przy zatrudnieniu , że i owszem ale z łózkiem to czy po 4 latach pożycia poszłaby Pani do pudła tylko za to , że nie przedłużyła mi Pani angażu i byłem wściekły ? Podobnego zdania był zresztą wybitny prawnik z Wawki mec. Kondracki ! Wstyd za Panią i sędzię , która uległa presji .
    Wreszcie , jest to wykopanie "chamów " z salonu . Już nikt z minsteamu nie zająknie się nt. zruinowanych PGR-owców i mieszkańców małych miasteczek . Media będą pieprzyć o aliansach politycznych i obstawiać kandydatów . Wierszówka będzie . Dla mnie to kolejna nikczemna nagonka GW. Rozumiem obronę kobiet , ale nie takimi metodami . Kobiety zresztą łżą często w najlepsze . W fabryce w Bielawie jedna babka zruinowała życie KILKUNASTU mężczyznom , twierdząc , że przez wiele lat gwałcili ją w przechodnim kantorku na hali fabrycznej , a było to fizycznie niemożliwe . Sędzia ( znowu ) uwierzyła . Potem wszystko niemrawo odkęcano .
    Szkoda mi watażki Leppera . Nie było to towarzystwo do wszystkiego , ale bronili wielu biednych ludzi o których istnieniu Wawka nie lubi pamiętać !
    Czy pamięta Pani jeszcze o doswiadczeniach na "zwierzętach" - pracownikach PGR -ów przez Leszka Balcerowicza , kiedy z dnia na dzień wykopano 1,5 mln ludzi licząc z rodzinami ? Przykre ....
  • 2010-02-11 21:02 | myzzia

Re:Stereotyp przełamany

Endrju jak wiadomo od dawna się prosił by go posadzić. Polskie sądownictwo jak zawsze stanęło na wysokości zadania. Jak mawiał towarzysz Stalin, dajcie człowieka - paragraf się znajdzie.
  • 2010-02-11 22:39 | wladimirz

Supertajność i procesu i wyroku powoduje,że nie są one wiarygodne!!!Określenie wojciechowskiego(b.sędzia i prezes NIK)proces kiblowy bardzo trafne!

Sprawa i oskarżenie były głośne i nagłośnione, wątpliwości(kolejne nietrafne zmiany domniemanych ojców dziecka Krawczyk choćby) liczne. Co więcej - nie ma i nie było musu bycia działaczką Samoobrony. Podobne życie polityczno-erotyczno-towarzyskie istnieje w każdej partii-strasznym oskarżeniem stało się w stosunku do SO.Nie jestem fanem tej partii,ale standardy raz złamane łamie się potem łatwiej w stosunku do innych, a potem już całkiem swobodnie...;-)
  • 2010-02-11 23:08 | tkw

Sprawa i oskarżenie były głośne i nagłośnione, wątpliwości(kolejne nietrafne zmiany domniemanych ojców dziecka Krawczyk choćby) liczne.
    TKW: zgoda

Co więcej - nie ma i nie było musu bycia działaczką Samoobrony.
    TKW: chcesz powiedzieć, że kto idzie do samoobrony to wie i akceptuje co go czeka ? Trochę przesadzasz ...

Podobne życie polityczno-erotyczno-towarzyskie istnieje w każdej partii-strasznym oskarżeniem stało się w stosunku do SO
    TKW: nie słyszałem o czymś takim ani w PO, ani w PIS. A nawet gdyby tak było, to należy przejść do porządku dziennego nad tym, co się wyrabiało w Samoobronie (zakładając że to prawda oczywiście)

Nie jestem fanem tej partii,ale standardy raz złamane łamie się potem łatwiej w stosunku do innych, a potem już całkiem swobodnie..
    TKW: tego nie zrozumiałem, a powiało grozą ...

Pozdrawiam
  • 2010-02-11 23:09 | tkw

poprawka:
    TKW: nie słyszałem o czymś takim ani w PO, ani w PIS. A nawet gdyby tak było, to należy przejść do porządku dziennego nad tym, co się wyrabiało w Samoobronie (zakładając że to prawda oczywiście) ?
  • 2010-02-11 23:28 | wladimirz

Nie udawaj głupszego niż jesteś!!!;-)

>Nie jestem fanem tej partii,ale standardy raz złamane łamie się potem łatwiej w stosunku do innych, a potem już całkiem swobodnie..
    TKW: tego nie zrozumiałem, a powiało grozą ... <
    Tzw.istotne ośrodki władzy postanowiły za wszelką cenę "załatwić" nielubianą partię i jej szefa.Zrobiono to jak zrobiono.Bardzo prawdopodobne,że pojawią się inne nielubiane przez te ośrodki partie i politycy(vide Jarucka ws Cimoszewicza)i też je ktoś przy braku sprzeciwu załatwi.A potem to już z górki...;-)
  • 2010-02-11 23:32 | wikonwi

Nosił wilk...aż ponieśli wilka.Nie jestem sympatykiem tego pana. przypomina to trochę sprawę Jaruckiej gdzie tą panią ktoś nakręcił. Pana Leppera było mi żal w sprawie odrolnienia, sztucznej jak sfera hazardowa.
    Jeśli będzie faktycznie siedział to ma szansę na powiększenie swojego elektoratu zmieniając często zakłady karne.
  • 2010-02-11 23:43 | tkw

Zgadzam się. Ale żeby być dokładnym - takie przypadki, jak w Samoobronie należy ścigać. A jak okaże się, że ktoś wysysa z palca takie historie by kogoś zniszczyć, to też należy to ścigać i to surowo. A jak ktoś chce dla rozgrywek wykorzystać rzeczywiste a nie wydumane przestępstwo, to trzeba ścigać obu - i przestępcę i chętnego do wykorzystania okazji. Tyle, że to drugie jest dużo trudniejsze, bo zawsze będzie taki wrzeszczał, że on "w imię prawdy" ...

Pozdrawiam
  • 2010-02-12 09:05 | Bejotka

Re:Stereotyp przełamany - powiało grozą.

Jeżeli możliwy jest taki wyrok, wydany i - co gorsza - uzasadniony tajnie, to wieje grozą, tym bardziej, że wygląda na to, iż został on wydany głównie na podstawie zeznań kobiety, która usiłowała "przykleić" swoje dziecko na chybił-trafił do kolejno dobieranych rzekomych ojców. Wiarygodność tego wyroku jest, niestety, równa wiarygodności tych zeznań, czyli zerowa. Mają rację wszyscy ci, którzy podnoszą alarm. Bo to rzeczywiście jest tak, że dziś Lepper, a jutro ... (tu można wstawić niemal dowolne nazwisko, z dowolnego kręgu społecznego). Samoobrona nie jest zgromadzeniem niewinnych baranków, ale brak obiektywizmu sądu rzuca się w oczy.
  • 2010-02-12 16:24 | Bejotka

Re:Stereotyp przełamany - uwaga na margnesie.

Czy mi się wydaje, czy zdanie "Kobiety, zwykle służbowo zależne od samców – milczały" nie zostało przypadkiem napisane przez samicę typu "modliszka"? To by tłumaczyło zachwyty nad wyrokiem.
  • 2010-02-12 22:05 | As

Popieram! Bardzo sensowny komentarz!
  • 2010-02-13 04:14 | Adam 2222

Trafny punkt widzenia. Poza tym ci w Polsce uwazajacy sie za inteligencje pozbyli sie "chama"

bo przypominal im ich wlasne rodowody z Czworakow.
    Poza tym SO jako jedyna partia nie brala udzialu przekrecie z NFOZZ.

Kto nastepny ?
  • 2010-02-13 09:17 | mikesz

Tym wszystkim którzy się cieszą,ze Leppera w końcu(mniejsza o to ,że z dosyć wątpliwych powodów)usadzono,przypominam,że swego czasu Łyżwiński z Lepperem wiwatowali na cześć przyjętego raportu posła Ziobry z tzw.afery Rywina.Wszyscy wiedzą na jak mocnych przesłankach oparty był ten produkt intelektu słynnego europosła i jak odniosły się do jego zawartości polskie sądy.I pamiętajcie wy też może kiedyś podpadniecie komuś i też na waszej drodze stanie jakaś Jarucka,jakaś Aneta Krawczyk,a wtedy...Przypomnicie sobie,wtedy osobę pana Łyżwińskiego,Leppera.
  • 2010-02-13 11:03 | mikesz

A przecież mógł Andrzej Lepper pójść za przykładem dumy polskich salonów, ulubieńca dziennikarek o blond włosach i dziennikarzy o perlistym uśmiechu. Po prostu nakręcić jakiś film np. "Dziecko Anety" zamiast 'Dziecka Rosemary", może zamiast "Pianisty" jakiś "Kombajnista" . Przy okazji jakaś nagroda na filmowym festiwalu. I jeden problem z głowy. Niezawisłością sądów zajmiemy się później. Już widzimy traumatyczny wyraz twarzy dziennikarzy Wyborczej, a może i wyrazy współczucia na blogu Paradowskiej. Na pierwszej stronie specjalnych dodatków widzimy teksty o małej wiarygodności świadków oskarżenia ,a tak w ogóle to sama Krawczyk chciała, domagała się, wiedziały gały co brały itd. Ale Andrzej, to nie Romek Polański i w jego przypadku dosięgła go ręka surowej salonowej sprawiedliwości.
  • 2010-02-13 15:02 | wladimirz

Ja z historii pamiętam jak tow.Stalin się po kolei pozbywał jednych konkurentów do władzy rękami innych;-)

I przypomnijcie sobie miny Zinowiewa, Kamieniewa,Bucharina, Jagody etc. kiedy ich zamykano a potem strzelano w potylicę.A tak się cieszyli z wcześniejszej eliminacji konkurentów do spółki z Józefem Dżugaszwili;-) Na niższych szczeblach było podobnie!!!
  • 2010-02-13 15:22 | tkw

Niektórzy w tym temacie chyba się cokolwiek zagalopowali w teoriach spiskowych.

Nigdy się tak naprawdę nie dowiemy, czy kolesie popełnili przestępstwo czy nie. Na razie mamy wyrok sądu, nieprawomocny, a do tego wiemy z doświadczenia, że nie zawsze sąd ma rację. Każdy musi sobie wyrobić zdanie na podstawie tego, co podają media.

Jeśli popełnili przestępstwo, to dobrze że zostali skazani, w takim przypadku i tak dostali za niskie wyroki, bo wg mnie gwałt to jedna z najcięższych zbrodni. I nie wolno relatywizować ich przestępstwa tylko dlatego, że konkurenci polityczni chcieli ich wykończyć. Te złe zamiary konkurentów nie zwalniają od odpowiedzialności karnej, polityk to nie rola która pozwala bezkarnie gwałcić. Chyba nie chcemy się zgodzić, by np. premier mógł bezkarnie mordować ludzi tylko dlatego, że na jego potknięcia czyha konkurencja ?

Natomiast jeśli są niewinni - to mamy aferę zdecydowanie największą w III RP i w ogóle w Europie przynajmniej. Bo to oznaczałoby, że istnieje wysokie prawdopodobieństwo, iż do rozgrywek politycznych użyto sądu (dopuszczam jeszcze pomyłkę sądu, stąd tylko prawdopodobieństwo). A w takiej sytuacji to radzę wszystkim "spier ...ć" stąd jak najszybciej.

Pozdrawiam
  • 2010-02-13 22:43 | anro

Co ma pirnik do wiatraka?
  • 2010-02-13 23:01 | anro

Trzeba być wielkim naiwniakiem, by w Lepperze, Łyżwińskim i im podobnym widzieć obrońców biednych ludzi, podobnie jak w PiS szukać prawa i sprawiedliwości.Ale jak widać naiwniaków nie brakuje i wszelkiej maści populiści mają się nadal dobrze i znajdują obrońców.
  • 2010-02-14 21:10 | Q

Ktoś zakwestionował prawdziwość działań SO co do obrony ludzi odrzuconych ..
    Nie wiem i nikt obecnie nie wie co to znaczy populizm . Fakt faktem , że nikt inny o tych ludzi z PGR sie nie upominał . W Czechach tego błedu nie popełniono !!! Co do populizmu , to przypomnę "geniuszy " z Wall Steet ...i adekwatność ich słów i EFEKTÓW !
    Co do samej sprawy i p. Popowskiego , który dostał dwa lata za wyszukanie oxytocyny i pomoc sprawczą ( choć nie zrealizowaną bo Krawczyk urodziła ) już sam fakt puszczenia samej "ciążącej " wolno jest paranoją , ale , biore pierwszą z brzegu gazetę i co widzą moje błękitne oczy - z 10 ogłoszeń ginekologów o "dyskretnym przywracaniu cyklu " . Jaja jak berety !!!
  • 2010-02-14 21:26 | tkw

"już sam fakt puszczenia samej "ciążącej " wolno jest paranoją "

TKW: a czemu Cię to dziwi ? Widziałeś kiedyś pomnik Matki-Czeszki ? A pomnik Matki-Niemki ? A pomnik Matki-Rosjanki ? Nie ? Nic dziwnego, nie ma takich pomników. A pomnik Matki-Polki jest.

Żyjesz w kraju o bardzo szczególnej pozycji kobiety. Dobrym przykładem jest porównanie orzecznictwa USA w sprawach rozwodowych a orzecznictwa polskiego. W Polsce dzieci dostaje matka w 98% przypadków, w USA 49% ojcowie, 51% matki. Jak z tego widać, w Polsce decyduje płeć, w USA, skoro rozkład jest zgodny z rozkładem płci, to zapewne sądy kierują się innym względami. Tymi względami jest dobro dziecka.

Więc nie dziw się, że za aborcję lekarz idzie siedzieć (okazuje się, że wystarczy nakłaniać by pójść siedzieć), kobieta nie.

Pozdrawiam
  • 2010-02-14 22:52 | Carmen

Zanim rozpoczelam prace w firmie Z. musialam przejsc obowiazkowe, dwutygodniowe szkolenie. Pod koniec drugiego tygodnia w drodze do pracy spotkalam jednego z managerow. Zatrzymal samochod, spytal, czy moze mnie podwiezc. Nie widzialam w jego propozycji niczego podejrzanego; znalam jego dossier, odbieralam go jako dobrego trenera, czlowieka swiatlego... Kiedy ruszylismy, wysluchalam najpierw kilku pikantnych dowcipow, a nastepnie coraz bardziej nachalnych, konkretnych propozycji. Facet przystopowal dopiero wtedy, kiedy postraszylam go sadem. Zaraz po przybyciu do pracy opowiedzialam historie zaufanemu przyjacielowi. Wieczorem - mezowi. Jaka byla reakcja meza? Smiech i niedowierzanie. Moj inteligentny maz smial sie z sytuacji, probujac zartowac z kobiecego seksapealu! Za jego namowa postanowilam nie informowac o incydencie moich przelozonych i miec sie na bacznosci. Dzisiaj bardzo zaluje swojej decyzji. Poltora miesiaca po incydencie nowa pracownica zaalarmowala policje o probie gwaltu. Podejrzanym byl moj manager.
  • 2010-02-14 23:24 | 123kawon

Sprawa Leppera wbrew środowiskom feministycznym i wyrokowi pierwszej instancji taka oczywista nie jest*. Mam nadzieję, że uzasadnienie sądowe jest na tyle mocne, że w kolejnych instancjach się utrzyma bo i ja uważam, że molestowanie powinno być karane. Jeżeli jednak mamy słowo przeciwko słowu (bo go przecież na gorącym uczynku nikt zdaje się nie złapał). Jeżeli do sprawy dochodzi po długim czasie od wydarzenia. Gdy nagle jedna ze stron uświadamia sobie, że jest biedna i pokrzywdzona, choć wcześniej jednak była zadowolona - to oczekuję naprawdę mocnego uzasadnienia. Nie można eliminować nielubianego faceta ze słomą w butach z polityki, czy skądkolwiek za pomocą naciąganej seks afery i medialnej nagonki i jeszcze z tego robić jakąś pokazówę! Bo przecież generalnie kobiety w Polsce są poniżane, maltretowane, molestowane, uwodzone wbrew ich oczekiwaniom itp. I z tego powodu dla niektórych nie jest ważne czy Lepper jest winny czy nie. Jest szowinistyczną męską świnią i jest z tego powodu winny z zasady! Kropka! Tylko po co wtedy sąd? Należało go ściąć natychmiast po publikacji GW. Bo jest oczywistą oczywistością, że Pani Krawczyk mówiła przed sądem prawdę, samą prawdę i nic poza prawdą.... Ach ludzie! Ludzie...

Jeżeli przyjmiemy filozofię Pań Feministek to każdy mężczyzna w Polsce już dziś powinien sobie szykować szczoteczkę do zębów. Jak bowiem obronić się przed zarzutem, że pani z którą się spało x lat temu dziś nagle zaczęła uważać, że była molestowana?

Pewnie dojdzie do tego, że przed będziemy brali uroczyste oświadczenie (najlepiej notarialne), że chce dobrowolnie. A po, że chciała. A pewnie i dobry świadek (może spowiednik - to w Polsce nadal dość wiarygodna osoba) by dla potwierdzenia tego faktu nie zaszkodził. I broń Boże tych kwitów do śmierci nie wyrzucać!

Cieszę się, że jestem już w wieku po produkcyjnym i takich czasów nie dożyję…. A Leppera i innych Lepperów z polityki i salonów należy wyrzucić przez pokazanie wyborcom jego mizeroty. Jego pustej głowy, populizmu itp. Ale to mi wygląda na zadanie o wiele trudniejsze niż zrobienie seksafery.

Zasadniczo protestuję przeciwko wprowadzaniu w Polsce prawa linczu. Przeciwko wydawaniu wyroków nie przez niezawisłe sądy lecz przez pismaków, polityków, feministki itp. Nie w oparciu o fakty lecz przez medialną nagonkę i w oparciu o przekonania, że jak np. Endriu jest B. to jest winny z definicji i bez sądu za jaja i na drzewo. Mam nadzieję, że od dzikiego zachodu z jego obyczajami już się czegoś w zakresie sądzenia ludzi nauczyliśmy. Bo ja nie chcę żyć w kraju, w którym bezapelacyjne wyroki wydają dziennikarze, media czy feministki. Wyroki od których nie ma odwołania, no chyba, że czcionką o rozmiarze 1 pkt. na ostatniej stronie między nekrologami.

*Polecam artykuł “Parytet poszedł sie jebać”** trzy Urbany do tyłu na ten temat.
    **Do admin. Tytuł autentyczny - nie kasować.
  • 2010-02-15 10:57 | mikesz

A już myślałem,że jestem przedstawicielem prymitywnego seksizmu,nędznego płciowego szowinizmu,obrońcą zgniłego kapital...O przepraszam tym razem zgniłego populizmu,a okazuje się,że nie jest ze mną aż tak źle.W najnowszym "Nie" Agnieszka Wołk-Łaniewska tez jakoś tak nie bardzo skrzywdzonej Anetce zawierza,ale znów wyjdzie na to, że to wrednego URBANA inspiracja.
  • 2010-02-15 11:33 | Bejotka

@ Carmen. Oczywiście nie mam powodu Ci nie wierzyć. Oczywiście "molestatorowi" należy się kara. Ale równie oczywiście sąd ma chronić niewinnych przed pomówieniami i karać potwarców. Tu nie chodzi o karę jako taką, lecz o sposób jej wymierzenia, dyskredytujący polski wymiar sprawiedliwości. Nie może być tak, że nie dopuszcza się świadków obrony oraz utajnia nie tylko samą rozprawę, ale również uzasadnienie wyroku. Czy chciałabyś w jakiejkolwiek sprawie być sądzona w taki sposób?
  • 2010-02-15 12:59 | tkw

"utajnia nie tylko samą rozprawę, ale również uzasadnienie wyroku."

TKW: a wyobrażasz sobie jawną, publiczną rozprawę o szpiegostwo ? A jak Cię ktoś zgwałci (broń Boże nie życzę Ci tego), to chciałabyś, by rozprawa była w obecności publiczności (utajnienie rozprawy oznacza tylko, że publiczności nie ma, oskarżony i jego adwokat w rozprawie uczestniczy, to nie sąd kapturowy) ? Chciałabyś w obecności męża, rodziny, znajomych i obcych ludzi zeznawać w szczegółach, jak przebiegał gwałt ? Chciałabyś, by sąd wywiesił na tablicy ogłoszeń uzasadnienie, w którym sąd musi zawrzeć opis samego zdarzenia a następnie dlaczego orzekł jak orzekł ? Chciałabyś, by w sprawie np. o ustalenie ojcostwa w obecności publiczności ujawniono np. że pozwany nie jest ojcem bo jest impotentem ? Sąd ma obowiązek chronić prywatność stron, jeśli złamanie prywatności nie jest konieczne do rozpatrzenia sprawy.

Więc zastanów się. Utajnianie rozpraw i uzasadnień jest czasem niezbędne i tej możliwości "jako takiej" kwestionować nie wolno, są to nie igrzyska dla gawiedzi. Inną kwestią jest, czy należało utajnić w przypadku tej sprawy - wg mnie tak, bo to sprawa dotycząca bardzo intymnej sfery życia i nie ma potrzeby, by wszyscy znali szczegóły, to sąd ma je poznać i wydać wyrok. A od pilnowania interesów oskarżonych jest adwokat, jego utajnienie nie dotyczy ale za to obowiązuje tajemnica. I tak ma być.

Pozdrawiam