Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

GŁOS 5 - ponownie prof. Leokadia Oręziak

(5)
Mój artykuł zatytułowany „Zlikwidować OFE” (POLITYKA nr 7) na nowo ożywił dyskusję co dalej robić z niedokończonym i kosztownym systemem emerytalnym. Poza red. Joanną Solską pozostali autorzy (pan Jeremi Mordasewicz, dr Tomasz Kasprowicz i dr Agnieszka Chłoń-Domińczak) zachwalają funkcjonujące obecnie w Polsce otwarte fundusze emerytalne i w zasadzie nie widzą żadnych zagrożeń z nimi związanych. Przedstawione przez nich argumenty na rzecz utrzymania OFE nie powinny jednak być pozostawione bez bodaj krótkiego komentarza.
  • 2010-03-10 22:02 | Bilobil

Zgadzam się z tezami pani prof.

Wszystkie składki powinny trafiać do ZUS-u. Ale to może być zbyt mało. W dobie robotyzacji, coraz mniej ludzi wytwarza coraz większe dobra. Miarą tych dóbr jest podatek VAT, a nie wynagrodzenia pracowników. System składek jest przestarzały: należy je włączyć do podatku od dochodów osobistych, a ZUS w 100% finansować z budżetu państwa. W sytuacji kiedy nie ma realnych zagrożen zewnetrznych, bezpieczeństwo emerytów powinno być najwyższym priorytetem państwa.
  • 2010-03-10 22:22 | tkw

Re:GŁOS 5 - ponownie prof. Leokadia Oręziak

Problem stwarza nie ten, co ma pieniądze i komuś pożycza tylko ten, co pożyczył i nie chce oddać. Likwidacja OFE i powrót do starego systemu, w którym CAŁOŚĆ emerytury była wypłacana z dochodów aktualnie pracujących oznacza być może podratowanie budżetu teraz, ale potężne kłopoty w przyszłości. Żyjemy coraz dłużej a do tego rośnie odsetek emerytów, więc za 10-20 lat budżet by tego nie udźwignął (chyba że podatki wzrosną do 95%).
    BUDŻET MUSI BYĆ MNIEJ PAZERNY - to jedyny ratunek. I dobrze, że z mocy prawa do pieniędzy z OFE budżet nie ma dostępu, bo już by ich nie było.
    OFE należy zreformować i zabrać im monopol. Dlaczego nie mogę swoich składek gromadzić w banku bez prawa ich wydania inaczej niż w postaci emerytury ? Gdyby zamiast OFE wprowadzono przymus oszczędzania na koncie w banku to Pani Profesor postulowałaby likwidację banków ?

A przy okazji postulat do "Polityki" - skoro kilka razy poruszacie ten sam temat, to może zebrać komentarze do poszczególnych wątków w jednym miejscu ?

Pozdrawiam
  • 2010-06-15 18:48 | naiwny

Jakoś nie przekonują mnie powszechnie znane prawdy którymi obdarza nas pani profesor. Mam wrażenie, że prowadzi nas do sukcesu jakim jest powszechny dostep do świadczeń zdrowotnych zagwarantowany w konstytucji i realizowany przez państwo. Żal, że społeczeństwo które umie czytać nie może skorzystać z "gwarantowanych" praw. Z emeryturami mogłoby być podobnie (jak w Grecji)- reformy premiera Buzka dają odzierają nas ze zbędnych złudzeń i stawiają w rzedzie społeczeństw zaradnych. Nie dam sie skusić mirażem nieodpowiedzialnych obietnic.
  • 2012-03-13 17:29 | Samouk

Pani prof. Leokadia widac jest wychowana w mitycznym uwielbieniu Państwa z minionej epoki. Nie ma większego marnotrawcy niz Państwo, które zabiera nam ponad 50% dochodów, marnując wysiłem milionow obywateli. Ofe kuje w oczy lewicujacych ekonomistów, bo nie daj boże, da wieksze dochody emerytom od obiecanek Państwa
  • 2014-06-04 18:25 | Ilonak84

Pani Profesor od początku miała rację. Cieszę się, że mogłam być jej studentką. Żal, że nikt nie posłuchał ostrzeżeń we właściwym czasie. "Spontaniczny" film na YT pana Braciaka wg mnie oznacza, że jest on albo kiepskim aktorem, albo bardzo egzaltowanym człowiekiem. Tak czy owak-absolutnie mu nie ufam.