Reportaż z Żarnowca

(6)
Powrócił pomysł, aby w Żarnowcu na Pomorzu powstała pierwsza polska elektrownia atomowa. Dziś straszą tam tylko szkielety ostatniej wielkiej budowy socjalizmu.
  • 2010-03-17 17:47 | AdamJ

    Przyszłość Energetyki w Polsce

    Nie rozumiem dlaczego został umieszczony tak przestarzały artykuł na ten interesujący temat. Budowa elektrowni atomowej w Polsce to przecież fascynująca tematyka i aż się prosi aby podać więcej informacji, wniosków, przypuszczeń ale dotyczących bardziej czasów współczesnych a nie historii.
  • 2010-03-17 18:35 | maja89

    Harmonia Przedustawna ?

    "w ciągu piętnastu lat Polska będzie musiała jednak zbudować siłownię atomową"...
    W tym zdaniu wyraża się cała arogancja polskiej "wadzy".
    Niestety od co najmniej 100 lat, wybór u nas jest prosty : cwaniacy lub matołki. Przerabiane to było przed wojną (sanacja - endecja), za PRL'u (Puławy - Natolin i potem "modernista" Gierek vs beton partyjny) i teraz (PO pana Kła* / *Tusk = Kieł/ - pisiarstwo).
    Pytanie którzy wyrządzają więcej szkody... Czernobyl & Huta Katowice czy Licheń i prywatny park w Oliwie pana Głodzia ?
  • 2010-03-17 21:40 | Bohun

    Re:Reportaż z Żarnowca

    Tak za bardzo to nie wiem do czego pijesz?
    Nie widzę tu nigdzie polityki i polityków, no może poza tym, że politycy starają się przekonać tą część społeczeństwa, która jest pesymistycznie nastawiona do tego pomysłu. A elektrownia jest potrzebna, bo wraz ze wzrostem gospodarczym rośnie też zapotrzebowanie na energię.
  • 2010-03-19 19:41 | maja89

    Paru nieznanych bliżej kolesi z "komisji energetycznej"..

    .. czy jak to się tam nazywa, decyduje za 40 milionów ludzi że Polska "musi" mieć swój Czernobyl. Czy to nie polityka ?
  • 2010-03-19 19:17 | zaba z paryza

    szkoda, ze okragly stol nie byl o dwa lata pozniej..

    i tutaj moge miec pretensje do rzadu Mazowieckiego, bo tyle wysilku ludzkiego, goryczy, krzyw ludzkich i pieniedzy zostalo przetracone. Naprawde bylo to bezmyslne posuniecie rzadu.

    inna ciekowstke w tym artykule mozna znalez, to mentalnosc naszego spoleczenstwa; zlodziejstwo, oszustwo, brak moralnosci, i jakiejkolwiek etyki. Dzis, jest to samo, bo to sa ci sami ludzie, to samo spoleczenstwo, tylko te cwaniaki z PRL co kradli na budowie, dzisiaj sa bisnemanami i graja w golfa..
  • 2010-03-19 21:31 | energetyk

    Re:Reportaż z Żarnowca

    W 1989 dostalem sie na wydzial budowy elektrowni jadrowych moskiewskiego uniwersytetu energetycznego. Konkurs by duzy, bodajze 12 osob na jedno miejsce. Liczylem ze po skonczeniu tych trudnych 5,5 rocznych studiow bede mial ciekawa, perspektywiczna, szanowana, dobrze platna prace.
    W zwiazku z tym iz wycofano sie z budowy znikly wszelkie perspektywy. Zmienilem uniwersytet na inny. Zaczalem handlowac tureckimi szmatami na Stadionie Luzniki w Moskwie. Po skonczeniu studiow pracowalem 2 lata w konwencjonalnej elektrowni w kraju jako elektromechanik, ale skapitulowalem przed oferta pracy jako handlowiec w Rosji. Dzis kiedy jest mowa o nowym Zarnowcu czuje jak minimum rozgoryczenie. Koledzy pracujacy w RosAtomie zarabiaja po 3tysEURO na budowach wewnatrz Rosji i 4tys EUR zagranica - w Chinach, w Indiach.