Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Żuławski: pranie brudów w "Nocniku"

(9)
Reżyser, pisarz, scenarzysta zmarł w Paryżu w wyniku choroby nowotworowej.
  • 2010-04-13 12:06 | kiks

Re:Żuławski: pranie brudów w

Zawsze mnie zastanawialo, dlaczego poswieca sie tyle miejsca, slow i czasu osobom zupelnie tego nie wartym. Moze zamiast recenzowac ksiazke Zulawskiego, lepiej by bylo pominac ja znaczacym milczeniem?
  • 2010-04-20 16:23 | Canadol

Co do Holland, Kutza i Wajdy, zgadzam sie z Zulawskim. Apsolutnie.
  • 2010-07-31 10:49 | jacek

temu osobnikowi od "apsolutu" radzę częściej czytać i korzystać ze słownika.To taka książka (podobna do kasety video ale nie wydaje dżwięoursków).
  • 2016-02-17 19:22 | jakowalski

Szkoda, że nie ukończył on „Na srebrnym globie”...
  • 2016-02-17 20:37 | Aspiryna

Skandalista... i nic wiecej!
  • 2016-02-17 22:08 | p.berg

Janusz

Świetny tekst, naprawdę. Bardzo mi się spodobał, chociaż nie ceniłem tego Żóławskiego. Kiedyś nawet go poznałem. No, ale z tym Demostenesem to jednak trochę przesadziłeś. Demostenes to jednak istotnie wyższa półka.

Mnie się wydaje, że Żóławski po prostu nie mógł się zdecydować, kim ma być. Podejrzewam, że został reżyserem, bo taka w jego młodości zapanowała moda. Czyli właściwie trochę przez przypadek. Ale on mógł być równie dobrze kimś innym - politykiem, działaczem społecznym, publicystą, pisarzem? Chociaż nie wiem, czy gdyby był został tym kimś innym, trafiłby ze swoim przekazem do ludzi. Osobiście, wątpię. Chciał być takim współczesnym Gombrowiczem - ostrzejszym od mistrza, bo takie mamy czasy - ale nie wyszło. Tak to już bywa.

Pozdrawiam.

przem berg
  • 2016-02-18 09:51 | Withold

Jest to jakieś symboliczne, że w dniu śmierci Żuławskiego schwytano tego Poznańskiego (oczywiście w kontekście twórczości tego pierwszego).
  • 2016-02-19 11:47 | Doktor Ewa

Żuławski

Odgrzewany kotlet sprzed sześciu lat jako anty-rapsod żałoby dla nietuzinkowego artysty. Jak to nazwać? Podłość? Mściwość? Tak to jest, kiedy człowiek napisze "Nocnik", uznania saloonu nie może się spodziewać, raczej strychniny do posiłków...
  • 2016-02-19 14:27 | Stas Czaplicki

Wydaje sie, ze glowna teza autora artykulu jest, ze Zulawski byl przekorny. Moze byloby wlasciwiej powiedziec cos o jego filmach, zamiast pastwic sie nad tym jak on je robil. Wyglada to na jakies porachunki ze zmarlym, ktory mogl byc postacia kontrowersyjna i obsesyjna, ale na pewno oryginalna w kontekscie polskiego srodowiska filmowego i tworcza, co jest najwazniejsze. Wydaje sie, ze jego sylwetka multikulti draznila nad Wisla. Lepiej nich pan, panie wroblewski, omowi nieco jego filmy, jesli je pan zna. To nurzanie sie w nocniku jest niesmaczne.