Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

KATASTROFA SAMOLOTU Z PREZYDENTEM NA POKŁADZIE

(108)
W niedzielę po południu trumna z ciałem prezydenta wróciła do Polski i została w uroczystym kondukcie przewieziona do Pałacu Prezydenckiego. Tragicznie Zmarłego witały na ulicach miasta setki tysięcy warszawiaków. Uroczystości pogrzebowe mają odbyć się w sobotę, na Placu Piłsudskiego.
  • 2010-04-10 09:57 | Polak

...

Tragedia... :( :( :( Aż nie mogę w to uwierzyc... ;(
  • 2010-04-10 10:39 | Raven

Re:KATASTROFA SAMOLOTU Z PREZYDENTEM NA POKŁADZIE

To jest niemożliwe! Nie mogę w to uwierzyć! I to na terenie Rosji, co jest bardzo dziwne. . . Nie wiem czy to był zwykły wypadek. Jasna cholera, tylu wysoko postawionych polityków zginęło! I co teraz będzie. . .? O_o Dobrze tyle, że tam Tuska nie było.
  • 2010-04-10 10:52 | Dworkin

Uprimnou soustrast vsem Polakum. Je to velka tragedie. Tolik zmarenych lidskych zivotu. Jsme s vami.
  • 2010-04-10 10:56 | Joanna Kopytowska

Nie mogę w taka tragedię uwierzyć ,hołd Ofiarom , rozpacz w całej Polsce , wyrazy kondolencji , współczucia Rodzinom Ofiar
  • 2010-04-10 11:05 | starbuck

Ja też nie mogę w to uwierzyć...budzę się, współlokatorzy mi mówią co się stało, a ja mam wrażenie, że obudziłam się w innej czasoprzestrzeni. Przecież takie rzeczy dzieją się tylko w filmach!
  • 2010-04-10 11:21 | Mieczysław S.Kazimierzak

Każda tragedia każe pochylić głowy nie tylko nad ofiarami,ale i nad jej przyczynami.
    Za tragedią z pewnością stoją nie tylko warunki pogodowe,ale i jakość techniczna sprzętu.
    Bardziej się dba o techniczne zabezpieczenie pola walki w Afganistanie,co wynika z wasalnej polityki wobec nadużywania bezwzględnego prawa silniejszego.
    Z pewnością opinia publiczna będzie mogła się dowiedzieć jaka miała być treść wystąpienia prezydenta Lecha Kaczyńskiego na cmentarzu ofiar koalicji,a następnie walki złego ze złem to jest faszyzmu z komunizmem.
  • 2010-04-10 11:35 | Zdenerwowany

reakcja Rosjan ... :((((

http://community.livejournal.com/bryhada_ua/32114.html
  • 2010-04-10 11:45 | gostom

Wstrząśnięty wiadomością o śmierci Polskiej Elity przesyłam najgłębsze wyrazy współczucia i żalu.
  • 2010-04-10 12:02 | Mieczysław S.Kazimierzak

Podana fraza nie została odnaleziona!
  • 2010-04-10 12:03 | olek_01

Dworkin - Velke dzinkuji - to je moc tragedia :(
  • 2010-04-10 12:26 | jola

Chylimy głowy tak wielkiej tragedii dla POLSKI.
  • 2010-04-10 12:31 | tkw

Czasami bywam na pogrzebach i zawsze wtedy nachodzi mnie myśl, że ci co nie żyją to już maja spokój, to żywi mają problem. Jakoś zawsze wtedy bardziej mi żal żywych, bo muszą sobie z tym problemem poradzić i żyć dalej.

Próbuję sobie wyobrazić, co się będzie działo w polskiej polityce, bo polityka ma swoje nieubłagane prawa - tam nie ma sentymentów. Będzie bezwzględna walka o wyszarpanie "dla nas" jak największego kawałka. No i pytanie, kogo wystawi PIS jako kandydata na prezydenta - Romaszewskiego ?

Czeka nas festiwal hipokryzji. Jakoś nie wierzę Sikorskiemu, że Tusk płakał, mężczyźni nie płaczą, szczególnie tacy mający tak intensywne życie jak premier. Ale jak najbardziej wierzę, że dla premiera to prawdziwa tragedia i jego żal nie jest udawany - spierali się ostro w polityce, ale znali się od lat, sporo razem przeżyli, w takich chwilach zapomina się o sporach a jest po prostu żal.

A z tych co zginęli to mnie osobiście najbardziej żal Macieja Płażyńskiego, miałem i mam dla Niego wielki szacunek.

Spokój ich duszom.
  • 2010-04-10 12:52 | jarek Luszpinski

zastanawiam sie czy nie bylby teraz odpowiedni moment na zniesienie urzedu prezydenta w Polsce ... w wypadku zginal i obecny prezydent ale i ostatni prezydent rzadu na uchodztwie ...
  • 2010-04-10 12:59 | Wladimir

Najgłębsze wyrazy współczucia i żalu przesyłam z Rosji!
  • 2010-04-10 13:05 | kristof

Najważniejsi ludzie w państwie w jednym samolocie???
    Zwierzchnicy wojsk, głowa państwa, ministrowie , posłowie kto im w ogóle pozwolił wsiąść do jednego samolotu.
    Przecież obowiązują chyba jakieś przepisy bezpieczeństwa!!!!
  • 2010-04-10 13:16 | Wladimir

Tusk, nie Rossja

Wazhal to rossijsky specy.

Zatem po zboru informacii, rozumiem to polsky sprawy.

Powazhny cios po poczanku rosijskj-polskegomu aliansu.
  • 2010-04-10 13:27 | Kasjopeja

Dramat. Straszna tragedia, nie mogę się jeszcze z niej otrząsnąć. Szok, to brzmi jak scenariusz filmu katastroficznego. Ci ludzie jechali tam dla nas, Polaków, uczcić naszą historię, złożyć hołd ofiarom, a teraz sami są ofiarami Katynia. Zostaliśmy właściwie bez rządu, jeszcze nigdy nigdzie nie doszło do czegoś takiego - współczuję tym, którzy będą musieli teraz odłożyć sentymenty na bok i spróbować poukładać wszystko od nowa. Co będzie z polską sceną polityczną? Ośrodek władzy teraz właściwie nie istnieje, jeszcze w żadnym państwie tak nie było.
    Lech Kaczyński był wspaniałym, niezwykle energicznym, barwnym politykiem. Zawsze podziwiałam w nim to, że potrafił bronić swego zdania i stanowiska w pewnych sprawach do końca, często sięgał po radykalne środki, innowatorskie. Ale nie liczą się teraz sympatie polityczne. Teraz zjednoczyliśmy się, jak to my, Polacy, w tragedii. Smutna, straszna, nierealna sobota, Czarna Sobota. Miejmy nadzieję, że jakoś to wszystko się ułoży...
    Chciałam, marzyłam, aby teraz to Bronisław Komorowski został prezydentem Polski, ale nie w takich okolicznościach, nie tak... Ufam jednak, że mimo wszystko wkrótce będzie lepiej. Straszne, jeszcze w to nie mogę uwierzyć. To jakiś sen.
  • 2010-04-10 13:57 | Jan

Pamiętam kilka takich momentów: Jako przedszkolak widziałem czołgi radzieckie w Sieradzu w 1956. One się gdzieś zatrzymały w okolicy, bo jechały na Warszawę. Potem pamiętam w 1970 roku w Szczecinie jak stałem na dachu a niebo cięły pociski z karabinów maszynowych. Potem pamiętam 13 grudnia 1981 w Szczecinie. Pamiętam jak dzwoniły dzwony w Poznaniu jak umarł Papież. Myślę, ze po latach będę pamiętał co robiłem dzisiaj.
  • 2010-04-10 14:43 | tkw

Od dawna, także na tym forum, piszę, że dwa ośrodki władzy wykonawczej to o jeden za dużo. Ale nie mam złudzeń, nic się nie zmieni, polityka to bezwzględny kawałek życia. Żyję już trochę lat na tym świecie i nie mam złudzeń - zajadła walka o podział łupów już trwa, przed kamerami będą łzy i deklaracje współczucia, ale poza kamerami noże już są w dłoniach a kły błyskają obnażone.
    Będę teraz śledził nadzwyczajną aktywność ludzi, których akurat w związku z tą tragedią nie mają nic do zrobienia. Bo śmierć prezydenta nakłada nagłe obowiązki na marszałka sejmu, na premiera, śmierć Skrzypka nakłada obowiązki na zarząd NBP, śmierć Kurtyki na zarząd IPN, itd. Ale jestem pewien, że ci, którzy marzą o wyrwaniu dla siebie jak najwięcej teraz się uaktywnią, choć na ich polu nic się nie wydarzyło. A z każdym kolejnym dniem będzie mniej autentycznego żalu a więcej podłości.
  • 2010-04-10 15:25 | katarzynafavre

Trudno w to uwierzyć.Straciliśmy wybitnych politykow.Zginął Prezydent Polski Lech Kaczyński z małżonką.Słucham od rana wiadomości.Odeszli tragicznie podczas swojej służby.Odeszli moi znajomi,których mogłam osobiście poznać.W tej chwili brak mi słów na komentarze.Pragnę złożyć rodzinie zmarłych osób głębokie kondolencje.Łączę się w modlitwach. Wanda Królikowska-Favre
  • 2010-04-10 15:27 | tkw

z onet.pl:
    "Dzisiaj wydarzyła się największa tragedia w historii Polski."
    link:
    http://wiadomosci.onet.pl/2153200,11,item.html

TKW: czytam to zdanie i tak sobie myślę, czy jest ono prawdziwe. Polska ma za sobą ponad 1000 lat historii, wojny, rozbiory, Auschwitz, Katyń, Wołyń i inne tragiczne zdarzenia. To co się dziś zdarzyło to naprawdę dramat, ale czy rzeczywiście największy w naszej historii ? Przecież za kilka miesięcy będzie to już wydarzenie z przeszłości, którym mało kto będzie się pasjonował.

Czy dziennikarze zatracili poczucie rzeczywistości i w pogoni za sensacyjnymi określeniami piszą takie bzdury ? A może dziennikarze tak już są przesiąknięci postawą, że ich świat i ich krąg ludzi to jedyne co jest ważne, że śmierć ich znajomych (prawie wszyscy ci co zginęli to de facto klientela dziennikarska) uważają rzeczywiście za tragedię PAŃSTWA polskiego ? A może dziennikarze uważają już, że „państwo to my” ?

Bo na szczęście żyjemy w takim kraju, że nawet coś tak wyjątkowego i szokującego, jak dzisiejsza katastrofa nie ma zasadniczego wpływu na naród i państwo. Zginęli ludzie i ich miejsce zajmą inni ludzie. A życie przeciętnego Polaka nie zmieni się. Nadal będziemy pracować, chodzić do szkół, gotować obiady, oglądać telewizję (niestety), czytać książki (tu wyrażam swój optymizm), spotykać się ze znajomymi, itd. itp. Czeka nas wprawdzie spektakl zajadłej walki o przejęcie łupów, ale na dłuższą metę to jest drobiazg.
  • 2010-04-10 16:29 | Kaban

Próba odwrócenia uwagi? Teraz cały świat mówi o Katyniu?
    Smutne jest knucie teorii spiskowych przez niektórych.
  • 2010-04-10 17:31 | tkw

O ile dobrze pamiętam, to nie tak dawno tym feralnym samolotem lecieli do Brukseli razem Lech i Donald. Więc pocieszmy się, uniknęliśmy większego zawirowania w państwie. Lepsza taka pociecha niż żadna.

Zdaje się, że nie tak dawno dowódca pułku lotniczego obsługującego samoloty rządowe podał się do dymisji, bo nie chciał odpowiadać za EWENTUALNĄ katastrofę a jako fachowiec przewidywał ją ale nie miał wpływu by jej uniknąć. Dziś chciałbym usłyszeć jego zdanie i odpowiedzi tych, którzy go do tej dymisji doprowadzili.
  • 2010-04-10 17:40 | tkw

Dzięki
  • 2010-04-10 17:53 | Mirabella

Nie mogłam uwieżyc w tą KATASTROFĘ LOTNICZĄ...!!!;(

Składam kondolencję rodzinom ofiar w wypadku pod Smoleńskiem.;((
  • 2010-04-10 18:00 | Adam 2222

Przekręt Sikorskiego z nowymi samolotami dla rządu skończył się tragedia, Urban w NIE przestrzegał

przed tym wielokrotnie.
  • 2010-04-10 18:14 | Sławomir Osiński

Dla nas to TRAGEDIA NARODOWA,dlatego dziękujemy Rosjanom i obywatelom Federacji Rosyjskiej za wyrazy współczucia.Dziękujemy Wszystkim.
  • 2010-04-10 18:33 | zly

Skladam serdeczne wyrazy wspolczucia rodzinom ofiar:(
  • 2010-04-10 18:39 | bbs

masz rację , ja też w to wierzę że to było zaplanowane.
    przecież samolot z dziennikarzami wylądował niewiele wcześniej!!!
    postawiono całą rosyjską policję w pogotowiu i wysłano do lotniska .oni nawet nie wiedzieli gdzie i po co jadą!
    następnie rosjanie nie dopuszczali nikogo do pola katastrofy!!!!
    dopiero teraz ktoś z polski tam leci jak ciała już są wyworzone.
    automatycznie putin zadzwonił do tuska i rozmawiał godzinę !o czym.
    to co piszę są informację z telewizji.sumując to wszystko oznacza że coś się nie zgadza.
    rosyjski obywatel też zeznał że motor samolotu dziwnie (cytuję) warczał!!!
    dlaczego pilot próbował kilka razy lądować?musiały być przeszkody na lotnisku lub coś się działo z samolotem.!!!!!
    sumując to wszystko razem logika wskazuję że to nie możliwe z powodu warunków atmosferycznych.Pilot napewno nie popełnił błędu w tą historyjkę każdy mądry nie uwierzy.żaden pilot nie naraziłby tylu ludzi na śmierć!!!!
    dlaczego na miejsce katastrofy nie poleciał natychmiast prezydent rosji???
    tylko putin i tusk aby tam się spotkać.
    to są informacją z reportarzy dziennikarzy.
  • 2010-04-10 18:57 | gumowy66

Straszna tragedia! Naprawde serdeczne wspolczucia dla Rodzin Ofiar!Zastanawia mnie tylko jedno dlaczego w liscie ofiar pokazywanej w telewizji nie podaje sie nazwisk załogi? Przeciez Oni tez zgineli?!
  • 2010-04-10 19:14 | Vecnaja pamjat

Velika tragedija za bratsku zemlju POLJSKU!!
    Delimo tugu sa vama
    Prijateljski pozdrav i saucesce iz Srbije
  • 2010-04-10 19:22 | Vecnaja pamjat

Velika tragedija za bratsku zemlju POLJSKU!!
    Delimo tugu sa vama
    Prijateljski pozdrav i saucesce iz Srbije
  • 2010-04-10 19:37 | jerry111

Re:KATASTROFA SAMOLOTU Z PREZYDENTEM ...

"z natury jestem bardzo podejrzliwa, dlatego w bajkę o niesprzyjającej pogodzie nie wierzę"

Pisze z USA, ogladalem wlasnie na "CNN" wywiad z amerykanskim ekspertme lotniczym, ktory wyraznie powiedzial, iz w okolicach lotniska byla gesta mgla i zerowa widocznosc (zero visibility), i dziwil sie dlaczego w tej
    sytuacji pilot podejmowal proby ladowania (a szczegolnie, wiedzac, ze lotnisko to NIE jest wyposazone w najnowoczesniejsze systemy
    naprowadzania ladujacych samolotow)...
  • 2010-04-10 19:58 | smb

Przypomina mi sie lato 2008: lot do Gruzji...Poniewaz pilot z cala stanowczoscia nie podpozadkowal sie prezydentowi i wyladowal gdzie indziej nie doszlo do katastrofy...Pan prezydent musial dalej jechac samochodem. W czasie tego lotu nie sluchano na ostrzezenia ze smolenskiego lotniska...Czy trzeba bylo az dwoch delegacji by uczcic pamiec ofiar katynskich ?
    Mimo wszystko serdeczne wyrazy wspolczucia.
    Pozdrawiam
  • 2010-04-10 20:17 | emigrant

REAL MADRY- FC BARCELONA

Siedze w Madryckim hotelu i nie mam specjalnie chceci ogladania meczu. Siedze tu i sledze informacje o katastrofie i prawie nie mysle o meczu. Oplacony pocag, 2 bilety i hotel, a mi i tak smutno jest...Nawet jak Messi im walnie hattrick...Nawet jak przegramy to mnie co innego obchodzic bedzie. Jestem smutny, a o wypadku dowiedzialem sie rano gdy zadzwonila rodzice mojej dziewczyny gdy bylismy w drodze na "Gran Derbi" do Madrytu. Poprostu jestm w szoku i gdy sie otym dowiedzialem to zaniemowilem i zlezka sie zakrecila w oku.
    Na mecz ide i tak. Zaloze koszulke F.C. Barcelona z przypieta czarna wstazka na piersi...
  • 2010-04-10 20:27 | tkw

Odnalazłem cytat z wypowiedzi Palikota:
    "Bracia Kaczyńscy to najgorsze, co się mogło Polsce przytrafić. Oni są nam dani po to, żebyśmy się w nich przeglądali i mówili: "Nie będę taki jak bracia Kaczyńscy". Oni są tak źli, tak krzywi, żebyśmy widzieli siebie samych przez co powinniśmy starać się być lepszymi. To jest ta ciemna strona polskiej duszy. Od czasu stanu wojennego nic gorszego się Polsce nie przytrafiło niż Kaczyńscy. "

TKW: Jeśli facet powiedział to na poważnie (a chyba na poważnie, w końcu to wiceprzewodniczący partii rządzącej), to teraz nie pozostaje mu nic innego jak ogłosić, że Polskę spotkało wielkie szczęście - jednego Kaczyńskiego "mamy z głowy". Polsko ciesz się !

Ciekawe, jak ludzie wypowiadając takie opinie jak zacytowana Palikota nie mają umiaru i wyobraźni, co gadają. A potem zazwyczaj udają, że nic się nie stało - jest godz. 20.00, od "pozbycia się Lecha Kaczyńskiego" minęło kilkanaście godzin a Palikot nie wyraża swojej radości ? Przecież skończyło się to, co dla Polski było najgorsze, każdy patriota powinien się cieszyć ... a Palikot pewnie za patriotę się uważa ...

Napisałem to bo ta katastrofa, sama w sobie straszna, pokazuje jak wielu ludzi jest albo bezmyślnych albo podłych a do tego są to często politycy o wielkich ambicjach osobistych. Poświęcę trochę czasu i poszperam na tym forum by odnaleźć podobne skrajne i głupie wypowiedzi o Lechu Kaczyńskim - dziś chciałbym, by autorzy tych wypowiedzi napisali uczciwie, czy nadal je podtrzymują. Bo przecież jak odchodzi „szatan”, to trzeba się cieszyć ? To że odchodzi akurat z powodu katastrofy dla narodu nie ma znaczenia, ma znaczenie dla rodziny.

A może ta tragedia spowoduje pewne otrzeźwienie u fanatycznych wrogów PIS ? Może nie będzie już więcej takich bzdetów jak zacytowana wypowiedź Palikota, tylko poważna i wyważona krytyka ?

Po napisani tego co wyżej zrobiłem sobie kawę. Ta przerwa wystarczyła mi by uświadomić sobie, że na powyższe pytania odpowiedź jest negatywna. Otrzeźwienia nie będzie, bzdety nadal będą a walka o podział łupów po tych, co dziś zginęli, już trwa.
  • 2010-04-10 21:21 | Sławomir Osiński

Jeżeli jesteś zadowolony z tego,co powyżej napisałeś,to ci współczuję.Wiedziałem,że kiedyś się zacznie,ale nie myślałem że tak szybko.
  • 2010-04-10 21:31 | leke

chciałbym aby przemyślano zbieg okoliczności ostatnich wypadków lotniczych
    z udziałem polskich elit, poprzednio-cała generalicja wojskowa-kwiat polskiej armii/ sugeruję podanie nieprawidłowych danych z wieży kontrolnej/
    wszyscy wówczas zginęli, obecnie katastrofa z Prezydentem Polski na pokłdzie
    ma identyczny przebieg. Zwala się winę na pilota, mgłę a tymczasem jedno
    przemyślane podanie nieprawidłowych danych z wieży kontrolnej może doprowadzić do katastrofy, by dowiedzieć się prawdy należałoby dać azyl polityczny obsłudze wieży kontrolnej i przesłuchać ich w Polsce. Treść czarnych skrzynek przy dzisiejszej technice to-to pikuś.
  • 2010-04-10 22:29 | tkw

Już jakiś czas żyję na tym świecie i mam niezłą pamięć, więc wiem, że:
    1. ta tragedia zajmie ludzkie umysły, newsy w mediach, msze w kościołach itd. tylko na jakiś czas. Staram się nie poddawać ogólnej histerii w takich przypadkach, tym bardziej że wiem, że te wszystkie "jestem zszokowany", "nie mogę ochłonąć" itd. to szybko mija. Nie dzwonię do rodzin ofiar (choć kilka z ofiar to ludzie których znałem osobiście i z którymi pracowałem lub byli moimi sąsiadami) i nie mówię im, że "dla mnie to szok", bo jakie to ma dla nich znaczenie czy dla mnie jest to szok czy nie ? Może to zabrzmi szokująco, ale my żyjemy dalej, Polska nie stanie w miejscu nawet po takiej katastrofie. Udawanie, że tak nie jest nie uważam za rozsądne.
    2. wbrew ogólnej histerii to wydarzenie w historii Polski ma znaczenie niewielkie. Będzie pewne zaburzenie w polskiej polityce, ciekawe jak z tego wyjdzie PIS (tam zginęli głównie politycy tej partii i to ci czołowi), ale za 2-3 lata to już będzie tylko historia. Ta katastrofa to dramat ludzi a nie państwa. To dramat chyba głównie Jarosława Kaczyńskiego, bo stracił tam nie tylko tych, których straciliśmy wszyscy (prezydenta i innych), ale stracił brata, bratową a do tego ma umierającą matkę – los mu dokopał strasznie. Jeśli się z tego pozbiera, to będzie znaczyć, że twardy z niego człowiek.
    3. osobiście przywiązuje dużą wagę do tego, co się mówi czy pisze. Szczególnie cenię sobie wyważone wypowiedzi, które zwycięsko przechodzą próbę czasu, w tym takich tragedii. A tragedia taka jak obecna pokazuje wyraziście, które wypowiedzi tę próbę przetrwały a które nie. Zacytowałem wypowiedź Palikota bo jest ona dobrym przykładem wypowiedzi, która próby czasu nie przeszła a są to słowa czołowej postaci polskiej polityki. I mam nadzieję (naiwny jestem), że może jakiś kolejny Palikot, zanim zacznie gadać takie bzdety jak zacytowane, to pomyśli, że może kiedyś ktoś i jemu przypomni jego słowa i zapyta „nadal tak uważasz ?” To pytanie chciałbym dziś zadać Palikotowi – czy nadal tak uważa. Jeśli tak uważa, to niech ma odwagę to potwierdzić, jeśli już tak nie uważa, to niech chociaż przeprosi. Jarosława, bo Lecha już się nie da.

Każde wydarzenie powinno być okazją do wyciągnięcia nauki na przyszłość. Im wydarzenie bardziej emocjonujące lub obiektywnie ważne (a to obecne jest niezwykle emocjonujące i ważne w krótkiej perspektywie czasowej, bo nie w skali historii Polski), tym nauka powinna być ważniejsza. Chciałbym więc, by dzisiejsze wydarzenie przyniosło też coś pozytywnego, nie tylko płacz.
    Dla Ciebie może to co napisałem jest okrutne, ale poczekaj tak ze 3 miesiące i wtedy skomentuj moje słowa jeszcze raz.

Pozdrawiam
  • 2010-04-10 23:00 | gajos

po prostu szok....wciąż nie mogę uwierzyć w to, co się stało...nie do pojęcia jest dla mnie sytuacja, w której ginie tyle osób powszechnie znanych, na czele z Prezydentem, nie rozumiem, ale....tak najwidoczniej musiało być :(((( mimo, że nie przepadałem, wręcz nie lubiłem Go za niektóre Jego wypowiedzi to teraz nie potrafię nie uronić łzy nad tą tragedią...
    'do Moskwy dotarły pierwsze trumny z ofiarami, a Jarosław Kaczyński zidentyfikował ciało Lecha i Jego żony....'

masakra....
  • 2010-04-10 23:17 | mraz

Jak świat światem, ruski nie będzie Polakowi bratem,

Czy naprawdę wierzycie w nagłą wielką przyjaźń Putina z "Polską"??? Rosjanie byli i są znani z tego, że życie ludzkie ma dla nich niewielką wartość, nie łudźmy się, że nagle się zmienili.
    Zdaję sobie sprawę jednak z tego, że w natężeniu wiadomości o katastrofie i żałobie, nikt publicznie nie odważy się przypuszczać, że to była zaplanowana akcja ruskich. "Jak to! To niemożliwe! Rosjanie, nie! Przecież wszyscy widzieliśmy jak Putin i Miedwiediew wyrażali swój żal, ba! nawet ogłosili żałobę w Rosji. A na uroczystości w Katyniu, można rzec, nastąpiło pojednanie między Polską a Rosją..." HEL-LOOO??? OBUDŹMY SIĘ!!
    Niepokojące jest również to, że Polacy nie byli dopuszczeni do miejsca katastrofy, wszystko, jak poinformował nasz przyjaciel Putin, jest pod kontrolą rosyjskich specjalistów i zostanie bardzo dokładnie i rzetelnie przez nich zbadane. Jasne...
    Peace
  • 2010-04-10 23:32 | pożal się Boże amerykański expert

amerykański ekspert jeśli jest według ciebie wyrocznią to życzę powodzenia, (z innej beczki, amer. eksperci doprowadzili do kryzysu btw.) a na podstawie czego on niby miał wydać taką opinię, zdjęć satelitarnych, zdjęć widzianych w tv, opinii, którą usłyszał w tv, czy może ameryka ma jakieś nieznajome nam maszyny wszystko-wiedzące?????
  • 2010-04-10 23:37 | andrzej

Wydaje mi się że to co Jezus objawił Rozalii Celakównie ma miejsce:

Pan Jezus powiedział do Rozalii: Strasznie ranią Moje Serce Najświętsze grzechy nieczyste, morderstwa (nienarodzonych) i straszna nienawiść, która nie wie, co to jest miłość bliźniego. Muszę ukarać niewdzięczne narody, które nie chcą się nawrócić. Pan Bóg ześle straszne kary. Ratunek dla Polski jest tylko w Sercu Jezusa. Królestwo Chrystusowe przyjść może do Polski przez Intronizację. Gdy się to stanie, Polska będzie przedmurzem chrześcijaństwa: silna i potężna, o którą się rozbiją wszelkie ataki nieprzyjaciela. Polska nie zginie o ile przyjmie Chrystusa za Króla w całym tego słowa znaczeniu; jeżeli się podporządkuje pod prawo Boże, pod prawo Jego Miłości. Tylko te państwa nie zginą, które będą oddane Sercu Jezusowemu przez Intronizację, które uznają Go swym Królem i Panem. Przyjdzie straszna katastrofa na świat. To nie będzie jeszcze koniec świata ani piekło, tylko straszna wojna, która ma dopełnić zniszczenia. Państwa oddane pod panowanie Chrystusa i Jego Boskiemu Sercu dojdą do szczytu potęgi i będzie już Jedna Owczarnia i Jeden Pasterz.

Jeśli każdy z osobna i wszyscy razem przez prezydencki akt Intronizacji Serca Pana Jezusa nie odda w opiekę Bogu naszego narodu, wszyscy zginiemy w czymś strasznym.

Boże chroń Polskę!
    Amen.
  • 2010-04-11 00:04 | konrad44

Jak to powiedział Wolfgang Goethe : "Od tego dnia, od tego miejsca zaczyna się nowa epoka dziejów świata i wy będziecie mogli mówić, że tam byliście ! "

To największa tragedia w historii Polski.
  • 2010-04-11 00:06 | tkw

Dziennik "Die Welt" ocenia w wydaniu elektronicznym, że "wraz z Lechem Kaczyńskim Polska straciła szefa państwa, dla którego idee i wartości w polityce były ważniejsze niż »marketing«". "Przyczynił się do tego, że z doświadczonej ofiary historii świata Polska stała się pewnym siebie aktorem na europejskiej scenie" - pisze korespondent dziennika.

Jednak mimo swojego eurosceptycyzmu, był gotowy do ustępstw, takich jak ratyfikowanie Traktatu Lizbońskiego - dodaje "Le Figaro".

Przedstawiając postać zmarłego, "New York Times" w swym wydaniu internetowym nie pomija takich wątków jak konflikty Kaczyńskiego z niektórymi krajami Unii Europejskiej i inne kontrowersje.

Gazeta (Hiszpania - TKW) prezentuje sylwetkę Lecha Kaczyńskiego jako polityka kontrowersyjnego, ale "zawsze widocznego w polityce polskiej i światowej". "Nie bał się konsekwencji (..) nie zawahał się przed przyparciem do muru Unii Europejskiej i jej przyszłych projektów" - czytamy w dzienniku. "Ten polski polityk prawicy zawsze był wierny swoim ideałom, choć nie zawsze poprawny politycznie".

Inna gazeta hiszpańska "Nazywa Kaczyńskiego "polemicznym obrońcą tradycji" i "jednym z najbardziej polemicznych polityków Europy"."

TKW: zgadzam się z tym.
  • 2010-04-11 00:07 | konrad44

Także się z tym zgadzam.
  • 2010-04-11 00:14 | tkw

Większa niż rozbiory ? Niż Katyń ? Powstania ? Rzeź Wołyńska ? II wojna światowa ? Auschwitz ? Getta w Polsce ? Powstanie Warszawskie ? itd. itp.

Takie klasyfikowanie w ogóle za dużego sensu nie ma, ale jeśli już, to proponuję nieco przemyśleć swoje słowa. Wczorajsza katastrofa ma wielki wymiar ludzki ale, na szczęście dla nas, niewielki w skali historii Polski. Ludzi żal, ale znajdziemy następców.
    Chciałbym, by z tej tragedii coś w nas zmieniło się na lepsze. Wtedy można będzie powiedzieć, że ta śmierć nie poszła na marne.
  • 2010-04-11 00:20 | Mira

Zal mi Cie. CNN powiedzialo to musi byc prawda.....
    to tak jakby napisala rosyjska "prawda"
    Tez mieszkam w USA, ale nie wierze slepo CNN.
  • 2010-04-11 00:27 | konrad44

Zależy jak rozumiemy słowa tragedia.
    W historii WOLNEJ POLSKI nie było takiego wypadku jak ten dzisiejszy.

Rozbiory ? - udział państw sąsiednich
    Katyń ? - ZSRR
    Powstania ? - Zaborcy
    Rzeź wołyńska ? - nacjonaliści Ukraińscy
    II WŚ ? - Rzesza Niemiecka i ZSRR
    Auschwitz ? - Rzesza Niemiecka
    Getta w Polsce - Rzesza Niemiecka
    Powstanie Warszawskie ? - Także Rzesza Niemiecka

Nie zrozum mnie źle TKW ale wszystkie zdarzenia, które wymieniłeś łączą się z tępieniem ludności polskiej przez obce państwa bądź narody.

Zrozum mnie, 17-letniego chłopaka, który trochę zna historię Polski.
    Tragedii, w której nie brali udziału inne narody, tragedii spowodowanej wypadkiem w historii Polski nie było.
  • 2010-04-11 00:29 | konrad44

I jeszcze coś : sam prosisz o to, żeby ta tragedia nie poszła na marne.
    Tak więc darujmy sobie wszelkie przepychanki słowne.
    Proszę
  • 2010-04-11 00:38 | konrad44

TKW
    Piszesz mądrze, rzekłbym, że bardzo mądrze.
    Potrafisz ubrać w słowa to, co mam na myśli. Zdaję mi się tylko (wnioskując po Twoich wypowiedziach), że jesteś o wiele bardziej doświadczonym człowiekiem ode mnie i dlatego tak sprawę widzisz.
    Dla mnie to tragedia indywidualna. Łamie się we mnie mój cały wewnętrzny zhierarchizowany świat, do którego przedwczoraj nie byłem przekonany, do którego dzisiaj tęsknię.
  • 2010-04-11 00:43 | JaPolak

To nie mozliwe ze to był wypadek!!! Nie wierze w to i już!!! Przeciez to ruski Niby naprawiali ten samolot!! no i naprawili!!!! Zamach na POLSKEE!!
  • 2010-04-11 00:45 | tkw

Zdanie "największa tragedia w historii Polski" napisałeś nie tylko Ty. Znalazłem je też w innych wypowiedziach. Ja się z nim nie zgadzam, ale gdybyś napisał "najtragiczniejszy wypadek w historii Polski", to bym się zgodził. Trzeba odróżniać "tragedię w historii" od "wypadku". Tragedii mieliśmy wiele, kilka z nich przytoczyłem i nie ma tu znaczenia, czy sami je sobie zgotowaliśmy czy zgotowali nam je inni. A to co się wczoraj zdarzyło to wypadek i chyba rzeczywiście bezprecedensowy w naszej historii, przynajmniej najnowszej.

Rozumiem Twoje emocje, ja mam po prostu taki nawyk zwracania uwagi na precyzję wypowiedzi. A w tym przypadku dochodzi u mnie świadomość, że w polityce obowiązuje bezwzględność i że ta katastrofa będzie wykorzystana przez polityków do ich własnych celów a to wykorzystanie będzie polegać m. in. na wielokrotnym powtarzaniu właśnie tego zdania: "największa tragedia w historii Polski". Mimo, że zdanie nie jest prawdziwe będzie powtarzane, bo wzbudza sympatię dla tego, kto je wygłasza. Niestety, takie są prawa polityki.

Rozumiem ludzi, którzy dziś nie potrafią czy nie chcą myśleć chłodno. To ludzki odruch, nawet moja Córka do mnie dzwoniła i stwierdziła, że dziś tylko płacze, oceniać zacznie od jutra. Ja jestem starszy, więc mam za sobą doświadczenie życiowe. Skoro wiem że te emocje miną z czasem i zostanie naga rzeczywistość, to już dziś zastanawiam się co będzie dalej. I wesoło mi nie jest.

Pozdrawiam
  • 2010-04-11 00:46 | konrad44

Rankiem nad wschodnim lasem
    Ociężale budziło się niebo
    Walcząc ze złowrogim czasem
    Polski Ptak wpadł w drzewo

Nikt nie przeżył tego upadku
    Pozostały zgliszcza i szczątki
    Na obcej ziemi nie z przypadku
    Nikt nie chciał drugiej pamiątki

Głowy pochylcie niech łza ciernista
    Spadnie na tą która niewinnych
    Spowiła piachem niczym wyspa

Życie różne problemy stwarza
    Przywitani Śmiercią u gościnnych
    Pozostawcie to bez komentarza

• 2010-04-11 00:48 | tkw

Czyje to ?
  • 2010-04-11 00:49 | konrad44

Właśnie.
    Napisałbym Ci precyzyjnie może za tydzień.
    Teraz słowa plączą mi się, nie wiem jak samemu się określić i jak określić to wydarzenie.
  • 2010-04-11 00:49 | konrad44

Moje
  • 2010-04-11 00:50 | tkw

Poczekam. A Ty się trzymaj.
  • 2010-04-11 00:52 | konrad44

Wiem, może banalny ( już dodany na pewnej stronie ) ale pisałem bez opamiętania i bez uwagi na formę etc.
  • 2010-04-11 00:53 | tkw

Dobrze, że Ciebie w tym samolocie nie było. Baczyński zginął młodo w Powstaniu i oby więcej takich strat nie było.

Pozdrawiam
  • 2010-04-11 00:57 | konrad44

Nie wiem jak traktować Twoją wypowiedź. Ale nie mam do tego głowy.
    Również pozdrawiam.
  • 2010-04-11 00:58 | tkw

Jak dla mnie to banalny nie jest.

Może i straciliśmy wczoraj "kwiat narodu", ale, jak widać, Naród żyje.

Pozdrawiam i podziwiam.
  • 2010-04-11 01:00 | tkw

Dosłownie. Jak czytam Twój wiersz, to myślę, że coś wartościowego byśmy stracili, gdybyś tam był. Pan Bóg dał Ci talent, chłopie.

Pozdrawiam
  • 2010-04-11 01:26 | tkw

Fakt, mam 55 lat, więc sporo więcej niż Ty. Z wiekiem człowiek trochę się uodparnia na emocje a poza tym wiek daje to, czego nie można mieć w wieku lat 17-tu - zrozumienie, że wszystko ma znaczenie tylko w jakimś miejscu i czasie. Że wszystko przemija i wtedy traci ostrość. Że w tym, co się dziś dzieje warto oddzielać to co ma znaczenie tylko chwilowe (choćby bardzo bolesne) od tego, co bardziej trwałe.

Dla mnie wczorajsza katastrofa ma kilka wymiarów:
    1. ludzki - tragedia dla rodzin (ci co zginęli to już mają spokój, teraz rodziny rozpaczają). A że były to osoby, które prawie codziennie widzieliśmy w telewizji to każdy ma poczucie, jakby stracił kogoś z rodziny, stąd taki powszechny lament i to jest zrozumiałe. To nie byli anonimowi ludzie. Jakiś czas temu w kopalni zginęło 23 górników - kto zna ich nazwiska ? A w Smoleńsku zginęli ludzie nam znani. Maciej Płażyński swego czasu był moim szefem, chyba już nigdy nie odżałuję, że Go nie ma, mało kogo tak szanowałem jak Jego.
    2. techniczny - parę instytucji musi w trybie pilnym wybrać sobie nowych szefów.
    3. Narodowy - na szczęście ta katastrofa nie podważa bytu Państwa i Narodu. Flagi wrócą na szczyty masztów, żałoba się skończy, w telewizji znowu będą "taniec z gwiazdami" i "jak oni śpiewają", może nawet pojawi się nowy program - "jak oni srają". A przy okazji: od lat mawiało się, że świat nas nie rozumie i nie wie, co to Katyń. No to teraz się dowiedzą, brzmi to może okrutnie, ale te ofiary spowodowały że wszyscy pytają nas, Polaków, o co chodzi z tym Katyniem. Moja Córka studiowała przez rok na Zachodzie i mówi, że dostaje teraz sporo maili od znajomych z pytaniami o Katyń. Nawet po śmierci oddali nam przysługę.
    4. Polityczny - gdy pomyślę, co się będzie działo (a właściwie już dzieje), gdy pomyślę o tych łupach do podziału - to już teraz mnie mdli. A dziś nawet politycy zamilkli, jedyne Sikorski wyskoczył z "Premier płacze". Ale jutro się zacznie, spoko.

Niech Ci się świat nie łamie. Z jednej strony to co się wydarzyło to nie jest koniec świata, ale z drugiej strony to może i dobrze, że są ludzie którzy myślą że to jest koniec, może jednak jako ludzie nie całkiem skamienieliśmy ?

Czas leczy rany, to mądre powiedzenie.

Dobranoc
  • 2010-04-11 01:43 | oko

Przemówienia…
    Zapakowany przez żal i szok odgłos kompletnej bezradności.
    Niedowierzanie…
    Przecież zaświeciło dzisiaj słońce, przecież nastał weekend. Ktoś zadzwonił, ktoś uznał, że nie wiem co się stało.
    Przebudzenie…
    Niemożliwe. Rozmówca jest idiotą i nie ma znaczenia, że należy do najbliższej rodziny.
    Myśli w biegu…
    Telewizor nie pozostawia złudzeń. Wraz ze łzami sypią się sfajczone resztki minionego ładu.
    Odrzucenie…
    To jakiś makabryczny żart.
    Przyswojenie…
    Choć oczy łzawią, to mózg ma ogromne trudności z akceptacja prawdy. Można się było nie zgadzać z wieloma rzeczami, ale myśl, że odeszli jest ciężką do przełknięcia. Odeszli i choć nikt o tym nie mówi głośno, to wyłania się z poczekalni dobrego wychowania pytanie: „wiedzieli?”, „dopadł ich strach?” , „cierpieli”? Zwłaszcza to ostatnie…
  • 2010-04-11 02:02 | Kami

Kwiecien 1940- Zbrodnia Katynska
    Kwiecien 2005- Smierc Jana Pawla II
    Kwiecien 2010- Smierc prezydenta Polski i waznych osobistosci panstwowych....

ooo jebb !! Zbieg okolicznosci ?? =/
  • 2010-04-11 02:49 | lukald

Przykro się coś takiego czyta....
    Całe szczęście większość Polaków potrafi przyzwoicie się zachować w tak trudnym momencie.
  • 2010-04-11 04:07 | kru

Przypomnienie dla nas wszystkich: bądźmy rozważni zawsze; także gdy czas goni

Smutek i żal, że tylu wybitnych Polaków zginęło być może tylko dlatego, że kalendarz wygrał z rozwagą i ostrożnością. Czekam na więcej informacji z czarnej skrzynki: dlaczego pilot tak bardzo zaryzykował?
  • 2010-04-11 08:22 | citizen

Zły los?
    Tak jak wszyscy rodacy czuję się zaszokowany i przygnębiony ostatnim tragicznym wydarzeniem jakie spotkało mój naród. Tak jak chyba wielu ludzi teraz zadaję sobie pytanie, czy przypadkiem nie jesteśmy rzeczywiście narodem wybranym, ale wybranym nie tak jak głosili to nasi wieszcze, ale przez niepowodzenie, nieszczęście tragedię losu i ludzi.
    Wystarczy wspomnieć te wieloletnie utraty niepodległości, nie do końca wygrane, albo przegrane wojny. Zostaliśmy narodem, który pod wieloma względami wśród narodów europejskich najbardziej ucierpiał w czasie drugiej wojny światowej. Dlaczego dotyczyło to wszystko właśnie nas?
    Pamiętamy niedawne obchody wybuchu drugiej wojny światowej obchodzone na Westerplatte a więc tu gdzie ta wojna się zaczęła i odcisnęła największe piętno. Teraz obchody rocznicy mordu w Katyniu rozbite z powodów politycznych, rzekłbym małostkowych na dwa etapy, które skończyły się taką tragedią.
    Pomijając odległą historię, bo to raczej sfera dla historyków, którzy się na tym znają, jeśli zastanowimy się, czy mogliśmy uniknąć tragedii drugiej wojny światowej, moim zdaniem nie. Nawet gdybyśmy się poddali i przyjęli wszystkie żądania Niemców to i tak oni starali by się nas wykończyć, może zmniejszyło by to jedynie straty.
    Czy rzeczywiście przydarzyły się nam ostatnio same tragedie i niepowodzenia? Wiemy dobrze że los nie był aż taki zły. Przed laty wybrano na Papieża Polaka, upadł znienawidzony system komunistyczny i wydostaliśmy się spod ścisłego nadzoru naszego wielkiego wschodniego sąsiada a on sam stracił wiele ze swojego wigoru. Dostaliśmy się do Unii Europejskiej i przyjęto nas do NATO ze wszystkimi pozytywami tych wydarzeń. Sytuacja ekonomiczna w Polsce, choć nie możemy porównywać się z rozwiniętymi krajami Europy nie wygląda źle.
    Jednym z dotychczas nierozwiązanych problemów były złe stosunki z sąsiadami. Ku ogólnemu zaskoczeniu na tle tych smutnych rocznic i wydarzeń ostatnio rysują się perspektywy poprawy stosunków z Rosją. Gdyby to się udało była by to dla Polski niezwykle ważna sprawa. Z dużym zdziwieniem, wręcz zaskoczeniem czytałem wypowiedzi na forum Onetu niezwykle pozytywnie oceniające postawę przywódców rosyjskich wobec ostatniej tragedii. Wygląda na to, że Rosja wyciąga do nas rękę, nie powinniśmy tego zaniedbać.
    Wiele słyszeliśmy o tzw. tarczy antyrakietowej, której usilnie domagamy się od Amerykanów i która w co święcie wierzymy ochroni nas w przyszłości od imperialnych zapędów Rosji. Moim zdaniem to całkowicie błędne mniemanie. Rosja ma tak potężny arsenał militarny, nie tylko nuklearny, że parę rakietek na terytorium Polski to packa na muchy wobec niedźwiedzia. Jeżeli porównujemy je do tarczy to powiedzmy coś o mieczu. Tarcza jest niepotrzebna jeśli obok mieszka przyjaciel, który nie wejdzie do naszego domu z mieczem. Rosja wcale nie musi być naszym odwiecznym wrogiem. Uściśnijmy wyciągniętą rękę i uczcijmy to flaszką Stolicznej.
  • 2010-04-11 09:49 | Bohun

Palikot mocno przesadził pisząc tak o Kaczyńskich. Ale nie zmienia to faktu, że moim zdaniem L. Kaczyński był złym politykiem. Jakim był człowiekiem to nie wiem. Być może jako człowieka bym go polubił, ale jako polityka go nienawidziłem. Sądzę, że tak samo jest z większością ludzi. Mało, który z nich ma charyzmę i mało który z nich potrafi być obiektywny i ponadpartyjny ( w domyśle ponad podziałami).
    Niektórzy życzyli też mu śmierci, ale sądzę, że chodziło im bardziej o śmierć polityczną. Wątpię, żeby tak naprawdę życzyli mu prawdziwej śmierci.
    Mam tylko nadzieję, że powstanie kolejny "spisek" Rosjan. Tzn. że będą starali się zatuszować sprawę tego wypadku, który moim zdaniem był winą pilota, który zapewne poddał się naciskom Kaczyńskiego, żeby lądować w trudnych warunkach atmosferycznych. Gdyby okazało się to prawdą to wyszłoby na cały świat, że polski prezydent był bardzo nieodpowiedzialny i brawurowy. Gdyby nic się nie stało, nie było żadnego wypadku to pewnie pozostałoby to bez echa. Tak też mają nasi polscy kierowcy, którzy uważają się za mistrza kierownicy. W każdym razie mam nadzieję, że Rosjanie postarają i nasi polscy polscy politycy postarają się zatuszować całą tą sprawę.
    Inną sprawą jest wg mnie stawianie pomników. Skoro umarł, i niektórzy ludzie uważali go za patriotę, to należy postawić mu pomnik. A za kilkadziesiąt lat, kolejne pokolenie, które nawet go nie znało będzie uważało go za kolejnego w polskiej historii bohatera.
    Nie mam aż tylu lat co tkw, ale znam realia historyczne, i wiem jak mity państwowe powstają.
  • 2010-04-11 11:11 | oz

Tak.
  • 2010-04-11 12:01 | tkw

No to zobaczymy co zdziała czas. W przeciwieństwie do Ciebie uważam Lecha Kaczyńskiego za całkiem dobrego prezydenta, w każdym razie najlepszego z dotychczasowych. Po takim wydarzeniu jeszcze długo będą robione analizy Jego prezydentury. Ja uważam, że z czasem będzie coraz więcej ocen dobrych a mniej złych. Czas daje dystans.

Co do ewentualnej winy za katastrofę - tu także się z Tobą nie zgadzam. Nawet jeśli prezydent kazał pilotowi lądować, to ostateczna decyzja należała do pilota, to on siedział za sterami. Czasem trzeba odmówić wykonania polecenia, choćby za to miało się stracić pracę. Ale pamiętajmy, że to tylko spekulacje, nie wiemy co się tam działo, mogło być przecież zupełnie odwrotnie - to pilot mógł samodzielnie zdecydować się na brawurę by "przypodobać się". W tej kwestii nie wiemy nic i pewnie się nie dowiemy, bo skąd ? Czarne skrzynki nie mają zapisane, czy prezydent wydawał polecenia pilotowi. W końcu ktokolwiek podjął tę fatalną decyzję, zapłacił za to głową. Więc dajmy temu "ktokolwiek" spokój.

Cholera, szkoda. Widać Bóg postanowił od czasu do czasu przypomnieć nam, co jest ważne a co nie. Tamci mają już zupełnie inne problemy, teraz my musimy odrobić swoją lekcję z tego nieszczęścia. Może jednak będą z tego jakieś mądre wnioski ?

Pozdrawiam
  • 2010-04-11 12:52 | Bohun

Przesadziłem pisząc, że go nienawidziłem, bo po prostu go nie lubiłem. Ale to już subiektywna ocena.
    Błąd pilota to dla mnie najbardziej prawdopodobna przyczyna, co też napisałem wcześniej. Ale jestem niemalże pewien, że to Kaczyński mu rozkazał lądować. Mało który odpowiedzialny pilot starałby się z własnej woli wylądować przy tak złych warunkach pogodowych bez odpowiedniego sprzętu na lotnisku.
    Tak czy siak, wielka szkoda i strata tylu ludzi. I pewnie zostaną wyciągnięte z tego jakieś wnioski i tylu ważnych ludzi nie będzie lecieć jednym samolotem.
    Co mnie wkurza to pamięć ludzi i ich zakłamanie. Jest wielu ludzi, którzy też nie lubili Kaczyńskiego jak ja, ale po tej katastrofie to chcą postawić mu (nie samym ofiarom katastrofy, tylko samemu Kaczyńskiemu) pomniki. Mógłbym pominąć to gdyby tu chodziło o samo uczczenie pamięć jego tragicznej śmierci, ale teraz jest on automatycznie uważany za jednego z najlepszych prezydentów, a przedtem w sondażach był on na ostatnim miejscu, a na pierwszym Kwaśniewski. Śmierć wszystko zmienia, a tragiczna tym bardziej.

Mam po prostu dosyć tego zakłamania.
  • 2010-04-11 14:58 | k.ch

mam kilka pytan jak to sie stalo ze nikt nie pyta o to :
    dlaczego juz godzine po wypadku gdzy nie znalezoino jeszcze cial nie bylo wiadomo ile osob bylo na pokladzie juz mowiono o tym ze NIKT NIE PRZEZYL?? jak to mozliwe ze film na ktorym widac 2 wybuchy ktory nakrecil dziennikarz - film na ktorym widac wypadek i wybuch samolotu w powietrzu nie jest pokazywany w telewizji, jak to mozliwe ze nikt nie pyta o to dlaczego silnik chodzil "dziwnie" jak swiadkowie pobliskich wiosek opowiadaja ? dlaczego czarne skrzynki pojechaly do rosji ? dlaczego CIALA naszych bliskich sa w MOSKWIE a nie w WARSZAWIE tam gdzie byc powinny? co ukrywa rosja dlaczego las nie jest spalony a szczatki leza w promieniu 800metro (tak jak by wybuchly bomby na pokladzie samolotu , a nie jakby uderzyl i dopiero zapalil wszystko w okol- drzewa sa nie tkniete-) dlaczego wszyscy sie boja zadac te pytania???czy ma tos cos wspolnego z rozmowa telefoniczna putina i tuska zaraz po zdarzeniu-trwala ona 2 godziny- co putin mial takiego waznego do powiedzenia przez 2 godziny? dlaczego panuje taka atmosfera? dlaczego rosja ma ciala czarne skrzynki i wszysto to co powinno juz dawno byc w polsce???nie jest to dziwne?gdzie jest dziennikarz ktory nagral cale zdarzenie dlaczego rosjanie chieli odebrac mu takie nagranie-dlaczego nie pokazuja tego nagrania w telewizji??(jak byla katastrofa worrldtradecenter to non stop lecialy amatorkie nagrania ) a tu?? co rosja ma do ukrycia???
  • 2010-04-11 16:13 | andy

Co ty za bzdury wypisujesz to normalnie żal. Nawet nie ma co komentować tych bredni o spisku, zamachu itp. A to że do miejsca katastrofy nie dopuszcza się osób postronnych to normalna procedura - w Polsce, Niemczech czy USA byłoby tak samo.
  • 2010-04-11 16:13 | tkw

Masz rację, jest hipokryzja i zakłamanie. Ale ja widzę jeszcze inny wniosek z tej nagłej zmiany wielu wypowiedzi - po prostu ludzie często nie myślą nad tym, co mówią. Wypowiedź przemyślana powinna pozostać w mocy nawet po takim wydarzeniu. A jeśli ktoś swoje zdanie zmienia o 180% to ja podejrzewam, że wcześniej nie za bardzo sobie przemyślał albo wtedy myślał ale teraz nie myśli (najczęściej jednak nie myślał ani wtedy ani teraz).

To trochę tak jak z pisarzami. Jedni piszą coś, co nie wytrzymuje próby czasu, w naszej historii mieliśmy pisarzy-dupowłazów w czasach PRL ale mieliśmy też takich, których dorobek i dziś jest wielki. Albo się ma klasę albo nie. Na tym tle ciekawe będzie śledzić "produkcję" dziennikarzy - ciekawe kto z nich będzie trwał przy swoich opiniach a kto je odwróci o 180%.

Emocji nie da się wyeliminować (i chyba nie powinno, bez emocji nie ma życia), ale trzeba też zachowywać rozsądek. Serce i rozum, jak pisał poeta.

Pozdrawiam
  • 2010-04-11 16:30 | andy

@leke - Bez przesady, tak kiepską masz pamięć ? Poprzednio to nie "cała generalicja wojskowa" tylko wyżsi oficerowie jednej broni - lotnictwa.

Wszędzie te teorie sPISkowe - żałosne.

Po prostu ani na tamtym ani na na tym lotnisku nie było nowoczesnych systemów naprowadzania. I to jest główna przyczyna, reszta to ludzkie błędy i zła pogoda.
  • 2010-04-11 16:33 | tkw

Nie masz racji.
    1. W samolocie z rzeczywiście najważniejszych osób w państwie był tylko Prezydent. Inne najważniejsze osoby - Premier, Marszałek Sejmu, Marszałek Senatu, Ministrowie, Prezydent Warszawy itd. - tam ich nie było. Pozostałe ofiary to ludzie z wysokich stanowisk, ale jednak nie tych topowych a część to nie funkcjomariusze państwa tylko ważni działacze partyjni. I nasze szczęście, bo nie tak dawno tymże samolotem do Brukseli lecieli razem Lech Kaczyński i Donald Tusk (jeśli dobrze pamiętam). Mogło być gorzej.
    2.Na uroczystości w Katyniu wybierało się ok. 100 wysokich rangą polityków - mieliśmy wysłać 100 samolotów ?
    3. Nie zginął żaden minister (w części rządowej, co innego kancelaria Prezydenta). Zginęło kilku wiceministrów, ale w Polsce jest ich w sumie dobrze ponad 100, szkoda tych co zginęli ale rząd normalnie działa i z jego konstytucyjnego składu nikt nie zginął.
    4. Zginęło kilkunastu posłów - to boli, ale Sejm będzie normalnie działał, prawo określa, kto automatycznie zajmie ich miejsca.

To był straszny wypadek, ale na szczęście funkcjonowanie Polski i Narodu od tego się nie załamie. Ten wypadek to głównie tragedia ludzi a nie Państwa czy Narodu. Jeśli jest coś takiego jak "pula nieszczęść", to chyba wyczerpano ją dla Polski na dłuższy czas. A jeśli jest coś takiego jak sprawiedliwość, to Jarosława Kaczyńskiego już nic złego nie powinno w życiu spotkać, co On musi znieść teraz to za dużo na jednego człowieka.

• 2010-04-11 16:39 | Grgkh

Jaka jest prawda? Kiedyś się dowiemy

Kaczyński nie zostawia po sobie najlepszej opinii. To już nie te czasy, kiedy można było niewygodne fakty z historii swego życia "wymazać" - pamiętamy więc jego zachowanie podczas lotów samolotem do Gruzji i w Iraku. Arogancję. Lecąc do Gruzji też miał na pokładzie wielu ważnych ludzi, prezydentów i pchał się pod kule, bo jego awanturniczy interes był na pierwszym planie.

Jest bardzo prawdopodobne, że to on wymusił na pilocie decyzję o lądowaniu w warunkach, które dawały nikłą szansę na szczęśliwe zakończenie tego manewru. Jeśli się to potwierdzi, to honory, z jakimi teraz jest traktowany są zwykłą, podłą hipokryzją.

Ale poza tym to jest naprawdę wielka tragedia. Dla ludzi i dla państwa. Współczuję wszystkim bliskim ofiar wypadku.
  • 2010-04-11 17:06 | skoool

Wątpliwości.

Nigdy nie byłem zwolennikiem teorii spiskowych. Przeczytałem dziś doniesienia wielu agencji prasowych z całego świata i pomalutku wyłania mi się trochę makabryczny obraz.
    Samolot nie powinien tam absolutnie lądować, widoczność była poniżej 400 metrów a do dyspozycji lotnisko bez niezbędnej technicznej i nawigacyjnej infrastruktury.
    Dochodziła jednak godzina dziewiąta a uroczystości miały rozpocząć się o dziesiątej. Poustawiane były już krzesła dla gości z imiennymi karteczkami, o każde z nich oparty był na wypadek deszczu złożony parasol. No i jak w takiej sytuacji lecieć do Mińska lub do dalekiej Moskwy, nie będzie Prezydenta na uroczystościach a Premier tydzień temu był. Zapada decyzja, lądujemy.
    Na pewno nie podjął jej samodzielnie pilot. NA PEWNO!
    Był on żołnierzem a na pokładzie był głównodowodzący Polskich Sił Zbrojnych łącznie z całym swoim Sztabem Generalnym.
    Zadaję więc pytanie, kto był logistykiem tego dramatu, i kto ROZKAZAŁ pilotom wylądować???
    Ps.
    W TVN 24 jeden z ekspertów od lotnictwa zaczął o tym mówić ale reżyser szybciutko wrzucił na wizję nie mający z tym nic wspólnego materiał filmowy ze Smoleńska i nikt, już później w tym temacie nie powiedział, zapadła tam niezręczna kilkuminutowa cisza. Wyjechałem z Polski wiele lat temu ze między innymi przez zakłamanie mediów i cenzurę. Teraz jestem w drodze powrotnej, lecz zaczynam mieć wątpliwości, czy decyzja moja jest słuszna.
    Czy winni tej wielkiej tragedii zostaną nam pokazani?
    Skoool
    Nysa-Berlin-Kraków.
  • 2010-04-11 17:31 | wernerka

Komentarz chyba nie na miejscu. Zginal prezydent kraju, i bez wzgledu na to z jakiej byl partii i jak oceniamy jego osiagniecia, to ogromna tragedia narodowa. Ale najbardziej martwi mnie wlasnie taka obludna postawa, to ze robi sie z niego meza stanu, a przeciez niedawno jeszcze byl najgorszym prezydentem! Proponuje zeby kazdy pochylil sie sam nad soba i wyciagnal wnioski zamiast skupiac sie na szukaniu winnych i wytykania palcami.
  • 2010-04-11 17:38 | skoool

Oprócz Prezydenta zginęło 95 osób i znalezienie winnych tej tragedii jest konieczne. Dziwi mnie Pana(i) niefrasobliwość. Trochę więcej empatii z rodzinami ofiar i też rozglądać się Pan(i) za winnymi zacznie.
  • 2010-04-11 17:48 | niebieski bocian

O prawde w polskich mediach nie ma nawet co marzyc, zreszta zachodnie nie sa o wiele lepsze. Podejrzewam, ze do wypadku doszlo z polskiej glupoty i zacietrzewienia, "zaden Rusek nie bedzie nam mowil, gdzie mamy ladowac", tak wyobrazam sobie reakcje na zalecenia ze strony rosyjskiej kontroli lotow. Nie rozumie po co az tyle osob lecialo do Katynia i wojskowi i hierarchia koscielna, o czym jest cicho w mediach. Jest tragedia dla rodzin zmarlych, dla Polski poniekad tez ale wyszedl rownoczesnie polski bajzel i "ulanska fantazja". Krzyki do Boga nic tu nie pomoga. Gleboko wierzacy wiedza, ze nic nie dzieje sie bez przyczyny Boga. Pan Kaczynski uprawial wybiorcza polityke historyczna i jego oczkiem w glowie byl wlasnie Katyn, byc Bog tak chcial, ze dokonczyl zycia w sposob dramatyczny, wlasnie w tamtych stronach. Za ewentualne opluwanie mnie i mojego postu z gory dziekuje i wybaczam.
  • 2010-04-11 17:52 | andy

Obawiam się że nie zostaną. No chyba że Rosjanie w obawie przed tym że będą oskarżani o różne rzeczy, ujawnią zapis czarnych skrzynek i w ogóle wszystkie możliwe materiały.
  • 2010-04-11 17:52 | tkw

Chcieć a móc to dwie różne rzeczy. Wszystko wskazuje na to, że to nie była wina ani personelu na lotnisku ani awaria techniczna. Najprawdopodobniej zawinił człowiek na pokładzie samolotu. Ktokolwiek to był, zapłacił za swój błąd głową a wszyscy świadkowie zginęli wraz z nim. Czarne skrzynki nie wskażą zapewne winnego, nie rejestrują wszystkiego. Zresztą co da znalezienie winnego ? Odpowiedzialność już poniósł a dla nas nic to nie wniesie, bo procedury takich lotów już są i nie będą z tego powodu zmienione.

Moje zdanie jest następujące - jeśli zawinił człowiek na pokładzie samolotu, to był to pilot. Powtarzam - jeśli. Pilot samolotu to jak kapitan na statku - odpowiada za bezpieczeństwo i w razie potrzeby musi odmówić wykonania rozkazu, jeśli jego wiedza mówi mu, że wykonanie rozkazu zagraża bezpieczeństwu ludzi. Nawet, jeśli później za niesubordynację przyjdzie mu odpowiedzieć. Ponad rozkazem jest jeszcze sumienie. Ale to co tu napisałem nie zmienia tego, co napisałem nieco wyżej - zapewne nigdy nie dowiemy się, co tam się działo i nie ma sensu dochodzić tej wiedzy. Winni i niewinni polegli. Koniec.
  • 2010-04-11 18:48 | skoool

Reszta Europy też jest mocno zainteresowana wyjaśnieniem tragedii.
    Rosjanie zachowują się według mnie fantastycznie.
    Do dziś nie byłem fanem p. L. Wałęsy ale to, co powiedział w Gdańsku zmieniło mój pogląd o tym człowieku diametralnie. Ciekawa była też wypowiedź p. Agnieszki Lipińskiej, że przyczyną katastrofy nie była pogoda, błąd ś.p. pilota, że była nią po prostu ludzka pycha.
  • 2010-04-11 19:16 | skoool

Chodziło mi oczywiście o Panią Olgę Lipińską, za błąd spowodowany emocjami serdecznie przepraszam.
    Skoool.
  • 2010-04-11 20:01 | marcin345

Żadne słowa nie są w stanie ukoić bólu i żalu.To co się stało jest nie do uwierzenia!Nie zdajemy sobie nawet sprawy jak życie potrafi zaskakiwać!Moje szczere kondolencje dla tych którzy stracili swoich bliskich!
  • 2010-04-11 20:50 | Polski Serb

Wielka tragedia dla Polski, Słowian, Europy i całego świata.
    Serbia i Serbowie są w wielkim żalu i smutku.
    http://www.b92.net/info/komentari.php?nav_id=423460#hrono
    http://www.b92.net/info/komentari.php?nav_id=423576#hrono
  • 2010-04-11 22:47 | mraz

Czy naprawdę wierzycie w nagłą wielką przyjaźń Putina z "Polską"??? Rosjanie byli i są znani z tego, że życie ludzkie ma dla nich niewielką wartość, nie łudźmy się, że nagle się zmienili.
    Zdaję sobie sprawę jednak z tego, że w natężeniu wiadomości o katastrofie i żałobie, nikt publicznie nie odważy się przypuszczać, że to była zaplanowana akcja ruskich. "Jak to! To niemożliwe! Rosjanie, nie! Przecież wszyscy widzieliśmy jak Putin i Miedwiediew wyrażali swój żal, ba! nawet ogłosili żałobę w Rosji. A na uroczystości w Katyniu, można rzec, nastąpiło pojednanie między Polską a Rosją..." HEL-LOOO??? OBUDŹMY SIĘ!!
    Niepokojące jest również to, że Polacy nie byli dopuszczeni do miejsca katastrofy, wszystko, jak poinformował nasz przyjaciel Putin, jest pod kontrolą rosyjskich specjalistów i zostanie bardzo dokładnie i rzetelnie przez nich zbadane. Jasne...

skopiowałam swoją wypowiedź z wczoraj i popieram cie k.ch
    coś mi tu śmierdzi i to ostro, ale nikt nie odważy się powiedzieć tego publicznie (nie dziwię się, bo już spotkałam się z krytyką- spoko, przyzwyczaiłam się)
    nie myślcie jednak, że moja "teoria spiskowa" świadczy, że nie jest to dla mnie wstrząs, owszem, jest i to ogromny, nadal nie mogę sobie tego uzmysłowić...
  • 2010-04-12 00:48 | adyy

http://www.youtube.com/watch?v=VxybOgouH10

KU PAMIĘCI OFIAROM!
  • 2010-04-12 03:42 | t

Wyrazy glebokiego wspolczucia dla rodzin ofiar, calej Polski i wszystkich Polakow. Mimo tego ze nie jestem Polka, mieszkalam przez jakis czas w Polsce, darze sympatia Polske i Polakow. Polska zawsze wytrwala przez tragiczne zdarzenia w historii, i na pewno bedzie dalej wytrwac, nawet przez taka tragedie...

Czesc ich pamieci...
  • 2010-04-12 17:47 | Magdalena

Ta tragedia nie powinna się wydarzyć i można było jej uniknąć. Jednak czasu nie można cofnąć i zastanawianie się nad tym dlaczego pilot podjął decyzję taką a nie inną nic już w tej sytuacji nie zmieni. Jedyne co możemy zrobić to znaleźć sens w tym bezsensie tragedii. Każdy kto uważa się za Polaka powinien przez ten czas żałoby przemyśleć własne podejście do życia w kontekście tego wydarzenia, zrewidować swoje poglądy na temat patriotyzmu, polityki, swojej wcześniejszej postawy wobec spraw narodowych. Myślę, że ludzie, którzy MYŚLĄ wyciągną pozytywy(o ile można użyć w tym momencie takiego słowa) tej sytuacji i staną się po prostu lepszymi ludźmi, lepszymi Polakami, bo jeżeli chcemy zmienić Polskę to musimy zacząć od siebie. Naród polski przeżył w swojej historii bardzo wiele trudnych sytuacji ale umiał sobie z nimi poradzić. Dzięki takim dziejom wykształciło się w naszym narodzie niezwykłe poczucie patriotyzmu. Jednak współczesna młodzież Polska bombardowana z każdej strony informacjami, które wpływają bardzo negatywnie na jej moralność zatraca tę tradycję. Moje pokolenie(mam 22 lata) nie przeżyło żadnego wstrząsającego wydarzenia, żyje nam się ogólnie mówiąc - wygodnie, nie musieliśmy o nic walczyć, wszystko zostało nam podane na talerzu, ale takie udogodnienia powodują ignorancję, brak działania i brak refleksji nad naszą tożsamością i świadomością narodową. Nie zdajemy sobie sprawy z tego, że to co mamy zostało wywalczone często przez ludzi będących w naszym wieku i oni byli w o wiele gorszej sytuacji niż my dziś. Kierowali się takimi wartościami, których próżno szukać w wielkiej części współczesnej młodzieży. Szczerze chciałabym, żeby ta tragedia zmieniła zwykłych ludzi i polityków, ona musi mieć jakiś sens, ale zmienią się tylko ci, którzy będę chcieli. Jest mi smutno z tego powodu, że widzę głównie takich ludzi w swoim otoczeniu którzy nie chcą.:/
  • 2010-04-12 20:51 | kina

wielka strata dla Narodu Polskiego :( szczere kondolencje dla rodzin ofiar....""
  • 2010-04-12 21:39 | MORDERSTWO!!!

Znowu zamordowali elitę Polski! To było zaplanowane - lista pasażerów była znana dużo wcześniej i krążyła po internecie i wśród dziennikarzy!!! Zabili ludzi którzy za dużo wiedzieli i za dużo chcieli zrobić - po prostu ich uciszyli! JESZCZE POLSKA NIE ZGINĘŁA!!! POLSKO WALCZ!!!
  • 2010-04-12 21:55 | tkw

Ty masz 22 lata, ja mam 55. Sam kiedyś miałem 22 lata (poważnie, to brzmi nieprawdopodobnie ale ręczę za to choć mnie samego czasem nachodzą wątpliwości), mam Córkę niewiele od Ciebie starszą, więc pozwolę sobie skomentować to co napisałaś o patriotyzmie i swoich rówieśnikach.

Nie martw się o to, że na codzień nie żyją powstaniami, wojnami, wielkimi czynami heroicznymi itp. Właśnie tak powinno być, właśnie o to chodziło, żeby było normalnie. Bo normalni ludzie w normalnym kraju powinni chodzić do pracy, uczyć się, czytać książki, zarabiać pieniądze, wychowywać dzieci itd. To co napisałaś jest dla mnie dowodem, że pokolenie Solidarności odniosło sukces - o to właśnie nam chodziło. Piszę "nam", bo moja Matka walczyła w Postaniu Warszawskim, ja swoje w stanie wojennym odsiedziałem, więc chyba wolno mi tak mówić. Kiedyś powiedziałem Córce "pamiętaj, jak przyjdzie Twój czas to żebyś nie przyniosła wstydu Rodzinie". I nie mam najmniejszych wątpliwości, że nie przyniesie. Ale bardzo bym chciał, by nie musiała tego udowadniać.

A co do oceny obecnych 20-latków - ja uważam, że jako całość są pokoleniem lepszym niż moje. U Twoich rówieśników widzę większy pęd do nauki, lepiej wiedzą czego chcą w życiu, nie boją się podejmować ryzyka, są bardziej pracowici. Jako całość, nie mówię o pojedynczych "egzemplarzach". I jestem pewien, że jak przyjdzie czas próby to nie zawiodą - na pokolenie urodzone ok. 1920 roku ich rodzice też narzekali, że bezideowi, że bez patriotyzmu itd. A przecież to „pokolenie Kolumbów”, prawda ?

Więc spoko.

Pozdrawiam
  • 2010-04-12 23:32 | konrad44

Och, "pokolenie Kolumbów"... prawdziwy wzór.
  • 2010-04-13 08:20 | skoool

Boże chroń Polskę.

Boże chroń Polskę... Przed wariatami!
  • 2010-04-13 23:10 | Sirkko

To prawda, że zginęła elita życia społecznego i politycznego kraju. To byli ludzie którzy walczyli o prawdę. Zwłaszcza Kurtyka (IPN) był bardzo nie wygodny dla Tuska. Dużo się mówiło o ustawie dotyczącej ludzi mających analizować teczki IPN - u. Tusk chciał by dostęp do nich mieli ludzie wyznaczeni przez partię rządzącą, a Kaczyński by byli to wykształceni historycy. Prezydent miał zawetować tą ustawę.. i co teraz. Trafi ona w łapy Komorowskiego (oglądałam go gdy zeznawał przed komisją - strasznie mataczył) ją podpisze. Byle kto będzie miał dostęp do akt. Takich sytuacji jest więcej. Czy Wy naprawdę nie rozumiecie co się stało, ile straciła Polska przez tą katastrofę. Czytam te wszystkie wypowiedzi,rozważania, teorie spiskowe i wiem, że Polacy nie interesowali się polityką, tylko kupowali cały medialny towar w ciemno.
  • 2010-04-14 15:32 | legio patria nostra

Katastrofa czy zamach?!

Rano 10 kwietnia , po włączeniu telewizora , kiedy do mojego dopiero co przebudzonego mózgu zaczęło docierać co się zdarzyło -doznałem szoku, usiadłem i długo nie mogłem wstać. Chłonąłem każdą informacje i nie mogłem w to uwierzyć . Czułem się bezsilny i poczułem bezmierny żal.
    Po otrząśnięciu się z pierwszego szoku zacząłem sobie zadawać pytania: Co? Kto? Jak? gdzie? Czemu? i dowiedziawszy się że to się zdarzyło w Rosji , na wojskowym lotnisku , złapałem się na myśli, i to była pierwsza myśl która przyszła mi do głowy (a często pierwsza myśl jest prawdziwą)- ruskie to zrobili! Szybko odrzuciłem ją , nie chciałem w to wierzyć , to było by zbyt nieludzkie, nie mogli tego zrobić -nie w Katyniu!
    Mijal dzień, podano listę poległych , zaczęli się pojawiać świadectwa naocznych świadków, informację i nadzieję że trzech pasażerów przeżyło katastrofę, szybko rozwiała ostateczna liczba ofiar- 96 i komunikat że nikt z prezydenckiego „tupolewa” nie uratował się.
    Druga myśl która przyszła mi do głowy, była myśl że Katyń, to przeklęte miejsce i jak mityczny potwor znów pobiera daninę z ludzi - z polskiej elity. I znów poczułem niezmierny ludzki żal że historia w tym samym miejscu w taki okrutny sposób zatoczyła kolo . Czułem żal też dlatego że podczas spotkania w belwederze miałem zaszczyt osobiście poznać pana prezydenta i ministra Szczygłę.
    Razem z niezmiernym żalem i smutkiem , coraz mocniej czułem potrzebę znalezienia odpowiedzi na pytanie: czemu to się stało ? oraz potrzebę logicznej analizy tego co się nam wszystkim przydarzyło. Znów powrócili pytania :Kto? Czemu? Jak? i jak to w ogóle jest możliwe że prezydent oraz tak wielu najważniejszych ludzi w państwie, giną w jednej chwili? –komu to było na Renke?
    Na pytanie Co? odpowiedz była :zginęli -Prezydent , szef Biura Bezpieczeństwa narodowego, szef sztabu generalnego wraz z generałami, szef NBP, Marszalkowie, posłowie, senatorowie, funkcjonariusze BOR-u, cały gabinet prezydenta, ostatni prezydent na uchodźstwie, szef IPN-u, załoga itd. Poza ministrem MSW i A i premierem zginęli wszyscy najważniejsze ludzie w państwie.
    Jestem byłym wojskowym i mimowolnie porównałem to co się stało z radziecką doktryną wojenną , która w razie wojny uwzględniała likwidacje najważniejszych osób (głowy państwa, szefa sztabu, ministrów itd.) aby maksymalnie osłabić przeciwnika. Za czasów związku radzieckiego a nawet w latach 90-ich , w podmoskiewskiej miejscowości Balaszycha były prowadzone kursy dla funkcjonariuszy KGB, których szkolono właśnie pod tym kontem-likwidacji głów państw.
    Na pytanie czemu to się stało ? media szukali odpowiedzi w wersjach: że to był albo błąd pilota, albo warunki pogodowe, albo brak odpowiedniego sprzętu na lotnisku w Smoleńsku. Ale nie słyszałem ani jednej wersji , chociażby pytania -czy to nie mógł być zamach? Akt terroryzmu? zdziwiłem się że przez cały dzień nie usłyszałem ani jednej takiej sugestii a przecież obok błędu pilota i warunków atmosferycznych to mogła być jedna z logicznych wersji.
    Kolejne pytanie było Gdzie? I właśnie to pytanie jest kluczowe! –to się zdarzyło w Rosji!!! W tej właśnie Rosji która 70 lat temu rozstrzeliwała polskich oficerów w tym że Katyniu, w Rosji która zabiła miliony swoich obywateli, w Rosji którą się podejrzewa w śmierci poprzedniego polskiego głowy państwa, generała Sikorskiego(jak tu nie szukać paraleli?!) w Rosji która pod koniec 20-go wieku , czołgami rozjechała czeczeńskie dążenie do niepodległości, w Rosji którą obwinia się w ludobójstwie tych że Czeczenów, w Rosji która bezczelnie , nie uwzględniając żadnych zakazów i nakazów społeczeństwa międzynarodowego, anektowała ¼ terytoriów Gruzji i zrobiła to w 2008 roku, w totalitarnej Rosji która rządzona jest przez autorytarnych władców wywodzących się z byłego KGB. Z KGB która jest następczynią NKWD. Przecież pokolenie NKWD-dzistow która rozstrzeliwała polskich oficerów w Katyniu , uczyła w szkole KGB premiera-prezydenta Putyna. A sam premier Putyn kim on jest jak nie tym że NKWD-zistą , byłym agentem operacyjnym KGB którego uczono jak werbować, zabijać, kłamać w imię dzierżawy przez którą był wychowany i dla której służył. Przecież to on powiedział że największą tragedią 20-go wieku, był rozpad związku radzieckiego.
    Słysząc takie oskarżenia, powstaje pytanie- czemu mieli by to zrobić? Przecież polska nie jest w stanie wojny z Rosją? Czy naprawdę nie jest?! A wojna w Gruzji i postawa prezydenta Kaczyńskiego , który mimo rosyjskich gróźb że zestrzelą jego samolot i tak dotarł do Tbilisi, tym samym przyczyniając się do powstrzymania dalszego rosyjskiego ataku na stolice Gruzji?!(i jak tu znowu nie szukać paraleli!). Przecież cale rzycie prezydenta Kaczyńskiego była wojną przeciwko systemowi, którego upadek premier Putyn tak przeżywał i żałował? Prowadzona przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego polityka wschodnia (prometeizm) która była kontynuacją myśli Marszalka Piłsudzkiego w żaden sposób nie szło w parę z polityką prowadzoną przez Rosję. To prezydent Kaczyński jak Marszalek Piłsudzki w 1920roku stal na drodze imperialistycznym dążeniom Rosji i co najważniejsze, nic nie zmusiło by go zejść z tej drogi -jak tylko śmierć!!!
    Rosyjskie władze mieli za co nienawidzić pana prezydenta: w czasie jego kadencji na stanowisku prezydenta warszawy, jeden z placów otrzymał miano pierwszego prezydenta Czeczenii Dzochara Dudajewa- w przemówieniach prezydenta często było słychać o historycznej odpowiedzialności rosii-15 listopada 2006 roku prezydent Kaczyński zaproponował Unii europejskiej wprowadzić sankcje przeciwko Rosji w odpowiedzi na zakaz importu polskich produktów do Rosji - polska nałożyła weto na decyzje rozpoczęcia negocjacji miedzy UE i Rosją 24 listopada- podczas rosyjsko gruzińskiej wojny w 2008 roku prezydent otwarcie poparł Gruzje i stal się orędownikiem sprawy gruzińskiej w świecie(otwarcie popierał przystąpienie Gruzji do NATO)-za prezydentury Lecha Kaczyńskiego zapadła decyzja o rozmieszczeniu amerykańskiej systemy obrony przeciwrakietowej na terytorium polski-polska proponowała też alternatywne drogi pozyskania zasobów energetycznych i uniezależnienie się europy od dostaw rosyjskiego gazu.
    Twierdzenie że obecne rosyjskie władzę starają się odbudować mocarstwowość związku radzieckiego nie jest tylko teorią , o tym dobitnie świadczą wszystkie ich posunięcia, wojskowe czy polityczne ostatnich lat: zdławienie ruchów narodowo wyzwoleńczych na terytorji samej Rosji, ograniczeni wolności słowa, prześladowania opozycji(w tym zabójstwa oponentów politycznych) ekspansja terytorialna i próby przywrócenia wpływów w Gruzji, pro rosyjskie zmiany zachodzące na Ukrainie, zmiany polityczne w Kyrgyzstanie (które niewątpliwie wywołała Rosja w celu usunięcia znajdującej się tam amerykańskiej bazy wojskowej oraz w celu odzyskania strefy wpływów), szantażowanie i próby pozyskania części europy i spowodowanie rozłamu wewnątrz unijnego, jako narzędzie do tego używając rosyjski gaz, dodajmy do tego autorytarne metody sprawowania władzy i zobaczymy kierunek do którego dąży współczesna Rosja.
    Chodźcie jeszcze raz dokładnie przyjrzymy się faktom:- samolot prezydenta był w naprawie w Samarze(Rosja), samolot prezydenta rozbił się w Smoleńsku(Rosja) na wojskowym lotnisku, kto był pierwszy na miejscu katastrofy? Rosyjskie struktury siłowe! komu było to najbardziej na Renke?Rosji , czy rosyjskie służby specjalne mogli to przeprowadzić? -tak i nie raz likwidowali przywódców innych państw! W czyje ręce wpadli tzw. czarne skrzynie wydobyte z wraku samolotu? Rosjan!(a konkretniej ministra Szojgu który zamieszany był w operacje specjalne w latach 90-ich w Gruzji. Właśnie ten Szojgu wraz z żołnierzami specnazu KGB „alfa” , przywoził bron abchaskim separatystom przed ostatecznym natarciem na Suchumi), Czy rosyjskie służby specjalne mogli podrobić (sfabrykować) zawartość czarnych skrzynek? Tak to nie stanowi żadnej trudności dla służb specjalnych. Mogli też odpowiednio przygotować (oczyścić) miejsce katastrofy przed przyjazdem polskich ekspertów. Czy strona rosyjska posiadała wiedze o tym, kto oprócz prezydenta będzie leciał tym samolotem –tak , dostali listę pasażerów odpowiednio wcześniej. Jak mieli zamiar likwidacji prezydenta , lepszego momentu nie mogli znaleźć. Mogli to zrobić u siebie, na swoim terenie i na swoich zasadach.- Zbrodnia doskonała!
    W końcu zadajmy sobie pytanie, kto zyskał by najwięcej na śmierci takiej leczby funkcjonariuszy państwowych oraz wojskowych , którzy podzielali anty imperialistycznie (anty rosyjskie) poglądy prezydenta, i były w swoich poglądach nieustępliwi? – Rosja!!!(A to że są zdolni do takich czynów już nie raz udowadniały. To pokolenie KGB-owcow Putyna przeprowadziła atak na pałac Tadz-Bek i zlikwidowała Hafizullah Amina stojącego na czele Afganistanu a przed nim jego poprzednika Nur Mohammed Taraka, to oni zlikwidowali pierwszego prezydenta Czeczenii Dżochara Dudajewa i przeprowadzili kilka zamachów na prezydenta Gruzji Eduarda Szewardnadze.

P.S.- nie wierze też w żal i skruchę którą okazywał premier Putyn czy prezydent Medwiediew. Nie wierze w łzy byłego agenta KGB(byłych agentów nie ma) szklonego kłamać, udawać, zabijać a tym bardziej nie wierze w jego łzy po stracie politycznego przeciwnika jakim był prezydent Kaczyński! Nie zapominajmy że właśnie ten człowiek kazał prawie doszczętnie wyrznąć Czeczeńską ludność, że właśnie ten człowiek kazał zaatakować Gruzje. Ten człowiek nie płacze i nie ma skrupułów a metod uprawienia polityki uczył się w szkole KGB a czego tam uczą dobrze wiemy. Właśnie ten człowiek stoi na czele Rosji -Rosji gdzie wolno myślących ludzi się zabija!!!

• 2010-04-15 17:57 | geralt

KATASTROFA SAMOLOTU Z PREZYDENTEM NA POKŁADZIE

Ja moze bede troche niepopularna, ale uwazam, ze to co sie mowi w mediach jest gleboko przesadzone. Oczywiscie, ze stala sie tragedia, ale podobne staja sie dziennie w calej Polsce. Gdyby jednakowo traktowac kazdego obywatela, mielibysmy codziennie zalobe narodowa.
    Od 3 dni przestalam czytac prase, tak mnie to wszystko zdenerwowalo. Zaraz po tragedii, gdy powiedziala mi o tym mama, bylo mi bardzo przykro, mimo ze nie jestem zwolenniczka Kaczynskiego. Z poczatku wiadomosci byly podawane informatywnie, ale z godziny na godzine zaczely stawac sie obsesyjnie dramatyzowane, co mnie bardzo obruszylo. No bo z jakiej racji cala Polska jest wstrzasnieta jednym epizodem, gdy podobnych jest cale mnostwo? Ciekawa jestem czy Jaroslaw Kaczynski zdecyduje sie teraz „kontynuowac misje brata”... albo jesli nawet nie to, ciekawa jestem jak beda wygladaly kampanie wyborcze.
  • 2010-04-15 19:29 |

Cokolwiek Pan bierze - niech zmieni bo najwyraźniej nie służy. Oczywiście, Rosjanie, mianowicie KGB teraz walczą przeciwko Amerykanom w Afganistanie, zorganizowali zamach na WTC w 2002 roku, wysadzili pancernik Maine w portu Hawany w roku 1908 dając powód amerykano-hiszpańskiej wojny, zaatakowali amerykańskie okręty w zatoce Tonkińskiej w roku 1964 dając powód interwencji USA we Wietnamie itd., itp.
    Rosja na katastrofie samolotu Pana Prezydenta Kaczyńskiego (bo właśnie tak nale4ży wspominać głowę państwa w wypowiedziach publicznych) akurat najwięcej straciła w sensie politycznym. Natomiast stawiając za cel maksymalne popsucie stosunków pomiędzy Polską a Rosją - nic "lepszego" wymyślić chyba już się nie da.
    Puknij se Pan w łep i poczytaj coś z historii!
  • 2010-04-16 10:58 | werka

odprawy dla rodzin z katastrofy lotniczej

a co z matkami które codziennie umieraja na raka i ojcowie którzy gina w pracy gdzie dla nich odprawy 40 tys? równiez osieracaja dzieci nikt o nich nie pamieta!!!! załoba żałobą tragedia ale nie przesadzajmy!!! ja straciłam matke a było nas troje dzieci uczacych sie i co ani złotówki nie dostaliśmy kto o nas pamietał nikt z tego Państwa!!!! a tata zarabiał 1000zł. zastanówcie sie!!! albo dla wszystkich albo dla nikogo!!! widac ze sa równi i równiejsi masakra!!! a jak widac przed smiercia i tak sa wszyscy tacy sami krusi!!!
  • 2010-04-16 11:22 |

@ Werka
    Dla ubogich - uboga pomoc, dla bogatych - bogata. Nic nowego.
  • 2010-04-17 15:10 | boena2

Pytanie zasadnicze: na jakiej prawnej podstawie wydatkowano przedmiotowe 40 tyś. zł , jeżeli ustawa o finansach publicznych nie pozwala przeznaczać środków Skarbu Państwa na rzecz osób fizycznych, indywidualnie oznaczonych. Trzeba proprosić Kancelarię Premiera o wyjaśnienie.
  • 2010-04-18 14:10 | Rafał Z

Gdzie są ciała załogi (pilotów i obsługi samolotu) przód tu-154m jest cały wraz z wzmocnioną salką prezydencką, która jest po prawej stronie. Załoga siedzi przypięta potrójnymi pasami, fotele nie mogły wypaść przez okna kokpitu. Cztery osoby załogi wyparowały? Jeśli symulacja katastrofy jest prawdziwa to z całą dozą prawdopodobieństwa wszyscy członkowie załogi powinni przeżyć, albo chociaż powinni odnależć ich ciała i bez problemu zidentyfikować. Akurat?! (poza innymi ciałami) nikogo z członków załogi nie mogą odnaleźć? wiekszość powinna przeżyć! (cztery osoby) Major Arkadiusz Protasiuk, ppłk. Robert Grzywna, kpt. Ziętek i por. Andrzej Michalak? Filmik ze strzałami zamieszczony w internecie dużo by wyjaśniał.
  • 2010-04-18 22:03 | rozek

Tutaj znajduja sie zdjecia zahaczonego zdrzewa (pierwszego) http://icoteraz.pl/2010/04/16/a-zaczelo-sie-od/
    Satelitarne zdjecie katastrofy - http://icoteraz.pl/2010/04/16/satelitarne-zdjecie-katastrofy/[/link] , na dole widac oderwane skrzydlo i inne czesci samolotu. Na koniec dwie wizualizacje siergieja - [link=http://icoteraz.pl/2010/04/18/dwie-wizualizacje-siergieja/]http://icoteraz.pl/2010/04/18/dwie-wizualizacje-siergieja/

I teraz dodam coś od siebie, ten filmik ze strzałami był później, pierwszy na miejscu był polak! nikogo tam nie było, był przed ekipami ratunkowymi itp. Śmieszą mnie wasze teorie spiskowe. popełnili błąd. Zły odczyt wysokomierza, gęsta mgła. Niektórzy piszą, że mogła być bomba w samolocie.. czarne skrzynki zaprzeczyły wybuchom w samolocie, awariom itp.

Niech spoczywają w pokoju.
  • 2010-04-21 14:54 | ona

Tez mnie zastanawia gdzie się podziały ciała załogi samolotu, ale biorąc po uwagę skutki katastrofy nie ma pewności, że nie zostały rozczłonkowane :/ A poza tym, z tego co mi wiadomo nie tylko ich nie odnaleziono. Więc nie ma co siać za wcześnie paniki.... Cierpliwości...